„OLD VIC" PERFECT IN „HENRY V" LONDON TONIC kunst kaleiöoscQQp TOP IN „HOLLAND FESTIVAL Hoogste peil bereikt m Nieuw kwartet Zwitserland beangstigd door grote massa buitenlandse werknemers Cubaans echtpaar vraagt asiel Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 juni 1964 Derde blad no. 31295 THE Bristol Old Vic" heeft verstandig zijn beste kaart in de achterhand gehouden. De voorstelling van Henry V" in de helaas niet geheel bezette Kon. Schouwburg te Den Haag, stak uit boven wat te zien was geweest in „Love's labour's lost". Sha kespeare's veel hogere peil in een spel, dat een tien jaar later ont stond, heeft de tonelisten uit Bristol tot een voortreffelijk staal van hun kunnen geïnspireerd, een top in het Holland Festival 1964. Henry V" is in ons land vooral bekend geworden door de groots opgezette kleurenfilm, die Laurence Olivier er in het laatst van de oor log naar maakte. Die kostbare pro- duktie schijnt het duidelijke doel te hebben gehad het Engelse moreel te verstevigen. Ook daar kan Sha kespeare dus nog voor in stelling worden gebrachtWie met het stuk kennis maakt, zal begrijpen hoe in tens de patriottische werking ervan kan zijn. Blijmoedige sfeer In een sfeer van stralende blijmoe digheid belijdt Shakespeare er zijn politieke ideaal in, dat van de Eliza bethaanse maatschappij, maar bij hem bovendien met een zeer demo cratische instelling. Na alle Hendrik- reeds de was „Henry the Fith" naar vorm en inhoud een geheel ander stuk. Het ligt in de lijn een kroniekspel als toneel minder hoog aan te slaan, immers de toneelbouw wordt al spoedig door de feiten uit het even wicht gebracht. Maar de man van Stratford toont hier pas goed zijn genie. Hij concentreert alle hande ling rond de figuur van zijn ideale koning en zelfs de tafereeltjes, die er maar zo bij lijken te hangen, be wijzen zo merkt men steeds weer Historie Er was voor Shakespeare alle re den Henry V (1387—1422) zo omhoog te steken, want nog steeds staat hij als een voortreffelijk vorst te boek. Het boeiende in de toneelfiguur is dat het echt een mens is gebleven; dat Shakespeare beter dan vele tijd genoten bestand was tegen een te ver gaande verafgoding. De jonge koning wist orde op zaken te stellen in zijn te voren door tweedracht ver zwakte land. Zp vol daadkracht, zo vol geloof in de toekomst was Henry V, dat hij met een vrij kleine strijd macht Het Kanaal overstak om de Fransen te bestrijden, die hem had den getart. Voor hij in Southampton dan zee kiest heeft luj zowel met de kerk als met een aantal opponerende ede len afgerekend. De volgelingen van Karei VI worden verslagen. Eerst by Harfleur en daarna beslissend in de fameuze slag van Agincourt. Ander maal mag Henry zijn grootmoedig heid bewijzen. Hij laat de Franse vorst in zijn waarde en huwt zijn knappe dochter Katharine. Hierboven een scène uit Shake speare's "Henry V": Richard Pasco (l.) als Henry V en Rus sell Hunter als Fluellen. Vindingrijk The Bristol Old Vic is te werk ge gaan op een manier, die gelijke tred houdt met de rijke verbeeldingskracht sprekend uit de tekst. Want men plukt er zo tien taferelen uit, die door een bekwaam en vindingrijk re gisseur tot onvergetelyk toneel kun nen worden gemaakt. Daar slaagde Stuart Burge beslist in. Hij bepaalde zich namelijk niet tot een stuurse uitvoering van wat de tekst voorschreef, maar dartelde met zijn gezelschap soms erg lichtzinnig door de sonore taal heen zonder nochthans het martiale karakter van dit werk los te laten. Burge wist zelfs de film te doen vergeten en dat bereikte hU voor namelijk met zijn speels gevoel voor humor. Want Shakespeare jaagt af en toe weer enkele van die strijd makkers met hazeharten op het to neel om de contrasten voelbaar te maken. De ernst (de druk van zijn verantwoordelijkheid) komt daar tegenover in de rol van Henry enkele malen naar buiten. De zaal keek dan ook afwisselend beklemd en ont spannen naar „Henry V". De regisseur stond voor problemen waar hij snel afwisselende acties op het toneel moest brengen. Met een kubistisch draaibaar rotsbouwsel mid den op het toneel, en een van kleur wisselende