Nog vele vragen rond dodelijk douaneschot Jeugd Dr. Van Voorthuysenscliool genoot van vrolijk programma 'sNachts 60 Ion wandelen Zilveren anjer voor: Nieuwe kritiek van Heye DODELIJKE KLAP IN AMSTERDAM Opgericht 1 maart 1860 Maandag 22 juni 1964 Tweede blad no. 31292 Kindercircus en muzikale show hoogtepunten De schooljeugd amuseerde zich kostelijk met de opvoering van het kindercircus. (Poto LD/Holvast) I publiek" zich amuseerde, afzonderlijk In bet kader van de festiviteiten rond het gouden jubileum van hun school weer te geven. Tot de meest geslaag- hebben de leerlingen van de Dr. A. van Voorthuysenschool zaterdagmiddag de behoorden ongetwijfeld het op op het terrein van de Doelenkazerne (Koksschool) genoten van een no stopfeestprogramma, dat hun werd aangeboden door de oudercommissie. Het feestprogramma, dat op voor- i tot 14 jaar, presenteerden ïeffelijke wijze werd geregisseerd ternationale cirsus-show", die gro- j de vijf door de commissieleden de heren A. tendeels door hen zelf was opge- i Hanna Naar r.k. lyceum St. Bonaventura De volgende kandidaten zijn als leerling van het R.-K. Lyceum „St. Bonaventura ingeschreven: Bram v. Barneveld, Leiden; Gerard Beckers, Katwijk; Bas v. d. Berg, Rynsburg; Wim v. d. Berg, Wilb. v. Berge Hene gouwen, Theo Berveling en Paul Betcke. allen Leiden; Wilbert Beuk, Leimuiden, Theo Beuman, Voorscho ten; Joh Blom, Ter-Aar; Albert Bos man, Zoeterwoude; Hans Bosse, Lei derdorp; Rob Boot, Noordwijk; Hans Bouter. Leiden; Hans Bredie. Leid- schendam; Kees Breedeveld, Leiden; Bert Bruggeman, Noordwijk; Hans v. Brussel, Kees Buurman, Ton Creygh- ton, Pieter v. Dam en Adrie Doove, allen Leiden;Jeroen Droogh, Noord- wijk; Gerard Duynisveld, Voorscho ten; André v. Elburg. Warmond; Hans Elderhorst, Zoeterwoude; Louis Eg gen, Noordwijk Eelcko Flapper, Roe- Paul v. Gennip en Albert Goosen, bei den Leiden; Henk Grimbergen, Kat wijk; Fried v. Haastert, Zoeterwoude; Joost v. Hamersveld, Leiden; Eric Heemskerk, Noordwijk; Theo Heuzen, Leimuiden; Frans de Heij, Alphen- Rijn; Bert Hoogenboom, Leiden; Rob v. d. Hoorn. Rijpwetering; Klaas Hos- man, Theo Hurts en Peter Huwae, al len Leiden; Frank v. d. Ing, Oegst geest; Peter Jagers, Voorhout; Ger Janmaat, Leiden; Koos Janson, Zoe terwoude; Leo Jansen, Langeraar; Paul Kallenberg, Oegstgeest; Walter v. Kampen, Leiderdorp; Niekjan v. Kesteren, Katwijk; Nol Koppers, Lei den; Hein Kroft, Alphen-Ryn; Arie v. d. Krogt, Zoeterwoude; Peter Kor- tekaas, Noordwijk, Charles Kuypers, Hazerswoude; Jan Lelieveld, Stomp- wijk; Paul Luttik, Leiderdorp; Kees Menken, Leiden; Albert v. Nierop, Alphen aan den Rijn; Joop van Noort en Bing Oei, beiden Leiden; Joost v. Ommen, Oegstgeest; Kees Omzigt, Zoeterwoude; Sjaak Oort, Katwijk; Kees Paardekooper, Lisse; Jan Per- quin en Sjef Willem v. d. Poel, beiden Leiden; Kees Putman en Willem Put man, beiden Noordwijk; Jan-Peter Raat, Henk Reekers en Peter Roden burg, allen Leiden; Koos Rotteveel, Rijpwetering; Rutger van Rijn, Lisse; Klaas van Rijt, Zoeterwoude; Peter v. d. Sanden, Leiden; Jean-Pierre Schutz, Leiderdorp; Paul Seijsener, Alphen-Rijn; Dick Slof, Langeraar; Bert Smeding, Leiden; Thijs Smeeie, treden van de evenwichtkunstenaar i Noordwijk; Huub v. d. Staak. Sassen- „Mr Henry", 't traditionele clowns- Iheim; Eduard Standaert en Leo Stan- nummer, het rijwiel-act van de „Be- j daert, beiden Voorhout; Kees v. d. majo's", de parterre-acrobatiek van Star, Rijpwetering; Herman Steen- het jeugdorkest en de lange stoet van leerlingen over het kazerneter rein, waarbij de majorettes met de drumband onder grote bijval tevens enige