Blijdschap in Katanga om Tsjombes terugkeer AARDAPPEL PUREE ALA MINUTE Sterke belangstelling voor Praagse vredesconferentie Varende expositie van 45 vliegeis de Japanse industrie Leger oefent volgend jaar in Sennelager Geheimzinnigheid rond verblijf van Grivas op Cyprus Voor 'n zorgeloos week-end! Lekker! Snel klaar! Bezoekt hel ORANJEFEEST Hoge Rijndijk - Zoelerweude J. BAIJER - POELIER VERSE KIP tijdelijke aanbieding: 2.— por 500 gram LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 JUNI 1964 Vrede in wereld perspectief Met een verdubbeld aantal deelnemers sinds de vorige confe rentie, begint zondag 28 juni in Praag de tweede christelijke vre desconferentie van 1200 afgevaardigden en waarnemers uit vele landen. In de historische Bethlehemkapel, de kerk, waar destijds de re formator Johannes Hus preekte, zal dr. Martin Niemöller, één van de zes presidenten van de Wereldraad van Kerken, de plechtige openingsdienst leiden en daarna zal de stichter en leider van de Praagse vredesbeweging, prof. dr. Josef Hromadka het hoofd referaat houden over het thema, waaronder deze conferentie ge steld is: ,,Mijn verbond is leven en vrede" naar een woord uit de profeet Maleachi. Nederland zal er met 35 deel nemers aanwezig zijn, België met 50, Duitsland met niet minder dan 200, half om half uit de Bondsrepubliek en de D.D.R. En deze aantallen vormen de toege wezen maxima, die een noodza kelijke inperking betekenen van de toenemende belangstelling voor deze christelijke vredesbe weging. Vele deelnemers zijn door hun kerken afgevaardigd of als waarnemers uitgezonden. Wijder blikveld Daaruit blijkt, dat „Praag" zich al meer uit de verdachte hoek van kerkelijk gecamoufleerde sympathie voor het communisme weet tebe vrijden, een hoek, waarin zij ten onrechte vaak geplaatst werd. Als de brug der verzoening tussen de volken. Niet alleen waar zij staat, ook waarvoor zij staat, wordt allengs duidelijk en door steeds meer deren erkend: een eigen kerkelijke, christelijke verantwoordelijkheid voor de vrede in de wereld. Daartoe heeft de chr. vredesbewe ging zelf belangrijk bijgedragen geven. Hield nog de eerste Praagse vredesconferentie in 1961 zich met 650 deelnemers bezig met de Oost- West-problematiek, de controverse van wereldbeschouwingen in commu nisme en niet-communisme en de I coëxistentie tussen die beide als enig mogelijke levenswijze. De tweede chr. vredesconferentie zet de grenzen van haar verant woordelijkheid veel verder uit en be pleit de coëxistentie voor alle vol ken van de gehele wereld. Daarbij duiken automatisch de vragen op van niet uitsluitend Europese struc tuur, daar komen de harde en nij pende problemen van Azië, Afrika en Latijns Amerika in het blikveld. Niet meer zozeer de tegenstelling Oost-West, gescheiden door het z.g. IJzeren Gordijn, maar veel meer die andere tegenstelling tussen de wel varende, hoog-ontwikkelde landen in Europa en Amerika enerzijds en de met honger en overbevolking wor stelende volken dier andere wereldde len zal de conferentie bezig houden, geleid door sprekers van vier ver schillende continenten. Als Europeaan spreekt de aarts priester VitaliJ Borovoj, professor in de theologie aan de universiteit van Leningrad over de verhouding van vrede en coëxistentie. Over vrijheid en eenheid refereert de hervormde theoloog ds. Andrimanjato van Ma dagascar, zoals Afrika die beide voor zich ziet liggr"v Voor Amerika door licht prof. 11 rvey Cox het mens beeld in het „echnische tijdperk en spreekt de Zuid-Amerikaan ds. Emi- lio Castro uit Uruguay over honger en economische afhankelijkheid. De baptisten predikant ds. U. ba Hmym Vrede in praktijk Toch zal de conferentie allerminst een luistercampagne naar