Gebroeders Spaargaren zingen van evangelie MARS- DRUMBANDCONCOURS TROK GROTE INTERESSE in brand: 60 jarige man gedood LEID BOH DAGBLAD MAANDAG 6 JULI 1964 Op Katwijkse Boulevard: Prima prestatie van ,U.N.I.' met lof van de jury Het jongste (zesde) Mars- en Drumbandconcours van de Bond van Chr. Muziekverenigingen in Nederland werd weer ouderwets op de Katwijkse Boulevard uitgestreden onder het vaderlijk oog van burgemeester Duiker, die bondsvoorzitter is, en onder controle van de juryleden Peet van Bruggen en Willem Steijn. De organi satie lag in handen van ,,De UNI", een van Katwijks onmisbare cultuurorganen .waarvan men de werklust altijd opnieuw met zo veel voldoening constateert! UNI als het grote korps onder Henk Bosveld, deed het prima bij een zeer correct optreden. De muziek die zij bliezei op het carré voor .Marina", klonk gaaf, warm en afgerond kaal. Gevolg: ,,lof van de jury". Naaste opvolgers waren drie drum bands. De geroutineerde Utrechtse Bazuin-jeugd, voor wie het een ere kwestie lijkt om finesse in de parade te brengen. De Harpe Davids van Schiedam, een dozijntje in donker blauw en wit. Het geabonneerde Sursum Corda uit Rijsoord, zowat even klein in aantal en voor een deel ook opvallend klein van stuk, in rode vesten plus shako. Een show is gebaat met kleur. Leuk dat jonge goed, dat zich aldus in een hartelijk aanvaarde discipline op de straat begeeft langs spiedende ogen. maar van lege straatgenoegens vrij. Zo'n Katwijks concours is een pedagogi sche motor! Daarop UNI's Jeugdkorps van 30 hoofden, tambour-maitre Haasnoot voor de drummers. Bosveld voor de jeugdharmonie. Zij leken de zaken minder stram aan tc vatten. Ook hun mars beviel door de muzika liteit. Vervolgens weer Katwijk-Zee: DVS. baretten en zeegrqen van top tot teen, een keur-indruk van zich afgevend in muziek, houding en ver schijning. Bij hun klaroenen hoorn pijpers. Wie speelt dit klaar? Niet zo rijp van optreden betoon de zich .Turnlust" van Den Helder, het jongste verenigingslid, maar niettemin uiterst verzorgd, getuigend van smaak in de versierselen van een witte kledij en van de invloed, die turnen oefent en een het oog boeiende march eerwij ze. Dit betrof de eerste helft van de 14 partners en we vertrouwen hier mee een vo'drende impressie te heb ben gegeven van zo'n stukje volks feest. Ir, L. J. Feber overleden Ir. L. J. M. Feber, voormalig lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P. (1828 1936) en oud-wethouder van Den Haag ()e33-~1954) is vrijdag op 79-jarige leeftijd overleden. De begrafenis zal in alle stilte geschic- Aangaande de tweede helft vol staan we dan ook met een enkele kanttekening. Alleen Amicitia-Kat- wijk (in show-en nogal getraind) en Fratermitas-Utrecht (met de onge dekte hoofden) bleken over majo rettes te beschikken. De vrij grote Haagse CJV-band, die onlangs als prijswinnaar Deventer verliet en pijpers-afdeling bezit, verrichtte alles zo fijntjes dat een zege voor de hand lag. De concours-finale was aan de Jeugddrumband van UNI voorbe houden. die als kinder-bandje van vier rijtjes van drie, geleid door tambour-maitre V. d. Boom en in structeur Meyvogel, een allersym- pathiekste indruik naliet. V. De uitslagen: Muziekver. UNI, Katwijk met lof v. d. jury, 108,5 pnt; Drunbands De Bazuin, Utrecht, 96 pnt; Sursum Corda, Rijsoord, 92,5 pnt; Harpe Davids. Schiedam, 89.5 pnt; Jeugd korps UNI, Katwijk, 95 pnt; Drum band DVS, Katwijk, 101 pnt; Jeugd drumband „Turnlust", Den Helder, 87 pnt; Muziekver. De Bazuin, Utrecht, 99 pnt; Drumband Amicitla Katwijk 93 pnt: Drumband Soli Deo Gloria, Delft, 88 pnt; Drumband ..Fraternitas", Utrecht, 92,5 pnt; ^ed*T3tieband CJV, 's-Gravenhage. H2 pnt mpt lof v. d. juty; Drumband ..Oranie Harmonie Kapel", Hilver sum. 199 ont; Jeugddrumband UNI, Katwijk. 