LEIDSCH DAGBLAD Yerolme betrekt kleine man in R.E.M.-avontnur Aandelen van twintig gulden uitgegeven FRANS-DUITS GESPREK IN BONN IN EEN GOEDE SFEER Zuidvietnamees kamp overvallen: 44 doden Oplichter opereerde met valse papieren Pijplijn Pernis- Schiphol Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 4 JULI 1964 No. 31303 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Volks Aandelen Trustopgericht Scheepsbouwer C. Verolme en ir. P. S. Heerema hebben hun R.E.M.-aandelen en de daaraan verbonden rechten overgedragen aan „Volksaandelen Trust N.V.", een onderneming, die in fe bruari werd opgericht. Ir. Heerema zou zich financieel geheel uit het R.E.M.-avontuur hebben teruggetrokken. Scheepsbouwer Verolme niet. Hij is voorzitter geworden van de raad van bestuur van de Volksaandelen Trust N.V.", die een maatschappelijk kapitaal van twaalf miljoen gulden. Zij wil in haar kapitaal laten delen daor kleine aandeelhouders en de dagbladen. Er zullen aandelen van twintig gulden worden uitgegeven. dat de heren Verolme en Heerema destijds „uit commerciële overwegin gen" het initiatief hebben genomen tot oprichting van de R.E.M. Maar nu achten zij het tijdstip aan gebroken „om duidelijk te laten blij ken, dat ze bereid zijn om hun per soonlijk initiatief om te zetten in een waarschijnlijk nationale onderne ming. Ze hadden dat al eerder willen doen, maar dat kon niet, omdat ze al een half jaar zitten te wachten op een eenvoudige goedkeuring door het departement van Justitie van een statutenwijziging van de RE.M. Vol gens het communiqué had deze wijzi ging ten doel een goedkeuring te ver krijgen van de verhoging van het kapitaal. „Normaal komt zo'n goed keuring binnen enkele dagen af. Zo'n uitstel wekt verbazing, daar niets in de huidige wetgeving of het volken recht in strijd is met de voornemens van de R.E.M., die derhalve volkomen rechtmatig en niet illegaal zijn". Ook kleintjes Maar op 21 februari is opgericht „Volks Aandelen Trust V.A.T. N.V.". Het nationaal Nederlands karakter van VA.T. zou gewaarborgd zijn. De raad van bestuur staat onder leiding van de heer C. Verolme. In deze raad zullen ook de kleine aandeelhouders worden vertegenwoordigd. R.E.M. be houdt haar f unctie van exploitant van reclameboodschappen. De in Amster dam gevestigde V.A.T. heeft een maatschappelijk kapitaal van 12 mil joen, verdeeld in aandelen van twin tig gulden. V.A.T. is volgens het com muniqué van de R.E.M. bereid in haar kapitaal te laten delen door kleine aandeelhouders en de dagbla den. Politieke kringen in Den Haag menen in deze stap van Verolme c.s. een handige manoeuvre te zien om de particuliere R.E.M.-zaak tot een publieke te maken. Zo wil men een pressiegroep vormen om regering en parlement onder druk te kunnen zet ten. Maar algemeen wordt ook in Den Haag aangenomen, dat minister Scholten niet zal kunnen en willen buigen. Men geeft de R.E.M. nog steeds bijzonder weinig kans. ZOMERPRIJZEN WEERBERICHT KOEL WEEKEINDE De Bilt stelde ons vanochtend in het weeroverzicht van tien uur een koel weekeinde in het vooruitzicht. Vandaag naast opklaringen ook lokale buien. Gelukkig wordt de wind wat zwakker. Vannacht kan men best een extra dekentje gebrui ken. Mist is ook niet uitgesloten. Morgen overdag even warm (zo U wilt: even koud) als vandaag. Voor het overige: zonnige perioden, maar ook verspreide buitjes. 5 JULI Zon op: 4.27 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 1.30 uur; onder: 16.