de veel- geschakeerde nood der wereld zijn. De deelnemers zullen twee volle da gen van de vijfdaagse vergadering m werkgroepen bezig zijn, gesplitst in 20 discussiegroepen van elk 60 man om de voorstudies inzake praktische vredesvragen te bespreken en zo n gelijk in resoluties vast te leggen. Tien secties omvatten de brede scala van problemen, die hier met elkaar samenhangen, de relatie vrede en gerechtigheid, vrede en vrij heid, koude oorlog, nieuwe staten, het Duitse probleem, vrede en mis bruik van christendom, vrede en ont wapening, vrede en oecumene, vrede katholicisme, vredesdienst jongeren. Het is de welbewuste bedoeling in Praag-1964 zich met uiterst praktische vragen bezig te houden vanuit diepe, theologische beweegre denen en de legitieme, feitelijke con sequenties aan te tonen van een coë xistentie over de gehele wereld op politiek, economisch en sociaal ge bied. Sinds haar start in 1958 is de Praagse chr. vredesbeweging nog niet in een zo gunstig klimaat als bijeengekomen. Er is neiging en verlangen tot ontspanning. Er zijn meer tekenen van bereidheid tot luisteren dan tot het zien. Van een „rode oecumene" wordt nauwelijks gesproken t.a.v. Praag. Wie er heengaat, verklaarde nog onlangs de West-Duitse praeses Wüm, hoeft zijn vrijheid niet te verkopen. Welke uitspraak tevens onthult, dat een koekoek-één zangdemonstratie in Praag niet te verwachten is. Er zal, laar het zich laat aanzien, ook niet laar gestreefd worden. Ds. G. P. Klijn. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN. Beroemen te Roden dr. A. G. Luiks NIEUWE R.K. CATECHISMUS Per 1 septemner zal op de r.k. scholen een nieuwe catechismus wor den gebruikt. Er wordt voorts gewerkt aan een catechismus voor volwf Twee Jaar geleden hebben de Ne derlandse bisschoppen hiertoe beslo ten. De catechismus moest, zo gaven zij aan, „een werkelijke voorberei ding van en inleiding tot het meer genuanceerde geloofsonderricht wor den" De werkzaamheden zijn thans grotendeels voltooid. Aan het Hoger Catechismus Insti tuut, dat met de uitvoering van de bisschoppelijke opdrachten is belast, wordt toegestaan om onder super visie van de bisschoppelijke catechis muscommissie vanaf 1 september grondlijnen tot herziening van de schoolcatechese en daaraan aanslui tend programma's voor de verschil lende schooltypen te publiceren, die t.z.t. ter definitieve goedkeuring aa: de bisschoppen zullen worden voorge legd. Protestantisme en politiek Het Geepreksc entrum vai protestantse politici in Eurof 2 t-m 5 Juli in Bold (b« Zürich.) haa.r zevende conference met als thema „protestantisme en litiek". Prof. dr. W. Hahn, hoogleraar de universiteit van Heidelberg ei de Duitse Bonsdag, zal de visie i prof. Brunner belichten en dr. Lindt, privaatdocent aan de uni versiteit van Bern zal een uiteen zetting geven over de denkbeelden m prof. Barth op dit punt. Over „politieke etiek en politieke praktijk spreekt prof. J. W. Hulst, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam en lid de Eerste Kamer voor de C.H.U. De fractie-voorzitter van Kriste- lig Folkeparti in het Noorse parle ment dr. Bondevik behandelt het onderwerp „Wat kunnen wij als pro testanten voor de Europese eenheid doe?" Aan de conferentie zullen Jongeren deelnemen van de Evangelische Volkspartij (Zwitserland), Oesterrei- chische Volks l rtei (Oostenr.) Jun- ge Union Duitsland), Kristelig Folkeparti's Ungdom (Noorwegen) Kristen Demokratisk Samling (Zwe den), M. R. P. (Frankrijk), Arjos en F. C. H. J. G. (Nederland), terwijl waarschijnlijk uit enkele andere Scandinavische landen waamemei zullen komen. Begrafenis prof. Bavinck overleden, geschiedt morgenochtend om 11 uur op „Zorgvliet" te Amster dam. Regering garant