LEIDSCH DAGBLAD Actie rebellen verzwakt de regering van Kongo lieve verzacht zijn kritiek VS sturen materiaal naar Siam J. A. Middelhuis: MOSKOU EN PANKOW TEGEN MISBRUIK VAN LUCHTRUIM" In Albertstad gaf leger zich zonder slag of stoot over Wurger had gesprek met een journalist Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 23 JUNI 1964 No. 31293 Directeur; E. A. E. vaD Dishoeck Hoofdredacteur; J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f. 3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 De Kongolese regering van premier Adoela heeft het zwaar te verduren. Op vier, ver uit elkaar liggende fronten hebben rebel- len het toch al wankele gezag van Leopoldstad nog meer ver zwakt. Zij zouden o.m. de hoofdstad van noord-Katanga, Albert stad, hebben veroverd en twee legerkampen in Stanleystad, hoofd stad van de Oostprovincie, hebben aangevallen. De volgelingen van Moelele zouden op het punt staan de hoofdstad van Oost- Katanga, Boudewijnstad, te veroveren. Evacuatie van Belgische vrouwen uit Manono Het garnizoen van Albertstad, dat 900 man sterk was, heeft zich zonder slag of stoot aan beschilderde Ba- loeba-krijgers overgegeven, toen het zag dat de blanken de stad ontruim den. Zij dreigden op twee stoomboten waarmee blanken uit Albertstad op het meer van Tanganjika werden vervoerd, te schieten als hun geen plaats voor henzelf zou worden ge geven. Wat Stanleystad betreft: in de twee legerkampen, die door opstan delingen werden veroverd, wisten de rebellen zich van geweren uit het arsenaal meester te maken. Na de aanval trokken zij zich in de Afri kaanse woongemeenschap rondom de stad terug. De stedelijke autori teiten hebben intussen een uitgaans verbod van zonsondergang tot zons- Prof. Bavinck (69) overleden Vanochtend is prof. dr. J. H. Bavinck in het Julianaziekenhuis te Amsterdam op 69-jarige leeftyd over leden. Prof. Bavinck was een bekend theoloog, hoogleraar in de zendings wetenschappen aan de Vrjje Univer siteit en curator van het Zendings- seminiarium te Baarn. GRIVAS OP CYPRUS De voormalige Griekse Eoka-leider generaal George Grivas bevindt zich op het ogenblik op Cyprus ,zo is van officiële zijde in Nicosia meegedeeld. Hy verblyft daar in zyn kwaliteit als militair expert om adviezen te geven by de reorganisatie van de Cyprische veiligheidstroepen. Over de duur van «yn verblyf werden geen byzonder- heden bekend gemaakt. De Turkse premier, Ismet Inönü, die gisteren met president Johnson besprekingen over de kwestie-Cyprus voerde, heeft naar verluidt inge stemd met het voorstel van de Ame rikaanse president voor direct Grieks -Turks overleg om een oplossing voor het probleem te vinden. Volgens Turkse kringen tracht Inönü de noodzaak van verdeling van het eiland duidelyk te maken. Indien verdeling niet mogelyk is zou er een federatie moeten komen waarin de Griekse en Turkse gemeenschappen autonomie zouden hebben in hun «igen plaatselyke aangelegenheden President Johnson zal ook bij de Griekse premier, George Papandreoe, die morgen door hem wordt ontvan gen, aandringen op direct overleg tassen Griekenland en Turkye. Inö nü heeft zyn besprekingen vandaag ln Washington voortgezet, o.a. met minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk. WEERBERICHT IETS HOGERE TEMPERATUREN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Nu en dan opklaringen maar voornamelijk in het noordoosten ran het land ook nog enkele lokale tollen. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Dezelfde of iets to*ere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 24 juni Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Haan op: 20.47 uur; onder: 3.51 uur. "oogwater te Katwyk te 2.53 en 15.16 uur; laagwater te 10.59 en 23.18 u. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) Dertig verdachten zyn aangehouden Op het tijdstip van de aanval was de legercommandant van Stanley stad, kolonel Leonard Moelamba, bezig rebellen in de naburige pro vincie Kivoe te achtervolgen. De vice-consul van België in de Katangese hoofdstad, Elisabethstad, heeft per vliegtuig een bezoek ge Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren de berichten van het afgelopen weekeinde beves tigd, waarin gemeld schepen met wapens rustingen, waaronder zich tanks z den bevinden, op weg waren n Siam (Thailand). Volgens het mii terie waren de zendingen bestemd uit 1962 daterend materiaal te t bracht aan de stad Manono op 230 km ten zuidwesten van Albertstad. De aldaar wonende blanken hadden om bystand verzocht. Twintig vrou wen en kinderen zullen van Manono naar Elisabethstad worden overge bracht, vanwaar zy naar België zul len terugreizen. Het vyfde bataljon van het Kon golese leger, dat veertien dagen ge- te versterken, is niet verder gekomen dan de luchtbasis Kamlna. Deze basis bevindt zich op 500 km ten zuidwesten van Albertstad. Het was vroeger een zeer belangrijke lucht machtbasis. Waarom de troepen van de regering in Kamina zyn opgehou den is niet bekend. VERZOENENDE BRIEF? oorrespondent in Bonn) treerd weekblad heeft verklaard dat het niet goed gaat binnen de Bun- deswehr ,zal van karakter verande ren. Gisteren werd bekend, dat Heye er opuit is in een „verzoenende brief' aan minister van Defensie Kaie-Uwe von Hassel vast te stellen, dat hij met zyn kritiek op bepaalde beden kelijke verschijnselen in de Bundes- wehr geen absoluut oordeel over de toestand in het leger heeft willen ge- Heye heeft bovendien geprobeerd bepaalde veranderingen te doen aan brengen in zyn derde en laatste ar tikel in het weekblad „Quick", dat volgende week maandag verschynt. Zo heeft men geprobeerd zyn opmer king gewijzigd te krygen dat minister van Defensie Von Hassel zich welis- waar in positieve zin voor de zoge- erd dat ""vijf naamde „innere Führung" heeft oorlogsuit- Een woordvoerder van het State Department zei, dat er bij de com munistische landen weinig twyfel aan kan bestaan dat de Verenigde Staten bereid zijn de Zuidoostaziati- sche staten te helpen om de commu nistische agressie af te slaan. De eerste van de vyf zendingen werd vanavond in Bangkok verwacht. Het schip heeft een Japanse beman ning en komt van Okinawa. Zeven schepen van de Zevende Vloot kruisen op het ogenblik in de wateren van Hongkong. Een woord voerder van het Amerikaanse consu laat noemde dit niet ongewoon en sprak tegen dat hun aanwezigheid in verband staat met verwachte inci denten. Onder de zeven schepen be vinden zich de torpedojager .O'Brian", het vlaggeschip der am- fibiestrydkrachten „Eldorado", twee transportschepen en een vaartuig om tanks aan land te zetten. gesproken, maar in werkelykhe geen duideiyke voorstelling heeft van wat „innere Führung" nu precies in houdt. Volgens Heye zouden aan deze omstandigheid de raadgevers van Von Hassel schuldig zyn en niet de minister zelf. „Toen ik myn artikelen enkele we ken geleden schreef was ik woedend, nu zal ik ze in een rustiger gemoeds stemming herschryven. Ik ben on dersteboven van de grote beroering in het leger", aldus Heye. Gisteravond verscheen Heye in het Duitse televisieprogramma Panorama, waarin hy met de leider van deze uitzending, Eugen Kogen, een ge sprek had. Heye verklaarde, dat door de onafhankelyke sociologen was vastgesteld dat van de duizend on dervraagde dienstplichtigen, die op het punt stonden naar huis terug te keren, 61 procent had verklaard, dat in hun geval de normale regels van menselyke waardigheid door de su perieuren niet in acht waren geno- De blykbare omwenteling in Heye's houding (gisteravond verklaarde hy de televisie dat hy i Tweeman I Comma nden r De scheidende voorzitter van het Nederlands Katholiek Vak verbond, de heer J. A. Middel huis, heeft gistermiddag in Behalve de versierselen het Commandeurschap in de Orde van Oranje Nassau, die hem door de minister var Sociale Zaken, dr. G. M. J. Veld kamp werden omgehangen (zi foto), kreeg hij van Bernar' kardinaal Alfrink de versierse len, die behoren bij het Com mandeurschap in de Orde van de Heilige Sylvester. Paus Paulus heeft met deze onderscheiding de verdiensten van de heer Middelhuis voor de katholieke vakbeweging in Nederland wil len erkennen. De heer P. J. J. Mertens werd benoemd tot opvolger van de heer Middelhuis. Tijdens het afscheid van de heer Middelhuis wekte kardinaal Alfrink enige beroering met onverbloemde kritiek