Fenneke Fockema Andreae wint Rubens-tocht-1964 Gemeentebestuur gaf voorlichting Op straat „stallen" van bedrijfswagens is NIET strafbaar „Maanvlucht" was geen succes Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 25 juni 1964 Tweede blad no. 31293 Leerlinge van Leidse Louise de Coligny h.b.s. De Rubens-tocht 1964 is gewonnen door Fenneke Fockema An dreae, leerlinge van de Louise de Coligny HBS, met een opstel over ,,Het Laatste Oordeel", het beroemde drieluik, dat in 1527 door Lucas van Leyden werd voltooid. Het schilderij bevindt zich in ,,De Lakenhal". Het winnende op stel werd gepubliceerd in „De Gazette" van april 1964, de school krant van de Louise de Coligny H.B.S. Klas gaat drie dagen uit De Rubenstocht,, die van 8 t/m 10 Juli as. wordt gemaakt door Fenne ke Fockema Andreae, haar gehele klas en de redactie van „De Gazette" is de prijs, die door het Rijksmuseum en de VVV-Amsterdam werd uitge loofd voor het beste opstel over Ne derlandse kunst en musea, gepubli ceerd in een schoolkrant. In 1962 werd door belde instellin gen een dergelijke prijsvraag georga niseerd. Het doel van deze tweejaar lijkse prijsvraag is het schrijven over kunst in schoolkranten om daarmee de belangstelling voor de kunst van de jeugd in het algemeen te stimu leren. Als bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat dit jaar het mu seum „Het Rubenshuis" te Antwer pen en het Antwerpse touristenbu- reau te zelfdertijd een prijsvraag voor Belgische schoolkranten hebben uitgeschreven met als prijs de drie daagse Rembrandttocht langs Ne derlandse musea, eveneens voor de winnaar (-ares) en zijn (haar) klas. De data van deze Rembrandttocht moeten nog worden vastgesteld. De organisatoren hopen deze Bel gischNederlandse samenwerking op het gebied van de kunstpropaganda bij de jeugd in de toekomst voort te zetten en uit te breiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Neeltje Jacoba, dr van H. D. Die penhorst en J. Zwitser: Jacobus Jo hannes, zn van J. J. Hamaker en S. van der Plas; Albert Victor, zn van E. F. C. Loriaux en E. L. Loo; Chris- ta Ester, dr van G. Spaans en M. A. Westhoek: Pauline Elisabeth, dr van W. C. Lemmers en T. M. Hölscher; Franciscus Robert us Antonius, zn v. A. P. M. van der Veek en W. M. Franssen; Teunis, zn van T. Platteel en C. E. de Groot; Wilhelmina Jo hanna Maria, dr van P. J. Droogh en J. W. l'Ami; Elisabeth Henriëtte, dr. van H. G. de Groot en N. M. van Veer en; Anton zn van J. Spierenburg en M. van der Marei. ONDERTROUWD: G. H. Eijman en M. E. Houps; E. de la Rie en Y. J. I. Elzenaar; H. W. Lindeijer en A. D. Bakker; F. Wer velman en W. Brussee; J. H. Segaar en H. P. Olivier; C. T. Noordover en T. J. M. van Duuren; D. Sloos en A. M. de Kruis; J. van Orden en A. J. Vis; F. A. Pijnnaken en M. H. Regeer K. van Mourik en M. A. Oudshoorn; E. P. del Prado en W. M. Kooreman; C .B. van Tol en C. W. C. van Veg- gel; C. P. Hogervorst en S. M. van der Linden; D. van der Reijden en A. J. Wassenburg; J. P. Smit en T. Ok- tem; J. J. van Tongeren en W. Cra- ma- P van Berkel en C. Labordus; G. D. J. van Eden en E. J. E. G. Hoppenbrouwer: G. H. Bakker en M. Herkes; K. Sierat en J. Ouwerkerk; P J. H. T. Maaskant en S. de Ru; W. Oudshoorn en J. MarUnissen; L. W. J. Quist en E. van Maanen; P. Warnaar en P. S. KnUnenburg: H. Heun en E. H Kaak; S .Post en G. A. Noort; D. Dijkstra en A. W. M. Helling. OVERLEDEN: H. J. van Haasteren, 51 jaar, echt- gen. van W. J. van Egmond; J. M. van der Hoorn 40 minuten, dochter; H. van der Meer, 52 jaar, man; D. Bol 44 jaar, man. Oordeel van de jury De jury prijst de zuivere en onge dwongen trant waarin Fenneke