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.12 en 23.44 uur; laagwater te 6.38 en 19.18 uur. (6/7 hoogwater te 12.21 i laagwater te 7.48 en 20.28 uur). STRAND VERWACHTING Zondag tijdelijk verbetering met droog weer en zonnige perioden. Zwakke tot matige meer westelijke wind. Nog iets te koel, overdag 17 graden, zeewater 16 graden. Voor uitzichten: storingsfront ten noor den van Schotland brengt maandag meer bewolking en nog wisselvallig. Een mening, die steun vindt by de leden van de commissie, die de rege ring van advies moet dienen over de volkenrechtelijke aspecten van het z.g. anti-R.E.M.-wetje. De commissie werkt hard. Zij hoopt reeds over drie weken gereed te zjjn met haar taak. Overigens wordt wel verwacht, dat de commissie zal adviseren op zijn minst het wetje grondig te wijzigen, zo er al geen geheel nieuwe aanpak wordt voorgesteld. Minder fraai Maar uit publikaties en interviews is inmiddels wel gebleken, dat diverse deskundigen, die deel uitmaken van de commissie het wetsontwerp eigen lijk overbodig en juridisch minder fraai vinden. Ook minister Scholten (Justitie) zelf rekent er kennelijk op dat het wetsontwerp, zoals het er thans ligt, nog wijziging zal moeten ondergaan. Daarom ook is trouwens tot uitstel van de parlementaire behandeling en tot raadpleging van de comm; Frangois besloten. Van vijf deskundigen in het eiv volkenrecht, die in de een belangrijke plaats innemen, is be kend, dat zij niet erg gelukkig zijn met het wetsontwerp. Prof. Mr. M. Bos, hoogleraar in het volkenrecht in Utrecht, vindt het ontwerp te grof in zijn uitwerking. Toren van Pisa herstelt zich De scheve toren van Pisa richt zich op. Dit is de verba zingwekkende conclusie van professor Silvio Ballarin na zijn laatste meting. De ministeriële commissie die belast is met het controleren van de toren heeft dit meegedeeld. Prof. mr. A. J. P. Tammes, hoog leraar in het volkenrecht in Amster dam, meent dat 'n televisieplateau in de Noordzee zonder meer kan worden tegengegaan door de kuststaat, die daarmee de nauwste aanknoping heeft. Hij ziet de plaatsing van een dergelijk platform als een inbreuk op de vrijheid van de volle zee. De voor zitter van de commissie, prof. mr. dr. J. P. A. Frangois, secretaris-generaal van het Internationale Hof van Arbi trage in Den Haag, acht de lands- overheid eveneens bevoegd zonder speciale machtiging op te treden tegen installaties in volle zee, die schade toebrengen aan de landsbelangen en die niet onder het rechtsgezag van enige andere staat vallen. Óok prof. jhr. mr. H. F. van Panhuys, hoog leraar in het volkenrecht in Leiden, vindt optreden zonder meer geoor loofd als aangetoond kan worden, dat het staatsbelang op het spel staat en andere landen geen bezwaar hebben. Hij meent, dat het wetsontwerp veel te algemeen is gesteld en wil een op treden van geval tot geval overwe gen. Interessant is tenslotte ook het oor deel van de bekende zeerechtdeskun- dige, dr. M. W. Mouton, eveneens lid van de commissie. Hij vindt, dat ons land als kuststaat op grond van de gewoonte rechtsregels van het zee recht en op grond van de Geneefse conventie in sommige gevallen een zekere rechtsmacht kan uitoefenen over installaties op het continentale plat. Maar tegelijk betwijfelt dr. Mou ton of ons land als partij bij het ver drag betreffende de verre bericht geving rechtsmacht heeft om op te treden tegen uitzendingen vanaf zee. Geen vooruitgang op het punt van een „politieke unie (Van onze correspondent in Bonn) President De Gaulle, die gisteren in gezelschap van 38 mede werkers in Bonn arriveerde, heeft met bondskanselier Erhard een gesprek gevoerd als onderdeel van een Frans-Duitse „kabinets vergadering". Zowel uit Franse als uit Duitse bron werd daarna vernomen, dat er weinig vooruitgang is geboekt in de richting van een politieke unie van de zes landen van de EEG, al was de sfeer uitstekend en was er wèl