Janssen straalt, foetert en behoudt Groene Trui GOEDE scores voor Russische schakers Van de Kerkhove rijdt $els uit Gele Trui Geen slechte dag SIMULTAAN SEANCE IN LEIDEN Wereldtitel driebanden Henny de Ruyter was mentaal al verslagen Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 juni 1964 Vierde blad no. 31293 WIELRENNEN Arie Ravensbergen voelt zich thuis op Duinhorst-baan De Voorschotense nieuweling Arie Ravensbergen gaat zich op het wie- Ierbaantje van „Duinhorst" steeds beter thuisvoelen. De Swift-renner won tijdens de populaires op de Was haan de klassementswed- strijd. Direct na het startsignaal trok Ra vensbergen er tussen uit en bleef de zestien ronden, die de wedstrijd lang was <plm. 714 kilometer) weg. Ra vensbergen won alle klassementen, hoewel hij in de laatste ronden bijna werd ingelopen. De belangrijkste uitslagen zijn: Klassementswedstrijd amateurs: 1. Piet van der Lans (Scheveningen)2. Edwart Kroon (Den Haag)3. Piet Hazelhorst (Den Haag) Idem nieuwelingen: 1. Arie Ra vensbergen (Voorschoten)2. Koos Trompert (Den Haag)3. Nico Touis- sant (Den Haag). 1 kilometerwedstrijd amateurs en nieuwelingen: 1. Piet van der Lans (Scheveningen); 2. Edwart Kroon (Den Haag); 3. Dick van der Helm (Den Haag). VOETBAL Lening zonder enthousiasme De Hengelose gemeenteraad heeft, zij het zonder enthousiasme, met al gemene stemmen het voorstel goed gekeurd om aan de voetbalvereniging Tubantia onder bepaalde voorwaar den f 100.000 „te lenen". Een kwart van het bedrag krijgt Tubantia in dien na afloop van het seizoen mocht blijken dat het nodig is om het tekort te dekken. De rest van het geld kan. de vereniging krijgen als startkapi taal indien met andere Twentse clubs tot een fusie mocht worden be- Voor de internationale atletiek, wedstrijden, die woensdag 8 Juli in het Keulse Muengersdorf-stadion worden gehouden, heeft de KNAU voor de volgende atleten uitnodigin gen ontvangen: Frans Luitjes, 100 en 200 meter; Fred van Herpen, 400 m., Cees Koch, discuswerpen, en Hens Evers, hinkstapsprong. Jan Janssen heeft bijna de schade van Amiens ingehaald. Na de eerste helft van de derde etappe een rit over bijna 200 kilome ter van Amiens naar de Brusselse voorstad Forest, waarin de Ossendrechter zevende werd werd Janssen op het schavotje geroepen om de hulde als drager van de groene trui in ont vangst te nemen, het ceremonieel, dat hij in Amiens door een foute berekening zijnerzijds was misgelopen. Stralend kwam Janssen naar het platform toelopen om even later foeterend (Van een speciale verslaggevej de mooie Missen" de rug toe te keren. Want toen hadden de wedstrijdcommissarissen in middels ontdekt, dat Willy Bocklandt op pre cies evenveel punten als de Nederlander was gekomen en werd er geen groene trui uitgereikt. Uren later besloot men om de trui toch nog weer voor een dag aan Jan Janssen toe te ken nen omdat deze een tweede plaats op zijn ere lijst had staan, terwijl Bocklandt niet verder dan een vierde positie was gekomen. Ovengem had Janssen toch geen slechte dag. Hij behield zijn derde plaats tn het algemene klassement, waarin hij op .19 seconden van de meuwe drager van de Gele Trui, de Belg Bernard van de Kerkhove prijkt Veze veroverde namelijk de leidersplaats door de zege in de rit naai Forest op zijn ploegmakker Seis, die nu op 19 seconden tweede is Wisselend succes De Nederlandse ploeg streed mee wisselend succes. In de ochtenduren was Jo de Haan met een 21ste plaats de beste van zijn ploeg en ook latei- in de tijdrit, die in een verrassende zege van de Spaanse KAS-ploeg ein digde, reed De Haan bijzonder sterk. Ondanks de