haar beschouwingen over het beroemde drieluik van Lucas van'Leyden aan de lezer presenteert. Zij geeft boven dien blijk van een juiste opvatting Fenneke Fockema Andreae voor het beroemde drieluik, „Het Laatste Oordeel" van Lucas van Leyden. omtrent de schilderkunstige waarden van het werk en weet het in de his torische samenhang te plaatsen. Haar wijze van beschouwen is vrij van niet ter zake doende literaire of psycholo gische interpretaties. Al met al een oorspronkelijk opstel. Voorts kende de jury eervolle ver meldingen toe aan: Jan Vaessen, voor zijn opstel „Een bezoek aan het Stedelijk Van Abbemuseum te Eind hoven, gepubliceerd in „Kriterion", schoolkrant van het Bisschoppelijk College te Weert; Willy Hakvoort. voor het opstel „Hoe schilderijen zien", gepubliceerd in Brordje, schoolkrant van de St. Willibrord- ULO te Doetinchem en Ch. O. Youn- ge, voor het opstel „Wij en de Kunst" gepubliceerd in Hilversum 3, school krant van de Sint Ludgeruskweek- school te Hilversum. Over saneringsplan tussen Herengracht en Zijlsingel Het initiatief van het College van B. en W. om in verband met de toe komstige sanering (circa 450 woningen) van een gebied, dat zich uitstrekt tussen de Herengracht en de Zijlsingel, de eigenaren en de bewoners van deze panden van voorlichting te dienen, is in zeer goede aarde gevallen en ontmoette bijzonder grote belangstelling. Zo zelfs, dat gisteravond nog een tweede samenkomst moest worden belegd. Ook deze bijeenkomst men kwam bijeen in de kantine van de Leidse Onderwijs Instellingen aan de Oosterstraat liep geheel vol. Het onderwerp was er dan ook belangrijk genoeg voor. Ruim 450 gezinnen zullen uit deze te sane ren wijk moeten verdwijnen. Voor hen zal elders huisvesting moeten worden gevonden. Ook midden standers treft dit lot. Teneinde uit de mond van de wethouder van Openbare Werken, de heer C. J. Piena, te vernemen hoe men dit saneringsplan denkt uit te voeren, hadden zeer velen deze avond het televisietoestel het te levisietoestel gelaten. Aan de hand van een maquette en kaarten van de huidige en de toe komstige toestand gaf de wethouder een uiteenzetting hoe Leiden zich deze sanering, waarin ook begrepen de demping van de Waard- en Oran jegracht, had gedacht. Reeds eerder schreven wij uitvoerig over dit sane ringsplan, dat dezer dagen ook voor een ieder in het Stadhuis ter inzage zal worden gelegd. VERGOEDING Tijdens deze „ontmoeting met de burgerij" deelde de heer Piena mede, dat aan alle gezinnen, die de te sa neren wijk moeten verlaten, de ver huiskosten worden vergoed en dat zij ook aanspraak maken op een vergoe ding van 2/3 van de nieuwe jaar- buur, hetgeen er op neerkomt, dat men het eerste jaar in de toe te wij zen woning acht maanden vrij wo nen heeft. Zodra het plan definitief is de Leidse raad zal hieraan zijn goed keuring nog moeten hechten krijgt het Huisvestingsbureau opdracht de toewijzing van een nieuwe woning met voorrang te behandelen. Mid denstanders kunnen bovendien in vele gevallen nog schadeloos worden gesteld, terwijl zij voorrang krijgen om zich in de nieuwe wijk wederom te vestigen. Voor ieder bestaat gele genheid en dit verklaarde wethouder Piena met nadruk, om bij voorko mende moeilijkheden met de Dienst van Gemeentewerken „te komen pra ten". GESPECIALISEERD IN HUWELIJKSREPORTAGES Apothekersdük 27, Leiden, tel. 20308 Over het tijdstip van aanvang, kon de heer Piena nog geen concreet ant woord geven. B. en W. streven er echter naar om zo snel mogelijk met de sanering te beginnen. Veel hangt daarbij ook af van de houding der eigenaren. Waar nodig gaven deze avond de directeur van de Dienst Gemeente