LEIDSCH DAGBLAD President Johnson tekent wet op de burgerrechten Ook R.E.M.- radio Collins en comité zullen de naleving gaan bevorderen Callcx zet boring op Ameland stop Storm in Engeland over annuleren van Spaanse leverantie MEER SOLDIJ GEVRAAGD VOGELVOER iS alles Vlieland ^Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 JULI 1964 No. 31302 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Bossche correspondent) Philips-employé, J. Rector sinds zaterdagmiddag spoorloos verdwenen is terecht. Twee collega's van de verdwenen Eindhovenaar, die be richten over het plotselinge verdwij- hadden gelezen, reisden gisteren een hotel bij de Loosdrechtse Plassen, waar ze vermoedden, dat de heer Rector zich zou bevinden. De twee collega's hadden goed ge raden: de man was er. Mede ten ge volge van een zenuwaandoening had de heer Rector twee weken geleden strottenhoofd-ontsteking opgelo pen. Een zenuwarts had hem aange raden uit vissen te gaan. De heer dit advies gevolg ge- Nadat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gisteren de wet op de burgerrechten had goedgekeurd (vóór: 153 Democra ten, 136 Republikeinen, tegen: 91 Democraten en 35 Republikei nen), heeft president Johnson die nog gisteravond ondertekend, waardoor zij onmiddellijk in werking is getreden. De president deelde voor de televisie mee, dat hij onmiddellijke maatregelen had genomen om de wet uit te voeren. Leroy Collins, voormalig gouverneur van Florida, is namelijk benoemd tot directeur voor de betrekkingen tussen de gemeenschappen. Een adviescommis sie van vooraanstaande burgers is benoemd om Collins bij te staan. „Mijlpaal" Voorts zal president Johnson het Congres vragen extra-geld toe te wijzen om de kosten te dekken die voor de uitvoering van de wet nood zakelijk zijn. De betrokken regerings instanties hebben opdracht gekregen zich volledig van de nieuwe verant- woordelijheden te kwijten en de president op de hoogte te houden van de gang van zaken. Bepaalde functionarissen moeten in contact treden met representatieve groepe ringen om meer begrip voor de wet bij te brengen en om te verzekeren, dat die wordt nageleefd. De president noemde de wet, die na langdurige en verbitterde debat ten door het Congres is aangeno men, een mijlpaal in de „lange strijd om de vrijheid". Hij deed een be roep op alle Amerikanen mee te werken alle Amerikaanse burgers een rechtvaardige behandeling en het land vrede te schenken. De natie zou zich niet in een „wraakzuchtige i geestesgesteldheid" aan de wet moe ten onderwerpen. Haar doel is niet te straffen of te verdelen maar een einde te maken aan verdelingen, die al lang hebben bestaan. Haar doel ls een groter respect voor de men selijke waardigheid, aldus de presi dent die de Amerikanen opriep „de WEERBERICHT KOEL WEER Zwakke noordwest, en noord. Koel (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 4.26 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 1.09 uur; onder: 14.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.05 en 22.35 uur. laagwater te 5.32 en 18.07 uur. STRAND VERWACHTING Achter een buienfrontje stroomt weer vrij koude lucht met een tijde lijk krachtige noord-westen wind naar onze omgeving Zaterdag wisse lend bewolkt met op enkele plaatsen nog een buitje. Overdag 15 k 16 gra den, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Ten zuiden van IJsland ontwikkelt zich een nieuw nogedrukcentrum. dat zich langzaam naar het oosten verplaatst en van zondag af wat stabieler weer kan brengen, waarbij het echter, door de noordc blUft. ten. i het rassengif" te dich- Zoals bekend voorziet de wet in federale hulp bü pogingen om negers gelijke rechten te verlenen. Discri minatie van negers in hotels, win kels en restaurants evenals discri minatie by tewerkstelling en lid maatschap van vakbonden is ver boden. De minister van Justitie krijgt meer macht bij 'invoering van rassengelijkheid op de scholen. De wet bekrachtigt voorts het stem recht van de negers. President Lyndon Johnson heejt de omstreden wet op de burgerrechten in