SPORTSMAN 'Mijn hele omgeving krijgt er de zenuwen van Hektreiler „Holland'5 gleed vlot te water Weerzien na 65 jaar Derde schip voor rederij Ouwehand Overdreven LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 2 JULI 1964 (Van onze Amsterdamse correspondent) De rij terrasjes van het Amsterdamse Rembrandtplein wordt onderbroken door het Rembrandttheatertje. dat ondanks het uit nodigende opschrift „Dansen" en de honderden feestelijke lichtjes in de bomen van het plein 's avonds in het duister is gehuld. Op de deur prijkt een bordje „Vol". Slechts enkele ingewijden kennen het geheime klopteken, waarop die deur wordt geopend. Wie het is toegestaan binnen te treden, staart in een lege ruimte, waar ken nelijk aan een nieuw Interieur wordt gewerkt. En op een door schijnwerpers verlicht toneel, waar vier musici en een in lange broek en trui gestoken vrouw temidden van een chaos van stoelen, microfoons, muziekinstrumentendraden en paperassen druk ge sticulerend tegen elkaar praten. Kom op, jongens daar gaat-ie dan nog een keer. Theo. ik moet het geluid wat scherper hebben. Clous, als ik m'n wachtwoord zeg begin je met het akkoord en jij daar .als ik straks zó doe. maak je slot met een paukenslagHet bedrijvige vrouwtje is Rika Jansen. Haar stem. waarvan het volume voldoende is om het RAI-gebouw te vullen, jubelt een loflied op Amsterdam. Elke middag en elke avond tot diep in de nacht wordt hier gerepeteerd. Straks, op 17 juli. zal Rika een ladder tegen de gevel van het theatertje zetten om eigenhandig de grote letter „D" van „Dansen" door een te vervangen. Op die dag wordt de première gehouden van de nieuwe de tweede one-woman-show van Rika Jansen. l Een liedje over een stoere cowboy, over het soldatenleven, lover een eenzame vrouw, over een .smartlap", over de zegel tjesacties van de kruideniers. Vrolijk .aangrijpend, pikant - Rika Jansen beschikt over 36 nieuwe Nederlandse liedjes, waarvan er zelfs één door Vic tor van Vriesland speciaal voor haar is geschreven. Om kwart voor elf roept ze „En nou koffie!" Het toneel wordt ontruimd, maar nog vóór de kof fie is gezet staat ze alweer op. „Hé, jongens, zullen we nog effe?" „Je zal me wél gek vinden, maar ik gooi ze er helemaal in. In elk liedje, óók op de repetities". Dat zegt ze een uur later als er toch nog koffiepauze wordt ge houden. Ze heeft zojuist in het ontroerende Amsterdam huilt, waar het eens heeft gelachen" de ondergang van de Amsterdamse jodenbuurt bezongen en komt met een brok in de keel van de Bühne. „We hebben nu vyf zaken, die alle maal lekker lopen. Ik zou een huisje buiten kunnen kopen en lekker luie rend door het leven kunnen gaan. Maar ik kan het niet. Ik móét in het theater wezen. Ik leef pas als ik op het toneel sta. Een jaar lang ben ik nu al met de voorbereidingen van de nieuwe show bezig en wel zo inten sief. dat m'n hele omgeving er de ze nuwen van krijgt. Heerlijk!" Twintig jaar geleden stond Riekie I Jansen nog samen met haar zuster, de zangeres Maria Zamora, vis te verkopen in de Jordaan. Ze begon haar artistieke loopbaan als acrobate, als slangemeisje, kreeg vervolgens enige bekendheid als het zangeresje ÏFanny Black, maar vond het succes pas, toen Kees Manders haar als „Zwarte Riek" pousseerde en haar van een jordaanrepertoire voorzag. Toen het jordaangenre minder popu lair werd liet Rika Jansen zien, dat zij nog wat anders kon. Twee jaar geleden begon ze met een one-wo man-show van internationale succes- „Ik wilde laten zién wat ik kon en eerlijk gezegd hen ik maar ivat trots, dat ik avond aan avond drie uur lang alleen op dat enorme to neel van theater Carré heb ge- staan, voordat een groot artiest als Toon Hermans dat aandurfde. Het publiek is altijd erg lief voor me geweest. Stel js voor, de mees- ten verstonden r.iet eens wat ik zong. Ik kreeg een enorm applaus en vaak kwamen de mensen me persoonlijk bedenken. Soms