werken, ir. Vos en de chef van de af deling Openbare Werken, mr. C. H. Hins, een toelichting op de plannen. Na afloop van deze uiteenzetting werd een spervuur van vragen op de inleiders geopend, waarbij het soms moeite kostte zich verstaanbaar te maken. Het werd een open en veelal algemeen gesprek, dat na sluiting van de samenkomst ook in kleine kring nog even werd voortgezet. Onze in druk: het gemeentebestuur heeft er goed aangedaan het initiatief tot een dergelijke samenkomst te nemen. He denavond wordt deze voorlichting herhaald. Prof. Goslings jubileert Prof. dr. J. Goslings, Leids hoog leraar in de reumatologie, zal op 15 juli a.s. een kwart eeuw hoofd zijn van de Reumatologische Kliniek. Het stichtingsbestuur van deze kliniek heeft naar aanleiding daarvan een receptie georganiseerd op zaterdag 11 juli van 4 tot 6 uur in het Boer- haa ve - restaur an t aan de Boerhaave- laan. Metselen om rifveren troffel Ongeveer 80 technische scholen zullen met twee deelnemers op 9 en 10 juli in het Ahoy-gehouw te Rot terdam deelnemen aan de landelijke wedstrijd in het metselen met bak stenen. Uit Leiden zfjn dit de leerlin gen K. Beekman, G. Monteba, A. Ver meer en C. H. Mulder. Bovendien is dé Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf bij deze wedstrijden vertegenwoordigd door 14 metselaars uit het zg. leer lingenstelsel. Voor Leiden is dit F. Ph. M. Mieremet. HOGE RAAD: (Van onze Haagse correspondent) De bepaling in de algemene politieverordening van de gemeente Rhenen, die verbiedt bedrijfsvoertuigen (met uitzondering van één personenwagen) op de openbare weg te parkeren als hiermee de weg als bergplaats wordt gebruikt, is niet verbindend, zo heeft de Hoge Raad uitgemaakt. Het ging in dit geval om een ex- "iteur uit Rhenen, die zijn trek- met oplegger in het weekeinde kreeg een proces-verbaal, maar door de kantonrechter in Wagenin- gen ontslagen van rechtsvervolging, omdat deze het bewuste artikel in de politieverordening niet verbin dend achtte. Verworpen stelling dat de lagere wetgever wel een dergelijk artikel in de politie verordening kan opnemen. De Hoge Raad heeft dit cassatie beroep verworpen en de door de kan tonrechter uitgesproken onverbin- dendverklaring gehandhaafd. In zijn arrest overwoog de Hoge Raad Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn eslaagd voor de examens: doctoraal Ned. recht de heer R. J. Schmal (Voorburg); doctoraal aardkunde de heren H. Rijckborst (Leidien). L. Klein jan Hol wierden)Tj. A. Sies- werda (Leiden); F. M. A. van Schaek Mathon (Leiden), C. F. Winkler Prins (Voorschoten); kan didaats Engelse taal- en letterkunde de heren H. C. Huiskens (Schiedam), W. G. M. van Slagmaat Rotter- a), mej. A. M. Schoorel (Voor- •g)doctoraal Ned. recht de heren p. C. M. Oomen (Den Haag), P. R. Brouwer (Den Haag), mej. A. M. Dubbelboer (Den Haag), mej. A. W. M. Rekers (Den Haag); kandidaats Engelse taal- en letterkunde mevr. M. S. Oort-Lissy (De Bilt), mej. B. ter Haar (Doorn* cn de heer J. J. K. Fuchs (Den i ag)kandidaats Franse taal- en letterkunde mej. E. M. v. Herwaarden (Den Haag) en de heren S. Koopmans (Leiden en J. G. J. Hosman (Leiden)doctoraal Fran se taal en letterkunde de heer D. A. M. Degreef (Rotterdam). WEEKENDERS SPIJKERBROEKEN VADER EN ZOON Marine-personeel komt twee dagen in Leiden bijeen 1963 was een jaar van stabilisatie, rust en heroriëntering Uit tal van marine-steden, o.a. uit Den Helder, Rotterdam, Vlisslngen en Valkenburg, zijn vandaag afgevaardigden naar Leiden gekomen ter bij woning van de algemene vergadering van de Militaire Belangenvereniging van Beroepsschepelingen bij de Zeemacht. Een