Steun van Eisenhouwer is waarschijnlijk Scrantons enige kans SCHEURING DREIGT Gespannen toestand in boezem van KNVB AS PIRI N'daar staat BAYER achter! Verontwaardiging in Zuid-Afrika over onredelijke kritiek Gewonde scholier kan schot niet verklaren LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG SO JUNI 1004 (Van onze correspondent in Washington) Steeds opvallender wordt het, dat de campagne van de republikeinse gouverneur van Pensylvania, Bill Scranton, voor de presidentschaps kandidatuur niet van de grond komt. Scranton put zich uit met reizen door de hele Verenigde Staten, maar tot nu toe lukt hij geen kans te zien om gedelegeerden die naar het Re publikeins partijcongres gaan, van zün rivaal Barry Goldwater af te troggelen. Daarin ligt evenwel Scran tons enige kans, want Goldwater is nu vrijwel zeker van de steun van bijna 700 gedelegeerden terwijl er slechts 655 nodig zijn voor de benoe ming tot kandidaat. Blijft dit aantal achter Goldwater staan, dat kan Scranton zijn pogin gen beter opgeven. Onder de Repu blikeinen groeit langzamerhand een fatalistische stemming wat betreft de kandidatuur van Goldwater. Steeds meer partijleiders laten zich voor zichtig uit over de senator van Ari zona waarbij ze kennelijk rekenen op diens nominatie. Zo weigerde bijv. de Republikeinse fractieleider in de senaat, Dirksen, deel te nemen aan manipulaties waardoor gedelegeerden uit Illinois aan Goldwater onttrok ken hadden kunnen worden. Ook Scranton zelf wordt voorzichtiger na een strijdbaar begin van zijn cam pagne waarin hij scherpe aanvallen deed op Goldwater, zo verklaarde de gouverneur gisteren elke verko zen Republikeinse kandidaat te zul len steunen. Dat betekent nog niet, dat Scranton zijn pogingen reeds op geeft De strijd gaat voort. Nog steeds koestert Scranton de hoop, dat oud president Eisenhower hem tenslotte toch openlijk zal steunen. Dat lijkt de enige mogelijkheid om Goldwater te stoppen. Scrantons campagne is tot nu toe weinig opwindend, aangezien hij nationaal nauwelijks bekend is en de aanhang van de conservatief Goldwater dermate emotioneel ge bonden is aan de senator uit Arizona, dat de aftroggelingstactiek moeizaam verloopt. De steun van de pas af getreden ambassadeur in Zuid-Viet- nam Cabot Lodge is voorts dubieus, daar Scranton daardoor gebonden zou dreigen te raken aan de huidige Vietnam politiek, die juist een bron van ontevredenheid vormt en een dankbaar voorwerp voor kritiek van Goldwater. Intussen is gouverneur Scranton gisteren in Noord-Carolina begonnen aan zijn reis door een aantal Ameri kaanse staten waar zal trach ten steun te vererven voor zijn be noeming tot kandidaat van de Re- Fusie in Haarlem gaat niet door De topfusie tussen EDO, RCH en Haarlem is voor het komende seizoen van de baan. Voorwaarde nummer 1 van de clubs voor de fusie was de terugkeer naar minstens de tweede Was van de amateurs. Nu de KNVB hiervoor geen toestemming heeft ge geven, maar bij zijn standpunt blijft, terugkeer naar de vierde klasse. de fusie niet door. Wel wil mei fusiecommissie laten staan om r< oiatig overleg te plegen. publikeinse partij bij de presidents verkiezingen. Hij gaat voorts naar Georgia, Tennessee, Illinois, Utah, Oregon en Noord- en Zuid-Dakota om te trachten ongeveer driehonderd afgevaardigden naar de Republikein se partijconventie, die over twee we ken in San Francisco wordt gehou- niet formeel aan senator Goldwater gebonden, doch slechts mondeling hun