Vuurvaste organisatie' in Rijnsburg VEERTIG jaar watiswijsheid? UILTJE Koninklijk zilver voor de commandantC. C. v. d. Gugten KRANIG KORPS IN DE RAADZAAL GEHULDIGD ISOLATIE-SCHUIM BLEYS - LEIDEN WHISKY BOOM Minister: generaal pardon clandestiene vluchtelingen Wrede traditie afgeschaft Wipmolen „Nieuw Leven" in Hazerswoude gerestaureerd PZRSOONLIJKE LENINGEN LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 JUNI 1964 Vrijwillige brandweer viert feest (Van een onzer redacteuren) „Als men in nood verkeert .wordt de brand weerman geëerd", zegt een spreuk in de brand weergarage aan het Noordeinde in Rijnsburg. Hoewel men zich in het bloemkwekersdorp gisteren niet in nood bevond werd de plaat selijke, vrijwillige brandweer 's middags in haar geheel gehuldigd. Men wilde namelijk het feit, dat deze vrij willige brandweer veertig jaar geleden uit de toenmalige burgerwacht werd geboren onder geen enkele voorwaarde ongemerkt voorbij laten gaan. Integendeel, men wenste dit kranige korps alle eer te bewijzen, waarop het, ook naar de mening van het Rijnsburgse gemeentebestuur recht had. Vandaar dat het jubileum officieel in de raadzaal werd gevierd. Er was reden te over om in zon dags pak bij elkaar te komen, want met de brandweer jubileerde haar commandant, de heer C. C. van der Gugten. Deze bracht zelf in herinne ring, dat hjj de oprichting van de vrijwillige brandweer als zestienjari ge „hulpkracht" in 1924 heeft meege maakt. De heer Van der Gugten werd op deze feestelijke middag tot zijn grote verrassing begiftigd met de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Het koninklijke ere-metaal werd hem door Rijns- burgs burgemeester, de heer B. H. Koomans ,op de revers gespeld. Burgemeester B. H. Koomans speldt de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassauop de revers van brandweercommandant C. C. van der Gugten. (Foto LX) ./Holvast) Trouw De burgemeester maakte graag van de gelegenheid gebruik om de heer Van der Gugten en zijn achttien man tellend korps dank te zeggen voor de wijze, waarop zij zich aan de ge meenschap dienstbaar maken. „De vrijwillige brandweer van Rijnsburg is een vuurvaste organisa tie. die in wijde omgeving bekend staat als een voorbeeldig korps, mede dank zij de vakmanschap, 't plichts gevoel en het verantwoordelijkheids gevoel van de manschappen, aldus de burgemeester. Hij prees de brand weerlieden verder nog om hun trouw en eensgezindheid. De burgemeester richtte ook enkele woorden van waardering tot de „brandweermoe der", mevrouw Van der Gugten, die zich nauw met het korps verbonden weet. Diploma's Behalve de jubilerende dant werden achtereenvolgens de on dercommandant, de heer J. van Iter- son, en de brandweermannen G. van Egmond, H. van der Gugten, B. van Egmond en J. van der Gugten achter de lange groene tafel vandaan geroe pen om een onderscheiding in ont vangst te nemen. De ondercommandant kreeg zowel het zilveren kruis van verdienste als het diploma voor meer dan dertig jarige trouwe dienst van de Kon. Ned. Brandweervereniging, de heren G. van Egmond en H. van der Gug ten een diploma voor meer dan vijf- De burgemeester van Rijns- burg speldt de ondercomman dant van de jubilerende brand weer, de heer J. van Iterson, het zilveren kruis van verdienste van de Kon. Ned. Brandweer Ver eniging op. (Foto LX)./Holvast) tien Jaar trouwe dienst en de heren B. van Egmond en J. van der Gugten één voor 12Va jaar trouwe dienst. Geest De felicitaties van de burgemeester werden gevolgd door de gelukwensen van de Rijksinspecteur van het Brandweerwezen, de heer M. Aaldijk, die het jubilerende korps bij deze ge legenheid dankte voor zijn menslie vend werk. Hij hoopte, dat ook het saamhorigheidsgevoel onder de vrij willigers nooit verloren zal gaan. „Van het grootste belang is de geest, die bij de brandweer heerst", zei hij. Ring Namens de kring van brandweer commandanten uit de omgeving trad de commandant van de Wassenaarse brandweer, de heer G. J. Boven, naar voren. Nadat hij zijn bewondering voor het enthousiasme, waarmee het jubilerende korps zijn taak verricht, had geuit, bood hij de heer C. C. van der Gugten een gouden ring met het brandweerembleem aan. De heer Van der Gugten „ik heb nog nooit voor zo'n heet vuur ge- na dit officiële gedeelte hebben de