Het laatste oordeel Raad van Zoeterwoude over bijstandswet Wegrestaurant en motel in Leiderdorp LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 26 JUNI 1964 Beschouwing van Fenneke Fockema Andreae Hierbij publiceren wij de beschouwing over „Het laatste oor deel" van Lucas van Leydemvan onze 18-jarige stadgenote Fen neke Fockema Andreae. waarmee zij, gelijk gisteren gemeld, de Rubenstocht-prijs won. De winnares is leerlinge (vijfde klas) van de Louise de Coligny-H.B.S. In het jaar 1526 voltooit Lucas van Leyden een bijzonder grote en eer volle opdracht: een drieluik voorstel lende het Laatste Oordeel, bestemd voor de Pieterskerk te Leiden. Hoewel nog maar 37 jaar oud, wat Lucas tot ver over de grens bekend, vooral door zijn etsen en portretten. Helaas, reeds zeven jaar na de voltooiing van „Het Laatste Oordeel", zijn grootste en merkwaardigste werk, stierf de jonge kunstenaar. Wie voor dit prachtige drieluik staat, heeft de indruk dat Lucas het sombere interieur van de kerk heeft willen oplichten met een schilderij, zo stralend blank, dat de hele omge ving hiernaast donker en zelfs saai van kleur zou schijnen. Staande voor dit drieluik voelt men zich opgeno men in ritmische, vloeiende vormen en zachte kleuren, die niet zoet, maar ingehouden en zeer persoonlijk zyn. Een grote vrijheid in opvatting en onderwerp kenmerkt iedere grote kunstenaar, zo ook Lucas van Ley den. Deze blijkt al uit zijn etsen, spreekt uit zijn wonderlijk rake en vroegrijpe portretten en straalt ons toe vanuit zijn drieluik. Het is duidelijk dat de schilder deze kans heeft aangegrepen, om alles te geven aan zwier, licht en vakmanschap. De rustige, ernstige Lucas heeft ons door de originele kleuren en groot ste opzet, door de grote, knap ge schilderde naakten, met een gedurfd schilderij verrast. De schilder heeft als grondpatroon een evenwichtige en voor de hand liggende indeling gemaakt: in het grote, klokvormige middengedeelte korenen. Met Christus als centrale figuur in het midden, gezeten op een wolk. Aan weerszijden daarvan gegroepeerd de Apostelen, daarboven heiligen, die fijn-blauwgrijs en vaag gehouden zijn. In de uiterste boven rand troont sinds kort weer God de Vader, omgeven door engelenkinde ren. Deze Godsfiguur is onlangs bij al gehele. grondige restauratie weer vrij gemaakt van een nieuwere verflaag, waarop in het Hebreeuws „Jehovah" te lezen stond, en die er om gods dienstige redenen indertijd op aange bracht was. Verbinding tussen God de Vader en Christus is de Heilige Geest, gesymboliseerd in een duif. In het linkerpaneel tenslotte de uit verkorenen. geleid door engelen, en in het rechter de verdoemden door monsterachtige duivels gekweld. Lucas heeft deze drie panelen zeer sterk onderling verbonden door op vallende horizontale compositielijnen zoals de glooiende horizon en de wol kenranden, die weer gebroken wor den door diagonaallijnen. en door vlotte, zwierige s-lijnen van de en gelenscharen. Het onderwerp veroorloofde zelfs in die dagen de uitbeelding van naak ten terwijl het ook nodig was om veel figuren uit te beelden. De al wat renaissancistische Lucas heeft beide mogelijkheden met graagte aangegrepen. Maar het werk is zó gecomponeerd, dat er geen „volte" ontstaan is, zoals zo vaak in zulke gevallen, integendeel dit schilderij be zit een onmetelijke ruimte en diepte. Dit duidt de eeuwigheid aan en is dus wel vereist voor dit