LEIDSCH DAGBLAD Tsjombe wordt mogelijk premier (of president Fidel Castro's zuster breekt met haar broer Nr. 2 BAMI o, HA>t? Verloren zoon is nu „de enige redder" Prinses Irene naar Spanje teruggekeerd CAFEBEZOEK EN RIJLES DUURDER myw/jmm ®ud Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 30 JUNI 1964 No. 31299 Directeur: E. A. E. van DtshoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041. Redactie. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 f (Van onze Brusselse correspondent) De eerste Kongolese republiek, welke in 1960 met kunst en vliegwerk door de Belgen uit de grond werd gestampt, is een roemloze dood gestorven. De vierde verjaardag van de onafhan kelijkheid, tevens verjaardag van de eerste republiek, zal niets eens meer gevierd worden. Het einde van de reeds jaren lang wankele staat is bespoedigd door een referendum over de grondwetwijziging. In feite kan men nauwelijks spreken van een wijziging der grondwet, omdat de Kongolese staat tot dusver gefundeerd is geweest op de zoge naamde „Ioi fondementale", welke geheel door Belgische juristen in elkaar werd gezet. De regering van de huidige premier Adoela is de geestelijke vader van de eerste echt-Kongolese grondwet. „Neutrale rol'' Het is deze constitutie, welke thans onderwerp is van een referendum. Blijkens dë eerste uitslagen uit Leo- poldstad heeft 87 procent van de kiezers zich uitgesproken voor deze door de regering Adoela voorgestelde constitutie. In een Europees land zou dit ver steviging van de bestaande macht betekenen. Dit is echter niet zo in de Kongo. In de laatste drie dagen zyn alle, toch al met droog zand aan elkaar hangende coalities van de re geringsploeg uit elkaar gevallen. Het huidige politieke klimaat in Leopold- stad vertoont dan ook veel komst met dat v hankelijkheid. Politieke leiders die elkaar tot voor kort nog naar het leven stonden, verzoenen zich met elkaar; bestaande politieke afspraken worden verloo chend; nieuwe combinaties worden gevormd en vaak weer snel verbro ken. Kortom, er heerst een politieke de onaf- Voor het eerst Indonesisch vliegtuig op Schiphol Voor het eerst in de geschiedend 7an de Indonesische luchtvaartmaat van de Indonesische luchl schappij, de Garoeda Indonesian Airways, zou vandaag iellen van haar Schiphol 990a Coror zeelieden van Hongkong naar Amsterdam. De Indonesische minister van Luchtvaart, de heer Iskandar, zou als co-piloot deel uitmaken van de bemanning. De Indonesische luchtvaartmaat schappij, die in 1950 werd opgericht, is voornemens dit jaar haar lucht net dat zich thans slechts over Oost- Azië uitstrekt, uit te breiden naar Europa. Welke steden zü zal aan doen is nog niet bekend, maar in ieder geval staan Londen, Parijs, Frankfort, Rome, Belgrado. Praag en Amsterdam op de nominatie om m deze dienst te worden opgenomen. De Garoeda zal deze diensten uit voeren met de vier straalmotoren uitgeruste Convairs, die een ver voerscapaciteit hebben van maxi maal 139 passagiers. Met het oog op de lange afstanden heeft de lucht- vaartmaatschappü deze toestellen Ingericht voor het vervoer van 99 passagiers zodat er in het vliegtuig voldoende ruimte en vrijheid van beweging is. De Coronado is het snelste verkeersvliegtuig ter wereld met een kruissnelheid van meer dan 1000 kilometer per uur. Donderdag zal de Convair naar Djakarta terug vliegen. chaos, een toestand die niet vreemd is aan de Kongolezen, die thans nu de V.N.-soldaten op het punt staan het land te verlaten, tot bloedige consequenties kan leiden. Nu meer dan ooit beseffen de wei nige politieke leiders met werkelijk heidsbesef, dat het land een sterke man nodig heeft. Het ligt echter in de aard van de politicus in Kongo om daarbij in de eerste plaats aan zichzelf te denken. Doch de meeste van de tegenwoordige regeerders weten toch dat zij gedurende de ja ren, dat zij kans hadden om werke lijk te regeren, deze kans slecht be nut hebben. Bij het vele stuivertje wisselen in de regering is in de loop der jaren een aantal leiders op een zijspoor ge rangeerd en het zijn deze politici die thans een gooi doen naar het leiderschap. De voornaamste