92 pnt. Bekerwinnaars: Muz. Vei-. UNI, Federatieband, Den Haag (niet aan- De Katwijkse drumband DWS marcheert over de boulevard. (Foto LD/Jaap v. Duyn/Katwijk a.Z.) gesloten drumband) en Drumband Oranje Harm. Kapel, Hilversum. N.B. 96 pnt en hoger is 1ste prijs, daar beneden 2de prijs. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Zeerijp en Weeteremden 3 Vlaar dingen. Aangenomen n Ooet en West Souburg (vac. J. A. van Duyne) R. D. H. Naber te Emmercom- pascuum. GEREF. KERKEN Drlebergen-Rlj senburg Ypma te Amersfoort. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Zuldwolde (Dr.) J. Ver hoef, kand. te Kampen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Maarssen G. Bouw, kand. te Nunspeet en P. den Butter, kand. te Apeldoorn. Beroepen te Nieuw-Ven- nep J. v. Mulllgen, kand. te Steenwijk te Zutphen J. J. de Jonge, kand. te Apeldoorn te Mussel J. Plan tin ga, kand. te Hoogeveen. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Kampen D. Hakkenberg, kand. te Veenendaal en J. C. West- 6trate, kand. te Borssele, waarvan eerst genoemde is beroepen. Concilie begint op 14 september Paus Paulus heeft de openingsda tum van de derde zitting van het algemeen concilie thans definitief op 14 september vastgesteld. Er zal naar worden gestreefd de komende zitting op 20 november te besluiten om de concilievaders gelegenheid te geven het internationale eucharisti sche congres, dat 25 november in Bombay begint, bij te wonen. Protestanten in Spanje In de herfst zal bjj het Spaanse parlement een wetsontwerp inge diend worden voor een liberalisatie wat de rechtstoestand aangaat van de Spaanse protestanten, aldus is van welingelichte zijde Prins Peter: naar Prins Bernhard Prins Peter van Griekenland, o.a. ice-voorzitter van de Fondation Europeënne de la culture (waarvan het secretariaat in Amsterdam is ge vestigd) zal morgenavond het recital van de beroemde Russische pianist Sviatoslav Richter in Scheveningen bijwonen. Woensdag brengt Prins Peter een bezoek aan Prins Bernhard. Steen door ridt van etalage met toploze japon Een onbekende heeft zaterdagnacht een loden kogel gesmeten door de ruit van een etalage in Amsterdam, waarin een toploze avondjapon was geëtaleerd. De wraak op de „onbe dekte boezem-mode" werd genomen in de P.C. Hooftstraat, waar zich nu een gat bevindt in de ruit van Bou tique Rose d'Or. In de etalage staat nog steeds de zwarte avondjapon, die overigens niet zo erg gewaagd is, want de hoefijzerhals kan met een bef worden dichtgeknoopt. „Ik weet niet, wie de dader is, maar het is beslist geen man" aldus de eigenaresse van de zaak, mej. E. Rooselaar, die vanmorgen aangifte bij de politie heeft gedaan. „Het is natuurlijk mogelijk, dat er sprake is van broodnijd, maar ik houd het erop dat de ruit is vernield door een oude, vinnige juffrouw uit de buurt". De japon, een creatie van een Lon- dens modehuis, hangt van vrijdag af in de etalage. De Amsterdamse Dolitie meent dat hier sprake