zat ik na afloop te janken in de kleedkamer. Van geluk. Na die eerste one-woman-show hebben we ons afgevraagd wat ik „Je zal mie wel eea gek vinden" verder zou doen. Ik verbeeld me heus niet, dat ik met een internationaal repertoire als een gevierd artieste door de wereld kan trekken. Goed, we hebben hier en daar wel opge treden en dat zal ik ook in de toe komst blijven doen, maar voor Ne derland wilde ik een nieuw pro gramma. Ik heb toen gezegd, dat ik een tweede one-woman-show wilde, met vrijwel uitsluitend Nederlandse liedjes. Ik geloof, dat ook het pu bliek dat het liefste wil. Want ik wil geen snobs in de zaal, maar gewone mensen, die hard moeten werken voor hun brood en af en toe eens ge zellig een avondje uit willen. Ik hoor bij die gewone mensen. Ik geneer GEEN COACH „En toch er is iets fout aan die cowboy. Ik weet niet wat het is, maar dat slot deugt niet." Kees Manders, de eeuwige grote sigaar in de mond zit op een stoel op de dansvloer van zijn theater en probeert de puntjes op de „i" van Riek's programma té zetten. „Als Riek in het buitenland was geboren, zou ze nu een heel groot en beroemd artieste zijn", zegt hij en hij weet, dat hij niet de enige is, die er zo over denkt. „Maar in Nederland staat de showbusiness nog in de kinderschoenen. Er zijn geen mensen, die een artieste kunnen coachen. Die van een ta lent iets kunnen maken. Ik zit zelf al zo'n vijfentwintig jaar in het theater, maar ik betrap me er telkens op, dat ik er nog maar een verduveld klein beetje van iveet". Kees Manders, nachtclubexploitant, theateragent, tekstdichter en compo nist van tal van schlagers, producent en regisseur van grote en kleine re vues, laat zijn zakelijke beslommerin gen zoveel mogelijk aan anderen over. „Ome Kees", zoals hij door zijn personeel wordt genoemd leeft in zijn woning boven Thorbeckeplein- nachtclub „Moulin Rouge", helemaal voor zijn Riek. Samen zijn zij al bijna ergelijk d !H hij wint het in alles, alleen de prijs is lagerl SPORTSMAN Prontor L met ingebouwde belichtingsmeter en Prontor 250 sluiter 1/30 - 1/250 sek. B f 117.50 SPORTSMAN SL met Ingebouwde Bertram bellchttngsmeter en zelfontspanner Prontor 250 S sluiter i 135.* Er is een Sportsman seria van 78.- tot da vol- automaat van 199.- altijd raak... ILFORD.. .natuurlijk! „Als ik zo dos, geef je een paukenslag" jaar dagelijks bezig him show op te bouwen. „De meeste teksten heb ik zelf ge schreven. Ik geef ze aan Riek en zij se dan naar haar mond. Dan gaan we de zaak doornemen, de pau- zetjes en de mimiek aangeven. Als zij haar liedjes repeteert zit ik alweer te tekenen, hoe ze het toneel op en af nioet, denk ik na over de lichteffec ten, hoe het geluid moet zijn en wel ke foefjes er uit de muziek zijn te halen. We hebben de show van mi nuut tot minuut eindeloos bestu deerd en als we dachten, dat het goed won ik weer advies in bij men- die op bepaalde onderdelen als belichting, geluid, kostuums en mi miek méér specialist zijn dan ik." HET FIJNSTE vakmensen, die ik er bij heb ge had, waren allemaal enthousiast. Zo'n show opbouwen met alles wat erop en eraan zit, is het fijn ste wat er bestaat. Hier, is die af fiche niet geioeldig? Heb ik zelf ontworpen. En dit hier wordt het programma, een geinig ding, dat we ook zelf hebben bedacht". Op 17 juli zullen we weten wat Riek en Kees van hun droom hebben gemaakt. Dan zal ook het Rembrandttheater weer een echt theater zijn, want de tafels en stoelen van vroeger zullen worden vervangen door theaterfauteuils. Voor Rika Jan sen is het te hopen, dat zij elke avond bezet zullen zijn. De directeur van de scheeps- A. OuwehandBaalbergen een werf „De Dageraad"de heer J. gouden armband als aandenken H. Boot, overhandigt aan mevr. I aan de doopplechtigheid. (Foto Leldsch Dagblad) Na 65 jaar zal mevrouw Tannetje du Burcq-Karelse, 80 jaar, uit Schoondijke in Zeeuws-Vlaan- deren, haar vier broers, die in