onder hen is Moisje Tsjombe, ex-premier van Katanga, een man die reeds tij dens de Belgische heerschappij de reputatie had de enige Kongolese miljonair te zijn. Een man ook, die zich tijdens de Katangese afschei ding vijanden gemaakt heeft maar wiens kwaliteiten men thans pas in Kongo begint te waarderen. Toen hij vorige week na een vrijwillige ver banning van meer dan een jaar naar Leopoldstad terugkeerde, bracht men hem daar een uitbundige ontvangst. Verzoening Velen, die hem indertijd beschul digd hebben de ooi-zaak te zijn van alle narigheden die het land door maakte en onder hen bevond zich pre sident Kasavoeboe en het voltallige kabinet, begroeten hem als een lang verloren zoon. In de afgelopen dagen voerde hij reeds lange besprekingen met Adoela en Kasavoeboe en een groot aantal partijleiders met het doel een algemene verzoening tot Het ooievaarsnest op het dak van het stadhuis van Oudewater vormt een druk huishouden. Het ooievaarspaar heeft enkele we ken geleden drie kinderen ge kregen. die alle stevig gevoed moeten worden. jaar stand te brengen. Door zijn toedoen zullen de in ongenade gevallen zenga, die reeds meer dan een gevangen zit, en Kalondji, de gere „koning" van de diamantstaat Zuid-Kasai binnenkort weer aan het politieke leven kunnen deelnemen. Tsjombe, die zichzelf een neutrale rol boven de partij heeft toebedacht, wil tot elke prijs voorkomen dat bij het verlaten van de VN-troepen het land verscheurd wordt in een ontel baar aantal kleine stammenoorlogen. Hij weet dat hij voor de handhaving van rust en orde niet hoeft te reke nen op het corrupte en plundergrage Kongolese leger. Franse president naar Bonn President De Gaulle brengt vrij dag en zaterdag een bezoek aan Bonn voor besprekingen met bonds kanselier ErharcL Aan beide zijden men zoveel ministers aan het over- deel dat men reeds spreekt van grootste Duits-Franse kabinets vergadering sedert de ondertekening van het vriendschapsverdrag". Ook premier Pompidou is van de partij. In het middelpunt van de besprekingen staan het Duitse vraagstuk en Ber- leiders, die in feite niet anders zijn West dan moderne stamhoofden tot elkaar brengen, hetgeen niet bepaald een gemakkelijke taak is in een land waar partijleiders „gekocht" kunnen worden voor een Cadillac of een paar kisten geweren en waar reeds jaar en dag een aantal Oosteuropese opko pers rondscharrelt, die materieel meer kunnen bieden dan het minis tersalaris dat Tsjombe eventueel kan krijgen. Niettegenstaande dit gelooft men in de Kongo zowel als in Bel gië, dat Tsjombe een zeer grote kans maakt premier of zelfs president van de jonge staat te worden. Aspirientjes goedkoper Het ministerie van Economische Zaken heeft enkele corrige rende maatregelen genomen op de bestaande prijzenbeschikking die begin van dit jaar van kracht werd. Deze maatregelen bete kenen onder meer, dat de tarieven in de horecasector hoger zullen worden, en dat ook autorijlessen meer gaan kosten. Daarentegen zullen de prijzen van pijnstillende geneesmiddelen iets worden De horecabedrijven mogen met in gang van morgen een tariefsverho ging van maximaal 1,5 procent toe passen. Voorts mag bij bedragen be neden de tien gulden de prijsverho ging op 5 cent naar boven worden afgerond, en bjj hogere bedragen op 25 cent naar boven. Ongenoegen Een deel van de horecasector heeft zich echter het ongenoegen van het ministerie op de hals gehaald, door zich onvoldoende aan de bestaande prijsafspraken te houden. Het mi nisterie zegt in een communiqué, dat eigenmachtig afwijken door in dividuele ondernemers van de ge dragsregels van het prijsbeleid niet kan worden toegestaan. Er zal scherp op worden toegezien, dat iedereen zich aan de nieuwe afspraak houdt. Minister Andriessen heeft ook be sloten de prijzenbeschikking voor autorijschoolhouders te wijzigen. Krachtens deze beschikking moesten de rijschoolhouders hun tariefsver hoging terugbrengen tot een maxi mum van drie procent. Wegens de gewijzigde aard van het rijexamen en de gestegen benzineprijs heeft de minister de maximale prijsverhoging nu veranderd in zes procent. Ongedaan De fabrikanten