Anquetil legt in tijdrit basis voor nieuwe zege „In Tour de FAvenir komen nog 13 dagen" TOUR IN CIJFERS Sporttoto LONDON TONIC DIRK NIJS WERPT OLIE OP GOLVEN MAP MARIJT TEKENT BU TELSTAR Recordpoging Jan Nolten KRANTENBEZORGERS Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 2 juli 1964 Vierde blad no. 31301 Bij de ravi tail lering in de och- tendrit te Saint Maxime (130 km) ontstond grote opschudding in de karavaan. Manzaneque en f Taccone, die wat achter waren f geraakt, waren op de vuist ge- f gaan, omdat de Italiaan in de achtervolging geen kop wil^e t doen. Het ging zo honds toe tus- 1 sen de heren, dat Jacques God- 1 det er aan te pas moest komen i !om de vechtersbazen uit elkaar i te halen. De wedstrijdcommissa- i rissen waren later onverbidde- lijk. Manzaneque en Taccone kregen elk een boete van 500 nieuwe franken, de Spanjaard kreeg nog eens zo'n portie om dat hij voor de start een jury- f lid had uitgescholden. f De Italiaan Mazzacurti, die Goddet assisteerde by het schei- f den van de vechtersbazen en er- f f in slaagde Manzaneque tot be- i f daren te brengen, kreeg later a 1 voor zijn verstandige interventie t de „Prijs voor de meest bemin- f nelijke renner". TEVREDEN JAN JANSSEN WEER GOEDE WIEL GEPAKT9 (Van een speciale verslaggever) Langs de blakerende Middellandse Zeekust hebben Jan Janssen en Jacques Anquetil elk hun tweede etappezege behaald. De Ne derlander won in de ochtenduren van woensdag de eerste halve etappe van Monaco naar het 187 km verder gelegen Hyeres en bleef daardoor in het bezit van de groene trui, enkele uren later kwam Jacques Anquetil op vleugels als overwinnaar uit de 20,8 km lange tijdrit naar de marinebasis Toulon te voorschijn. Was de zege van Janssen een nieuw belangrijk succes voor de Neder landse wielersport, voor het verdere verloop van de tour was de over winning van Anquetil veelzeggend. Want ondanks alle pessimisme van de kant van de Fransman zelf is nu wel gebleken, dat hij in zijn specia liteit de ritten tegen het horloge van veel grotere klasse is dan Bahamontes in het beklimmen van bergen. Naar wy vernemen heeft Map Ma- rijt gisteravond een contract getekend met de eredivisieclub Telstar. Zoals bekend vroeg en kreeg Marijt na af loop van het jongste seizoen over schrijving naar UVS. Voor hij dus de blauwwitte kleuren heeft gedragen is de Noordwijker alweer van „jasje" veranderd. KRACHTSPORT De Leidse Krachtsport Vereniging LKV organiseert vanavond ter af sluiting van het seizoen wedstrijden in het clubgebouw aan de Oude Vest. Ook een ploeg van ,J3e Spar taan" neemt deel. Jan Nol ten zal proberen enkele Nederlandse records scherper te stellen. Aanvang 8 uur. jachtgroep bestaande uit Janssen, Gilbert Desmet 1, Altig, Genet, Nij- dam en de Brit Wright. Tien kilo meter van Hyeres had dit zevental een voorsprong van 45 sec. nog 5 km verder was het al ruim een minuut voorsprong geworden. In de volgers- karavaan werden weddenschappen afgesloten op de mogelijke winnaar. Vele hielden het op Altig, die de laatste dagen zeer sterk rijdt, maar wisten niets van Janssen's „rustdag" in de laatste Alpenetappe. Op de brede Avenue Geofroy Dant Hilaire werd het duel Altig- Janssen uit gevochten. In een stofwolk vloog de kopgroep op de finish af, waar Janssen zijn voorwiel een paar cm eerder dan zijn grote rivaal