het Witte Huis met zijn handtekening bekrach- tigd. Hier drukt hij de hand van de negerleider ds. Martin Luther King, terwijl hij hem de pen overhandigt waarmee het docu ment werd ondertekend. Huls van Afgevaardigden ingediend, dat In februari met 290 tegen 130 stemmen werd aanvaard. De senaat aanvaardde het ontwerp in gewijzig de vorm op 19 juni met 73 tegen 27 stemmen, waarna het naar het Huis van Afgevaardigden werd te ruggezonden om tenslotte gisteren definitief te worden goedgekeurd. Negergroepen hebben het plan te kennen gegeven om de wet onmid dellijk te beproeven. Ds. Martin Luther King zei dat hij met enkele blanke vrienden zal lunchen in restaurant in St. Augustine, waar vorige maand werd gearresteerd. Sommige zuidelijke Congresleden hebben voorspeld dat het eerste resultaat van de wet méér in plaats van minder gewelddadigheden zal zijn. Een zuidelijke Democraat, Charles Weltner, die in februari j.l. tegen de oorspronkelijke versie van de wet stemde, gaf gisteren zijn ja- stem. Hij verklaarde dat men in zuiden verzet kan bieden, met gevolg strijd en verwarring, óf uitspraak van de natie kan i vaarden. „De verantwoordelijke ele menten van mijn gemeenschap (Atlanta) adviseren reeds de laatste weg". Geen gas of olie wel zoutwater (Van onze Groningse correspondent) De Caltex, één van de vier maatschappijen die op Ameland speuren naar gas en olie, heeft besloten de tweede boring stop te zetten. Het ligt in de bedoeling de boortoren bij paal 17 af te breken. Van de zijde van het hoofdkantoor van de Caltex in Den Haag verklaar de men ons: „Wij hebben geen plan nen om op Ameland verder te boren Zeker niet in de nabije toekomst". Geheimzinnig Mannen van de grote oliemaat schappijen bestormden indertijd het Waddeneiland, omdat men algemeen van mening was, dat hier grote aard gas of aardolievondsten zouden kun nen worden gedaan. De Caltex leek direct al aan het begin van de boor- werkzaamheden op Ameland succes te hebben bij paal elf, maar inplaats van gas of olie stroomde toen zout water uit het boorgat. Men was er echter dagenlang geheimzinnig over. Het is niet bekend wat de andere noordelijke luchtstroom, nog te koel maatschappijen die nog op Ameland zijn, zullen gaan doen. De B.P. zou, I als niet binnenkort resultaten wor- den bereikt, het bijltje erbij willen Dit blad bestaat uit 20 pagina's neergooien. Zekerheid hierover was niet te krijgen. Mobil Oil doet nogal geheimzinnig over de werkzaamhe den op de Hon, een niet eenvoudig te bereiken gedeelte van Ameland. De NRM lijkt nog het langst op Ameland te zullen blijven. Het zou echter te voorbarig zijn hieruit con clusies te trekken. Luclitvaartstaking opgeheven (Van onze Parijse correspondent) De vakvereniging van het Franse luchtvaartpersoneel, dat sinds ruim een week in staking was, heeft be kendgemaakt. dat vandaag het werk weer zou worden hervat. De staking had het internationale luchtverkeer in Frankrijk de laatste dagen vrij wel stilgelegd. Het communiqué geeft als reden voor het einde van de sta king op. dat het luchtvaartpersoneel heeft willen voorkomen dat de re gering nog meer militairen als plaatsvervangende controleurs zou inschakelen. Verdwenen Eindhovenaar zat te vissen in Loosdrecht Rector had i Zelf meende de inderdaad over spannen man, zijn vrouw te hebben ingelicht. Daarom wist hij van de prins geen kwaad, toen zijn collega's hem gisteren kwamen opzoeken. Vanavond zes uur: tennis op televisie (Van onze Hilversumse correspondent) De Nederlandse Televisie Stichting geeft vanavond om zes uur een rechtstreekse t.v.