moet zijn van een errap. Zij verwacht niet, dat de hoofdstad in opwinding zal geraken over deze nieuwe modegril. minister van buitenlandse zaken, E. M. de Castiella, heeft onlangs de goedkeuring in principe gekregen van het Spaanse episcopaat in de vorm van een brief van de Spaanse primaat, kardinaal Pla y Daniel, aan de minister. Men meent evenwel ook te weten, dat de door het Spaanse episcopaat gedane aanbevelingen een beper king inhouden van het door het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken uitgewerkte statuut. Minister Castiella zou pogen het episcopaat te bewegen tot grotere concessies al vorens over te gaan tot de defini tieve redactie van het wetsontwerp. Sommige Spaanse bisschoppen zou den echter hardnekkig pogen het nieuwe statuut voor de prtestanten in Spanje te torpederen. Ds. J. A. Vink overleden Zaterdagavond Is in Obersdorf, West-Duitsland, onverwacht over leden ds. J. A. Vink, predikant van de Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Amersfoort. Ds. Vink werd 18 december 1900 geboren en werd op 14 april 1935 predikant bij de Geref. Kerk te Hoek. In maart 1939 vertrok hij naar Ber- kel en Rodenrijs, waar hij in 1944 met de vrijmaking meeging. Op 7 april 1946 deed hij zijn intrede bij de Geref. Kerk (vrijgemaakt) te Amersfoort. Ds. Vink was in gereformeerde kring een zeer bekende en geziene persoonlijkheid. Hij was o.m. prai ses van de thans zittende genei" synode zijner kerken te Rotterr' en voorzitter van de Bond van g formeerde jongelingsverenigingen. Eerste Baha'i tempel in Euro]: Ongelukken in het weekeinde Vies haantje beloond Een waarschijnlijk niet goed afgesloten gasfles, die achterin lag vvas er de oorzaak van dat de auto van de 60-jarige H. Klaver ui Haarlem, na kleine explosies in brand vloog. De heer Klaver liep zo ernstige brandwonden op ,dat hij in een ziekenhuis overleed. VERDIENSTEN NIHIL Bekend in heel Nederland (Van één onzer redacteuren) De gebroeders Spaargaren in Lisse vormen een zangkwartet, dat in het hele land bekend is. Zij treden vrijwel iedere avond op voor een groot publiek, zin gen soms voor de radio en maakten bijna 20 platen, die goed worden verkocht. Het vo rige jaar traden zij op in de Tap toe Delft. Toch verdienen zij er niets mee. Zij hebben hun stem men in dienst gesteld van het evangelisatiewerk in Nederland. De vier broers zyn vijf jaar geleden met het samen zingen begonnen. Zij traden eerst in besloten kring op, maar hadden al spoedig zo'n succes, dat zy meer en meer werden ge vraagd. Vier jaar geleden maakten (Van onze Venlose correspondent). De landbouwer J. Zeegers uit Liesel in de Peel heeft van de Ne- derlandsche Bank schriftelijk be richt ontvangen, dat hij 1000 vergoed krijgt voor een bankbil jetdat een varken in mei had opgepeuzeld. De heer Zeegers had per ongeluk in het varkenshok zijn portefeuille laten vallen. Het varken was juist bezig met het verorberen van de portefeuille en het rijbewijs van de heer Zee gers, toen deze zijn spullen miste. Ze waren weliswaar ivat bescha digd, doch konden toch nog op het nippertje worden gered. Een bankbiljet van f 1000 zat echter reeds in de maag van het dier. Een ijlings te hulp geroepen die renarts slaagde er niet in het briefje uit het varken te krijgen. Later verzamelde de heer Zeegers de mest van het dier en spoelde net zo lang totdat er enige snip pers bankpapier