85 kunst kalei öoscoqp kracht... van... vlees... voor... uw... soep? VAKANTIE Ct GROTE KANDINSKY-VEILING BIJ SOTHEBY TE LONDEN ZAL MICHAEL GEES EEN TWEEDE MOZART WORDEN Sinds „Aberdeen" in| Engeland actie voor groter zindelijkheid Alleen Maggi maakt Goud-Vleesbouillon met extra vleeskracht. WEL OF GEEN FRANS HALS DAT IS DE GROTE VRAAG Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 30 juni 1964 Derde blad no. Het grote Pantry Pack nu tijdelijk f Met waardebon voor l Nieuwe Maggi Vleesjus 1 „Vader der abstracten Wordt opbrengst 5 miljoen Nadat de impressionisten hun zegevierende intocht hebben ge daan in de intieme Victoriaanse salons van Sotheby'sbezitten thans blijkbaar ook de klassieke abstracten uit de eerste decennia van deze eeuw reeds voldoende antiquiteit om als universele beleg ging te dienen. Vandaar de aanwezigheid van niet minder dan 50 Kandinsky's in de knusse veilingzaaltjes in Bondstreetwelke daar vanavond om halftien onder de hamer komen. Een kunstveiling in de atmosfeer van een artistieke soirée onder de stralende kristallen kronen met fraaie toiletten, de zoveelste trekpleister voor de ver wende Londense society. Vijftig stukken De Kandinsky-collectie was het ei gendom van vijlen Solomon R. Gug genheim, die 170 werken van de Rus sische pionier van de abstracte schil derkunst verzamelde. Vele hiervan kocht Guggenheim rechtstreeks van de kunstenaar. De Guggenheim-stichting in New- York, welke thans tot de verkoop overgaat, heeft bij talrijke gelegen heden een aantal van Kandinsky's werken tentoongesteld. Het is echter door gebrek aan ruimte altijd on mogelijk geweest de volledige collec tie te tonen. Mede daarom heeft de stichting besloten liever de 50 Kan dinsky's te verkopen dan ze in de kelder van het museum te laten. De Stichting heeft ervoor gezorgd de beste voorbeelden van elke periode uit Kandinsky's loopbaan te verko pen, zonder hierdoor de kwaliteit van de permanente verzameling van het Guggenheim-museum aan te tasten. Kandinsky's werken zijn zeer zeld zaam in particuliere kunstcollecties De grote meerderheid is verdeeld over de Sowj et-Russische musea, het Gemeente Museum van München, de weduwe van de kunstenaar me vrouw Nina Kandinsky en het Gug genheim-museum. Opgewekte kleuren Kandinsky leefde van 1866 tot 1944. In mei 1945 werd in New York een herdenkingstentoonstelling gehouden terwijl in 1957 en in 1958 een rei zende Kandinsky-expositie naar Eu ropa ging met tentoonstellingen in Brussel, Parijs Londen, Lyon, Oslo Rome. Een prachtige Kandinsky-ex positie was verleden jaar ook in het Gemeentemuseum te Den Haag te zien. De veiling omvat twee impres sionistische Kandinsky's uit zijn eer ste jaren en verder abstracten in Al deze abstracten zijn opgewekt van kleur en bestaan voor het me rendeel uit zorgvuldig geschilderde geometrische composities. De ver fijnde en uiterst vakkundige manier, waarop Kandinsky te werk ging, staat in schrille tegenstelling tot de verfuitbarstingen van vele latere abtracte kunstenaars. De Kandinsky's in de veilingzalen leggen getuigenis af van de artis tieke vakbekwaamheid, het „kunnen" dat het belangrijkste element van alle grote kunst uitmaakt. Verwacht wordt dat de veiling een bedrag van meer dan 500.000 pond sterling (5 miljoen gulden) zal op brengen. Kandinsky's zullen waar schijnlijk thans meer aftrek vinden dan vroeger, omdat zij beter passen in het moderne interieur. Vele Kan dinsky's zullen ongetwijfeld naar de V.S. terugkeren, omdat zich daar het meeste kapitaal voor kunstaankoop bevindt. Het is echter de gewoonste