Lagere grondprijs Fraude van voor kerkbouw Verwijt aan B. en W. Te laat met vele voorstellen twee ton POLITIE LOSTE SCHOTEN RAAD VAN LEIDERDORP BIJEEN DR. MARTIN KING NAAR NEDERLAND Lezers schrijven Ordedebat over R.E.M. begonnen Negen maanden voor oplichting Zeven welpj es naar buiten BRANDENDE AUTO EXPLODEERT BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 30 JUNI 1964 Bij Rotterdamse verzekeringsmij. Moeizaam heeft de raad van Leiderdorp zich gisteravond door een 28 punten tellende agenda heengewerkt. Ver na middernacht kon de loco-burgemeester, de heer C. Meerburg, die de verga dering presideerde, omdat burgemeester mr. R. H. Gallas door ziekte verhinderd was, eindelijk de voorzittershamer als teken van sluiting van de vergadering laten vallen. Schorsingen, amen dementen, een verwijt aan B. en W. te laat met belangrijke voor stellen te komen, waardoor de raad gedwongen werd zich uit te spreken, een schenking en op- en aanmerkingen bij vrijwel ieder voorstel maakten, dat deze vergadering vele uren in beslag heeft genomen. Na het openingsgebed stelde de heer Meerburg de raad voor een felicitatie-telegram aan Z.K.H. Prins Bernhard te stu ren in verband met zijn verjaar dag. Daartoe werd besloten. De uitgever van het Leiderdorps Nieuwsblad had tot het gemeentebe stuur het verzoek gericht om een te gemoetkoming te mogen ontvangen voor zijn uitgave „De Gids voor Lei derdorp 1964", daar er door allerlei omstandigheden een te kort is van i 1200. B. en W. stelden de raad voor om, gezien het grote nut van deze gids voor de oude en de nieuwe Lei derdorpers, 200 exemplaren te kopen voor f200 en een bijdrage te verle nen van f 600. Zou het gemeentebestuur zelf tot het uitgeven van een dergelijke uit gebreide gids besluiten, dan zouden óe kosten aanmerkelijk hoger zijn, luidde het antwoord van de voorzit ter, de heer W. van der Sluys (CHU), die bezwaren maakte. De raad ging met het voorstel akkoord. Men be sloot eveneens tot aankoop van de percelen Hoofdstraat 134 en 136 voor f 15.500. Kerkbouw Het voorstel om ongever 1695 m2 grond te verkopen aan de Geref. Kerk, voor de bouw van een nieuw bedehuis, leverde heel wat stof tot discussie op. B. en W. hadden de prijs vastgesteld op f 43 per m2. De heer A. M. Kleiss (KVP) merk te op geschrokken te zijn van deze prijs. Hij vond deze te hoog en in formeerde of het mogelijk is, deze grond te verkopen, ook met het oog op de toekomst als meerdere kerkge nootschappen willen gaan bouwen, tegen een prijs verminderd met een bedrag vercalculeerd in het fonds dorpsuitbreiding. De heer W. Boot (AR) wilde deze gevraagde prijs ook vaststellen voor alle voor kerkbouw bestemde grond in dit plan. De heer P. J. Andrik (PvdA) zou het college willen adviseren een modus te vin den voor toekomstige grondverkoop. De voorzitter antwoordde, dat het college deze prijs als basis zou willen nemen, maar dat bij latere grond aankoop het renteverlies toch zeker berekend zou moeten worden. Bij de opzet van de bouw-exploita- tie-verordening is deze grondverkoop geregeld, en daarbij is rekening ge houden met de sociale factor van de kerkbouw, aldus de heer Meerburg. Naar aanleiding van dit antwoord zou de heer Andrik wel graag willen weten hoe groot het percentage is van de sociale factor, want dan krijgt men een exacte kostprijs voor de toe komst. Dit percentage werd niet in deze openbare vergadering medege deeld, en het voorstel werd z.h.st. aangenomen. Er zijn in ieder geval uitspraken gedaan voor de toekomst. Wegrestaurant Bij het voorstel grond te verkopen aan Albert Heyn N.V. voor de bouw van een wegrestaurant en motel waar tegen geen bezwaren bestonden werd BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jan Robert, zn van J. Ruiter en T. Zorgdrager; Marcus Thomas Maria, zn van T. H. Teunissen en M. T. M. van Steijn; Robert Johan Marie, zn van H. V. W. Vermeulen en A. I. M. Koenraad; Margrieta, dr van J. G. G. Paauw en W. van der Bent; Wander Simon, zn van D. Knol en P. Wassink; Karin, dr