steun aan hem uitgesproken. Gouverneur Scranton kocht zondag avond een half uur televisiezendtüd om de afgevaardigden van Noord- Carolina, die hü tevoren gevraagd had aan het toestel te gaan zitten, uit te leggen waarom Goldwater niet gekozen diende te worden. Volgens hem is dit omdat deze geen kans heeft van de Democratische presi dent Johnson te winnen en omdat hij te impulsief met het vraagstuk oorlog of vrede omspringt. In het Witte Huis moeten we geen leider hebben die onmidellijk op de vuist gaat, aldüs Scranton. Roeitop gaat naar Luzern Alle Nederlandse top-ploegen zul len zaterdag 11 en zondag 12 juli in Luzern uitkomen in de bijzonder sterk bezette Rotsee-regatta. In totaal hebben negen verenigingen 26 ploegen ingeschreven. Het is de sterkste afvaardiging die Nederland ooit naar de roeiwedstrijden te Lu zern heeft afgevaardigd. De Nederlandse afvaardiging be staat uit: Njord: twee met stuurman (Koch- Bergsma), vier met stuurman, vier zonder stuurman, vier met stuurman junioren, acht junioren. Nereus: twee met stuurman (War- tena-Castelein), twee zonder stuur man (Blaisse-Veenemans), vier zon der stuurman, acht. Argo: twee vieren met stuurman, vier zonder stuurman, twee met stuurman, acht. Willem 3: twee zonder stuurman (BoelenrEnters), dubbel twee (Al- min-Bots), jongens acht. Hollandia: vier met stuurman, dubbel twee, acht. Triton: vier met stuurman, vier zonder stuurman, skif. Aegir: Skif (Rob Groen). Spaarne: vier met stuurman. Skadi: vier met stuurman. Aan de Henley Royal Regatta, die morgen op de Theems begint nemen dit jaar geen Nederlanders deel. LEIDSCH Ml DAGBLADi MEE OF "V^A-K-A-ISTTIE Sportsplinters Tonny van Ede, de oud-aan voerder van Sparta, is op eigen ver zoek op de transferlyst geplaatst. Sparta had de thans 39-jarige Rot terdammer wel een contract aange boden maar het kon hem niet een plaats in het eerste elftal garanderen Van Ede heeft zich daarom op de transferlijst laten plaatsen. De derde party van de twee kamp Reshevsky-Portisch is door de zwartspeler gewonnen. Portisch heeft hiermede de stand op 2%-% in zün voordeel gebracht, hetgeen betekent dat hij de match heeft gewonnen. Portisch zal in het kandidatentoer nooi, dat in tweekampen zal worden verspeeld, uitkomen tegen de ex-we reldkampioen Mikhail Tal. „We nemen het hoog op..." Dit zijn de woorden van de heer Jos Co- Ier, de voorzitter van tie sectie be taald voetbal over de gespannen toe stand, die in de boezem van de KNVB is ontstaan door de halsstar rige houding, die de amateurs aan nemen ten opzichte van de semiprof clubs, welke bereid zijn een „Telstar- fusie" aan te gaan. „Er is ons zwart op wit beloofd. gelijk geklasseerd zullen worden' Morgenavond vergadert het bestuur van de semiprofs, zaterdag vergade ren de secties. Een scheuring in de KNVB is niet denkbeeldig. Woordbreuk beschul- >reuk. „De amateurs", zegt hij, „komen hun belofte niet na. De belofte, dat de amateurs van de semiprofclubs, die tot een fusie bereid zijn, een plaat® krijgen in de amateursectie, die hun rechtens toekomt. Het staat swart op wit in de notulen. Nijs Egberts zijn ermee accoord t Nu komt de LBA (landelijke van amateurs) hen op de vingers tik ken en heten zy het te liegen. Nu zeggen zij óók: vierde klasse. Wij staan voor schut. In Haarlem, in Den Bosch, in Groningen, waar we toe zeggingen hebben gedaan. Waar ge meentebesturen, gedeputeerde sta ten bereid zijn tonnen op tafel te brengen. Deze mensen zeggen: „Wat