shownummers ten beste gaven. Na een korte pauze voor het nut tigen van de traktaties, welke muzi kaal werd opgeluisterd door het draaiorgel van de heer Van Putten, werd het feestprogramma verder ge heel verzorgd door het bekende kin dercircus „Elleboog" uit Amsterdam, dat een alleraardigst en volkomen op een „grote-mensen-circus" afgestemd programma bracht. De „artiesten", bestaande uit een dertigtal jongens en meisjes van 8 Congres van Jehovah getuigen Circa 200 Leidse getuigen van Je hovah woonden van 19 t/m 21 juni een driedaagse kringvergadering in de Hou trusthallen in Den Haag bij. Vrijdag lag het accent op persoon lijke bijbelstudie en het bezoeken van de bijeenkomsten als middel om saamhorigheid te bevorderen. Bo vendien werd aandacht geschonken aan het lezen in de bijbel, het spre ken in het openbaar en het uitwer ken van een onderwerp, dat een be langstellende nader toegelicht wenst te zien. Voor 33 getuigen was de tweede vergaderingsdag een zeer belangrijke, daar zij zich lieten dopen, waarmee zij symboliseerden, dat zij de wil van God in de eerste plaats in hun leven wensen te stellen, 's Avonds werd deze dag besloten met het vertonen van een film, welke door het Wacht torengenootschap was vervaardigd. De film toonde aan hoe invloeden, welke negatief op de beschaving in werken, door bijbelse beginselen kun nen worden bestreden teneinde een vrije maatschappij te bewaren. Het hoogtepunt van de vergadering werd zondagmiddag bereikt toen ruim 2000 personen de openbare toespraak: „Standvastigheid in onze dwingende tijd", beluisterde. De heer A Wie- gersma toonde aan hoe de bijbel kan helpen om weerstand te bieden aan de afbrekende kracht, welke iemands geloof kunnen verzwakken. Stand vastigheid in het geloof is thans, al dus spreker, des te meer van levens belang nu de bijbel aangeeft, dat de tijd zeer nabij is dat God .oorlog zal gaan voeren tegen allen die niet over eenkomstig zijn wil leven. De vrede vorst, Jezus Christus, zal daarna zijn koninkrijksmacht aanwenden om een maatschappij van vrede en gerechtig heid te vestigen, waar de zachtmoe- digen zich eeuwig in'het leven kun nen verheugen. Advertentie Verbouwings-uilverkoop Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Eindexamen Chr. Lyceum Voor het eindexamen H.B.S.-A zijn aan het Chr. Lyceum geslaagd: Henk Breuker, Wim Duindam, Nideko Erentreich, Henny Groenewoud, Ma rijke Haarsen, Jaap Helmus, Mar- greet van Herpe, Jan Joziasse, Rob van der Kraan, Ada Kromhout, Gerrit van Kruistum, Gijs La- german, Hans Moeliker, Gerrit Natzijl, Kees Neuteboom, Anneke Ol den, André Plaatzer, Cobi van der Plas, Piet Reitzema, Kees vanRooijen, Aart van Rijn, Steef Stolp, Kees van Straten, Anneke van Tubergen, Taco Veldstra, Mieneke Vercouteren, Irene zikale show, uit gevoerd door het traditionele circus-attributen, eeno.l.v. Martin le Grand. Jeugdorkest en drumband „De prachtige piste en een fraai gede- In hun kwaliteit van gastheer en Burcht". Het hoogtepunt van dit coreerde artiesteningang waren door gastvrouwe gaven kolonel Th. H. programmaonderdeel vormde onge- j de kinderen onder leiding van enkele Wessels en diens echtgenote twijfeld de muziakele rondgang van jeugdleiders(sters) eveneens geheel zelf vervaardigd. Onder directie van de 13-jarige Wim Hogers, die zich tevens ontpop te als een vlot en geestig spreekstal- meester, gaven de artiesten op vlotte j voor het verlenen n parodie op een compleetservice. Dit geldt overigens ook voor circus programma. enkele leden van het Ned. Roode Het zou te ver voeren om alle num- j Kruis, afdeling Leiden. Zij bleven