vooruitgang merkbaar inzake kwesties van de Frans-Duitse samenwerking. Bonn wenst geen bijzondere afspraken met Parijs op het gebied van een politieke Unie, die voor de andere EEG-genoten niet aanvaardbaar zouden zijn. Toch wil Erhard de gesprekken met de Fransen voortzetten om een weg te vinden, die voor allen aanvaardbaar is. gewekt en bezield door de wil geza menlijk een oplossing te vinden". Op zijn beurt zei genei-aal De Gaulle tegen journalisten: „Op dit onder houd zijn alle onderwerpen die ons ter harte gaan en die de hele wereld betreffen ter sprake gekomen. Uit deze bijeenkomsten zal steeds meer een beter en meer verenigd Europa voortkomen". De Franse en Duitse ministers van Landbouw konden nog geen oveieenstemming bereiken over een gemeenschappelijke tarweprijs maar Erhard gaf de Fransen op de vol tallige vei-gadering de verzekering: Franse wapens voor Duitsland Voorts zün punten van bespreking situatie in Zuidoost-Azië, de hou ding tegenover Rood-China, de NAVO en de multilaterale atoom macht. Wat de hierboven genoemde „politieke unie" betreft zijn vooral de Italianen, Nederlanders en Bel gen tegenstanders zolang Engeland buiten de gemeenschap is gesloten. Na een gesprek onder vier ogen met generaal De Gaulle verklaarde Ei-hard dat zij gespi-oken hadden over vraagstukken die Franrkijk Duitsland en Europa betreffen over de wereldtoestand. Ex-hard noemde het onderhoud „ernstig, op- Vliegtuigmaker Theo van Eijck. i die een praalvluchtmaakte van Malta naar Lybië, arriveert I onder bewaking bij de Zee-1 krijgsraad te Den Haag, die hem tot een jaar gevangenis straf veroordeelde. OUD-SSER KURT WIESE ONTVLUCHT Het oud-lid van de Gestapo Kurt Wiese, 50 jaar oud, die ervan wordt beschuldigd, dat hij als commandant van het kamp Bialystok tientallen joodse kinderen eigenhandig heeft gedood, is uit zijn woning in Keulen verdwenen. Hy was in oktober 1963 gearresteerd, maar tegen een borg tocht van 4.000 mark op vrije voe ten gesteld. Hy moest zich driemaal per week bü de politie melden. Nu pas wordt vernomen dat hij met hulp van vrienden naar het buiten land is gegaan. Hij moest getuigen in verscheidene processen tegen oud- leden van de Gestapo. „Wij wensen een gemeenschappe lijke landbouwpolitiek en wanneer wij die hebben houdt dat een ge meenschappelijke graanprijs in". De belangrijkste kwesties zijn datum en prijs. De Westduitse minister van De fensie, Von Hassel, deelde mee dat er op het ogenblik over Westduitse wapenaankopen in Frankrijk, tot een waarde van 900 miljoen mark, wordt onderhandeld. Daarmee zou Frankrijk na de V.S. de grootste leverancier van wapenuitrusting voor de Bondsrepubliek zijn, aldus de minister. De voormalige bondskanselier Adenauer, die een onderhoud van een uur met De Gaulle had, zei dat de Fransen resident hem voor een bezoek aan Frankrijk had uitgeno digd, eind oktober of begin novem ber. Adenauer zal op 9 november in Parijs werden ontvangen als lid van de Franse academie van politieke wetenschappen. Auto in werkputje gereden: maxi dood (Van onze Zwolse correspondent) De 46-jarige G. J. de Leeuw uit Zwolle is gistermiddag in de Dorps straat in Vriezenveen om het leven gekomen, doordat een vrachtauto in het werkputje reed, waarin hij bezig Vanochtend is een belang rijke stap gezet in de richting van een betere drinkwatervoor ziening voor Rotterdam. Met behulp van zes drijvende bok ken is deze bijzonder grote zin ker, bestaande uit drie aan el kaar gekoppelde buizen, in de Oude Maas gelegd. Het 305 meter lange gevaarte weegt 650.000 kg. de terecht. Het ongeluk gebeurde voor het erf van garage Broekhuis, waar een in woner van Westerhaar zijn gerepa> reerde zandauto haalde. Hij