achtergrondbelichting wist hjj alle noodzakelijke illusies te wek ken. Bijna ten overvloede kwam de proloogzegger een beroep op de ver beelding doen. Ideaal spel De facetten van strijdbaarheid, begrip, geestigheid en overmoed wer den door Richard Pasco ideaal ver tolkt. Henry's meditatie, het bezoek aan zijn soldaten voor de slag zowel als de amoureuze schermutselingen met de prinses toonden Pasco's talent op sterke wijze. Een verrukkelijk Frans-Engels ac cent kwam uit de mond van Ro- wena Cooper in de dankbare taalles. Er was een perfecte harmonie in het samenspel. Het heeft geen zin om vele voortreffelijke prestaties te gaan noemen. Het zouden er tegen de veer tig moeten zijn. Slechts het schilderachtige spel van Russell Hunter als de luidruch tige gelijkhebber Fluellen en de uit geslapen Pistol van Christopher Ben jamin willen wij aan de vergetelheid ontrukken. Advertentie Nü ontvangt U bij elke party-bottle niet 3\4 maar een héle liter!) I een waardebon Tegen inlevering van 6 van die bonnen^ kunt U een doos met 6 prachtige longdrink glazen kopen voor j slechtsf 3,65- vergelykbare j winkelwaarde ongeveer f 6,50J Schreef dop: ook in Uw aangesproken party-bottle blijft London Tonic bruisend-levend Op 29 juni kan men de bijzondere voorstelling door de Bristol Old Vic nog eens in de Koninklijke Schouw burg gaan zien. Een evenement om niet te missen MIME-THEATER WILL SPOOR IN BERGEN (N.H.) Gedurende de zomermaanden Juli en augustus zal het Mime-theater van Will Spoor, dat vorig jaar optrad in De Brakke Grond en het Hyper- kriteriontheater te Amsterdam in Bergen dagelijks enkele voorstellin gen geven. In het centrum van Ber gen heeft zijn theater-tent stand plaats gekregen, die plaats biedt aan 200 bezoekers. Het is niet uitgesloten, voorstellingen zal geven. Drumbandconcours te Deventer Op zaterdag 27 en zondag 28 Juni wordt in Deventer een internationaal drumband concours gehouden omdat de sportvereniging „actief" 35 jaar bestaat. 13 Nederlandse, 12 Duitse en 4 Zwitserse korpsen en bands zullen zaterdag en zondagmiddag in het Go Ahead-stadion optreden. Zaterdagavond is er een concert, een show met medewerking van de band van „The Cheshire Regiment" en alle deelnemende verenigingen ei vuurwerk. ONDERSCHEIDING VOOR ANDRÉ JURRES Op de te Hamburg geëindigde tien de algemene vergadering van de In ternational Music Council (sectie muziek) van de UNESCO, waar 42 landen vertegenwoordigd waren, is in het nieuwe bestuur voor de eerstvol gende zittingsperiode de Nederlander André Jurres, directeur van Donemus en secretaris van de Nederlandse sectie van deze raad, benoemd tot al gemeen secretaris. Tot voorzitter werd gekozen de Fransman Vladimir Fedorow, voordien vice-voorzitter de International Music Council tevens voorzitter van de AIBM, de internationale bond van muziekbi bliotheken. TE VOORBURG: Standbeeld van veldheer Corbulo In het toekomstige nieuwe stadscentrum van Voorburg, na bij de kruising van de Prins Bern- hardlaan, de Koningin Juliana- laan en de Rozenboomlaan, zal eerstdaags een monumentaal standbeeld verrijzen. Dit beeld houwwerk stelt voor Corbulo te paard, de romeinse veldheer die tussen Rijn en Maas de Fossa Corbulonis liet graven, waarvan het tegenwoordige Rijn-Schieka- naal (De Vliet) waarschijnlijk een overblijfsel is. Het gemeentebestuur van Voorburg dat hiertoe de opdracht heeft gege ven, heeft daarmee de herinnerging levend willen houden aan het ont staan der gemeente uit een vroegere Romeinse nederzetting. Het kunst werk is van de hand van de bekende thans 77-Jarige Voorburgse beeldhouwer Albert Termote. Het gehele monument is ongeveer werk. Het voetstuk (bijna drie meter) bestaat uit een kern van beton be kleed met platen van Musschei kalk steen en is voorzien van het opschrift „Corbulo". De Voorburgse gemeenteraad be sloot tot deze opdracht in de open bare vergadering van 27 juli 1960, waarbij aanvankelijk een krediet werd verleend van f 55.000 dat nadien werd verhoogd tot f68.000. Het ligt In de bedoeling dat het beeldhouwwerk met officieel vertoon wordt onthuld op maandagmiddag 13 juli as. De Commissaris