voor hemschade (Van onae parlementaire redactie) De Tweede Kamer is gistermiddag maniem akkoord gegaan met een wettelijke regeling, waarbij de rege ring zich garant stelt voor eventuele schade, die door een kernongeluk wordt veroorzaakt bij de bouw van de kernergiecentrale ten behoeve van de N.V. Samenwerkende Elektrici- teits-Producenten. De werkzaamheden voor de bouw van de eerste 50 megawatt kernener giecentrale in ons land worden voor een belangrijk deel verricht door een Zwitserse dochtermaatschappij van het Amerikaanse General Electric Concern, die als voorwaarde heeft gesold dat zij worde gevrijwaard te gen de geldelijke gevolgen van wette lijke aansprakelijkheid voor kern- schade. De thans gegeven garantie is van tijdelijke aard en loopt vooruit op een meer omvattende nationale re geling, die later in het jaar tot stand zal komen. Deze nationale schaderegeling zal later op haar beurt worden vervan gen door internationale verdragen inzake de wettelijke aansprakelijk heid op het terrein van de kernener gie, die reeds in Parijs en Brussel zijn gesloten, maar nog geratificeerd moeten worden. „Sakura Maru99 in RotterdamKLM ontslaat (Van onze R'damse correspondent). Het Japanse tentoonstellings schip „Sakura Maru", dat een rondreis door West-Europa maakt, is gisteren uit Londen in de Rotterdamse haven aangeko men. Op 2 mei vertrok het schip uit Tokio, uitgeleide gedaan door de Japanse kroonprins. Elf landen staan op het programma, waar telkens een voornaamste haven stad zal worden bezocht om daar te tonen waartoe de Japanse in dustrie in haar geheel thans in staat is. En dat is zeker niet wei nig. De „Sakura Maru". een schip van rond 12000 brt, is speciaal voor dit doel gebouwd. Via een ruime ont vangsthal wordt de bezoeker over drie dekken in het schip geleid, die een jaarbeurs in zakformaat bevat- Regering-Adoela verwacht redding ano nze Brusselse correspondent) In de straten van Elisabeth- stad, de hoofdstad van Katanga, werd gisteravond gedanst en gezongen, toen bekend werd, dat de voormalige president van deze deelstaat uit Madrid naar Brussel was vertrokken om van daar naar zijn land terug te ke ren. Minister van Justitie Moe- nongo (vroeger aan Binnenland se Zaken in Tsjombes kabinet) vertrok dadelijk naar Leopold- stad om zijn voormalige chef te begroeten bij diens komst. Het doel van Tsjombes komst is dui delijk: de centrale regering in Leopoldstad heeft hem uitgeno digd omdat zij hoopt, dat zijn igheid haar zal helpen de opstandige bewegingen de kop i te drukken. De nood moet de regering van premier Adoela wel tot de lippen ge stegen zijn, dat zjj een beroep op Tsjombe heeft gedaan, die immers in haar ogen altijd heeft gegold< kolonialisme. De heer Tsjombe heeft trouwens van zijn nauwe betrekkin gen met de Union Minière du Haut Katanga, de maatschappij die de koper- en kobaltmjjnen exploiteert en daardoor het grootste deel van de welvaart in het land voor haar rekening neemt, nooit een geheim gemaakt. Voor zijn vertrek naar Brussel heeft Tsjombe op een persconferen tie in Madrid, waar hij de laatste tijd verbleef, medegedeeld, dat hij uit naam van alle groepen, die tegen het huidige regime in Kongo zijn gekant, contact gaat opnemen met de bewindslieden van de centrale regering. Eerst zal hij alle verzets strijders, zowel die van Brazzaville als die van Oesoemboera, ontmoeten HU zei ook, dat zUn besluit om terug te keren „vol consequenties" is. Alle Kongolese leiders die thans nog in gevangenschap zuchten of door de oentrale regering zUn gedetineerd, de linkse politicus Gizenga inbegrepen dienen te worden vrijgelaten „om dat dit de grote verwachting van het Kongolese volk is". Op het Vliegveld te Brussel, waar