SCHEEPS BERICHTEN Misdaad om een erfenis DE KLEINE KONING WIROMAR ,eidóe c4 SCHUDEI'S CITROEN Scholieren gingen met pistool uit inbreken LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 JUNI 1964 Dagelijks vervolgverhaal Roman van Jane England (Oorspronkelijke titel „The Peaeh Orchard"), Ik had er over gedacht naar Salisbury te gaan zei Rob plotseling. Je kunt de volgende week gaan, waarheen je wilt, zei Wentworth. Maar ik wens, dat je morgen met my meerijdt. Je kunt vannacht beter in het kamp biyven, zei Wentworth. Je zult vanavond op de club niet erg populair zyn en ik zou er in ieder geval niet voor willen instaan, dat de oude Tom je geen mes in je lijf zou steken. En eerlyk gezegd voel ik er niets voor om Tom wegens moord te moeten arresteren. Ze keerden zich van de weg af en gingen het smalle met karresporen doorploegde pad naar het politie- kamp op. Het pad werd aan weers- zUde gemarkeerd door witte stenen. Er hing een lamp aan het gammele hek dat toegang gaf tot de open plek voor de hutten en een van de le den van de wacht zat op een mond harmonica te spelen. Menzies wil je nog even spre ken, merkte Wentworth op. Hy wierp Rob een sombere blik toe. Hy wil wat weten over een ze kere Barney Linton, zei Wentworth. Barney Linton? zei Rob ver baasd. Waarvoor in vredesnaam? Die oude landloper is al jaren niet komen opdagen. niet sedert myn Wentworth. Ja, hij was er, zei Rob. Hy rilde even. Soms droomde hy over die nacht. Hy herinnerde zich Barney goed en herinnerde zich, dat na de dood van zyn vader de farm zo leeg had geleken. Alsof alle werkeiykheid eruit was. Toen hy een kleine jon gen was, had hy dat niet geweten en zich alleen maar verloren gevoeld. Maar nu wist hij het wel. Herinner jy je nog iets van je vader? vroeg Wentworth. Niets, zei Rob op heftige toon, maar dan ook totaal niets. Heb je in de laatste tyd nog vee verkocht? vroeg Wentworth. Wat gaat jou dat aan? vroeg Rob. Niets, zei Wentworth grimmig zoalng het tenminste je iegen vee is. Ze kwamen by een hut, waar de lamp nog brandde. Binnen zat Men zies in een schommelstoel. Toen ze binnenkwamen stond hy op en be keek Rob met onvriendelyke blikken. Een bezoeker, merkte Went worth op. Zeg de kok, dat hy nog wat eten brengt. Rob zag groen door een onpasse lijk gevoel in zyn maag. Hy bleef een ogenblik staan en knipperde met tie ogen tegen het licht, waarna hy naar buiten wankelde en een hevige aanval van onpasseiykheid kreeg. Toen bleef hy met gesloten ogen tegen de wand van de hut staan Hoe is het ontstaan? Dit woord: KABAAL In 1670 benoemde Koning Ka- rel II van Engeland tot minister de heren Clifford, Arlington, Buckingham, Ashley en Lauder dale. De eerste letters hunner namen vormen het woord cabal en men heeft wel eens gedacht dat ons woord kabaal, vroeger veelal geschreven cabaal, daar van afstamde. Dit is echter on- mogeiyk, want het woord komt reeds lang vóór 1670 voor. Het is een afleiding van het Hebreeuw se woord kabbala dat eigeniyk betekent: de uitleg van het Oude Testament en vandaar: geheime leer, intrigue, samenzwering, op schudding, rumoer. Het is waar- schyniyk dat de laatste, niet voor de hand liggende betekenis overgang is beïnvloed door het Middelnederlandse woord caboel rumoer, twist. Zeker is dit echter niet. leunen. Wentworth kwam naar bui ten en nam hem by de arm. Je kunt beter naar bed gaan, zei hy. Ga mee.Ik zal je on ze logeerkamer wyzen. Ik zal je zelfs een pyjama lenen en dan zul len we je wat zwarte koffie geven en wat te eten. Ik kan niet eten hygde Rob. O Ja, zei Wenworth rustig, - dat kun je wel. Menzies was in de hut terug, toen Wentworth weer binnenkwam. Zijn gelaat had geen enkele uitdrukking, maar er trilde een spier in een van zyn wangen. Wentworth keek hem eens aan en glimlachte. Het geeft niets, Menzies, zei by, je bent op het verkeerde spoor. Die jongen is inderdaad niet veel meer dan uitschot. Hy zou Bax ter wel hebben kunnen doden, maar Baxter is nog altyd in het land der levenden en wil om zeer goede redenen de Jongen niet laten vervol gen en hier wreef hy zyn neus eens Je moet je ook wel realiseren, dat mevrouw Timball nu niet precies de meest geschikte persoon is, om een jongen op te voeden, zoals dat behoort De gehele sfeer op de farm is een beetje eigenaardig. Eigenaardig is ze zeker, zei Men zies. Het vervelende is, zei Went worth en hy haalde een pyp te voorschyn, die hy begon te stop pen, dat niemand ook maar het minste recht