onderwerp. Lucas heeft deze ruimtelijke wer king bereikt door de voorgrond groot en de achtergrond zeer klein en vaag te maken. Zeer gedurfd is de enorme open plek, juist in het midden, die naissancistisch. Ze zijn heel knap ge schilderd en prachtig van expressie. Hun anatomie is naar de werkelijk heid en niet naar het ideaal dier da gen. Hun gebaren zijn weids en pa thetisch. de schilder schuwde geen „moeilijke houdingen", maar toch is ieder gebaar los en geen houding wordt krampachtig. Mooi contrasteren de figuren tegen de lichtvallende engelengewaden en de donkere aarde. Zo dun is hier de verflaag, dat duidelyk de schetslij- eronder zichtbaar zijn, wat een ademend, transparant huid-effect Al deze verdoemden en uit verkorenen vormen samen, als in een dans, een prachtige ritmische lijn, niet ophoudt bij de lyst, maar veel verder doorgaat. Dit komt, •dat sommige figuren door de oversneden worden, men moet mensen „buiten de lyst door denken." het heelal wieken de zacht- gekleurde engelenvleugels, nu eens dichtbij, dan weer heel veraf en zacht- grijs waar wazigen gelen en violet- ten de goddelijke sferen aanduiden. Er is in dit hele schilderij geen en kele schrille kleur te vinden. Geen diepgekleurde gewaadplooi, geen fel detail. En zelfs de hellemond heeft de schilder zijn meest intense vurig- heid onthouden om de kleuren in dit lichte, koele geheel aan te passen. Om toch de transparante straling van het geheel niet teniet te doen, waarbij het licht van overal schijnt EL 21 te komen. Deze opvatting EL J' Mcht is geheel nieuw FELlt de licht- en schaduwwerking gewezen was. De kustenaar heeft zich geheel losgemaakt van de ets- belevenis, een genot om naar dit schilderij te kijken. En pas in de laatste plaats beseft de toe schouwer de ernst van het onder- Op goddelijke zaligheid naast MARKTBERICHTEN 86-98, Peulen 2.1 Per 100 stuks: Bloemkool A 12-42, ROELOF ARENDSVEEN. 25 Juni. loemenvelling Colvlllels 60-175, Wtrrals Supreme 21-72, Esther Read Gladiolen 90-120, Ornlthogalum 70-140 Snljgroen 37-68. Goudsbloemen 1" pblgostegia 30-70, Achillea 28-42 te». Am. Anjer: Dazzler 30-39, Sim 10-19, rood 11-21. wit 14-18. G. Sim 13-16. Fanfare 14-16, Arthur Blm 12-17, Princes Ann 19-20, Lelies 13-22, Rozen 7-43 per «tuk. schokkende, radeloze angst en pijn heeft de kunstenaar zich waarschRn- pas in de laatste plaats bezon- Hoe vuil groen en afzichtelijk zijn duivels ook zijn, hoe mooi en stralend ook zijn engelen, de men sen, met hun lenige, lichte lichamen, met hun losse ritmische gebaren, overtuigen niet waar echte drama tiek zou moeten zijn, vindt men boeiende houdingen, vindt men wR- en wenken, terwijl sommige sen ons zelfs iets trachten dui delijk te maken door hun gebaren, t in hun situatie wel erg vreemd Wellicht was Lucas al teveel door renaissance-denkbeelden aange tast om nog die diepe overtuiging op te brengen, waarmee zijn middel- ,se voorgangers dit onderwerp hebben afgebeeld. Maar door zijn baanbrekende ieuwe elementen, door de grootse opzet en uitvoering is dit schilderij van groot belang geweest voor la tere kunstenaars. Door zijn prachti ge ritme, zijn heerlijke kleuren en stralend licht is dit werk, meer dan een ernstige waarschuwing voor de zondige gelovige. een bron van schoonheid en vreugde geworden iedereen. WASSENAAR Afscheid ds. Vos In de dienst die zondagavond 7 uur in de gereformeerde kerk aan de Zijllaan wordt gehouden