Rochester, in de Verenigde Sta ten wonen, weerzien, en boven dien zal zij kennis kunnen ma ken met ongeveer 100 Ameri kaanse neven en nichten. Vandaag, stapt zij in Brussel voor het eerst in haar leven in een vliegtuig naar Amsterdam, van waar zij met een KLM DC 8 doorreist naar New York. Vrien den van mevrouw Du Burcq hebben haar met deze reis ver rast, toen zij op 10 mei van dit jaar 80 jaar werd. Mevrouw Du Burcq heeft in Ne derland geen naaste familie leden. Haar ouders en zeven broers en zusters emigreerden omstreeks de eeuwwisseling naar de VS en Tannetje Karelse bleef als 15-jarig meisje alleen in Zeeland achter. Haar moeder stierf tijdens de overtocht naar Amerika. Tannetje trouwde in Schoondijke met de kapper en sigarenwinkelier Du Burcq. Haar huwelijk bleef kinderloos, zodat zij, toen haar man drie jaar geleden stierf, geheel al leen achterbleef. Mevrouw Du Burcq is met haar jaar nog bijzonder levendig en actief. Nog steeds verkoopt zij sigaren. Tussen de middag staat haar huis open voor schoolkin deren, die te ver wonen om naar huis te gaan. Mevrouw Du Burcq, die nog altijd de Kad- zandse klederdracht in houdt, wordt op haar reis r de VS vergezeld door haar vriendin, mevrouw J. J. Diele- die voor haar de reis heeft Aanwinst voor Katwijkse vloot (Van onze visserijredacteur) De Katwijkse vissersvloot zal binnenkort worden uitgebreid met een hektreiler. Deze nieuwe aanwinst werd gistermiddag te water gelaten op de N.V. Scheepswerf „De Dageraad" in Woubrugge nadat mevrouw A. Ouwehanddaalbergen, echt genote van een van de directeu ren van Ouwehand's Rederij en Visverwerking N.V. in Katwijk aan Zee, de doopplechtigheid had verricht. nadat mevrouw A. ÖuwehandBaai- bergen de woorden „Holland" ik doop U en wens U een behouden vaart" had gesproken, vlot te water. De „Holland" wordt nu afgebouwd en zal 17 september officieel worden overgedragen. Na afloop van deze tewaterlating kwamen de genodigden bijeen in „Het Oude Raedthuys" waar de directeur van de werf, de heer J. H. Boot, in een hartelijk gestemde toe spraak de directie van Ouwehand's Rederij en Visverwerking N.V. dank te voor de opdracht en de prettige samenwerking. Hij wees erop, dat de tewaterlating bijzonder vlot is verlopen en sloot zich gaarne aan bij de woorden de heer Nico Ouwehand. ,,Ik hoop, dat dit schip even vlot en goed vaart als het van de helling De vijfde Mevr. A. Ouwehand-E verricht de doopplechtigheid. (Foto Leldsch Dagblad) die op de werf is gebouwd: daarvan zijn er vier toegevoegd aan de Kat wijkse vloot en een aan die van Vlaardlngen. De KW 123 is practisch gelijk aan de voorgaande schepen. Deze hektreiler heeft echter geen hydraulische, maar een vaste galg en ook het fustdek is iets anders, zodat er meer ruimte is gekomen voor het opbergen van de vaten. Nadat de heer Boot mevrouw Ouwehand—Baalbergen had bedankt voor het verrichten van de doop plechtigheid, wat hij voor haar een bijzondere handeling noemde, over handigde hij de echtgenote van de reder een gouden armband Tweemaal zo duur De heer D. Ouwehand, een van d« directeuren van de rederij, beant woordde de toespraak van de heer Boot. Hij wees erop, dat toen in 1956 de KW 122 „Arie Ouwehand" gebouwd werd men niet had kunnen vermoeden, dat de ontwikkeling in de visserij zich zo snel zou voltrek ken en ook niet, dat een schip thans tweemaal zo duur zou kosten. Hij gewaagde van de aangename samenwerking met de werf „De Dageraad", die thans het derde schip voor de rederij bouwt. De hek treiler KW 123 wordt voorzien van een motor van 1200 pk en van de meest moderne navigatiemiddelen, alsmede van een automatische stuurinrichting. De heer Ouwehand zei vervolgens, dat schipper Kees Dubbelaar, die verzocht was de bevelvoering dit nieuwe schip op zich te n te kennen had gegeven, dat hij in verband met zijn leeftijd liever met Nogal. Maar toch te billijken. Want de nieuwe Jasnava