LEIDSCH DAGBLAD KERN - ONDERZEEERS VOOR KON. MARINE Chroesjtsjow breekt door Zweeds kordon Artsenconflict Belgie opgelost Centuriontank zal moeten verdwijnen hantol weer vandaag'. Wegpiraat gepakt na wilde achtervolging GRAP... Dpgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 JUNI 1964 No. 31295 Directeur: E. A. K. van OlsHoecK Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Militaire plannen op korte en lange termijn Minister De Jong en de staatssecretarissen Haex, Den Toorn en Van Es hebben de Tweede Kamer in kennis gesteld van het defensiebeleid op korte en langere termijn. In de defensienota, die reeds lange tijd geleden is aangekondigd, en thans is verschenen, zetten de vier bewindslieden uiteen, dat de Koninklijke Marine en de Landmacht werken aan een gelijkmatig moderniserings- en uitrustingsprogramma, terwijl de Luchtmacht een groot deel van haar gehele materieel heeft vernieuwd of daarmee bijna gereed is. Een van de drie krijgsmachtdelen heeft de luchtmacht daarom het meest moderne materieel, maar ook de grootste financiële zorg, omdat twee grote projecten, n.l. dat van de Starfighters en van de Hawks, tege lijkertijd tot betaling komen. LANDMACHT Parate zesde brigade Modernisering Gezien de taak, die de Koninklijke Marine is toebedeeld in de NAVO- verdediging en gezien de nationale taak van de Marine, wil de minister overgaan tot de bouw van nucleair voortgestuwde onderzeeboten. Daar mee wordt tegemoet gekomen aan een reeds geruime tijd geleden ge stelde NAVO-eis. Het vliegkampschip „Karei Door man". dat in het begin van de jaren zeventig zal verdwijnen, wordt niet meer gemoderniseerd. Voor wat betreft de kruisers kan worden gesteld, dat „De Zeven Pro vinciën" nog tot ongeveer 1980 een belangrijke taak zal vervullen voor de luchtverdediging van onderzee- bootbestrijdingsgroepen en van con- De kruiser „De Ruyter" zal echter zonder kostbare modernisering min der geschikt worden voor deze taak en in verband hiermee reeds in het begin van de jarery zeventig worden afgevoerd. Bij de mijnenbestrijding is een accentverlegging merkbaar van de huidige mijnenveegmethode naar een modernei- methode van het opzoeken en vernietigen van mijnen. Waar schijnlijk zullen ook helikopters wor den ingeschakeld bij het mijnen vegen De minister wijst er verder op, dat middelbaar grond-lucht geleide wapensysteem aan de orde te stellen Deze schepen worden tevens uitge rust met een onderzeebootbestrij- Advertentle UNIEK ETENTJE in het oude jachthuis van Koning Willem III. SHASLICK met karaf wijn f6.50. Koninashuys Sassenheim 's Woensdags gesloten. Advertentie bescherm uw huid met hamol ultra De beide op stapel staande drie cilinder onderzeeboten dienen ter vervanging van twee indertijd van Engeland overgenomen boten, waar van er één inmiddels uit de sterkte is afgevoerd. Zij zullen in het jaar 1965 worden opgeleverd. De twee van de Amerikaanse regering in bruik leen ontvangen onderzeeboten, waar van de leenperiode in 1968 afloopt, zullen worden vervangen door twee onderzeeboten. Deze nieuwe boten zullen zodanig zijn ingericht, dat zij kunnen worden beschouwd als voor lopers van nucleair voortgestuwde schepen. In de ontwerpbegroting 1965 zal voor de bouw van een eerste kern-onderzeeboot een eerSte ter mijn worden opgenomen. Het squadron Seahawk-straaljagers zal niet worden vervangen en zal einde 1964 uit de dienst worden ge- Het squadron onderzeebootbestrij- dingshelikopters, ingescheept aan boord van de „Karei Doorman", krijgt enige aanvulling. Voor de uit voering van deze plannen zal in de jaren 1964 tot en met 1967 aan ex ploitatie-uitgaven en aanschaffing Trein grijpt busje: 2 doden en 2 gewonden Een busje met vier arbeiders is vanmorgen tussen Vroomshoop en Mariënberg op een niet beveiligde overweg door een goederentrein ge grepen. Twee arbeiders werden ge dood. de twee anderen raakten ge wond. In het busje zaten vier werknemers van het stratenmakersbedrijf Fa. Wij- nands uit Heinoo. De chauffeur H. J. Mollen (20) en de bijrijder R. Kok (28) beiden uit Vroomshoop zijn het leven gekomen. Zwaar gewond werden de heren Bruinink en Vos, eveneens afkomstig uit Vroomshoop. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht. Premier Chroesjtsjow en zijn gastheer, de Zweedse koning Gustaaf, in de koninklijke resi dentie, het zwaarbewaakte kas teel Haga. Maar ook hier kre gen de fotografen gelegenheid enkele facetten van dit bezoek vast te leggen. Van de plannen op lange termijn bij de Koninklijke Landmacht vormt de vervanging van de Centurion tank het voornaamste punt. De plannen op korte termijn betreffen: verhoging van de gevechtswaarde van het parate deel van het legerkorps, o.m. door de verdere doorvoering van de mechanisatie en motorisatie, waartoe modern materiaal zal worden aangeschaft; verbetering van de geoefendheid door opvoering van het aantal oefeningen in groter verband, waarvoor meer oefenterreinen be nodigd zijn; formering van een parate zesde brigade; permanente legering in West- Duitsland van de divisie, waarvan thans reeds een brigade aldaar is gelegerd. Slot pag. 2 In Sassenheim meisje aangereden Stopteken genegeerd Een Hillegomse garagehouder die in Den Haag woont, is dins dagavond op de autosnelweg AmsterdamDen Haag als een wildeman tekeer gegaan. Hij reed met zijn wagen in Sassen- heim-noord een scooterrijdster aan. negeerde bij het Haagsche Schouw een stopteken van de politie en maakte in de kom van de gemeente Wassenaar een scherpe draai om vervolgens met zeer hoge snelheid terug te rijden naar de plaats van de aan rijding. Daar aangekomen, be sloot hij zijn rit in de richting van Lisse voort te zetten. Hij werd in deze bollengemeente klemgereden en aan de Rijks politie overgeleverd. Zijn rijbe wijs werd onmiddellijk inge trokken. Het meisje, dat op een scooter reed, werd door de haar achterop komende auto gegrepen en tegen het wegdek geslingerd. Zij droeg een helm, het geen zeer waarschijnlijk haar leven heeft gered. De scooter werd door de auto over een afstand van honderd vijf tig meter meegesleurd, waarna de bestuurder stopte en het tweewielige voertuig van zyn wagen verwijderde, het op de weg achterliet en met grote snel heid zijn weg vervolgde in de rich ting Den Haag. In Voorschoten, bij het Haagsche Schouw, waar ook een ongeluk was gebeurd, negeerde hij een stopteken van de politie en reed bijna een politieman omver, die door snel opzij te springen, zijn leven kon redden. Vervolgens reed hy in ra zende vaart tot het centrum van Wassenaar en keerde daar terug naar Sassenheim. Op de plaats van het door hem veroorzaakte ongeval aan gekomen, reed hij door in de rich ting Lisse. De Rijkspolitie in Sassen heim zette onmiddellijk een achter volging in. evenals een inwoner van dit dorp. Het gelukte '^ze Sassen- heimer om de winde I n in Lisse klem te rijden, waarna de politie pro ces-verbaal opmoakte en het rijbewijs van de Hillegomse garagehouder in beslag nam. SOLDAAT NA VELDLOOP OVERLEDEN De 21-jarige dienstplichtige sol daat L. A. M. Drommel, is gisteroch tend na een veldloop van tien kilo meter aan de finish op de Leuvense weg nabij Harderwijk in elkaar gezakt en kort daarna overleden. Soldaat Drommel was ongehuwd en woonde in Zandvoort. Hij behoor de tot de B-compagnie van het 41ste verbindingsbataljon uit Harderwijk. De tien-kilometer veldloop was een programma-onderdeel voor het diplo ma „militaire lichamelijke vaardig- Bij de keuring van de soldaat wa ren geen afwijkingen geconstateerd. Tot schrik van zijn gastheren Chroesjtsjow heeft gisteren een Zweeds kordon doorbroken om met de arbeiders van een scheepswerf in Gothenburg té spreken. Hij had