Nog veel misverstand over Amerikaans recht Valkenburgse Marine verovert hoofdprijs Tentoonstelling van verzamelingen: succes ZANDZUIGER REED OP 80 WIELEN Voor Danny (15 jaar) begint nu liet succes Zomercursus geopend in het Gravensteen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 29 juni 1964 Tweede blad no. 31298 Ruilclub Koningskerk De eerste tentoonstelling van col lecties, die de leden van de in maart 1963 opgerichte ruilclub „Konings kerk" hebben bijeengebracht, is za terdag j.l. in de zalen van de Koningskerk gehouden. Naar schat ting trok deze expositie ruim 500 bezoekers (sters), onderwie enkele le den van reeds langer bestaande ruil- clubs. Zij hebben de clubleiding ge luk gewenst met de fraaie opbouw en Inrichting van de expositie, die in deze vorm naar hun mening uniek voor ons land kon worden genoemd. De clubleiding kreeg ook enkele schenkingen, waaronder een collec tie zeer oude munten, terwijl enige oudverzamelaars hun verzameling van diverse objecten als een toekom stig geschenk toezegden. Al met al leverde deze expositie dus ook in direct veel succes op. Zij zal onge- Monstertoern ooi Blauw Zwart De toernooien, die in de afgelopen maand door een onvermoeibare jeugdcommissie van Blauw Zwart op de terreinen aan de Dr. Mansvelt- kade werden georganiseerd zijn gis teren afgesloten met een toernooi voor A-junioren. Voor het eerst nam een Duitse vereniging deel: TUS uit Hasslinghausen. Fr werd on vier velden in vier poules gespeeld. In poule A zegevierde HRC met 6 punten, in poule B kwam DCG met eveneens 6 tntnten bovenaan De be slissingswedstrijd tussen HRC en DCG bleef met, 2-2 onbeslist. Dankzij wat meer treffers met strafschont>en behaalde HRC de eerste priis. Ook in de poules C en D moesten straf schoppen de beslissing brengen. Blauw Zwart, 2, dat in noule C 6 punten had behaald en HRC 2. dat met, 5 punten op de eerste plaats eindigde, speelden een doelnui finale. Strafschoppen bra Blauw Zwart 2 de eerste prijs. De overisre uitslagen waren: poule A en B: 3e nrii" r>ONK VVP: 5e priis RFC: 6e oriis TUS HassPngen: 7e priis Roodenburg; 8e priis Blauw Zwart Poules C en D: 3. RFC 2: 4 DCG 2" 5 Roodenburg 2; 6. DONK 2 RWDTTQ: 8. VVP 2. De heer A. Berk re'kte namens jeugdcommissie van Blauw Zwart de priizen uit. De uitslag van het toernooi, dat 7 juni wegens het slechte weer moest, worden uitgesteld en afgelopen week verder werd gespeeld, luidt: Winnaar in poule C' Wassenaar 2, Winnaar in poule D: Wilhelmus 2. B°siissingswedstriid Wassenaar 2- Wilhelmus 2 2-1 Om de derde en vierde priis: Verburch 2-Vreden- Geslaagden H.B.S. A St.-Adelbertscollege te Wassenaar Voor het examen h.b.s. A slaagden aan het St.-Adelbertscollege te Was senaar Hans Bours, Wassenaar, Jacques Verkade, Noordwijk. Nico v. d. Kley, Wassenaar, Peter Rijkers, Scheveningen, Hans Röell, Oegst- geest, Fons Tieman, Wassenaar, Fr its Willem Diepen, Wassenaar. Peter Slarrenburg, Wassenaar, Bob Nagel, Oegstgeest. Robbie Pieterse, Wasse naar, Majo Laman, Leiden en Han Fieëte, Leiden. Statentocht door elf steden Ter gelegenheid van de jaarlijkse herdenking van de Eerste Vrije Sta tenvergadering van de Staten van Holland, gehouden op 19 juli 1572 in de Statenzaal van Dordrecht, zal ook dit jaar een Tourtocht worden gehouden. Evenals vorige jaren is voor aez< 11e Statentocht, de keuze van start plaats en de te volgen route geheel vrij. Op vrijdag 17 juli zullen de deelnemers starten uit de, en rijden door de steden: Dordrecht. Gonn- chem. Oudewater, Leiden, Haarlem, Alkmaar, Medemblik, Enkhuizen, Hoorn, Edam en Monnikendam. In al deze plaatsen (in Leiden V.V.V.