RECORD AANTAL NIEUWE LEERLINGEN VAN 236 LEXINGTON Tentoonstelling van verzamelingen Gunstige resultaten bij geref. onderwijs „DE MINNARES": ZWEEDSE FILM VAN TREFFEND NIVEAU Films van deze week in heiden Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 26 juni 1964 Tweede blad no. 31296 Bij Chr. Lyceum te Leiden Dependance in Zuid-West Tot de eerste klas van het Chr. Lyceum te Leiden is dit jaar een record aantal leerlingen toegelaten. Niet minder dan 236 leerlingen zullen met september het onderwijs aan dit lyceum gaan volgen. Hoewel nog afgewacht moet worden hoeveel leerlingen niet naar de tweede klasse zullen worden bevorderd, houdt men er reke ning mee, dat het nieuwe cursusjaar met negen eerste klassen be gint. Beehalve in de school aan de Ka- gerstraat worden de eersteklassers ondergebracht in twee noodgebouwen, eveneens staande aan de Kagerstraat en in een omstreeks oktober te ope nen dependance in Zuid-West. Het lerarenkorps is voldoende om deze grote toeloop op te volgen. Toegelaten werden: Lida v. d. Perk, Lidy v. d. Vliet, Arma van Leeuwen, Joke Vos, Ada Bezemer, Arend Hoek, Truus Kruyt, Johan van Luyk, Mi- chiel Parlevliet, Jos Rermnelzwaal, Corien van Rijn, Rob van Rijn, Henk Slatius, Hans Taat, Arie Verdoes, Gerrie de Waard, Dik van Beelen, Gerda v. d. Bent, Cor v. d. Gugten, Leo Guyt, Arie-Kleis v. d. Kooy, Willy Kuyt, Gijs v. d. Marei, Truus v. d. Marei, Henk Meirink, Arie v. d. Plas. Maddy Schipper, Henk Wiggers, Ly- diia Klugkist, Wim Nijeboer, Janet Parlevliet, Nel Peursum, Lidia v. d. Eykel, Paul Hoogstadt, Jan Willem Buis allen te Katwijk; Ed Beef tink, Ben Bekooy; Kees Bergman te Kat wijk; Henk Brussee (Rijnsburg); Margriet Haasbroek (Noordwijk) Winston Jessurun; Kees Kapteyn (Noordwijk); Hans v. d. Kooy, Mieke Limburg, Dany de Mooy; Corry Peursum (Rijnsburg)Marjan San ders (Oegstgeest)Renée Uittenboo- gaard (Oegstgeest); Andre Huigens, Peter Smit, Loes van Strijen, Alma v. d. Wijngaard, Rob Brussee, Chris Marks, Paul Kempff, Arie Kikkert, Bram Kuiper; Anja Oldhoff (Voor schoten) Freek Arnoldus, Karei Bordewijk, Telma Breedveld, Gretha van Dijk, Joke Kamphof, Wouter Pe_ ra, Nico Pool, Fransisca Ravestein, Theo van Rooijen, Tineke v. d- Wilk, Albert de Bruijn, Ton v. d. Burg, Ineke van Heel, Heieen Klomp, Jan Leeuwenburgh, Niesje v. d. Mey, Paul van Trigt, Con Zaadnoordijk, Gijs Knevel, Willem Coumou, Willy van Ees, Wim Martijn, Yvonne v. d. Zee, George Hartmann, Bert Lever, Arie Jan Mulder, Hetty de Ru, Jan Ver schoor, Anita Lamme, Willy de Haas, Corry den Hertog, Arja Ruigrok, Ri- neke Kop, Hans Overduin, Nico Hen driks, Fred Henzen, Henk Mieremet, Yvonne Taverne, Marion Otte; Hen- drien Brands (Oegstgeest); Anneke van Ameyden; Richard Boekkooi (Leiderdorp); Petra Kisman, Rob Moeliker, Renée Sloot, Gert-Jan Oru vlee; Bobby Beekman, Onno Besjes, Evelien v. d. Blij, Jan Bruins, Hans van Evert, Koos de Graaf, Jan Graaf (Zoeterwoude)Nicolette Ham, Gijsbert Jansen, Ingeborg Landwier, Lieske v. d. Linden, Bert Meerburg, Frans Meis, Peter Minnema, Anneke Visser, Ria van Zwieten. Rudolf Arkel, Elly Braat, Jan Domburg allen te Leiderdorp; Wim Hakkenberg (Zoeterwoude); Elze de Jong, Koen Mertens, Karei v. d. Nadort, Pieter Noordanus, Dieneke Noordhoek, Aaf. ke Kisman, Alie Planting, Rik Slinger, Margaret Verhoogt, Marijke de Vries, allen te Leiderdorp; Mik den Hartoog, Theo Horsman, Rutgerd Horsman, Janny van Rossen allen te Lisse; Gonnie v. d. Lely (Haarlemmersmeer) Piet van Waveren (Lisse)Peter van Driel (Nieuw-Vennep)Ringert Rey- enga (Nieuwe-Wetering)Leen Dek ker (Noordwijk): Maurits van Holtz (Noordwijk)Henk