zaak van de wereld dat Amerikaan se verzamelingen in Londen geveild worden omdat de veilingkosten er veel geringer zijn dan in Amerika en omdat Londen en speciaal So- theby ontegenzeglijk de grootste kunstmarkt ter wereld is. Innerlijke evolutie Deze veiling herinnert degenen, die nog schrikken van abstracte kunst, eraan dat deze tenslotte al meer dan 50 jaar oud is en daarmee een eer biedwaardige leeftjjd heeft bereikt. Kandinsky, die algemeen wordt aan vaard als de allereerste nonfigura- tieve schilder, de „vader" van de abstracten, is daarom in zekere zm reeds een „oude meester". Kandinsky's eerste abstracte werk, een aquarel uit 1910, waarvoor hij de inspiratie kreeg toen hij een van zjjn eigen landschappen op zijn zq- de zag. Maar in feite vormde dit het hoogtepunt van een lange innerlijke evolutie, gedurende welke hij had geschilderd in de stijlen van de im pressionisten en van de kleurendol- le „fauves" (wilde beesten). Tenslotte kwam hij tot de opvat ting dat voor hem „pure" kunst als spirituele expressie uit innerlijke noodzaak geboren en voortspruitend uit de ziel, volkomen van de natuur moest worden gescheiden. Hij wilde evenals Picasso nieuwe en uniexe vormen scheppen. De mogelijkhe den voor deze kunst schijnen onuit puttelijk. Dat de abstracte kunst bij het grote publiek misschien weer eens een kans krijgt, bewijst deze grote Kandinsky-veiling. Geometrisch Wassily Kandinsky werd in 1866 t Rusland geboren. Op 30-jarige leeftijd ging hij in München schil derkunst studeren. De eerste van zijn L-figuratieve werken, getiteld „im provisaties" bedoelde een uitdrukking te zijn van muzikale gewaarwordin gen. Door het luisteren naar Wag ner's „Lohengrin" was Kandinsky zich van de abstracte waarde in de muziek bewust geworden, welke hij als eigen expressiemiddel wüde toe passen. In 1911 stichtte hij de „Blau we Ruiter-groep", genoemd naar een van zijn doeken. Paul Klee was de grootste kunstenaar van deze groep, Kandinsky de meest invloedrijke en profetische. In de eerste wereldoorlog keerde Kandinsky naar Rusland terug en hij was een van de eersten die in de beginjaren van revolutie experi menteren in de kunst aanmoedigde. In 1921 vestigde hij zich weer in Duitsland, waar hij tot 1932 hoog leraar was aan het „Bauhaus". Zijn abstracten namen in deze pe riode een meer geometrisch karakter aan. In 1933 moest hij voor Hitier naar Parijs uitwijken. De nazi's ver wijderen 57 van zijn werken uit de Duitse musea. In 1939 werd Kandins ky Frans staatsburger. Russische soliste in „War Requiem" gearriveerd Gistermiddag is mevrouw Galina Vishnewskaja, soliste van het Bol- sjoi-theater in Moskou, met het lijn- toestel van de Aeroflot op Schiphol aangekomen. Deze Russiscshe zange res za Itijdens het Holland Festival optreden in het „War Requiem" van Benjamin Britten, dat vrijdag en za terdag onder leiding van Bernard Haitink en de componist zelf zal worden opgevoerd in het Concertge bouworkest in Amsterdam. Morgen zal zij worden gevolgd door haar man, de bekende Russische cel list, Mstislav Rosttropowich. A.s. donderdag zal de Russische so praan in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht enkele liederen zingen van Tsjaikowsky, Prokofjew, Strawinsky en Moessorg- sky, waarbij zij door haai* man op de piano wordt begeleid. De heer Rostro- powich zal donderdag en zaterdag als cellist enkele suites van Bach ten uitvoer brengen in de Westerkerk te Amsterdam. Stadhuis Maastricht bestaat 300 jaar Maastricht gaat begin juli het 300- jarig bestaan van het stadhuis op drie achtereenvolgende