GOLD STAR 'n klasse apart! kunst kAleiöoscoQp PITTIGE SIGARETTEN 1,25 GERARD DOU SCHILDERDE LEERMEESTER REMRRANDT de Graaft EXCLUSIEVE EXPOSITIE VAN FRANSE TEKENINGEN ONRUST IN ARGENTINIË Vluchtelingen uitgeleverd door Wenen 9 BLIJMOEDIG EN ARTISTIEK: Velen bij begrafenis van MARIE HAMEL Vier Britten sprongen voor hun leven Oud-falangist veroordeeld Vrijheidsstraffen voor 25 Kroaten Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 26 juni 1964 Derde blad no. 3129# Stipendia aan letterkundigen De staatssecretaris van O.K. en W., drs. L. J. M. van de Laar heeft op voorstel van de Raad voor de Kunst aan de navolgen de auteurs een stipendium toe gekend aan Paul Rodenko te Zutphen, Hans Andreus (voor de tweede maal), J. Demlef, Gerrit Kouwenaar, Adriaan Morrien (voor de tweede maal), Sybren Polet (voor de tweede maal) G. K. van het Reve en Bert Schierbeek, allen te Am sterdam. Jeugdwerk te zien in Keulen f Nederlandse kunst van de 17e eeuw uit particulier bezit is op het ogenblik te zien in het Wa'llraf-Richards-Museum in Keulen. Het museum, dat tot de belangrijkste van West-Duitsland behoort en zelf een schat aan oude Nederlandse meesterwerken bergt, vormt ongetwijfeld de gunstigste omgeving, om de collectie van Giinter Henle jurist, diplomaat, politicus en groot-industrieel die er in geslaagd is een particuliere verzameling van Nederlandse schil derijen van de „Gouden Eeuw" op te bouwen, voor de eerste keer aan het publiek voor te stellen. zoon. Hij ging in 1628 in de leer by de toen nog hier wonende Rem brandt. By hem bleef hij tot 1631, toen hij zich als zelfstandig meester vestigde. Het zwaartepunt ling ligt op het landschapschilderen: Salomon en Jacob van Ruysdael, Hobbema, een van licht sprankelende Cuyp. een tragische Jan van Goyen. Schilderijen en meesters van kleiner formaat ronden het geheel af. Maar ook de andere aspecten van de oud-Nederlandse schilderkunst ontbreken niet: Emanuel de Witte met een bijzonder fraai kerkinte rieur, Pieter de Hooch. de beide Os- tades, Jan Steen, Wouwermans Nico- laas Maes, Hondecoeter. Een kost- Vlaamse schilderijen groeperen zich rond een Rubens, „David voor Abi gail". Maar ook voor een grootindustrieel zijn er grenzen: Rembrandt is niet vertegenwoordigd. En toch is de grootste Nederlandse schilder aller tijden onopvallend aanwezig: een aantrekkelijk jeugdwerk door Ge rard Dou (foto) toont de ongeveer 23-jarige meester Rembrandt aan de schildersezel. Gerrit Dou, doorgaans Gerard Dou geheten, werd op 5 april 1613 te Lei den geboren en in onze stad begra ven op 9 februari 1675. Hij was een leerling van zijn vader, de glazen maker en glasschilder Douwe Jans- vedcneett!! In Nijmegen: „De Vereeniging" weer open Na een verbouwing, die vier maan. den geduurd heeft, wordt vandaag het concert, en congresgebouw „De Vereeniging" in Nijmegen heropend. Het gebouw was tot voor kort par ticulier eigendom en raakte door uitgesteld onderhoud zo ernstig in verval, dat afbraak werd overwogen. Nadat de gemeente de eigendoms rechten had verworven, is in samen werking met een particuliere exploi tatiemaatschappij een vernieuwing tot stand gebracht. De grote concertzaal die 1400 Dou schilderde meestal taferelen uit het huiselijk leven der gegoede burgerij, ook veel stukken met kaars en lamplichteffecten. Hij was tijdens zyn leven zeer in trek en werkte zelfs voor het buitenland, waar zich nog veel van zijn schilderijen bevinden. Onder de weinige, die zich in ons land bevinden zijn er, die tot zijn beste scheppingen behoren. Wij noemen slechts de „Avondschool" in het Rijksmuseum te Amsterdam en „De jonge