LEIDSCH DAGBLAD 'Mr. Louie' boorde slechts waardeloze stikstof aan KOZAKKEN kamperen Mislukt komplot bij Britse windhonden race GRAPEFRUIT Weer Philips-employe spoorloos verdwenen FRANCO ONTVING PRINSES IRENE EN ECHTGENOOT Analyses tonen aan: Eerst bron temmen Zdan zaak bestuderen Brutale poging om honderd miljoen in de wacht te slep en GAROEDA NEEMT 85 AMBONNEZEN MEE TERUG ©tic/ Qffie 'Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 2 JULI 1964 No. 31301 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f. 0.78 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 ta GEEN AARDGAS, en ook geen olie is aangeboord voor de Duitse Noordzeekust. Het booreiland „Mr. Louie" heeft slechts gas aangeboord, dat voor circa 96 procent bestaat uit stikstof en de rest uit koolwaterstof. En stikstof is waardeloos. 10 Het is echter nog voorbarig, te stéllen dat de vondst nutteloos is. Eerst worden getracht de „gaskrater" onder de zeeoppervlakte te „tem- nmen" en daarna wordt da toestand bestudeerd. „Wij staan op het ogen blik noodgedwongen stil", zei Wüfried Klewin van de oliemaatschappij „Preussag", die als officiële woordvoerder optreedt voor het consortium niejvatt tien Duits-Amerikaanse oliemaatschappijen. Nu analyses van het aangeboorde Igas, dat nog steeds vrijelijk uit de «eebodem opwelt, grote hoeveelheden waardeloze stikstof hebben aange- Z^toond, heeft men nog niet besloten of met het boren zal worden doorge- Hf&an, of dat elders in de Noordzee (proefboringen zullen worden gedaan. RUSSISCHE KUNSTMAAN De Sowjet-Unie heeft gisteren een Bleuwe aardsatelliet, de „Kosmos 34" jin een baan om de aarde gebracht, io meldt het Russische persbureau „Tass". Aan boord van het ruimtevaartuig, dat in 90 minuten om de aarde draait bevinden jrich wetenschappelijke in strumenten voor onderzoek van de ruimte. De grootste afstand tot de sarde bedraagt 360 km en de kleinste "5 km. Bij papierfabriek Jonge werkers kunnen gratis studeren (Van onze Roermondse correspondent) Bij de Koninklijke Nederlandse Pa pierfabriek in Maastricht zal na de somervakanties voor werkstudenten een eigen status worden ingevoerd. Jongelui van 14 tot 19 jaar wordt de gelegenheid geboden om drie dagen in het bedrijf te werken en de rest van de week op kosten van de pa pierfabriek te studeren. De studie dagen worden voor wat de beloning betreft als werkdagen beschouwd. De richting, waarin de jeugd wil studeren, mag ze zelf kiezen. De papierfabriek laat de jongelui vol ledig de vrijheid voor hun eigen beroepskeuze. He KNP wil met deze maatregel be reiken, dat bepaalde functies in de ongeschoolde sector in het bedrijf waarvoor in de praktijk weinig be langstelling bestaat, toch worden vervuld. Als men hierin slaagt biedt dit volgens de directie economisch voldoende voordeel om de kosten van de volbetaalde driedaagse werkweek op te vangen. In het be drijf zijn 2300 employees werkzaam. Men denkt 100 werkstudenten te gaan aantrekken. WEERBERICHT KOEL WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond tijdelijk veel be wolking maar geen regen van bete kenis. Matige, in het noorden van het land tijdelijk krachtige weste- HJke wind. Koel (Opgemaakt c i 11.15 uur) 3 JULI Zon op: 4.25 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 0.51 uur; onder: 13,32 u. Hoogwater te Katwijk te 9.02 en 21,32 uur. Laagwater te 4.30 en 17.01 uur. STRANDVERWACHTING Hogedrukgebied bij Ierland zal daar moeten verdwijnen wil ons kustgebied uit de koele oceaanstro- toing komen. Storingsfront je boven Schotland passeert morgen met een Paar buien en vrij sterke wind. In de middag 15 tot 17 graden, zee water 15 gTaden. Vooruitzichten: Door een te sterke seewind voorlopig nog wisselvallig koel Dit blad bestaat uit 20 pagina's „De volgende stap hangt van een groot aantal technische factoren af", aldus Klewin, die wel van mening was dat het gas waarschijnlijk eco nomisch zeer moeilijk te gebruiken zal zijn. Niet-explosief Een week geleden meldde „Mr. Louie", met zijn 6500 ton het groot ste boorplatform ter wereld, dat gas was aangeboord in de Duitse wate ren ten noorden van Delfzijl. Het personeel van het booreiland