vergadering, welke in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden en ook morgen voortduurt. Om tien uur opende de algemeen voorzitter, de heer Th. J. van Tol, de vergadering met een rede, waarin hu uitvoerig aandacht schonk aan de ontwikkelde verenigingsactivitei - - - - dat voo: jaar is een zekere rust, stabili satie en heroriëntering. Nu de kruitdamp rond de kwestie Nieuw-Guinea is opgetrokken en eigenlijk al vergeten is, mogen we, aldus de heer Van Tol vaststellen dat op het diplomatieke vlak zelfs zeer duidelijke toenaderingspogingen Indonesië merkbaar sprak de hoop uit, di zal blijken weer zodanige banden met Indonesië aan te knopen, dat alle wonden spoedig geheel zullen zijn geheeld en tot heil en voorspoed van beide landen vriendscshap tussen In donesië en Nederland mag ontstaan. Een flink gedeelte van der Koninklijke Marine met dit tropenland en speciaal dit personeel moet het vreugde geven, dat de contacten aldaar wat meer in tensief kunnen worden onderhouden. De heer Van Tol sprak er zijn vreugde over uit, dat op 1 Juni j.l. 12071 leden bij de Vereniging ston den ingeschreven, onderverdeeld in 2606 onderofficieren met de rang van sergeant en hoger, 2833 korporaals, 4571 manschappen en 2061 adspi- rantleden. Van dit ledental behoor den er 4433 tot de R.-K.-groep, 4364 tot de PC-groep en 3274 tot de niet- confessionele groep. Woningnood in marinecentra het rordt groot, terwijl van enige vooruitgang in de oplos sing van dit woningprobleem vrijwel geen sprake is. T.a.v. de 21%, die van de bezoldi ging wordt ingehouden voor huisves ting en voeding van ongehuwden, bruikt voor een bedrijf, voor de ge hele gemeente een wachtverbod wordt gegeven. Ook voor wegen waar zo'n verbod niet geldt, terwijl daar bij van parkeerexcessen geen sprake behoeft te zijn. Volgens artikel 32 van het wegen verkeersreglement is het namelijk de lagere wetgever via bepalingen in de politieverordening toegestaan re gelend op te treden tegen parkeer excessen, die in dit wetsartikel wor den aangeduid. OUDERS! HEDENAVOND geven wij voorlichting ove zoon te laten opleiden tot de mogelijkheid DIEPDRUKMONTEUR COPIIST OVERDRAGER ETSER HANDZETTER RETOUCHEUR of ROTATIEDRUKKER Uw zoon kan voor een van deze opleidingen reeds in aanmerking komen, als hjj 15 of 16 jaar oud is en met goed gevolg een jaar V.G.L.O. of L.T.S. heeft gevolgd. Ook als 17-jarige kan hij nog wor den geplaatst; dan moet hij echter een uitgebrei der vooropleiding hebben genoten. VANAF 8.00 UUR bent U welkom bij de afdeling Personeelszaken van de NEDERLANDSCHE ROTOGRAVURE MIJ. N.V. galgewater 22 - leiden Verduistering was van grond af veel beter te volgen Het belangwekkende verschijnsel van een totale maansver duistering is in de afgelopen nacht in vrijwel geheel Nederland uitstekend zichtbaar geweest. Tallozen hebben er een gedeelte van hun nachtrust voor opgeofferd. Onder die velen bevonden zich ook de 177 belangstellenden, die met drie chartervliegtuigen van Zestienhoven waren opgestegen, om het verschijnsel van een hoogte van vijf kilometer gade te slaan in de hoop, zover boven het stoffigste deel van de atmosfeer een beter beeld te krijgen dan van de grond af mogelijk is. Voor hen is dit experiment een teleurstelling geworden: over het algemeen hebben de mensen op de grond de maansverduistering beter kunnen volgen dan de luchtreizigers, die bovendien door mist boven Zestienhoven bij de landing naar Schiphol moesten uitwijken. hoogte van pak-weg 5.000 meter, trok de gezagvoerder van de Friendship toen zijn (grote) rondjes om zowel de links- als rechts-gezeten passagiers Teleurstellingen „Dit betekent een