-kantoor) is vanaf 's morgens vijf uur een controlepost geopend om d*> kaarten van de deelnemers (sters) af te stempelen en een verrassing uit te reiken. Tot 7 juli kan men by het V.V.V.-kantoor inschrijven voor deze auto-tourtocht. jaarlyks terugkerend lepunt in den. Vermelden wy nog, dat na de of ficiële opening door dr. P. L. Schoon- heim, de clubleiding als dank voor oe prettige samenwerking met de kerkeraad, aan de heer D. Warring, afgevaardigde van de kerkeraad, een reproduktie aanbod, die binnenkort blijvende Prijzen Voor de toekenning van het vrij grote aantal belangeloos beschikbaar gestelde prijzen had de jury, be staande uit mej. P. Lagerwerf (lid van de ruilclub) en de heren S. Hoekstra, F. H. Uitenhout en A. Ouwerhand, een allerminst gemakke lijke taak. Na ampel beraad kwam zij tot de navolgen uitslagen: Groep 1 (leeftijd t/m. 15 jaar), ereprijs Irene Veilbrief (postzegels); hoofdprijzen: 1ste t/m. 7de prijs: «an Willem Terwen (prentbriefkaar ten); Gejus van Diggelen (idem), Stef van Beek (postzegels), René Jansen (idem), Robert Briel (idem), Lex de Groot (idemi en Teusje Schoonderwoert (speldjes); troost prijzen: Jan Bruggeman, Johan Schoonderwoerd, Willy Steenbergen, Adrie le Febre, Albert Spijker, Rien van Splunter, Herman Steenbergen, Paul Arts, Pier Terwen, Lia Arts, Mijndert Nap, Wim Regeer, Joy Han sen, Jacob Spijker, Jan de Wolf, Anja de Zoete, Irene Vijlbrief, Ansje Seriier, Joke Seriier, André v. d. Tuyn, Gerard Koolhaas, Bert Jagel en Ronny de Groot. Groep 2 (leef tijd 16 t/m. 21 jaar): ereprijs: Jan- neke van Beelen (postzegels)hoofd prijzen: 1ste t/m. 6de prijs: Hennie Smeele (munten), Herman Hooi donk (prentbriefkaarten), Henry v. d. Sloot (postzegels), Jan de Rijk (idem). Jan de Bruijn (lucifersmer ken) en Janneke van Beelen (post zegels). Groep 3 (boven 21 jaar) .'reprijs: de heer J. Timmers (siga renbandjes); lste t/m. 8ste prijs: de heren E. P. Arts (postzegels), J. de Zoete (idem), G. Timmers (speldjes), G. J. Rosier (munten), J. Smeele lucifersmerken), L. Ouwerkerk (id.) van Weizen (idem), mevr. J. M Kiel (sigarenbandjes). Onder de ere- en hoofdprijzen be- onden zich 2 transistor radio's, gro te insteekalbums en verlichte grootglazen. Verbouwings-uitverkoop Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn g slaagd voor de examens doctoraal klassieke letteren mej. G. A. Knauff (Bilthoven)kandidaats klassieke letteren de heer J. W. J. Berkvens (Eindhoven) en de dames mej. Gall (Den Haag) en J. M Aschoff (Haarlem); doctoraal klas sieke letteren mej. C. W. Ooms (Rot terdam); doctoraal semietische taai en letterkunde de heren G. H. A Juynboll (Leiden) en K. R. Veenhof (Leiden)kandidaats pedagogiek de heer C. I. Barendse (Monster) en mej. P. Pinedo (Leiden); doctoraal II geneeskunde mej. A. J. H. Matze (Boskoop); semi-artsexamen de he ren H A. Avenarius (Winterswijk) F C. Bouman (Den Haag), A. O Pellema (Amersfoort), D. Polsky (USA) en L. A. G. A. Voermans (Leiden)artsexamen de heren G. Blaauw (Dieren), J. Fijnheer (Har- lingen) en F. E. Nommensen (Voor burg). Spanjaard bij I vechtpartij gewond j Op de Nieuwe Beestenmarkt vond zaterdagmiddag voor hotel „De Morspoort" een vechtpartij plaats tussen een 25-jarige voeger en een 27-jarige loswerkman, beiden uit Leiden, en enige Spanjaarden, die in het hotel verbleven. De vechtpartij uitgelokt door de Leidenaars, die ?n met een paar vrienden, enkele café's hadden bezocht. Toen op een gegeven moment de voeger in het auw was gebracht, wierp de los- 'erkman hem een bierglas toe. De ïan sloeg het glas aan scherven en verwondde daarmee de 29-jarige Spanjaard P. Jemenez aan zijn bo en onderlip. Het slachtoffer is het Acad. Ziekenhuis overge bracht. De voeger en de los-werkman werden gearresteerd. Onze oud-stadgenoot, drs. M. J. van Dam, is te Utrecht geslaagd voor het doctoraal examen tandheel kunde. Mej. Antoinette de Graaf, oud- leerlinge van het Agnes Lyceum, die \erleden jaar door de American Field Service werd uitgezonden naar Ame rika, is aan de Highschool te Way- nesburg cum laude geslaagd voor het eindexamen. Geslaagd zijn voor het eind examen aan de Gem. Hogere Tech nische School te Den Haag afd. elek trotechniek onze stadgenoten de he ren D. A. Kriek. B. G. Vork en J. A. v. d. Zeeuw; afd. werktuigbouwkun de de heren H. J. v. Wouw en P. J. Ramakers. Tita nenwerk bij Haagse Schouw In de afgelopen nacht is een zandzuiger van de firma Griek- spoor, die werkzaam is als onderaannemer van de Amster damse Aannemingsmaatschappij bij het maken van de nieuwe aansluitingen van de Rijksweg bij Oegstgeest over een afstand van ongeveer 2 kilometer over de weg vervoerd. De zandzuiger. Titan genaamd, lag tot nu toe in de Oude Rijn tussen „De Vink" en de „Haagsche Schouw" en moest getransporteerd worden naar het kunstmatige meer, dat ter hoogte van de Maaldrift ten noord westen van de Rijksstraatweg achter de daar gevestigde autoslope rij gegraven is. De klei uit dit meer is gebruikt voor het lichaam van het nieuwe ge deelte van de rijksweg 4, dat ten wes ten van de Haagsche Schouw ligt. De Titan gaat uit dit meer het zand zui gen dat voor de verdere werkzaam heden ter hoogte van de Lddse Buurt, enkele kilometers verder, be nodigd is. Toelating en bevorderingen Chr. Tuinbouwschool Rijnsburg Geslaagd voor het toelatingsexamen van de Chr. Tuinbouwschool in Rijns- burg: Wil Bogaards, Albrecht van Egmond, Jan van Egmond, Piet van Egmond, Jack Glasbergen, Piet Grim bergen, Jack Heemskerk, Jan Heems kerk, Hendrik van Iterson, Corn, van Klaveren, Henk Knijnenburg, Sjors de Koning, Kees de Mooij, Bert de Mooij, Gerrit Ravensbergen, Nico Ravensbergen, Bas Schijff, Gerrit Vooys, Henk Zandbergen en Jan Zwaan allen Rijnsburg. Kees Aan- hane, Roland Boere, Henk v. d. Does, Gerrit Freke, Hugo Heemskerk. Huug Meyvogel, Kees Ouwehand, Arie van Rijn. Kees Varkevisser allen Katwijk; Jacob Eyk, Hans v. d. Meij, Jan v. d. Niet en Johan Plug te Noordwijk; Auke Hoekstra, Nico v. d. Nagelen en Gert de Wit te Valkenburg, Henk Eerste plaat van Leidse gitaargroep Reis naar het midden-oosten in verschiet Onder de prettige vooruitzichten in onze jeugdige stadgenoten be vinden zich: een uitnodiging voor een trip van 2 maanden (juli en augus tus 