-uitzending van de halve finale tennissen in Wimble don, waarin het Nederlandse dubbel Trudy Groenman en Tom Okker de strijd zal aanbinden tegen het Australische paar Esley Turner en Fred Stolle. Men zendt uit zolang de wedstrijd duurt. Zech-Nennturich in Johannesburg? De voormalige „SS-Obersturm- fuhrer" Hans Walter Zech Nennt- wich, die op 23 april na zijn veroor deling uit een Westduitse gevangenis was gevlucht, zou zich in Johannes burg bevinden. Dit verneemt de Bond van joodse nazi-slachtoffers in Wenen van een medewerker in Zuid- Afrika. Zech-Nenntwich is twee dagen na zijn veroordeling tot vier jaar ge vangenisstraf uit de gevangenis ontvlucht en via Zwitserland en Griekenland naar Egypte gegaan. Volgens de bond zou hij later uit Cairo via Addis Abeba naar Johan nesburg zijn gereisd. De Westduitse ambassadeur in Zuid-Afrika heeft opdracht gekregen de Zuidafrikaanse autoriteiten te in formeren of Zech-Nenntwich in Jo hannesburg is. Als blijkt dat hij zich inderdaad in Zuid-Afrika bevindt moet de ambassadeur bij de Zuidafri kaanse autoriteiten om een aanhou dingsbevel verzoeken. Er bestaat tus sen West-Duitsland en Zuid-Afrika geen uitleveringsovereenkomst. Een hoge Zuidafrikaanse politie- inctionaris in Pretor: ravond gezegd niets 1 trent Zech-Nenntwich. Tories briesend op Labour (Van onze Londense correspondent) In Engeland is een hevige politieke storm opgestoken rondom de afgesprongen leve rantie van fregatten aan Spanje. De Spaanse minister van Ma rine, admiraal Antunez, heeft namelijk kortgeleden besloten onderhandelingen met Engeland over modernisering van de vloot af te breken wegens „de mis plaatste en ongerechtvaardigde inmenging van de Britse La- bourleider Wilson". Deze had in het Lagerhuis kritiek geleverd op de onderhandelingen. Als er oorlogschepen moeten worden gebouwd, laten we ze dan voor onze eigen marine bouwen en niet voor een fascistisch land als Spanje. Het afspringen van de licentie-or der is vanzelfsprekend koren op de molen van de conservatieven, die hiermee een nieuw wapen bezitten tegen de door hen gevreesde en ge hate oppositieleider, die zij, nu En geland nog maar drie maanden van de verkiezingen is verwijderd, met al le mogelijke middelen pogen te be strijden. Wilson wordt thans afge Lichte en klassieke muzikale programma's op hoog niveau (Van onze Haagse correspondent) Duizenden grammofoonplaten worden op het ogenblik bij di R.E.M. aan een test onderworpen. Wanneer in september de eerste commerciële televisieprogram ma's worden uitgezonden, zal tegelijkertijd een begin worden ge maakt met ,,een muzikaal 'radioprogramma op hoog niveau". Sinds vorige week zijn ir. Heerema en de zijnen bezig de radiozender te testen. Radio-REM zal alleen pro gramma's, die zowel klassiek als licht zijn, geven op uren, dat er geen tele- Een van de ontroerende ta- freeltjes op Schiphol bij het ver trek van de 85 Ambonezen, die met de Garoeda naar Indonesië repatrieerden. „Als bijvoorbeeld om 6.30 uur be gonnen wordt met televisie, dan zul len de mensen tot 6.30 uur naar de radio kunnen luisteren", zo vertelde ir. Heerema. Uit zijn mededelingen bleek voorts, dat er binnenkort zeker geen radio-uitzendingen zijn te ver wachten. tijd tot september heus hard Als radio-REM eenmaal draait, het uiteraard de bedoeling van heer Heerema, dat ook hier de clame wel een belangrijk woordje gaat meespreken. Verdere gegevens omtrent vorm en inhoud van de pro gramma's zijn op dit ogenblik nog onbekend. 8 Een der directeuren van Veronica is van de gang van zaken bij de REM niet ondersteboven. „De praktijk zal uitwijzen, wat het wordt. Het lijkt een pracht aanvulling op onze p gramma's". Overigens spreekt ir. Heerema be richten tegen, als zou de REM-tele- visie medio augustus reeds beginnen met uitzendingen .„Het project vor dert gestadig. Maar het wordt echt wel september voordat we de lucht mgaan". De radioprogramma's zou den voorlopig niet meer dan vijf uur per dag gaan bestrijken. Het Tweede Kamerlid Wieldraaier (P.v.d.A.) heeft in schrifelijke vra gen aan de minister van Defensie aangedrongen op een belangrijke sol dijverhoging voor dienstplichtige mi litairen, gezien de sinds 1954 geste gen kosten van levensonderhoud. In dit verband wil hy weten of het juist is, dat een dienstplichtig en soldij genietend militair f 1,15 per dag ontvangt, indien hy met verlof of tydens ziekte thuis vertoeft en geen voeding op 's Ryks kosten ge- Tivee matrozen gearresteerd Muiterij op kustvaarder Twee in Engeland gearresteerde matrozen van de