kunst kalei öos^9P voor ghJI HBi i jvpi f IK Opera van Peking: een volmaakt „kijkspel" 't is weer 1.15 BOUWMEESTER DUDOK IN HILVERSUM Een avond lang „ogenhetovering" Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 7 juli 1964 Derde blad no. 31303 Politie nam prenten van Veldhoen in beslag Koningin bezocht operavoorstelling Op last van de Amsterdamse zedenpolitie zijn gistermiddag twee prenten van de Amster damse kunstenaar Aad Veld hoen in beslag genomen, omdat zij volgens de politie zinneprik- kelend voor de jeugd zijn. Sinds zaterdag waren de prenten te zien op een rondrijdende bak fiets, waarmee Veldhoen zijn Rotaprent-plan wilde introdu ceren. Een twintigtal tekeningen (portret ten en naakten) was aangebracht op een raamwerk op de bakfiets, waar mee anti-rookmagiër Robert Jasper Grootveld door de stad reêd. Op het Leidseplein greep de politie gister middag echter in. De prenten (voor stellend een man en een vrouw) wer den verwijderd. In eerste instantie wordt Grootveld aansprakelijk gesteld voor deze over treding. Als echter blijkt dat hij heeft gehandeld in opdracht van Veldhoen, zal tegen de kunstenaar zelf proces verbaal worden opge maakt. Ik neem wel aan dat het hier kunst betreft, maar de prenten zjjn meer geschikt om ze in musea en kunst zalen te exposeren dan op de open bare weg, aldus hoofdinspecteur C. J. de Rhoodes van de zedenpolitie. Koningin Juliana heeft gisteravond in de Kon. Schouwburg in Den Haag een voorstelling door de Ned. Opera bijgewoond van „Iphigenie auf Tau- ris". De voorstelling werd gegeven als onderdeel van het Holland Festival. De Koningin werd vergezeld door jonkvrouwe C. E. B. Röell. Nationale Ballet naar Joego-Slavië Gistermorgen is het „Nationale Ballet" met een groep van 64 per sonen in een gecharterd KLM- toestel van Schiphol naar Joegosla vië gevlogen. Op uitnodiging van het land zelf zal het Nederlandse Ballet onder leiding van mevrouw Sonia Gaskel in zes plaatsen een aantal opvoeringen geven. Zij treden het eerst op in Zagreb en geven hun laatste voorstelling in Lubljana, Tijdens deze tournee de eerste, die het Ned. Ballet door Joegoslavië maakt worden twee verschillende programma's om de beurt opgevoerd. Op het programma van de ene avond staan o.a. de „Four tempera ments" van Hindemith en de „Sym- phonie in C" van Bizet, terwijl de andere avond o.a. uit „Raymonda" van Shirah en „Graduation ball" gedanst zal worden. De groep keert dinsdag 14 juli naar ons land terug. SSllSiPMIiS^ m zó zacht zó geurig Luister naar „'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica-za. 11.15, zo. 10.30, di. 19.00, do. 18.45 u tSmm A v -fyr Hslf i Portret van Doeve aangeboden (Van onze Hilversumse correspondent) In de Burgerzaal van zijn beroemdste bouwwerk, het Hilver sumse raadhuis, heeft het gemeentebestuur gistermiddag de 80- jarige, nog steeds zeer creatieve en actieve architect en stede- bouwkundige W. M. Dudok een drukbezochte verjaardagsrecep tie aangeboden. Burgemeester J. J. G. Boot memoreerde wat de heer Dudok voor het aanzien van Hilversum en ook voor het behoud van het omringende natuurschoon heeft gedaan en vond dan ook nu de tijd gekomen om te spreken van „Dudok van Hilversum". Namens de gemeente overhandigde hij de jarige diens gretekend portret vervaardigd door Eppo Doeve en jn zyn dankwoord zei de heer Du- voorts verzocht hij hem te willen po- ^ok blij te zijn nog midden in het seren voor een m het raadhuis te wer|t te kunnen staan. „De zin van plaatsen bronzen buste van de bui- bet leven is het begrijpen van de toe komst. Ik hoop in staat te zijn nog iets te doen voor Hilversum en voor Velsen, ik hoop nog altijd morgen ..Carmina Burana bil mijn meesterwerk te kunnen maken", 1 zo zei hij. Ned. Dans Theater Het Ned. Dans Theater, dat van avond met Het Residentie-Orkest in de Kon. Schouwburg in Den Haag een voorstelling in het Holland Festival geeft van vijf balletten, die door eigen choregrafen werden ont worpen, geeft donderdagavond a.s. in het Gebouw voor K. en W. een intergrale uitvoering