dagen plechtig en feestelijk herdenken. Het stadhuis, een schepping van Pieter Post, kwam in 1664 gereed. Maandag 6 juli zal in de hal van het stadhuis het Limburgs Symfonie- Orkest onder leiding van André Rieu een galaconcert geven. Dinsdag 7 juli vindt er een plechtige buitengewone vergadering van de gemeentraad plaats. Woensdag 8 juli 's avonds van 18.00 tot 20.00 uur houdt het gemeen tebestuur een receptie. Tienjarig wonderkindbrengt muziekexperts in vervoering Een tienjarige jongen brengt dezer dagen zowel het kunstmin nende publiek van de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag als de muziekkenners van Oostenrijk en de Bondsrepubliek in vervoering. Met de jeugdige pianist Michael Gees uit de Westduitse industrie stad Bielefeld schijnt West-Duitsland werkelijk een wonderkind te bezitten, dat deze naam waarachtig verdient. Zelfs strenge muziek critici hoort men er nauwelijks over, dat de jongen soms de „West- faalse Mozart" genoemd wordt. bekend, ondernam de pas zesjarige Mozart zijn eerste grote concertreis, nog maar een kind toen hij alle grote Europese steden speelde. De kleine Westfaalse musicus heeft het nog niet zo ver gebracht. Maar ook Michael heeft al een hele reeks concerten gegeven zoals onder andere in Salzburg, Wenen Königs- gratz en Praag. Waar de jongen tot toe speelde, was men enthousiast zijn enorme muzikaliteit, over zijn fijngevoelige interpretatie. Wat logischer, dan dat dit kind, dat met Mozart vergeleek, ook speel- oor zulke strenge critici als de professoren van het wereldberoemde Mozarteum in Salzburg, het centrum het Mozartonderzoek. Ook hier men getroffen door de begaafd heid van de jongen en men besloot, hem als verreweg jongste in de kring éliteleerlingen op te nemen. Door dit besluit ontstonden er voor de ouders van Michael een reeks van onvermoede moeilijkheden. Michaels vader beschikt niet over veel geld. Tot zijn tiende levensjaar, reeds de vijfjarige werd als „overbegaafd" ont dekt, speelde Michael op een gehuur de piano, woonde met zjjn ouders in een kleine tweekamerwoning in Bie lefeld. Pas onlangs kreeg hjj zijn eer ste eigen instrument cadeau van een grote pianofabriek, waar de jongen de arbeiders een concert gege- had. Toen Michael voor de eerste maal naar Salzburg reisde, beschikte :n beurs van zijn woon- r4.000 D. mark. Maar al spoedig bleek, dat zijn vader in de toelage van 460 D. mark toe. teneinde hem in staat te stellen zijn studie aan het Mozarteum voort te zetten. Toen de familie Gees opnieuw naar Oostenrijk vertrokken was, kwam er ook bericht uit Bielefeld: de stad verstrekte hem een beurs voor het tweede semester. Westfaalse Mozzart"wonder kind aan de piano, op weg aanstaand vertolker van grote m ters te worden, misschien wel toekomstige componist? of toch alleen maar, zoals zo velen voor hem, een kort oplichtende komeet aan het muziekfirmament, die als kind wel iswaar verrast, later echter geenszins de in hem gestelde hoop vermag te vervullen? Michael Gees, de vrolijke jongen met het kinderlijk zachte ge zicht maakt zich gelukkig over al deze kwesties nog niet druk. Kenners menen, dat juist deze natuurlijkheid, hetgeen een karaktereigenschap is, gekoppeld aan de grote begaafdheid, hem zal helpen, onbelast door voor tijdige waarderingen en vergelijkin gen, maar ook relatief weinig onder de indruk van het gejubel van het publiek een succesvolle carrière op te bouwen. I plaats spoedig Mozartstad geen werk kon vinden. Het hielp niets, dat de jongen zijn eerste semester als meest begaafde leerling van het