hij werd begroet door een paar hon derd aanhangers voor het meren deel Belgen die voor de onafhanke lijkheid in Kongo hebben gewerkt zei hU: „Ik ben een man van mijn woord. Ik ga naar huis". Verder wil de hU niets zeggen. HU werd om zwermd door zijn vrienden, die hem allen de hand wilden geven. Velen hadden tranen in de ogen. „Glansrijke ontwikkeling" De communistische rebellen in Kongo zullen het land veroveren met Amerikaanse geweren, zo schreef gisteren het „Volksdagblad", een publikatie van het centraal comité van de Chinese communistische partij. „De bevoorradingsbasis van het Kongolese volksleger (de communis ten) bevindt zich niet in Peking, maar of men het nu wil of niet in Washington", aldus het dagblad. De tekst van het artikel, dat onder de kop „Glansrijke revolutionaire ontwikkelingen in Kongo" werd ge publiceerd, werd gepubliceerd door het Chinese persbureau „Nieuw China". De VJ3. hebben Kongo gemaakt tot het „eerste speciale oorlogsthea ter tegen he Afrikaanse volk", aktus het „Volksdagblad". Referendum Zaterdag begint in Kongo een referendum voor een nieuw grond wet, dat twee weken zal duren. De plaatselijke pers heeft gisteren een regeringsbesluit gepubliceerd waarin dit is bekendgemaakt. Onder d< nieuwe grondwet zal het land zes to negen maanden door een overgang* regering worden geleld. In die perio de moeten nieuwe nationale verkie zingen worden gehouden. Diplomatieke dat de overgangsregering zal worden gevormd uit alle politieke partUen van het land. De nieuwe grondwet zou de federale structuur van Kongo handhaven. De nationale regering met een parlementair systeem veranderd worden. Het mandaat vier jaar van de huidige regering eindigt op 30 juni. De enige die zijn post na deze datum behoudt is pre sident Joseph Kasavoeboe. Verwacht wordt dat deze de regering in han den zal houden tot na het referen dum en dat hij met presidentiële besluiten zal regeren. Na het refe rendum zou hij dan een premier be- die het overgangskabinet ten, een staalkaart van waartoe de Japanse industrie op zovele terrei nen momenteel in staat is. Dat dit veel omvat blijkt uit de exportcijfers van 1962. toen Japan naar West- Europa voor een bedrag ran 67» mil joen dollar aan industriële produk- ten exporteerde, wat een toeneming betekent van 28 procent ten opzich te van het vorige Jaar. Van West- Europa werd ingevoerd voor 604 miljoen dollar, wat een toeneming betekent van 8,8 procent. In „ruimen" Wat de eilanden van de rijzende zon na de tweede wereldoorlog aan industriële opbouw hebben gedaan, ziet men weerspiegeld in de expositie die op bijzonder overzichtelijke wijze in de „ruimen" van het schip is in gericht. Men dwaalt van de ene af deling naar de andere op volkomen onbevangen wijze om aan het eind tot de ontdekking te komen, dat men over drie dekken heeft gezworven en met drie roltrappen naar het punt van uitgang wordt teruggevoerd. Vanochtend is de tentoonstelling officieel geopend door de ambassa deur van Japan in Nederland Y. Iseki en de heer K. Oemoera, de president van de Jiff-delegation. Vandaag en morgen is de ten toonstelling slechts toegankelijk voor zakenlieden, die een uitnodi ging hebben ontvangen. Zaterdag is bestemd voor het grote publiek, van 10 tot 5 uur zal men de tentoonstelling kunnen zien tegen een toegangsprijs van 50 cent. De opbrengst zal worden af gedragen aan de charitatieve in stellingen, die de echtgenote van de burgemeester, mevrouw Van WalsumQuispel, zal aanwijzen. De zondag ligt het schip hier nog over maar is dan niet te be zichtigen. Maandag vertrekt de „Sakura Maru" naar Hamburg. In plaats van La Courtine Volgend jaar zullen de grote oe feningen van de Landmacht niet meer in Frankrijk