en importeurs van een aantal belangrijke merken en pijnstillende middelen zullen de prijsverhogingen van begin dit jaar voor de helft ongedaan moeten ma ken. De prijsverhogingen voor een Voor wat dit laatste betreft, heeft het ministerie geen bezwaar tegen een geringe verhoging van het dag- stallingstarief, n.l. van 2 a 3 cent. De baksteenindustrie heeft toege zegd, de prijzen van metselbakste- nen op het huidige niveau te hand haven. (Van onze Amsterdamse correspondent) Met weinig meer publieke belang stelling dan enige klassen vol kin deren, die toevallig de luchthaven bezichtigden, is Prinses Irene ver gezeld van haar Spaanse secretares se mej. Carmen Soler vanmorgen om half elf van Schiphol naar Madrid vertrokken. Koningin Juliana deed haar doch ter uitgeleide. Het afscheid had plaats in de V.I.P.-room van de in tercontinentale wachtkamer, waar ook vriendin Petra Brussaart en namens Prinses Armgard kolonel Pantsoulidchew aanwezig waren. Toen de in een wit pakje en roze hoofddoek gestoken Prinses Irene over het platform naar het vliegtuig liep, hadden de Koningin en mej. Brussaart de gordijnen van de V.I.P.-room opzij geschoven om haar na te kijken. De Prinses, die naar het toestel werd gebracht door eert functionaris van de afdeling speciale diensten van de K.L.M., wist dit kennelijk niet Zij keerde zich pas boven op de vlieetuigtrap om met de bedoeling naar de V.I.P.- room te zwaaien, maar op dat ogen blik was de Koningin reeds op weg na^r de hofauto. De verjaardag van Prins Bern- hard, waarvoor Prinses Irene was overgekomen, is gisteren in alle rust gevierd. Na de lunch reed de Prins met d° Koningin en Prinses Irene naar Huis ter Heide, gevolgd door Prinses Beatrix, die met een vrien din in haar eigen wagen reed. De Prins, die lid is van de eolfclub ,.De Pan" in Huis ter Heide, speelde met twee Engelse vrienden een par tij. waarbii de Koningin en de Prin sessen toekeken. Na de terugkomst in het paleis waarin Prinses Armgard sinds zondag logeert wilde de Koninklijke familie de rust van een klein verjaardagfefst be houden Het. riidende carillon uit Baarn, dat gebruik wordt ten be hoeve van een actie om Baarn een eieen carillon te seven, mocht dan ook niet de paleistuin binnen. Ter gelegenheid van de ver jaardag van Prins Bernhard heeft het kadettentamboerkorps van de Koninklijke Militaire Academie te Breda gisteren een aubade gebracht in de tuin van paleis Soestdijk. De foto toont de Prins in gesprek met de tam- bour-maitre van het muziek korps. de sergeant H. van den Hout. Politieke gevangenen ivreed behandeld Een zuster van de Cubaanse leider Fidel Castro, Juana Cas tro Ruz, heeft openlijk gebroken met het Cubaanse bewind en politiek asiel in Mexico ge vraagd. In een uitzending voor de Mexicaanse tv, waarin zij mededeling deed van haar breuk met het regime van haar broers Fidel en Raul, onthulde zij, dat er op het ogenblik 75.000 poli- In etalage nr. 2 van juwelier Siebel, Lange Poten 11, Den Haag, ziet U Omega, triomf in horloges. Dit Zwitserse uur werk van allerfijnste precisie en wereldfaam is de trots van Nederlands grootste Omega- dealer: juwelier Siebel. WEERBERICHT KOEL WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: koel weer met een matige, af en toe krachtige wind, in hoofdzaak tussen west en noordwest. Half tot zwaar bewolkt met hier en daar een bui. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 u. Maan op: 0.15 uur; onder: 10.59 u. Hoogwater te Katwijk te 7.11 en 19.39 uur Laagwatër te 2.55 en 15.14 uur. Dit blad bestaat alt 16 rasa's tieke gevangenen op Cuba zijn, die zeer wreed behandeld wor den. Voorts deelde zij mee, dat het bezoeken van kerken op Cuba niet verboden is, maar dat allen, die er heen gaan be schouwd worden als vijanden van het bewind van haar broers. Een groot aantal priesters en re ligieuzen is het land uitgewezen. AUTODAKEN BEZWEKEN.. Robert Kennedy, de Amerikaanse minister van Justitie, die met zijn gezin een privé-bezoek aan Polen brengt, is gisteren geestdriftig toe gejuicht toen hij in Krakau arri veerde. Kennedy en zijn vrouw wer den bestrooid met bloemen, die de