van de „Car mina Burana" van Carl Orff in de choregrafie van John Butler. Aan deze uitvoering werken 300 artiesten mede. Voor het eerst sinds de première twee jaar geleden be schikt het Dans Theater voor de uitvoering van dit werk over een groot koor, namelijk het Philips Philharmonlsch Koor uit Eindhoven en orkest Het Brabants Orkest. Als zangsolisten werken med: Ank Reinders, sopraan, Gerard Honig, tenor, Leo Ketelaar, bariton. Het geheel staat onder leiding van Hein Jordans. De solisten van het Dans Theater zijn: Marian Sarstadt, Anne Hyde, Glen Tetley, Job Sanders, Martinet- te Janmaat en Gérard Lemaitre. Voor de pauze wordt uitgevoerd: Opus Twaalf van Hans van Manen, waar voor het eerst Alexandra Radius de rol van Marian Sarstadt overneemt en Sargasso van Glen Tetley. Sotheby gaat naar Amerika De vaweldvermaarde firma Sothe by zal fn Londen kunstveilingen gaan houden in New York. Een van de redenen tot dit besluit is, dat bijv. juwelen die buiten de V.S. geveild worden, onderworpen worden aan hoge rechten. De betaling van deze rechten wordt bij een veiling in de V.S. vermeden. HENRIËTTE VAN KUYK 84 OVERLEDEN Na een langdurige ziekte is zater dagmiddag in de Pieter van Foreest- kliniek te Amsterdam overleden de oud-actrice mevrouw Henriëtte van Kuyk. Zij bereikte de leeftijd van 84 jaar. De teraardebestelling geschiedt morgenochtend op de nieuwe Oos terbegraafplaats te Amsterdam. Namens de gemeente Hilver sum bood burgemeester G. Boot de 80-jarige Nederlandse bouwmeester W. M. Dudok in het door hem gebouwde raad huis een portret van de architect aan. geschilderd door Eppo Doeve. Links burgemeester Boot rechts architect Doeve. een surprise door de jarige medede ling te doen van een brief van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan Velsens vroede vaderen, waarin gehoor wordt gege ven aan een suggestie van de oud commissaris der Koningin dr. M. J. Prinsen en bouwvolume wordt toege zegd voor de afbouw van het plein 1945 in IJmuiden, waaraan het nieu we raadhuis komt te liggen. De heer Dudok die in de loop van de dag vele blijken van belangstelling ook uit het buitenland had ontvangen, kreeg tij dens de receptie ettelijke handen te drukken, o.a. van drie Noordholland se gedeputeerden, van mr. Prinsen, van Willem Vogt en van een groot aantal collega's. E E G - c o in m i s s i e naar Parijs (Van onze correspondent in Brussel) De uitvoerende commissie van de Europese Economische Gemeenschap zal 17 juli deelnemen aan de be raadslagingen van de Westeuropese Unie in Parijs. Deze tweede dag van de ministerraad van de W.E.U. (die de zes E.E.G.-landen en Engeland omvat) zal namelijk zijn gewijd aan economische problemen. Met name zal de stand van de onderhandelingen over de Kennedy- ronde en die van de zogenaamde ontwikkelingsconferentie ter sprake worden gebracht, evenals de octrooi conventie, die voor de E.E.G. is voor bereid en bij welke ook Engeland, Zwitserland en Oostenrijk zijn geïn teresseerd. De ministerraad van de Westeuro pese Unie komt 16 en 17 juli bijeen. Op verzoek van Engeland zal worden gesproken over de vorderingen wel ke zijn gemaakt met het bestude ren van het probleem van de fusie van de executieven van de drie ge meenschappen. Het zal allemaal no al in het vage blijven, omdat de E.E.G. ministerraad van vandaag geen beslissingen ter zake zal kun nen nemen, en zij er pas in haar vergadering van 29 en 30 juli op zal terugkomen. Wanneer zowel Italië al Luxemburg dan een nieuwe regering heeft, zal er wellicht een beslissing kunnen worden genomen. In Bi-ussel neemt men aan, dat die wel tot het najaar zal worden uitgesteld. Engeland heeft belang bfj de fusie omdat het door een associa tie-vraag van 1954 met de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal is verbonden en door een andere over eenkomst van 959 met de Euratom rkt. Uitzonderlijke manifestatie De virtuoze en verfijnde bewegingskunst van de Opera van Pe king is „ogenbetovering". Een avond lang lijkt het zo oer-Hol- landse podium van Carre' aan de Amsterdamse