toegezien hoe zijn vrouw Nina een koelschip voor de Sow- jet-Unie te water liet. In plaats van de officiële, zwaar bewaakte route te volgen, dribbelde hij opeens opzij en wrong zich door de mensenmassa. Een grote Zweedse politieman die de Russische premier wilde tegenhouden, duwde hij opzij. Daarna liep hij naar een groep van veertig Russische arbeiders die met het koelschip, de ,,Carl Linne", naar de Zwarte Zee moeten meevaren. Hij sprak tgeveer vijf minuten met hen, tot schrik van de bewaking die aan- op hem moet voorkomen. WEERBERICHT WARM WEER De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond overwegend zonnig, droog en warm weer met zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen (Opgemaakt om 11.55 uur) 26 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur Maan op: 22 25 uur; ondci5.20 uur. Hoogwater te Katwijk 'c 4 02 en 16.27 uur, laagwater te 12.10 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's De Zweedse regering heeft anonie me bedreigingen tegen Chroesjtsjow ontvangen, een Hongaarse vluchte ling is maandag in hechtenis geno men uit voorzorg, en gisteren heeft de politie een geesteszieke, die dins dag uit een ziekenhuis was ontsnapt nadat hij zich dreigend over Chroesjtsjow had uitgelaten, weer gepakt. Chroesjtsjow, die vermoeid zou zijn, zong tezamen met een koor van de scheepswerf het Russische lied „Avond op de weg", waarbij hü de maat klapte. In een toespraak tot de arbeiders zei Chroesjtsjow dat het geen geheim is dat de Sowjet- Unie geen grote oorlogsschepen meer bouwt, omdat deze in een kernoor log geen grote rol meer spelen. De Sowjet-Unie is snel een koopvaardij vloot aan het opbouwen: er zijn 152 schepen voor dit jaar in het buiten- -nd besteld en daar zijn er reeds ;stig var afgeleverd, zei hij. Chroesjtsjow nodigde de Zweedse arbeiders uit naar de Sowjet-Unie te komen te zien „hoe wij leven, wer ken en voor welke vraagstukken wij staan". Onder bewaking van politie- boten en hefschroefvliegtuigen werd Chroesjtsjow in een boot naar het stadscentrum gevaren, waar een zwijgende menigte van ongeveer drieduizend personen toekeek hoe hij naar de Beurs reed voor de lunch. Op het diner, dat aangeboden werd door de gemeente Gothenburg, on- ving mevrouw Chroesjtsjow een gou den armband ten geschenke, kreeg de Russische- premier een fototoe stel van Zweeds fabrikaat. Chroesjt sjow keerde in de loop van de avond per vliegtuig naar Stockholm terug. Apollo-project niet besnoeid Achttien miljard voor de Nasa De Amerikaanse senaat heeft gisteren met 42 tegen 38 stem men een poging verworpen om het bedrag dat is beschikbaar gesteld voor het ..Apollo" maan- project, met 267.750.000 dollar (bijna een miljard gulden) te verminderen. Het was een amendement dat was ingediend door senator J. William Ful- bright, een democraat uit Ar kansas. Fulbright had gezegd dat als de senaat de laatste poging om het pro- ject-Apollo af te remmen niet aan greep, Amerika verplicht was tegen 1970 een mens op de maan af te zet ten. Gelden voor het Apollo-program- ma lagen besloten in de 5.246.293.000 dollar voor de NASA voor het ruim teprogramma van de Amerikaanse regering. Dit werd met 78 tegen 3 stemmen goedgekeurd. Tijdens een plechtige openbare senaatszitting in de Martinikerk is ter gelegenheid van het 350- jarig bestaan van de Rijksuni- versiteit te Groningen aan H.M. de Koningin een eredoctoraat verleend in de faculteit der so ciale wetenschappen als eerbe toon voor een modern koning schap met een sterk sociale in slag. H.M. de Koningin wordt hier de cappa omgehangen door pro-rector prof. dr. C. Elisabeth Visser en de promotor prof. dr. d-*-! P. J. Bouman. Vanochtend om zeven uur is een einde gekomen aan het con flict tussen de Belgische artsen en de regering over de nieuwe ziekte- en invaliditeitswet. Op een