1965) door het Midden Oosten en invitatie van de AVRO-TV voor optreden in de nieuwe Corrie Onder de recente talenten, die Leiden aan de Nederlandse amusementswereld afleverde, bevindt zich ook de 15-jarige zanger Danny Distelveldt. Behalve in Leiden is Danny voor de meeste Nederlandse tie ners nog volkomen onbekend, maar als de voortekenen niet be driegen, zal hier binnen afzien bare tijd verandering in komen. In juni 1963 ging Danny zingen bij het Leidse gitaargroepje „The Flying Arrows", dat om een zanger verlegen en deze samenwerking resulteerde enkele opmerkelijke successen. Zo traden Danny en zijn Flying Arrows in januari j.l. op in een show in de Stadsgehoorzaal en het daarin be haalde succes was voor Phonogram aanleiding het groepje uit te nodigen op 9 juni j.l. in de studio te Hil- lum twee nummers op de plaat vast te leggen. Beide rit den Braber maakte de tekst en de muzikale leiding was bij de opname handen van Bert Paige. De titels van de liedjes zijn „Mijn Tennessee Baby" en „Lava" (De Ne derlandse versie van het Buddy Hol ly succesnummer „Rave on"). Zaterdag werd in het St. Antonius- Clubhuis aan Danny en zijn Vliegen- Pijlen hun eerste plaat officieel uitgereikt en wel tijdens een speciaal daartoe belegde show-dansavond, die zich in de belangstelling van honder- ;n Leidse fans mocht verheugen. De eerste exemplaren werden uit gereikt door Phonogram-medewerker -lie in het kort het Leidse semble de revue liet passeren. Alsof de prille carrière van Danny en zijn Pijlen, Adri Rol (sologitarist, 15 jaar), Adri Leest (basgitarist, 17 jaar), Piet Chaudron (slaggitarist, 17 jaar) en de 16-jarige drummer Stefan Jansen nog niet succesvol genoeg verliep, werden zaterdagavond zowel door de N.R.U. als radio „Veronica" enkele nummers op de band gezet, waaronder uiter aard de twee genoemde liedjes. Tevreden Manager en muzikale adviseur Hans Blomsma uit Oegstgeest (25 jaar) toonde zich in zijn openingswoord een uiterst tevreden man, temeer daar zich onder zijn gehoor enkele reclame-mensen o.a. van het maand blad „Muziek Express" bevonden. De gevoelens welke de ouders van de jongens voor manager Blomsma koesteren werd zaterdagavond in hartelijk toespraakje vertolkt door de heer G. Rol en wel onder overhandi ging van een sigarettenkoker met inscriptie als stoffelijk blijk dering. Na deze feestelijke momenten werd er nog enkele uren gedanst onder lei ding van dansmeester C. W. Nieboer op muziek uiteraard van Danny en zijn Vliegende Pijlen. PSEUDO-ARTS TER BESCHIKKING GESTELD Tegen de 28-jarige voormalige student in de medicijnen, die zich onder valse voorwendselen uitgaf als: medicus en door wist te dringen tot de chirurgische staf van het St.- Elisabethziekenhuis is thans proces verbaal opgemaakt terzake van op lichting. Door zich uit te geven als arts zou hij in die kwaliteit bepaal de voordelen genoten hebben. De pseudo-chirurg is zaterdag ter be schikking van de officier van Justi tie gesteld. Het titanenwerk de zandzuiger weegt 95.000 kg werd verricht door de firma Stoof uit Breda. Op opleg gers. die in totaal 80 zware wielen telden, werd het gevaarte voorzichtig de weg gevoerd, nadat het met alle omzichtigheid uit het water van de Oude Rijn was getakeld. Het vervoer op zichzelf leverde niet zoveel problemen