werd toen verrast door een 50 meter hoog fontein van modder vermengd met zeewater. En „gas" stroomde in over weldigende hoeveelheden naar de zee-oppervlakte. Maar in Nederlandse kringen heeft men reeds van de aan vang af geweten, dat het aange boorde gas niet-explosief was. Activiteiten Overigens worden de voorbereidin gen voor het „temmen" van de bron Grote meerderheid voor Lübke (Van c Westduitse correspondent) Heinrich Lübke zal een volgende ambtsperiode als president van de Duitse Bondsrepubliek ingaan. Dit is het overigens al van te voren met zekerheid voorspelde resultaat van de verkiezingen in Berlijn, waarvoor de 1042 man sterke „Bundesver- sammlung" gisterochtend bijeen was gekomen. Lübke's volgende ambtster mijn gaat 13 september van dit jaar in. Hij kreeg 710 stemmen. De enige tegenspeler in dit van elke opwin ding gespeende toernooi was de mi nister van Justitie Ewald Bucher, die door de Vrije Democraten (liberalen) van Erich Mende als kandidaat was uitgekozen. Bucher verwierf daarvoor 123 stemmen. onverminderd voortgezet. De inter nationaal vermaarde „temmer" van moeilijk onder controle te brengen olie- of gasboringen, de Amerikaan Red Adair, aanwezig op de „Mr. Louie", leidt de activiteiten. De Rotterdamse Droogdokmaatschappij maakt een bergingsvaartuig zeeklaar. Hierop worden uit Duitsland aange voerde Amerikaanse persinstallaties gemonteerd. Voorts komen op dit vaartuig o.m. een cementaanmaakin- stallatie, een dieselolietank, een zout watertank, een elektrische centrale, een helikopterplatform en 'n mobiele kraan. Kortom het bergingsvaartuig wordt een flinke, dravende fabriek. Eindhoven heeft weer een Minnaert-mysterie. Sinds zaterdag is de 41-jarige heer J. Rector, die in overspannen toestand zijn woning verliet, spoorloos. Evenals dr. Minnaert destijds, is de heer Rec tor werkzaam bü Philips, namelijk als merken-deskundige. Vermoedelijk voelde de heer Rector zich op zijn afdeling achteruit gezet, onmiddellijk aanleiding tot de psychische spanningen waarin hjj verkeerde. Tjjdens zijn vakantie naar Zwitserland werd hij al ziek. Een direct ge alarmeerde arts constateerde een strottenhoofdontsteking, die na zijn te rugkeer in Eindhoven mede bleek te worden veroorzaakt door een overgrote nervositeit, grenzende aan een zenuwinzinking. Nadat hij vrijdag enige zeer krachtige slaaptabletten had gekregen, nam hij de volgende middag een taxi met onbekende bestemming. „Ik ga naar een rustig plekje, dat moet van de dokter" zo zei hy tot zyn Achttien kozakken van de bekende Witrussische ruitergroep kampe ren sinds dinsdag in het „nie mandsland" bjj de Nederlands- Duitse grens bij Vaals. Zij hebben de Nederlandse douane gepasseerd maar worden in Duitsland niet toegelaten. De Duitse autoriteiten geven geen toestemming, omdat zij geen visum hebben voor Oos tenrijk. waar zij willen optreden. De Witrussen hebben juist een tournee in Nederland beëindigd. De kozakken met hun twintig paar den leveren nu een kleurrijk gratis De 69-jarige bondspresident dr. Heinrich Lübke is gisteren voor een tweede periode van vijf jaar herkozen tijdens een bijeen komst van de bondsvregadering (Van onze Londense correspondent) Het heeft maar weinig gescheeld of een Londense bende was erin geslaagd door een geraffineerd komplot bij de windhonden- rennen in Dagenham (dichtbij de hoofdstad) honderd miljoen j gulden in de wacht te slepen. Alle uitbetalingen zijn echter voor lopig voor drie dagen stopgezet met het oog op het onderzoek, dat wordt ingesteld. Tot nu toe heeft de politie zich nog niet met deze zaak willen bemoeien, omdat de bookmakers naar haar me- ning eerst met bewijzen va nstrafbare feiten moeten komen. Uitbetalingen drie dagen stopgezet De benden slaagde er dinsdag in de noteringen van één race eenzij dig te beïnvloeden door een opstop ping te veroorzaken voor de loketten van de totalisator, waardoor het overige publiek verhinderd werd geld in te leggen. De samenzweerders blokkeerden ook alle telefoonlijnen van en naar het stadion. Zij slaag den er voorts in de noteringen tot 10.000 tegen 1 op te drijven. Tien minuten voor de race van dinsdagmiddag, die