van D. F. van Dolder en M. M. Tuk ker; Tjeerd Jan, zn van R. J. Kylstra en J. Matze; René Joannes, zn van J. Helversteijn en C. J. Lagerberg; Hen- drlka, dr van C. Jonker en H. Guijt; Ingrld Christina Helena Renata, dr van W. van Delft en L. Blijleven; IngTid Maria, dr van H. A. J. van der Zwet en H. P. van Kampen; Marianne, dr van P. J. van der Linden en A. D. Hamer - ling; Johannes Marinus Gerardus, zn van G. A. Stouten en A. M. van Leeu wen; Wilhelmus Leonardus Gerardus, zn van W. M. Rutgrink en A. M. van den Burg; Catharlna Martina, dr van W. de Bruin en G. S. M. Kuivenhoven; Leonardus Henricus Maria, zn van L. P Went en C. M. van der Voet; Marco Lambertus, zn van J. I. Erades en L. J. van Eerdt; Annemarie Kirsten, dr van T. A. Ruys en K. Helleberg; Monique, dr van A. J. Hoornweg en J. G. Groe- newold; Lorenzo Hendrico, zn van H. H. Heutink en A. T H. Hollander; Wil- helmina Johanna Maria, dr van F. M. van der Werf en W. E. van der Veer; Jacobus Hendrikus Maria, zn van T. W. Pet en E. Overdijk; Tine Jacqueline, dr van H. van Duijn en C. A. van Beelen. GETROUWD M. M. Mendel en D. C. Sondaar; J. H. van Schalk en C. C. Juffermans; H. G> Rutgers en J. M. Juffermans. OVERLEDEN E. van Stijn, 7 uren, zoon; W. Uijt den Bogaard, 63 Ir, man; A. van Wens teen, 20 Jr. dochter; A. A. B. Fievet, 3 weken dochter, dochter. gevraagd welke van deze objecten het eerst zou worden gebouwd. De heer Meerburg antwoordde: Er wordt eerst gezorgd voor de lafenis, daarna voor de rust. Dus eerst het restaurant en vervolgens een motel. Het voorstel tot verhuur van de windwatermolen in de Zijllaan- en Meijepolder werd terug genomen. De ze zaak bleek nog niet rond te zijn. De raad besloot tot onderhandse aanbesteding van de uitbreiding van het zwembad met een 50-meter bad, waarbij ook de Leiderdorpse aanne mers zullen worden ingeschakeld. Gemeentevlag In deze vergadering zou de raad ook een gemeentevlag moeten vast stellen. Mr. J. J. de Groot (VVD) vond het eigenljjk maar dikdoenerij. Zo'n eigen gemeentevlag. Hy zou ech ter over het voorstel van B. en W., dat afwykt van het voorstel van de Hoge Raad van Adel, ook eerst het advies van deze raad willen inwin nen. De heer A. M. Kleiss (KVP) zou niet willen afwijken van het advies van de Hoge Raad van Adel en de heer J. M. Tieken (KVP) vond het argument van het college, het ge meentewapen niet in de vlag te ver werken, omdat de aanschaf dan zo veel kostbaarder zou zijn, niet ele gant. Over het vele rood, dat in de vlag zal moeten komen, zoals B. en W. zich die gedacht hebben, zei de heer P. J. Andrik (PvdA), dat zijn fractie zich daar beslist niet aan stoorde. Tenslotte werd het voorstel maar aangehouden tot het reeds aange vraagde advies van de H. R. v. A. is ontvangen. De heer Meerburg merkte nog op, dat het hem spijt, dat de raad zijn toestemming laat afhangen van het advies van de H. R. v. A Het ziet er dus naar uit, dat er bij de ope ning van de nieuwe Rijnbrug geen gemeentevlag naast onze nationale driekleur zal wapperen. Bijstandswet Ter tafel kwam daarna het voor stel een college in te stellen voor de verlening van bijstand in deze ge meente, als bedoeld in art. 72 van de Algemene Bijstandswet, met daarop aansluitend het vaststellen van de verordening. Direct vroeg mr. J. J. de Groot (VVD) het woord en toon de juridisch gezien heel wat gebre ken aan in de samengestelde veror dening. Hoewel de heer Meerburg zei, dat de richtlijnen voor deze verordening gegeven waren door de Vereniging van Ned. Gemeenten en samenge steld waren door de directeur van bureau Sociale Zorg, meende de heer De Groot een amendement te moeten indienen. Het voorstel aanhouden bleek bezwaarlijk, omdat vóór 7 Juli het besluit een college in te stellen moet zijn ingediend bij G.S. Waarop de heer A. M. Kleiss gesteund door mr. De Groot het college het verwijt maakte, meermalen te laat met be langrijke voorstellen te komen. De heer Meerburg schorste de vergadering voor intern overleg. Na heropening, zei de