in het puntenklassement over de kalklijn duwde. Even was er twijfeld of de Nederlander wel had gewonnen en werd om de finishfoto geroepen. Maar nog voordat deze was ontwik keld kon de stralende Janssen nog zijn beloning voor de zege gaan ha len. „Ik had weer het goede wiel gepakt, nu van Altig", zei Janssen tevreden. Tijdrit Heel lang heeft Nijdam, die als 27ste in de rit tegen het horloge van start was gegaan, met de snel le tijd van 29,28 over de bijna 21 vlakke kilometers de leiding gehad. Zijn tussentijd van 15,09 was al bij zonder goed geweest. Pas de Belg Bracke, als 58ste gestart, ging onze landgenoot voorbij. Hij was over de totale afstand 29 seconden sneller ge weest dan Nijdam, die al een ver frissend bad genoot toen de grote mannen aan hun duel begonnen. De strijd spitste zich vooral toe tussen de grote Fransen Anquetil en Pou- lidor. Halverwege was er over de uitslag nog niets te zeggen. Anquetil was wel 5 sec. sneller geweest dan zijn rivaal 14,25 tegen 14,30 maar wat betekent zulk een luttel verschil wanneer er nog tien km gereden moet worden. In spanning wachtten de duizenden toeschouwers Bijzondere KLASSE Zo groot was de winst van Anquetil op zijn voornaamste concurrenten in «neen klassement, dat rustig mag worden, dat de koop dergelijk kort traject 46 s op Poulidor, 2,40 op Bahamontes 3.11 op Georges Groussard te kun- kwam dan de tweede plaats op 1 gevraagd. Leeftijd 1550 jaar. Aanmelden Bureau Leidsch Dagblad Witte Singel 1, Leiden. De uitslagen van het tweede ge deelte van de tiende etappe, een indi viduele tijdrit over 20,8 km van-Hye res naar Toulon, luidt: 1. Anquetil (Fr Geminiani) 27.52 met bonificatie 27.32; 2. Poulidor (Fr Magne) 28,28 met bon 28,18; 3. Altig (Did Gemi niani) 28.46; 4. Bracke (Bejg Plaud) 28.59; 5. Adorni (It Pezzi) 29.23; 6. Anglade (Fr De Muer) 29.25; 7. Henk Nijdam (Ned Pellenaars) 29.28; 8. Gabica (Sp Langarica) 29.36; 9. Pa- checo (Sp Pla Sanchis) 29.42; 10. Geldermans (Ned Geminiani) 29.49; 22. Jan Janssen (Ned De Muer) 30.40; 24. Georges Groussard (Fr De Muer) 30.43; 32. Rik Wouters (Ned Pelle naars) 30.55; 34. Jo de Roo (Ned Geminiani) 30.56; 47. Piet Damen (Ned Pellenaars) 31.13; 50. Huub Zil verberg (Ned Driessens) 31.20; 60. Jo de Haan (Ned Pellenaars) 31.49; 63. Cees Haast (Ned Pellenaars) 31.55; 80. Piet van Est (Ned Pellenaars) 32.29. Het resultaat van het eerste ge deelte van deze etappe (winnaar Jan Janssen) publiceerden wij reeds in onze edities van gisteren, uitgezon derd de plaatsingen van de volgende renners. 32. Geldermans (Ned Geminiani)43. Anquetil (Fr Geminiani) beiden in 5.32.00; 67. Damen (Ned Pellenaars); 74. De Haan (Ned Pellenaars); 75. Zilverberg (Ned Driessens) allen in 5.32.34; 87 Wouters (Ned Pellenaars) 5.33.22. Klassementen Het algemeen klassement na de tiende etappe luidt: 1. Georges Groussard (Fr Re Muer) 59.30.50; 2. Anquetil (Fr Geminiani) op 1.11; 3. Poulidor (Fr Magne) op 1.42; 4. Ba hamontes (Sp Remy) op 3.04; 5. An glade (Fr De Muer) op 3.05; 6. Altig (Did Geminiani) op 4.12; 7. Foucher (Fr De Muer) op 4.16; 8. Junkerman. (Dld De Kimpe) op 5.16; 9. Simpson (GB Plaud) op 5.29; 10. G. Desmet 1 (Belg De Kimpe) op 6.03; 11. Lebaube (Fr. Geminiani) op 6 26; 12. Martin (Sp Remy) op 7.26; 13. Manzaneque (Sp Pla Sanchis) op 8.42; 14. Novales Fr Remy) op 9.39; 15. Adorni (It