bewoners van Krakau uit de ramen op de Amerikaanse bezoekers lieten neerdwarrelen. De daken van diverse auto's zijn niet bestand gebleken tegen het ge wicht van Robert Kennedy en de leden van zyn gezin. De Amerikaan se minister van Justitie pleegt op de bassade het. Gisteren kwamen deu ken in de daken van twee Russisehe auto's, die door de Poolse autoritei ten ter beschikking waren gesteld. De motorkap van een derde Wolga- wagen „verkreukelde" toen Ameri kaanse functionarissen en verslag gevers erop sprongen, omdat zü niet „achtergelaten" wilden worden. Juana Castro, die nog maar en kele dagen haar geboorteland heeft verlaten, verklaarde verder, dat man nen uit Zuidamerikaanse staten in Cuba worden opgeleid voor onder mijnende activiteit in hun landen en dat uit Cuba wapens naar Zuidame rikaanse landen worden vervoerd. Overigens is zij niet de enige, die zich tegen het bewind van de Cas tro's heeft gekeerd. In de TV-uit- zending in Mexico deelde zij mede, dat er op het eiland groepen zijn, die het huidige bewind willen omver werpen. Zy zijn evenwel niet talrijk genoeg om een einde te maken aan het wanbeheer van Castro, wiens bewind gesteund wordt door duizen den Russische militairen. Juni niet slecht maar wel nat (Van onze weerkundige medewerker) De maand juni was niet slecht, maar wel nat. De eerste van de drie zomermaanden neemt vandaag af scheid. Het is met een totaal van 13 heel goed en zeven dagen ongunstig vakantieweer in zijn geheel geen slechte maand geweest. Vooral in het westen van ons land was het op de meeste plaatsen de natste juni maand sinds 1927. Het vliegveld Ypenburg kwam op liet maandcijfer van 160 mm. regen tegen normaal 60 mm. In De Bilt verliep de helft van de maand (15 dagen) warmer dan normaal met totaal 4 zomerse dagen (boven 25 graden Celsius) tegen normaal vijf. Het aantal uren zonneschyn bleef enkele uren beneden het normale aantal, dat voor juni in De Bilt 223 bedraagt. Het koudst en het natst waren de eerste drie dagen van de maand en de periode van 19 tot 24 juni. Zaterdag 13 juni was bijna in het gehele land een tropisch warme dag (boven 30 graden Celsius), en in de meeste provincies tevens de de warmste juni-dag na 30 juni 1957. neet U graag: Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten in de braadpan en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keukerr In Nederland. GORTMOLEN 27 r DEN HAAG TEL I85I2S i In Eindhoven Jongeren ICV.P. staken activiteiten (Van onze Bossche correspondent). De Jongerengroep van de K.VP. in Eindhoven staakt haar activiteiten. Dit blijkt uit een door tien leden van deze groep ondertekende cir culaire. De gemeentelijke centrale van de K.V.P. in Eindhoven heeft de jongerengroep nooit au serieux genomen en bovendien is de jonge rengroep niet meer overtuigd van het nut en de wenselijkheid van een confessionele partij. De groep wilde zich wel bezinnen op politieke en maatschappelijke vraagstukken, maar dan zonder organisatorische binding. Het bezit ten van eenzelfde geloof geeft geen oplossing tot politieke problemen. Een katholieke partij is nuttig, zo lang er sprake is van discriminatie van het katholieke volksdeel. Maar dat is gelukkig niet het geval. Getuigt het van christelijke moraal Skelet in tuin opgegraven In een tuin in Zevenaar is gisteren een skelet gevonden. Het zoontje van een familie in de Schievestraat was een kuil aan het graven, toen hij op Toen kon worden vastgesteld dat het skelet vermoedelijk van een man van 1,75 meter lengte was. De stoffelijke resten zouden in het ge- rechtelük laboratorium in Den Haag worden onderzocht. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 30 Junij 1864: Naar wij vernemen, zal het Muziek-Gezelschap „Vermaak door Toonkunst" alhier zijn 25-jarig bestaan vieren, op 14 Julij a.s. Na de uitvoering door het orkest zal een brïl- lant vuurwerk worden ont stoken. Te Littau fin Moravië) is overleden George Diets, in den ouderdom van 132 jaren. Toen hij 107 jaren oud was, huwde hij met een 19-jarige schone, die hem nog een zoon en een dochter schonk.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1