LEIDSCH DAGBLAD BEHANDELING REM- WET IN SEPTEMBER Beleid bij aanleg wegen belachelijk Westerse drie steunen Bonn Opschudding in politieke kringen Zaak te ingewikkeld voor de regering Onbegrijpelijk 'NIET GELIJK' ECHO WEER ZICHTBAAR hamolweer vandaag'. Fel pleidooi voor instelling Wegenfonds Nederland laat zuivel niet het kind van de EEG-rekening worden Benzinedieven veroordeeld tos Dpgericht 1 maart I860 ZATERDAG 27 JUNI 1964 No. 31297 Directeur; a e. van Dlshoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per weeK Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 (Van onze parlementaire redactie) De Tweede Kamer zal het wetsontwerp inzake de installaties op het continentale plat, dat is ingediend om de R.E.M. de pas af te snijden, niet voor september kunnen behandelen. De mi nisters Scholten en Luns hebben gisteravond meegedeeld, dat zij niet in staat zijn op korte termijn de memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Kamer in te dienen. De regering heeft het uitstel aangegrepen om aan een commissie van deskun digen, bestaande uit hoogleraren, Kamerleden en ambtenaren, ad vies te vragen over de volkenrechtelijke aspecten van het wets ontwerp. zeiden de gang van zaken ern- stig te betreuren en verweten de regering gebrek aan slagvaar digheid. Dat pas nu op ambtelijk niveau adviezen van deskundi gen worden ingewonnen, vond men onbegrijpelijk. Alleen de financier van het REM- project, Corn. Verolme alsmede de bouwer van het tv-eiland, ir. Heere- ma, bleken met het uitstel bijzonder ingenomen. November Het ziet er dan ook naar uit dat het wetsontwerp, dat hun plannen ernstig dreigde te doorkruisen, niet vóór november tot wet verheven zal zyn. Behalve de Tweede Kamer zal ook de Eerste Kamer er nog haar oordeel over moeten geven. Daar de REM reeds in augustus wil gaan zen den, staat het wel vast dat de rege ring zal moeten optreden tegen een televisiestation dat reeds drie maan den in de lucht is geweest en waar- Het uitstel van de parlemen taire behandeling heeft in poli tieke kringen opschudding ver oorzaakt. Behalve in kringen van de VVD en de CHU, die het uitstel verstandig vinden, is de houding van de regering in niet malse commentaren ernstig bekritiseerd. Woordvoerders van de PvdA, KVP en ARP President Tito van Joege-Slavië, die gisteren langdurige besprekingen de dag verklaard, dat de meningen van de twee landen over principiële vraagstukken „zeer dicht bijeen la gen doch niet gelyk waren". Het Joege-Slavische staatshoofd zei dit op m officiële receptie. Polen is tegenwoordig voorstander in een internationale communisti sche conferentie over China, doch Joego-Slavië, hoewel daartoe door Moskou aangespoord, heeft nog niet laten blijken voor het plan te voe len. Tito vertrok gisteravond uit War schau voor een reis door verschillen den van Polen, te beginnen in De kunstmaandienst van de Ster renwacht te Utrecht deelt mee dat de Amerikaanse ballonsatelliet Echo II komende week 's nachts zichtbaar zal zun. De kunstmaan beweegt zich als een heldere ster van de nulde tot eerste grootte in ongeveer tien mi nuten van zuid naar noord langs de hemel. Hieronder volgen de tijdstippen waarop de Echo II in de aangege ven richting te zien zal zijn: 1 juli te 1.07 uur hoog in 't oosten 2 juli te 0.41 uur nabij het zenith 3 juli te 0.14 uur hoog in 't westen 3 juli te 23.47 uur hoog in 't westen juli te 1.36 uur laag in het oosten J juli te 23.21 uur laag in 't westen 5 juli te 1.10 uur hoog in 't oosten 6 juli te 0.43 uur hoog in 't oosten J juli te 0.17 uur nabij het zenith juli te 23.50 uur hoog in't westen Advertentie kschermuwhuidmet hamol ultra WEERBERICHT IETS KOELER Het hogedrukgebied dat ons al weer togen zeer zomers weer bezorgt, trekt langzaam naar het oosten weg, waar door het weer minder stabiel gaat vorden. Toch mogen we morgen nog overwegend zonnig weer verwachten, jjl komt er wat meer bewolking. In tot zuiden en oosten van het land vordt de onweerskans groter. De iwakke wind gaat naar zuid tot zuid- Vest, waardoor er in het kustgebied tets lagere temperatuuren voorkomen. Overigens is de verwachting dat het veer morgen nog goed genoeg is voor fcn stormloop naar het strand. (Opgemaakt om 10.15 uur). 