ge- ners, waarmede het .hooggeëerde I lukkig op nonactief Tulder, Noordwijk; Paul Uljé, Lei den; Jos Valentijn, Ter-Aar; Leen v. d. Valk, Katwijk; Wim van Veen. Zoe terwoude; Kees Verdegaal, Sassen- hun belangstelling voor het heim: Han Vermeulen, Lelden; Hans Jubileum-kinderfeest blijk. Rest nog 1 Xaseh- Voorschoten; Joep Walter, een woord van lof voor het Cadi- pegstgee-r- personeel van de Koksschool, dat zijn vrije tijd beschikbaar had gesteld Gert Wegdam, Nieuw- de Wekker, Leiden; Paul a coodu Wetten, Hazerswoude; Jos Wil- hp ttohTo-p lemsen, Warmond; Stan Witteman. T.piHpr>- Tnicrn v Wnprrlpn Opirst. In regen en kou De Leidse Wandelsportvereniging „Willen is Kunnen" (lid van de Wan delkring Leiden en de KNBvLO) heeft in de nacht van vrijdag op za terdag wederom met groot succes een nachtwandeltocht over een afstand van 60 kilometer georganiseerd. Tussen 22 en 23 uur startten vanuit de zaal van het Parochiehuis in de Maria Gijzensteeg niet minder dan 95 lange-afstand-tippelaars, die via een prachtig parkoers dwars door het Rijnlandse polderland de vrij zware GOEDE WONING UIT IMPASSE Bestuur blijft aan Tijdens een gehouden buitengewo ne ledenvergadering van de W.B.V. „De Goede Woning" zijn alle be staande moeilijkheden opgelost. In november j.L had het bestuur n.l. de functies ter beschikking ge steld na een gerezen verschil met de ledenvergadering inzake een inge diende kandidaatstelling. Daarop was een Interim-Commissie be noemd bestaande uit de heren J.Ber- bee, J. Vorst en R. Theelen. Deze Interim-Commissie kreeg tot taak de Vereniging uit de impasse te hel pen. Na verschillende besprekingen en onderzoek der gerezen kwestie was de Interim-Commissie eenstemmig tot de conclusie gekomen, dat het zittende bestuur het vertrouwen vol ledig verdiende en stelde de heren P. Brandenburg, J. Coster, M. Geijer, J. Hogeling en H. Mentink kandidaat. Door een aantal leden waren even eens 5 kandidaten gesteld, n.l. de heren A. P. van Bers, C. Egberts, L. v. d. Laan, Th. Gerritse en A. Smiet. Nadat de vergadering door de heer Berbee was geopend gaf deze een indruk van de mening der Interim- Commissie over de aanleiding en het ontstaan van de impasse. Verschil lende leden voerden hierna het woord, waarop de heer A. van Dijk met klem naar voren bracht, dat wanneer de vergadering een geheel nieuw bestuur koos, er zeker een groot gevaar bestond van een posi tieverzwakking der Vereniging, daar de huidige stand van zaken rond de woningbouw veel ervaring vereis te, een ervaring, die alleen het zit tende bestuur zou kunnen inbren gen. Een tijdperk van inwerken van nieuwe bestuursleden zou inderdaad bijzonder nadelig voor de vereniging zijn. Hij gaf bovendien als zijn me ning te kennen, dat het verenigings- belang te allen tijde boven het be lang van één man moet gaan. De vergadering viel de heer van Dijk met applaus bij. Hierna werd tot stemming over gegaan. Het stembureau bestaande uit de heren H. Gottenbos, M. L. Heuzen en J. Silvester kon bij mon de van laatstgenoemde reeds na de eerste stemming de uitslag (het gehe le zittende bestuur met bijna 75% der stemmen herkozen), bekend ma ken. Het was een sportief gebaar, dat de niet-gekozen kandidaten en vele andere leden de gekozen bestuursle den met hun verkiezing kwamen ge lukwensen. De bestuursleden zullen hun eer der vervulde functies blijven vervul len. Nadat zij zich bereid hadden verklaard de benoeming te aanvaar den, werd de vergadering gesloten. tocht onder wel ongunstige weersomstandigheden ondernamen. Mede omdat deze tocht voor zeer velen een welkome trainingsgelegen heid voor de