zal ds. A. Vos afscheid nemen van zijn ge meente. Hij heeft bijna 4 jaar in Wassenaar gewerkt. Aan deze af- scheidsdienst wordt medewerking verleend door de Chr. Wassenaarse Oratoriumvereniging onder leiding van Gerard Akkerhuis; organist is de heer Johan Lemckert. Politieverordening Ter gemeentesecretarie ligt thans ter inzake de verordening tot wijzi ging van de Wassenaarse Politie verordening. zoals die werd vastge steld bij raadsbesluit van 11 mei 1964. De gewijzigde verordening heeft betrekking op maatregelen ter voor koming van overlast op de weg. Nieuwe trainer bij Blauw Zwart De R.K. Voetbalvereniging Blauw zwart heeft met ingang van 1 augus tus a.s. als trainer aangesteld de heer J. J. Rolfes uit Scheveningen. De heer Rolfes, die in het bezit is van het hoogste trainersdiploma (di ploma Ai is oud-VUC-speler en was 5 jaar als trainer aan LFC er. 2 jaar bij ADO werkzaam. Hij volgt de heer Poulus op. die Blauw Zwart 4 jaar heeft getraind en van wie donderdagavond afscheid is ge- Demonstratie van Snel en Lenig Zondagmiddag 2 uur zal de R.K. Sportvereniging Snel en Lenig een demonstratie geven op de speelplaats achter de R.K. Meisjesscholen in de Kerkstraat. De vier afdelingen van de vereniging n.l. atletiek, gymnas tiek, ritmiek en judo zullen aan de ze demonstratie medewerking verle- LEIDERDORP Geen diensten voor Vrijzinnig hervormden Met ingang van zondag en ver der gedurende de maanden Juli en augustus zullen in het Gebouw Lin delaan 12a, waar Vrijz. Hervormden bijeenkomen, in verband met de va kantie geen diensten worden gehou den. Met ingang van zondag 6 sep tember zullen de wekelijkse kerkdien sten worden hervat. TAPTOE Warmonds Fanfare en de muziek vereniging St.-Matthias een concert geven in de gemeentelijke muziek tent op de Baan. Na afloop zullen zij een gezamenlijke taptoe geven. Universitaire benoemingen Bij onderscheiden besluiten van Curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd: dr. H .M. Buck, we tenschappelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de theoretische organische chemie, tot wetenschap pelijk hoofdambten. A, mej. dr. G. E. de Groot, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in vaste dienst bij het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar; drs. K. Haagsma, wetenschappelijk ambtenaar in tij delijke dienst bij de algemene geolo gie, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; mej. drs. J. J. M. Hooijmans, wetenschap pelijk ambtenaar in vaste dienst bij de botanie, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse; drs. J. J. C. Mulder, wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de theoretische organische chemie, tot wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijde lijke dienst: Drs. A. Ollongren, wetenschappe lijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij het Centraal Reken instituut van de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A; Dr. J. van Steveninck. weten schappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de medische che mie. tot wetenschappelijk hoofdamb tenaar in tijdelijke dienst; drs. W. Vink, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij het Rijksherbarium, tot wetenschappelijk ambtenaar le klas se in vaste dienst; bij de biofysica, tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst; bij de faculteit der letteren, tot tenschappelyk ambtenaar in vaste