voorzitter, dat er naar zijn mening geen fouten in de verordening stonden, omdat hij voor een ieder goed leesbaar moet zijn, en hij merkte op geen behoefte te hebben aan een amendement. De heer De Groot handhaafde echter zijn ingediende amendement, dus moest erover worden gestemd. Er waren 9 stemmen voor en drie tegen t.w. de heren C. Meerburg, J. Nievaart en J. W. Boot. Vervolgens volgde de stemming over de instel ling van het college, met het amen dement. Dit werd nu met op één na algemene stemmen aangenomen. Do heer Meerburg stemde tegen. Daar na werd hoofdelijk gestemd over de verordening en die werd met 7 tegen en 5 vóór verworpen Andere voorstellen Als tweede vakleerkracht voor lichamelijk oefening werd benoemd de heer R. G. J. Pommee. De Leiderdorpse Chr. Mannen- zangvereniging zal een subsidie ont vangen n.a.v. een tekort van een adventsconcert van f. 104, maar hier stemde tegen mr. J. J. de Groot, vanwege het luttele bedrag. Grotere zelfwerkzaamheid zou dit hebben voorkomen, meende hjj. Een voorstel om een beeldhouwwerk in de ge meente aan te kopen voor f. 600, werd terug genomen, daar er in middels iemand is, die het beeld aan de gemeente wil schenken. De Oranjevereniging zal een subsidie van f. 5000 ontvangen voor het organiseren van feesten bij de ope ning van de nieuwe brug in septem ber. Bij de aangevraagde leermiddelen voor de ulo-school was o.m, een elektrische pottebakkersoven. Hier tegen waren nogal wat bezwaren, waarna de heer A. M. Kleiss weer een amendement indiende, om het voorstel zo te stellen, dat de aange vraagde oven zou vervallen. Het amendement werd met 7 tegen 5 verworpen, en het voorstel zoals het ter tafel lag ln zijn geheel aange nomen. Het laatste voorstel betrof het doen van een verzoek om rang schikking van de gemeente ln een hogere bezoldigingsklasse. Het was al oyer twaalven, maar de heer Kleiss vroeg om een besloten ver gadering. Na een half uur werd de vergade ring heropend, waarop de heer P. J. M. Evers gesteund door de PvdA- fractie vroeg of de hogere bezoldi ging ook zou gelden voor de ge meentewerklieden. De heer Meer burg zei, dat dit juist was, maar dat uiteraard eerst het G.S.-besluit moest worden afgewacht. De negerpredikant dr. Martin Lu- I ther King komt naar Nederland. Hjj heeft de uitnodiging aanvaard, om j te komen spreken op de Europese j Baptisteneonferentie die van 12 tot 16 augustus in het R.A.I.-gebouw in Amsterdam wordt gehouden. Dr. King zal tweemaal spreken op zondag 16 augustus: in de massale kerkdienst om tien uur en in de grote slotbijeenkomst om drie uur. De conferentie, die onder leiding staat van ds. A. B. Thomsen uit Ko penhagen, president der federatie, wordt op woensdagavond 12 augustus geopend. Hierbij zal de burgemees ter van Amsterdam, mr. Van Hall, aanwezig zijn. Kruideniers in Leiden bijeen Rooms-katholieke kruideniers uit alle delen van het land zyn in Leiden bjjeen. De kruideniers houden hier vandaag hun bondscongres, waarbij zij het nuttige met het aangename verenigen. De kring Leiden van de Ned. Kath. Kruideniersbond organi seerde gisteren voor de congresgan gers een feestelijke begroetingsavond en vanmiddag, na de algemene ver gadering, een bustocht naar Bloe- mendaal. Na het welkomstwoord van de heer W. Th. v. d. Holst, voorzitter van de Leldse kring, traden er gisteravond in „Den Burcht" enkele artiesten voor het voetlicht. Het duo Les Bian- cos bracht vrolijke accordeonmuziek ten gehore, dc Cosmopilita's, drie meisjes en een gitarist, zongen, zoete, romantische liedjes en de manipu lator-illusionist Ad Engel deed het publiek van de ene verbazing in de ander vallen. Aan het meisje uit de zaal had hij overigens een gewillige „assistente" die het spelletje zonder blikken of blozen meespeelde. Voor hilariteit zorgde ook de twee muzi kale dwazen Gerry en Ferry met hun parodistische liedjes. Als conferen cier trad deze avond Ko van Wel op en aan de piano zat Dick Appel. Ook na de pauze heeft dit gezelschap de zaal kostelijk weten te