moeder" in het Mauritshuis te Den Haag. In het museum te Dresden zijn te zien „De schoolmeester" en „De tand meester", in dat te München „De kwakzalver". Andere stukken van Dou zijn in het bezit van het Louvre te Parijs („De waterzuchtige vrouw") en de Ermitage te St. Petersburg, de „Boerin in het bad". Uit Nederlands bezit Hoogtepunt vormt collectie Watteau Franse tekeningen in Nederlandse verzamelingen van Claude tot Cezanne is de titel van de zomertentoonstelling in het Rijks museum te Amsterdam, die van heden af tot zondag 16 augustus in het Prentenkabinet van het museum wordt gehouden. De circa 200 tekeningen omvattende tentoonstelling, waarvoor de keuze in hoofdzaak werd gemaakt door de initiatiefnemer der expositie, de 80-jarige heer Frits Lugt (een der grootste tekeningenverzame laars ter wereldis reeds in het Institute Neerlandais te Parijs ge ëxposeerd geweest. Omdat de kostbare tekeningen niet te lang aan het licht blootgesteld kunnen worden moest de duur der expositie beperkt worden. De catalogus bestaat uit twee de len, een met een tekst en de tweede waarin reprodukties van alle teke ningen vele in kleur zijn opge nomen. Voor het eerst zijn op deze exposi tie de mooiste Franse tekeningen, die zich in Nederlands particulier- en museumbezit bevinden, te zien. Het hoofdbestanddeel van hetgeen uit particuliere verzamelingen wordt ge toond is afkomstig uit de collectie Frits Lugt. Voorts zijn de tekeningen afkomstig uit de collecties van het prentenkabinet van het Rijksmu seum, het Stedelijk Museum te Am sterdam, het Teylers Museum te Haarlem, en het Museum Boymans- van Beuningen te Rotterdam. De expositie begint met een keuze uit het werk van Claude Lorrain. Een hoogtepunt vormt de collectie van 30 tekeningen van Watteau, Ne derland overtreft wat het bezit aan tekeningen van Frankrijks grootste tekenaar uit de 18de eeuw betreft het Louvre. Voorts omvat het geëxpo seerde penseeltekeningen en kryt- studie van Frangonard. Boucher, Hubert Robert en Gabriel de Saint Aubin, dat aangevuld met werk van vele kleinere talenten een zeer geva rieerd en vrijwel compleet beeld van de 18de eeuw toont. De 19de eeuw wordt vertegenwoordigd met werk van Ingres, Daumier Degas, Dela croix en zijn voorloper Gericault, Henri de Toulouse-Lautrec, Manet, Renoir en met Seurat en Cezanne wordt deze expositie afgesloten. Alle geëxposeerde tekeningen zijn inge lijst. In Argentinië hebben arbeiders gis teren opnieuw fabrieken bezet. Vol gens het algemeen vakverbond zou den sedert 18 mei met de acties werd begonnen 4100 bedrijven door 1.150.000 werknemers zyn bezet. Er kwamen geen incidenten voor Er kwamen gisteren geen inciden ten voor en slechts bij één fabriek in Cerdoba sneuvelden enkele ruiten. Ook werden geen arrestaties ver richt. In Tucuman en Rosario bezetten de studenten gisteren de universitei ten, terwijl iir het noorden van het land de arbeiders in de olie-industrie het werk neerlegden. Het treinverkeer in Buenos Aires lag gedurende twee uur stil. Het feit dat het spoorwegpersoneel ook de acties deelneemt, wordt belangrijk geacht omdat de bond van spoor wegpersoneel niet behoort tot de 62 peronistisch-gezinde organisaties die het algemeen vakverbond beheersen. De voorzitter van deze bond, die tot dezelfde partij behoort als de Argen tijnse president, zal trachten te be middelen tussen het algemeen vak verbond en de regering. Fusie A.B. en R.B. In het communiqué van 11 juni omtrent de fusie tussen de Amster- damsche Bank N.V. en de Rotter - damsche Bank N.V. deelden de di recties van beide instellingen mee, dat binnenkort een meer