instituut afsloot, het geld was op, de vader werkeloos en zo keerde het gezin zonder hoop naar Bielefeld terug. In de daarop volgende weken, "die nutteloos verstreken, meldden zich na het beken'dworden van de situatie vele mensen, die bereid waren, te hel pen maar de aangeboden bijdragen waren niet voldoende om een verdere opleiding van de jongen mogelijk te maken. Het Noordrijn-Westfaalse mi nisterie van O. K. en W. kon geen middelen voor individuele beurzen ter beschikking stellen en venvees de ouders naar de Noordwestduitse Mu ziekacademie in Detmold, de vroede vaderen van Bielefeld zochten even eens naar een oplossing. Toen strekte Salzburg in de gestalte van burge meester Beek hun meestbelovende leerling de helpende hand. De stad zegde de jongen een maandelijkse Meningen lopen sterk uiteen Enkele hoogleraren en museumdirecteuren hebben zich dezer dagen in het Frans Halsmuseum te Haarlem rond het onlangs ont dekte ..mansportret" geschaard, dat door sommige deskundigen onder wie de directeur van het Haarlemse museum de heer H. P. Baard aan Frans Hals wordt toegeschreven. Andere, even des kundige heren veronderstellen echter dat het hier een werk van een leerling van Hals betreft. De bijeenkomst zaterdag te Haar lem heeft geen definitief antwoord op deze brandende vraag gegeven. Op grond van het nog niet af gesloten technische onderzoek schijnt wel vast tè staan, dat het schüderij in ieder geval in de 17de t is te dateren. Stijl-kritische overwegingen leidden tot een nadere datering van omstreeks het midden m deze eeuw. Enige leden van het gezelschap de len de mening van directeur Baard, anderen steunen de mening van de heer E. de Jongh, die enige tijd ge leden opperde dat het een werk kan zijn van de schilder Jan Hals. Marinus Flipse terug in ons laiul De pianist Marinus Flipse is va: zijn Australische tournee in ons land teruggekeerd. Gedurende zijn optreden in het vijfde werelddeel is hij, behalve als begeleider van de violist Henryk Szeryng, ook als solist opgetreden. De recitals, onder auspiciën van de Australische Radio Omroepcommis- sie, werden gegeven in o.m. Sydney. Melbourne, Perth en Adelaide. Tij dens zijn soloconcerten heeft Mari nus Flipse ook een aantal Neder landse werken ten gehore gebracht. Van Alex Voormolen „Taferelen uit de lage landen", van Willem Pijper drie oud-Hollandse volksdansen en van Bernard van den Sigtenhorst Meyer „Fuji Yama". Ter gelegenheid van het Festival van Adelaide in 1966 hoopt Marinus Flipse nogmaals een tournee door Australië te maken. Joodse koren naar Kortrijk en Israël De Verenigde Joodse koren „Hans Krieg" uit Amsterdam zijn genodigd om op de slatavond woensdag 8 juli van het songfestival te Kortrijk (België) een speciaal joods programma uit te voeren. Voorts zijn de koren, die onder leiding staan van Hans van Wielink, opnieuw uitge nodigd voor deelneming aan het songfestival te Zimrija in Israël, dat 'an 1217 juli wordt gehouden. Restauratie van kasteel Keverberg Het gemeentebestuur van Kessel heeft bericht ontvangen van de Rijksdienst voor Monumentenzorg, dat deze dienst bereid is bij te dra- in de kosten van een verant- Kasteel Keverberg met omgeving van de gerestaureerde kasteel-ruïne I Keverberg aan dit bolwerk aan de I Maas bij Kessel, mits een zeer ont sierend schoolgebouw nabij het kas teel wordt verwijderd. Kasteel Keverberg is van een in I ons land zeer weinig voorkomend type: een ronde burcht op een kunst matige hoogte. Dank zij de toen de Duitsers in 1944 met explo sieven het middeleeuwse bouwwerk zwaar beschadigde, zodat