grote teleurstel ling. We hadden ons dit toch wel anders voorgesteld", aldus de expli cateur in de Fokker-Friendship, een van de drie charter-toestellen. HU doelde daarmee niet op de aankomst op Schiphol, als dichtstbijzijnde uit- wijkhaven, maar op het verloop van de totale maansverduistering. Het was allemaal zo voortreffelijk begonnen in het Zeiss-Planetarium in Den Haag. Daar, in de koepel zaal werden de astrbnomen en an dere belangstellenden voor deze „maan-vlucht" voorgelicht over de maan-eclips, over het hoe, wat en waarom van dit natuurverschijnsel. Vervolgens trok men naar het Rot terdamse Zestienhoven, waar drie charter-vliegtuigen gereed stonden om te vertrekken. Dat althans was de bedoeling, maar de eerste tegen slag liet niet lang op zich wachten: grondmist! Het werd een kwestie van knopen- tellen: wel gaan, niet gaan, welgaan, niet gaan en zo enige kwartieren achtereen. En intussen trok de maan en de zon zijn baan en langzaam, heel langzaam werd de volle maan steeds minder vol. De wachtenden op Zestienhoven hadden tijd-voiop om dit schouwspel te volgen, want de mist hing zeer laag. Totdat dan eindelijk het verlos sende wóórd werd gesproken: wij gaan. Eindelijk in de lucht, op een' voldoende aan hun trekken te laten komen. Toen kwam de tweede te leurstelling: het proces was niet dui delijk te volgen, ook al omdat de maan ln tegenstelling tot hetgeen werd verwacht min of meer ver stek liet gaan. Natuurlijk, de maan was er wel, maar niet duidelijk zichtbaar en zo kon ook de verduistering van dit hemellichaam nog maar nauwelijks worden gevolgd. Dat de maan niet een donker dieprode kleur, tijdens de eclips, kreeg gaf de explicateur aanleiding om te spreken van een „grote teleurstel ling". Het niet-kleuren van de maan werd medegeweten aan de uit barsting van de vulkaan Goenoeng Agoeng op Ball in het voorjaar van 1963 ruim een Jaar geleden dus. Hierbij werd een grote hoeveelheid stof de atmosfeer ingeslingerd, ten gevolge waarvan de „verkleuring" achterwege bleef. Reeds eerder, bij de voorlaatste totale maansverduis tering op 30 december van het vorige jaar, bleef de maan ook vrijwel ge heel onzichtbaar en ook toen hing dit volgens deskundigen onge twijfeld samen met de vulkaanuit barsting op Bali. Er bleef de excursie-gangers toen niet veel anders meer over dan hun blikken naar beneden te richten. Onder hen voltrok zich immers een wel zichtbaar feeëriek schouw spel: een groot, met tal van kleuren verlicht Nederland. De vlucht toch voerde hen van west naar oost en via de boorden van het IJsselmeer werd gevlogen boven de randstad. Bijzonder opgetogen was men over de grote-stads-gezichten, In deze bijna enthousiaste stem ming werd de derde teleurstelling manmoedig verwerkt. Met een schou derophalen aanvaardde men het feit dat niet op Zestienhoven geland kon worden. De drie vliegtuigen probeer den wel door de mist-deken heen te .prikken", maar het lukte niet. Na een aantal extra „rondvluchten" bo ven de Maasstad en wijde omgeving werd toen koers gezet naar Schiphol, waar tegen drie uur vanochtend de Friendship aan de grond werd gezet. Precies op tijd om de inzittenden de gelegenheid te geven te zien hoe het licht op de nachtvorstin terugkeerde. Internationaal overleg over luchtverontreiniging Promotie teit der Wiskunde en Natuurweten- schappen op proefschrift getiteld „Contribution to the statistical mecha nical theory of Brownian Mostion, de heer Eliezer Braun Guitier, geboren te Mexico City, wonende te Den Haag. Promotor was prof. dr. P. Mazur. Eindexamen St. Agnes-Lyceum Na het tweede gedeelte eindexamen Gymnasium aan het St.