aanmoedigingen van Pellenaars uit de ploeglei derswagen moesten de Neder landers in de tijdrit met een zeer bescheiden klassering genoegen Maar terwijl 's ochtends alleen André van Aert door een val een paar kilo meter voor de finish achterraakte, gingen in de tijdrit de meeste televi- zieren naar de achterhoede. Dat Kees Haast juist op dit heuvelach tige parcours, waarop men normaal gesproken meer van deze Brabander had mogen verwachten, moest lossen was een normale zaak. Haast had namelijk in de bijna 200 kilometer van de ochtenduren zo veel pijn ge leden door het stoten op de kasseien van Noord-Frankrijk en België, dat het al mooi was, dat hij nog met het grote peloton was binnengekomen. Reikhalzend Duizenden Belgische wielerliefheb bers keken reikhalzend naar het benedeneinde van de Avenue du Globe waar de vluchtelingen van de slotfase van de rit van Amiens naar Forest zichtbaar moesten worden. Zouden Van de Kerkhove, Stablins- ky, Gilbert Desmet de eerste en Anastasi de voorsprong van twintig seconden hebben kunnen handha ven? Na een geslaagde ontsnapping van Jean Anastasi, de winnaar van de Boucles de La Seine wat dit groep je acht kilometer voor Forest ont staan, maar juist die laatste kilo meters waren bijzonder moeilijk door steile klimmetjes en scherpe bochten. Een kreet steeg dan ook op toen Van de Kerkhove, Stablinsky, Desmet en even later Anastasi aan de laatste klim begonnen en nog altijd los waren van het peloton. Er zat voor de Belgen dus weer ruim een etappe zege in. Gespannen volgde men de verrichtingen van de koplopers voor al toen Stablinsky zich halverwege de helling losmaakte en leek te gaan winnen. Dat zou wel een erg grote teleurstelling zijn voor de Belgische fans, die toch al hun Rik van Looy moeten missen. In de laatste tientallen meters begon Van de Kerkhove aan zijn eindspurt. Hen kwam gelijk met de (Van onze schaakmedewerker) De simultaan-seance van de drie Russische schaakgrootmees ters, Tal, Spasski en Stein is een overweldigend succes gewor den. Reeds om half acht was de toeloop aan de Derde Binnen vestgracht, waar in de kantine van Clos en Leembruggen ge speeld zou worden, zeer groot. Naast vele belangstellenden, trachtten nog een zëer groot aantal niet geplaatste spelers alsnog een plaats te bemachti gen, wat echter meestal niet ge lukte. Na aankomst van de grootmeesters heette ir. Venema, voorzitter van de Leidse Schaakbond, hen welkom, waarna wedstrijdleider Neuteboom voor het technische gedeelte het heft in handen nam. Toen kon men beginnen en 120 schakers bogen zich met reeds rode hoofden over het schaakbord. Tal en Stein vlogen als wervelwin den langs de borden; Spasski deed het wat bedachtzamer en raakte dan ook spoedig enkele zetten op zijn col lega's achter. Spasski opende alle partijen met de koningspion. Tal en Stein kozen een ietwat gevarieerder openingsspel. De snelheid van Tal was zo groot dat hij enkele tegen standers, die de kleine zwarte Rus steeds volkomen onverwacht zag opduiken, danig nerveus maakte. Maar het eerste nieuws kwam, vi rassend, van een ander front. Fout Hoe bedachtzaam Spasski ook speelde, hij maakte tegen de Alphe- naar H. Giesbergen al spoedig ec_ fout en verloor door het energieke spel van de jonge Alphenaar kans loos binnen 20 zetten! Ook verder verging het Spasski, die dinsdag avond in Den Haag eveneens een zware simultaanseance had gehou den, niet al te best. De Leningrader moest vele remises toestaan, al liet hjj zich niet meer overrompelen. Franse kampioen en een paar rukken aan zijn fiets waren tenslotte voldoende voor de Belg om de zege en de