EEN ECHTE SIGARET EDERI Meer rechtszekerheid voor vreemdelingen NEDERLAND MAAR 15% Koningin ontving eredoctoraat van Groningse Universiteit Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 24 juni 1964 Tweede blad no. 31294 TWEEDE KAMER Minister Scholten (Justitie) kan rekenen op een ruime meerderheid in de Tweede Kamer voor zijn nieu we vreemdelingenwet. De Kamer toonde zich gisteren by de algemene beschouwingen tevreden over het voorstel, dat een ingrijpende vernieu wing van het vreemdelingenrecht be oogt en waarin de laatste internatio nale rechtsontwikkelingen zijn ver werkt. Toch kreeg mr. Scholten ook heel wat kritiek te horen, met na me over het vreemdelingenbeleid. Vooral de socialist Scheps deed een hartstochtelijk beroep op de bewinds man om een ruimer beleid te voe ren. Evenals de Antirevolutionaire woordvoerder dr. Meulink meende hij, dat Nederland zijn goede naam als gastvrij land verloren heeft. De detailkritiek van de meeste sprekers richtte zich op die artike len in de wet. waarin het begrip vluchteling wordt omschreven. Men vond de norm. die de minister in het ontwerp hanteert veel te eng. „Men moet als vluchteling bijna een bajonet in de rug voelen om erkend te worden", zei dr. Meulink. Me vrouw mr. Singer-Dekker (PvdA) meende, dat men ook zonder directe bedreiging van leven of vrijheid als vluchteling in de zin der wet er kend dient te worden. Baas betaalde de taxi Er waren huiselijke omstandighe den, waardoor een Leidse drukkerij- bediende genoodzaakt was nogal wat in een taxi te rijden. De rekening daarvoor was opgelopen tot f 85, doch de bediende had geen geld om te betalen. „Dat maken we dan wel in orde," deelde hij de taxichauf feur mee, die dan wat drukwerk kon bestellen. Zo gezegd, zo gedaan en het druk werk werd geleverd, doch dat ging weer ten koste van de drukker. Later bleek, dat de bediende ook nog geld, dat hij voor geleverd druk werk had ontvangen, tot een be drag van f 85, niet had afgedragen. Wegens verduistering in dienstbe trekking eiste de officier van Justi tie by de Haagse rechtbank f 100 boete. De rechter veroordeelde tot f 100 boete en voorwaardelijk twee weken gevangenisstraf. Flessentrekker met mooi praatje Een 61-jarige vertegenwoordiger, die zich voor de Haagse rechtbank had te verantwoorden, zag kans een Leidse fabrikant 600 blikken boter- hammenworst afhandig te maken. Er waren nog vele andere fabri kanten door hem gedupeerd en daar door kon de vertegenwoordiger aan zyn klanten blikjes sardines, potten abrikozen, busjes witte peper en noodmuskaat leveren op een „zui vere winst" basis. De fabrikanten werden n.L niet betaald. „Hij heeft een mooi praatje over zich," zo had de reclassering gecon stateerd en de bewijzen daarvoor le verde verdachte middels zijn flessen trekkerij. Doch ook voor de recht bank het hij zich niet onbetuigd. „Kijk, ik heb in de gevangenis be merkt, dat ik geestelijke kracht en bijstand zal ontvangen om mijn le ven te beteren," zo zette hij uiteen. „Tot dusver putte u uw kracht uit de fles," stelde de president vast. „Die tijd is nu voorbij; ik wil de mensen schadeloos gaan stellen," kondigde verdachte aan. „Dan hebt u nog wat te doen," berekende de president, want in to taal had verdachte voor vierduizend gulden aan goederen weten los te krijgen. De officier van Justitie merkte op, dat alle verdachten met de beste voornemens bezield, voor de rechter staan. Veel vertrouwen had de Of ficier in de beweringen van verdach te, die reeds eerder is veroordeeld, niet. De eis luidde tien maanden ge vangenisstraf waarvan