HUREN HEDEN HOGER Nieuwe serie woningen verrijst in Alkemade wax „Eerste huis over 3/2 maand gereed" Prijsverlaging van Chefarine „4" Ckefarïne ,4 EENMAAL PER JAAR.. KLAAR tur+|e RUSSEN NIET IN BEKERTOERNOOI Von Kara jan zegt geen woord over conflict EVENEENS P.T.T.-tarieven Sociale uitkering LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 1 JULI 1964 D. van der Kwaak slaat eerste paal Het Leidse Bouwdistrict, omvattende de gemeenten Leiden. Leiderdorp. Oegstgeest en Alkemade. heeft met het door het lid van Ged. Staten en oud-wethouder van Leiden, D. van der Kwaak doen inslaan van de eerste paal, het beginsignaal gegeven voor een bouwactiviteit door de N.V. Eurowoningen te Den Haag. ..Op 30 juni de eerste paal en op 15 oktober de eerste woning gereed", zo deelde een der directeuren van de N.V., drs. Poot, de aanwezigen mee, en als de berekeningen juist zijn dan zal in januari 1965 het gehele bouwplan van 78 woningwet- en 68 pre miewoningen gerealiseerd zijn, met daarnaast naar men hoopt nog de mogelijkheid tot bouw van 48 woningen in de vrije sector waar voor deze N.V. een optie in Alkemade heeft verkregen. Naast burgemeester E. J. M. Kolf schoten was wethouder Van der Poel en de voltallige Raad van Alkemade alsmede wethouder Piena van Leiden aanwezig. Na afloop van de plechtigheid be gaf het gezelschap zich naar Pavil joen „De Brasem". Burgemeester Kolfschoten sprak hier een wel komstwoord tot het gezelschap, waar na de heer D. van der Kwaak het woord kreeg. Met het slaan van deze eerste paal ls in deze provincie de 37.000ste wo ning van dit jaar in aanbouw. Het jaar 1958 gaf als record 32.000. Namens de N.V. Euro-woningen sprak de directeur, drs. Poot. Dit jaar zullen 22.000 woningen ge- veel succes te hebben toegewenst, be sloot hij met de wens dat deze wo ningen ook in de geplande tijd ge reed zullen komen. Krotten De burgemeester zei dat Alkemade nog 17% krotten heeft, hoewel na de oorlog voor iedere 4 gebouwde nieu we woningen 1 krot werd opgeruimd. Fel bekritiseerde hij het Provin ciaal bouwbeleid, dat bij de start van een zo belangrijk project geen acte de présence gaf. Hij gaf de verzekering, dat deze 37.000ste woning over 3% maand ge- (Advertentie) Op verzoek van de regering heb ben wij ons bereid verklaard mede te werken aan het prijsbeleid en de prijs van Chefarine "4" te verlagen. Deze bedraagt thans: f 0.85 per buisje van 20 tabletten f 1.60 per 40 tabletten in strips f3.70 per flacon van 100 tabletten Wrak van Britse bommenwerper in Arnhem opgegraven dens graafwerkzaamheden Ruitenberglaan achter de hogere technische school. Vermoedelijk be treft het een op 15 augustus 1944 neergeschoten. Lancaster, die in een formatie van twaalf toestellen op weg was naar de vliegbasis Deelen, waar een bombardement werd uitge voerd. Ook zijn er bij het wrak bom men aangetroffen. Zeven beman ningsleden van 't toestel vonden des tijds de dood. Hun stoffelijke resten werden in de nabijheid van de plaats, waar nu de restanten van het vlieg tuig zijn gevonden, voorlopig begra ven. Een van hen zou de Nederlandse luitenant Overgouw zijn geweest zijn. Tyfus in Westfalen falen hebben tyfus. In het zieken huis van Bochun* is een vrouw in observatie, die eveneens tyfus schijnt te hebben. reed is. Nadat hij dank had gebracht aan de heer Van der Kwaak en zich zeer