v. d. Linden (Noordwijkerhout)Paul Lindhout, Jeannette de Mooy, Wim v. d. F" Meisje gewoiul bij botsing Op het drukke kruispunt Stations weg Steenstraat Rijnsburgersingel —Morssingel had gistermiddag om streeks kwart over vijf een botsing 2i| plaats tussen een wielrijdster (0 motorfiets. De wielrijdster, een 21- Zowel het meisje als de motorrijder bevonden zich op de Stationsweg in het linikervoorsorteringsvak. Het meis je dat voorop reed, sloeg daar linksaf, terwijl de motorrijder doorreed. Bij de botsing, die daarop volgde, werd het meisje gewond en liepen zowel de fiets als de motor schade op. Hans v. d. Wiel, Aad Quak, Peter Schoneveld, Willy van Stam, Aldert Barahoorn, Frits van Doorn. Wilma Hoek, Albert Spaanderman, Cockie Vos, Wendy Admiraal, Marjan de Bakker, Pieternel Tol, Albert v. d. Werf, Peter van Bueren allen te Noordwijk; Herman de Boer (Oegst geest), Jaap Brouwer, Henk Fakkel, Janneke Hartog, Liesbeth van Iter- Jan t Jong, Renée Spierings, Jo- sette de Vries Lentsoh, Freddy Zand bergen, Bram Breebaart. Bram Mieog allen te Oegstgeest; Nel van Nieuw- poort, Ina van Nieuwpoort te Voor hout; Aukje Wielinga (Oegstgeest) Jan Huizinga; Rob van Vuuren (Oegstgeest)Dikkie Spierenburg (Katwijk)Mariska de Zwaan (Voor hout) Liesel van Heukelom; Lyda den Heyer, Gert Mulder, Nico van Egmond, Kees v. d. Haak, Dik van Delft, Kees van Delft, Marti van Eg- mond, Jacq v. d. Eykel, Piet Kralt, Wim van Starkenburg, allen te Rijns- burg; Wilma Benschop, Marion Bruyn, Peter Kleefman, Johan Mo lenaar, Kees Sietsma, Jan Wierda, Marco Zuilliof allen te Sassenheim; Sjako Biemond (Lisse)Max van Breda (Sassenheim)Gert van Leeu- Paul Noort, Maaty Rovers allen te Valkenburg; Jan Splinter, Toos Dijk, Gerard Huying, Gerrit Mol, Marlies Planje, Jan Vesseur, Anton Vette, Jellianne de Vries. Wies Bak ker, Mariët van Diemen, Leo Freeke, Hermy Matze, Herman Rothman allen te Voorschoten; Marijke Koelmans (Voorhout); Nelleke Boonstra (War mond) Okkie v. d- Voet (Warmond) Henk Godühelp, Miohiel Hart, Tia Kraay, Frits von Münching, Tonneke Nauta, Dineke Palm, Netty Prins, Peter Romeyn, Cornelis Scheer es. Joke Terpstra, Catrien Traas Ankie Vedder allen te Wassenaar-; Guus Bergshoeff (Alphen a. d. Rijn); Jo han van Tol (Abbenes)Frans de Jonge (Katwijk); Marian Prast (Zaandam)Mia de Beun (Voorscho ten). Niet toegelaten werden 17 leer lingen. Waar geen plaatsnaam ver meld staat, is deze Leiden. Ds. J. H. de Boer blijft in Leiden Ds. J. H. die Boer, sinds oktober 1958 predikant van de Geref. Kerk alhier, heeft bedankt voor het beroep van de Geref. Kerk te Rotterdam (Katendrecht). WONING VAN LEIDEN AAR „ROVERSHOL" De officier van Justitie by de Haagse rechtbank constateerde, dat de woning van een 21-jarige loswerk- man uit Leiden een „rovershol" gelijk was, vanwege de voorraad gestolen goederen, die er was opgeslagen. Deze verdachte was er met een 21-jarige Leidse schilder op uit getrokken. Zij hadden elkaar in een opvoedingsge sticht leren kennen en hadden finan- ciële moeilijkheden, zodat zij uit ste len gingen. Er waren door de officier slechts enkele feiten tenlaste gelegd, o.m. diefstal van een bromfiets uit een poort aan de Kaasmarkt, diefstal van een bromfiets bij een dansschool aan het Steenschuur, diefstal van pech-lamp uit een auto in een ga aan de Leliestraat. Verdachten zijn reeds vaker met de politie in aanra king geweest, doch de officier consta teerde, dat de opgelegde straffen ken nelijk weinig invloed hebben gehad. De eis luidde tegen ieder van de verdachten een jaar gevangenisstraf, n twee maanden voorwaarde- aftrek van voorarrest. De