Pezzi) op 11.13; 16. Dues (Fr Magne) op 13.12; 17. Armand Desmet (Belg Naeye) op 13.15; 18. Pauwels (Belg Remy) op 13.33; 19. Pambianco (It Pezzi) op 13.37; 20. Kunde (Did De Kimpe) op 13.56; 26 De Roo 59.48.04 Geldermans 59.50.31; 50. Damen .15.49; 56. Janssen 60.20.12; 58. Zil verberg 60.20.35; 65. Nijdam 60.30.13; 67. Haast 60.30.56; 72. Wouters 60.37.00; 77. De Haan 60.40.03; 90. Van Est 60.56.53. Het algemeen ploegenklassement 1. De Muer 178.33.12; 2. Geminiani 178.40.09; 3. Remy 178.51.09; 4. Kimpe 178.53.17; 5. Pla Sanchis 179.11.00; 12. Pellenaars 180.47.02. De televizierploeg behaalde in de tijdrit een zesde plaats. Het puntenklassement ziet er volgt uit: 1. Janssen 115 punten; 2. Altig 94 punten; 3. Seis 74 punten: 4. Gilbert Desmet 1 63 punten 5. Nijdam 58 punten. Toekomst-ronde De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Gimondi (It) 4.06.46 (met bonificatie 4.05.46)2. Mendiburu (Sp) zelfde tijd (met bonificatie 4.06.16)3. Campagnari (I)4. Luthi (Zwits)5. Valada (Port)6. Tous (Sp); 7. Martinazzo (It) 8. Pieterse (Ned); 9. Chappe (Fr) allen jn 4." 10. Garcia (Sp) 4.06.55; 11. Wolf (Tsj-Sl) zelfde tijd; 12. Beker (Po len) 4.08.09; 13. Swerts (Belg); 14, Perkins (GB); 15. Burns (GB) 16. Hava (Tsj-Sl); 17. Surminski (Polen) allen in 4.08.33; 33. Schuuring (Ned) 4.10.44; 34. Visser (Ned) z.t. De Nederlanders Henk Comelisse, Gerben Karstens, Nico Lute, Henk Peters en Bart Zoet werden ex aequo In dezelfde tijd als Schuring (4.10.44) genoteerd. Drie leden van de gecombineerde LuxemburgseNieuwzeelandse ploeg werden uit de strijd genomen: Kui per, Thomson en Jacobs. Het ploegenklassement: 1. Italië 12.20.18; 2. Spanje 12.20.27; 3. Frankrijk 12.25.31; 10. Nederland 12.28.14, Jan Janssen (rechts) passeert óór Rudi Altig de eindstreep te Hyeres Routinier Behalve Jan Janssen, die als een routinier deelnam aan de ceremonie protocolaire boekten ook de andere Nederlanders uitstekende resulta ten. Na de drager van de Groene Trui was Henk Nijdam de grote man. In de rit naar Hyeres finishte hij kopgroep als vijfde, maar vooral zijn zevende plaats in het klasse ment van de tijdrit was verrassend goed. Hij was in dit onderdeel van de tiende dag dan ook de beste Ne derlander, voor Ab Geldermans, die met een tiende plaats tevreden moest zijn. beter materiaal had kunnen beschikken. Geminiani had het echter niet no dig gevonden om Geldermans lichte- wielen en banden te geven, want de Nederlander behoefde van zijn baas zijn best niet te doen. „Maar wat wil je, als je eenmaal aan de gang bent, dan ga je toch zo hard als je kunt", zei Geldennans, die niet onder stoelen of banken steekt dat hy snakt naar de dag waarop hij voor een Nederlandse ploeg en voor eigen kans kan rijden. „Wat zouden we een sterke equipe Tot die andere mannen van Gel- dermans zou ook Rik Wouters kun nen behoren, die sterke tijdrit reed. Duel Nog slechts 14 km waren er te rij den, toen in de halve ochtendetappe de beslissing naderde. De Belg Van Tongerloo ging er in zijn eentje van door, maar werd ingelopen door een 78.320 gulden gezorgd. Aangezien er geen meldingen met 13 goede uit slagen zijn, is het hele bedrag be schikbaar voor de drie deelnemers die 12 uitslagen goed hadden. Zy ontvangen bruto 26.107 gulden. Aan de prysvraag met de goaltips namen 108,914 personen deel. Het