het gebouw in gebruik als internaat voor schipperskinderen onbewoonbaar werd. Het gemeentebestuur is m Kasteel Keverberg met omgeving een recreatieve bestemming te geven, mede wegens de ligging aan de Maas. Het zal medewerken aan de verwij dering van de opstanden en aan bouwsels, die thans nog de omgeving ontsieren. Premières bij Necl. Danstheater Het Ned. Danstheater geeft op I donderdag as. in de Rotterdamse schouwburg twee premières. Benja min Herkavy ontwierp een ballet op i het „Balletwedding cake" dat door Job Sanders werd gemaakt op de Valse Caprice Wedding Cake van Ca- I mille Saint Saëns. Pianosolist is Kees van der Ben. Het programma ver- meldt verder „Rejouissance" van Jaap Flier op muziek van J. S. Bach, voorts „Sargasso" van Glen Tetley op mu- I ziek van Ernst Krenck en opus 12 van Hans van Manen op muziek van Bela Bartok. De muzikale begeleiding is in handen van het Residentie- Orkest, dirigent Louis Stotijn. Hetzelfde pro gramma wordt voorts in het kader van het Holland Festival uitgevoerd op 7 en 14 juli in de Kon. Schouwburg in Den Haag. COMPOSITIE VAN CHOPIN GEVONDEN Het handschrift van Frederic Cl| pins Variaties in d-majeur voor handen en in 1326 gecomponei waarvan men dacht dat het verloi| was gegaan, is teruggevonden thans in het bezit van de Jagellon bibliotheek in Krakau. Wurlitzer-orgel is te koop Organist Jack Brown uit BromlJ in Engeland zal zijn Wurlitzer theJ terorgel van 30.000 pond sterlin cadeau doen aan iedereen die het bl hem komt weghalen. Brown heefl het orgel in de garage bij zijn hi staan sinds het werd verwijderd theater dat moest worden afgel ieder zich Officiële zekerheid bestaat (nog) niet. Tot eind augustus kan broken! Onder de mogelijkheden van 1 orgel is dat het kan „kwinkeleren »*ogel, bellen als een arreslee inter en donderen als een het Frans Hals mening over deze kwestie vormen, want tot die tijd blijft het omstreden schilderij er ten- I jg" toongesteld. I weer". (Van onze Londense correspondent) Er is op het ogenblik in Engeland waarschijnlijk geen zindelijker stad dan Aberdeen, waar men thans na de tyfus-epidemie, meer op reinheid let dan ergens elders, winkels, café's restaurants doen nun uiterste best om zo proper mogelijk te zijn. Ook elders üi Engeland heeft de epidemie in Aberdeen wat netheid betreft een goede uitwerking gehad. Er zijn in vele plaatsen nog altijd winkels en eetgelegenheden beneden de maat, maar de tyfus-schrik heeft tot verbeteringen geleid, zo ziet men thans meer dan vroeger in kantines en kruidenierszaken waarschuwingen om niet bij de toonbank te roken. Een zwak punt is echter, dat tal van kleine café's en zelfs sommige dure koffiebars geen toiletgelegenhe den bezitten, waardoor het onmoge lijk is de handen te wassen, die spe ciaal op hete dagen vooral in Londen andere fabriekssteden zo gauw vuil en klef worden. Daartegenover t, dat Londen en andere plaatsen aantal openbare wasgelegenhe den bezitten, waar voor een luttel bedrag warm water, zeep en een nagelborstel ter beschikking staat. In een doorgaans benauwde stad als Londen dient de toerist zich ver scheidene keren per dag op te kun nen frissen, hetgeen hij in bijna alle grote hotels, ook al logeert hij er niet, en in grote restaurants kan Die hotels fungeren bijna altijd als café's en speciaal als gelegen heden om thee te drinken. Er zijn ook uitnemende heldere „pubs" ofwel taveernes, maar in sommige daar- manipuleren de kastelein of do achter de tapkast nog wei- te veel met het vuiledweilt je, nee de afwas onder een dun1 straatje water wordt gedaan. In