ver- •s, mr. Korthals Altes en H. R. Sicman bepleitten een gecombineerde straf. Uitspraken op 7 juli. uit de zuiverste tabakken Sigarenbandjes lucifersmerken munten Vanavond opening Dr. P. van de hervormde wijkgemeente „Ma- rewyk", zal vanavond om len va verrichten van een voor unieke tentoonstelling. Op deze te toonstelling zullen ongeveer 50 le den van de in maart 1963 opgerichte ruilclub „Koningskerk" tonen welke verzamelingen zij op velerlei wijzen, doch hoofdzakelijk door ruilcontac ten, hebben bijeen gebracht. Naast de collecties van de ste voorwerpen, zoals lucifersmerken, postzc_ de bezoekers nog meer unieke melingen kunnen bewonderen. Hier onder bevinden zich de verzamelingen van zeldzame natuurstenen, bijzon dere munten en prentbriefkaarten en zelfs van lucifersmerken, die een reeks van gebeurtenissen uit de Griekse mythologie weergeven. Teneinde een en ander voor verza melaars en belangstellenden zo fraai en effectevol mogelijk te laten uitko men, zijn de clubleiders, de heren P. Eradus en J. F. Kloeg, met een staf van leden-medewerkers in de afgelo pen avonden vele uren druk in touw geweest met het opbouwen en inrich ten van twaalf grote vitrines en een twintigtal uitneembare kaders, die een goed overzicht van de collecties waarborgen. De gehele uitstalruimite waarde ongeveer f 4500 kon wor. den opgebouwd en gerealiseerd dank zij de schenkingen van de benodigde materialen door een aantal met deze vorm van jeugdwerk sympatiserend» ouderen. Eveneens door schenkingen kon de clubleiding voor de zowel mooiste als Hiertoe worden de inzenders (sters) ingedeeld in drie leeftijdsgroepen en voor elke groep worden een ereprijs, zeven hoofdprijzen en enkele troost prijzen uitgeloofd. Onder de ere- en hoofdprijzen bevinden zich 2 transis tor radio's, grote insteekalbums en verlichte vergrootglazen. De beoorde ling zal geschieden door een jury, be staande uit mej. P. Lagerwerf (lid van de ruilclub) en de heren S. Hoek- V.V.V.- kantoor op Schuttersveld Er komt in Leiden een nieuw VVV- kantoor. Het zal worden gebouwd op het Schuttersveld, vlak bjj de Rijns burgersingel. Het krijgt dus een plaatsje naast de op dit veld gepro jecteerde schouwburg. De vereniging heeft van het gemeentebestuur de mededeling ontvangen, dat zij aan een archtiect opdracht kan geven tot het ontwerpen van een representatief gebouw. Het zal een ruime ontvangst- inlichtingenhal, een directie-verga derzaal, een administratie vertrek, keukentje en een ruime kelder vatten. IJsrevue komt naar Leiden Leiden, dat sinds 1958 geen ijsrevue gehad, kan volgende week zijn hart wee van charme, lichteffecten en kleuren. Advertentie Verbouwings-uilverkoop Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GÉBOREN Ronald Hendrikus, z. v. H. Bink 1. Sliggers. Christina Odilia, l C. T. M. Weers. Jtirjei Norbert Eel J. E. Bos Walraven. Michel Freddy Willem Jo han. z. v F. W. D. N. van Rheenen en I W. C. Kroet. Adrlana, d. v. W. A. de Jong en L. W. van Rijn. Arthur Born en J. P. van den Berg. GETROUWD P. Kraan en H. G. Massaar. H. H. M. van den Berg en M. W. Jansen T. Sanders en A. M. de la Rle. J. de Vrind en A Vermond. J. Herruer en E. Slera. D. K H. Albers en C. J. A. M. Bertrams. A. Lens en A. Ouwehand S P van Kins en W. Klinkhamer. W. van der Zeeuw en A. J. Stokkermans. P Maas en J H. M. Gordijn. B. J. Anlba en M. Slere. OVERLEDEN J. Elings, 56 jaar. man. M. Rietdijk. 58 jaar. man. L. Nede^rvel<L J8 ^jaar, Velzen, der Vlugt, 84 jaar, man. RASSENREL IN FLORIDA Ongeveer 45 mensen zijn gister avond in het door rassentegenstel lingen verscheurde St.