komende Vierdaagse bood, kwamen de deelnemers, waar onder twee dames, bijna uit alle delen des lands. Enkele tippelaars hadden zelfs de verre reis vanuit Friesland ondernomen om aan deze grote krachtproef deel te nemen On danks de kou en de regen waren er slechts negen uitvallers, zodat 86 wandelaars de speciaal ontworpen en ditmaal niet gemakkelijk verdiende herinneringsstandaard in ontvangst mochten nemen. Onder hen bevonden zich de Leiderdorpse wandelveteraan, de 66-jarige heer J. van Bergen Hene. gouwen en de Leidse wandel-coryfee, die 71-jarige heer J. v. d. Fluit. Resteert nog een woord van lof voor de leden van de Leidse EHBO-Raad, die geheel belangeloos de tocht met de verzorgingsauto meemaakten en de nodige assistentie hebben verleend vooral toen tijdens de zware regenval de blaren een geduchte hinder gingen vormen. Zij leverden ditmaal een groot aandeel in het welslagen van Aad van Zanten, Voorhout. Zesentwintig kandidaten werden afgewezen. Toegelaten tot Sted. Gymnasium Marcel Anceaux, Marijke Batteljee, Jaap Becker, Bert van den Berkhof te Voorschoten, Gilles Beydals te Voorschoten. Nike Blitz te Oegst geest, Betty van den Boogert te Voorschoten, Ingrid Brinksma, Jan Borleffs te Voorschoten, Kitty de Bruyn, Nelleke van Dishoeck, Ad Dre- wes, Jeroen Duijfjes te Oegstgeest, Christiaan Franken, Paul Galestin te Noordwijk a. Zee, Gerard Gast, Enk van Ginkel, Arno Har tel te Voorschoten, Hanneli Hagnauer, Henk Jan van den Heuvel te Voor schoten, Wouter Hins. Rob Hoek te Zoeterwoude, Erik Holzer te Wasse naar. Ellen Janssen. Frank Julsing te Voorschoten, Evelien Kamminga te Voorschoten. Els Kloek, Jan Kok te Oegstgeest, Rogier Kramèr, Lies- beth Krantz, Margit Langenberg, Nelleke Louwerens, Sikko van Nie. Benno Nieuwenhuizen, Inge Ouwe hand, Jacqueline Pels te Leiderdorp, Hans Pleiter, Sonja van Praag, Paul de Regt te Oegstgeest, Caroline Rie- beek, Wouter Roorda, Epy Stellwa- gen, Tonny Taconis, Charles den Tex te Zoeterwoude, Jan Theunissen te Prof. Fokker, oud-hoogleraar, Leiden Jhr. v. d. Goes van NatersWassenaar M. B. B. Nijkerk, Amsterdam Prins Bernhard heeft vanochtend als regent van het Prins Bern- hardfonds drie zilveren anjers uitgereikt tijdens een bijeenkomst in Amsterdam. Dit jaar was deze onderscheiding toegekend aan: de 76-jarige prof. dr. Adriaan D. Fokker (Beekbergen), oud-hoog leraar in de theoretische en experimentele natuurkunde in Leiden, en oud-directeur fysica van het Teylers-museum in Haarlem, de 63-jarige jhr. mr. Marinus van der Goes van Naters (Wassenaar) lid van de Tweede Kamer (PvdA), van het Europese parlement en voorzitter der contactcommissie voor natuur- en landschapsbe scherming, en de 70-jarige heer Marinus B. B. Nijkerk (Amster dam), directeur van een internationale metaalhandel. Het was de vijftiende keer dat de zilveren anjers werden uitgereikt. Deze onderscheiding wordt verleend om uitdrukking te geven aan de waardering voor personen, die in enigerlei vorm van onverplichte ar beid uitstekende verdiensten hebben verworven voor de Nederlandse cul tuur, of voor die van de volken der andere rijksdelen. Woensdag weer Anjer collecte Men schrijft ons: woensdag wordt Volharding Prof. Fokker is de zilveren anjer verleend wegens „de originele, met grote volharding talloze moeilijkhe den overwinnende arbeid voor het bruikbaar maken voor de muziek- praktijk van de oude, in de 16de eeuw door Nicole Vicento voor het eerste begrepen en door Christiaan Huygens in de 17de eeuw wiskundig berekende ideale verdeling van het octaaf in 31 tonen. Dit niet alleen docr het technisch realiseren van dit