28 JUNI Jon op:4.22 uur; onder: 21.04 uur. «aan op: 23.31 uur; onder: 7.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.13 en 17.37 tor; laagwater te 1.03 en 13.19 uur. '29.6 hoogwater te 5.49 en 18.12 uur; «agwater te 1.36 en 13.54 uur). mee de bevolking vertrouwd is ge raakt. Politiek komt de zaak daar door ongetwijfeld op een ander ni veau te liggen. Ingewikkeld Maar de beide bewindslieden van Justitie en Buitenlandse Zaken heb ben meegedeeld, is het voorlopig ver slag, dat de bijzondere kamercom- mis de afgelopen week uitbracht, zo omvangrijk en ingewikkeld, dat het volstrekt onmogelijk is, daarop bin nen enkele dagen te antwoorden. Zij schrijven de Kamer, dat zij de me morie van antwoord in augustus ho pen in te diénen, na overleg tussen een vijftal departementen. Om elke misverstand te voorkomen wordt meegedeeld, dat de regering voortzetting van de behandeling noodzakelijk blijft achten. Het derhalve op prijs worden gesteld, dien de kamer het wetsontwerp middellijk na de derde dinsdag september op de agenda plaats. Britse vorstin in Aberdeen Er heerst blijdschap in Aber deen, omdat koningin Elizabeth gis teravond onverwachts heeft aange kondigd, dat zij vandaag een bezoek zou brengen aan deze Schotse stad, die gedurende enkele weken ernstig door een tyfus-epidemie werd getrof fen. precies een week geleden heeft dr. Macqueen, de directeur van de plaat selijke geneeskundige dienst, for meel het einde van de epidemie aan gekondigd. Aberdeen hoopte al vu rig, dat de koningin de stad zou be zoeken, tijdens haar Schotse tour nee aan boord van het koninklijke jacht „Britannia", dat gisteren In verness aandeed. Prins Philip gaat niet mee naar Abendeen, omdat hij alleen de reis met het schip IJsland voortzet. Aberdeen verwacht, dat door dit demonstratieve bezoek van de ko ningin de vakantiegangers zich niet niet meer zullen laten afschrikken, want zonder hen zou de stad deze zomer grote schade lijden. Nota over Duitse eenheid Amerika, Engeland en Frankryk hebben gisteren in een gezamenlijke verklaring doen weten, dat zy altyd van elke mogelijkheid voor vreed zaam herstel van de Duitse eenheid in vrijheid en dat de uitoefening van het recht op zelfbeschikking daartoe een fundamentele doelstelling van de drie regeringen blyft. Een derge lijke regeling zou zo spoedig mogelijk tot stand moeten komen. In de verklaring wordt o.m. gezegd dat „West-Berlijn geen onafhanke lijke politieke eenheid is"; de rege ring in Bonn is de enige „vrijelijk en wettig" ingestelde Duitse regering; de drie Westerse mogendheden er kennen het Oostduitse regime van revanchisme en militarisme den ongegrond genoemd: door het beginsel van zelfbeschikking te ne geren proberen de Sowjet-Unie en het regime in Pankow de willekeuri ge verdeling van Duitsland te be stendigen, hetgeen een voortdurende bron van internationale spanning een belemmering voor een zeldzame regeling van Europese problemen be tekent, aldus de drie Westerse mo gendheden. De regering in Bonn heeft de ver klaring „een belangrijk politiek do cument" genoemd. De verklaring is niet slechts tot de Sowjet-Unie ge richt maar ook tot de wereldopinie, mede met het oog op de conferentie van niet-gebonden landen in de ko mende herfst en de a.s. verkiezingen in Engeland. Voor het eerst wordt met deze klaring in een gezamenlijk door de Westerse landen uitgegeven officiëel document ook de verbondenheid West-Berlijn met de bondsrepubliek en het recht van de Westduitse rege ring om West-Berlijn naar buiten te vertegenwoordigen bevestigd. Advies Intussen hoopt de regering vóór augustus te