vermaken. Het feest werd besloten met een bal. (Van onze Rotterdamse correspondent) De Rotterdamse recherche heeft een 40-jarige procuratiehouder gearres teerd, die bij een verzekeringsbe drijf bijna twee ton heeft verduis terd. Nog maar nauwelijks was de procuratiehouder zondag van va kantie in Italië in zijn flat in Den Haag teruggekeerd, of er stonden Rotterdamse rechercheurs voor zijn deur. De man, gebruind door de Italiaanse zon, was niet eens zo erg verbaasd. Hij had immers kunnen verwach ten, dat de malversaties waaraan hij zich schuldig had gemaakt ten nadele van zijn werkgeefster, de N.V. Verzekeringsmaatschappij Slie drecht in Rotterdam, eens aan het licht zouden komen. 'Dat is dan gebeurd tijdens zijn vakantie in Italië. Accountants hadden in het kantoor van de NV Sliedrecht in Rotter dam de boeken gecontroleerd. Zij hadden daartoe opdracht gekre gen van de moedermaatschappij van Sliedrecht, de makelaars in as surantiën D. Hudig en Co. Daar vond men, dat de bedrijfsresulta ten van de dochteronderneming ver beneden peil bleven. De controleurs kwamen er achter, dat de procuratiehouder door ge durende vijf k zes jaar gefingeerde schadeposten te hebben gemaakt en daarvan het geld in eigen zak te hebben gestoken, fraude heeft ge pleegd voor een bedrag dat om en nabij de twee ton zal liggen. Duitsers gegrepen REVOLVERSCHOTEN weerklonken in de afgelopen nacht in Enschede, waardoor de bewoners van de Haaksber genstraat uit hun slaap werden opgeschrikt. Het was kwart over twaalf. Een agent vuurde zijn wapen af als waarschuwing voor twee jonge Duitsers. Eén van de Duitsers trok zich echter niets aan van de schoten en rende verder, weg van de achtervolgende politie mannen. Maar hij werd later op straat toch gegrepen. De andere jongeman zocht inmiddels een veilige schuilplaats, maar ook hij werd spoedig gevonden. De schietpartij ontstond, nadat een bewoonster van de Haaksbergen - straat de politie opbelde, en zei dat tegenover haar woning enkele per sonen rondscharrelden, die aan de deurknoppen morrelden en weldra verdwenen in een gangetje tussen de huizen. Politieagenten zetten de omgeving af en gingen op zoek. Zij vonden een Duitser, die echter bijtijds het ha zenpad koos en zelfs doorrende, toen een der agenten een drietal waar schuwingsschoten loste. Maar de vluchtpoging mocht niet baten. Saneringsplan Herengracht - Zijlsingel En zo waren we dan gisteravond op visite bij wethouder Piena in het L.0.1.-gebouw. We, zijnde de be langhebbenden, die betrokken zullen gaan worden bij de gemeentelijke sa neringsplannen rondom de voormali ge Katoenweverij. We, zijnde de mensen die in dat gebied wonen, daar hun eigendommetje en/of hun bedrijfje hebben. Heel gerust omtrent de „prettige" oplossing, welke de wethouder sugge reerde was er niémand. „Wie er meer van wil weten, of wie met moei lijkheden komt te zitten, komt maar naar het Stadhuis" sprak de wethou der: „ik zit daar elke woensdagmid dag een uur, als ik tenminste niet verhinderd ben". Maar duidelijk werd (niet gezegd maar voelbaar), dat de richtlijnen voor het onteigeningsbeleid vast staan. Duidelijk werd, dat er langs vooruit gemaakte wettelijke regelen, in de belangen van al die daar wo nen, werken of hun bezit hebben „vriendelijk" gehakt en gesneden zal worden. Duidelijk werd, dat de me vrouw (opposante) die een aardig, goedkoop en opgeknapt huis heeft, naar vergoeding van haar opknap- werk (ook die van de douchecel) fluiten kan. Duidelijk werd, dat de vergoedingen voor verhuizing ontoe reikend zullen zijn, dat iedereen er geld bij zal moeten leggen ei) dat iedereen in een huis gedreven zal worden dat veel duurder is. Mooie woorden als „verbetering van woonklimaat' 'enz. veranderen daar niets aan. De wetten (in feite wapens) liggen klaar en volgens die wetten (met die wapens) zal er gehakt worden. Ja mevrouw, het is precies zoals U zei „als de Gemeente wat wil, waar om moet ik er dan geld by toeleggen; ik vróeg toch niet om een' ander huis". Ja meneer, het huis