tevoorschijn kwamen. Het ivaren er wel 150. Deze stuurde hij op naar de Ne- derlandsche Bank, waar men be sliste, dat de landbouwer schade loos zou worden gesteld. Het verre van aangename spoelen werd ten slotte dus toch nog goed betaald. Automobilisten op Rijksweg 1 gen op de grens van Bussum en Hui- i zen dat uit een voor hen rijdende I auto na explosief plotseling vlammen I sloegen. De auto ramde de wegafzet- ting en kwam daarna in de berm tot stilstand. Vier personen kropen uit de brandende auto en werden on- j middellijk door toegesnelde omwo nenden naar het vlakbij gelegen dia- j conessenhuis in Naarden gebracht. De brandweren van Bussum en Huizen blusten het vuur. Ooggetui gen van het ongeluk verklaarden, dat zij de explosies en de vlammen uit het achtergedeelte van de auto had den zien komen. De politie vond bij onderzoek achterin de auto een buta- gasfles. Zij vermoedt, dat deze fles niet goed was afgesloten, waardoor gas is ontsnapt. Het aansteken van sigaretten zou de ontploffingen heb ben veroorzaakt. 6 Doordat zijn auto uit de bocht vloog is vrijdagavond de 72-jarige K. Blanken uit Hoogeveen uit Zuidwol- de (Dr.) om het leven gekomen. Vier personen liepen verwondingen op. Bij het. oprjjden van de nieuwe Provin ciale weg vloog de wagen door on bekende oorzaak uit de bocht en sloeg vier maal over de kop. De be stuurder was op slag dood. Een ongelukkige inhaalmanoeu vre op de Utrechtseweg nabij Amers foort heeft het leven gekost van de 18-jarige Leininga uit Delfzijl. De broer van het slachtoffer, die de auto bestuurde, werd ernstig gewond. De auto, waarin de broers Leininga za ten, probeerde een auto In te halen, die ook al aan een inhaalmanoeuvre bezig was. Uit de tegenovergestelde richting kwam echter juist een te genligger. Na een slippartij botste de auto hier frontaal tegenaan. De twee broers werden daarbij uit de auto ge slingerd. Luchtmacht-adjudant Van der Kaa uit Apeldoorn kwam zaterdag morgen om het leven .toen zijn per sonenauto frontaal tegen een vracht wagen botste. Het ongeluk gebeurde op de Arnhemseweg, ter hoogte van de buurtschap de Groenendaal. De commissaris van politie in Apeldoorn roept getuigen van dit ongeluk op. G De 81-jarige T. den Uil uit Har- dinxveldGiessendam is zaterdag morgen op Rijksweg 15 door een auto aangereden en gedood. De bejaarde man stak plotseling de weg over. In Den Haag reed door onbe kende oorzaak een personenauto te gen een lantaarnpaal. De naast de bestuurder zittende 86-jarige mevr. E. Teunisse-Duyverman uit Den Haag sloeg met haar hoofd tegen de voorruit en overleed ter plaatse. Vermoedelijk door oververmoeid heid reed gisterochtend op de Rijks weg in Meppel een 19-jarige matroos uit Laren tegen een boom. De naast hem zittende 21-jarige C. D. van Wingerden eveneens uit Laren werd op slag gedood. De matroos liep ojn. beenbreuk op. De 73-jarige landbouwer A. J. Tijert uit Hasselo is gistermiddag omstreeks vier uur op de Rondweg in Deurningen om het leven gekomen. Hij reed met zijn bromfiets de voor- rangsweg op zonder op het verkeer te letten. Hij botste tegen een personen auto en werd vrijwel op slag gedood. 