twee maan den voorwaardelijk en aftrek van voorarrest. De raadsman, mr. Langeveld her innerde er aan, dat verdachte altijd in de groothandel heeft gezeten, tweemaal failliet is gegaan en nu toch wel een harde tijd in de gevan genis doormaakt. Gezien de leeftijd van verdachte vroeg pleiter clemen tie. Uitspraak op 7 juli. Advertentie Verbouwings-uifverkoop Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Ernst Martin, z. v. D. Schoonder- waldt en W. E. T. Verhoef f. Robert, z. v. P. W. Otto en C. Oranje. Richard M. Cats Klopping. Richard, Marijke, d. v. M. C. van den Haak en G. Stad. Ingrid, d. v. H .Ouwerkerk en G. J. M. Bruné. Rodger Edward, z. v. A. Wijnhout en J. Korsuize. Jan Paul, v. G. J. Kikker* Mulder. Wil- helmina Jacoba Elisabeth, d. v. W. A. van der Marei en W. M. Hoek. Ronald Hermanus Johannes, z. v. R. A. W. Veeren en M. A. Vink. Irmlna Johan na Lydla, d. v. M. G. Tros en L. C. van der Vooren. Jacobus Johannes, z. v. J. G. van der Graaf en C. E. Meijer. OVERLEDEN Kramer. H. van den Burg, 71 Jr. i P. Mosselman, 73 jaar, wed. v. der Mel. C. Kouprio, 67 jaar. Schopstoel Voorts bleek er heel wat bezwaar te bestaan tegen een artikel in de wet, dat de minister de bevoegd heid geeft de erkenning van een vreemdeling in te trekken indien de ze vreemdeling zich door „gewijzig de omstandigheden" zonder gevaar voor vervolging buiten Nederland kan vestigen. Vrij algemeen Was men van mening dat de minister deze „schopstoelbepaling" uit de wet moet schrappen. Voorts was de Kamer in grote meerderheid van mening dat de be voegdheden van de adviescommissie voor vreemdelingenzaken moeten worden uitgebreid. Men wilde de ca tegorieën van vluchtelingen, waarbij de minister het advies van deze com missie moet vragen, uitbreiden. Ver der meende men dat de commissie, die vooral zal optreden bij voorgeno men intrekking van verblijfs-en ves tigingsvergunningen, ook de bevoegd- moet krijgen op eigen initiatief ad vies uit te brengen. Opbergen Veel kritiek kreeg mr. Scholten tenslotte te horen over het „opber gen" van vluchtelingen in huizen van bewaring tijdens de periode van onderzoek. Mr. Berkhouwer (V.V.D.) noemde het mensonwaardig. „Men komt meestal slechter uit een huis van bewaring dan men er in gaat", hield deze afgevaardigde de minis ter waarschuwend voor. Vandaag zou minister Schol ten antwoorden. Eindexamen Chr. Kweekschool Aan de Ohr. Kweekschool zijn ge slaagd voor het eindexamen (tweede leerkring)mej. H. Nieuwenburg te Leiden en de heren R. J. van Dalen, Leiderdorp. S. Huisman, Hazerswou- de. P. F. Lindhout, Noordwijk. R. Brunt, Nieuw Vennep. J. Groene- woud, Nieuw Vennep. G. S. van der Kreeke, Wassenaar. C. v. d. Akker. Leimuiden. G. Brandsma, Katwijk a. Zee. K. de Groot, Oegstgeest. A. Sijpestein, Alphen a. d. Rjjn en D. van Zuilen, Katwijk. De examens zijn afgelopen. Geslaagd 100 kandi daten, afgewezen geen. Leidse Aquariumvrienden de recreatiezaal de HCW en NEM een forum-avond be legd. Vooraf werden enkele huis houdelijke punten vlot afgewerkt, waarbij o.m. het voorstel tot verho ging van de maandelijkse contribu tie met algemene stemmen werd aanvaard. Het forum, gevormd door de eigen leden, de heren I. Vinkenstein, S. van Wezel. A. B. Donk en W. H. C. v d. Linden met als voorzitter gespreksleider de heer M. van Dijk, heeft hierna een stroom van vragen naar vermogen en tot tevredenheid van vrijwel alle vragenstellers beant woord, waarbij vaak de geestige noot behoeve van een aantal den wat dieper in op de algemene problemen, die zich kunnen voordoen by het inrichten en houden