-Augustine, Florida, gewond, toen een menigte van tweehonderd blanken door een politiekordon heenbraken om negers die voor opheffing der rassenschei ding demonstreerden aan te vallen. Het was het ernstigste incident in deze stad tot dusver. In de afgelopen dagen waren voor- en tegenstanders der rassenscheiding al verscheidene malen slaags geraakt. De demonstranten weken gister avond uit naar de negerwijk nadat de politie er niet in geslaagd was een einde te maken aan de talrijke gevechten. De politie had eerder op de dag een einde gemaakt aan een gevecht tussen 75 blanken en honderd neger- demonstranten die op een voor hen niet toegankelijk strand wilden gaan. Een twintigtal personen werd gear resteerd. De politiemacht, die al enkele da gen bezig is de streek tussen Phila delphia en Meridian uit te kammen op zoek naar drie studenten, die dert zondag worden vermist, hebben versterking gekregen van tweehon derd mariniers en acht helikopters. Zü zullen in opdracht van president Johnson meehelpen in de speurtocht naar de drie jongelui, twee blanken en een neger, die de staat Missis sippi waren ingetrokken om mee te doen aan acties tegen rassenschei ding. Hun uitgebrande auto werd be gin deze week in een moeras gevon den. Ondanks huisvestigingsprobleem De gereformeerde schoolvereniging de heer De Jong een gedetailleerd hee,t^ravond in auUva» d,| ulo-school aan de Diepenbrocklaan gy bestuursverkiezing bleek na haar jaarlijkse algemene ledenverga- schriftelijke stemming, dat de perio- gehouden. Uit het jaarverslag van de i diek aftredende heren A. J. v. d. t r. j t» vi Berg, D. de Bruyn. J. Overduin en secretaris, de heer D. de Bruyn, bleek G |^haap met meerderheid dat ook in 1963 de onderwysresul - van stemmen waren herkozen. Daar taten zeer bevredigend waren, on- i dr. H. R. Rookmaker wiens benoe- dank, enkele stores, ,1s *evo,S i het huisvestingsprobleem in Lei- binnenkort kan worden verwacht stra, F. H. Uitenhout en A. Ouwe hand. De tentoonstelling ls morgen ge opend van 10 tot 20 uur (ingang hoek KoningsstraatWillem de Zwijger laan. In verband met deze tentoon stelling zal de gebruikelijke ruilavond I Jong, het leerlingental zeker de vandaag niet doorgaan. I dige opvoering geven. Hierna bracht den, waardoor het bijzonder moeilijk valt onderwijzers (essen) uit andere gemeenten aan te trekken. Voorts wees het verslag er op, dat naast de gewone werkzaamheden in samenwerking met andere prot. chr. schoolverenigingen en de vereniging „Philadelphia" de oprichting van een Prot. Chr. vereniging voor b.l.o. tot stand kon worden gebracht en tevens werd bereikt, dat de tweede school-maatschappelijke werkster baar werkzaamheden in het bijzon der tot de prot. chr. scholen zal beperken. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer J. H. de Jong, liet duidelijk uitkomen, dat de ver eniging ook in financieel opzicht een gunstig boekjaar had met een bevre digend batig saldo. In zijn toelich ting wees de heer De Jong o.m. op de kleine daling van het aantal leer lingen gezien in verhouding tot de bevolkingsaanwas. Een meer gerichte propaganda voor het gereformeerde onderwijs zou, aldus de heer zich niet meer herkiesbaar had ge steld, werd in zijn plaats de heer K. R. Veenhof gekozen. De voorzitter richtte hierna een hartelijk afscheidswoord tot dr. Rookmaker, waarin hij de scheidende functionaris hulde en dank bracht voor het vele werk, dat deze gedu rende een reeks van jaren In het be lang van de vereniging verrichtte. Als laatste verenigingsdaad. gaf dr. Rookmaker nog een beschrijving van en toelichting op de twaalf door de Haagse beeldhouwer en glazenier