unieke systeem der zuivere stemming, in de vorm van het beroemde orgel in Teylers-museum in Haarlem, maar niet minder als strijdbare en bijzonder stimulerende figuur voor Leiden wederom de jaarlijkse j de creatieve krachten in de muziek Anjercollecte gehouden. Op die dag j van binnen- en buitenland, waar- zal een bijdrage worden gevraagd j door ook door middel van waardevol- voor het Anjerfonds, het fonds, dat 1 le hedendaagse composities dit sys- steun verleent aan verenigingen en teem van zuivere stemming een be- instellingen van elke richtig op het langrijke vernieuwende verrijking gebied van de kunst, het volksont- van het tonale stelsel, in vocale en wikkelingswerk en van de culturele instrumentale vorm regelmatig tot jeugdvorming. De activiteiten van klinken kan worden gebracht", deze verenigingen zijn van enorme i In zijn persoonlijk woord tot prof. betekenis voor de gehele samenle- Fokker memoreerde de prins dat de ving; zij vormen de vergulde rand hoogleraar het enige Nederlandse van het prozaïsche leven van alle handboek over Einsteins theorie dag. j heeft geschreven. Reedis vele Leidse verenigingen ontvingen in de loop der jaren een uitkering uit het fonds en werden aldus in staat gesteld een moeilijk osrenblik in hun bestaan dooi- te i Aan jhr mr Van der van komen en haar voor de gemeenschap Naters is de onderscheiding toege- zo belangrijke werk voort te zetten. I kend voor zijn büzonder bezielde Aan het. verkmjven van een uitkering er bezielende, bekwame arbeid wordt echter de voorn-aarde geste.d. voor de natuurbescherming in natio- ontbrekende bedrag docr naaj verband, vooral als voorzit- I ter sinds 1940 van de contactcommis sie voor natuur- scherming en internationaal Bezielde arbeid ondernem: enngingen wordt bijeengebracht. Zo is het Anjerfonds door ziin nut tige arbeid nooulair gewonden in de beste beteken's van dit. woord en is de Anjerd°g, waaron een voornaam deel van de uit te keren bedragen door het publiek wordt te denken uit bracht, niet ons leven. Dat het publiek het werk en de doelstelling van het Anjerfonds ten volle beseft en waardeert, blijkt wel stijgende opbrengst. weet., dat het geld goed wordt be steed. Elke bijdrage, eroot en klein, zal weer gaarne in ontvangst, werden genomen door de collectanten. Deze collectanten vrijwillig enige tijd die zich dit werk hebben beschikbaar gesteld. Ook U bent als collectant hartelijk welkom. Indien U od 24 juni een enkel uurtje wilt. helpen collecteren, kunt U zich hiervoor oogeven bij het, secretariaat van het Anjerfonds, afd. Onderwijs. Stadhuis En als U niet. zelf kunt col'ecteren. dan loont U toch zeker niet de collectanten voorbij zonder uw bHdrrflge In him bussen te stor ten? Want. het is. zoals de soreuk van het Anjerfonds zegt: Tim res agitur Het gaat om uw zaak! Leiderdorp. Ellen Thomassen, An ton Verniet, te Voorschoten, Elsje Versnel, Erik de Vries, Heieen de Wilde te Boskoop. Edi Zuidema te Sassenheim. Henk Zwart, Annelies Huisman, Annette Dokter, Guit Bakema te Leiderdorp. Nicolette Munting te Oegstgeest, Alfred van der Mooren, Jan Willem Wessel te Rijnsburg. Arthur Bos, Ted Wetting, Marietje Schimmelpenninck, Carla Sobels. Waar geen plaatsnaam ver- (Van onze Bossche correspondent) De douanier, die in de nacht van donderdag op vrijdag bij de Belgische grens de 40-jarige drs. W. Vugs uit Valkenswaard dodelijk heeft getroffen, heeft zijn dienstvoorschriften letterlijk en punctueel nageleefd. Dit is komen vast te staan bij een reconstructie, waarbij justi tie, technische recherche van de Rijkspolitie, gemeentepolitie en de dienst invoerrechten