Amstel een tram poline waarop door een onzichtbare magiër met mensen gejong leerd wordt. Het publiek, waaronder zeer veel Chinezen, was gis teravond uitgelaten en dankte de 90 artiesten met een ovationeel applaus. Eugène Calkoenprijs voor L. M. Hageman De onlangs door het bestuur der vereniging „Muzieklyceum" te Am sterdam ingestelde „Eugène Calkoen prijs" ten bedrage van f 1000.is op voorstel van de examencommissie en met adhesie van de Rijksgecom mitteerde voor de eerste keer uit gereikt aan de heer L. M. Hageman op grond van diens uitzonderlijke studieresultaten als conservatorium student voor de akte muziekonderwijs E schoolmuziek. Eugène Calkoen was de oprichter van het Muzieklyceum m 1921. TERAARDEBESTELLING VAN PIERRE MONTEUX Vele persoonlijkheden uit de mu ziekwereld zijn tegenwoordig geweest bij de begrafenis van de vermaarde dirigent Pierre Monteux. Deze vond plaats in Ellsworth (Maine), waar de kleine r.-k. Jozefskerk geheel bezet was tijdens de voor Monteux opge dragen requiemmis. Onder de vele aanwezigen werden opgemerkt de di rigenten Eugène Ormandy en Max Rudolph. Conserveren van Het werpen heeft de laatste jaren bijzon dere vorderingen gemaakt. Met mo derne, natuurwetenschappelijke me thoden heeft men de werkwijzen van de oudere restaurateurs verbannen. Vele voorwerpen, in het bijzonder die van weefsels, zijn uiterst teer en door de tand des tijds, maar ook door onoordeelkundige en onwetenschap pelijke behandeling in het verleden, bedorven of beschadigd. In verband hiermee wordt nu in het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde van de technische Hogeschool te Delft een congres ge houden voor hen, die zich bezighou den met de conservering en restau ratie van waardevolle textielia. Aan dit congres, dat gisteren is geopend, wordt deelgenomen door 140 textiel- specialisten uit 25 verschillende lan den. museumvoorwerpen lingen op het gebied van bescher ming van weefsels tegen verschieten en vergaan en van de gespecialiseer de technieken van wassen en verster ken van aangetaste materialen. De toepassing van moderne kunstharsen voor restauraties komt eveneens ter sprake. Voorts wordt aandacht ge schonken aan de aantasting door insekten en schimmels. Enige lezin gen zullen worden gehouden over ar cheologisch textielmateriaal van dui zenden jaren oud, dat soms door de toevallig gunstige bodemgesteldheid gedeeltelijk geconserveerd wordt aangetroffen. Hoe aan dit materiaal „eerste hulp" op de vindplaats moet worden gegeven en hoe het vervoerd moet worden naar het museum-labo ratorium is een der onderwerpen van zulk een lezing. De lange opleiding van de restaurateurs zal ter sprake komen in de lezing over doel en me thodiek van de opleiding. Behalve lezingen staan er ver scheidene excursies op het program ma. worden, de tocht over de rivier zo beeldend spelen dat men het water hoort ruisen. De dans met de rode sjerpen: een tiental jongens en meis jes met lange rode vanen in een cho reografisch meesterstuk. De dans van de pauwen: danseressen die zich ten slotte voegen in een tableau dat een majestueuze pauw blijkt. Een solo- dans van een meisje, dat de ingewik keldste en snelste figuren in vol- haar hoofdtooi blijven s In de instrumentale gedeelten kan men bijkomen en luisteren naar een fluitist en een mondorgelist. een en semble. en een sologuitarist. Maar deze exotische kanken ook al ver beelden zij dan bijv. het enthousiasme van de arbeidende klasse! zullen nie mand naar de fabriek hebben doen verlangen. Fabelachtig De Opera van Peking slaagt erin haar publiek binnen de Chinese cul- tuurmuur te voeren, een gebied waar fabelachtige technische knapheid niet geïsoleerd wordt gepresenteerd, waar superieure individuele prestaties niet ten koste van het ensemble gaan, waar vaart en stilstand harmonisch aansluiten, kinderlijke argeloosheid en geraffineerde vormgeving één zijn in kleuren en vormenverfijning die de toeschouwers verrukt. En dan zijn er nog met hoge falset-stemmetjes ge zongen en gesproken teksten, zo dun en zo