kunnen beschikken het advies van de commissie deskundigen. De commissie behoort tot de vaste adviescolleges van het departement van Buitenlandse Za ken en staat onder voorzitterschap van prof. dr. J. P. A. Francois. (Voor commentaren op het uitstel van de behandeling de Anti-REM-wet verwijzen wij naar pagina 2). Directeur Wegen en Verkeer run A.N.W.B.: (Van een onzer redacteuren) In het verkeersbeleid moet het roer radicaal worden omge gooid. Het is belachelijk, zoals er thans wordt gewerkt. Deze bittere klacht kwam vandaag uit de mond van de heer A. C. M. len aan de dringend nodige uit bouw en de verbetering van het rijks- en provinciaal wegennet en aan de onmisbare stedelijke ver- keersvoorzieningen is ontoereikend, incidenteel, fragmentarisch, mist elke continuïteit en is een misken ning van de beginselen van een goede planning en een effenciënte uitvoering". De heer Boost wees erop, dat de wegen en steden vollopen, het aan tal knelpunten toeneemt, de opont houden voortdurend langer worden en de verkeersonveiligheid stijgt. Van diverse zijden is met eerlijke be zorgdheid sterke aandrang uitge oefend om tot een beter verkeersbe leid te komen. Aangenomen mag worden, aldus de heer Boost, dat overheid en volksvertegenwoordiging van gedegen studies op dit gebied kennis hebben genomen, maar ge beurd is er niets. Geen begrip „De A.N.WH., dit alles in ogen schouw nemend, vraagt zich met grote zorg af, welke nieuwe argu menten er nog kunnen worden aangevoerd om de volksvertegen woordiging te overtuigen, dat ten aanzien van het verkeersbeleid het roer radicaal moet worden omge gooid. Wonen en werken genieten de volle aandacht van de overheid. Het belang van de recreatie voor de geestelijke en lichamelijke ge zondheid van ons volk wordt gaan deweg onderkend. Maar het be grip, dat aan de verkeerszorg hoge prioriteit moet worden gegeven Zijn betoog was een felle aan klacht tegen het beleid, dat thans wordt gevolgd. „Met de huidige be grotingstechniek en werkwijze kan er geen sprake van zijn, dat de ver- keersontwikkeling wordt bijgehou den. Een verkeersontwikkeling, die gemakkelijk in 1980 een verviervou diging van het verkeer in 1963 te zien kan geven. Het totale budget zal in de komende vijftien jaar Vt volgens de maatstaven van nu globaal berekend 9.3 miljard gulden bedragen in plaats van het beno digde totaal bedrag van rond 15 mil jard. De wijze, waarop thans noodge dwongen gewerkt wordt wegens het ontbreken van voldoende midde- Koningin Juliana heeft in Oud- Bussum in Huizen de Neder landse Hemofiliekliniek geopend Op de foto bewondert H.M. een werkstukje en maakt een bab beltje met de 7-jarge Wessel Schuurman. Verolme blij met uitstel „De beslissing van de ministers voor een latere behandeling heeft mij zeer verheugd en zal onge twijfeld door het overgrote deel van het Nederlandse publiek met genoegen zijn ontvangen"zo ver klaarde de heer C. Verolme, naar aanleiding van de mededeling van de regering, dat de memorie van antwoord over de „wet installaties continentaal plat" op zijn vroegst in augustus kan worden ver wacht. De bouwer van het televisie eiland in de Noordzee ir. Heere ma, was ook zeer verheugd. „Deze materie", zo zei hij, „is nationaal en internationaal zo ingrijpend en ingewikkeld, dat de regering een pluim toekomt voor de dege lijke, goed Nederlandse manier, waarop zij de memorie van ant woord wil voorbereiden". een beperkt aantal werkobjec- van te geringe omvang, kan noch planmatig noch efficiënt dus kos tenbesparend worden gewerkt. Tel kenmale na voltooiing van deze ob jecten ligt het werk stil in afwach ting van het moment vaak vele maanden later dat het kan wor den hervat. Een werkwijze, die ridi cuul moet worden genoemd". Slot pag, 2 De Amerikaanse m n.stcr van Jus titie, Robert Kennedy, is gisteren met zyn vrouw en drie kinderen per vliegtuig in West-Berlijn aangeko- een gedenksteen te onthul- zijn