uitvoerig bericht aan aandeelhouders zou wor den gepubliceerd. Nader kan worden meegedeeld, dat dit bericht zal ver schijnen nadat voor de statuten van de op te richten Amsterdam-Rotter- Justitie zal zijn verkregen, bovendien zowel voor de Amster- damsche Bank als voor de Rotter - damsche Bank de half-jaarcijfers be kend zullen zijn, aangezien het in de bedoeling ligt deze cijfers in het be richt op te nemen. Verwacht wordt dat het bericht in de loop van augus tus zal kunnen worden beschikbaar gesteld. De Amerikaanse ambassade in We nen heeft vandaag aan de Oosten rijkse regering een verklaring ge vraagd waarom twee Tsjechoslo- waakse vluchtelingen aan de Tsjechische autoriteiten zyn uitge leverd nadat zjj toestemming had den gekregen naar de Verenigde Sta ten te emigreren. De twee vluchtelingen, de 30-jari- ge Josef Mikulik en zyn vrouw Eva, 25 jaar, uit de Tsjechische plaats Ni tra, werden twee weken nadat visa voor de Verenigde Staten waren afgeleverd, door de Oostenrijkse po litie uit het vluchtelingenkamp ge haald en aan de Tsjechoslo waakse grens uitgeleverd. Andere vluchte lingen uit dat land zeiden in We nen, dat zij onmiddellijk de gevan genis in gingen, maar dat mevrouw Mikulik later werd vrijgelaten om te zorgen voor hun nog geen twee jaar oude zoontje, dat bij de groot moeder van Josef was achtergela ten. De Amerikaanse ambassade heeft al twee weken geleden zonder resul taat getracht inlichtingen over deze deportatie te verkrijgen. Oostenrijk se regeringsfunc it.ionarissen hebben tot dusver niets willen zeggen, be halve dat de deportatie zodanig was uitgevoerd dat zou worden voorko- dat het paar zou worden ver- M Caroline Kaart, Cilly Wang Wie verzekerd wil zijn van een blijmoedige avond, moet eens een bezoek brengen tot en met 30 juni aan het Nieuwe De La Martheater te Amsterdam, waar de bekende zangeres Caroline Kaart en de mime-danseres Cilly Wang een bijzonder gevarieerd en aantrekkelijk programma presenteren. U kent Caroline Kaart, die „met haar „huiskamer"-programma al meermalen in Uw huiskamer op be zoek was. Als U nu bij haér op be zoek komt, krijgt U weer dat gezelli haar charme doet de rest. Met haar Schotse- of minneliede ren, met vier liederen van de maan (van Schumann, Schubert e.a.) en na de pauze een „Liedje met, liever gezegd vele liedjes met Caroline" neemt zij telkens weer voor zich in, ook door de smaakvolle keuze van haar toiletten. Zoetelijk? Soms, maar lang niet altijd, want Caroline blijkt meer in haar mars te hebben ,dan zo ogenschijnlijk ge dacht wordt. Kortom: het. is een vreugde haar te horen en te zien! Volgens Amerikaanse kan de Amerikaanse ambassade geen wettelijke of diplomatieke stappen en omdat de V.S. met Oosten rijk geen verdrag over vluchtelingen hebben. an^ereIlkTsj>chenennaaer ^stenrijk Ee" articstevanhetzuiverete gekomen vL de Olympische win- terspelen in Innsbruck en hadden daar politiek asiel gevraagd. Dit werd hen geweigerd omdat zij thuis geen gevaar zouden lopen vervolgd te worden. Zy kwamen echter in aan merking voor emigratie naar de V.S. werden uit de gevangenis naar vluchtelingenkamp in Traiskir- chen overgebracht in afwachting hun visa en overtocht. Op 28 werden zy door de Oostenrijkse politie van bed gelicht en naar de grens gebracht. Wat zy presteert in al haar scènes verrast telkens weer, vooral ook door de bijpassende kostuums, en de ka- danst, alsof het waarachtig levende figuren zyn. Wij denken aan haar uitbeeldingen van haarPax de deux', „Landler, „De gastdirigent", „Plantaardig inter mezzo" (prachtig ook van kleur", „De schilder in zijn atelier", „De