van een aquarium. Met de gebruikelijke verloting van een aantal bijzondere planten wer den zowel een alleszins geslaagde avond als een dito seizoen besloten. DUITSLAND ZWITSERLAND NEDERLAND DUITSLAND ROOKT 78% FILTERS. BELGIË 40%, ZWITSERLAND 80%. ENGELAND 35%, AMERIKA 60%. HOE KOMT DAT? 35°/c 40°l( 60°/(j 78°Jo 8O°/0 Toegelaten tot St. Agnes - Lyceum Tot de eerste klasse van het St. Agnes Lyceum zijn toegelaten: Wikky Aanhane; Marie-Louise Bakker, Leid- schendam; Els Beek, Leiderdorp; Hanneke Belt; Margo Belt. Voor schoten; Marlies van Boekei, Voor schoten; Annemiek Broxterman, War mond; Jeanne Bruggeling. Alphen a/d Rijn; Agnes van Brussel; José Bruynen, Bodegraven; Ineke Buur man; Jeannette Cambier; Els Devi- lee; Wilma Devilee; Frédérique van Dijk; Frieda Duivenvoorden, Voor schoten; Hanneke Ebskamp, Leider dorp; Rita Everaers; Aimée For ta nier. Voorschoten; Bertheke Friebel, Zoeterwoude; Karin Frissen, Oegst geest; Marian Geijer; Helma van Gils, Alphen a/d Rijn; Margot Goor- huis, Noordwijkerhout; Lia Groenen- Prins Juan Carlos heeft deze week de training van het lucht- acrobatenteam van de Spaanse luchtmacht bijgewoond, dat zich voorbereidt op de komende we- reldkampioenschappen. De prins vloog zelf eveneenszij het on der toezicht van twee bekwame instructeurs. dijk, Alphen a/d Rijn; Ineke Grün- demann; Helga Hartmans; Rita Hartog, Oud-Ade; Marian van der Helm, Zoeterwoude; Ineke Heuzen; Jacqueline v. d. Hoeven, Voorhout; Paulien Hoogervorst, Ter Aar; Yo- lande Janssens, Leiderdorp; Annelies de Jong, Leidschendam; Erna de Jong; Els Josemans, Oegstgeest; Mieke Josemans; Jacqueline Juffer mans; Marianne Kemmere, Alphen a/d Rijn; Ria Kerkvliet, Hazers- woude; Nelleke van Kesteren, Lisse: Christine Kitselaar; Lida Klein, Noordwijkerhout; Mieke Kluivers; >je Körnmann Rudi, Katwijk; Annetje Kortmann, Zoeterwoude; Anneke Kraakman; Maria Krol; Riet Kuyf, Zoeterwoude; Marian Kuipers; Anja Langeslag, Leimuiden; Ted Langezaal; Margret Leenen, War mond; Trudy Leenen, Warmond; Anja van Leeuwen, Alphen a/d Rijn; Anneke van Leeuwen, Voorschoten; Corrie van Leeuwen, Warmond; Lies- beth v. Leeuwen. Alphen a/d Rijn; Trees Limburg, Oegstgeest; Wientje Limburg, Oegstgeest; Margót Matze, Sassenheim; Ria van der Meer, War mond; Adry Meijer, Alphen a/d Rijn; Monique Meinders; Thea Messema- ker, Oegstgeest; Carole Modderman, Leidschendam; Lidewijn de Munk; Leonieke de Nennie. Sassenheim; Els Omtzigt, Zoeterwoude; Angela On derwater, Oegstgeest; Jacoline Oost- dam, Voorhout; Laura Oosten; Trix Paffen, Den Haag; Greetje Pelk, Lei derdorp; Miriam Penders; Anneke Plouvier; Ineke Pluymers, Leidschen dam; Francine van de Poel, Leider dorp; Anja Ponsioen, Alphen a/d Rijn; Heieen Ratgers, Noordwijk; der Salm, Zoeterwoude; Ellen Sanders, Oegstgeest; Noor van Sant voord; Birgit Schavemaker, War mond; Annelies Schols, Voorhout; Hedwig Schools; Marianne Spoor, NoordwykMargreet Sprokkereef, Alphen a/d Rijn; Marion Sprünken, Warmond; Carla Starink, Voorscho ten; Liesbeth van der Steen; Mieke Terbraak, Noordwijkerhout; Ma rianne Tuithof; Leny Tulen. Lisse Marijke Twaalfhoven, Bodegraven; Mieke van Ulden; Jacqueline Ursem, Alphen a/d Rijn; Trudy Veltman, Alphen a/d Rijn; Ellen Verhoef, Oegstgeest; Eveline Verhoef, Sassen heim; Trees Verkley, Sassenheim; Rita Vermeer, Alphen a d Rijn; Cla- riet Versteeg; Anneke Vester, Voor hout; Anneke Vink. Noordwijk Yvonne van der Vlist; Monique Wal- laart: Anneke Wansink, Hazers- woude; Margreet Warmerdam, Noord wijkerhout: José Westgeest, Oegst geest; Marja Wildenburg; Margreet