waar U geluk kig mee bent, zal getaxeerd worden. En als U met de getaxeerde waarde niet akkoord gaat (en dat kunt U niet gaan) dan ls er een rechter die zeggen zal wat U er voor krijgt. Dat U daarvoor naar een advocaat moet lopen en er voor Uw kosten op nieuw getaxeerd en geprocedeerd gaat worden, werd niet verteld. Rekent U maar op een f 1500 kos ten, meneer. En houdt er ook nog rekening mee dat U het proces ver liezen kan. Ja, de Gemeente is eerlijk maar een gemeentebestuur proce deert voor niets d.w.z. met Uw be lastingcenten. Waarom kan een Gemeente i.e. de Gemeente Leiden niet eens royaler voor de dag komen; royaler in de zin van billijker? Waarom moet iemand die voor de plannen van de Gemeen te zijn huurhuis uit moet of Iemand die voor de belegging daar onroerend goed bezit, er aan te kort komen. Waarom iets onteigenen wat men zich rechtens verworven heeft? En als men dan onteigent, waarom dan geen oog voor iemands billijk verzet en iemands billijke en rekenkundig bewijsbare condities. Waarom iemand voor duur geld een proces aan de broek gesmeerd? Een proces met- alle risico's van dien? Een proces dat in feite een schijnvertoning is, omdat er altijd maar een-en-dezelfde winnaar uit tevoorschijn komt de Gemeente, zij het dat die in het gun stigste geval een klein beetje meer geld afschuift (waar dan voor de toch altijd nog gedupeerde proces voerende particulier de kosten voor rechtskundige bijstand enz. af gaan). Nee, gerust was er niemand. En met reden. Hoogachtend, A. HORNER Nico Dostallaan 11, Voorschoten. Laatste Nieuivs (Van onze parlementaire redactie) „Een testbeeld van slecht beleid" zo noemde de socialistische fractie leider dr. A. Vondeling vanmiddag in de Tweede Kamer het besluit van de regering om de parlementaire behandeling van het RJSM.-wetJe uit te stellen tot na het zomerreces van de Tweede Kamer. Dr. Vonde ling noemde dit uitstel 'teleurstellend en verweet de regering haar gebrek aan besluitvaardigheid. Ook de woordvoerder van de KVP, mr. Bae- ten vond, dat het uitstel niet getuigt van een slagvaardig beleid. Hij wilde alsnog haast achter de zaak en stel de voor daartoe het Kamerreces ln augustus te onderbreken. Dr. Vondeling vond de zaak veel te belangrijk om tijd te verspillen met het vragen van advies aan de commissie van deskundigen. Als het Geneefse verdrag van 1958 eerder geratificeerd was, dan was er geen enkel probleem geweest. Nu heeft de regering zichzelf in een moeilijke positie gemanoeuvreerd, terwijl bij vele betrokkenen (R.E.M.-figuren, reclamemensen en kijkers) onzeker heid blijft bestaan over wat er nu gaat gebeuren. De socialistische fractieleider vond het noodzakelijk dat de Kamer de hele situatie onder ogen ziet. Hij vroeg de regering zich duidelijk uit te spreken of zij gekant bliift tegen het R.E.M.-eiland. Ook wilde hij weten, wat de regering het wets ontwerp, dat is ingediend nog steeds de meest geëigende weg, vindt om in te grijpen. (Van onze Haagse correspondent) Een 32-jarige assurantiebezorger uit Leiderdorp is vanmorgen door de Haagse Rechtbank voor een reeks van oplichtingen veroordeeld tot ne gen maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De assurantiebezorger vertelde vele mensen, dat hij kon zorgen voor een eigen woning, die 24 mille moest kosten. Er moest een aanbetaling van ruim vier mille gedaan worden. Een vijftal mensen, ging op dit voor stel in en dat leverde de verdachte twintig mille op. Volgens de verdachte was hij tot deze oplichting gekomen doordat hij gechanteerd werd door een woon wagenbewoner. Of dit juist is blijft echter de vraag. NASCHRIFT „Van bevoegde zijde wordt bij deze brief opgemerkt, dat het vaststellen van stedebouwkun.dige voorschriften het instellen van eventueel nodi ge onteigeningsprocedures (en de waardebepaling van opstallen), het toekennen van tegemoetkomingen in verhuiskosten en vergoedingen van bedrijfsschade, enz. inderdaad zo als schrijver ook stelt volgens wet telijke regelen geschiedt. Deze rege len komen