H. Krijger vervaardigde gebrandschil derde ruiten, die in de aula zullen worden aangebracht en de geschie denis van de Verloren Zoon weer geven. Nadat de vergadering haar goed keuring had gehecht aan enige wijzi gingen in het huishoudelijk regle ment, volgde tot besluit nog een korte rondvraag. Tijdens de vergadering maakte de voorzitter bekfend, dat dezer dagen de heer H. Hoogmoed tot waarnemend hoofd van de school aan de Storm Buysingstraat en de heer A. Druk ker tot hoofd van de school aan de Studio Een Zweedse film van treffend niveau wordt geboden met „De minnares (Alskarinnan), geregiseerd door de nieuwe aandachttrekkende figuur Vilgot Sjömman die voor dit verhaal, bekroond met „De zilveren Beer" op het Filmfestival te Berlijn, ook het thema schreef. Een filmpersoonlijkheid, met wie men ongetwijfeld in de toekomst rekening moet houden! Een oud thema: de liefde van een oudere, getrouwde man voor een jonge vrouw, wordt hierin psycholo gisch treffend en in menig opzicht origineel behandeld. De liefde is wederkerig, het is een liefde op het eerste gezicht, hoewel het eerst met een woedende uitval begon De complicatie wordt nog verhe vigd, doordat het meisje een jonge vriend heeft, die uit den aard van de zaak al heel gauw ontdekt, dat zij geheel veranderd is. Drukke arbeid en huiselijke om standigheden maken, dat de liefde voor de oudere man slechts zelden tot ontplooiing komen kan. Hoe wacht het meisje een hele, lange dag op hem, totdat hij tenslotte slechts twintig minuten voor haar vrij heeft. Maar met dit schamele is zij ai ge lukkig Zo weet de regisseur-auteur het nog op tal van andere wijzen duide lijk en aanvaardbaar te maken, dat de situatie voor beiden ondragelijk wordt, speciaal voor het meisje, dat uiteindelijk tot het besef komt, dat er voor hen geen .later", waarop zij gehoopt hebben, zijn zal. Na vorige pogingen daartoe, breekt zij voor goed de verhouding af. Dat defini tieve besluit wordt genomen na een nachtelijke treinreis, als het meisje op weg is naar Italië, waar zij als kindermeisje bij een Zweeds gezin gaat werken. Telegrafisch meldt zij hem, nooit weer terug te zullen ko men. Zou zij in het vreemde land eindelijk weer rust en vergetelheid vinden? Deze beklemmende film geeft een raak beeld van een dergelijke kwel lende toestand, welke uitputtend en met volledig begrip voor de verte- BIBI ANDERSSON in „De minnares" ren, die vertolkt worden door Bibl Andersson, Max von Sydow en Per Myrberg. Vilgot Sjöman geeft een indrin gend en waarheidsgetrouw beeld van gebeurtenissen als deze en heeft er een gevoelig maar toch niet senti menteel drama van gemaakt, dat door het volstrekt eigen karakter rende gevoelens der drie hoofdfigu- nog veel van hem doet verwachten. De oud-Olympische en -wereld kampioen Max en Ernst Baier pre senteren van dinsdagavond af op het Schuttersveld hun fonkelende Berli- nez Eisrevue in een produktie, waar mee zij in Zuid-Amerika en Europa reeds grote triomfen oogstten. Een ijsballet, dat zich afspeelt in een sprookjesachtige sfeer en doordrenkt is van tal van originele vondsten. Aan dit ijsfestijn werkt een groot aantal internationale sten-en mee, o.w. de Duitse kampioen van vorig jaar Ka rin Guden en de oud-wereldkam pioenen Rita Blumenberg en Werner Mensching, die o.a. Èh hun creatie KARIN GUDE de Duitse kampioene van vorig jaar. van ..My fair Itódy", deze musical op het ijs zetten. Als speciale attractie is in dit ballet opgenomen de Austra liër Desmond Scott, die op de schaats een appel doorklieft, ge plaatst op het hoofd van zijn partne- rin. Op de ijsvloer, van 500 vierkante meter, zal