van Winden. Voorschoten; Paula Witkamp: Hanneke van Zanten, Voorschoten: Margo van Zanten; Annemieke Zoet, Warmond; Linda van Zonneveld; Marian Zuidwijk, Koudekerk a d Rijn; Hella Zwaan, Alphen a/d Rijn; Fieke Zwetsloot; Ria Zwetsloot, Warmond. Waar geen plaatsnaam is vernoemd is deze Leiden. Eerste paal voor 303 woningen De wethouder van Openbare Wer ken, de heer C. J. Piena, zal vrijdag middag om 230 uur de eerste paal slaan voor een complex van 303 wo ningwetwoningen te bouwen in het Morskwartier. De woningen zullen door het Nederlandsch Bouwsyn- dicaat vilgens het baksteen- montagebouwsysteem worden ge bouwd. Voor modern Koningschap met een sterk sociale inslag Hoogtepunt van de feestelijkheden rond de viering van het 350-jarig bestaan van de Rijksuniversiteit te Groningen vormde vandaag de stijlvolle openbare senaatszitting in de met groen en bloemen getooide Martinikerk ter verlening van een aantal ere doctoraten. Aan H.M. de Koningin werd een eredoctoraat verleend in de faculteit der sociale wetenschappen als eerbetoon voor een mo dern Koningschap met een sterk sociale inslag. Verder werd het eredoctoraat verleend aan twaalf bekende personen in een plechtige ceremonie die zich voltrok in het mid dengedeelte van de kerk voor de kansel. De Prinsessen Beatrix en Margriet en vele autoriteiten en vooraanstaande personen uit de universitaire wereld, alsmede afvaardigingen van uiteenlo pende organisaties en instellingen, woonden de plechtigheid bij. Nieuwe zin en inhoud De rector-magnificus prof. dr. F. H. L. van Os opende de plechtige zitting van de senaat der universi teit met een korte herdenkingsrede. Prof. van Os wees erop dat de Nadat de cappa door prof. dr. C. Elizabeth Visser was omgehangen en prof. Bouman H. M. de Koningin als eerste had gelukgewenst, sprak de president-curator mr. N. J. Polak er namens curatoren zijn vreugde over uit dat H.M. het doctoraat ho noris causa in de sociale wetenschap pen had willen aanvaarden. Eindexamens Rijnl. Lyceum (Oegstgeest) Voor het eindexamen h.b.s.-B van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest slaagden de volgende kandidaten: Anna Maryke Balt. Jaap Blommers, Raimond Bouwmeester, Ankie Die- mer, Henk Goslings, Frits Hesselink, Jan Michiel Hoenderdaal, Menno Koolstra. Jan Ligthart, Piet van der Luyt, Robert Macovich, Guus Möhl- mann. Jan Mul, Paul Mulder, Wan- dert Pierhagen, Wim van der Pom- pe, Thea Poortenaar, Erik van Praag, Donald Prins, Athur Rosenwald, Dirk Ruiter, William Scheeres, Hans Schippers, Aernout de Sitter, Erik Smuling, Govert Trouwborst, Peter de Vries, Luuk Wagter. Rob van Zurk. _Vier kandidaten werden afgewezen. z(jn hiermede afgelopen. F ainiliebericliteu (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Mitzi, d. v. Stillebroer- Van Heekeren, Den Haag. Pauline d. v. Elffers-Pestman, Heerjansdam. Riwka, d. v. Del Canho-Kaffmann, Rotterdam. Overleden: Ir. A. J. A. Braak, 88 jaar, Haarlem. H. Schmidt-Ledeboer, 53 jaar, Rotterdam. H. Klinkert, 64 jaar, Zwolle. wat op een bepaald gebied actueel is of praktische waarde heeft voor het maatschappelijk leven en dat daar om bestudeerd moet worden. Promotor prof. dr. P. J. Bouman richtte zich tot H.M. de Koningin. HU herinnerde er aan hoe op 1 juli 1914 by het 300-jarig bestaan van de universiteit Koningin Wilhelmina het doctoraat in de Nederlandse let teren aanvaardde. „Het doctoraat in de sociale wetenschappen dat U heden wordt verleend, brengt vooral de grote waardering tot uitdrukking voor de manier waarop U het Ko ningschap in de stroomversnellin gen