dienst; dr. P. J. M. Ypma, wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de geologie, tot weten schappelijk hoofdambtenaar; dr. G. P. van Rees, wetenschap pelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij de farmacologie, tot weten schappelijk hoofdambtenaar A. Studentenmoderator Van Noort verlaat Leiden volgende maand Benoemd tot prior te Cuyk Dr. L. G. A. van Noort o.s.c., die sinds 1958 pastoor is van de rJc. stu dentenparochie in Leiden en modera tor van de r.k. studentenvereniging „Sanctus Augustinus" is gekozen tot prior van het theologicum van de Kruisheren te Sint Agatha bij Cuyk. Volgende maand zal hR Leiden ver- dert 1960 katholieke theologie Leidse Universiteit heeft gedoceerd, wist zyn oecumenische belangstel ling aan vele studenten over te dra gen. Mede op zyn initiatief kwam de oecumenische avondgebedsdienst in de Pieterskerk tot stand. Binnen de studentenparochie hield hij zich in tensief bezig met de liturgische ver nieuwing. Als moderator van Sanctus Augus tinus heeft hij veel bijgedragen tot het uitstippelen van een nieuwe lijn in het verenigingsbeleid. waarin naast het confessionele aspect ook het gezellige een zij het onderge schikte plaats kreeg. Op donderdag 2 juli a.s. zullen leden en reünisten afscheid van pas- in de Lodewijkskerk aan het Steen- schuur, waarna een ontvangst voor genodigden zal worden gehouden in de pastorie, Rapenburg 102. De af scheidsreceptie is om 22.00 uur op het Eigen Huis. Rapenburg 24. De Amerikaanse kruiser "Little Rock"die geleide projectielen als bewapening heeft, aan de fa- vakade in Amsterdam. Het schip dat een officeel bezoek aan ons land brengt, is morgen voor het publiek te bezichtigen. Prof. Muntendam gewoon hoogleraar Bij Koninklijk Besluit is prof. dr. P. Muntendam, tot dusverre buiten gewoon Leids hoogleraar in de hy giëne en sociale geneeskunde, be noemd tot gewoon hoogleraar in de zelfde leeropdracht. De raad van Zoeterwoude verga derde onder voorzitterschap van de loco-burgemeester wethouder Van Hofwegen, die mededeelde dat burge meester Detmcrs met vakantie afwe zig was en dat secretaris Friebel af wezig was wegens familieomstandig heden. Wnd. secretaris was de heer H. J. Sieverding. Op voorstel van B. en W. werd aan de militaire tehuizen de subsidie per militair voor het jaar 1964 vastge steld op f7.50. Een uitvoerig pre advies was de raad voorgelegd inzake de bijstandswet welke per 1 januari 1965 in werking zal treden. De heer Westerman. adviseerde voordat tot het instellen van een commissie van advies, danwel een commissie van bijstand wordt beslo ten, eerst na te gaan aan welke voor waarden zo'n contactlichaam moet voldoen. Dan pas weten wij welk soort orgaan of contactlichaam de voorkeur zal verdienen. Hij was van mening, dat zo'n contactorgaan zo dicht mogelijk bij de burgerij zal moeten staan, het vertrouwen van de burgerij moeten hebben en op een zo efficiënt mogelijke wijze moet kun nen werken. Het voorstel van B. en W. om een commissie van bijstand in te stellen werd aangenomen. Vervolgens kwam in behandeling een preadvies van B. en W. om een verordening vast te stellen voor het college voor de verlening van bij stand voor de behandeling van aan vragen of bijstand en de behandeling van bezwaarschriften en ten aanzien van de samenstelling en werking van het college voor de verlening van bij stand. Mev. Neuhwal merkt hierbij op, dat ln art. 3 lid 2 van die verordening staat, dat de plaatsvervangend-voor- zitter de oudste in leeftijd zal zijn. Zij zag liever gesteld, dat deze zal worden benoemd door de raad op voorstel van het college van bijstand. Hiermede ging de raad akkoord. Na artikelsgewijze behandeling werden deze verordeningen zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Voorts werd vastgesteld de vergoe dingen voor exploitatie van de bij zondere scholen n.l. St.