ook een ijsballet aantre den, waaraan niet minder dan 36 personen meewerken. D'Artagnan tegen de 3 musketiers LI DO De vriendschap tussen de kapitein der musketiers d'Artagnan en zijn drie dappere makkers Athos, Porthos en Aramis blijkt in deze film lichtelijk verstoord door de politiek. Dit verrassende element voert de spanning nog op in een werk, dat door de vele degengevechten. listen, hinderlagen en ontvluchtingen weer rijkelijk voor de afwisseling zorgt, die men van dit genre mag verwach ten. Een belangrijke rol in dit 17de eeuwse verhaal speelt ditmaal koning Charles II van Engeland, die de gast vrijheid geniet van het Franse hof. En het hoofdmotief is de vraag wie erwinnen zal: de Franse koningin regentes Anna van Habsburg, die Charles welgezind is of de machtig ste man aan het hof, kardinaal Mazarin, die Charles wil uitleveren aan Cromwell, hetgeen de dood de gevluchte Engelse koning betekenen. Hier komt de tegenstel ling tussen d'Artagnan en de drie musketiers aan het licht, want laatstgenoemden willen onder geen beding, dat de kuiperijen en boze plannen van Mazarin aan Charles het leven zullen kosten, terwijl d'Artagnan zich strikt houdt aan zijn opdracht om Charles, die kans heeft gezien de benen te nemen naa,r het hof van de prins van Condé, naar Parijs terug te brengen. Het spreekt wel vanzelf, dat de tegenstelling tussen d'Artagnan er zijn drie vrienden slechts van tijde' ljjke aard is. Allrs komt terecht er Mazarins politiek wordt doorkruist. Maar voor het zover is. speelt er zich heel wat af en er ontrolt zich. Eastmancolor, een serie taferelen vol spanning en variatie. Prolongatie TRIANON Irma la douce, zoals ze door Shirley MacLarne onder regie van Billy Wilder op het witte doek is gebracht, is gisteren in Leiden haar tiende week ingegaan. De kleurrijke (iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiii „Stuurloze twee": Komisch avontuur met Jean Gabin en Belmondo CAMERA Aan het eind van deze j indruk, maar onder de oppervlakte m komt een scène voor, waarin gist het. Want deze oud-marinier hoge Britse officier het bestuur kan zijn Jeugdervaringen in het .Hud', karakterloze geweldenaar LUXOR „Hud, de ontembare" een veelgeroemde Amerikaanse film, die te vergelijken is met „Eeu wig zingen de bossen". Een hard, realistisch verhaal, een familievete, ruw land en dramatische hoog tepunten. De een zal dit werk on vergetelijk vinden, de ander senti menteel. Wy voelen zelf meer voor het laatste. Onder regie van Martin Ritt le- ïren de acteurs Paul Newman, Mel- vyn Douglas, Patricia Neal en Bran don de Wilde goede prestaties. Hud is een onuitstaanbare jon geman, die echter (o, eeuwig raadsel) bijzonder in trek is bij de vrouwen. Hij leeft op gespannen voet met z(jn vader, een principieel man, die de ranch leidt. Tussen deze twee fi guren staat Lon. een 17-jarige jon gen. Hij adoreert zijn grootvader, maar heeft ook bewondering voor zijn oom Hud. Veeartsen constateren, dat al het vee lijdt aan mond- en klauwzeer. Alie dieren moeten worden af ge- overhoudt zijn hele leven voor heeft geploeterd. Hud interesseerst zich er niet voor, want er zit olie in de grond. Lon, die er inmiddels achter is gekomen, dat Hud schuldig is aan de dood zijn vader, leert nu het ware rakter van zijn oom kennen en trekt. Ook een huishoudster, die door Hud is lastig gevallen, wenst niet langer meer met hem samen te le ven. Hud moet nu de volledige con sequenties van zijn gedrag aanvaar dden en blijft alleen achter. en de burgerij van het dorpje Tigre- ville (aan de Atlantische kust) op ontroerende wijze dankt voor het prachtige vuurwerk, dat