heeft om tussenbeide te komen. Tot dat meisje Isabelle eenentwintig is, heeft zy geen aan spraak op de helft van de farm en het geld. Ik denk zo, dat er tegen die tyd geen farm en geen geld meer zullen zyn, zei Menzies. Hy heeft de helft van het vee verkocht en onder ons gezegd is er van de tweede helft nog heel wat dood gegaan. Peters zegt, dat het een soort maag kwaal is, die gemakkeiyk genezen kon worden. Maar dat weet je wel. of liever dat vertel ik je by deze, dat hy zich nooit ergens druk over maakt. Hy jaagt een beetje komt hierheen en drinkt en heeft onge veer vier maanden verdaan door by de Perndales rond te hangen, toen hy achter dat meisje Julie aanzat. Wentworth wreef opnieuw zyn neus Je hebt my misschien wel eens horen zeggen, dat ik er een hekel aan heb, als er vrouwen op het „veld" zyn, zei hy. Dat heb ik, zei Menzies zuur. Ik heb er een hevige hekel aan, £ing Wentworth voort, om er op uitgestuurd te worden om met vrou wen te maken te krijgen. Speciaal oude vrouwen, die in hutten zitten en webben spinnen. Ik maak me ongerust, zei Menzies plotseling We moeten wat doen. Wentworth gaf geen antwoord. Denk je, zei hy na enige tyd dat Rob Timball er enig idee van hreft, dat de halve farm aan zyn nicht toebehoort? Neen ik geloof niet, dat hy dat doet, zei Menzies aarzelend. Maar wat ik wel geloof, voegde hy er aan toe met een inzicht, dat door zyn liefde voor Isabelle werd ver oorzaakt, is, dat zy het zeer goed weet alleen wil zy dat niet toe geven, omdat zy niets wil doen, dat Rob Timball zou kunnen benadelen Ik ben er byna zeker van, dat zy het weet. Ze kon het wel eens by het rechte eind hebben, zei Wentworth nadenkend, ik bedoel door net te doen alsof zy het niet weet. En ook om de oude vrouw niet te laten merken, dat zy het weet. (Wordt vervolgd) Waarschuwing op pakje sigaretten De federale handelscommissie in de Verenigde Staten heeft bekend gemaakt, dat met ingang van het volgend jaar op sigarettenpakjes en in sigarettenadvertenties de waar schuwing moet voorkomen dat roken niet zonder gevaar is en oorzaak kan zyn van kanker of andere ziekten. In Goldsboro, Noord-Carolina, een van Amerika's „tabaksstaten" heeft gouverneur Terry Sanford onmiddel- ïyk meegedeeld, dat als de oommissie by haar besluit biyft, hij het Juri disch zal aanvechten. Hoe de waarschuwingen op de pakjes en in de advertenties moeten luiden, heeft de commissie niet ge zegd. Maar als ze niet werden aan gebracht, dan zou dat „unfair en misleidend" zyn. De waarschuwingen op de sigaret tenpakjes moeten worden aange bracht op 1 januari 1965, die in ad vertenties op 1 juli van dat Jaar. Vrees Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid in Den Haag keurt deze (anti-)propagandawyze af. Men vreest, dat de vermaningen op de sigarettenpakjes de angstpsychose in de hand werkt. Hetgeen men juist met alle middelen dient te vermUden. (Advertentie) Schoolboeken H.B.S. M.M.S. LYCEUM GYMNASIUM L.T.S. - U.T.S., enz. Zandvliet9» BOEK- EN KANTOORHANDEL 182—80. Waarom zou ik een apparaat hebben gemaakt, dat militaire petten wegpaktvroeg professor Kalker zich af. „Daar moet toch een reden voor zijn?" „Dat zou ik ook denken", beaamde Panda. „Of hebt u het voor de grap gemaakt?" Natuurlijk niet!" ontkende de geleerde verontwaardigd. „Ik heb er een klemmende reden voor gehad en het is wel jammer dat jij. als mijn assistent, niet beter hebt onthouden wat die reden was". Voor Panda hierop kon antwoorden, klonken er dreunende voetstappen, de deur werd opengeworpen en een militair stampte opgewonden naar binnen. Het was een heel hoge militair: een generaal zelfs! En, hij keek erg boos „En professor", riep hij. hebt u de pet nu eindelijk gevonden?" „Eh ja. ik heb hier wel enkele petten", antwoordde professor Kalker vaag, „een hele hoop. Kijkt u maar". „Ja. ja dat zie ik", zei de legerleider ongeduldig. „Maar het gaat mij om DE pet. U weet wel: de pet waar alles om draait!" „De pet waar alles om draait?" herhaalde de geleerde vragend. De generaal hief in wanhoop zijn handen ten hemel. „O!" kreunde hij. „Die vergeetachtigheid Vervolgverhaal voor de kleintjes 88—89. Nou dan is mijn rijk voor jou! zuchtte ko' ning Valentin. Dat hebben we afgesproken! Want zo was het. Als twee koningen samen een afspraak maken moeten zij er zich ook eerlijk aan houden: en dat deed koning Valentin. Maar toen zette hij grote ogen op van verbazing, want ko- ning Wiromar schudde het hoofd. Nee, Valentin, zei hij. Maak je daar maar niet ongerust over. Ik wil je rijk niet. Ik heb genoeg aan mijn eigen, goeie koninkrijk! Jij mag het jouwe houden! Maar dan verwacht ik ook, dat je ons verder met rust zult laten! cf en cl a Marekerk: Holland Festival. Végh- kwartet speelt de Béla Bartok. 