om vijf minuten over vier begon werden alle telefoon verbindingen met de totalisator ver broken of geblokkeerd en voor de tien loketten verschenen groepjes van twee of drie mannen, die erin slaagden de weddenschappen te mo nopoliseren. Zij zetten grote bedra gen op honden, die geen kans had den en negeerden de drie favorieten. De mannen gingen traag te werk, treuzelden opzettelijk met hun combi natielijsten en met hun wisselgeld, zodat het overige publiek begon te klagen. Maar de leden van de ben de werkten de andere belangstellen den met hun ellebogen opzij en rie pen dreigend dat ze „hun kop moes ten houden". Sommige omstanders klaagden over dit onaanvaardbare optreden bij functionarissen van de baan, die echter machteloos stonden Het resultaat was, dat de bende alle anderen, op één na, verhinderde een weddenschap af te sluiten. Die ene man was de houder van een lukkig biljet. Voor een inleg van slechts twee shilling (f 1,-) kreeg hij een uitkering van 987 pond (f3.870). Terwijl zij de totalisatorloketten blokkeerden, legden andere mannen In gokwinkels over geheel Engeland bedragen in. Aangezien de telefoon niet functioneerde was er dus geen informatie tussen de gokbureaus en de racebaan. Door deze manipulaties werd het meeste geld gezet op out siders en werden de prijzen van de favorieten, die inderdaad wonnen, op fantastische wijze vergroot. Want bij de totalisator is het systeem dat, hoe minder er op een racehond of paard in de Oost-Pruisenhal in West- Berlijn. Hier verlaat het echt paar Lübke de hal na de herver kiezing. wordt gezet, hoe meer er wordt uit betaald. De gelukkige, enige winnaar op de baan, met zijn inzet van een gulden, was een 36-jarige vader van drie jonge kinderen. Hij zei: „Ik won het geld, het is van mij. Het moet worden uitbetaald. Er is niets aan te doen". Het doel van het komplot was de tot de bende behorende gokkers buiten de baan onrechtmatig te be voordelen. Een bookmakersfirma schatte haar verlies op 300.000 pond (3 miljoen gulden). Andere firma's spreken van verliezen van 250.000 pond (2.5 miljoen gulden), 200.000 pond (2 miljoen gulden), 50.000 pond (een half miljoen gulden). De totale verliezen, die zouden kunnen worden geleden indien tot uitbetaling moet worden overgegaan, bedragen ongeveer 10 miljoen pond (100 miljoen gulden). Een book- makersfirma zei terecht, dat de grote treinroof in vergelijking hiermee slechts kinderspel was: de trein rovers stalen immers „slechts" 2.5 miljoen pond (ruim 25 miljoen gul den). Vaals-Aken. Zij hebben gelog* in een grote tent, terwijl ze wachten op him paspoorten merendeels vreemdelingen-pas- poorten, die zij naar de Oosten rijkse ambassade in Brussel heb ben gestuurd. De kozakken zijn ongeduldig, om dat zij vandaag eigenlijk al in Oostenrijk willen optreden, waar zij ongeveer 100 voorstellingen op het programma hebben staan. Met spanning wachten zij op hel; „groene licht" voor de reis door Duitsland. (Van onze Amsterdamse correspondent) EEN KRIJSENDE GROOTMOEDER met een baby op haar arm, zich vastklemmend aan de leuning van de vliegtuigtrap. Dat was een van de talrijke hartverscheurende tonelen, die zich vanmorgen op Schiphol voordeden bij het vertrek van het eerste vliegtuig van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garoeda. Het toestel nam 85 Ambonnezen mee, die de wens te kennen hadden gegeven naar In donesië te repatriëren. Maandagmiddag kregen 106 Am- bonnezen bericht, dat zij met dit chartervliegtuig konden vertrekken. Eenentwintig van hen lieten weten, dat zij niet binnen enkele dagen ge reed konden zijn. De groep van 85 bestaat uit elf gezinnen en drie vrij gezellen. Niet minder dan 45 zijn jonger dan twaalf jaar. Zij zijn af komstig uit Usseloord bij Rotter dam, de golflinks bU Arnhem, Balk (Friesland), Delfzijl, Rijssen (Ov) Nispenrode (N.B.) Om zeven uur vanmorgen ver melden de repatrianten zich in de intercontinental vertrekhal op Schip' hol, waar zij uitgeleide werden ge daan door ongeveer 200 achter blijvende Ambonnezen. Het werd een hartroerend afscheid. Het verdriet was zo groot, dat de ambtenaren van Maatschappelijk werk welk ministerie de