en accijnzen nauw hebben samengewerkt. Ook de drie collega's van de man, die het dodelijk karabijnschot loste, gaan geheel vrijuit. Ofschoon het na tuurlijk prettig is, dat er van schuld in juridische zin des woords geen sprake is, blijft toch de vraag: „Had dit afschuwelijk incident, waarbij een onschuldige het slachtoffer werd. niet voorkomen kunnen worden?". Op de eerste plaats zouden de dienstvoorschriften veranderd moe ten worden. De douaniers immers moeten stoptekens geven door met een rood licht verspreidende staaf lantaarn vertikaal op en neer te zwaaien. Omdat in de praktijk blijkt dat de douaniers ook regelmatig en gelijktijdig met dezelfde lamp, waarmee ze een automobilist tot stop pen manen, hun collega's in de pa trouillewagen waarschuwen, moet het systeem dringend worden herzien. De naderende automobilist ziet het rode licht, hoogstens eenderde van de tijd, dat er mee wordt Wel ideaal Een tweede vraag is of rood licht. iu wel het ideale is by stoptekens de douane. Hoeveel bruiken niet rood licht by pech? On verlaten bedienen zich vaak ook van rood licht als ze een automobilist in de val willen lokken op wegen. De grenswegen met name de weg van Valkenswaard naar de Achelse Kluis, waar het incident ge beurde zyn vaak eenzaam. Is het dan verwonderiyk. dat. drs. Vugs niet stopte als hy achter de lamp in het donker niet meteen de man in uni form herkende? De schoten in de benzinetank? Een automobilist die met 100 km snelheid rüdt, hoort by zo'n schot ongeveer hetzelfde als by opspattend grint. De omgekomen bedrij f seconoom was naar alle waarschijniykheid kleu renblind. Er bestaan vele normen van kleurenblindheid. In slechts zeer spo radische gevallen echter betekent dit, dat in het geheel geen kleur onder scheiden kunnen worden. Zelfs dan geven verschillende kleuren in geiyke lichtsterkten nog het beeld van ver schillende tinten grijs. In zeer vele gevallen passen lyders aan kleuren blindheid zich in sterke mate aan, maar het biyft altyd mogeiyk, dat zy zich in ongewone situaties niet rali- seren, om welke kleur het gaat. Link iS Het is ook nog mogeiyk, dat de heer Vugs het rode licht waarmee aan de linkerkant(i) van de weg werd gezwaaid niet als rood heeft gezien, door de natriumverlichting op de Maastrichtseweg, waardoor ook kleurveranderingen kunnen ontstaan by bepaalde personen. Al deze vragen rond de tragische schietparty in Valkenswaard maken het niet onwaarschyniyk, dat de fa milie van het slachtoffer een civiele procedure aanhangig zal maken tegen verzonken, toonde zich in zyn laat ste ogenblikken hoogst verbaasd over de schoten, die op hem waren afge vuurd. Hy had geen enkele reden om het stopteken te negeren, omdat hy geen gram smokkelwaar by zich had en omdat hy ondanks een bezoek aan de sociëteit bepaald niet on der invloed verkeerde. De douaniers hebben trouwens zelf toegegeven, dat de man voortreffeiyk reed. De snelheid van 100 km was op de stille, brede en overzichteiyke grensweg alleszins verantwoord. kader van de „International union for the conservation of nature and natural resources en in de Raad van Europa". De heer Nykerk kreeg de zilve ren anjer voor zyn zeer belangrijke verzamelarbeid van uitnemend be lang voor de ontwikkelingsgeschie- Twee ernstige ongelukken met bromfiets In de nacht van zaterdag op zon dag hebben zich in Leiden, ongeveer op hetzelfde tydstip, twee ernstige ongevallen met een bromfiets voor gedaan. Beide bestuurders moesten met een schedelbasisfractuur in het Acad. Ziekenhuis worden opgenomen. Omstreeks 1.40 uur verloor de 17- Jarige Alfred Obdam, wonende aan de