pryzenbedrag voor de eerste, tweede en derde prijs bedroeg totaal 31.723,80 gulden. Voor de eerste prijs waren twee gegadigden, die bruto 5.287,30 zullen ontvangen, voor de tweede 58, die netto 182 gulden ryker zullen worden, en voor de derde prijs 620, Zy krijgen ongeveer 16 gulden. in het stadion Leo Langrange de aankomst van hun favorieten af. Ge juich steeg op, toen Anquetil, die de anderhalve minuut voor hem gestar te Henri Anglade had ingehaald, zijn laatste ronde op de sintelbaan aflegde en de tijd bekend werd ge maakt: 27,52, 54 sec. sneller dan de verrassend sterk rijdende Rudi Altig. Het wachten was op Poulidor. Fel als een kat reed deze concurrent van Anquetil het stadion binnen. In de laatste ronde perste de donkere Fransman alle kracht uit zijn ster ke benen, maar hij kon niet aan de tijd van Anquetil tippen. Met een verschil van 36 seconden werd Poulidor verslagen. Het stadion schonk „Anquetil de grote" zijn gunst. Poulidor reed onopgemerkt naar buiten. Nü ontvangt U bij elke party-bottle (nria$l4 maar ctn hek liter!) |f| j een waardebon» Tegen inlevering van 6 van die bonnen j kunt U een doos met 6 prachtige longdrink glazen kopen voor f 'j Hechts f. 3,65- vergelijkbare .'.tó winkelwaarde ongeveer f. 6,50 WhSll Schroef dop: ook in Uw aangesproken party- blijft London Tonic bruisend-levend r/y Zaan. ut. 02980-83. Waterpolonieuws \„Wij zitten aan afspraak vast De Watervrienden hebben het tegen Te Werve niet kunnen bol werken. De Leidenaars, die in Den Haag tegen de nog ongeslagen kop lopers van de vierde klasse G aan traden, verloren na een vooral in de laatste drie spelgedeelten eenzydig poloduel met 111. Alleen in de eerste periode slaag den de Watervrienden erin tegen stand van betekenis te bieden en de 21 achterstand bood toen nog alle mogelijkheden. Het liep echter heel anders. Te Werve kwam er steeds beter in wat een 111 eindstand tot gevolg had.... Rijnsburger was de maker van het enige Leidse doel punt. Programma Het programma van de KNZB- zeventallen uit Leiden en omgeving luidt voor de komende week: Vanavond: HVGBLZC <8 uur); SNA 2—AZC Alphen 2 (7.40 uur); SNA—De Sleutelstad dames <7.10 u.) Vrydag: De Sleutelstad—DVZ (8 uur); LZC 2—AZ '70 2 (8.30 uur); LZCDie Haghe dames (8 uur). Zaterdag: HPSV—LWV (5.45 u.). Maandag: RZVDe Zijl dames (7,30 uur); ZCRLGB dames (7,30 uur). Dinsdag: DAWDe Sleutelstad (8 uur)DVZ—De Zijl (8 uur); Te WerveLZC dames (7.45 uur). Woensdag: GZC 2—LZC 2 (9,30 uur). De roei wedstrijden om de Tele- graaf-beker, die gisteren in Amster dam zouden worden gehouden, zijn niet doorgegaan. Slechts NJora had zich laten inschrijven. Admira Energie heeft de Oos tenrijkse voetbalbeker gewonnen door een overwinning op Austria (Wenen) met 10 in de finale van het beker toernooi. (Van correspondent) „Wij hebben nooit ons woord ge geven. Wy zitten aan een afspraak vast van 1959. Eerst van die af spraak af, dan kunnen we verder praten". Dit rijn de woorden van Dirk Nys, die voor de amateurs zitting heeft in het bestuur van de KNVB, in antwoord op de felle peroratie van Jos Coler, die in het bondsbestuur de semiprofs vertegenwoordigt en de amateurs beschuldigde van woordbreuk. „We hebben misschien op een be stuursvergadering wel eens iets beloofd, maar in feite zitten we vast aan een afspraak die is ge maakt op de bondsvergadering