-Agnes Ly ceum zijn geslaagd voor het diploma B: C. A. M. van der Erve, Wasse naar; M. Huibers, Leiden; A. E. M. Vreeburg, Leiden. i mening, dat dit percentage te hoog is. Met de an dere krijgsmachtdelen vormt dit on derwerp..nog steeds een punt van iegeuna.HK ue tuuiuutin va enigingsbestuur, Verder verlangen naar iets meer i wijl ook wordt gemeend d; ier weken voor ongehuwden, nog regelmatig de aandacht van het ver- Ier leeft het verlof, ter- dat de ver vaartochten van langere duur te gering is. De heer Van Tol eindigde met erop te wijzen, dat de Koninklijke Marine een eervolle plaats inneemt in de hedendaagse maatschappij en dat haar personeel een redelijk bestaan heeft, dat zeer zeker niet ongunstig afsteekt bij dat van andere bevol kingsgroepen, al zal het, volgens spreker, altijd moeilijk zijn duidelijke vergelijkingen te maken. Na het uit spreken van deze rede kwamen de huishoudelijke zaken aan de onie. Tweehonderd experts in Straatsburg Het probleem van de luchtveront reiniging, een der grote kwalen van de moderne beschaving, heeft ruim tweehonderd deskundigen uit veertien Europese landen en de Verenigde Staten in Straatsburg bijeengebracht. Een week lang zullen zij zich buigen over de vele facetten van deze kwaal, die regelmatig offers aan mensen levens eist, zoals in Londen, waar in de afgelopen jaren duizenden men sen het leven lieten tijdens perioden van zware mist, mensen veelal die leden aan hart of longziekten, die op him beurt aan de luchtverontreini ging moeten worden geweten. De conferentie, die is georgani seerd door de Raad van Europa, is gisterochtend begonnen met een ern stig beroep van de Britse minister sir Keith Joseph, onder wie in Engeland een goed deel van de bestrijding der luchtverontreiniging ressorteert. HU riep op tot een ware „uitroeiingsoor log" tegen de verontreiniging. Deze oproep werd nog kracht bUgezet door dr. Cottrell van de Europese afdeling der Wereld Gezondheids-Organisatie, die als tweede inleider van de debat ten verklaarde dat na de sigaret de luchtverontreiniging beschouwd moet worden als de voornaamste oorzaak van longkanker. „We zullen waak zaam moeten biyven", zo zei hU, „als we willen voorkomen dat de weldaden der Industrialisatie te niet worden Verbouwings-uifverkoop Tientallen werkelUke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Ruim f. 3250.voor kinderuitzending De huis aan huis straatcollecte van de Leidse Raad voor Kinderuitzen ding, gehouden in de week van 15 t/m 20 juni JJ. heeft f.3252.— opge- gedaan door een mate van luchtver ontreiniging, die gevaarlUk is voor mens en dier". De deskundigen, onder wie dertien Nederlanders oJ.v. ir. S. H. Visser, (voorzitter van de Nederlandse Raad inzake de Luchtverontreiniging) zul len deze week niet alleen gegevens uitwisselen, doch ook nagaan hoe het worden versterkt. „KruipautoV' volgend jaar van de weg (Van Haagse correspondent) De „kruipauto's", de wagentjes die een wit, roodgerand bord voeren met de aanduiding 20 km er op, zullen van de weg gaan verdwijnen, als de nieuwe verkeersregels van prof. Belinfante (die na door de regering worden bestudeerd) van kracht worden. Verwacht mag worden, dat de nieu we regels tegen het einde van dit jaar zullen worden afgekondigd met een redelUke termün voor het van kracht worden. Volgend jaar zullen dus deze wagen tjes, die veel worden gebruikt door invaliden en mensen, die hun rU- van het snelverkeer. De langzame autootjes betekenen immers een gevaar op de weg, om dat vele automobilisten en motor- rUders er niet op verdacht zijn, dat .kruipertjes" geen snelle ma- kunnen maken.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3