Rijnsburgse brandweermannen heel wat handen moeten schudden en at tenties in ontvangst moeten nemen. De muziekvereniging „Wilhelmina" bracht hun later op de dag nog een serenade. Dat hun populariteit groot is. daér behoeft men na deze jubi leumdag in Rijnsburg het gemeen tebestuur bood tot besluit een diner aan geen moment meer aan te twijfelen. Advertentie tegen kou en vocht Nieuw China heropent kantoor in Bonn West-Duitsland heeft er in toege stemd dat het kantoor van het pers bureau Nieuw China in Bonn zal worden heropend, op voorwaarde dat het Westduitse persbureau DPA een correspondent naar Peking mag zen den. Een woordvoerder van de West duitse regering deelde mee dat het besluit was genomen op initiatief van China. Het Chinese persbureau had van 1958 tot '61 een kantoor in Bonn, waarna het werd overgeplaatst naar Oost-Berlijn. In politieke kringen in Bonn meent men. dat het Chinese initiatief in verband staat met Chinese wensen voor uitbreiding van de handel met West-Duitsland en met pogingen om de betrekkingen met west-Europa te verstevigen sedert hel Chinees- Ruaslsohe geechik Bekend en bemind De heer C. C. v. d. Gugten is i ïen robuuste v^rtigcr, die zijn hart al sinds zijn jongensjaren aan de brandweer heeft ver pand. Van 1924 af heeft de brandweercommandant zijn vrijwilligerskorps de jubilaris zelf is schilder van zijn vak met veel trouw en toewijding gediend. Hij is bij zijn dorpsge noten bekend en bemind. Hij moet gemiddeld twintig maal per jaar uitrukken voor een brand (je) in het dorp. Het is volgens hem ook wel eens voor gekomen, dat de brandweer in één jaar honderd branden moest blussen. Hij kan zich nog heel goed herinneren, dat dertien jaar ge leden de boerderij „Klooster- schuur" afbrandde en dat vlak na de tweede wereldoorlog de bliksem in de toren van de oude, i hervormde kerk insloeg. „Niet individueel handelen" „De Belgische regering wil com- munistisch-China wel erkennen, maar België kan daarbij niet indi vidueel handelen", aldus de Belgi sche minister van Buitenlandse Za ken Spaak in antwoord op een inter pellatie in de Belgische Kamer. „Door dit China te erkennen," aldus de mi nister',, zou België de wrevel opwek ken van de andere NAVO-lan- den. Compenserend voordeel zou daar niet tegenover staan, want de Sjastri bezorgd over prijsstijging India heeft a conferentie Indiase sta- n de scherp levensmiddelen Premier Sjastri i bij de opening van van eerste ministers ten ter bespreking gestegen prijzen vai gezegd, dat deze stijging de grond slagen van de Indiase economie be dreigt De prijzen van voedingsmid delen waren in het afgelopen jaar met 13 pet en die van graan met 16 pet gestegen. Sjastri prees de Verenigde Staten voor het verstrekken van aanzienlij ke hoeveelheden graan aan India. Pakistan had ook aangeboden rijst aan India te verkopen om het tekort aan te vullen. Er zal spoedig een Indiase delegatie naar Pakistan gaan om een overeenkomst te sluiten. Adverrentle WHYTES MACKAY 100% Schots 1/1 Des 13.95 fles 7.30 WIJNHANDEL - SLIJTERIJ KRAAIERSTRAAT 1 hoek Nieuwe Rijn TELEFOON 20229 Belgische handel met China is van weinig betekenis. De vriendschap met de NAVO-landen is voor België be langrijker dan die met Mao Tse— toeng." (Advertentie) Minister Scholten (Justitie) heeft gisteren ln de Tweede Kamer ver klaard, dat hjj bereid Is tot een „generaal pardon" voor de thans nog klan- destien ln ons land verblijvende vluchtelingen. Het besluit betekent, dat de bonafide vluchteling, die zich meldt ln aanmerking komt voor een verblijfs vergunning. Zijn gastheer zal niet strafrechtelijk worden vervolgd. Mr. Scholten verdedigde met suc ces het ontwerp vreemdelingenwet, dat de algemene Instemming van de Kamer kreeg, nadat verschillende amendementen door de bewindsman waren overgenomen. Hoewel de eind stemming pas dinsdag zal plaats heb ben, is het wetsontwerp, dat met name voor de toelating van vluchte lingen meer ruimte biedt, in feite al aanvaard. De nieuwe wet regelt voorts de rechtspositie van de vreemdeling, die aanspraak kan maken op ver gaande rechtsbescherming, alvorens te worden uitgezet. Volledige inschakeling van de com missie voor vreemdelingenzaken bij elk geval van weigering, zoals vanuit de Kamer was bepleit, ging minister Scholten te ver. Het zou de