LEIDSCH DAGBLAD Komst van Irene verrast ook het koninklijk paar BRITS-FRANSE BEMIDDELING IN DE KWESTIE-CYPRUS Onverwacht op haar vaders verjaardag POLITIE VOOR RAADSEL Utrechtse scholier in Bunnik neergeschoten Tocht met Piet Hein haastig afgebroken Schrik in Burlington Arcade Juwelenroof in een liet hart van Londen TIJGERHAAI ver van huis ©nd temvs Dpgericlit 1 maart 1860 MAANDAG 29 JUNI 1964 No. 31298 Directeur: E. A. E. van DishoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 vier man telt. werd telkens aange vuld. Tenslotte waren er vijftig ma rechaussee^ op de been en enige po litiemannen uit Baarn. Klaarblijkelijk had men grote angst, dat er weer een bestorming van de paleishekken zou komen. De terugkomst van prinses Irene werd gisteravond gevierd met een souper, anden vol rode en roze laty- russen werden uit de paleiskassen naar het paleis gebracht voor de ta felversiering. Sjastri liad hartaanval Lal Bahadoer Sjastri, de eerste- minister van India, moet enkele we ken het bed houden. Hij Schijnt weer een lichte hartaanval te hebben ge had, de tweede binnen vier jaar. Officieel is echter bekend gemaakt dat de premier overwerkt is. Al zijn Difterie in Peru: 36 slachtoffers De plaats Pallasca in het noor den van Peru wordt geteisterd door een difterie-epidemie. De afgelopen twee dagen zijn 36 (Van onze Utrechtse correspondent) De 17-jarige Utrechtse scholier R. A .Beens Is op de weg van Rhijnauwen tussen Utrecht en Bunnik levensgevaarlijk in het on derlijf gewond door een pistoolschot. Justitie en politie staan tot dusver voor een raadsel. In de nacht van zaterdag op zon- ig werd de Utrechtse politie in het ireau Tolsteeg gewaarschuwd door n nog onbekend gebleven man, dat hij in het donker langs de weg hulp hoorde roepen. Onmidel- lijk zond men een politie-auto naar de aangeduide plek. Hier trof men kinderen aan de ziekte gestor- j de scholier, die hevig uit het ven. I (Van onze correspondenten) Prinses Irene is weer in Soestdijk. Voor enkele dagen, neemt men aan. Drie maanden, nadat zij na een dramatisch afscheid van haar ouders en zusters naar Madrid ging, is zij gistermiddag in een vliegtuig gestapt om vandaag de 53ste verjaardag van haar vader in Soestdijk te kunnen meevieren. De prinses nam dit besluit zonder haar ouders tevoren op de hoogte te stellen. In paleis Soestdijk wist men niets van haar komst. Dat blijkt wel «it het feitdat de Koningin met prinses Christina en enige van ham vriendinnetjes met de „Piet Hein <yp het IJsselmeer aan het var ei was. De eerste berichten van Irene':, komst hoorde men in Soestdijk vit Washington waarschuwt communisten President Johnson heeft op een ujjeenkomst ter gelegenheid van de Jriering van de „Zweedse dag" in Mineapolis gezegd, dat Amerika be reid moet zijn een oorlog te riskeren, maar tegelijkertijd al het mogelijke fctl doen om de vrede te handhaven, ohnson bracht zijn woorden niet onmiddellijk verband met de "rikaanse pogingen om de com- ïistische agressie in Zuid-Vietnam de eop in te drukken. De president it Amerika „de nodige kracht ebruiken om de wrede en bit ter-; strijd in Vietnam voort te zet- Voorts heeft Amerika "het Krem lin in niet mis te verstane bewoor dingen gewaarschuwd, dat er een pcte crisis zal uitbreken, als het R.issische luchtdoelgeschut dat thans aan de Cubanen wordt overgedragen wordt aangeweiïd tegen Amerikaanse verkenningsvliegtuigen. Tot dusverre hebben Moskou en Havanna de Ame rikanen in het onzekere gelaten of nd Fidel Castro het volledige r over het afweergeschut zal peven of nog enig vetorecht zal be houden over het afvuren. Vele Ame- ïse functionarissen geloven, dat nd een dergelijk recht van veto zal behouden, waarschijnlijk door enige Russsche officieren te hand haven op sleutelposten in de afvuur- centra doch zij geven toe. dat dit slechts hun eigen mening is. WEERBERICHT KOEL WEER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: wisselende bewol king met enkele verspreid voorko mende buien. Krachtige tot matige noordwestelijke wind. Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: uur: onder: 9.45 u. Hoogwater te Katwijk te 6,26 en 18.52 uur. Laagwater te 2.15 en 14.31 uur. Ut nummer bestaat uit 18 pagina's, de radionieuwsdienst van het A.N.P. Onmiddellijk werd navraag gedaan. Het bericht werd bevestigd. De Ko ningin werd op de Piet Heindooi de Rijkspolitie gewaarschuwd, dat haar gehuwde dochter in aantocht ivas. Zij brak de pleziertocht meteen af en spoedde zich naar huis terug. Prinses Christina kwam enkele uren later Incognito Op dezelfde plek van Schiphol, vanwaar prinses Irene op 8 april uit ons land vertrok, zette zij gisteren weer voet op Nederlandse bodem. De prinses, die werd afgehaald door haar zusje Margriet, reisde incognito on- Soler, haar Spaanse secretaresse. „De prinses komt vermoedelijk in verband met de verjaardag van haar vader", zei opperstalmeester luite nant-kolonel W. F. K. Bisschoff van Heemskerck voorzichtig. Hij was naar de vlieghaven gekomen ter re geling van het protocol, De Koning in hoopt prinses Irene van het vlieg tuig af te halen", voegd ehij er aan toe. Hij deelde dat om kwart voor negen mee. Maar hoewel het lijntoe- stel van de Sabene, dat de prinses van Brussel naar Amsterdam bracht, pas om kwart over negen arriveerde, heeft de Koningin er kennelijk de voorkeur aan gegeven haar dochter in de beslotenheid van het paleis Soestdijk te begroeten. Zij kwam niet naar Schiphol. Charmant Om vijf voor negen stopte de hof- auto A.A.-82 op het platform voorde intercontinentale aankomsthal, waar boven zich de door de radionieuws berichten gewaarschuwde toeschou wers hadden verzameld. In de auto zaten een in witte zomermantel ge klede prinses Margriet en commissa ris Sesink van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. De prinses werd begroet door de directie van de luchthaven en naar de V.I.P.-room gebracht. De veiligheidsmaatregelen waren belangrijk beperkter dan -*p 8 april. Wij merkten slechts vijf le- rfpn van de Daleisrecherche op en enkele tientallen marechausse's en agenten van Rijkspolitie. Tegen kwart over negen landde de tweemotorige Convair van de Sabena, waarin prinses Irene die om streeks vijf uur met een vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia uit Madrid was vertrokken in Brussel was overgestapt. De prin ses verliet als eerste het vliegtuig. In haar zeegroene pakje en kleurige hoofddoek zag zij er charmant uit. Het kostte de marechaussee enige moeite een weg voor haar te banen door de tientallen persfotografen. De begroeting in de V.I.P.-room duurde maar kort. Na drie minuten kwamen de prinsessen Irene en l Margriet naar buiten om in de hof-, auto te stappen. Een zwak gejuich van de menigte, die bij de aankomst I haast zwijgend had toegekeken, deed prinses Irene even de gehandschoen-1 Prinses Irene (voorgrond) tij dens de aankomst bij het paleis Soestdijk. Naast haar Prinses Margriet. de hand opsteken. In een tweede auto nam mej. Soler plaats. De auto's vertrokken met grote snelheid naar Soestdijk. Glimp monstratie van 2.000 wachtenden. Het urenlange wachten werd echter nauwelijks beloond. Van de prinses zag men slechts een