LEIDSCH DAGBLAD [Moskou hindert Tsjombe !bij vorming van kabinet Luns op weg naar Moskou N.S. maakten geringe winst: een half miljoen Overgangsregering blijft een half jaar aan het bewind MINSTENS VIJFTIG DODEN Mexico: 11a aardbeving dreigt nu een orkaan Vielcong' overval 58 doden Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 7 JULI 1964 No. 31308 4) Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 110.05 per kwartaal, 18.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 85041Redactie: SlOOf Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 87081 provincie Katanga, waarvan hij in der verdedigd standpunt, dat Kongo „De terugkeer van Tsjombe naar Kongo betekent een ernstig gevaar voor de vrede in dat land", aldus een verklaring van de Sowjetrussische regering, die gisteren aan de secretaris-generaal j van de Ver. Naties, Oe Thant, is overhandigd. Volgens de Sow- 'i russische regering „smeden de kolonialisten een nieuw komplot tegen de onafhankelijkheid en onschendbaarheid van de Kongo- lese republiek". Moskou verzoekt alle landen hun invloed aan te wenden om „een nieuwe aanslag op de nationale soevereiniteit van Kongo te verhinderen". Volgens sommige waarnemers is deze verklaring een poging M om de linkse partijen in Kongo te bewegen hun steun aan Tsjombe te onthouden. Presidentieel regime ir Intussen heeft Tsjombe gisteren j! van president Kasavoeboe opdracht gekregen een overgangskabinet voor Kongo te vormen. Slaagt hy daarin, dan wordt hy de vierde premier. Deze overgangsregering zou zes tot negen maanden aan de macht kunnen bly- ven. In dien tyd moeten nieuwe ver- ■J kiezingen gehouden worden. Zaterdag H eindigt een nationaal referendum over een nieuwe grondwet op grond I vaarvan Kongo in plaats van het huidige systeem een presidentieel re- In Londen voor miljoen gulden diamant geroofd elS (Van onze Londense correspondent) len De Londense politie krijgt het steeds moeilijker nu roversbenden vrijwel dag in dag uit met succes A hun slag slaan. Het is trouwens wel i de moeite waard omdat slechte twin- tig procent van de roofovervallen en inbraken in Londen wordt achter haald. Gisteren waren diamanten in de onderwereld troef: vier benden speelden het klaar voor meer dan honderdduizend pond (een miljoen gulden) aan diamanten te kapen. Een diamanthandelaar die juist diamanten van de bank had gehaald, werd nabij het diamantcentrum Hat- i ton Garden door vier bandieten in een bestelauto ontvoerd, van zijn waardevolle bezit beroofd en vervol gens uit de snelrijdende auto gewor pen. Hij bleef bebloed op straat lig- rs- gen. Ergens anders werden diaman ten ringen en horloges buitgemaakt. Een derde bende koos het Museum voor Nationale Historie in zuid-Ken- sington als doel en ging er met in- dustriële diamanten ter waarde van 30.000 pond (f300.000) vandoor. Vier N,l mannen, gewapend met ijzeren sta- f ven, beroofden in oost-Londen een reiziger in juwelen van diamanten ter waarde van 70.000 pond (700.000 gulden). WEERBERICHT MEER WIND Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde of stormachtige zuid westelijke -wind. Minder koude nacht, morgenmiddag echter iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 JULI Zon op: 4.30 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 3.11 uur; onder: 20.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.41 en 14.17 uur, laagwater te 9.48 en 22.25 uur. STRAND VERWACHTING Een stormdepressie bij Schotland trekt nrar het Noorden van de Noordzee. Achter een regenfront, dat in de nacht passeert, komen n gen weer verspreide opklaringen Nog een krachtige en tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. Tem- J>eraturen overdag 16 17 graden, zeewater 15 graden. VOORUITZICHTEN Ondanks zonnige perioden wissel vallig en te koel weer door de sterke westelijke luchtstroom. Dit nummer bestaat nli 12 pagina's geringsstelsel krijgt, d.w.z. een rege ring waarin één persoon de functie president en premier vervult, als in Amerika. De taak om een regering te vormen is Tsjombe toevertrouwd op een ogenblik dat de laatste VN-troepen een week het land uit zijn. Ironisch genoeg waren het de VN-militairen. die een einde maakten aan de af- scheidingspolitiek, 'welke Tsjombe sedert het ontstaan van de nieuwe republiek Kongo op 30 juni 1960 volgde. Hij deed meer dan twee jaar lang al het mogelijke de