waarderend over de medewer king van het gemeentebestuur van Alkemade had uitgesproken, over handigde hij de heer Van der Kwaak een kleine attentie. De heren Bakker en Roelof f se van de N.V. verstrekten hierna nog enkele technische details. De woningen worden op betonnen voet met stalen spanten opgebouwd, en aangezien alles reeds tevoren op maat in de fabriek is gefabriceerd, zijn deze woningen in een week tijd water- en glasdicht. De indelingen van deze 400 m3 grote woningen is gelijkvloers; een woonkamer, hal met gang en grote keuken; boven drie slaapkamers, met daarnaast een plastic badcel. Op de zeer grote vliering is ruimschoots ge legenheid tot het nog verder inrich ten van een slaapkamer. Het lid van Ged. Staten en oud-wethouder van Leiden, D. van der Kwaak tijdens het slaan van de eerste paal. (Foto Leidsch Dagblad) In Amsterdam: Wereldcongres Jeunesses Musicales (Van onze kunstredactie) De „Jeunesses Musicales" (in Ne derland: „Jeugd en Muziek") houdt van 16 tot en met 22 juli een wereld congres in Amsterdam. Ongeveer 1200 muzikale jongeren uit bijna 30 lan den zullen aan dit 18de wereldcon gres deelnemen De meeste activiteiten zullen zich afspelen in het Concertgebouw. Op het programma staan onder meer: een concert door het Concertgebouw orkest o.l.v. Bernard Haitink, een le zing van Ton de Leeuw over Aziati sche muziek, een concert door het Nationaal Jeugd Orkest o.l.v. Nico Hermans, een optreden van het Haarlems Jeugdorkest in het Con certgebouw in Haarlem, een orgel- cencert, een optreden van het Natio naal Ballet in de Stadsschouwburg en een jazzconcert door Louis van Dijk, Theo Loebendie en Misoha Mengel berg. Bernard Haitink zal het Inter nationaal Jeugdorkest, waarin vele congressisten zullen spelen, alsmede het Internationaal Jeugdkoor, diri geren. Er bestaan plannen voor het opne men van een grammofoonplaat met het Nationaal Jeugdorkest, het In ternationaal Jeugdorkest en het In- tematioaal Jeugdkoor, het geheel on der leiding van Bernard Haitink. Mcea-.o Eervolle uitnodiging Residentie-Vrouwenkoor De directie van het International Eisteddfod Festival in Wales heeft het Residentie Vrouwenkoor, dat on der leiding staat van Arthur Orobio de Castro, uitgenodigd aan dit con cours deel te nemen. Het koor heeft deze invitatie aanvaard en vertrekt zondag 5 juli naar Wales. de "gloed" nieuwe en sensationele vloeibare autowas beschermt uw wagen een heel jaar lang. Een beschermend schild voor uw auto een vol jaar lang. Aan het toernooi om de Europese beker voor landskampioenen (seizoen 1964-1965 zullen 31 ploegen deelne- kampioenen, zo heeft het secreta riaat van de UEFA (Europese Voet bal Unie) meegedeeld. Ofschoon eer der was bekend gemaakt, dat voor de eerste maal ook Rusland in het toernooi vertegenwoordigd zou zijn, is er geen inschrijving van de Rus sen binnengekomen. De UEFA verwacht ook van die zijde geen inschrijving meer, daar het speelseizoen in Rusland aanzien lijk afwijkt van dat in de meeste Europese landen. De Scandinavische landen zullen worden vertegenwoor digd door hun „zomerkampioenen". De 31 ploegen zijn: Internazionale (Milaan), bekerhouder, Shamrock Rovers (Ierse Vrijstaat), Aris Bon- neweg (Luxemburg), Benfica (Por tugal), Anderlecht (België), Real Madrid (Spanje), Liverpool (Enge land), Glasgow Rangers (Schotland), LFC Köln (West-Duitsland), Chemie Leipzig (Oost-Duitsland), DWS (Ne derland), Panathinaikos (Grieken land), Bologna (Italië), St.