van 1959, de afspraak, dat tot 1961 de clubs, die vrijwillig naar het ama teurisme terugkeerden, zouden worden ingedeeld naar sterkte. Na afloop van die termijn zou het onverbiddeiyk zijn: de vierde klasse. Die afspraak die eigenRjk in stryd is met het huishoudelijk reglement art. 70 („het bondsbestuur deelt In overleg met dë sectiebesturen de competitie inmoet zo snel mogelijk ongedaan worden ge maakt. Het liefst voor de bonds vergadering van 18 juli ius. Per dozijn „Op vergaderingen van het bonds bestuur hebben wy wel eens ge zegd: „Als er twaalf terugkomen, kunnen we wel eens kyken Met twaalf clubs erbij zouden we Geen winst in eerste etappemaar dit zegt Leidenaar Karstens (Van een speciale verslaggever) Aan de voor Nederland schone traditie, volgens welke een landgenoot de eerste etappe van de Tour de FAvenir wint, is gis teren een einde gekomen. De laatste twee jaar hadden respectie velijk Jan Janssen en Lex van Kreuningen de openingsrit op hun naam gebracht, maar ditmaal zat er geen winst in. Jan Pieterse, de enige vertegenwoordiger in de kopgroep van negen renners, die met ongeveer twee minuten voorsprong arriveerden, heeft op de sintelbaan van het Stade Leo-Lagrange in Tordon nog wel een dap pere poging gedaan om evenals zijn voorgangers als eerste de leiderstrui te veroveren, doch de sprint is net het zwakste punt van de verder zo sterke Zuidhollander en hij moest dan ook zeven van zijn tegenstanders voor laten gaan. De eerste plaats was voor Felice Gimondi, een 22-jarige postbode uit Bergamo, die als de kopman van de Italiaanse ploeg wordt beschouwd. hadden zy geen oog voor het prach tige decor dat werd gevormd door het Estoril-gebergte aan de rechterkant, de azuurblauwe Middellandse Zee aan de linkerkant en de duizenden schone baadsters in bikini's aan beide kanten van de weg. Integen- Pieterse's sprint zwakste punt Al verliep voor de Spanjaarden (die ook drie man voorin hadden) en Italianen de eerste dag verreweg het best, Nederland mag toch niet ontvreden zyn. Jan Pieterse, die we met Gerben Karstens toch voorlopig als de grootste troef blijven beschou wen, heeft op een aantal gevaarlijke tegenstanders ongeveer twee minu ten gewonnen en dat is toch zeker geen slechte start Bovendien heeft de gehele equipe de felle zon en de hitte die de karavaan van Antibes naar Toulon hebben geteisterd, voor treffelijk doorstaan. En tenslotte om Gerben Karstens even aan het woord te laten: „komen nog dertien dagen". Zwaarder De rit, die langs bekende vakan tie-oorden als Cannes, Boulouris en Le Lavandou voerde is ondanks de betrekkelijk korte afstand zwaarder geweest dan verwacht werd. De route langs de Cote d'Azur is nu eenmaal vry geaccidenteerd en voorts is het een bekend feit dat de coureurs in de toekomst-ronde elkaar bepaald geen tijd geven om er een beetje in te komen. Ook nu deel, het tempo werd al meteen be paald op ruim 41 km per uur en voor de minder rijkelijk met talent be deelden werd het dientengevolge he lemaal niet zo'n prettige dag. De sterkeren wilden er echter nog wel een schepje bovenop doen en daar door deed zich na diverse schermut selingen reeds voor de ravitaillering in Sainte Maxime (73 km) al een bijzonder dreigende vlucht voor, waarby in totaal 34 renners o.a. Pieterse en Peters) betrokken waren. Dat was het peloton