3a Ondier internationale belangstel ling hebben zaterdag op een heuvel van het Taunusgeberkte tussen Wiesbaden en Frankfort de BahA' hun eerste tempel in Europa in gebruik genomen. Het doel van het Bahé'i geloof, dat op een in het jaar 1863 verkondigde openbaring van de Perzische edelman Baha' u'llah be rust, is de verlossing van de wereld door een proces van geestelijke en politieke hereniging van alle mensen volgens de richtlijnen en instellin gen, die de stichter van dit geloof een eeuw geleden heeft vastgelegd. De tempel geeft aan dit streven naar eenheid zichtbare uitdrukking door een hoog oprijzende koepel waar negen wegen naar toe leiden en een cirkelvormig interieur met gelijkwaardig gerangschikte zitplaat- K.V.P. - j ongeren betreuren stap van Eindhoven Tijdens het jaarlijkse congres van de K.V.P.-jongerengroepen dat dit weekeinde in Woudschoten bij Zeist is gehouden, is het besluit van de groep Eindhoven besproken om tot opheffing over te gaan. „Het valt ten :erste te betreuren dat de jongeren- i'oep Eindhoven van de K.V.P. heeft _,?meend, het besluit tot opheffing van deze groep via een rondschrijven aan alle jongerengroepen van de K.V.P. te moeten aankondigen", zei voorzitter B. J. M. van Engelen uit Waalwijk, „De kwestie zal lang en breed zijn besproken, maar waarom is het be sluit tot opheffing dan niet tien da gen later gekomen, waardoor de K.V.P.-jongeren uit Eindhoven hun mening hadden kunnen toetsen aan die van de andere jongerengroepen. De jongerengroep Eindhoven, die als reden van de opheffing geeft, niet meer overtuigd te zijn 'van het nut en de wenselijkheid van een con fessionele (katholieke) party in Ne derland, heeft thans een mooi tintje gegeven aan haar aftocht". De heer Van Engelen was van me ning dat de brief van de jongeren groep uit Eindhoven niet de preten tie had van een wetenschappelijk argumenten steekhoudend. De heer Van Engelen bestreed de opvatting en beweegredenen van de Eindho- vense groep, die tot opheffing leid ie eerste plaat. Vorig jaar ver leenden zy hun medewerking aan ee plaat voor de Leidse Evangelisatie. Vrolijk „Wij zingen vooral liederen, die by buitenkerkelijken aanslaan", zegt Kees Spaargaren, (tweede van links op de foto), de leider van het kwar tet. „Het moeten vrolijke liederen zijn, waarin de boodschap, die wij willen brengen, onmiddellijk te her kennen is. Wij gebruiken liederen uit de bundel van Johan de Heer, uit Glorieklanken en soms maken we ze zelf. Mijn broer Jan schrijft teksten, en Cor Kool, onze directeur, compo neert de melodie". „Zojuist hebben we weer een plaat gemaakt voor de vrienden van Genk (België), die een kerk en een kinder tehuis willen bouwen. Wij vinden dit zo sympathiek, dat we ze helpen waar we kunnen". „Mijn broer Johan is tweede tenor, ik ben zelf eerste tenor, Gijs is twee de bas en Jan eerste bas. We zijn al lemaal ongeveer veertig jaar. We hebben nog twee zusjes. Johan werkt in een bollenlbedrijf, Gy's is boekhou der, Jan werkt op een kantoor en ik ben zelf woningstoffeerder. Van huis uit zijn wy christelijk gereformeerd." geneer je je gewoon om je 4 tientjes onkosten te vragen. Waar moeten die mensen het van betalen? En dan ne men we wel met minder genoegen." Boodschap „Ze zeggen wel eens dat we te sen timenteel zingen. „Zweverig", zeggen ze dan. In Rynsburg kwam eens iemand naar ons toe, die vond dat we een bepaald lied ritmischer had den moeten zingen. Hy heeft er niets van begrepen. Want het gaat hele maal niet om de melodie of het ritme. Het gaat om de tekst, om de boodschap die we brengen. De bood schap van het evangelie. Die is toch