op. Het optakelen '.et. weer in het water brengen de Titan kostten uiteraard de meeste tijd en inspanning. Toen de Titan op de plaats van bestemming aangekomen werd met behulp zware krikken en balken het gevaarte langzaam maar ze ker de zandhelling afgeschoven naar het water. Het reuzenkarwei, dat door de Bra banders met vakbekwaamheid werd uitgevoerd, trok ondanks het vroege vrij veel bekijks. Kindje na gebruik van zenuwtabletten overleden Het 4-jarige jongetje C. van Ryn uit Haarlem is zaterdagmiddag in de Mariastichting overleden, nadat het kind 's ochtends een groot aantal zenuwtabletten had opgegeten, die het in de woonkamer had gevonden De jongen had ook uit een fles met vloeibare boenwas gedronken. Prinses Irene voor het eerst in Nederland na haar huwelijk. De aankomst op Schiphol. Meyer en Kees Tijssen te Zoeterwou- deMeindert Perfors te Jan Haasbroek en Arend Alleman te Wassenaar: Adri Batenburg te Sas sen he im; Jan v. d. Meij te Oegst geest; Harm Bos te Sassenheim. Afgewezen 5. Bevorderd van klas la naar klas 2a: Adri Aanhane, Martien Aanhane, Gerrit Barnhoorn, Wim Grimbergen, Henk Looyenstein, Chris Moerkerk Kees v. d. Voort te Katwijk; Theo Berg ten Noordwijk; Piet Bos te Sassenheim; Jaap Brouwer, Lody Glasbergen, Jan Perfors en Bert Vlet ter te Oegstgeest; Gerard Kraak te Leiden; Jan Brussee, Jack Heems kerk. Sam Heemskerk, Wim Pauw Henk Star, Adri Schoneveld, Daan d. Vijver, Piet Wischmeyer en Ger rit Zwaan te Rynsburg. Bevorderd van lb naar 2b: Jan Barnhoorn te Noordwijk; Jan Duyn- dam. Jan van Egmond, Bert Heems kerk en Jaap Vliegenthart te Kat wijk; Peter van Gelwijk te Abbenes; Henk de Mooij, Aaldert v. d. Nagel, Kees v. d. Nagel, Dirk v. d. Nagel, Johan v. d. Nagel, Paul Noort, Jan de Vries en Gerrit Zwaan te Valken burg; Jan Visscher te Lisse; Peter Verhoork en Wim Spiegeler te Voor schoten; Dirk Verboom te Oegst geest; Johan Haasnoot, Jacob Heems kerk, Kees Kromhout en Peter v Rossum te Rijnsburg. Bevorderd van klas 2a naar 3a: Jan Broer, Frans Homan en Kees de Zwart te Sassenheim; Adri Buurman en Pieter Pijlman te Wassenaar; Dirk Paridon te Leiden; Theo Devilee Oegstgeest; Marius v. d. Mey, Dirk en Laurens v. d. Zwart te Valkenburg; Karei van Turenhout te Lisse; Piet Smittenaar te Leiden; Leo Noordam en Cor van Rijn te Woubrugge; Jan v. d. Tang te Voorhout; Henk Ceder hout, Geerlof Glasbergen, Wim J Gugten, Jack Hogewoning, Jan Hoge- woning, Daan de Mooij, Hennie Star, Floor "Fletter en Henk van Vliet te Rijnsburg. Bevorderd van klas 2b Martien v. d. Deijl, Hans Hoek. Jan v. d. Niet en Andries Reijerkerk te Noordwijk, Ben Hogervorst en Dick Iterson te Oegstgeest; Koos de Roo te Sassenheim; Wim van Rijn, Geert van Rijn, Henk Oudshoorn en Niek grote belangstelling. Onder de aan Looyenstein te Katwijk; Gerrit Ooms wezigen bevonden zich_de Amerikaan te Valkenburg, Nico Koot te Voor- schoten; Jan van Delft, Bert van Eg mond, Hans van Egmond, Leen Prof. H. Smit in LEIDEN Evenals vorig jaar wordt dit seizoen in Leiden, in nauwe sa menwerking met de Universitei ten van Amsterdam en Colum bia (VS), een zomercursus in Amerikaanse recht gehouden. De cursus is bedoeld om ju- ristei] en studenten in de rechts wetenschap uit Europa en ande re landen een inzicht te geven in en begrip bij te brengen voor