evenwel toch een beetje te gortig, zodat de orde snel werd hersteld. Solo Onmiddellijk na de voedselvoor ziening leidde de Tsjech Joseph Volf een nieuwe actie in. Tijdens de be klimming van de Cote de Gassin (3de categorie) moest hy wel even de Spanjaard Sagarduy en enkelen anderen voor laten gaan, maar zo dra de afdaling was beëindigd, trok de Tsjech er opnieuw tussen uit. Dit maal kwam hij verder. Na 100 km bedroeg zijn voorsprong al een mi- nuut en deze marge werd nog bijna verdubbeld voor er een reactie volgde. Toen was het met de solo van Volf snel gedaan. De Joegoslaviër Rohner, de Italiaan Campagnari en de Zwit ser Luthi streken reeds tien km ver der op de naar adem happende Tsjech neer. Nadat Rohner tydens een nieuwe klim had moeten afha ken, zetten de overige drie verfrist door een waterstraal die een pomp bediende op hen richtte, het werk gezamenlijk voort. Ondanks hun zware arbeid moesten zij echter ge dogen dat ruim 20 km voor de aan komst tien anderen, bij wie Pieterse en de inmiddels weer herstelde Roh ner, de aansluiting tot stand brach ten. Daarna gebeurde er weinig. De winst op het peloton, dat in de laat ste kilometers nog in enkele delen uiteen viel, bleef gehandhaafd op on geveer twee minuten en in het stadion van Toulon won Gimondi, die als eerste de baan opkwam, voelde. een aparte afdeling kunnen vor men. Maar wie is ermee gebaat, dat er vier of vijf semiprofclubs naar de amateurs terugkeren? De amateurs niet, de semiprofs niet, DIRK NIJS olie op de golven Als er twaalf weggaan kunnen er ln het semiprofvoetbal drie divisies worden gevormd: een eredivisie van 16, een eerste en een tweede divisie van 18, Dat is saneren. Wat er nu gebeurd zou zyn is toch alleen maar lapwerk". Scheuring? Dirk Nijs gelooft niet aan een scheuring. „We hebben een veel te mooi bondje, dat 75 jaar bestaat". Dirk Nys doet echt zyn best olie op de golven te gooien, wat een ieder, die het goed meent met de KNVB, alleen maar kan waarde ren. „Mogen we de eenheid in de bond opofferen aan het simpele feit of Wilhelmina in Den Bosch in de derde of in de vierde klasse belandt. Rus TSJEGOLEV wereldkampioen De 24-jarige Rus Vatsjeslav Tsje- golev, student te Moskou, is winnaar geworden van het toernooi om het wereldkampioenschap dammen te Merano. Toen gisteravond om precies 6 uur de Canadees Deslauriers de Rus remise aanbood, had Tsjegolev weinig bedenktijd nodig om dit te aanvaar den. Immers, hiermee was hy we reldkampioen. Doordat de partij tussen de Rus Koeperman en de Senagalees Baba Sy eveneens remise werd, zijn deze spelers respectievelijk op de tweede en derde plaats geëindigd. De uitslagen van de zestiende en voorlaatste ronde van het wereld kampioenschap dammen in Merano luiden: Fanelli (It.)—Hisard (Fr.) 0—2; Reimann (Tsj.-SI.)—Koeper man (Rusl.) 0—2; Agliardi (Mon)— Van Dijk (Ned.) 0—2; Saletnik (It.>- Cazemier (Zwits.) 1—1; Baba Sy (Senegal)Deslauriers (Can.) 2—0; Bajolle (Fr.)—Saint Fort (Haïti) 20; Verpoes t (Belg.)Langrass (Austr.) 20; Tsjegolev (Rusl.) Bom (Ned.) 20. Party uit de 15de ronde: Saletnik- Van Dijk I1. Oost-Duitsland heeft de derde kwalificatiewedstrijd tegen West- Duitsland voor deelneming aan het Olympisch hockeytoernooi in Tokio, welke gisteren te Je na Is gespeeld, gewonnen met 1—0.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7