-Etienne (Frankrijk), Ohaux-de-Fonds (Zwit serland), Rode Ster Belgrado (Joego slavië), Gornik Zabrze (Polen), Ski-og Lyn Oslo (Noorwegen), Rapid Wenen (Oostenrijk), Fenerbahce (Turkije), Dukla Praag (Tsj.-Slowa kije), Lokomotiva Sofia (Bulgarije), Uitbreiding teeltrecht van bloembollen Sliema Wanderers Malta Glento- ran (Noord-Ierland), Partizani Ti rana (Albanië), Reykjavik (IJsland), Vasas Gzoer (Hongarije), Odense (Denemarken), Lahti Reipas (Fin land), Malmoe (Zweden) en de Roe meense kampioen, die nog niet be kend is. Examen in taxi Een Belgische student aan de universiteit van Leuven heeft zijn examen in een taxi moeten doen. De hoogleraar herinnerde zich plot seling een afspraak, nam de student die hij aan het ondervragen was bij de arm en zette het examen voort in een taxi op weg naar het station. De student betaalde de taxi en begeleidde de hoogleraar tot aan de trein. Daar vernam hij het vonnis: hij was gezakt. Eerste Garoeda- vliegtuig op Schiphol geland Voor het eerst in de geschie denis is een vliegtuig van de In donesische luchtvaartmaat schappij Garoeda op Schiphol geland. Minister Iskander van Luchtvaart maakte als „twee- ba nder" deel uit van de be manning van de Convair Coro- ter per uur het snelste passa giersvliegtuig ter wereld. De In donesische zaakgelastigde in ons land, dr. Sjarrf was naar Schip hol gekomen om minister Iskan der te verwelkomen. (Zie foto) „Ik kom hier alleen als be manningslid en zal dus geen be sprekingen voeren", zei de In donesische bewindsman later. Hij bevestigde nog eens, dat de Garoeda inderdaad volgend jaar op West-Europa wil gaan vlie gen, maar dat nog niet vast staat. welke steden zullen wor den aangedaan. Waarschijnlijk zal de lijn via Cairo, Rome en duizend kilome- Parijs naar Amsterdam lopen. Maar nu was luj alleen in Ne derland om oude vrienden op te zoeken. De mininster zei nog, dat de samenwerking met de KLM aardig op gang begint te komen. vorderd. In de toekomst zullen wü stellig voor diverse vluchten een pool vormen. Overtollige KLM-vliegers kunnen echter by de Garoeda niet terecht. WU be schikken over voldoende vlie gend personeel en hopen dit ge regeld met de op onze eigen school opgeleide vliegers te kun nen aanvullen". Herbert von Karajan heeft zich gistermiddag op een persconfe rentie in het Amstelhotel in Amsterdam ontpopt als een bijzonder charmant, boeiend en humoristisch verteller over zijn vak. Hij heeft echter geen woord gezegd over de conflicten die er in Wenen be staan met de minister van Kunstzaken. De leider van het Holland Festival de heer Peter Diamand leidde Von Karajan in met de mededeling dat in de huidige situatie geen woord de Weense aangelegenheden kon den dat het hier conflicten Geslaagden Chr. Lyceum Alphen Voor het examen hbs-B slaagden de volgende 38 leerlingen van het Christelijk Lyceum in Alphen aan den Rijn. Twee werden afgewezen. H. van der Beek, Bodegraven; J. J. Bos, Abbenes; W. A. Buizert, Alphen; M. P. van Dijk, Alphen; R. H. F. Hartzema, Alphen; G. Hoek, Katwijk aan Zee; F. van Kooten, Alphen; D. van der Kooij, Noorden; J. de Kwaas- teniet, Oude Wetering; L. S. van Leeuwen, Zwammerdam; C. J. van Middelkoop, Nieuwkoop; Mej. L. K. Monsjou, Alphen; H. M. Oudeman, Leiden; M. C. J. van