glimp, toen de auto het paleishek inreed. Na hun welkomstgejuich wilden de 2.000 het paleishek bestormen. Daar kwam niets van terecht. Vijftig mareschaus- see's grepen snel in, toen de storm loop begon. De „nacht van Soestdijk" werd niet herhaald. Het marechaus seekordon onder leiding van kapitein C. Koeman, week geen centimeter. De hekken gingen snel dicht, waar mee de goedbedoelde demonstratie snel een einde nam. Uit de verte kon men nog zien, hoe prinses Irene en prinses Margriet de particuliere ingang van het paleis Soestdijk binnengingen. In de hal omarmden een gelukkige Koningin en Prins hun teruggekeerde dochter. Onmiddellijk na het eerste bericht over de komst van de prinses kwa men talrijke Soester en Baarnse in woners naar het paleis. De paar hon derd groeiden spoedig aan. Tenslotte waren er zo'n tweeduizend, die te genover het paleis in bedwang wer den gehouden. De paleiswacht, die De voormalige president van Katanga, Moise Tsjombe, is in de Kongolese hoofdstad Leo- poldstad aangekomen. Hier ziet men Tsjombe terwijl hij de toe juichingen van de menigte be antwoordt derlichaam bloedde. Hij klaagde ook over pijn in zijn benen. Omdat hij zo'n pijn had kon hij nog niet zeg gen. hoe hij met zijn bromfiets in de berm van de weg is terecht geko men. De Utrechtse politiemannen gaven direct een oproep per mobilo foon door aan de Utrechtse gezond heidsdienst, die een ambulance zond. Verder kon men niet gaan, omdat de plaats waar het slachtoffer ge vonden werd behoort tot de gemeen te Bunnik. De Rijkspolitie in Bun- nik werd gewaarschuwd. De jonge scholier werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Hier bleek ope- (Van onze Londense correspondent) De deftigste van alle Londense winkelgalerijen, Burlington Arcade (Piccadilly) is zaterdag opgeschrikt doo een uiterst vermetele roofover val waarbij gemaskerde bandieten juwelen ter waarde van een half miljoen gulden in een paar minuten buitmaakten. Zij reden met een klei ne Jaguar de galerij binnen met zwart nylon over hun gezichten, maar de argeloze voorbijgangers dachten dat het een of andere film stunt was. Nog nooit had iemand te- deze smalle ga- an de bandieten sloegen met mokerhamers en ijzeren staven de ruiten van de etalages in en grepen wat in hun bereik viel. Onder het gestolene, waarvan de to tale waarde nog precies moet wor den vastgesteld, bevinden zich twee diamanten colliers ter waarde van meer dan honderdduizend gulden. De rovers werden door andere wln- geiiers met allerlei voorwerpen beko geld. Een bewaker van de galerij sloot onmiddellijk de hekken aan de kant van Piccadilly maar de Jaguar reed snel achteruit en verdween door het poortje waardoor de wagen was bin nengekomen. Een van de winkeliers en de politie achtervolgden de bende in een sportauto, maar de mannen wisten te ontsnappen. Toen de overval aan de gang was zette een geheel ontdane Amerikaanse toeriste het op een lopen. De portier van de Arcade hield haar tegen en gaf haar een standje omdat het in deze galerij verboden is hard te lopen!! Toen zij verklaarde waarom zij dit deed was het de portier die van streek ge raakte treinroof op hun beurt van 80.000 pond (f 800.000) beroofd door een vertrouwensman, die op het geld moest passen van het deel van de bende dat in de gevangenis zit. Zelf had de man niet aan de roof deelge nomen. Hjj heeft het hem toever trouwde geld in kleine hoeveelheden het land uitgesmokkeld en is zelf ook naar het buitenland verdwenen. De ingesloten en beroofde rovers kunnen natuurlijk geen klacht bij de politie indienen. Toch is de zaak bü de recherche door verklikkerij uit gelekt. R.E.M.