rijke augustus 1960 president werd officiële afscheiding in juli, onafhan kelijk te houden. Dit was geheel in overeenstemming met zijn reeds eer- Bomexplosie in Br. Guyana 33 doden Een bomontploffing heeft gis teren in Brits-Guyana aan 33 personen, onder wie vijf kinde ren, het leven gekost. De explo sie deed zich voor op een schip, dat op de Demerara voer en op weg was van Georgetown naar Mackenzie. Aanvankelijk dacht men, dat de helse machine in de boot werd geworpen, maar later bleek, dat de bom in het vaar tuig verborgen was, waarmee in totaal 90 personen werden vervoerd. Het is niet duidelijk of de bom per ongeluk is ontploft of met opzet. De gouverneur van Brits-Guyana heeft de veiligheidsdienst vérstrek kende bevoegdheden gegeven en he hooggerechtshof gemachtigd on mensen die in het onwettig bezit vai wapens en springtof zjjn, te laten geselen en tot levenslang te vei Personen die vrijwillig wapens of springstoffen inleveren, gaan vrijuit. Ned.—Belgisch project Kruisantenne gaat niet door, wel enkele radiotelescopen Vestiging in losse federatie moest zijn, met nauwe banden met België, de voor malige koloniale mogendheid. Na het ingrijpen van de VN-macht van ongeveer 20.000 man, die een einde moest maken aan de chaos, stammenoorlogen en anarchie welke spoedig in het onafhankelijke Kongo uitbraken, duurde het nog tot 16 ja nuari 1963 vooraleer de afscheiding van Katanga officieel door Tsjombe werd beëindigd. Binnen een week be zetten de VN-troepen zijn laatste bolwerk Kolwezi in zuid-Katanga. Op 14 juli vorig jaar ging hij naar Parijs na geruchten dat de centrale regering zijn arrestatie beoogde. Hij verklaarde toen dat hij terug zou ke ren, zodra hij er zeker van was dat h(j niet zou worden gearresteerd. De thans 44-jarige Tsjombe stamt uit een rijke en talrijke familie van kooplieden en eigenaars van plan tages, hotels en winkels. DIRECTIE TOCH NIET OPTIMISTISCH De Nederlandse Spoorwegen hebben over 1963 een winst ge maakt van een half miljoen gulden. Ondanks dit gunstige resul taat (in 1962 werd nog een verlies geleden van 28,9 miljoen gul den) is de N.S.-directie toch niet gerust op de resultaten in het lopende jaar en in de naaste toekomst. Drente De Nederlandse regering heeft met leden van de Belgische regering overleg gepleegd om trent de gezamenlijke oprichting van een installatie, bestaande uit een aantal radiotelescopen ten behoeve van het astrono misch onderzoek. Om technische en financiële redenen is afge zien van een constructie in de vorm van een kruisantenne. Nu zal volstaan worden met de op stelling van een tiental vaste radio-telescopen en een ver plaatsbare telescoop, opgesteld in een lijn oost-west. Dit zegt de minister-president, mede namens minister Bogaers van Volkshuisvesting en Bouwnü verheid en de heer Van de Laar, staatssecre taris van Onderwüs, Kunsten en We tenschappen, in antwoord op schrif- telüke vragen van het Tweede Ka merlid de heer Van der Goes van Naters (PvdA). Voor de telescopen zal een plaats gezocht worden in de provincie Dren te, waardoor het mogelyk wordt de wetenschappelijke leiding met die van de bestaande radio-telescoop in Dwingelo te combineren. nadat de vaste commissie v de Rijksdienst voor het Nationale Plan dienaangaande advies zal heb ben uitgebracht. Weliswaar hebben de recente loon- en prijsontwikkelingen tot nieuwe tariefsverhogingen geleid, maar deze verhogingen zün een onvoldoende aanpassing gebleken, in vergelijking met de grote staging van het kosten niveau, om. als gevolg van de ver anderde arbeidsvoorwaarden. Zorg marge een punt van voortdurende zorg vormen. In de eerste plaats om dat zy het bedrijf uiterst kwetsbaar maken, zelfs voor geringe fluctuaties in de omvang van het vervoer en voor elke stijging van het loon- en prijspeil. Voorts, omdat zy geen ge legenheid geven tot ook maar een beperkte mate van financiering van byv. uitbreidingsinvesteringen. In het jaarverslag wordt een gr< tere financiële draagkracht van t spoorwegen noodzakelijk genoemd. Reserve Een zware aardbeving die gister nacht Mexico-City en het zuiden van Mexico heeft getroffen, heeft aan minstens vijftig mensen het leven gekost. De materiële schade Is plaatselijk bijzonder groot. Ter wijl men nauwelijks heeft kunnen beginnen aan het wegwissen van de sporen van deze ramp, vreest men reeds een nieuwe. Een wervel