kustvaarder „Aer- denhout", die worden verdacht van muitery, bedreiging van de kapitein met een mes en bierdiefstal, zullen maandag voor de officier van Jus titie in Amsterdam worden geleid. Tydens de reis van de kustvaar der van Duitsland naar Engeland braken deze matrozen de zegelkast open, waarin onder douaneverzege ling sterke drank en sigaretten zyn opgeborgen, zy stalen bier uit de kast en dronken dit op. Daarna ont stond een vechtparty, waarby mes- werden getrokken, de kapitein werd bedreigd en hutten werden ver nield. Voorts weigerde het duo op gedragen werkzaamheden te verrich ten. Toen de kustvaarder een En gelse haven binnenliep, stelde de kapitein zich in verbinding met de Nederlandse consul en het tweetal matrozen werd door de Britse politie gearresteerd. Deze zette de twee Ne derlanders op een boot van Harwich naar Hoek van Holland waar zy dezer dagen aankwamen. sehilderd als een die opzetteiyk genheid in gevaar heeft gebracht door zich tegen de transactie met Spanje te verzetten, een transactie die een waarde van 140 miljoen gul den vertegenwoordigde. De Tories briesen tegen de La bo urp arty en verwyten de socialis ten opnieuw, dat zy nog altyd in het grijze verleden leven. De redene ring van de conservatieven komt hierop neer, dat de Spaanse burger oorlog al 25 jaar achter de rug is en dat het tegenwoordige Spaanse fascisme niet op één lyn mag worden gesteld met vroeger toen het ver bonden was met dat van Hitier en Mussolini. Een premier Douglas-Ho me hamert op het feit, dat er jaar- lyks driekwart miljoen Engelsen met vakantie naar Spanje gaan. Onder hen bevinden zich zeker vele La- bouraanh angers Wilsons stelling is, dat er geen be zwaar is tegen meer handel met Spanje, maar dat wapenleveranties in welke vorm ook uit den boze zyn, vooral wegen Spanjes hemieuwe aan spraken op Gibraltar. Wilson houdt er natuuriyk rekening mee dat hy als mogelyke premier dit appeltje te schillen krijgt. De regering echter acht de ver strekking van blauwdrukken aan Spanje onschuldig en is vertoornd wegens het feit, dat er een breuk is ontstaan na jarenlange pogingen Spanje eindelyk tot meer zaken met Engeland. De licentiebouw was geen geisoleerd geval en werd beschouwd als een begin van een algemene ver ruiming van de handel met Spanje. Bovendien voert de regering aan dat byna alle 27 destroyers en 20 fregatten, die Spanje bezit met Ame rikaanse kanonnen, radar en sonar zyn uitgerust. In het kort: Engeland had wat de modernisering van de Spaanse ma rine betreft een graantje willen mee pikken. In Londen werd bekend dat Spanje ook in andere landen o.a. in Nederland en Frankryk, aanvragen voor een marineofferte zou hebben gedaan. Men vreest nu dat de op- len gaan. Indien de licentiebouw was door gegaan, zou Engeland ook bepaalde machinenrieën, radar en waarschyn- ïyk ook het staal hebben geleverd. Wilson zegt, dat er indien het te doen is om werkgelegenheid, voor de Britse vloot fregatten zouden kun nen worden besteld. De hoofdaan klacht van de regering tegen Wilson is dat hjj in het handelsverkeer po litieke discriminatie wil toepassen VOl AUTOMATISCHE WASMACHINES A .E.G. - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO RONDO KEMCO N.V. vol levenslust Ja, vol levenslust. Waarom? Het beste mengsel. Kersvers. Extra geschoond. Voor kanarie, parkiet en papegaai, tropische vogels, tortelduiven, enz.... Als kracht voer en vooral tijdens het opfokken van de jongen: TOVO. U zult het merken! Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 06 24 (017 tO) ©iïc/ WS Uit het Leidsch Dagblad van 4 Julij 1864: Wij vernemen, dat Maan dag 4 July, 's namiddags ten 2 uur, een -proefneming met stoombr andspuit zal ge schieden op het exercitieveld tussen de Mare- en Rijns- burgsche poorten dezer stad. Men zegt, dat door het Rijk het huis in de Kloksteeg, waarin vroeger de stads- kostschool werd gehouden, is aangekocht, ten einde daar in te vestigen de nieuwe in stelling voor Indische taal-, land- en volkenkunde.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1