-Bemhard- sohool f 12,960, Aloysiusschool f 13840, de H. Hartschool f 13.260 en de voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven achtereenvolgens resp. op f 10.596, f14.232 en f16.958. B. en W. stelden voor de woning Zuidhof 2 met opstallen te verkopen aan J. van Meurs alhier, voor f 9.500 k.k. Dit voorstel werd aangenomen, evenals dat om de woning Dorps straat 28 te verhuren aan J. Bran- tenaar voor f8 per week voor ten hoogste vijf jaren. Voor het bouwen van een rioolwa terzuiveringsinstallatie aan de Hoge Rijndijk werd besloten het krediet van f 180.000 te verhogen met f 55.000 zulks op advies van het ingenieurs bureau. Voor het ln gereedheid brengen van twee sportterreinen voor „Meerburg en SJZ" vroegen B. en W. een krediet van f 12.000, wat de raad goedkeurde. Daarna werd door de raad goedge keurd een voorstel van B. en W. om een nieuw uitbreidingsplan te doen maken voor de Weipoort, omdat het beroep van de raad op de Kroon ingevolge het niet goedkeuren door Ged. Staten van Zuid-Holland van het huidige uitbreidingsplan, onge grond werd verklaard. Ook nam de raad het besluit voor het aangaan van een vaste geldlening van f85000 tegen 5% ter financiering van het pand Dorpsstraat 28-30. Bij de rondvraag informeerde de heer J. H. van der Ploeg naar de grondwerving voor de Zuidbuurtse- weg, waarop de voorzitter zei, dat overeenstemming met de eigenaren Ls bereikt, voorzover het betreft de bereidheid om deze gronden af te staan. De heer Joh. van Vliet vroeg of de voormalige arrestantenlokale'1 op het dorp al een bestemming hebben gekregen. De voorzitter antwoordde, dat op eenvoudige wijze hier een vachtlokaal voor de busreizigers van „Citosa" zal worden gemaakt. Huisbrandolie op de rijbaan De Aalmarkt was gistermorgen omstreeks kwart voor elf over een afstand van ruim vijftig meter be dekt met een dikke laag huisbrand olie. Het ongerief ontstond doordat van een tankouto, die voor perceel 19 stond plotseling de pompslang de reinigingsdienst schoonmaken begon. Ongelukken hebben zich echter niet voorgedaan. Eis 3 jaar gehandhaafd tegen Leidse wegenbouwer (Van correspondent) De procureur-generaal van het Haagse Gerechtshof heeft vanmor gen bij de voortgezette behandeling van de zaak tegen een 32-jarige Leidse wegenbouwer. beschuldigd van poging tot zware mishandeling, zijn eis van drie jaar gevangenis straf en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering gehand haafd. Op 20 juli van het afgelopen jaar is de wegenbouwer die dronken was, een hem onbekende man te lijf ge gaan op de Papengracht in Leiden, nadat deze geweigerd had hem een bosje bloemen te geven. De wegenbouwer sloeg de man te gen de grond, waarna hij het hoofd van de aangevallenen enkele keren tegen de stoeprand stootte. Slechts aan het feit dat de man een dikke schedel had, is het te danken dat hij geen ernstig letsel kreeg. Een man uit het publiek heeft de wegen bouwer met een stok van zijn slachtoffer