maar in Duits land in Sennelager worden gehouden, zo verneemt het A.N.P. uit gezag hebbende kringen. Zoals gemeld gaat men dit jaar (een vijfjarig con tract loopt dan af) voor het laatst naar La Courtine. Een van de re denen daarvan is, dat de Franse (verhoogde) huurprijs een bezwaar voor de strijdkrachten gaat vormen. Oefenen in het buitenland is overi gens toch i ltijd nog een kostbare zaak. Zo kostte het overbrengen van één Nederlandse tank naar het Fran se oefenterrein (inbegrepen uiter aard het terugbrengen) de som van 18.000 gulden. Naar Duitsland wordt dat iets in de orde van grootte van 16.000 gulden. Het probleem van de oef engelegen hedd blijft overigens voor defensie *n benauwend probleem. Wellicht dat t wat minder benauwend gaat worden als een in de defensienota aangekon digd plan slaagt Dit plan houdt in dat men Nederlandse grondeige naren gaat verzoeken op basis van een vergoeding, die voor hen accep tabel ls, gronden af te staan een Jaarlijkse of tweejaarlijkse fenperiode. De KLM zal per 1 november 45 jonge vliegers ontslaan. Deze „het laagst op de ranglijst geplaatste vliegers" is met klem aangeraden naar een betrekking bh buitenlandse m.aatschappljen uit te zien. De KLM meent, dat bij an dere maatschappijen „goede kansen" liggen. Om deze niet voorbij te laten gaan, te de vliegers aangeraden naar een andere baan te zoeken. „Het ge stimuleerde vrijwillig ontslag" voegt de KLM daar nog aan toe, dat, sinds 1962, 120 vliegers deed besluiten hun dienstverband met de KLM te ver breken. heeft nog niet tot volledige oplossing van het overbodigheids- vraagstuk geleid". Voor dieven bestemd Handel antibiotica aan banden gelegd (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermid dag zonder hoofdeiyke stemming een wetsontwerp aanvaard, dat de han del in antibiotica, bestemd voor aan wending bij dieren, aan banden legt. Volgens de minister van Landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, levert een on gelimiteerde toepassing, zoals thans geschiedt, gevaren op voor de volks gezondheid. Naar de bewindsman zei heeft de toepassing van antibiotica, hormoon- preparaten, thyreostatica en chemo- therapeutica, die thans rechtstreeks voor de veehouder verkrijgbaar zijn, een grote vlucht genomen. Behalve als geneesmiddelen voor het vee wor den de stoffen wegens hun groeibe- vorderende werking meer en meer voor commerciële doeleinden aange wend, onder meer als bijmengsel in veevoeder. Volgens de minister leidt deze ont wikkeling er toe dat de stoffen by geneeskundige toepassing hun uit werking gaan missen, hetgeen de ge zondheidstoestand van de veestapel schade toebrengt en een indirect ge vaar oplevert voor de volksgezond heid. (Van onze correspondent in Athene) NICOSIA Bijna tien jaar na zijn vorige landing die de stoot gaf tot het Eoka-offensief tegen de Brit ten, heeft kolonel Grivas andermaal voet gezet op Cyprische bodem. En de omstandigheden zijn even geheim zinnig ook nu is hy elke spectacu laire publiciteit uit de weg gegaan en zyn toespraak tot de eilandbewo ners is dan ook slechts door de radio en niet door de televisie uitgezonden. In zijn radiotoespraak, di« de stra ten deed uitsterven, kondigde hy een nieuw fase af in de strijd om vrij heid - - i f ai geworden. Daarom blijft er alle ruimte voor speculaties over het eigenlijke doel van Grivas komst. Men zou bijvoor beeld kunnen denken aan een aan loop voor de presidentsverkiezingen die volgend Jaar moeten worden ge houden en waarbij Grivas dan zou kunnen proberen aartsbisschop Ma- karios terzijde te stellen omdat die niet genoeg voor aansluiting by Grie kenland (enosls) heeft gewerkt. Daar mee hangt een andere speculalre sa men, nl. dat speculatie