KRO-televisie over het zondag avond uitgezonden programm „Kentering". Hierover meer in onze radio- en televisierubriek op pag. 2. de en derde artikel niet meer voor nood zakelijk hield omdat het eerste schot zyn doel al voldoende getroffen had) brengt de politici in Bonn in verle genheid. Het plan bestaat om deze week nog Bondsdagvoorzitter Eugen Gersten- maier voor het parlement een ver klaring over Heye te laten afleggen. Vandaag zou ln de „raad der oud sten" van de Bondsdag besproken worden welke maatregelen moeten worden genomen. Weer bedreiging door sadist Parijse correspondent) Reddende engel Helikopter boven strand Met ingang van aanstaande zon dag zal een helikopter langs een deel van het Nederlandse strand gaan vliegen om als een „reddende engel" op in gevaar verkerende badgasten te letten. De vluchten zullen voor lopig uitsluitend op zondagen, maar eventueel ook op zaterdagen uit gevoerd worden door een Alouette 2 van de luchtvaartmaatschappij Schreiner Airways, die nauw overleg heeft gepleegd met de Kon. Ned. Bond tot het redder, van drenkelin- Koning Gustaaf van Zweden en premier Chroesjtsjow, die gisteren in Stockholm is aange komen. gen in Haarlem. Het hulpverlenings- gebied strekt zich uit tussen Hoek van Holland en Zandvoort. boeien, die by de drenkelingen uitgegooid kunnen worden. Voorts heeft het toestel een lyn aan boord, waaraan men de in nood verkerende baders eventueel naar het strand kan trekken. De tweede vlieger zal bovendien een zwemvest aankrijgen, zodat hy in zeer gevaarlyke gevallen zelf in zee kan springen. De Alouette zal ook van rubberen dryvers wor- Koning Frederik van Dene marken en zijn dochter prinses Anne Marie, de toekomstige Koningin van Griekenland, die gisteren een bezoek brachten aan een veetentoonstelling in Bellahöj. in de omgeving van Kopenhagen. Franse radiostations, persagentschappen, journalisten en, met te vergeten, de vader van zyn slachtoffer als de Wurger onderte- tent, heeft de afgelopen dagen weer nieuwe onthullingen gedaan en be dreigingen geformuleerd. Hy zou af gelopen zaterdag in Parijs een jour nalist hebben gesproken, d;e van die ontmoeting intussen verslag heeft uitgebracht. Op diens aanwijzing is nu ook een „robot-portret" van de Wurger ontworpen, dat gisteren door de Parijse boulevardbladen op de eerste pagina werd gepubliceerd. Hfj zou een jonge man zijn met een nogal knap, ofschoon banaal gezicht met achterover gekamde haren. Bovendien heeft de Wurger bericht, dat hij zyn zondagmiddag had ge passeerd door vanaf een der bruggen over de zuideiyke autoweg, stenen naar voorbygaande auto's te werpen. Tot zyn intense voldoening had hy van twee wagens net dak weten te raken. Aan een betrekkelyk minder onschuldig tydsverdryf denkt de sa dist zich komende dagen echter te wyden. Hy kondigt tenminste aan. dat hy in het vervolg zyn slacht offers van zyn visitekaartje zal voor zien. Indien u dus een lyk vindt, al dus de sinistere waarschuwing, waar aan zo'n kaartje is gehecht, dan zult gy weten dat de Wurger weer is ge passeerd. Aan een andere correspon dent heeft de psychopaat, die giste ren alleen al zes brieven verzond, nog meegedeeld dat hy indertijd ook in Algerije zou hebben huis gehouden als adjudant van de beruchte OAS- leider kolonel Godard. Het is nu byna een maand geleden, dat het lichaam van Luc Taron in een bos bij Parijs werd gevonden. En oischoon de politie honderden recher cheurs naar de man laat zoeken, Is men het spoor niettemin nog steeds byster. De verklaringen van de jour nalist die de Wurger zaterdagmiddag in een bekend café ontmoet en ge sproken zegt te hebben, beschouwt de politie als de eerste serieuze aan duiding, die misschien tot enig tast- baai resultaat zou kunnen leiden. Door middel van zyn krant, de radio en de televisie heeft de journalist een oproep gedaan aan de man met wie hy zaterdag in café Le Dome een glas had gedronken om opnieuw met hem in contact te willen treden. Ook als dat appèl onbeantwoord zou b.ijven weet de poiitie dat de Wurger inderdaad de brutaliteit heeft gehad niet een journalist persoonlyk te piaten. Maar of zelfs die brutaliteit de Wurger noodlottig zal