afgeduwd. Enige tijd geleden werd de zaak aangehouden voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Voor de procureur-generaal was dit rap port geen aanleiding zijn eis te wij zigen. Arrest op 8 juli. Medische Dienst Leiderdorp: dokter H. A. Blaau- wendraad, Hogewaard 4, Koudekerk, tel. 01714—208. Voorschoten: dokter Abarbanel, Chopinlaan 32, tel. 3875. Wijkverpl. Gezondheidscentrum, Wijngaarden- laan, tel. 2177. Warmond: dokter Bots, Voorhout, tel. 02532—7393. Zr. Meijssen, Jac. v. Beijerenweg 1, Voorhout, tel. 02532 7796. Wassenaar: dokter Ten Cate, Burchtlaan 9. tel. 3027. Dokter Jaarsma, Wittenburgerweg 106, tel. 9676. Apotheek Langstraat, Lang straat 86, tel. 2141. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn geslaagd voor de examens: kandi daats Duitse taal- en letterkunde de heren H. J. P. Wielage (Rijswijk) en F. M. H. Tromp (Den Haag); doctoraal sociologie de heer A. A. Wesselingh (Leiden); doctoraal na tuurkunde de heer P. J. M. Bon- gaarts (cum laude, Leiden). Onze stadgenoot, de heer A. C. J. van Dijk, is aan de Economische Hogeschool te Rotterdam geslaagd voor het kandidaatsexamen mische wetenschappen. De heer H. A. Koevoets alhier is aan de Universiteit te Amster' dam geslaagd voor h Duits M.O.-b. Diploma handvaardigheid voor jeugdleiding De dames D. Bach, R. Biel, N. Sypkens en A. van Rossum en de heer C. Zaalberg alhier, die een L.JA.-cursus handenarbeid B volg den, zijn in Den Haag geslaagd voor het, B-examen van het diploma Als raad akkoord gaat drijf gemeentewerken, onderhandse aanbesteding van de uitbreiding van openbare vergadering I het zwembad met een 50-meterbad, de stichting van een tweede openbare Leiderdorp bijeen. Het eerste voorstel in een gemeentevlag voor Leider dorp. Reeds in 1955 zijn B en W met een voorstel in deze zaak gekomen, maar dat kon toen geen instemming Nu met de opening brug over de Rijn in het voor uitzicht, meent het college dat een eigen gemeentevlag specifiek het feestelijk aanzien zal verhogen. De Hoeg Raad van Adel stelt een vlag voor "die identiek is aan het wa pen. B en W hebben echter gemeend dit advies niet te moeten volgen om dat de aanschaffingskoaten dan veel hoger zouden zijn. Zij stellen voor: wit. met een oversnijdend rood schuin kruis, waarvan de armen een breedte hebben gelijk 3/8 van de vlaghoogte, en over alles heen een blauwe, ten minste driemaal gegooi f de baan, ter hoogte van 1/7 van de vlaghoogte.. Zoals bekend streven B. en W. er *ar de eigendom te verwerven van de percelen gelegen tussen de Hoofd straat en de Oude Rijn. Er is een plan in voorbereiding tot regeling ard van de bebouwing en het gebruik van gronden in de bebouwde kom. De bestemming van deze gron den is thans geregeld in het uitbrei dingsplan in onderdelen Doeskwar tier en omgeving. De eigenaar van de woningen 134 en 136 heeft deze woningen aan het gemeentebestuur te koop aangebo den. Blijkens gevoerde onderhande lingen is de koopprijs f 15.500. Het college acht de prijs redelijk en stelt voor tot aankoop te besluiten. nl november 1963 heeft de raad be sloten grond te verkopen aan de N.V. Ingenieurs- en Bouwbureau J. en ir. C. A. W. Vermeulen te 's-Graven- hage, voor de bouw van 28 ééngezins woningen in de vrije sector en van 14 A-premiewoningen voor de verkoop of verhuur. Genoemd bureau heeft zich thans tot het college gewend met het verzoek de mogelijkheid te openen naar keuze 