in het openbaar en langs democratische weg tot stand door vaststelling van wetten en gemeente lijke verordeningen. Daarnaast heeft de onafhankelijke Nederlandse rech ter bij de toepassing van de bepalin gen een belangrijke functie. Dat de overheid bij zulke zaken als krotop ruiming en sanering in het kader van het Volkshuisvestingsbeleid een bijzondere taak heeft, is langzamer hand een algemeen erkend feit. De procedures zijn met zoveel voorzor gen omkleed, dat geen particulier ge rechtvaardigde vrees voor het niet in achtnemen van zijn belangen behoeft te hebben". Parkeerovertreders voor de rechter Alle overtredingen van de voor het parkeren bij parkeermeters gelden de voorschriften zijn krachtens een arrest van de hoge raad belasting- overtredingen. Daarom moesten vier automobilisten, die op 25 maart in de hoofdstad waren bekeurd, omdat zij langer dan de toegestane zestig minuten bij een parkeermeter had den gestaan, voor de Amsterdamse politierechter verschijnen. De aan geboden schikking van tien gulden had het viertal, waarvan er maar één was verschenen, niet geaccep teerd. De politierechter legde over eenkomstig de eis, boetes van f 15 subsidiair drie dagen hechtenis op. Omdat het een belastingovertreding is kan men van een vonnis daar voor binnen acht dagen in cassatie gaan bij de Hoge Raad in Den Haag. De verschenen overtreder, een 40 jarige technisch adviseur, die voor de eerste keer van zo'n parkeerme ter gebruik had gemaakt en was op gehouden door een zakengesprek, kon zich met de strafvervolging en de opgelegde boete niet goed vereni gen. „Ik schaam mij, dat ik Neder lander ben", riep hij verontwaardigd uit. Voor de ogen van vele journalisten en televisiemedewerkers zjjn van ochtend de zeven welpjes, die in het Burgers Dierenpark in Arnhem zjjn geboren na vjjf weken eenzame op sluiting naar buiten gelaten. Toen zy zich al in de buifenkooi vermaak, ten, werd onder grote spanning ook de leeuwin losgelaten. Zou de leeu win haar kroost nog accepteren. Er gebeurde niets bijzonders. Nog niet eerder in de geschiedenis is melding gemaakt van een worp van zeven welpen, die bovendien alle in leven bleven en zo kerngezond zijn als de diertjes in Arnhem. De moederleeuw behandelde ze vanochtend liefdevol. Af en toe grauwde zij naar de om standers, maar het was niet kwaad aardig. Oppasser A. van den Berg en de heer A. van Hooff, zoon van de directeur van het dierenpark glommen van trots. Waarom hier wel. wat anders niet kan? „Het ge heim van de smid" lachte de heer Hooff geheimzinnig. Lange afstandzwemster Sullivan vermist De Amerikaanse lange-afstand- zwemster Britt Sullivan, die wilde trachten zwemmend de Atlantische Oceaan over te steken, wordt in de buurt van Long Island (New York) vermist. Naspeuringen met vliegtui gen zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. In het zeegebied, waar de 29-jarige zwemster, gehuwd en moe der van 'n kind. vermist wordt heeft men haaien gesignaleerd. Zy zou op gezette tijden aan boord van een volgboot rust nemen, doch deze is haar spoor bijster geraakt. Wolspinnerij weer 20 procent De aandeelhoudersvergadering vajn de N.V. Leidsche Wolspinnerij ging hedenochtend akkoord met het voor gestelde (onveranderde) dividend van twintig procent over het in maart j.l. geëindlgxie boekjaar. Daarvan was reeds zes procent als interimdivtdend betaalbaar gesteld. De jaarstukken, die onder meer een winst van ruim een miljoen gulden te zien gaven, werden goedgekeurd. In een tussen tijdse verklaring halverwege het af gesloten boekjaar was door de direc tie de verwachting van twintig pro cent omzetstijging uitgesproken. Ach teraf heeft deze stijging slechts 8 procent bedragen als gevolg van een reeks van remmende omstandigheden als loonontwikkeling, wolprijzen en de betrekkelijk zachte winter. Over het nu lopende boekjaar kon nog geen verwachting worden uitgespro ten. De voorzitter van de raad van commissarissen de heer E. Bennink Bolt wijdde by de aanvang van de vergadering enige