klei- Strijdster voor het recht Onder zeer grote belangstelling, voornamelijk uit de toneel wereld, maar ook uit televisie- en radiokringen. is gistermiddag op de Joodse begraafplaats te Muiderberg het stoffelijk overschot van de actrice Marie Hamel ter aarde besteld, die op 66-jarige leeftijd in Julianaoord te Laren is overleden. Nadat de leraar der Joodse gemeente, de heer A. Salomons, de Joodse gebeden had gesproken, hield hij een korte treurrede, waarin hij vele facetten van deze ac trice belichtte. „Marie Hamel kwam uit een dia mantwerkersgezin en zfj heeft als een diamant voor velen geschitterd". Zij was zeer hulpvaardig, iedereen was welkom in haar huis en nim mer deed iemand, die hulp behoefde vergeefs beroep op haar. kwamen, en deze mensen hebben grote invloed gehad op de ontwikke ling van de huidige maatschappij. Het waren strijders voor de rechten van de mens en dat is een facet dat men niet vergeten kan. Een ander facet zag men vooral in de laatste dagen van het leven deze actrice. In haar hart klop te een joods hart en wat ze ook deed en hoe zij ook leefde altijd was .zfj een joodse vrouw. Vader Jacob had een koninklyke begrafenis kunnen hebben, maar hij wilde alleen maar temidden van de zijnen rusten en zo hadden wij Ma rie Hamel een koninklyke begrafe nis willen geven met koorzang en misschien wel met muziek, maar Ma rie Hamel wilde een eenvoudige be- I element, grafenis temidden van haar dierba- Zeer vele ren op de begraafplaats, waar ook l groeve. de heer Salomons. Nederland is het enige volk, dat geen antisemitisme kende, maar toen de vijand kwam. laaide dat op en nu nog zijn er lieden, die het vonkje van antisemitisme brandende willen houden. Helaas ook kunnen zy zelfs niet de graven met rust la ten. De heer Salomons hoopte dat daartegen zeer krachtige maatrege len genomen zullen worden. Mr. H. Boekei sprak namens het bestuur van het algemeen pensioenfonds van Nederlandse tonelisten, waarvan de actrice een actief bestuurslid was. Hierna sprak de acteur Lo van Hensbergen, namens de toneelkun- tenaars en ook als collega, die veel met haar op het toneel heeft ge staan. Als laatste sprak de acteur Fred Stemberg over het wezen van deze kunstenares, die nooit afhan kelijk, maar altijd aanhankelijk was. In het gezelschap van de toneel groep Theater was zy een bezielend bloemen dekten de meisje' CILLY WANG i op Zondag", „Het dienst- „Twee kleine acrobaat jee" en als clou van alles „Het danspaar" dat werkelijk alles overtreft! Het is alleszins begrijpelijk, dat Cilly Wang binnenkort in Wenen haar geboorteplaats haar kunst gaat brengen in het „Theater an der Wien" en in juli voor de zevende maal voor een grote tournée naar Amerika vertrekt. Haar kunst is dan ook van internationale allure en U verveelt zich bij het veelomvattende dat zij brengt, geen moment. De zaal had eigenlijk stampvol moe ten zijn, maar helaas het mooie zomerweer bleek een handi cap. Wilt U echter iets bijzonders be leven, prefereer dan de zaal boven de buitenlucht en ga dit programma eens bekijken. U zult er géén spyt van hebben: dat verzekeren wy U, vooral ook om dat de twee pianisten Cor Lemaire en Wim de Vries de laatste met de nummers aaneenrijgende praatjes bfj de hand zyn, om het muzikale ge not te verhogen. Spaak sprak met Moise Tsjombe middag in Brussel een onderhoud een half uur gehad met de lige Katangese president Moise Tsjombe. De Kongolese leider, die woensdag uit Madrid in Brussel aan kwam, reisde nog gisteren door naar Leopolds tad. Jacht overvaren Vier Engelsen hebben gistermid dag ternauwernood het vege lijf weten te redden toen hun 