14 A-premiewo ningen of 14 B-premiewoningen te bouwen. Het college heeft geen be zwaar. In geval van de bouw van B- premiewoningen acht het college het echter redelijk, dat de grondprijs wordt verhoogd van f5000 tot f7000. Ook de B-premiewoningen zullen ter keuze van koopster kunnen wor den bestemd voor de verhuur of ver koop aan te Leiderdorp erkende woongelegenheid behoevenden, onder voorwaarde, dat de aanwijzing van de kopers of huurders aan de goed keuring van B en W zal zijn onder worpen. Deze huizen zullen dan wor den gebouwd in de Snipstraat nrs 1 t/m. 27 (oneven nummers) voor de prijs van f 70.000 in geval van A- premiewoningen en van f 98.000 inge val van de bouw van B-premiewonin- gen. Kerk De bouwcommissie van de Gerefor meerde Kerk alhier heeft een verzoek inegdiend grond te kunnen kopen, voor de bouw van een nieuwe kerk. De keuze is gevallen op een perceel grond gelegen op de hoek van de Van Poelgeestlaan en de Laan van Ouderzorg. Het college zou de grond prijs, mede gelet op het sociale karak ter van kerkbouw, vast willen stellen op f 43 per m2. De totale groottte be draagt 1695 m2. Motel Een voor toekomstig Leiderdorp belangrijk voorstel ligt vervolgens ter tafel. Albert Heyn N.V te Zaandam heeft zich bereid verklaard d^ bouw van een wegrestaurant en een motel ter hand te ne,men; op een stuk grond ter grootte van 2.2135 ha. De prijs wordt berekend voor het gehele voor dit project benodig ter rein, en dat is 3.68.55 ha groot. De prijs is bepaald op f221.350. Met Caltex Petroleum Maatschap pij Nederland hebben B. en W. over eenstemming bereikt voor de verhuur van een stuk grond gelegen nabij de Hoogmadeseweg en de provinciale- weg6, bestemd voor een benzine-ser- vicestation. De huurprijs is vastgesteld op f 15.000 per jaar. B. en W. vragen de raad deze besluiten goed te keuren. De volgende te behandelen voor de vaststelling i kleuterschool, het vaststellen van 'de benoeming voor de verlening van bijstand in de Algemene Bestand wet; het bouwen van een gymnastieklokaal in de Zijl- laan- en Meijepolder, het bepalen van de plaats waar een Openbare ULO-school zal worden gebouwd, subsidie aan het Leiderdorp s Chr. Mannenkoor en de aankoop van een beeldhouwwerk, subsidie aan de Oranjevereniging ten behoeve van het organiseren van de feestelijkhe den ter gelegenheid van de opening van de nieuwe brug over de Oude Rijn. BEURSOVERZICHT Deli meer gevraagd Amsterdam. 26 JunL De certificaten Deli Maatschappij hebben vandaag de vaste tendentie van gisteren kunnen voortzetten. Er was voor het eerst sedert lange tijd in deze hoek vraag van het publiek als nawerking op de gunstige mede delingen van de directie van Deli gis teren in de jaarverhadering. p f 128,50 ex f 6 dividend, verbeterden de stukken ruim f 1. Amsterdam Ru en HVA waren nauwelijks prijs houdend op resp. 115ia en 150 1/4. Wederom werd in de hoofd fondsen geen enkele steun van Wall Street ondervonden, doordat de Nederlandse hoofdfondsen daar gisteren praktisch onveranderd sloten. Alleen KLM lag er vast Hierdoor kregen deze stuk ken in Amsterdam een hogere ad- vieskoers. AKU haalde het verlies gisteren geheel in op een koers 472'2. American Enka 'dochter Akui steeg gisteren in Wall Street twee dollar op de gunstige cy fers over de eerste 24 weken van het lopende boekjaar. Philips was war lager op f 151,60. Unilever, Kon. Olie Hoogovens onverv onveranderd op resp. f 140,70 f 157.40 en 625. Oater zakten de meeste hoofdfondsen iets waardoor prachtisch op het laag ste peil de van de weg werd geslo ten. Aandelen Cultuur,- handel- en in dustrie-bank werden op verzoek van het beursbestuur vandaag niet geno teerd. 