vermoorde broer wij len president John Kennedy, die^ vo rig jaar nog een bezoek aan West- Berlijn bracht. De steen is aan gebracht aan het raadhuis van Schoneberg waar de Westberlijnse stadsregering zetelt. Bij deze plaats verklaarde wijlen John Kennedy vo rig jaar tot grote ontroering van zyn gehoor: „Ich bin ein Berliner". Aan Robert Kennedy zal een ere doctoraat van de filosofische facul- de Vrije Universiteit van Berlijn worden verleend. De Amerikaanse minister werd op het vliegveld Tempelhof door bur gemeester Brandt en de Amerikaan se stadscommandant generaal Ja mes H. Polk verwelkomd. Een bat terij van de Amerikaanse troepen vuurde negentien saluutschoten af. Hier ziet men Kennedy (links) en en Brandt. De bevolking van Berlijn heeft reeds blijk gegeven van groot enthou siasme. In een rede zei Kennedy: dy: „Het dragen van de naam „Ber- lijner" betekent veel meer dan een aar dry kskundige aanwijzing. Het be tekent moed. Uw vrijheid is niet ge schonken. Die is dapper verdiend". (Van Brusselse correspondent) De zes Europese landbouw ministers zijn gisteravond weer eens niet tot overeenstemming kunnen komen over het inwer kingtreden van drie belangrijke reglementen, namelijk voor rundvlees, zuivel en rijst. Deze moeten op 1 juli van kracht worden, maar aangezien detwee belangrijkste reglementen, die voor rundvlees en zuivel, tech nisch nog niet helemaal zijn uit gewerkt, moet die datum wor den verschoven. Het grote twist punt is thans, hoe lang dit uitstel moet zijn. Nederlands vijf partners hebben voorgesteld de reglementen voor ryst en rundvlees (dit laatste reglement zou nog vóór 1 juli voltooid kur worden) alvast maar in werking te laten treden en alleen het van kracht worden van het zuivelreglement uit te stellen. Nederland, bevreesd, dat de zuivel dan wel eens het kind van de rekening zou kunnen worden, heeft eraan herinnerd, dat de drie reglementen één geheel vormen en dus ook gelijktydig moeten worden ingevoerd. Onder druk van zijn vijf collega's reisde minister Biesheuvel donder- (Van onze R'damse correspondent) De Rotterdamse politierechter heeft een 22-jarige timmerman uit Leid- schendam en een 21-jarige televisie schrijver uit Den Haag wegens dief stal van benzine elk veroordeeld tot vijf weken gevangenisstraf met af trek. Beide mannen waren een paar da gen geleden door de Goudse politie 's nachts betrapt, toen zij uit het reservoir van een in Gouda gepar keerde personenauto, een hoeveelheid benzine hadden gestolen. Zij maak ten gebruik van een bus met hevel. Als motief gaven zy op dat hun auto zonder benzine was. Maar de officier van Justitie nam het beide mannen hoogst kwalijk, dat zij zich aan de benzine van een weerloze autobestuurder hadden vergrepen. dagavond laat naar Den Haag om gisteren met het kabinet ruggespraak te houden. Toen hy gisteravond in Brussel terugkwam, had hij welis- een tegenvoorstel bij zich, wat overigens door de anderen niet aan vaard werd, maar van het beginsel de drie als een éénheid te beschou- en week hij niet af. Voor 1 juli moeten de Zes dus een besluit nemen. Dit besluit zal neer komen op het uitstellen van de in werkingtreding van de drie regle menten. De kwestie, die echter voor alle partijen van belang is (Italië en Frankrijk voor rijst, Frankrijk voor rundvlees en Nederland voor zuivel) is hoe lang dit uitstel zal worden. Op dinsdag 30 juni zullen de ministers nog eens een poging doen om tot een vergelijk te komen ZOMERPRIJZEN ümf Uit het Leidsch Dagblad van l 28 Junij 1864: j Men spreekt te Parijs i een complot tegen het leven 1 des keizers. Men beweert, dat 1 hooggeplaatste Engelschen in 1 1 de zaak betrokken zijn. moordaanslag zou alweder 1 met orsini-bommen plaats 1 hebben. Z.M. heeft benoemd tot lid 1 van het collegie van curato- ren der hoogeschool alhier 1 den heer Mr R. J. C. Mete- lerkamp te Rijsioijk.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1