belangrijke bonificatie op te eisen. Negentien seconden later ging de drager van de Gele Trui, Ward Slachtoffer van toeschouwer De Spanjaard Uriona, v van de Dauphine Liberé, is het slachtoffer geworden van een opgewonden Belgische suppor ter. Na 150 km raakte de Span jaard een Belg, die zich enthou siast naar voren boog om zijn landgenoten aan te moedigen. Uriona kwam ten val en bles seerde zfjn schouder zo ernstig, dat hij enkele kilometers verder de ambulance moest opzoeken- ctoetr'&èiïpeg ftONDEv FRANKR.4eeh29lkm.25 juni il was geweldig op dreef. In cordtijd boekte hij de ene overv ning na de andere. Even scheen het ritme te haperen toen hij door J. J. Piket in een zeer fraaie partij werd verslagen, maar de oud-wereldkam pioen ging onverdroten door en toen de jeugdige LSG-speler Jan Kijne na verwoede tegenstand als laatste de koning omlegde, kon Tal een zeer goede score noteren. Slechts 1 neder- Snel Ook Stein was snel en met goed succes klaar. De Russische kampioen, verloor tweemaal (van de LSG-kam- pioen Kort en een tweede Alphenaar, Piet de Jong) en stond twee remises toe. Een score van 9214%. Zoals gezegd, Spasski had meer moeite met zijn tegenstanders. Hij EK Kees Haast wist zich de zweet druppels van het voorhoofd. De zwaar beschadigde coureur uit Brabant heeft de eindstreep ook gisteren weer gehaaldzij het met moeite. Seis, aan het hoofd van het grote peloton over de meet om toen te moeten ervaren dat zijn moeite voor niets was geweest. Hij had de maillot jaune verloren aan zijn ploegmakker Van de Kerkhove. Zuurzoet glim lachend kwam Seis op zijn vriend toelopen, maar de gelukwens ging niet van harte, dat was duidelijk te zien. Seis had zelf zo graag donder dag in triomf het meest begerens waardige kledingstuk van de Tour over zijn vaderlandse bodem willen dragen. Tot ver na het vertrek uit Amiens had de volgerskaravaan er weer aan getwijfeld of er nu eindelijk eens een werkelijke actie ontketend zou worden. Heel in het begin was er hoop in de harten geweest, toen de Pelforthen voortdurend aan het hoofd van het peloton te vinden waren en hun Jean Claude Lefevre een gat sloeg. Maar de Fransman kreeg geen steun en het vuur doofde snel. Nog tweemaal voordat na 119 km de Belgische grens werd bereikt, ging de bel voor enig geschermutsel waarbij onder meer Ab Geldermans betrokken was maar ook dit spon geen wol. Grootmeester Tal tijdens zijn rondgang langs de borden (Foto L.D./Holvast). had ook de langste tijd nodig en moest, naast de nederlaag tegen Giesbergen, 10 remises afstaan. Een percentage van 85%. Remise werd behaald door de spelers: Sluyts (Phi- lidor), Geyer (Philidor), Van Oosten (LSG), Bethe (Philidor), Marbus (Leiderdorp), ir. Schneider (Bos koop), Van der Spek (LSG), Dem- mendal (LSG), Ketting (Philidor), Westra jr (Philidor), Goudriaan (Rijnsburg), Sluyter (Voorschoten), Happel (Black and White) en Kamer (Sassenheim) LSB-voorzitter ir. Venema bedank te met veel vriendelijke woorden de Russen voor hun schaaklesje. Vuurwerk Pas nadat de Belgische douaniers in Quievrain de karavaan met een nonchalant gebaar hadden doorge laten, begon het echte vuurwerk te branden. Vrijwel elke kilometer dien den zich nieuwe liefhebbers voor de vrije ruimte aan. waarbij bijzonder vaak Henk Nijdam, Louis Proost, de „bevrijde" Sorgeloos, Emile Daems door tienduizenden landgenoten, die in rijen dik het parkoers omzo den, probeerden om op eigen bodem eer te behalen. De derde poging van Louis Proost leek succes op te leve ren. In zijn eentje reed de lange coureur van de Solo-ploeg 24 km voor het peloton uit, maar zijn winst van 50 