worden, waagt het publiek, na zovele andere stunts en stoute stukjes van zyn kant, voorlopig nog te betwyfelen. In Den Helder Dochter van rector gezakt (Van onze Alkmaarse correspondent) De 18-jarige dochter van de rector van het Gemeentelyk Lyceum ln Den Helder, is niet geslaagd voor het eindexamen van de afdeling middelbare meisjesschool aan het lyceum. Met haar werden nog twee meisjes afgewezen. Elf meisjesleer lingen slaagden voor haar eind- Voor Engels had het afgewezen meisje Zoals men zich zal herinneren is aan de rector ziekteverlof verleend, na dat tegen hem het vermoeden was gerezen van examenfraude ten gunste van zyn dochter by het schriftelijk examen Engels. Giste ren heeft de rechter-commissaris, mr. dr. J. Vellinga uit Alkmaar, in het kantongerechtsgebouw in Den Helder verschillende getuigen Geen verantwoordelijkheid V De Sowjet-Unie en Oost- Duitsland hebben gisteren het Westelijk luchtverkeer boven de Oostzone opnieuw in het ge ding gebracht en in een nota aan de Amerikaanse ambassade in Moskou meegedeeld dat zij niet verantwoordelijk zijn voor de veiligheid van het Westelijk luchtverkeer. De luchtvaart maatschappijen, die diensten op West-Berlijn hebben, dienen overeenkomsten met de Oost- duitse regering te sluiten om door de luchtcorridors boven Oost-Duitsland te vliegen. De waarschuwigen waren in eerste Instantie gericht tot de Pan Ameri can World Airways, die onlangs een dienst met rechtstreekse vluchten tussen New York en West-Beriyn heeft geopend. Er wordt driemaal per week gevlogen. Volgens de Oost- Duitse regering wordt er „in toene mende mate misbruik gemaakt van het luchtruim van de Duitse demo cratische republiek" door Ameri kaanse en Britse luchtvaartmaat schappijen. De Oostduitse verklaring werd ge publiceerd door het Oostduitse pers bureau ADN, kort nadat het Russi sche persbureau Tass melding maak. morgen worden aan het gemeentelyceum in Den Helder de mondelingen examens van de afde ling gymnasium a afgenomen, na dat maandag het schriftelyk eind examen Grieks door de vier meis jesleerlingen van deze afdeling is overgemaakt. Plet van Exter had zich niet voor het schriftelyk examen aangemeld. En hy heeft de conrector ook niet laten weten, dat hy verhinderd was het mondeling examen af te leggen. Daarmee heeft hy de kans ver speeld op deelneming aan het staatsexamen. Faculteit sociale wetenschappen te Amsterdam gericht de faculteit der sociale tenschappen, welke volgens de Wet op het Wetenschappelyk Onderwys aan universiteiten kan worden inge steld. Dit besluit heeft terugwerken de kracht tot 1 september 1963, de datum waarop het thans geldende Academische Statuut in werking is getreden. Met ingang van dezelfde datum zyn opgeheven de faculteit der po litieke en sociale wetenschappen, als mede de Interfaculteiten waarin krachtens het vorige statuut de stu die richtingen der psychologie, der opvoedkunde en der culturele antro pologie (volgens het statuutspro- gramraa) waren ondergebracht te van het feit, dat de Russische regering op 20 juni geiykluidende nota's aan de Britse en Amerikaanse ambassades had gezonden. In de Russische nota aan de V.S. werd o.m. gezegd: „De verantwoor- deiykheid voor elke, mogelijke, onge wenste consequentie komt voor rekening van Amerika. De veiligheid van deze vluchten die een schending van geldige overeenkomsten en regels betekenen, kan niet worden gewaar borgd." Een woordvoerder van de Pan American Airways in New York ver klaarde. dat de maatschappij de vluchten met West-Berlijn ondanks het protest zal voortzetten. Volgens de Panam is deze luchtverbinding niet onwettig. (De Amerikaanse am bassade in Moskou noemde het Rus sische protest een „routinekwestie". zJltvinvs i Uit het LeicLsch Dagblad van 23 Junij 1864: De baron James de Roth- schild is voornemens een ge sticht te doen oprichten, waarin zijne vroegere be ambten tot aan hunnen dood kosteloos zullen verpleegd worden. - Een dame te Parijs meen- de vergiftigd te wezen door arsenicum. „Wees gerust. mevrouw", zeide de dokter, i 1 als het arsenicum is. dan vinden wij het altijd bij de lijkschouwing"

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1