regering belemmeren in het voeren van beleid en bijvoorbeeld verhinderen dat de politie in Twente een „Halbstarke" onmiddellijk over de grens zet. De commissie, die uit zeven leden moet bestaan, zou bovendien worden over spoeld met werk. In 1963 zijn alleen al 2300 vreemdelingen geweigerd, deels door de centrale overheid en voor een ander deel door de plaatse lijke vreemdelingenpolitie. De be- gemaakt. Minister Scholten zag geen reden voor kritiek op het toelatingsbeleid voor vluchtelingen. Sinds 1957 zijn van de 2100 aanvragen maar liefst 1900 gevallen Ingewilligd en dat in een periode van grote bevolkingsgroei grote toevloed van mensen uit In donesië. Aan de traditie in de Spaanse stad Medinaceli volgens welke jaarlijks in november aldaar een stier levend geroosterd werd en ook aan andere dergelijke gebruiken waarvan dieren het slachtoffer zijn, wordt thans vol gens een mededeling van de Spaan se regering een einde gemaakt, zo bericht de „wereldfederatie tot be scherming van dieren", die bij de Spaanse autoriteiten tegen genoem de praktijken had geprotesteerd. De restauratiewerkzaamheden aan de Hazerswoudse wipkoren- molen „Nieuw Leven" zijn bijna voltooid. De molen is karakteris tiek voor Hazerswoude. Het is een van de twee wipkorenmolens in ons land (het „Haantje" in Weesp is de tweede). Vele mo lendeskundigen zijn van mening, dat het type van de „Nieuw Le- ■en" uniek is. Twee jaar geleden kocht de gemeente Hazerswoude de mo len voor een gulden van de heer andere instanties werd subsidie ontvangen. Het werk werd begonnen door de Oegst- geestse molenmaker J. de Gel der en na diens overlijden door zijn gelijknamige neef voortge zet. in 1810 gebouwd. Tot 1820 be maalde hij de Boter- of Butter - polder. Toen werd hij daar over bodig en werd overgebracht naar de huidige plaats, het wes telijk gedeelte van de Dorps straat. De laatste molenaars wa ren S. Vellekoop, H. Verheul en K. Verheul. Twintig jaar gele den werd de molen voor het laatst hersteld. De heer K. Ver heul, die eigenaar is van de grond, waarop de molen staat, Is bevoegd te malen wanneer de mechanische aandrijving van de graanmaaldery uitvalt. Minister Scholten kondigde aan, dat vluchtelingen voortaan zo kort mogelijk zullen worden vastgehouden op de politiebureaus en ln de huizen van bewaring. Tijdens het onderzoek naar hun antecedenten zal de direc teurswoning van de Arnhemse straf gevangenis hun verblijf zijn, ernstige twijfelgevallen uitgezonderd. De ver horen zullen ln eerste Instantie wor den verricht door de politie in de plaats van aankomst, waarbij een speciale ambtenaar wordt ingescha keld voor de twijfelgevallen, volgens de minister moet altijd rekening wor den gehouden met de veel voorkomen de mogelijkheid, dat misdadigers en gedroste zeelleden zich als vluchte ling aandienen. (Advertentie) Begin eens met Uiltje d'Or, da lichte senorita In het handige, j rode blik]e. senoritas van 14 t/m 18 ct sigaren van 20 t/m 33 ct Diever brengt eer aan Shakespeare Het Drentse Diever staat weer ln het teken van Shakespeare en dit maal nog meer dan in de voorgaan de 18 jaren: in de zolder van het ge meentehuis, is een kleine expositie ingericht, welke op Shakespeare- wetenswaardigheden betrekking heeft en waarin boeken (van de British Counsil) en foto's (van het Ned. To neelmuseum) een grote rol spelen. Maar hoofdzaak Is en blijft de op voering in het openluchttheater van „De Storm", gelijk vorige jaren weer onder de regie van dokter L. D. Broekema. Diever geeft hiermee een van de beste voorstellingen die het ooit geleverd heeft. Een werk van Shakespeare is voor amateurs een ontzaglijk zware op gave. maar de inwoners van Diever weten dit sprookjesstuk op verras sende wijze vrijwel volkomen waar te maken. De rolbezetting ls uitstekend en de mise en scène alleszins aan vaardbaar. Diever bewijst zodoende ln het luchttheater werkelijk alle eer aan 's werelds grootste toneelschrijver. Wie zich daarvan wil overtuigen kan ln Diever nog terecht op 27 en 30 Juni en op 8, 11, 13, 16 en 18 juli. Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar; per week, maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE DIENS! VOOR KISBEHEER EN KREDIETWEZEN SIlDm iflKt PM in RL firn

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11