der Konin gin mr. J. Klaasesz heeft zich reeds bereid verklaard de officiële onthul ling te verrichten. FRANSE GOBELINS IN TILBURG Van 16 Juli tot 16 september wordt in het gebouw van de katholieke ho geschool te Tilburg een tentoonstel ling gehouden van 80 hedendaagse Franse gobelins (waarde ruim 1 mil joen gulden). De wandtapijten zijn zijn afkomstig uit Frans uit particuliere collecties, werken bij van Adam, Le Corbusiêr, Raoul, Dufy, Gromaire, Jean Lurgat Ferdinand Leger, Matisse, Picart Le Saint Saëms, Villon en Een Rembrandt voor IV2 miljoen Op een veiling van Sotheby in Londen is gisteren door een niet- genoemde particulier een schil derij van Rembrandt voor 168.000 pond sterling (ongeveer 1.680.000 gulden) gekocht. Het doek stelt een apostel voor en zou er een zijn van een reeks schilderijen, die Rembrandt in 1661 van „Christus en de aposte len" heeft vervaardigd. Een stilleven van Rembrandt, voorstellende twee patrijzen en een taling, die aan spijkers aan een muur hangen, werd verkocht voor 110.000 pond sterling (onge veer 1.110.000 gulden). Een paneel van 25x17,5 geschilderd door Hy- ronimus Bosch werd door een kunsthandelaar voor f 350.000 ge kocht. Huldiging van nestor Jacobs Expositie in museum Fodor Amsterdam De nestor der edelsmeden, de heer Jac. A. Jacobs uit Haarlem, is ter gelegenheid van zyn 80ste verjaar dag (zaterdag jl.) gistermiddag tij dens een receptie in het museum Fodor te Amsterdam gehuldigd. Oud leerlingen hebben daar een kleine expositie van het werk van de heer Jacobs ingericht, die tot 5 juli duurt- De voorzitter van de Federatie goud en zilver, de heer B. W. Buenk, dat de heer Jacobs zijn leerlin gen zowel techniek als kunst had bijgebracht en dat hy een „Am sterdamse school" heeft gemaakt. HU bood een geschenk onder couvert aan de reis, die de heer Jacobs o.m. Istanboel gaat maken. Namens de oud-leerlingen sprak de heer A. Kok. De heer D. Dooyes, die de ope ning der expositie verrichtte, voerde het woord namens de besturen der Federatie van beroepsverenigingen Kunstenaars, de vereniging van beoefenaars der gebonden kunsten en het instituut voor kunstnUver- heid te Amsterdam, waaraan de heer Jacobs leraar is geweest. De heer Buenk herinnerde er aan dat de heer Jacobs, die zich het vak zelf heeft geleerd, 35 jaar lang jonge mensen heeft opgeleid. De heer Doo yes betrok ook mevrouw Jacobs in zUn huldigingswoord. Antiekbeurs beëindigd Minder bezoekers, meer koopkracht De Oude Kunst- en Antiekbeurs te Delft is gisteravond besloten met een bijeenkomst van bestuur en deel nemers. De voorzitter de heer II. Nystad deelde mee dat men zeer tevreden is over de zaken. Het aan tal bezoekers is kleiner geweest (26.000 tegenover 39.000 vorig jaar) maar het publiek, had een veel gro tere koopkracht- Als voorzitter voor het volgende Jaar te houden beurs werd aangewe zen de heer E. Douwes uit Amster dam. De datum kon nog niet worden vastgesteld. Zeker is da,t de beurs einde juni begin juli plaats heeft, dus ongeveer twee weken later dan De wereldberoemde schilder Pablo Picassodie nu reeds vele jaren aan de Riviera woont is be halve een fameus kunstenaar, ook een gerenommeerde lekker bek. Toen hij onlangs een vis restaurant in Nice bezocht, stond hij erop zelf zijn te veror beren kreeft uit te zoeken. Advertentie Vier nieuwe sigaren. Van Jasneva. Interessant voor fijnproevers: ze zijn gemaakt van fijne .tabakken met een volstrekt eigen karakter. Interessantvoor rekenaars: ze zijn merkwaardig goedkoop. Kijk maar: de enorme Enorm 27 cent, de kloeke Parfait 22 cent, de senoritas Vedette 14 cent, de kleine Vivat 6 cent. Bovendienlicht en lekker! JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD De massa der buitenlandse arbeidskrachten Is ln Zwitserland zo groot ge worden, dat zU de Zwitserse regering beangstigt. In het Zwitserse bedrUfs- leven is iedere derde werknemer een buitenlander en er zijn zelfs al waarde volle takken van nijverheid in Zwitserland waar geen enkele Zwitser meer werkzaam is, maar waar het gehele personeel uit buitenlanders bestaat. Daarbfj komt, dat er in Zwitserland veel