ijl alsof er draadjes voor een web geweven worden. Wie zal er zich niet in laten van gen? lp Amsterdam was dan ook niet gebeurd, wat onlangs in Frankfurt het publiek overkwam. Daar werden pamfletten aan de ingang uitgereikt met een politieke tekst: „Het rode regime heeft de Chinese culturele traditie ten gronde gei-icht. De Opera van Peking toont niet de traditionele Chinese cultuur, maar slechts haar uitgeholde uiterlijke vormen". Wat moet een Hollander daarmee aan, met zo'n vaste uitspraak? Wie kan zich als deskundige opwerpen in een theatermaterie, welker histori sche ontwikkeling zover van ons af staat? Toch lijkt er niets van waar. Men wordt niet geroerd door hande lingsmotieven, noch herkent men de diepere gronden van de vier types (Sheng is mannelijk; Tan: vrouwe lijk; Ching is beschilderd gezicht; Chou: de clown). Maar Der saldo zitten er Nederlanders in Carré te kijken, en niet oriëntalisten die zich afvragen of het rode regime de eeu wenoude tradities voldoende respec teert. Welnu, deze Oosterse artiesten bieden een avond verrukkelijk diver tissement, zo rechtstreeks ervaarbaar dat men een nurks moet zijn om te gaan klagen over het gebrek aan handelingsmotieven dat trouwens, voor ons, niet controleerbaar afwezig is. Met de democratisering des kaste- kunst zal wel een groot deel der in nerlijke verfijning verloren zijn ge gaan. Maar zover die innerlijke ver- Een der obsederende figuren uit de „Opera van Peking" fijning een der middelen was om een culturele kloof te verdiepen, het nie mandsland te handhaven tussen top en bodem, is het teloorgaan ervan betrekkelijk te noemen in verhouding tot i winst. Verfijning Het is juist de winst waar het Wes terse publiek nu van kan genieten: de uiterlijke misschien dus uitge holde verfijning. Het verband van deze kunst met vergelijkbare facetten van ons circus, variété, toneel, onze acrobatiek en pantomime, is groot ge noeg om ons de avond te doen onder gaan als een uitzonderlijke manifes tatie van iets wat toch al vertrouwd was. Het laatste nummer (alle num mers worden „opera" genoemd!) heet „het fort van Yienstanshan". Men ziet een werveling van lichamen, zwaarden, stokken, schitterende kos tuums, massa's en enkelingen in een voortdurende briljant* beweging. Het is een volmaakt „kijkspel". Hoogtepunten Hoogtepunt was het bekende „De Admiraal Ricketts overleden De Amerikaanse vice-chef marine operaties en medewerker aan de voorgestelde kernvloot met gemeng de bemanning, admiraal Claude Ricketts, is gisteren in New York op 58-jarige leeftijd aan een hart aanval overleden. Vorig jaar heeft admiraal Ricketts verscheidene Europese hoofdste den bezocht om de regeringen te be wegen het voorstel voor het schep pen van de Polarisvloot met gemeng de bemanning aan te nemen Admiraal Ricketts was marinevlie ger. Hij voerde het bevel over de Amerikaanse amphibie-strijdkr ach ten in de Stille Oceaan tijdens de tweede wereldoorlog. Hij nam deel aan de invasie van Tarawa, Eniwe- tok, Saipan, Tinian, Iwojima en Oki nawa en aan de bezetting van Ja pan bij het einde der vijandelijk heden. Eisenhowers broer steunt Scrantons kandidatuur Dr. Milton Eisenhower, brotr van ex-president Eisenhouwer. zal gou verneur William Scranton van Penn sylvania op de conventie van de Republikeinse partij die de volgende week in San Francisco wordt gehou den. voordragen als kandidaat van de Republikeinse partij voor het pre sidentschap. Dit is gisteren door Scranton zelf bekendgemaakt. Scranton zei op een persconferen tie in San Francisco, dat ex-president Eisenhower, die tot nu "oe nog geen party heeft gekozen tussen Scranton en diens tegenstander senator Bar ry Goldwater, op de hoogte was van het voornemen van zijn broer om hem, Scranton, kandidaat te stellen. De generaal was erg ingenomen met dit plan. Senator Everett Dirksen. de leider van de Republikeinse fractie in de Senaat, zal Goldwater op de partij- conventie voordragen als Republi keins kandidaat voor het president schap.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5