'dit op de uitvoerige medede lingen door de directie van deze onderneming in de vandaag gehou den jaarvergadering over reorganisa tie met afstempeling van de aan delen, alsmede, dat de maatschap pij in „onroerend goed" gaat. De scheepvaartwaarden sloten de beursweek af met weinig verande ringen ten opzichte van gisteren. H zelfde kan over de Staatsfondsen- markt worden gezegd. Zwanenberg-Organon werd onver anderd op 950, de aandelen Zwitsal op 425 (340) geadviseerd op fusie van deze maatschappijen door om wisseling van aandelen. Claims Va- rossieau en die van Van Berkel ver lieten vandaag de beurs. BEllRS VAN AMSTERDAM Vrijdag, 26 juni 1964 ACTIFVE OBLIGATIES Staatsleningen ad 1000. - Ned '58 414 Ned '59 414 Ned '60-1 44 Ned '60-11 44 Ned '59 44 Ned '60 44 Ned '61 44 Ned '63 4 4 Ned '53 34 Ned Gb obi 34 Ned '47 34 Ned '51 34 Ned '53 I-n "4 Ned '56 34 Ned '48 34 Ned bel cert 34 Ned '50 I-n 34 Ned '54 I-n 34 Ned '55 I 34 Ned -55 n 34 Ned '37 3 Ned Gb ob '46 3 Ned dol In *47 3 Ned Tnv cert 3 Ned '62-64 3 Ned wonbl '57 6 1024 1( Ned wonbl '57 4 4 914 5 Ned wonbl '60 4 4 92% 5 ACTIEVE AANDELEN A.K D Dell Mij cert. Hoogovens cert. Philip., gem bez Unilever cert Dordtse petr Kon P (50 At20) Holl Amer Lijn 157.45 157.25 108*4 108 4 Java China Pak KliM 67.— 68.50 Kon Ned St.boot 1444 1434 Kon Paket MR 140 1404 Stoomv MR Ned 132 1324 Niev Goudr cert 1064 106% v. Ommeren cert 243 243 Kon. Rott Lloyd 1364 137 b N Scheepv Unie 1304 130 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES A'dam '47 34 A'dam '43 3 4 R'dam *53 I 44 Idem *37 I-m34 Bankwezen 994 994 914 1684 Bank N G 85* 64 994 Idem *58 5 994 ld. N WB-BJ 44 914 BVG Rspbr *52 169 BVG Rspbr f500 1414 irdustr. Obligaties Philips Dol *51 884 VERKLARING DER TEKENS koers v heden Alkmaar '56 24 804 A'dam '53 3 121x 121 x A'dam 'öl I 24 844 85 A'dam '56 I 24 80% 81 A'dam '56 n 24 92 92 x A'dam '56 m 24 904 91% Breda "54 2 4 804 804 Dordrecht '56 2 4 79x 77 4 Eindhoven '54 24 81 Enschede "54 2 4 70% Den Haag "521 24 91 904 Id^m n 24 924 R'daro '52 I 24 89 Idem n 24 88*4 90% Idem '57 2 4 847* 84% Utrecht '52 24 994 Z.-Holl 1957 2 4 84% Zuid-Holl '59 24 854 85% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Robeeo rtnitas f 50 Ver Bez v 94 f50 Amst Bank Cultuurbank Holl Bank U eert Ned HandelmR 111.- Ned Mid bank Rott Bank Twentschf Bank (ndastrle Ondememine* Albert Hetln Berkei's Pat BorsumR -Wehry 318 596 74 Bronsw 159 Calvë Delft eert 992 K Pap v Gelder MM K Ned Grofsm 129 De Gruyter pref b 1517 Holl Constructie 496 Ing bur v B-nRv 164 Internatte r Kemp en Beg Kon Zout Ket1*n Leidse WolsprR Mflller en Co NB Ned Kabelfabr Philips pref Rott Droogd MR Ver Machfabr Ver Touwfabr Vlhamy Walvisvaart Wemlnk's Bet.mil Wilton Pijenoord v. WRk - Heringa Zaalberg 120 Mijnbouw en petroleum Billton 2de r426 Kon Petr (f20) 158.— Amer fondsen 138% 52.50 304 1854 2254 210 129x Canad Pacific R Intern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities 8ervice General Mo ton Kennecott Republic Steel ün States Steel Voorlopig genoteerd Bank N G. 64 6 46% 84% 42% 37% 70% 87Hd 824 44% 484 47A

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 17