is dat voor een zooitje in de KNVB, waar men zijn woord niet houdt?" Nu lijkt het allemaal op boeren bedrog en dat nemen we niet. Ik werk samen met mensen, die hun woord houden, niet met woordbre kers. Enkele clubs Be Quick, RCH, BW hebben beslist recht op een hogere plaats dan de vierde klasse. In ieder geval dient dit naar rede lijkheid te worden bekeken en niet door middel van een veto' Wet nu? „Wat we moeten doen weet ik niet. Wij kunnen aftreden, als bestuur van de sectie semiprofs. Dat de amateurs, die in het bestuur van de KNVB zit ting hebben, bereid zijn de porte- feuillekweste te stellen neem ik niet „Zou dan een ander bestuur bereid zijn de voorwaarden van de amateurs klakkeloos te accepteren?" „Be denk van niet". „Dus een scheuring zou mogelijk zijn?" „Laten we zeggen: niet onmoge lijk". BAYER helpt miljoenen mensen: Aspirin tegen pijn. Daarom staat de naam BAYER op elk tablet Aspirin. U kunt vertrouwen op de snelle werking van Aspirin bij hoofdpijn, verkoudheid of griep. Aspirin, de wereldvermaarde pijnstiller! „Zuid-Afrika mag niet langer ver oordeeld worden, zoals nu het geval is. Zuid-Afrika zal dit niet dulden en zal zich verzetten tegen elke poging tot inmenging al is het slechts dat men tracht de vonnissen van de Ri- vonia-rechtzaak veranderd te krij gen", aldus de Zuid-Afrikaanse pre mier, dr. H. F. Verwoerd in de Volks raad. Dr. Verwoerd zei, dat de wereld moet beseffen, dat de Rivonia-affaire niet zo maar een vorm van politiek verzet was. We hadden hier te doen met een deel van een communistisch plan, dat niet alleen tegen Zuid-Afri ka gericht was maar tegen de gehele Westerse wereld. De veroordeelden in de Rivonia- zaak zün communistische misdadi gers, zoals spionnen, die in Amerika de doodstraf krijgen en bi Brittanië of elders in de Westerse landen zwaar gestraft zouden worden. „De wereld moet Zuid-Afrika niet met een dubbele maatstaf meten maar ik vrees, dat dit wel gebeurt", zei de premier. Kaapse Maleiers hebben zich zeer verontwaardigd getoonds over uitla tingen van de Indonesische afge vaardigde bü de V.N., Palar. Deze heeft in de Veiligheidsraad beweerd, dat de Kaapse Maleiers „gebukt gaan onder een modern stelsel van slavernü, dat apartheid genoemd wordt". Verscheidene vooraanstaande Zuidafrikaanse Maleiers hebben scherp op deze uitlating gereageerd. De heer S. Dollie, een bekende Maleier in Kaapstad, heeft aange boden een reis voor Palar naar Zuid- Afrika te betalen, zodat deze kan zien dat hü onzin sprak in de Vei ligheidsraad. „wy weten niet wat slavernü is. Er is geen ander land in de wereld Vijf mannequins van verschil lende rassen toonden in Parijs juwelen, die een waarde van vele tienduizenden guldens ver tegenwoordigden. De expositie staat onder auspiciën van de Haute Joaillerie de France". loof uit te leven °als^Ir?zSd-Afrtou Wü hebben onze eigen onderwyzers, schoolhoofden, kerk en universiteit en we krygen meer en meer het recht onze eigen zaken te beharti gen. Ik nodig Palar uit om Zuid-Afrika te bezoeken, zodat hü zelf kan zien hoe de toestand hier is en niet langer anderen zal napraten. Als hü geen geld heeft, zal ik zün reisgeld be talen en hem in mün eigen huis ont vangen. Ik stel slechts één voorwaar de en dat is, dat hü de waarheid moet vertellen wanneer hy naar zün eigen land terugkeert", aldus de heer Dollie, die leider is van de Maleiers in Kaapland, lid van het uitvoerend comité van de Kleurlingraad en voorzitter van de adviserende