Lorentzkade, vermoedeiyk door het breken van de stuurstang op de Witte Singel, ter hoogte van perceel 60, de macht over het stuur van zyn bromfiets. De jongen sloeg over de kop en reed tegen een hek dat ter plaatse de afscheiding tussen de rijbaan en het talud vormt. Behalve een zware schedelbasisfractuur liep hy ook een gebroken kaakbeen op. Tien minuten later heeft ook de heer H. Buys uit Sassenheim op de nog onbekende reden, met zyn brom fiets een leiyke val gemaakt. Het slachtoffer liep een schedelbasis fractuur en een gebroken linkersleu telbeen op. In beide gevallen zorgde de E.H.D. voor vervoer naar het Acad. Ziekenhuis. By informatie aan het Acad. Zie kenhuis vernamen wij hedenochtend, dat het met beide slachtoffers thans redeiyk gaat. Overeenkomst China-Zanzibar Na het bezoek, dat de tweede vice- president van Zanzibar-Tangenjika, Kawawa ,aan communistischChina heeft gebracht, is een overeenkomst voor economische en technische sa menwerking getekend, alsmede een rentevrije lening aan Zanzibar van 150 miljoen gulden. In een door de Chinese eerste mi nister, Tsjoe En-lai en Kawawa ge tekende bekendmaking wordt gezegd, dat het akkoord „een mylpaal vormt op de weg naar de verdere ontwikke ling van banden van vriendschap en samenwerking tussen de Chinese volksrepubliek en Zanzibar-Tangan- jika". De Westduitse vice-admlraal b.d. Heye, parlementair commissaris voor het leger, heeft In het Miinchense weekblad „Quick" opnieuw kritiek geleverd op de gang van zaken by de „Bundeswehr". Volgens hem zijn talrijke meerde ren van dit leger er op uit de wil van hun ondergeschikten te breken, om daar hun eigen wil voor ln de plaats te stellen. „Op deze manier krijgt men robotten en daar hebben wy geen behoefte aan. Wij hebben men sen nodig, die zelf kunnen denken", aldus Heye. Hy stelt vervolgens de positie van de onderofficier in het Amerikaanse leger ten voorbeeld aan de Bundes wehr. De parlementaire legercommissaris beveelt verdere een langere duur van de officiersopleiding aan. De gelden die hiermede gemoeid zouden zyn, zouden moeten worden verkregen door vermindering der Westduitse wapenaankopen in het buitenland. De vice-admiraal b.d. verklaart tenslotte, dat hy zyn kritiek in een weekblad had gespuid „omdat ik het Westduitse leger hervormd wil zien en het daarvoor nodig achtte het alarmsein te geven". De Westduitse minister van Defen sie, Kai-Uwe von Hassel. heeft zater dag een onderhoud van twee uur ge had met Heye. In een na het onder houd uitgegeven communiqué heet het ,dat de meningen uiteenlopend biyven. Een 44-jarige los-arbeider is gis teravond in het Elim Hotel van het Leger des Heils aan de Spuistraat in Amsterdam door een 39-jarige sloper neergeslagen. Hy overleed aan de ge volgen. De mannen, die in het hotel woon den, verkeerden enigszins onder in- schold, gaf deze hem f door hy in elkaar zakte. Medebewo ners van het huis vonden de los-ar beider even later levenloos in een gangetje bij de gelagkamer. De slo per werd kort na het gebeurde i DC 8-toestellen worden verbeterd (Van onze Amsterdamse correspondent) De technische dienst van de K.L.M. zal op korte termijn verbeteringen aanbrengen in de constructie van de landingsgestellen van alle vijftien DC 8-toestellen. die deze maatschap pij in dienst heeft. Het betreft hier een versterking van een metalen ver- bindingsbalk tussen de voor- en ach terwielen van de „hoofdpoten" van de onderstellen. De verbetering geschiedt op advies van de Douglas-fabrieken, waarmee de K.L.M. zich na overleg met het T.N.O. en de Rijksluchtvaartdienst schappijen die met vliegtuigen het