x-eed de wagen eerst een eindji achteruit en vervolgens vooruit, waax-bij hij de man in de werkput helemaal niet opmerkte. Toen de wagen wegzakte, dacht hij, dat een as was gebroken. Vol ont zetting ontdekte hij, wat er was ge beurd. Het slachtoffer, vader van 6 kin deren in de leeftijd van 4 tot 17 jaar, was in dienst van Nuttenbouw ix Zwolle, welke onderneming in op dracht van het G.EJ5. in Vriezem veen aansluitingen op het elektrisch net maakte. Drama hij grens met Laos Guerrillastrijders van de communistische Vietcong hebben vanmorgen vroeg een Zuidvietnamees militair kamp bij de grens met Laos onder de voet gelopen en 44 militairen gedood, aldus verneemt Reuter uit betrouw bare bron in Saigon. Bovendien zouden er 22 gewonden aan Zuidvietnamese zijde zijn, onder wie drie Amerikaanse adviseurs. In het kamp was speciale eenheid ondergebracht die de Vietcong op eigen grond moest pakken. De overvallers zouden vier zware machinegeweren en 100 andere wapens buitgemaakt hebben. Uit Hongkong wordt bericht, dat de Noordvietnamese regering by de internationale commissie van toezicht geprotesteerd heeft tegen een poging van Zuidvietnamese gevechtsgroepen om aan de Noordvietnamese kust te landen. In het protest wordt verder nog gezegd, dat de gevechtsgroepen dinsdag werden onderschept en buiten gevecht gesteld werden. Geen sancties. De speciale com missie van de Internationale Arbeids- conferentie heeft met algemene stem men een ontwerp-verklaring aanvaard, i de apartheid in Zuid-Afrika amendement op de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) aanvaard, dat het mogelijk maakt le den te schorsen die apartheid toepas sen. In de ontwerp-verklaring wordt niet voorgesteld economische of diplo matieke sancties tegen Zuid-Afrika te Vele handelaars bedrogen De Amsterdamse politie heeft in Harderwijk in samenwerking met de plaatselijke politie een 47-jarigu chauffeur uit de hoofdstad in diens vakantieverblijf gearresteerd:. De arrestant, die bekend staat als recidivist, heeft een groot aantal oplichtingen bekend, die hem enige duizenden guldens opleverden. Enige dagen terug werd aangifte gedaan, dat een onbekende man op vertoon van een gestempeld brief je van de aannemingsmaatschappij v.h. Hillen en Roosen N.V. een handbooi-machine had meegekre gen van een Amsterdamse hande laar in ijzerwai-en en gei-eedschap- pen. Toen de handelaar enige tijd later de rekening presenteerde, bleek de bouwonderneming van niets te weten. Op dezelfde wijze opereerde de chauffeur van zijn vakantieve -blijf uit in Zwolle. Wezep, Doornspijk, Hulshorst. De- d ems va art, Eikburg, Apeldoorn en Demen. Hij ging op zoek naar bouwwerken, keek op de borden, welke maatschappij het werk uit voerde en vervaardigde vervolgens briefpapier van dat bedrijf met een vervalst stempel. Daarna trok hij er, gewapend met briefpapier, op uit en „kocht" hij voormachines, lasapparaten, schroevedraaiers, enz. Toen de man van oordeel was, dat hij genoeg bouwgereedschap had om zelf te gaan handelen, in stalleerde hij zich In een markt- stand in Apeldoorn en bracht een groot deel van de verduisterde goederen aan de man. Hij toonde een ander staaltje van zijn kunnen, toen hij van een vriend een auto leende en deze vervolgens ruilde voor een andere personenwagen. Omdat hij f. 150 moest bijbetalen, ging hij naar Diemen en wist daar met het briefpapier van Hillen en Roosen een lasapparaat te bemachtigen. De man, met wie hij had geruild, wilde in plaats van de f. 150 wel met het lasapparaat genoegen nemen. Verdachte zal voor de Am sterdamse officier van Justitie worden geleid. Van de N.A.V.O. (Van onze Haagse correspondent) Een nieuwe, aan de N.A.V.O. be