Grivas door de stimulator te worden van een refe rendum dat op aansluiting by Grie kenland uitloopt, ook op den duur Amerikaanse steun zou kunnen krij gen. Die aansluiting betekent immers inschakeling van Cyprus in de NAVO en uitschakeling, althans verminde ring, van de macht van de grote communistische party op Cyprus, de dagen voorzichtig, dat de Turken op Cyprus beter af zyn onder een Griekse regering in Athene, die el ders de Turkse minderheden goed behandelt, dan onder een excentrieke prelaat. De AKEL die zich steeds zeer voorzichtig van tyd tot tyd uitlaat over de aansluiting by Griekenland, ziet Gi s' komst stellig ongaarne. Diens terrorisme richtte zich in- dertyd niet alleen tegen de Engel sen, maar ook tegen linkse vakbonds leiders. En speciaal in 1957 is er een periode geweest waarin hy ernstig heeft gestreefd naar een politieke stormloop van rechts op de positie van Makarios. Diens populariteit bleef toen echter ongeschokt, mede door zyn Atheense ballingschap. De aartsbisschop dankt zijn ver-, kiezing tot president in 1960 voor een groot deel aan de AKEL die zelf geen kandidaat stelde. Grivas zou nu zyn gewicht in de schaal kunnen leggen om een nieuw ambi-neutralistisch eno6is-offensief Daarmee zou hy proberen de geschie denis in te gaan als de man die de enosis weer op de voorgrond heeft geplaatst en verwezeniykt. Tot zover onze correspondent. De besprekingen tussen premier Papandreoe van Griekenland en pre sident Johnson en andere hoge Ame rikaanse functionarissen zouden van daag in een beslissend stadium ko men. Aldus leden van de Griekse groep ln Washington. De premier zou gisteravond zeer voldaan zyn geweest over de bespre kingen die hy met de president en onderminister van Buitenlandse Za ken. George Ball, had gevoerd. Hy was ingenomen met de gelegenheid die hem werd geboden het Griekse standpunt in de kwestle-Cyprus te omschrijven. Griekenland meent, dat Cyprus, als onafhankeUJke staat, het recht heeft op zelfbeschikking. Dit houdt in, dat de in de meerderheid zijnde Griekse bewoners van Cyprus het eiland. AANGEBODEN Hnur Phllips-televlsie voor 15 p. maand, zonder voor- Waling maar met recht koop. Morgen al by u Bel dan vóór 6 uur 010 i. d. hulshouding dank vanaf fabrikaten. huidig advies. Vakkundige tong. Gemakkeiyke beta- foorwaarden.Zwart, Hool- K Tel. 23951 - 51670. vyvers. rustiek hekken, «oden, heesters, coniferen, 'planten. Tulnbouwbedryf Mulder, Haarlemmerweg Ulden. telef. 20550. autoryies by erken- ut MajM H.0R.) tondsautoryschool Madl. Taunus 17 M. Consul Rekord, Volkswagen. Ang- busjes met radio 1-32735. je Friese staart klokken. schippertje, n Junghans wand- t.,Snïl,l...lrn> Brouwer. Horlo- toeën. Grootste sortering •ftlng. Prima afwerk! «opkantoor Melchers i telef. 01710 - 53205. GLAD EN LUCHTIG EN...VLUG KLAAR Deb, zuivere en ongezouten aardappetvlokken, gemaakt van de beste aardappelen. Voor een gladde en luchtige puree naar Uw eigen smaak. Met wat water en melk in een handom draai klaar, zodra U het nodig heeft. Plezierig bij onverwacht bezoek, of voor een gemakkelijk week-end, als vlotte vakantie-hulp in een gezellige kampkeuken, en zoveel meer! Daarbij is Deb voedzaam en licht verteerbaar, lus ook ideaal als baby-voeding. Zorg dat U ltijd wat pakken bij de hand heeft! CDB 107.6k.130.65 op 26 en 27 juni a.s. Mooie attracties o.a. AUTOSCOOTER - SPOOKHUIS - GOLFBAAN - ZWEEFMOLEN EN CONSUMPTIETENT. Zoterdag 27 juni de gehele dag kinderfeesten. Feestterrein tegenover LATEXVELD. Toegang vrij. Rapenburg 91 Telefoon 20654 POULARDEN BRAADKIPPEN BRAADKUIKENS BRAADSTUKKEN SOEPKIPPEN I -jc SOEPKIPPEPOELET I.O P" 500 gram gram 1,80 per soo

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13