een miljoenenstad als Londen, vol rook en vette dieseldampen, kan het bijna niet anders dat de hygiëne, waarvoor de Engelsen beslist geen zwak bezitten, in net gedrang komt. Maar aan de opvoedmg van de bur ger wordt gewerkt, onder andere door een vereniging, die zich ten doel stelt Engeland schoon te houden en die een verwoede strijd voert tegen het wegwerpen van vuil en afvaL Kortgeleden heeft deze organisatie in het hart van Londen een voor treffelijke tentoonstelling gehouden om iedereen netheid in te prenten. LEO DRIEHUYS BIJ Concertgebouworkest' bij het Concertgebouworkest, aldus de „Tel." Driehuys volgt in die functie Peter Eros op, daar deze wegens vele verplichtingen elders niet langer be- Grote bijeenkomst van prijsbewuste huisvrouwen Naar van doorgaans welingelichte huishoudelijke zijde wordt verno men, trekken dagelijks drommen huisvrouwen naar bepaalde punten, waar zij hun streven naar een goed koper leven metterdaad kracht bij zetten. Ofschoon dit feit op het eer ste gezicht een politiek tintje lijkt te hebben, blijkt dit bij nadere infor matie geenszins het geval. Bedoelde duizenden huisvrouwen hebben na melijk alleen hun voordeel en dat van hun gezin op het oog - een stre ven dat zij op de meest vredige en genoeglijke manier verwezenlijken: zij kopen op de markt. Prijsbewust als zij zijn, profiteren zij daar van goede artikelen tegen lage prijzen. Hier, in dit gezelligste en voordelig ste koopcentrum, is het profijt aan de orde van de dag en het is dan ook geen wonder dat huisvrouwen die weten wat er te koop is, daarheen trekken. Marktkoopman en straat handelaar kunnen tegen zulke scherp concurrerende prijzen leve ren, dat zij Inderdaad het leven goedkoper maken. Zij houden hun reputatie van betrouwbare kwali teitsleverancier hoog. Het rondkij ken en kiezen, het uitzoeken en vergelijken - dat alles maakt kopen op de markt tot een plezierige en geldbesparende bezigheid, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DA ALDER WAARD Von Karajan had grote vertraging De wereldberoemde dirigent Her- bert von Karajon, die twee concer ten in Het Holland Festival komt di rigeren vanavond vindt het eerste plaats in het Gebouw van K. en W. te Den Haag arriveerde gisteren, na een belangrijke vertraging op het vliegveld Le Bourget te Parijs, in ons land. Hij vloog met zijn privé-toestel, dat hij zelf bestuurde, uit Zuid-Frankrijk en maakte een tussenlanding te Le Bourget. In verband met een staking van het grondpersoneel was het hem echter onmogelijk weer op te stijgen. Nadat hij vele uren in Parijs had moeten wachten, is Von Karajan eerst gisteravond in ons land aange komen. nadat de leider van het Hol land Festival, de heer Peter Diamond en de secretaris van Von Karajan, die 's middags op Schiphol ter ver welkoming aanwezig waren, onver- richterzake het vliegveld verlaten hadden. INVASIE VAN KROATEN OPERA EN BALLET UIT ZAGREB Den Haag beleefde een ware inva sie van Joegoslaviers. toen 380 man medewerkenden, technici enz. van de Kroatische Opera en het ballet uit Zagreb vanmorgen om half elf met een speciale trein aan het Staats spoor arriveerden. De Kroaten zullen gedurende 14 dagen - van 2 juli tot 14 juli in het kader van het Holland Festival uitvoeringen geven en optreden In Amsterdam, waar de tournee begint. Den Haag, Rotterdam en Tilburg. Met negen bussen zal bet gezel schap tussen deze plaatsen reizen. Een lange rij van vrachtauto's vook het vervoer van het materieel zal d€ staart van deze enorme stoet vormen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5