8.15 ZATERDAG AcademiepleinShakespeare-herden- klng „De getemde feeks", 8.30 uur nm. Antoniusclubhuis. Showdansavond Danny and hls Flying Arrows", 8 uur n. bijbelstudie. 11-12 i 175: Dien Jehovah'B Getuigen, 8.00 Marekerk: Holland Festival. Végh- kwartet speelt de zes kwartetten van Dr. van Voorthuljsensenschool (aula) Pinkstergemeente, 3 uur nm. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's Getuigen, 4.30 en 6.30 uur nm. Openbare lezing, 3 uur nm. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. Wolsplnnery, 11 u. Rijnland, 2.30 Zoeterwoudseweg 3: Aandeelhouders- verg. NV Lf*-"—- voormiddag, WOENSDAG. Ant. Clubhuls: Ouderavond van de Valkschool (Rljnsburgersingel), 8 uur Pieterskerk: Avondstilte 7.30—8 uur Rest. Van der Heyden. Receptie zilveren Jubileum J. Bosma (L.B.F.). BIOSCOPEN Jaar. Dageiyks 2.30, 7 en 9.15 dag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „d'Artagnan tegen de 3 Mus ketiers", 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 Camera „De stuurloze twee", 14 Advertentie DUBBEL GESTOOKTE NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Maandag „Koninginnen van de nacht", 14 J. Dagelijks 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon „Irma la Douce", 18 J. Van donderdag the River Kwai". Zondagmiddag luchtbescherming. TENTOONSTELLINGEN „De Ruif" (Janvossensteeg 59): Ten toonstelling schilderijen en tekeningen Harry Kamoen. Dag. 10 uur v.m. Lakenhal: Tentoonstelling 50 best verzorgde boeken uit 1962 1-4 1 Legermuseum (Pesthuislaan)Met uitzondering van zaterdag van 10-4 u (zondag 1-4 uur) Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „Blsonjager en bleek- 5ezlcht". Werkd. 10-5 uur; 's zondags -5 uur (tot 10 oktober). Rijksmuseum voor Volkenkunde (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uur; 's zon dags 13-17 uur. Ryksmuseum Geolcgle en Mineralo gie, v. d. Werfpark 1; tentoonstelling geologie van Nederland Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur. Zon- en feest dagen 2-4 uur. Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur; zond. 1-5 uur. Ryksmuseum voor de geschiedenis AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Geopend voor spoedeisende geval- ,,Ik beschouw deze jongen als een gevaarlijke figuur. Niet al leen omdat hij anderen tot mis drijven heeft verleid, maar ook omdat hij met een vuurwapen uit inbreken gaat". Wegens het plegen van diverse in braken eiste de officier van Justitie by de rechtbank in Den Haag om die reden tegen een 19-jarige mulo leerling uit Delft een jaar gevange nisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelyk en aitrek van voor arrest. AUPING LEDIKANTEN, MATRASSEN één- en tweepersoons in vele modellen. Textielhandel en Woninginr. W. J. ZIRKZEE VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A LEIDEN - TEL. 24610 MIDZA 6choten zyn geopend. op doKterstelefoon 22222. Voorliefde De jongeman had inbraak ge pleegd in een woning in Wassenaar, in Leidschendam, in Ryswyk en ook by de ouders van zyn meisje in Delft, toen hy wist dat haar ouders afwezig waren. Verdachte was in het bezit van een geladen pistool dat op scherp stond. Hij bleek een voorliefde te hebben voor vuurwapens en daarom ook had hy uit het wapenmuseum in Delft een machinepistool gestolen, waartoe hy met een tang de ketting waaraan het wapen was bevestigd had doorgeknipt. By zyn inbraken had verdachte in totaal ongeveer 5.009 gulden en tad van sieraden buit gemaakt. In een in Den Haag ge huurde kamer sloeg hy het gestole- 8 op. Boekj e8 Bovendien bleek hy zyn vader ln de loop der jaren voor ongeveer 8.000 gulden te hebben bestolen. Verdach te zei dat hy graag boekjes laa over misdrijven. Bij zijn inbraak in Wassenaar was hfj geholpen door een 19-jarige h.bs-leerling uit Voorburg tegen wie de officier zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelyk eiste. Een 19-Jarige student uit Voor burg had voor verdachte enkele obli gaties voor totaal 570 gulden by een bank verkocht Tegen hem eiste de officier ter zake van opzetteiyke he ling drie maanden gevangenisstraf voorwaardelyk. Uitspraken op 7 Juli.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 21