reis betaalt de grootste moeite hadden de passage formaliteiten te regelen. Tegen acht uur begaf de groep zich in tranen naar het vliegtuig, Brief is een vervalsing Het Spaanse staatshoofd, ge neraal Franco, heeft gisteren prins Charles Hughes van Bour bon Parma en prinses Irene ge durende veertig minuten in zijn paleis El Pardo in Madrid in audiëntie ontvangen. Franco had het echtpaar uitgenodigd omdat hij nog niet in de gelegen heid was geweest persoonlijk zijn gelukwensen ter gelegenheid van hun huwelijk aan te bieden. Deze ontmoeting heeft op slag een einde gemaakt aan ge ruchten over een brief van Charles Hughes, waarin deze zou hebben gesuggereerd, dat Franco's regime met geweld om ver diende geworpen te worden. Van Carlistische zyde was tevoren al 4,ï kennen gegeven, dat het om een grove vervalsing ging. „Wy zün ge wend aan beledigingen, kwaadspre- kery en andere aanvallen", aldus een woordvoerder. Van andere zijde werd gesproken over „een duivels plan om de prins in diskrediet te brengen". Tegen de auteur van de brief zal, in dien men erin slaagt hem te ontmas keren, een gerechtelijke vervolging worden ingesteld. In Carlistische kringen is men ervan overtuigd, dat partygangers van Don Juan, de voor naamste pretendent naar de Spaanse troon, de hand In deze vervalsing hebben gehad. De brief, getekend „Carlos" was geadresseerd aan de vroegere Car- listenleider don Manuel Falconde, en zou vertrouwelijk bedoeld zijn. Éen maand geleden kreeg don Manuel deze brief, die gedateerd is op 22 mei van dit jaar. In het schrijven staat o.m.: „Ik geef toe, dat u het steeds by het rechte eind heeft gehad toen u zei dat het onmogelijk is met Fran co te onderhandelen. Recente gebeurtenissen maken dui delijk, dat wij het voorwerp zijn van zijn onverzoenlijke haat. Ik geloof, dat de tijd is gekomen om openlijk met hem te breken en maatregelen voor te bereiden om zijn val met ge weld te bewerkstelligen". De brief eindigt als volgt: „Vrien delijke groeten van Irene, die altijd zegt, dat u gelijk had door geen ver trouwen te stellen in Franco, die zü terecht veracht". Auschwitz en tie atoombom De Poolse partijleider Gomoelka heeft op een bijeenkomst in War schau gezegd dat iedere Westelijke bezoeker aan Polen het concentra tiekamp Auschwitz moet gaan zien. „Dan heeft men geen zin meer West- Duitsland de atoombom te geven". Hij maakte een vergelijking tussen Robert Kennedy, die het kamp niet heeft bezocht en president Rito, die het wel op zijn programma heeft staan. Kennedy heeft aan Poolse journa listen gezegd dat zyn verbiyf van vier dagen te kort was om naar Auschwitz te gaan. sjouwend met kinderen, bandre corders, pannetjes eten en pakken brood. Op het platform werd nog langdurig gezwaaid en geroepen naar Wisselend Eon ambtenaar van het ministe rie van Maatschappelijk Werk zei ons, dat het aantal Ambonnezen, dat wil repatriëren, erg wisselt en niet meer dan enkele honderden bedraagt. De voorlichtingsambtenaar van de Indonesische vertegenwoordiging, de heer Wirtojo, verzekerde echter, dat er een hjst van minstens 2.000 ge gadigden bestaat. De groep van 85 is gisteren ingeënt tegen pokken en zal in Djakarta nog enige vaccina ties krijgen. Over de toekomst ver keert men nog in het onzekere. De meeste verlangen naar de kampong die ze in 1950 verlieten. „Het is als een sprong in de zee, maar het zal altyd beter zyn dan hier te bRj- ven", aldus een 20-jarige Ambon - nees. Zyn reisgenoten waren erg zwügzaam. De 12.000 Ambonnezen, die veertien jaar geleden naar ons land kwamen zyn inmiddels aangegroeid tot een groep van 25.000 mensen. Van hen zyn er tot dusver 600 naar Indone sië teruggekeerd. Advertentie teutvs Uit het Leidsch Dagblad van 2 Julij 1864; Het Oostenrijkse eskader is Woensdag van Nieuwediep vertrokken. Men zegt dat 15 Deensche schepen achter Texel kruisen. Men verwacht uit dien hoofde een zeeslag. TJit Marseille wordt berigt dat Zaterdag l.l. aldaar was aangekomen Jhr. van Siebold van Leiden, om afscheid te nemen van het Japansche gezantschip; terwijl hij voor nemens is zich ook naar Ja pan te begeven.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1