storm die de codenaam Natalia heeft gekregen, bedreigt namelijk de Mexicaanse steden aan de kust van de Stille Oceaan. Het stadje Coyuca de Catalan is ver- moedelyk het zwaarst getroffen door de aardbeving: er zouden minstens twintig personen zyn om gekomen, terwijl 95 procent van de huizen werd verwoest. Zwaar ge troffen zyn ook Cuahuayutla, Pla- te-Huala, Acatechanguio en Aju- chitlan. Verscheidene andere dor pen zyn overstroomd, doordat de rivier de Balsa haar loop heeft ge wijzigd. De verbindingen met het rampgebied zyn verbroken. Met vliegtuigen worden militairen naar de getroffen streek gebracht om by het reddingswerk te helpen. Ook worden levensmiddelen en me dicamenten aangevoerd. Volgens het observatorium van Ta- cubaya zyn dertien aardschokken gevoeld. De eerste schok werd zon dagavond om kwart over acht Ned. tijd geregistreerd, de zwaarste werd maandagochtend om 8.22 uur waar genomen. Vrywel alle Mexicanen in dit gebied brachten de nacht buitenshuis door, waardoor het aantal slachtoffers ook beperkt bleef. Zondag werd de stad Hermosillo, hoofdplaats van de staat Sonora, door de wervelstorm Natalia ge troffen, waardoor schade van naar schatting driekwart miljoen gulden ontstond. Gistermiddag bevond de kern van de orkaan zich op 150 km van Michoacan, Jalisco, Mayarit en California. Het winstsaldo over 1963 bedroeg ruim een half miljoen gulden. De onder „voorzieningen" opgenomen nog nader te bestemmen reserve van 13,7 miljoen gulden zullen in minde ring worden gebracht van het verlies- saldo van voorgaande jaren, dat 22,2 miljoen gulden groot is. In 1963 in vesteerden de spoorwegen voor 146,6 miljoen gulden (22,5 miljoen minder dan in 1962). De totale ontvangsten beliepen in 1963 f610,2 miljoen, f61,5 miljoen minder dan in 1962. Het reizigersver- voer bracht f297,3 miljoen op (v.j. f280,6 miljoen) en het goederenver- Personeelstekort A Eind 1963 bedroeg het perso- x i neelstekort bij de Nederlandse J J Spoorwegen 1250 man. Het te- kort was het sterkst voelbaar in de lagere taakgroepen op de f f stations en bij het wegonder- f f houd, met name in het westen ivan het land. Na een verbetering in de twee- A de helft van 1962 is de positie van NS op de arbeidsmarkt in 1963 weer minder gunstig gewor- den. Ondanks intensieve werving f traden slechts 1100 personen in f f dienst bij de spoorwegen, tegen f 1800 in het jaar daarvoor. De uitstroming (1800 man) bleef j) f ongeveer op hetzelfde peiL f i Het totale aantal personeels- a a leden bedroeg aan het eind van x x het jaar 29.645, een kleine 1000 man minder dan 25 jaar gele- f denf voer f259,8 miljoen (v.j. f222,2 mil joen). De totale kosten stegen van f 577,6 miljoen tot f 609,7 miljoen. De spoorwegen vervoerden 198,8 miljoen reizigers (v.j. 198,2 miljoen) De vervoerde tonnage nam toe var 27,8 tot 30,9 miljoen. 9 Slot pag. 2 Generaal Grivas, de voorma lige leider van de Cyprische ver zetsorganisatie Eoka, is naar Cyprus gereisd „om de gemoe- deren te kalmeren'' en een oplos sing te vinden voor het Grieks- Turkse conflict. In de havenstad Famagusta werd hij als een held ingehaald, toen hij, staande in een open auto, de stad binnen reed. In het Marinierskamp te Doorn heeft generaal Rikhye ilitair adviseur van secetaris- generaal Oe Thant van de VNê gisteren het detachement van driehonderd mariniers geïnspec teerd, dat Nederland vorig jaar heeft aangeboden onmiddellijk te zullen leveren bij een oproep van de vredesmacht. Op Schip hol werd generaal Rikhye (r.) verwelkomd door kolonel Veen- huis van de mariniers. Minister mr J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken wordt de eerste Nederlandse bewinds man, die officieel in het Kremlin in Moskou zal worden ontvan gen. Vanmiddag is de minister met zijn echtgenote van Schip hol naar Rusland vertrokken. In Moskou maakt men de laatste tyd ook veel werk van de kleine N.A.V.O. -landen. Algemeen wordt aangenomen, dat de Sowjetrussische leiders hebben ontdekt, dat ook deze kleine leden door hun vetorecht een stevige vinger in de N.A.V.O.