het belangrijkste in het le- Orgel „Ik speel tegenwoordig zelf orgel. Vroeger lieten wy dat over aan de organist van de kerk, waarin wy zon gen. Maar dat leverde zo vaak moei lijkheden op, dat we besloten zelf een elektronisch orgel aan te schaffen. We vervoeren het met een grete wa gen, een Plymouth. Die hebben we cadeau gekregen van een inwoner van Lisse, die ons al vaker heeft ge holpen. Het is gewoon fantastisch wat die man allemaal voor ons doet. Ook het onderhoud van de wagen is voor zyn rekening." De heer Spaargaren pauze ei i even en vervolgt dan: „We hebben aan ons zingen nog nooit iets verdiend. Er zijn wel eens mensen, die denken dat we er iets aan overhouden. Maar als er geld overblijft, is dat voor de evangelisatie. Bovendien hebben we onze onkosten. Reiskosten, drukken van teksten van liederen die de mensen kunnen mee zingen, nieuwe kostuums enz. Als we ergens optreden, blijft er soms wel eens iets over. Maar dc volgende avond zingen we in een bijeenkomst, die een slechte collecte oplevert. Dan Een groepje Dajaks trekt hier uit Indonisch gebied op Borneo door het oerwoud van Serawak op zoek naar onderdak in Ma leisisch Borneo. Zij waren op Indonesisch gpbied mishandeld door Javaanse guerrillastrijders, die geëist hadden dat zij zouden dienstnemen in het Indonesische Ds. W. Hoekstra naar Eindhoven Ds. W. Hoekstra, Ned. herv. predi kant te Noordwijk aan Zee heeft het beroep van de hervormde gemeente van Eindhoven aangenomen. Onge twijfeld zal het heengaan van ds. Hoekstra, door velen in het zeedorp worden betreurd. Ds. Hoekstra heeft veel gedaan voor het verwezenlijken van het nieuwe jeugdgebouw. Enke le maanden geleden had hij de daar bij gebouwde pastorie betrokken. „Alphia" hield jeugdtoeruooi Zes voetbalclubs, WaddinxVeen, Zwart Blauw, Oranje-Groen, RVC, DSO, Alphia en Alphen hebben gis teren met hun jeugdelftallen deelge nomen aan het door de v.v. „Alphia" uitgeschreven jeugdtoernooi. Er werd in twee poules gespeeld. Alle clubs speelden met twee elftallen mee, uit gezonderd DSO en Alphen. De organisatie van het toernooi was prima. In de A.-Poule kwam a,s eerste uit de bus Zwart-Blauw m 9 punten, 2de werd DSO met 8 pt. 3de Alphia met 5 pt.; 4de Waddinx- veen 4 pt.; 5de RVC met 2 pun ten evenals Oranje Gi-oen dat als zesde eindigde. In de B-Poule ein digde Faddinveen na het nemen van strafschoppen met Zwart Blauw als eerste. Beiden haalden 8 pt. 2 de dus Zwart Blauw 8 pt. 3de Alphia met 7 pt.; 4de Alpen met 4 pt. 5de Oranje Groen 3 pt. en zesde RVC, dat geen enkele punt behaalde in deze groep. Na afloop werden de prijzen door de secretaris, de heer P. Neut, uitge reikt, die eerst de jeugdcommissie dank bracht voor de perfecte orga nisatie. Ook bracht de heer Neut dank aan de scheidsrechters en het bestuur van ARC voor het beschik baar stellen van twee kleedkamers. MARKTBERICHTEN bospeen per 100 bos 30-41, B18.30-10.10, flauw, enkele prima's boven notering, vorstkoelen f 3.50-3.70 per kg; (levend ge vorige week, pri notering, f.) iets groter, tamelijk, als varkens fl.8 kg, slachtzeugen f 1.55-1.65 RIJNSBURG, 4 juli Bloei Colvillei 12-13. Spitfire 8-10, Tuinanjers 2.80-3.60, Cen- tauria 3-3.80, Pyremidalis 12-17. Vio lieren 20-24, Gladiolen 11-25, Zinnia 4-4.20, Wlrrall Suprème 5-7, Div. An jers 14-20 alles per 100, Segetum 50-63,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 4