-wet K.V.P.-bestuur wil zekerheid Het dagelijks bestuur van de KVP heeft de KVP fractie in de Tweede Kamer gevraagd zich tot de rege ring te wenden, om de zekerheid te verkregen, dat door het uitstel van de behandeling in de Kamer van het wetsontwerp installaties continen taal plat geen ontwikkelingen kun nen plaats hebben, die schadelijk kunnen zijn voor het met deze wets ontwerp beoogde doel. Zoals gemeld, heeft de regering in een brief aan de Tweede Kamer mee gedeeld, dat het wetsontwerp niet voor september door de Kamer behan deld kan worden. De regering meent, dat alleen op grond van dit wetsont werp maatregelen genomen zouden kunnen worden tegen het R.E.M. ei land. ROEMEENS BEZOEK AAN FRANKRIJK Een Roemeense regeringsdelegatie onder leiding van premier Maurer zal op 26 juli a.s. in Parijs aanko men voor een bezoek op uitnodiging van de Franse regering. Van de de legatie maken o.a. deel uit vice- premier Birlandeanoe en minister van Buitenlandse Zaken Manescoe. De Roemenen zullen besprekingen voeren met premier Pompidou, mi nister van Buitenlandse Zaken Cou- ve de Murville en andere leden van de Franse regering. Zoals bekend volgt Roemenië sinds ongeveer een jaar een steeds onaf hankelijker politiek binnen het com munistische blok. Er zullen politieke en handelsbe sprekingen worden gevoerd zonder dat de Roemenen daartoe toestem ming van Moskou hebben, zo werd in Franse regeringskringen gezegd. Men voegt daaraan toe, dat Roeme nië een of andere vorm van associa tie met de EEG zoekt. In het officiële communiqué, dat in Parijs is uitgegeven, heet het dat de Roemenen komen op uitnodiging van de Franse regering. In Franse regeringskringen wordt echter opge merkt dat het bezoek is gearran geerd op uitdrukkelijke wens van de regering in Boekarest. De afgelopen maanden is in Roe menië openlijk ontvredenheid uitge sproken over de door Moskou beoog de economische coördinatie van de Oosteuropese economie. Het bezoek aan Frankrijk wordt in Parijs gezien als het bewijs, dat Roemenië zich sterk genoeg acht om Moskou te weerstaan. ratief ingrijpen noodzakelijk. Prof. Nieboer verrichtte de operatie, waar bij de pistoolkogel uit het onderli chaam werd verwijderd. De toestand van de scholier was nog zo ernstig, dat hij geen verklaring kon afleg gen. De Rijkspolitie in Bunnik heeft thans het onderzoek in handen dat onder leiding staat van de officier van Justitie in Utrecht, mr. W. H. Overbeek. De officier van Justitie kon ons vanmorgen geen nadere in lichtingen verstrekken, omdat het onderzoek nog geen verdere gegevens had opgeleverd. Bü de operatie kwam vast te staan, dat de scholier van dichtbij door een kogel uit een pistool is getroffen. In het bureau Tolsteeg had men aanvankelijk de indruk, dat de man die de politie waarschuwde alleen maar een verkeersongeluk kwam melden. Hierdoor werden zijn naam en adres niet genoteerd. De officier van Justitie stelt het echter op prijs de man alsnog te horen. Na de mislukte pogingen van president Johnson de Grieken en Turken aan één tafel te krij gen ter bespreking van de kwes- tie-Cyprus, spannen Londen en Parijs zich in de gemoederen te kalmeren. De 80-jarige Turkse premier Inönü arriveerde zater dag in Londen. Gisteravond bood de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Butler, hem een diner aan, waaraan ook pre mier Douglas-Home en de mi nister van Koloniën, Duncan Sandys, aanzaten. Inönü wordt morgen in de Franse hoofdstad verwacht .Daar heeft president De Gaulle vandaag besprekin gen gevoerd met de Griekse pre