het Amerikaanse wetssysteem. Internationaal De cursus, die vandaag is begon nen, duurt tot 24 juli. Voor de openingsbijeenkomst, van ochtend in het Gravensteen, bestond Geest, Bram Koekebakker, Jan de Koning, Hans Kort, Johan Krom hout, Kees Noort, Jan Noort, Sjoerd Postma Den Haag, Fi sher Howe, en de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot. De rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. W. den Boer, iiuuit, unu kwti», ujuciu. sprak ter gelegenheid van deze ope- Ab de Best te Rijnsburg. I ning een rede uit, waarin hij onder Kieler Kutterregatten Na reeds woensdag de hoofdprijs te hebben behaald in het eerste klassement van de Internationale Marine Kutterregatten te Kiel ,is de vertegenwoordigende ploeg van de Koninklijke Marine, de zeilploeg van het Marine Vliegkamp Valkenburg onder leiding van de majoor-vlieger H. S. Poppe, zaterdag er in geslaagd ook de eerste plaats te veroveren in het tweede klassement Hierdoor kwam de ploeg voor de tweede achtereenvolgende maal en nu definitief in het bezit van de tweede hoofdprijs, een beker beschikbaar ge steld door de ,,Befehlshaber der Flotte" van de Duitse Bonds- Strubbelingen Overigens Is zaterdag de derde en laatste wedstrijd in het tweede klas sement niet zonder strubbelingen verlopen. De deelnemers gingen om 10 uur van start. Er stond praktisch geen wind. De Nederlandse ploeg had niet minder dan anderhalf uur nodig om de eerste boei te bereiken en lag toen in de derde positie ach ter de ploegen Duitsland II en Duitsland III. Op dat ogenblik meende de wedstrijdleiding, hoewel er juist wat wind begon op te ste ken, de wedstrijd te moeten staken. Protesten van de deelnemers deed de jury echter op haar besluit terug komen, zodat 's middags, bij geringe wind, opnieuw werd gestart. Majoor Poppe en zijn mannen startten hoog aan de wind en lagen, tot de eerste boei, in tweede positie achter Duitsland III, die na het ronden van deze boei werd gepas seerd. De derde en vierde positie werden ingenomen door Amerika II en Duitsland n, onmiddellijk ge volgd door de Belgen. De Valken burgse ploeg heeft toen een keihard gevecht moeten leveren tegen Duits land III om deze positie te hand haven, daar deze ploeg de meest serieuze rivaal was voor de eerste plaats in het algemeen klassement. Dit lukte wonderwel. Bij de tweede boel was de voorsprong al uitge groeid tot 200 meter en bij de derde als volgt uit: 1. Nederland; 2. Duits land III; 3. Amerika II; 4. Duitsland II; 5. Amerika I; 6. België; 7. Duits land I; 8. Engeland III; 10. Enge land II. De eerste 5 plaatsen in het eind klassement werden als volgt ver deeld: 1. Nederland <MVK Valken burg) 91 pnt; 2. België 65 pnt; 3. Amerika I 63 pnt; 4. Amerika II 52 pnt; 5. Duitsland I 45 punten. er wees op de historische banden vriendschap, die tussen Leiden Columbia zyn gegroeid. Trouwens de betrekkingen tussen de Ver. Sta ten en Nederland in het algemeen worden door de orgeanisatie van deze ?rcursus duidelijk gesymboliseerd, aldus prof. Den Boer. „Ik weet niet of U dezelfde ervaring heeft als vele mijn Amerikaanse vrienden, die verbaasd zyn over het feit. dat de Nederlanders een afzonderlijke, hoe wel bescheiden plaats in Europa in- ?n", zo vervolgde prof. Den Boer. Na hetgeen ons in het recente ver leden