raad van het Universiteitscollege van West-Kaapland. Een andere bekende Maleier, de heer Sadulla, zei dat Palar waar- schüniyk in zün eigen land slavernü kent. „Hü kan gerust komen kyken naar mün huis, naar de kleding, die ik draag en het voedsel, dat ik eet", aldus de heer Sadulla. Map Marijt naar TELSTAR? Naar wü vernemen voert Map Ma- rijt, die enige weken geleden over schrijving vroeg (en kreeg) van Noordwtyk naar UVS, momenteel be sprekingen met de eredivisieclub Tel star. Een contract heeft Maryt nog niet getekend. Morgenavond vindt op nieuw een gesprek plaats, aldus ver nemen wü uit Haarlem. Onderscheiding O voor mr. Stikker De scheidende secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, is gisteren door de Westduitse president Lübke bü een ontvangst in diens villa Hammerschmidt in Bonn onder scheiden met het grootkruis van de Orde van verdienste van de bonds republiek. De president gaf ter ere van mr Stikker, die zondag in Bonn was aangekomen, een lunch. Voordien had de scheidende secretaris-generaal bondskanselier Erhard bezocht, die hem de dank van de Westduitse re- voorschriften goed opvolgt. U maakt gebruik van de wekelijks in ons blad afgedrukte vakantiebon. Volledig invullen en als brief (gefrankeerd met 12 cents postzegel) inzenden, of aan ons bureau bezorgen. U zorgt, dat Uw opdracht tenminste 7 dagen voor de eerste opzendings dag in ons bezit is. Niet opbellen, want telefonische opdrachten worden niet in behandeling genomen. Weekabonnees moeten niet vooruit betalenvoor de weken waarin rij met vakantie gaan. Na thuiskomst bieden wü voor die weken een kwitantie aan. i prettige vakantie, maar U moet ons UW oTip in de Duitse kwestie. Na de lunch met de president had mr. Stikker nog een bespreking met minister van Buiten landse Zaken Schroder. Zondagavond In Bexhill-on-Sea geen monokini (Van onze Londense correspondent). De Engelse badplaats Bexhill- on-Sea heeft een verbod uitge vaardigd voor het dragen van da mesbadpakken, die het bovendeel van het lichaam onbedekt laten. Gedurende het weekeinde hadden twee meisjes zich in zo'n halve bikini oftewel „monokini" ver toond. De autoriteiten verzeker den dat Bexhill zeer ruimdenkend is. Het was de eerste badplaats in Engeland, waar reeds in 1903 ge mengd baden werd toegestaan. Maar deze nieuwe badpakken overschrijden de grens van het toelaatbare, aldus de officiële ver klaring. De president van de Interna tionale Naturistenfederatie in Stockholm, Erik Holm heeft de eendelige bikini „half werk" ge noemd. Hij sprak de hoop uit dat de nieuwe mode de deur zal ope nen naar naturisme. Holm vindt de eendelige bikini „een uitvin ding van kleine meisjes die op sensatie uit zijn". Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - ingevuld aan ons toezendt. Woonplaats:.. Kwartaal abonnee wat niet van toepa*ing VAKANTIEADRES: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invuBen. Zonderlinge zaak De 17-jarige scholier R. A. Beens uit Bunnik heeft de rijks politie geen verklaring kunnen geven voor het pistoolschot, waardoor hij in de nacht van za terdag op zondag werd getrof fen. De politie heeft hem in liet Aca demische Ziekenhuis in Utrecht ver hoord. Het hoofd van het arrondis sementsparket in Utrecht, mr. W. H. Overbeek, die het onderzoek leidt en over het resultaat van het verhoor werd geinformeerd, deelde mee, dat de jongen zich alleen herinnert op eens een knal te hebben gehoord, toen hü op zün bromfiets