Enorm is een delicate sigaar. Men zou hem bijna zóóó voorzichtig roken. En dat voor 27 cent! Wees ook-attent op de andere Jasneva-nieuwelingen: de kloeke Parfait van 22 cent, de senoritas Vedette van 14 cent en de kleine Vivat van 6 cent. Alle Jasneva sigarenlicht en lekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD De nieuwe aanwinst van de Katwijkse vissersvloot, de hek treiler KW. 123 .Jiolland", werd gistermiddag van de werf ,De Dageraad" in Woubrugge te water gelaten. (Foto Leldsch Dagblad) Dat Kees en Leen Dubbelaar niet aanwezig waren betreurde de heer Ouwehand. Zij vertoeven echter op zee. Het verheugde hem daarom, dat zij vertegenwoordigd waren door oud-schipper Bas Dubbelaar (89) en diens vrouw, de echtgenote en zoon Leen Dubbelaar en de dochter Kees. Rendabel? Nadat de heer Ouwehand betoogd had, dat het werken op dit nieuwe schip voor de bemanning veel pret tiger is door de overdekte ruimte voor visverwerking zei hfj, dat de vraag of dit schip rendabel zal zijn heel moeilijk te beantwoorden is. Het gaat erom, zei hU, wat de vis zal opbrengen. Een grote vangst is niet altfjd bepalend voor een goede opbrengst, dat is vorig jaar bewezen toen met matige vangsten toch een goede prijs werd gemaakt. Uitvoerig ging de heer Ouwehand daarna in op de positie van de Nederlandse visserij ten opzichte van de E.E.G.-landen. Hij herin nerde eraan, dat in het Rapport Diepenhorst nuttige adviezen aan de regering worden gegeven, maar dat de samenstelling van dit rap port te lang heeft geduurd, waar door het achter de feiten aan loopt. Sanering Volgens de heer Ouwelhand ls sanering van de Nederlandse vissers vloot dringend noodzakelijk, omdat er nog veel te veel oude schepen zijn. Deze sanering zal alleen dan succes kunnen hebben, wanneer de regering s looppremies beschikbaar stelt. Inplaats van de bouw van treilers achtte hij het wenselijk een beperkt aantal diepvries-hektreilers aan de vloot toe te voegen. Tenslotte merkte de heer Ouwe hand op, dat wil Nederland zijn plaats als grootste vis-exporterend land behouden er door de regering Iets gedaan moet worden. Dat ge schiedt ook in het buitenland. De KW 123 „Holland" ls het derde schip van Ouwehand's Rederij en Visverwerking N.V. Het heeft deze naam gekregen omdat de oprichter van dit bedrijf de heer Arie Ouwe hand, twee rederijen heeft gehad: de „Holland" en de „Brittenburg", nadat hij in eerste instantie de rederij „Na lijden verblijden" had opgericht. Deze rederij heeft echter slechts kort bestaan. De rederij „Brittenburg" is reeds vernoemd en ook de naam van de oprichter ia al aan een schip gegeven. Opdracht twee hektreilers Op de scheepswerf „De Dageraad" in Woubrugge zal binnenkort de kiellegging geschieden van twee hek treilers, die ruim drie meter langer zullen zijn dan de gisteren te water gelaten hektreiler KW 123 „Holland" voor Ouwehand's Rederij en Visver werking N.V. In Katwijk aan Zee. Een van deze schepen wordt ge bouwd in opdracht van de N.V. Dogger Maatschappij te Vlaardln gen en de andere voor een Israëlische rederij. Dit laatste schip zal worden voorzien van een diepvries- installatie. Teveel medische eerstejaars in Groningen Eerstejaarsstudenten in de genees kunde. die zich opgegeven hebben voor plaatsing op een openbare uni- siteit, zullen alleen op een bijzondere universiteit worden ingeschreven, in dien zij hiertegen geen overwegende bezwaren hebben. Dit deelt minister Bot van O. K. en W. mee in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Burggraaf (PSP). De bewindsman merkt op, dat tot dusver alleen bi) de medische faculteit van de Rijksuniversiteit te Groningen een groot surplus aan in schrijvingen is geconstateerd en (nog) niet aan de beide andere Rijks universiteiten en de Universiteit te Amsterdam. Een definitief beeld valt echter thans nog niet te geven,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11