seconden was niet voldoende. Toen kwam de beslissende ontsnap ping, die door Anastasi werd inge leid. Anderhalf uur na de eerste halve etappe moest de ploeg van Pel lenaars aantreden voor de 21,5 km lange tijdrit op een ruim zeven kilo meter lang golvend parkoers door de straten van Forest. De roodwitte ploeg heeft het er maar zeer matig afgebracht. Al na de eerste ronde waren Van der Klundert, Van Aert, Damen, Steuten en Haast afgevallen, een ronde verder hadden ook Wou- ters, Van Espen en Nijdam moeten lossen, zodat De Haan, Van Dongen en Piet van Est het zware werk ver der moesten voltooien. Vooral Jo de Haan verzette bergen werk, maar hij kon toch niet verhinderen, dat zijn ploeg als laatste in de tijdrit eindigde. De grote verrassing van deze rit tegen het horloge, was de zege van de Spaanse KAS-ploeg, die in de laatste serie nog acht seconden sneller was dan voordien de sterk rijdende Pelforthen, die er mede voor hadden gezorgd dat Jan Janssen zijn plaats vooraan in het algemeen klassement kon behou den. De Televizieren spelen daarente gen in dit klassement een zeer be scheiden rol. Huia beste man is Piet van Est op de 75ste plaats met een achterstand van 3 minuut 11 se conden op de leider. De Belg Van de Kerkhove passeert winnend de eindstreep in de Brusselse voorstad Forest, of. zoals de Vlamingen zeggen. Voorst In de derde ronde van het we reldkampioenschap driebanden te Oostende, heeft zich voor Henny de Ruyter een drama voltrokken. Hij verloor van de man, die na de eerste dag de laagste plaats op de ranglijst innam: Galo Legarda uit Equador. Onnodig, want de Waal- wijker kan beslist beter dan de Tour in cijfers De uitslag van het eerste deel van de derde rit (Amiens—Forest, 196 km) luid: 1. Van de Kerkhove (Belg—Naeye) 5.07.32 met bonifica- i tie 5.06.32; 2. Stablinsky (Fr.— Gemi- niani) z.t. met bon. 5.07.02; 3. Gilbert Desmet I (Belg.—De Kimpe) 5.07.35; 4. Anastasi (Fr.Remy) 5.07.37; 5. Seis (Belg.—Naeye) 5.0751; 6. Bock landt (Belg— Driessens); 7. Jan Jans sen (Ned.-De Muer). 8. Altig (Did.— Geminiani); 9. De Cabooter (Belg Naeye); 10. Jo de Roo (Ned.Gemi niani); 11. Perez Frances (Sp—Pla Sanchis); 12. Simpson (G.B.—Plaud) 13. Wright (GB.—De Kimpe); 14. Taccone <It.—Pezzi); 15. Gabica (Sp.- Langarica); 16. Zimmermann (Fr.— Geminiani); 17. Aerenhouts (Belg Magne), 18. Verbeeke (Belg—De Kimpe); 19. Gestraud (Fr.—Remy); 20. Grazyk (Fr.—Remy); 21. De Haan (Ned.—Pellenaars); 34. Geldermans i Ned.Geminiani 35. Van Dongen (Ned—Pellenaars); 56. Nijdam (Ned. —Pellenaars); 64. Wouters (Ned.— Pellenaars)66. Zilverberg (Ned.— Driessens)76. Van de Klundert (Ned.—Pellenaars)80. Van Espen (Ned.—Pellenaars)83. Steuten (Ned. —Pellenaars)88. Piet van Est (Ned. —Pellenaars); 89. ex aequo: Haast (Ned.—Pellenaars) en Damen (Ned. Pellenaars), allen z.t. als Seis 5.0751; 124. Van Aert (Ned.—Pelle naars) 5.09.50. De uitslag van de ploegentijdrit in Forest over 21,5 km luidt: 1. Langa- rica (Momene, Gabica. Echevarria) 1.34.05; 2. De Muer (Anglade, Janssen G. Groussard) 1.34.13; 3. De Kimpe 1.34.26; 4. Naeye 1.34.48; 5. Pla San chis 1.35.22; 12. Pellenaars (De Haan, Van Est, Van Dongen) 1.39.22. Klassementen Na de derde etappe ziet het alge mene klassement er als volgt uit: 1. van de Kerkhove (Belg.Naeye) 16.00.52; 2. Seis (Belg.—Naye) 16.01.11 op 19 sec.; 3. Jan Janssen (Ned. De Muer) 16.0151 op 39; 4. Wright (Gb.—De Kimpe) 16.01.34 op 42; 5.G. Desmet I (Belg—De Kimpe) 16.01.47 op 55; 6. ex aequo: Anglade (Fr.De Muer)Momene (Sp.—Langarica) Gabica (Sp.—Langarica) 16.0156 op 1.04; 9. Echevarria (Sp.—Langarica) 16.01.58 op 1.06; 10. ex aequo: Mahe (Fr.