op de weg bü Rhünauwen reed. Hij was naar een feestje geweest en was op weg naar huls. Wonderlijk „Het is een zonderlinge zaak", vindt mr. Overbeek, die niet aan neemt dat een bekende de scholier heeft willen belagen, omdat niemand uit zyn omgeving van de bromfiets- tocht via een omweg op de hoogte was. De politie hoopt toch meer klaarheid in deze wonderRjke schiet partij te kunnen brengen. Een belangrüke schakel daarbü is de automobilist die de Utrechtse po litie op de „Help"-roepende jongen heeft geattendeerd, maar die zich ondanks de radio-oproep van giste ren nog steeds niet heeft gemeld. Hü wordt daartoe alsnog uitgenodigd. Twee mannen Inmiddels heeft de 22-Jarige Gerrie Floor, die in een boerdery woont aan de Vossegatselaan, vlakbü de plaats waar de jongen werd beschoten, te genover de rükspolitie verklaard, dat zü het pistoolschot heeft gehoord en kort daarna twee mannen met een bromfiets uit het donkere bos zag ko men. Volgens haar verklaring was ze omstreeks half twee klaar wakker. zy hoorde een bromfiets voorbü komen en even daarna weerklonk een harde knal. Het meisje dacht dat er een band van een fiets was ge sprongen. Enkele tellen hoorde zü niets meer waarna een geweldig ge kerm en gekrijs volgde, dat zo zei ze door merg en been ging. Daar na werd het weer stil. Zü liep naar het raam en op het moment dat ze weer naar bed wilde gaan, zag zü de twee mannen met him bromfiets, zy fluisterden met elkaar terwül zü snel voortliepen. Vlakbü de boerderij hiel den zü op met praten. Een beschrij ving van die mannen kon zü niet ge ven. Even later hoorde zü weer een bromfietser voorbü komen. Vermoe- delük is dit de man geweest die later de Utrechtse politie heeft gewaar schuwd. Wraakoefening De vader van de gewonde scholier is thans werkzaam als directeur van de strafgevangenis in Breda. Tevoren was hü directeur van het huis van bewaring in Utrecht. De officier van Justitie verwerpt in eerste instantie de gedachte dat het hier een wraak oefening zou kunnen betreffen Commissarissen van „Euromast" afgetreden deelhoudersvergadering hun man daat ter beschikking gesteld. Dit af treden is een rechtstreeks gevolg van het feit. dat de „Exploitatie Maat- schappü Scheveningen" <Zwolsman) een meerderheidspakket in het aan delenkapitaal van de „Euromast" heeft verworven. De overige vier commissarissen zullen voorlopig nog overwegen aanblüven, hoewel ook uit het commls den. De Euromast pen jaar door 551.000 betalende be zoekers bezocht. Dit bezoekersaantal ten te tre- iverd in het afgelo- „Cambodja vecht tegen Amerikaans imperialisme" Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, verklaarde gisteren in Parüs, dat zün land tegen het Amerikaanse „imperialisme" in Zuidoost-Azië vecht, „niet uit een ideologisch standpunt, maar om zün neutraliteit te bewaren'.' De prins zei dit in een lezing over de neutraliteit van Cambodja voor de studenten in de politieke weten schappen. HU zei dat de Verenigde Staten alles hebben gedaan om Cam bodja te dwingen zich naar hen te voegen als „een dociele satelliet". De Westelüke wereld realiseert zich niet dat Cambodja, dat geen banden met het communisme wil, zün eigen in zichten heeft over de manier waarop het binnendringen van het commu nisme in Indo-Chma moet worden voorkomen. (Prins Sihanoek heeft, zoals be- kend, vorige week een staatsbezoek aan FrankrUk gebracht en verbiyft daar nu onofficieel

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 9