horende pijpleiding tussen Pernis en Schiphol, wordt op het ogenblik door de burgerluchtvaart commerciëel ge ëxploiteerd en werkt sinds enkele maanden tot volle tevredenheid. Dit staat in het jongste nummer van het Shell-bedrijfsorgaan „Onder de vlam". De inschakeling van deze pijplijn voor de brandstofvoorziening van de straaltoestellen op Schiphol maakt kennelijk deel uit van het streven van de N.A.V.O. hier en elders aan deze pijpleidingen ook in vredestijd een nuttige bestemming te geven. De pijpleiding Pernis-Schiphol be wijst goede diensten. Het vervoer van kerosine kan thans veel doelmatiger plaats hebben. Voordien had het transport, aldus „Onder de vlam" plaats door middel van 52 binnen- tankers. Dat betekende bij mist en zware ijsgang zeer kwetsbare ver bindingslijnen. Bovendien moesten de ruimen van de tankers voortdu rend op zulvei'heid worden getest, wat het nodige oponthoud gaf en het moeilijk maakte de vraag naar kero- _:ne op de voet te volgen. Thans worden onder een druk van l atm. 35.000 liter kerosine naar Schiphol gestuwd. Per dag wordt er 16 uur gepompt. De bedoeling is dat over enige tijd 24 uur per dag te doen, zo deelt het bedrijfsorgaan van de Shell mee. De pijpleiding liter vervoeren. Grivas acht „aansluiting" voornaamste oogmerk Generaal George Grivas heeft gis teren in Nicosia openlijk verklaard, dat de „enosis" (aansluiting by Griekenland) „ons voornaamste doel is en dat „het niet erg lang zal duren voordat dit is bereikt". Grivas zei dit tijdens een bezoek aan het zie kenhuis van Nicosia in het Grieks- Cyprische deel van de stad. „Als andere landen ons willen helpen, zullen we dat aanvaarden. Maar zelfs als andere landen ons niet helpen, zün wü in staat het zelf te verkrijgen", aldus de gene raal. de huidige omstandigheden riskant, zo heeft premier Papandi-eoe van Griekenland gisteren in het parle ment gezegd. Mogelijk zal later een conferentie van vertegenwoordigera der beide landen kunnen worden ge houden als eerst aan de fundamen tele ejsen van Griekenland en het Grieks-Cyprische volksdeel is vol daan. Oe Thant heeft gisteren de kritiek op hem en op V.N.-functionarissen op Cyprus van de kant van de Turks-Cyprische vice-president Küt- chük „ongegrond en onaanvaard baar" genoemd. Hij zegt het volste vertrouwen te hebben in de integri teit van de leidende V.N.-mensen op Cyprus. Kütchtik had in een brief aan Oe Thant diens jongste verslag over Cyprus schadelijk voor de poli tieke belangen van het Turkse volks deel op Cyprus en van Turkije genoemd. Volgens hem geven de V.N.-leiders op Cyprus de stand van zaken onjuist weer. Weer moorden in Br. Guyana Britse troepen patrouilleren tussen twee dorpen in de buurt van de hoofd stad van Brits-Guyana, Georgetown, nadat drie negers gisteren waren doodgeschoten. Bovendien worden drie negers vermist. Het ene dorp wordt door negers, het andere door Indiërs bewoond. Na het bekend worden van het nieuws werden in het gebied van Georgetown enige Indiërs aangeval len. In de afgelopen maanden zijn by botsingen tussen negers en Indiërs in Brits Guyana (Surinames buur man) in totaal meer dan zestig men sen gedood. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 5 Julij 1864: De stoombrandspuit heeft heden Maandag alhier ge werkt en uitnemend voldaan. De massa water was ontzag- chelijk en in 10 minuten was er voldoende stoom om te spuiten. De belangstelling was zeer groot. Een in Friesland woon achtig landbouwer leed aan huiduitslag en kreeg de raad zich nu en dan eens met karnemelk te wasschen. Hij nam echter een bad van kar nemelk met het noodlottige gevolg dat hij overleed.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1