13-tons jachtje „Smuggler-too" op de Wes- terschelde naby Hansweert werd overvaren door een Belgisch binnen schip van ruim 1300 ton, geladen met kolen. ,Het was een angstig moment toen het jacht onder onze voeten wegzonk en binnen de minuut in het water verdween", zei de 47-jarige eigenaar van het Jacht. Thomas Burton, na dat hy en zijn vrouw Mary en het echtpaar Storey, allen wonend in Hunstranton, Norfolk, rillend en wel aan boord van het Belgische schip, de „Sonia Erna" waren gehesen en in Hansweert aan wal waren ge bracht. De heer en mevrouw Storey Visten op het Belgische binnenschip over te springen, maar de heer en mevr. Burton, beiden 47 jaar oud. konden slechts het leven redden door in het water te springen. Alle bezittingen van de opvaren den van het jacht, waaronder juwe len, fototoestellen, geld. radio's, kle ding enz., zijn met het schip mee de diepte ingegaan. De heer Burton zei weinig hoop te hebben op de goede afloop van een eventuele bergingspoging van het jacht, waarvan de waarde op 50.000 gulden wordt geschat. De vier Engelsen, die op vakantie een tocht door Nederland en België maakten zullen waarschijnlijk mor gen naar hun land terugkeren twee dagen eerder dan de bedoeling was., en een zeewaardig jacht armer. De voormalige falangistische lei der Dionisio Ridruejo is gisteren veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf en een boete van 10.000 peseta wegens illegale propaganda tegen het bewind van generaal Franco. De 51-jarige dichter Ridruejo werd in april in Madrid aangehouden na ongeveer een jaar in Frankrijk te hebben vertoefd. Hij werd later zon der borgtocht op vrije voeten gesteld. Volgens Ridruejo zelf, die na zijn falangistische periode een scherpe criticus van het Franco-bewind werd, is de beschuldiging tegen hem voornamelijk gebaseerd op een in het buitenland gepubliceerd boek, getiteld „Escribo en Epana". In het proces in Bonn tegen 25 Kroatische ballingen, die In november 1962 een bomaanslag pleegden op de Joegoslavische afdeling van de Zweedse ambassade in Bad Godes- berg, is gisteren uitspraak gedaan. De hoofdbeklaagde. de 39-jarige Franjo Percic, werd veroordeeld tot vyftien jaar tuchthuis wegens dood slag, bedreiging met geweld, het ple gen met anderen van een aanslag met ontplofbare stoffen, alsmede brandstichting met het in gevaar brengen van mensenlevens en ver nieling. De 50-jarige geestelijke Medic-Sko- ko is op dezelfde gronden, met uit zondering van doodslag en bedreiging met geweld, tot vier jaar tuchthuis veroordeeld. De groep beklaagden, die voor de ontplofbare stoffen gezorgd hedden, heeft tuchthuisstraffen gekregen va riërend van zes maanden tot drie jaar. Aan dertien beschuldigden zyn tuchthuisstraffen opgelegd en twaalf Kroaten zijn tot gevangenisstraffen vanaf drie maanden tot drie jaar ver oordeeld. Voor alle opgelegde straffen geldt aftrek van ongeveer achttien maanden voorarrest. De openbare aanklager had tegen Percic levens lange tuchthuisstraf geëist wegens moord en tegen Medic-Skoko 4',2 jaar tuichthuis. Bij de aanslag op de vertrekken van de Joegoslavische vertegenwoor diging in Bad Godesberg, werd een deel hiervan door brand en bommen verwoest en een Joegoslavische con cierge. die de aanslagpleger pro beerde tegen te houden, neergescho ten en dodelijk gewond. Dc rooms-katholieke priester Rafael Medic-Skoko werd beschouwd als de geestelijke leider van de .Rroeder- schap van het Kruis", een Kroatische anti-titoïstische emigrantengroep, die na de bomaanslag in november 1962 in West-Duitsland werd verboden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5