-pap hebben. Premier Chroesjtsjow zal zo is bekend gemaakt met zyn Neder landse gast spreken over de wereld problemen. De meeste besprekingen met de Nederlandse minister zullen in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou worden gehouden. Diplomatieke kringen in Moskou zyn van mening, dat vrüwel alle belangryke wereldproblemen aan de orde zullen worden gesteld. Natuur lijk zal het zwaartepunt worden gelegd op Europese kwesties, waarby het Duitse vraagstuk wel centraal staat. Verder wordt in Moskou ver wacht, dat de gastheren in hun ge sprekken met minister Luns de plannen binnen de N.A.V.O voor een multilaterale kernstrijdmacht onom wonden zullen kritiseren. Overigens zal de minister, die be halve door mevrouw Luns nog door de secretaris-generaaal van zyn mi nisterie mr. S. J. baron van Tuyll van Serooskerken en enkele ambte naren wordt vergezeld, niet alleen maar besprekingen voeren. Er staan o.m. bezoeken aan Leningrad Kiew op het programma. derhalve week later, om precies te zyn op 25 juli, stapt hij weer met zyn echtegenote in een vliegtuig. Dit maal gaat de reis naar Indonesië. Het bezoek van de minister van Bui tenlandse Zaken is namelyk vastge- Roemenen in Moskou en Wenen De Roemeense premier, Maurer, is gisteren met een delegatie van de Roemeense communistische party in Moskou aangekomen. Het pers bureau Tass noemde het een „vriend- schappelük bezoek". Het is de twee de maal binnen zeven weken dat een Roemeense delegatie Moskou be zoekt. Waarnemers in Wenen zün van mening, dat het geschil tussen Rusland en Roemenië over de Come con, de Oost-Europese gemeenschap- pehjke markt, ongetwüfeld ter spra ke zal komen. Het eerste openlüke teken van een Russische poging, de politieke geschillen met Roemenië te regelen, was een artikel in de Izwes- tia van vrüdag, waarin een Russi sche professor werd aangevallen we gens diens plannen voor een econo mische federatie van de Neder-Do- nau, waartegen Boekarest scherp had geprotesteerd. Een Roemeense regeringsdelegatie is gisteren voor een bezoek van vüf dagen in Wenen aangekomen. Het zün eerste vice-premier Apostel, vi ce-premier Tuze en de onderminis ter voor Metaalnüverheid Constan- tinescu. Vice-kanselier Pittermann zei bü de begroeting, dat Oostenrük 1~~'t groot belang acht Een aanval van ongeveer 600 Viet- cong-verzetstrijders op *n Zuidviet- namees commandokamp te Nam Dong, op 600 km. ten noorden van Saigon, heeft gisteren aan 58 leden van de bezetting, onder wie twee Amerikanen en één Australiër het leven gekost. Volgens militaire krin gen in Saigon werden minstens drie Amerikanen gewond. Aan de züde van de opstandeling gen, die gesteund werd door mort ie ren en zware machinegeweren, sneu velden minstens 49 mannen. De Viet- cong slaagden er echter niet in door de prikkeldraadversperringen om het kamp heen te breken. Tenslotte moesten zü zich terugtrekken. De gesneuvelde Amerikanen en de Australiër waren als „adviseur", naar Zuid-Vietnam gekomen. Vorige week woensdag deden op standelingen een aanval op een groot konvooi dat wapens en munitie ver voerde. Van het escorte werden toen 29 man gedood en 24 gewond. Za terdag jL liepen communistische guerrillastrijders in Kontoem, op 400 km ten noord-Oosten van Saigon het kamp voor speciale troepen onder de voet. Van de bezetting van dit kamp sneuvelden 41 mannen, onder Brit op Cyprus veroordeeld Een Britse militair, die deel uit maakte van de internationale strijd macht op Cyprus, de 24-jarige Keith Marley, is gisteren door een recht bank in Nicosia veroordeeld tot vüf- tien jaar gevangenisstraf. De Brit werd op 26 mei door Grieks-Cypri sche militairen aangehouden toen hij en zün vrouw in een auto wapens vervoerden. Volgens de beschuldiging waren deze wapens bestemd voor Turks-Cyprioten. De echtgenote van Marley kreeg duizend gulden boete. Marley en zün vrouw hadden schuld bekend. Hun Britse raads man zei tüdens de zitting dat Mar ley „slechte een gewone misdadiger was. Hü had het voor het geld ge daan en niet uit politieke overwe gingen". De mannelijke Grieks-Cyprioten van Nicosia, Larnaca en Famagusta, die 20 jaar oud zün, moeten onder dienst. Op 20 juli moet hun inschrüving vol tooid zün, is officieel meegedeeld. (0iict Uit het Leidsch Dagblad van 7 Julij 1864: AdvertentieGevraagd le Augustus eene bekwame Gel- dersche keukenmeid, tus- schen de 30 en 40 jaren. Loon j 80 a f100 (per jaar). Br. Gebr. v. d. Hoek, Leiden. Wij vernemen, dat onder de ingezetenen ter teekening een adres aan den Gemeen teraad rondgaat, ter onder steuning van het plan tot be bouwing en aanleg van het plein der Ruïne, alhier.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1