type DC 8 vliegen. Er worden in de wereld byna 200 DC 8 machines gebruikt. De directe aanleiding tot de verste viging van de onderstellen is geweest het incident met een DC 8 van de K.L.M. op Schiphol op 9 april. Juist voor het toestel zou starten zakte het door de linkerpoot. De Rijkslucht vaartdienst kwam na onderzoek tot de conclusie dat er in dit geval van metaalmoeheid sprake was. Bij de andere DC 8-machines van de K.LM. bleek na grondige inspectie dat er geen gevaar voor breuk bestond. De Douglas-fabrieken hebben het incident echter hoog opgenomen. Ex perts van dit bedryf achtten het ten slotte als extra zekerheid wen el ijk de Carel Briels trok aanklacht niet in Carel Briels heeft zyn aanklacht tegen de oud-hoofdredacteur van de Volkskrant niet ingetrokken. Een misverstand van de zyde der verslaggevers heeft geleid tot een on juiste interpretatie van een medede ling van de officier van Justitie, ty- dens de zitting van de politierechter van Amsterdam op vrydag. Mr. H. E. van Renesse had niet ge zegd dat de aanklacht door de heer Briels was ingetrokken, maar enkel dat „die is ingetrokken". Van intrekking door de indiener kan geen sprake zyn, omdat de in diener slechts zyn a.anklacht kan in trekken binnen acht dagen na de in diening. Deze termyn is al lang ver- reken. Tactloos besluit van Belgische ïerleidin» lege (Van onze Brusselse correspondent) Het Belgische ministerie van Lands verdediging heeft dezer dagen blyk gegeven van weinig tactvol optreden. Begin maart van dit jaar vonden drie Belgische dienstplichtigen de dood door verstikking tydens een oefening waarby een sergeant een rookpot hanteerde op een wijze, die hem in september a.s. voor de krygsraad zal doen verschynen. Acht overlevenden van dat drama, die lange tyd in het hospitaal wer den verpleegd en die daarna met ziek teverlof werden gezonden, moesten dezer dagen weer terugkeren in mili taire dienst. Het blykt nu, dat zij naar garnizoenen in Duitsland zyn gezonden ondanks het feit dat de meesten van hen nog geregeld onder controle zijn van hun Belgische huis artsen. Het ministerie van Defensie heeft desgevraagd meegedeeld, dat geen van de dienstplichtigen in kwestie had verzocht zijn dienst in België te mogen verrichten en dat men ze daarom naar Duitsland heeft gezonden. Een van de slachtoffers van het ongeval, voor wiens leven men lange tyd heeft gevreesd, verblyft nog steeds in het hospitaal te Brussel. De dienstplichtigen, die men thans naar Duitsland heeft gezonden, zijn vol gens mededeling van hun ouders nog steeds niet helemaal genezen. Zij hebben last van kortademigheid en zy worden behandeld door hun huis artsen. tot wie de ouders zich hebben gewend omdat zy weinig vertrouwen in de militaire dokters hadden. Men verwacht in Brussel, dat de minister van Landsverdediging zich dezer dagen te verantwoorden zal hebben naar aanleiding van parlementaire vragen welke hem zullen worden ge steld. Auto ontvreemd Tussen vrijdagochtend 7.30 uur en zaterdagochtend 5 uur is uit de Van Swietenstraat een Volkswagen met kentekenbewys XT 74-49 en in een grijs/blauwe kleur, ontvreemd. Snoepgoed en geld uit automaat verdwenen In de nacht van zaterdag op zon dag zyn uit een kauwgumautomaat, welke was aangebracht aan de gevel van perceel J. W. Frisostraat. een geldsbedrag van circa f 60— en een hoeveelheid snoepgoed ontvreemd. Ruildub Koningskerk De ruilclub „Koningskerk" organi seert in de zalen van de Koningskerk a.s. zaterdag een grote tentoonstelling op het gebied van lucifersmerken. sigarenbandjes, monsters,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3