vergadering, die gisteravond in Brussel begon en de gehele nacht voortduurde, werd een akkoord bereikt tussen een re geringsdelegatie en het bestuur van de nationale artsenfederatie. Scraiiton voor harde houding jegens Cuba Gouverneur William Scran ton van Pennsylvania, een der gegadigden voor het Republikeinse kandidaat schap voor de presidentsverkiezingen en tegenstander van senator Barry Goldwater, heeft gisteren in Miami tijdens zijn campagne voorgesteld, dat de V.S. de strijdkrachten der Cubaanse ballingen organiseren en uitrusten als een der maatregelen om het bewind van Fidel Castro ten val te brengen. „Als wij het serieus menen, heb ben wij de verantwoordelijkheid de vrije Cubanen volledig financiële, morele en politieke steun te geven, met inbegrip van het organiseren en uitrusten van Cubaanse bal- lingstrijdkrachten," aldus Scranton. Voorts zou de economische boycot H Cuba moeten worden uitge- psychologische oorlog- breid v, voering tegen Castro moeten den ontketend. Ruim tien maanden heeft het con flict tussen de regering en de ge neesheren geduurd. Het verzet van de artsen bereikte een hoogtepunt in april, toen de ongeveer tienduizend medici in staking gingen. Op 20 april werden de onderhan delingen hervat en twee maanden lang is vrijwel onafgebroken gecon fereerd. Het akkoord is bereikt een week voordat het „bestand", waartoe in april werd besloten, afloopt. Aan het parlement zal een wets ontwerp worden voorgelegd, waarin de regering wordt gemachtigd de ge- voorlopig toe te passen. Het is de tweede keer, sinds de wet op 1 ja nuari van dit jaar van kracht is ge wijzigde ziekte- en invaliditeitswet worden, dat de tekst ervan wordt gewijzigd. De eerste veranderingen gingen echter naar de mening van de artsen niet ver genoeg. Het verzet van de artsen tegen de hervorming van de ziekte- en inva liditeitswet was gericht tegen een aantal bepalingen, die naar hun me ning, het medische beroep aantast ten. De artsen werd daarentegen ver weten, dat het vooral de nieuwe fi nanciële regelingen waren, die hun niet aanstonden. Het zijn overigens juist de financiële regelingen ge- ak- Witte Stem- van 450 kilogram Russische vissers hebben In de mond van de Oeral een witte steur gevangen. Het dier woog 450 kilo. Over het algemeen bereiken witte steuren geen groter gewicht dan 150 kilo. De vis had 90 kilo zwarte ka viaar by zich. Mantlela c.s. gaan niet in beroep Nelson Mandela en zeven ande ren, die in het Zuidafrikaanse sa- botageprocef tot levenslange gevan genisstraffen zijn veroordeeld, zullen geen heroep aantekenen. Dit besluit werd bekendgemaakt, nadat een van hun verdedigers op het Rob beneiland was geweest waar de man nen gevangen zijn gezet. ELEGANT EN STERK f 1.95 Een kruidenier in het dorp Resolven in Wales plakte gisteren voor de grap de volgende mededeling op zijn winkelraam: „Gratis kruide nierswaren voor de eerste vrouwe lijke klant die in een jurk zonder bovenstuk binnenkomt". In Amerika is namelijk pas een ge ruchtmakende nieuwe mode gelan ceerd, die van de „topless" (boven- stukloze) bikini en cocktailjurk. Toen nu de kruidenierszaak vol klan ten stond, kwam de dochter van de plaatselijke apotheker, Catherine Jones, met bloot bovenlijf binnen. Met een volle boodschappenmand tripte miss Jones even later naar buiten om haar derde verjaardag lemvs Uit het Leidsch Dagblad van 0 25 Junij 1864: De Geneeskundige Cou- j rant deelt mede. dat te Goes gedurende de laatste pok- J ken-epidemie zijn aangetast i 310 personen, waarvan 236 i niet ingeënt. In het geheel i zijn 15 overleden. 1 Onder de vele proeven van 1 bijzojideren ijver voor het verkiezingswerk te Dockum. 1 verdient vermelding dat een kiezer van 95 jaren nog met 1 vaste schreden den kiezers- weg betrad, om zijn stem uit- tebrengen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1