is overkomen zyn wij minder dan ooit geneigd deze eigen plaats af te staan. Hoe goed de Duitsers dit hebben beseft bleek wel toen zy het plan hadden opgevat om het gehele Nederlandse volk naar Oost-Europa te deporteren. Het beroemde verhaal van Himm- r's masseur Kersten,(red.), aan wie het gelukt was, de uitvoering van dit duivelse plan te voorkomen, zal een voorbeeld blijven van de invloed van het individu in de geschiedenis. Voor studenten in de rechtswetenschap be hoeft de stelling nauwelijks bewezen te worden, dat de loop van de histo- niet alleen verklaard kan worden uit sociale en economische factoren of uit dynamische krachten van de Prof. Den Boer merkte in dit ver band op, dat de Nederlandse onaf hankelijkheid historisch in Europa is gegroeid, dat haar wortels totver in het verleden reiken en dat zij de be zetters heeft weerstaan. Van de in spiratie, die het Nederlandse volk van mannen als Cleveringa en Telders heeft mogen ontvangen, gaat ook vandaag nog een grote werkende kracht uit. Het was hier in Leiden, dat professoren en studenten in h* openbaar hebben geprotesteerd tegen de deportatie van de joden. Het Prijsuitreiking tot 250 meter. Korter boei te leggen. Deze werd door majoor Poppe met een ruime voor sprong op Duitsland III gepasseerd, waardoor de Nederlanders winnaar werden van zowel het dagklassement als het algemeen klassement. Als laatste verrassing zag Amerika II nog kans België, Amerika I en Duitsland II voorbij te lopen de derde plaats in het ment te eindigen. Het resultaat het dagklassement zag er, voor zover het de eerste tien plaatsen betreft, Met veel feestelijk vertoon had om half vijf voor het gebouw van de Kieler Jachtclub de prijsuitreiking plaats. Deze geschiedde door admi raal Röslng van de Duitse Bonds- marine. Majoor Poppe ontving uit zijn handen twee hoofdprijzen, n.m. de „Preis des Wehbereichkomman- dos I" en de „Preis des Befehslha- bers der Flotte", drie eerste prijzen, tweede prijs en een derde riteiten, onder wie de Nederlandse consul-generaal in Hamburg, ontvangst te nemen. Morgen zal de zeilploeg van het Marine Vliegkamp Valkenburg met de Hr. Ms. Overijs sel in Nederland terugkeren. De succesvolle ploeg bestond uit de volgende personen sergeant-ma joor-vlieger H. S. Poppe, stuurman sergeant-majoor vliegtuigmaker P. J. Bal, sergeant-vliegtuigmaker K. v. d Horn, sergeant-vliegtuigmaker C. Abels, korporaal-vliegtuigmaker J. de Haas, hoofdvliegtuigmaker III W. van Hulle, vliegtuigtelegrafist I H, Rijnderhof, vliegtuigmaker III G. Weijermans en radiomonteur III. D. v. d. Plas. hier. dat de lijn tussen recht en on recht scherp werd getrokken. Prof. Den Boer wilde hiermee aantonen hoezeer onze nationale karakter ons dierbaar is, omdat het ons in het verleden heeft behoed voor het boze. Niettemin mogen wij nooit vergeten. hun eigen aard cultiveren ergens grens moet weten te trekken. Isolatie namelijk is de grootste vijand van de vrije gedachtenwisseling, aldus prof. ^en Boer. Tolerantie De Amerikaanse zaakgelastigde in is land, Fisher Howe, legde er in zyn toespraak de nadruk op. dat het gehele diplomatieke corps deze uit wisseling van juridische denkbeelden toejuicht en van harte stimuleert. Hij noemde de verscheidenheid van recht, zoals ook Amerika die kent, goed