—De Muer). G. Groussard (Fr.— De Muer)Foucher (Fr.De Muer) Delberghe (Fr.—De Muer) 46.02.01 op 1.09; 14. ex aequo: Stablinski (Fr. Geminiani); Elorza Sp.—Langarica) 16.02.02 op 1.10; 16. Beheyt (Belg.—De Kimpe) 16.02.04 op 1.12; 17. De Ca booter (Belg.-Naeye) 16.02.11 op 1.19; 18. Darrigade (Fr.Remy) 16.02.13 op 151; 19. Gainche (Fr.—Magne) 16.02.17 op 1.25; 20. Uribezubia (Sp.— Langarica) 16.02.18 op 1.26. De klasseringen van de Nederlan ders ln het algemene klassement zijn: 31 ex aequo os, De Roo 16.02.35; 47. ex aequo o.a. Geldermans 16.0251; 75. Piet van Est 16.04.03; 86. De Haan 16.05.40; 89. Nijdam 16.05.48; 90. Zil verberg 16.0552; 97. Wouters 16.06.40; 100. Van Espen 16.06.55; 104 Haast 16.07.36; 108. ex aequo o.a. Damen 16.07.36; 113. Van Dongen 16.08.42; 121. Van der Klundert 16.11.20; 124. Van Aert 16.12.13; 128. Steuten 16.15.02. Na de derde etappe luidt het alge mene ploeg klassement: 1. Langarica 48.0550 2. De Kimpe 48.0555 3. De Muer 48.05.58; 4. Naeye 48.60.14; 5. Geminiani 48.07.14; 6. Magne 48.07.35; 12. Pellenaars 48.12.07. Na de derde etappe ziet het pun tenklassement er als volgt uit: 1. Jan Janssen (Ned.) 38 pnt.; 2. Bocklandt (Belg.) 38; 3. Seis (Belg.) 37; 4. Altig (Did.) 32; 5. Wright (Gb) 30; 6. G. Desmet I (Belg.) 20; 13. Jo de Roo (Ned.) 16. Zuidamerikaan, wiens spel voor namelijk is gebaseerd op kracht. Maar De Ruyter was voor de party eigenlijk al verloren, omdat hij zich herinnerde hoe deze corpulente Legarda enkele jaren geleden in Buenos Aires, juist tegen hem een uitstekende party had gespeeld. „Let op, tegen mij doet hjj dat natuurlijk weer," zei hij bij voor baat. Met een dergelijke mentaliteit was het geen wonder, dat de Bra bander de morele genadeklap kreeg toen Legarda ook nog enkele ge luksstaten maakte. Een groot deel van het duel had De Ruyter drie a vier caramboles achterstand, maar toen hij In de tweede helft da stand 4345 bereikte, was zijn positie toch weer rooskleurig. En Juist toen maakte Legarda een serie van vijf, waarin een kolossaal „zwijn". Voor De Ruyter was deze tegenslag kennelijk te veel en hij produceerde in de reste rende veertien beurten nogéén carambole: 6046 na 69 beurten. 's Avonds nam De Ruyter wraak op zichzelf. Slachtoffer werd de Duitser Rudolph, wiens produktie- vermogen vanaf het begin totaaE zoek was. Hij moest zijn ongeslagen positie prijsgeven. Uitslagen Legarda De Ruyter Steylaert Hanoun Rudolps De Ruyter Ceulemans De stand na twee dagen luidt: Ceulemans Lopez Hanoun De Ruyter Rico Steylaert Legarda Rudolph pnt h.s. gem. 6 9 1.139 6 12 1.011 4 6 0.927u 4 9 0.860 4 5 0.708 2 8 0.879 2 6 0.663 2 9 0.624 0 5 0.679 0 7 0.629 NOC wijst judoka's aan Anton Geesink naar Tokio Anton Geesink, de Nederlandse wereldkampioen judo, zal dit jaar tijdens de Olympische Spelen in Tokio zijn wereldtitel kunnen verde digen Het Nederlands Olympisch Comité heeft gisteravond op voor dracht van de NJJB de judoploeg aangewezen, die ons land in Tokio op de Olympische Spelen zal verte genwoordigen. In het middengewicht zullen uitkomen de Eindhovense broers Jan en Peter Snijders terwijl Anton Geesink de Nederlandse kleu ren in de klasse alle categorieën zal verdedigen. Voor wat betreft de af vaardiging in het zwaargewicht zal een nadere keuze worden gemaakt tussen Wim Ruska en Joop Gouwe leeuw. Als chef d'equipe is aangewezen de heer G. Koning. Bij het aanwijzen van de ploeg heeft het NOC zich gebaseerd op de verklaring van de NJJB, dat de aan gewezen atleten aan de huidige Olympische amateurbepalingen vol doen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7