mier Papandreoe. Duizenden Griekse Cyprioten heb. ben de voormalige leider van de ondergrondse EOKA-beweging, ge neraal Grivas, geestdriftig toege juicht toen deze zondagochtend in Nicosia op een massabetoging het woord voerde. Grivas eindigde zijn toespraak met de woorden „lang leve het Griekse Cyprus van mor gen". Grivas, die voor het eerst sinds zijn terugkeer op het eiland in het openbaai- verscheen, zei tot 10.000 Griekse Cyprioten dat zelfbeschik king de enige oplossing is voor het „vrije Griekse Cyprus van morgen" Hij verklaarde dat de Griekse Cy prioten in vrede met de Turkse be volkingsgroep willen samenleven en hij nodigde de Turken uit dezelfde bereidheid te tonen. Tijdens de toe spraak stond president Makarios achter de voormalige EOKA-leider De Griekse premier Papandreoe verklaarde gisteren in New York een brief gezonden te hebben aan aarts bisschop Makarios waarin hij hem mijden. Inmiddels is het in Chatos, in het oosten van het eiland, tot schietpar tijen gekomen. Ierse V.N.-militairen waren bij het dorp aangekomen en meldden dat de gevechten gisteren nog voortduurden. Bij deze schietpartijen in Chatos is een Turkse Cyprioot gedood en een gewond. De Ierse blauwhelmen zijn de toestand thans meester. In verscheidene plaatsen op het eiland zijn In de nacht van zaterdag op zondag schoten gewisseld, maar daarbij zijn geen slachtoffers geval- len. In de Noordzee, in de omgeving van Terschelling, zwemt een tij- gerhaai rond, die normaal in de Indische wateren thuis hoort. Zaterdagmiddag ivas één der directeuren van rederij Doeksen van Terschelling, de heer J. Doek sen jr, een rubberboot met aan- hangmotor aan het proberen toen hij een „boei" zag drijven, die daar niet thuis hoorde. Het bleek geen boei te zijn, maar de rugvin van een tijgerhaai, die ongeveer 65 centimeter boven het water uitstak. De haai is naar schatting ruim zeven meter lang en heeft twee gele strepen over de kop. Het dier dat bij de „Robbenplaat" op de loer lag, kennelijk met de bedoe ling een rob te verschalken, liet zich niet verjagen. Het gaf zo nu en dan enkel een klap met de staart op het water. De heer Doeksen heejt de red dingsdienst gewaarschuwd, die vandaag met de reddingboot „Carlot" zal gaan onderzoeken of de haai nog in de omgeving is. Het dier kan namelijk voor zwem- gevaarlijk zijn. Fusie N.R.C. en Algemeen Handelsblad De directies en commissarissen van het Algemeen Handelsblad NV en de Nieuwe Rotterdamse Courant N.V. hebben in principe overeenstemming bereikt omtrent een fusie tussen beide vennootschappen. In het kader van de nauwe samen werking die daaruit zal voortvloeien, is uitdrukkelijk als uitgangspunt ge kozen dat de dagbladen „Algemeen Handelsblad" en „De Nieuwe Rotter damse Courant" ieder hun eigen zelf standigheid en karakter bewaren. Zodra alle voor deze fusie benodigde regelingen zjjn getroffen, zal een na dere publikatie volgen, waarbij o.a. de ruilverhouding der aandelen zal worden bekendgemaakt. Deze publi katie is tegen augustus te verwachten, aldus een gezamenlijk communiqué Advertentie Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteif 'extra speling voor de doe -het-zelver Uit het Leidsch Dagblad van 29 Junij 1864: De Gemeenteraad heeft benoemd tot leden der plaat selijke schoolcommissie de heer Mr. J. E. Goudsmit en i 1 J. P. W. Schermer. (Advertentie) Zwem- badinrigting Rhijnzigt. aangekondigde zwemwed- strijd zal bij gunstig weder plaats hebben op woensdag 6 julij a.s. des namiddags ten half twee ure. De ondernemer J. Rutgers. 1

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1