ding. De zaakgelastigde her innerde aan de woorden van Kenne dy, die heeft gezegd, dat voor het be grijpen van eikaars standpunt tole rantie zonder welke onze wereld niet leefbaar is nodig is. Tot slot voerde prof. H. Smit van de Universiteit van Columbia het woord, die onder meer opmerkte, dat er ten aanzien van het Amerikaanse recht nog vele misverstanden be staan. Cursussen als deze, waarbjj de verschillende rechtssystemen van alle kanten worden benaderd, kunnen het misverstand voor een groot deel op heffen, zo betoogde de Amerikaanse hoogleraar. Er volgde op deze openingsbyeen- komst een geanimeerde receptie. Kennedy in WARSCHAU toegejuicht De Amerikaanse minister van Jus titie, Robert Kennedy, die met zyn echtgenote en kinderen een particu lier bezoek aan Polen brengt, heeft gisteren in Warschau een geesdrif- tige ontvangst van de bevolking ge kregen. Nadat hy een mis in de kathedraa 1 van St.-Jan had bij gewoond werd hy op een plein door 7.000 mensen toegejuicht, Zy riepen vele malen de traditionele Poolse wens: „Moge hy honderd jaar le ven". De minister ging op het dak van zyn auto staan en hield een korte toespraak waarin hy de moed der Polen prees. In de henigte stak ongeveer één op drie de hand omhoog toen hy vroeg wie er familieleden in de'V.S. had. De mensen overstelpten hem moet bloemen, brieven en souveniers. By een bezoek aan de universi teit van Warschau sprak Kennedy, opnieuw op het dak van zyn auto staande, een menigte van duizend juichende mensen toe Hy deelde mee dat hy een bezoek zou brengen aan de bredevaartplaats Czestocho- wa, gelegen in de zone die voor Ame rikaanse diplomaten is verboden. Naar verwachting zal hy daar de Negers en nazi's betoogden in Washington gres voor rassengelykheid" een fak keloptocht gehouden voor het Witto Huis en vryheidsliederen gezongen. Op enkele meters afstand stond een vijftiental leden van de „Amerikaan se nazi-partij" in bruine hemden, ge laarsd en met hakenkruisbanden om de armen. Een grote politiemacht hield de betogers in het oog en inci denten deden zich niet voor. De leider van de „zwarte moham medanen" Elijah Muhammed, heeft het afgelopen weekeinde op een by- eenkomst in de Newyorkse negerwyk Harlem, die door een 8.000 leden van de beweging werd bijgewoond, gezegd. zult moeten vechten om datgene te krygen wat gy nodig hebt", zei hy, stormachtig toegejuicht door zyn ge hoor onder wie zich de wereldkam pioen zwaargewicht boksen Cassius Clay bevond. President Johnson heeft de FBI zaterdag op aanbeveling van Allen Dulles, het voormalig hoofd van de- lichtingendienst, opdracht gegeven meer leden van de federale politie nar Mississippi te zenden om de ras- senincidenten te bedwingen. Gouver neur Paul Johnson van MlssLssippl een vurig voorstander van de rassen scheiding, heeft de boeren in zijn staat verzocht naar de drie jonge- Op donderdag as. arriveren in ons land de Amerikaanse negerpredikant Vincent Harding en zyn echtgenote. doopsgezind predikant in Atlanta (Georgia). Hij geniet in zyn land bekendheid door zyn stryd voor ge- lyke rechten voor negers en blan ken en is een vriend van de bekende ds. Martin Luther King. Ds. Harding zal spreken in Haarlem (5), Eindho- (6), Amsterdam (8), Leiden (9),

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3