Pernis, Leiden; C. D. Romijn, Linschoten; J. Stehou- wer Alphen; A. P. H. Taal, Alphen; mej. M. Versloot, Nieuwerbrug, E. de Vreugd, Katwijk aan Zee; C. Vroege, Bodegraven; D. T. Wijma, Alphen: N. J. Wijnbeek, Alphen; R. J. van den Bosch, Boskoop; L. Delvaux, Woerden D. C. Donker, Alphen; T. van Dorp, Hazerswoude; W. F. van der Giesen, Bodegraven; R. de Groot, Alphen; R. H. van Hoff, Hazerswoude; B. Hoo- genboom, Woerden; H. B. de Jong. Boskoop; C. Jongeneel, Alphen; D. Kenbeek, Alphen; P. J. Koelewijn, Boskoop; J. Nap, Woerden; T. J. Rijswijk. Alphen; B. B. Vink. Waar der; J. Wassenaar, Noordwjjk aan betreft waar Von Karajan middenin staat. Ook vragen over het besluit van de dirigent om Oostenrijk te ver laten, zouden absoluut niet worden beantwoord. Von Karajan hield een uitvoerige verhandeling over het muziekleven in het algemeen, de kwaliteit vai dirigenten en de verschillen tussen Amerikaanse en Europese orkesten, Von Karajan gaat na zijn concer ten in Ons land naar Salzburg om aan het Festival deel te nemen. Daar na reist hij met de Wiener Philhar- moniker naar Roemenië en Venetië. In september treedt hij op als diri gent tijdens de Berliner Festwoche. Voorts staan o.a. op zijn programma: de Scala te Milaan, een Amerikaanse tournee in het begin van het volgend jaar, een tournee door Duitsland en concerten in Parijs in maart en april, een feestconoert in Helsinki en con certen in Oslo en Stockholm in mei. De mogelijkheid van een gastop treden met het Amsterdamse Con certgebouw orkest ligt volgens de heer Von Karajan stellig binnen de mogelijkheden. „Ik heb hele goede ervaringen met dit orkest en het Ne derlandse publiek vind ik heel bij zonder". Op de vele vaktechnische vragen ging de dirigent uitvoerig in, alleen de vraag wie zjjn favoriete componis ten zyn, moest hjj onbeantwoord la ten. Zowel de huurverhoging als een groot aantal wijzigingen merendeels ook verhogingen van de tarieven van de P.T.T. zijn vandaag ingegaan. Deze tariefswijziging was op 8 mei jl. aangekondigd. Eveneens vandaag zijn de uitkering van de A.O.W., de A.W.W., de kinderbijslag en de uitkeringen wegens invalidi teit omhoog gegaan. HUREN De huurverhoging bedraagt tien procent van de huren, zoals die gel den op 30 juni in le en 2e klas ge meenten, en 12% pet voor de overige gemeenteklassen (3, 4 en 5). Zij geldt De oppervlakte teeltrecht voor beginsel alleen voor woningen, ge- hyacinten zal voor het teeltjaar 196o bouwd voor 1 januari 1957. Uitgezon- 1966 met vyf procent worden uitge- jjerd zyn evenwel de huizen, waarvan breid. Het teeltrecht voor tulpen huuradviescommissie tussen sep- wordt in dat jaar uitgebreid met tember'62 en 1 juli '64 een verklaring tien procent, inclusief de uitreiking heeft verstrekt dat zij niet aan de van teeltrecht aan beginnende kwe- gestelde eisen voldoen. De huurver- kers. Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft hiertoe gis termiddag besloten. Voor bloembol len van oogst 1965 zullen dezelfde binnenlandse minimumprijzen en minimum-exportprijzen gelden als voor de oogst 1964. Voorstellen van de bestuursleden Van Dam en Nederveen, die resp. een uitbreiding van het hyacintenteelt- recht met zeven procent en een ver hoging van de minimum-exportprij hoging geldt dus ook oorlogse woningen voor 1 januari '57 gebouwd, waarvoor een rijkssub sidie is verleend. Naoorlogse huizen zonder deze steun, de zogenaamde vrije sector, zijn echter niet aan huurprijsbepalingen onderworpen en vallen dus niet onder de bepalingen van de huurwet. Woningen van na 1 januari '57 zullen in het algemeen niet in huur worden verhoogd. De minister kan op aanvraag de huur van woningwetwoningen echter toch optrekken als blijkt dat deze achter blijven bij de huur van vergelijkbare of salaris. Uitgezonderd zijn beneden huizen. Twee andere uitzonderingen betreffen woningen, gebouwd met subsidie na 1957, waarvan de huur prijs niet nader is vastgesteld i.v.m. een vorige huurverhoging, en her- bouwwonmgen met extra rljkssteun. Voor de huurverhoging van be drijfspanden geldt een regeling, dat partijen per 1 juli een nieuwe over eenkomst mogen maken waarin een verhoging van 10 of 12% pet moet worden vastgelegd. Die verhoging is hier dus niet automatisch. Onder huurders en kamerbewoners moeten erop rekenen, dat ook hun deel even redig in huur zal stijgen. Als de ei genaar van het huis tevens hoofdbe woner is mag hij het verhuurde deel van zijn huis in huurprijs laten stij gen met 20 pet. COMPENSATIE De huurverhoging zal worden ge compenseerd met een loontoeslag van 1,3 met een minimum van f 2,- per week. De bijslag is verplicht voor alle werknemers, die onder een C.A.O. vallen of onder een bindende loonre geling ongeacht de hoogte van loon 23-jarigen en gehuwde geen kostwinnaar zijn. Voor hen die niet onder een C.A.O. vallen gelden gelijke bepalingen, evenwel tot een maximum loon of salaris van f 13.000 per jaar. Met een vergunning is het evenwel mogelijk hun, die een inko men hebben van boven de f 13.000,- de compensatie ook te geven. Het mi nisterie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een boekje uit gegeven waar alle voorschriften over de huurverhoging in zijn te vinden. Het is bij alle postkantoren te krij gen tegen een prijs van f.0.35. P.T.T. Enige van de belangrijkste tarie ven van de P.T.T, die gewijzigd wor den betreffen de postdiensten. Brie ven voor het binnenland gaan tot 20 gram f 0,15 tot nu toe 0,12) kosten. Brieven tot 100 gram worden 0.30 cent (0,24), tot 200 gram f0.45 (0,35), tot 500 gram f 0,60 (0,45). Briefkaarten gaan in tarief omhoog tot 10 cent voor enkele briefkaar ten (8 cent) en tot 20 ct. voor dubbel (16 cent). Het drukwerk, waaronder drukproeven, worden voortaan bere kend met 7 cent tot 50 gram, 15 cent tot 100 gram en tot 500 gram met 5 cent per 50 gram (voorheen 4 ct per 50 gr. tot 500 gram). Zoals hier boven gaat In het vervolg het tarief van de port voor pakjes gelden. Ook het internationaal postverkeer brengt een groot aantal wijzigingen. Bui ten de postale sfeer worden even eens de PTT-tarieven herzien, waar onder het abonnement voor de tele foon, dat van f 12,50 op f 14,50 per twee maanden komt. UITKERINGEN De uitkeringen krachtens de A.O.W. en A.W.W., de interim-wet invalidi- teitsgrenzen en de kinderbijslagwet gaan omhoog door een verdere aan passing van deze uitkeringen aan de gestegen loonindex en i.v.m. de huur verhoging. Omdat de loonindex nog niet geheel nauwkeurig vast staat zijn onderstaande bedragen voorlopig vastgesteld (de uitkeringen van het ogenblik staan tussen haakjes) AOW gehuwden: 2928 gulden (2754 gulden). AOW ongehuwden: 1908 gulden (1770 gulden); AWW voor weduwen met kinderen: 3096 gulden (2910 gulden) AWW voor weduwen zonder kinde ren: 2172 gulden (2034 gulden); Voor de interimwet invaliditeits- grenzen worden de uitkeringen in klasse a 4830 gulden (4620 gulden), voor klasse b 3924 gulden (3750 gul den) en klasse c 3042 gulden (2892 gulden). Kinderbijslag wordt per kwartaal als volgt gewijzigd: le kind f78,7 76,44); 2e cn 3e kind f85.80 (82,68); 4e en 5e kind f 117 (112,32) en 6e en volgende kind f 131,04 (126,36). Kantlinsky-veiling vijf miljoen (Van onze Londensc correspondent) De gisteravond gehouden vei ling van 50 Kandinsky's heeft overeenkomstig de voorspellin gen ruim 500.000 pond. 5 mil joen gulden, opgeleverd. Kan dinsky's eerste abstracte werk, .Improvisatie', is in enkele minu ten voor 50.000 pond f 500.000) opgeleverd. Een ander vroeg abstract ,,De grote studie", vloog weg voor 40.000 pond (f400.000). Het was de eerste veiling ter wereld van werken van één enkele moderne schil der. Kandinsky was gelijk gisteren gemeld de eerste en grootste onder de abstracten. De veiling werd door 2000 personen bijgewoond, die zich verdrongen in de kleine zaaltjes van Sothe- by. Onder hen waren talrijke buitenlanders. De topprijs van de veiling be droeg 50.000 pond. De prijzen waren zeer goed, sommige prij zen waren zelfs beter dan werd verwacht. Hechteniswet verlengd wet op grond waarvan ver dachte personen ln Zuid-Afrika zonder dat een beschuldiging tegen nen is ingebracht voor opeenvolgen de perioden van negentig dagen voor verhoor in hechtenis gehouden kunnen worden, is by afkondiging voor een jaar verlengd. De geldig heidsduur van de omstreden clau sule, die een jaar geleden van kracht werd, was gisteren afgelopen. Gesprek over de kernwapens wordt voortgezet De generale synode van de Ned. Herv. Kerk heeft gisteren besloten het geschrift „Woord en wederwoord" een voortzetting van het gesprek over het vraagstuk van de kernwapens, te doen uitgaan, nadat een aantal wijzigingen is aangebracht. Verleden jaar besprak de synode een interimnota, betrekking hebbend op de reacties op het geschrift. Aan het moderamen werd toen gevraagd deze nota nader uit te werken in een stuk waarin de belangrijkste pro blemen zouden worden behandeld. Na een uitvoerige discussie werd met vier stemmen tegen besloten het gewyzigde geschrift te doen uit gaan. De synode besloot daarna een concept-schrijven over het gebed, opgesteld door ds. R. Byi te Joure te laten uitgaan, niet als een her- derhjk schrijven maar als pastorale uitreiking. Het bestuur van de Stichting re creatiecentra van de Herv. Kerk. dat over centra te Doorn, Dwingelo, Er- melo, Ouddorp. Chaam, en Appel scha beschikt, zal in de komende jaren trachten de bestaande recrea tiecentra verder uit te bouwen en nieuwe centra in te richten. By de vestiging van nieuwe centra zullen, voorzover dit te realiseren is. de vol gende richtiynen gelden: het voor zien in de behoeften waarin ande ren nog niet dan wel in onvoldoen de mate kunnen voorzien en het pre sent zyn in de recreatiewereld by een differentiatie naar ligging en type van de centra. In de synode vergadering waren aanwezig prof. dr. L. J. van Holk namens de Remon strantse Broederschap en mr. W. C. Hassoldt als afgevaardigde van de Evangelische Kerk.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9