der moderne geschiedenis tel kenmale nieuwe zin en inhoud wist te geven", aldus prof. Bouman. hoe mooi de taak was die u wachtte, maar ook hoe zwaar. Misschien is de taak die U op zich nam nog der gebleken dan U zich had gesteld. Het Koningschap kent in onze snel veranderende maatschappU met haar afbrokkeling van traditio- neel-hiërarische gezagsverhoudingen en met haar meedogenloze publici teit niet meer de beschutting die het vroeger genoot. Het vergt in deze dikwijls zo verwarde wereld karak tervastheid en intelligentie om voort te gaan op een weg die geen afge bakende weg meer mag worden ge noemd." Grote gaven „Geen staatsrechtelijke formule ring kan ons duidelijk maken waar in het geheim schuilt van de plaats die u inneemt in de harten van uw onderdanen. Ongetwijfeld mag veel worden toegeschreven aan de kundi ge breedmaatschappelijke oriëntering van vele uwer activiteiten, daarnaast echter schuit een grote kracht ir gave om op de meest rechtstreekse wijze tot uw volk te spreken. Uw optreden, uw eenvoudige sociaal ge voel en uw op kennis en intuitie berustende benadering van veel he dendaagse problematiek, rechtvaar digen mede de academische waardig heid die u is toegekend." Rekenschap Koningin Juliana merkte in haar dankwoord ondermeer het volgen de op. „Het is om velerlei redenen een in drukwekkende gedachte, dat mij thans deze eer te beurt valt. Dit is leens het geval, omdat dit *n doc torale graad in de sociale weten schappen is in het vak dat, met de vakken die daarop aansluiten mjjn belansteling 't meest gaande maakte, en waarop myn persoonlijke keuze gevallen zou zijn, zo het ten tijde van mijn studiejaren reeds be staan had. Wy moeten ons m.i. in deze ui terst gecompliceerde periode, diep re kenschap geven van de ontwikkeling van mens en maatschappU, willen wij onze koers kunnen bepalen voor de toekomst Als verantwoordeiyke mensen zullen wy uit de tragische fouten, in verleden en heden gemaakt steeds weer lering moeten trekken, willen wy nieuwe voorkomen. De opgaven worden daarenboven veelal anders van geaardheid dan vorige dat waren, en zo vereist de studie der problemen, die zich van daag aftekenen, een instelling en een visie, die aan baanbrekend han delen voorafgaan. Dit alles geldt zo wel de vraagstukken die ons dicht bevolkte en zich snel verder ontwik kelende land ons stelt, als die ons ter oplossing worden voorgelegd door het thans meer dan ooit onverbreek bare geheel van de wereld. Deze ver- antwoordeiyke maar uiterst mooie en boeiende taak is het die de be oefenaren der sociale wetenschappen aantrekt. Twaalf anderen Cornells Johannes dip- pel (Godgeleerdheid) Eduard Hallet Carr (rechten), sir. Thomas Holmes Sellors (geneeskunde» Clement An drew Smith (geneeskunde), Izaak Maurits Kolthoff (wis- en natuur kunde). Enrico Mompiani (wis- en natuurkunde) Charles Wilson (let teren). Simon «.Ystdyk (letteren), Lambertus van Lier (letteren», Josyah Willem de Gruyter (letteren), Maurice Allais (economi sche wetenschappen) en Helmuth- Plesnner (sociale wetenschappen). Gelukwensen werden uitgesproken door de minister van O. K. en W. mr. Th. H. Bot, en door de presi dent-curator, mr. N. J. Polak, waar na een dankwoord werd gesproken de nieuwe ere-doc tores door - Thomas Holmes Sellors uit Lon den. De pro-rector van de senaat, prof. dr. C. Elizabeth Visser, reikte tenslot te aan H. M. de Koningin het eerste exemplaar uit van een gedenkboek waarin de lotgevallen van de univer siteit in de periode 1914- 1964 be* schreven zijn.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3