woorden aan de onlangs overleden G. J. van der Werff Sr, die steeds de vergaderingen namens groepen aandeelhouders by- woonde en door zyn kritiek en be schouwingen veel tot de goede resul taten van het bedryf heeft by gedra gen. Voorts memoreerde de voorzitter de heer P. M. J. Flippo, die als op richter en commissaris veel voor het bedryf heeft betekend, en die om persooniyke redenen als commissaris is afgetreden. In diens vacature be hoefde niet te worden voorzien na dat besloten was. de raad van com missarissen te reduceren van vier tot drie leden. LEIDERDORP Opbrengst Anjercollecte De opbrengst ven de Anjercot- lecte, gehouden vrijdag en zaterdag j.l., en opgeluisterd door de harmo niekapel Leiderdorp was f. 272,25. Afscheid van school In het clubgebouw van de speel tuinver. „Oosterkwartier" heerste gisteravond een gezellige sfeer. Er was n.l. een feesteiyke byeenkomst van de kinderen uit de zesde klasse van de openbare opleidingsschool aan de Driftstraat met het onder- wyzend personeel en de ouders. Op deze avond werd afscheid genomen van de jongens en meisjes, die de school nu gaan verlaten. De gehele avond werd verzorgd door deze jongens en meisjes en aan de redacties van de ouders was te merken, dat zy het er goed heb ben afgebracht. Het hoofd van de school, de heer Muntinga, en de heer Redel zorgden ervoor, dat het programma van toneelstukjes en zang byzonder goed Ingestudeerd was. De avond werd besloten met het uitreiken van het verkeersdiploma, een getuigschrift van de school en een attentie in de vorm van een schoolagenda met balpen. De heer G. den Dubbelden, voor zitter van de oudercommissie, sprak aan het eind van de avond een dankwoord. WISSELKOERSEN Amsterdam, 30 juni Londen 10.11%—10.11%; New York 3.62%—3.62%; Montreal 3.34%-3.35%; Parys 73.927357; Brussel 7.26%— 7.26%; Frankfort 91.14—91.19; Stock holm 70.457050; Zürich 83.90%— 83.95%; Milaan 57.95%—58.00%Ko penhagen 52.3952.44; Oslo 50.63— 50.68; Wenen 14.02%—14.03%Lissa bon 12.60%—12.62% (Van onze Enschedese correspondent Op de Rijksweg Deventer-Holten is vanmorgen onder de gemeente Ba- them een bestelauto door de remmen geschoten en in botsing gekomen met een voor dere wagen rydende perso nenauto. Deze laatste wagen vloog in brand en nog voordat de bestuur der van de bestelauto de brandende wagen kon naderen, explodeerde deze. De bestuurder is aan de brand wonden bezweken. Zyn identiteit staat nog niet vast. Twee andere be stelauto's die achter de genoemde wagens reden werden ook by het on geval betrokken. Zy kwamen in bot sing met de brandende auto. De aan gerichte schade is zeer groot. BEURSOVERZICHT Vaste markt Amsterdam, 30 jüni. Het vertrouwen van het publiek in de aandelenmarkt begint terug te ke ren. Dit was vanmiddag duidelijk te merken aan de koersen van dé inter nationale waarden. De stemming voor deze groep van aandelen was by de opening reeds aan de vaste kant. Ook het buitenland gaf blijk van be langstelling voor de hoofdfondsen. Voor Zwitserse rekening werden er wat stukken uit de markt genomen, hetgeen een goede stimulans bete kende. De verkopers van de laatste weken beginnen zich hoe langer hoe meer terug te trekken, mede uit vrees voor verdere inflatie. De hoofdfondsen zetten vandaag de gisteren ingetreden verbeteringen verder voort. Voor Philips werd by de opening op f 153.20 een gulden meer betaald ten opzichte van het slotniveau van gisteren. Later steeg de prijs tot f 153.50. Unilever verbe terde by een notering op f143, circa fl.30. Kon. Olie liep op van f 159.40 tot f 159.90 (f 158.70). Hoogovens ver raste met een koerswinst van 5 pun ten op 626, waarna nog 628 werd ge daan. Aku 2 punten hoger op 474. Het Damrak ondervond veel steun van Wall Street, waar Kon. Olie en Philips gisteren vast sloten. Wall Street was voor de eigen markt kalm en prijshoudend. De winstnemingen werden er goed opgenomen. In de scheepvaartafdeling biyven de orders nog steeds traag binnen ko men. Met een omzet die van weinig betekenis was