meer kapitaal wordt geinvesteerd dan er in het eigen land kan worden gevormd. Het kan dan ook niet worden ontkend, dat het karakter en het voortbestaan van een economische onaf hankelijke Zwitserse staat in gevaar zyn. Dit deelde gisteren een lid van de Zwitserse regering, dr. F. Hummler, afgevaardigde voor de werkgelegen heid (de functie van afgevaardigde komt overeen met die van een staatssecretaris in Nedrland), mede tUdens de in Scheveningen gehouden jaarvergadering van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Zwit serland. Het gevaar voor de Zwitserse staat zal het noodzakehjk maken, dat er wordt ingegrepen. „Elke staat, ook de liberaalste, zal in het economische of in het politieke leven moeten in- grUpen. wanneer er ernstig gevaar voor het bestaan of het karakter van de staat aanwezig is.". Dr. Hummler zette uiteen, dat het te grote aantal buienlanders in Zwit serland maakt, dat ook het waag stuk van de assimilatie van deze bui tenlanden te groot wordt en niet meer kan worden opgelost. Afgezien daarvan bestaat ook het gevaar, dat er vanuit het buitenland de stoot wordt gegeven tot een massale af tocht van arbeidskrachten, tenrijl er ook nog het latente gevaar is, dat de gemiddelde kwaliteit van de arbeids krachten gaat dalen. Het Zwitserse bedrUfsleven graaft zUn eigen graf, wanneer het een der- gelijke kwaliteitsvermindering zou toelaten. Om het vraagstuk op te lossen moeten zowel het bedrUfsleven Een Cubaanse hoogleraar in de wiskunde en zijn echtgenote hebben gisteren hun bewakers om de tuin geleid, nadat het vliegtuig waarin zij reisden op het vliegveld Shannon in Ierland was geland. Zy houden zich verborgen in een hotel en heb ben politiek asiel gevraagd. Het vliegtuig was onderweg van Praag naar Havanna en maakte za terdag een tussenlanding wegens mechanische moeilijkheden, heeft de Ierse voorlichtingsdienst gisteren be kendgemaakt. De naam van de hoogleraar werd niet genoemd; er werd gezegd dat het een 40-jarige hoogleraar in de wiskunde is. Het echtpaar kon aan de bewa kers ontkomen, terwUl deze be zig waren hotel te zoeken voor de 81 passagiers van het vliegtuig. Het paar heeft bU de Amerikaanse am bassade visa aangevraagd voor de V.S. Men meent te weten dat het echt paar onlangs tUdens een verblyf in Rusland had besloten naar het wes ten te vlucnten. De communisten zouden hier achter gekomen zUn. Het vliegveld Shannon in het enige niet-communlstlsche vliegveld waar Cubaanse en Tsjechische vliegtuigen geregeld landen wanneer zU naar Havanna vliegen. De Ierse autori teiten hebben tot nu toe steeds asiel geweigerd aan Cubanen die daarom bU deze tussenlanding verzochten. RADIO TELEVISIE GANGETJE 'TEL.23005 J Contactsleutels J en gekleurde huismussen (Van onze 4 Venlose correspondent) t Op diverse plaatsen noord-Limburg zijn automo- bilisten het slachtoffer ge- 1 worden van een nieuwe, 1 eigenaardige hobby van de jeugd. Men verzamelt name- J lijk contactsleuteltjes, een J bezigheid, die menige auto- J bezitter tot wanhoop kan J brengen, doch die tevens een a goede waarschuwing kan in- J houden om bij het verlaten i van de auto de contactsleutel a mee te nemen, f In Venlo gebeurt weer wat j anders. Daar houden sommi- ge jongens zich onledig met a het vangen van gewone huis- mussen. De diertjes ivorden a even later weer losgelaten, j doch niet voordat men ze een fraai kleurtje heeft gegeven, j Menigeen heeft daardoor al J gedacht, dat er hier of daar ontsnapte exotische vogeltjes f in de tuinen kwamen. Men i heeft al pogingen in het werk i gesteld om zo'n ogenschijn- t lijk kostbare vogel te vangen. als de consumenten meewerken, de staat moet niet alleen staan in haar pogingen tot vermindering van de vraag. Het bedrijfsleven zal zich moeten omschakelen en zodanige produktiemethoden en produkten moeten kiezen, dat er minder ar beidskrachten nodig zUn. buitenlanders in het buitenland voor zich moeten laten werken dan in het eigen land. Dr. Hummler dacht, dat ADVERTENTIE voor koud vier dubbeltjes per echte li ter (en nog elke dag thuisbezorgd ook)

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5