ls afgesto ken aan de vooravond van de her denking van de invasie. Als hy eens had geweten, dab gemeentebestuur noch burgerij daarmee iets te maken hadden, maar dat het hier het initiatief gold van trwee vroiyke drin kebroers, dan zou hij zijn woorden zeker hebben ingeslikt.Deze film vertelt de achtergrond van dit kleine „incident", dab zo'n voortreffelyke indruk maakte. En die achtergrond is wel wat tragisch, maar tegelijker- tyd zó doorspekt van komische situa ties, dat men heel wat genoegen kan beleven aan dit werk van Henri Verneuil, waarin de hoofdrollen wor den vertolkt door de twee grootste Franse filmsterren, Jean Gabin en Jean-Faul Belmondo. Jean Gabin zien we hier in de rol van de hotelhouder Albert Quentin, die in de oorlog tijdens een bombar dement beloofd heeft het drinken te zullen staken als hij en zijn vrouw Suzanne er levend vanaf komen en er nog wat is overgebleven van hun hotel. Albert maakt Verre Oosten niet vergeten Jangtzekiang, de rivier van vijfdui zend kilometer, die China door stroomt, is een naam, die een magi sche uitwerking op hem heeft. Veel heeft hij dan ook niet nodig om zijn wankele evenwicht te verliezen. En als op een herfstavond een jonge man uit Pairijs arriveert, die door persoonlijke moeilijkheden van tijd tot tijd vergetelheid in de drank tracht te vinden en dan droomt van een grote carrière als stierenvechter, ligt de stof voor een goed verhaal voor het grijpen. De Jongeman, Fouquet. blijkt de vader van een dochtertje te zijn, Marie, dat in een zusterhuis in Tigreville wordt opge voed en dat hij nu komt halen On vergetelijk zijn de tonelen, als Quen- stuurd. maar dat ls het einde niet van het avontuur van de beide vrienden, want daarop volgt een waarlijk groteske uitbeelding van het vuurwerk, dat het hele dorp op de been brengt. Griezelen en lachen REX De minzame Vincent Price, de laconieke Peter Lorre en de sombere Boris Karloff vormen een ideaal trio voor een griezelfilm. In „The Raven" (De Raaf), geba seerd op een verhaal van Edgar Allan Poe, vullen zij elkaar perfect aan. Karloff jaagt de toeschouwer angst aan, Lorre maakt hem aan het lachen en Price stelt hem gerust. zeieffecten gezocht, al wordt ook daar grof mee gewerkt, maar min stens evenzeer in het komische detail. Het verhaal speelt in een milieu van middeleeuwse tovenaars die niet al te goed met elkaar over weg kunnen. Karloff is de boze tove naar die probeert de macht van de goede (Price) te breken. Het slot brengt dan ook een zeer bizar tover- duel, waarvoor men wel het hele arsenaal filmtrucs schijnt te hebben aangebroken. Een extra attractie is de uitstekende gedresseerde raaf die in de film rondfladdert. die zijn dochtertje heeft afgehaald een nieuw leven gaat beginnen en Quentin, die een snoepje neemt in- plaats van een glaasjeDe illu sies zyn verdwenen, het romantische verleden en de droom van een gou den tyd zijn verjaagd en het dage- ïykse leven herneemt zyn rechten! Wijzigingen in Citosa-diens.en Met ingang van zondag 28 juni wordt te Alphen aan n Rijn hel be ginpunt van de Cito^ "enst Alphen Gouwsluistvia La^_ Rijndijk) Boskoop— Waddinxveen— Zevenhui zen /Moer kapelleKruiswegBleis- wijk—Bergschenhoek— Hillegersberg. Rotterdam v.v. verplaatst van het station naar Avifauna. De bussen blij, ven echter ook via het station rijden. Van lijn 4 wordt met ingang van maandag 29 juni een proef genomen met een dienst Hazerswoude (dorp), (V 7.54)Café Verhaar (V 7.59Lef, derdorpbrug (V 8.10)—Leiden Station f' (A 8.22). Deze dienst rijdt niet op zav'r terdag en zondag,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3