ondergingen de koer sen weinig verandering ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Het zelfde kan worden gezegd van de lei dende cultuurwaarden. Certificaten Deli echter moesten het grootste ge deelte van de gisteren behaalde koerswinst weer afstaan. Met de staatsfondsenmarkt was het misère. De stemming was er merendeels flauw met weinig zaken. Nieuwe aandelen Ned. Kabel wer den op 327 geadviseerd, tegen giste ren 323 op basis van de gedane claim- prijs. Voor de introductie van certi ficaten van 5 shares American-South African Inventment Company Ltd bestond een redelyke belangstelling. De prijs werd geadviseerd op 34 dol lar per share. Dinsdag, 30 juni 1964 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1000.— vorige slotkoera Premieleningen Ned. Ned Ned Ned Med Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned Ned '58 4% '59 4% '60-1 4% '60-n 4% '59 4% '60 4% '61 4% '63 4% '53 3% Ned Gb obi. 3% Ned '47 3% '51 3% '53 i-n '56 3% '48 3% Ned bel cert. 3% Ned '50 I-n 3% '54 i-n 3% *55 I 3% '55 n 3% '37 3 Ned Ob ob '46 3 Ned dol In '47 3 Ned Inv cert. 3 Ned '62-64 3 Indlë *37 3 Tndlë *37 A 3 Ned wonbl '57 6 Ned. wonbl '57 4% Ned wonbl '60 4% Amst. Rubber Ver HVA-my. AJC.U Dell MU cert Hoogovens cert. Philip^ gem bez Unilever cert Dordtse petr Kon P (50 f 20) Holl Amer Lyn Java China Pak KLM Kon Ned St.boot Kon Paket My Stoomv MU Ned Niev Goudr cert v Ommeren cert Kon. Rott Lloyd N Seheepv Uni* NIET-ACTIEVB OBLIGATIES Prov en Gem.lenlngen A'dam '47 3% 88% A'dam '43 3% 88Ü R'dam *53 I 4% 91 93 Idem *37 l-ms% 88% Bankwezen Bank NO 85'6% 99% 9911 Idem '58 6 991I 5- Jf WB"62 9ia, 91?i SSS 52 188% 168 BVO Rspbr f500 142%b 143 trdostr Obligatie* Philips Dol *51 88% 88% VERKLARING DER TEKENS LiedaaD en laten Gedaan en bieden koers v. heden 95% 95% 95% 95% 95% 95,V 95A 95 A 92A 92% 92% 92 92% 92% 92% 91}» 87 86% 73%b 74% 83H 83}» 92% 92% 88 86% 86% 79% 79% 80% 80% 82% 82% 82% 82% 85% 85 86x 86%* 85% 85 895 88% 95} J 95% 91% 96% 90% 89% 101% 102% 92% 92% 93% 93 ANDELEN 115%x 115* 149% 149% 472% 474% 129.50 127.50 621 626% 152.25 153.15 141.75 143.10 475% 749% 158.75 159.70 108% 109* 142 140 67.80 68 145% 145% 144 141 135 133% 106% 108% 245 246 139% 138% 130% 130% vorige slotkoera koers v heden Alkmaar '56 2% 80% 0074 A'dam *53 3 121x i2ix A'dam '51 I 2% 84% 84% A'dam '56 I 2% 81% 81 A'dam "56 n 2% 91% 91% A'dam "66 m 2% 92 91 Breda -64 2% 80% 81 Dordrecht '56 2% 87% Eindhoven '54 81% 81% Enschede -54 2% 78% £?n Haag '52 T 2% 90% 93 Idem n 2% 92% .t R'daro -52 I 2% 89 91 1 Idem n 2% 89% Wem '57 2% 85% 84% Utrecht *52 2% 99% _1 Z.-Holl 1957 2% 84% 84*4 Zuld-Holl *59 2% 85% 85 MET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen In terunie f 60 203.50 203.50 Nefo f 50.— lil in Robeco 230 231 Unltas f50 509 509 Ver Bez v 94 f 50 135 135 Bank 381 380 Cultuur bank 25 26 Holl Bank O eert 246 246 Ned Handelmy 335 328 bidbank 213% 213% Rott Bank 341 338% Twentschf Bank 310 310 industrie Ondernemingen Albert Heyn 597% 598% Berkei's Pat 221% 221 Bormimd -Wehry 74% 74% Bronsw 153% 156 Calvé Delft eert 999% 1005 K Pap v Gelder 168 165 K Ned Grofsm 127% 127% De Oruyter pref b 150x I48x Holl Constructie 496 Ing bur r B.ntlv 156 161 rnternatlo 289 286 r Kemp en Beg 137% Kon Zout Ret1»n 859% 860% Leldse WolspriJ 490 485 Mtlller en Co NB 298% 298 Ned Kabelfabr 336 Philips pref 52.60 52.70 Rott Droogd \jy 296 295 Ver Machfabr 184V4 185 Ver Touwfabr 400 Vlhamy 157 161 Walvisvaart 52 %b 52% Wemlnk's Bet.my 219 219% Wilton Pyenoord 206 207 Wijk Heringa 120x 115x Zaalberg n8 114 Mynhnnw en petroleum Billton 2de r. 428 432 Kon Petr (f20) 158 20 160 Amer fondsen Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Stee) Cities Service General Motors Kennecott Republic steel SheD OÜ Union Pacific Un State.* Steel Voorlopig genoteerd Bank N G 64 5 I Bieden Ex dividend Exclaim Laten 46 85 43% 37% 71% 87% 83% 45% 48% 47% 58% 991» 46 85% 43% 37% 71 87% 83% 45 48 iV 47% 57%

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11