LEIDSCH DAGBLAD 'TOP' IN TOKIO OVER'w1 MALEISIE MISLUKT Chroesjtsjow vandaag in Zweden aangekomen Voorlopig geen S.E.R.-advies EDWARD KENNEDY GAAT VOORUIT oppasser Soekarno weigert stopzetting van vijandelijkheden Luns kwam te laat j f Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 22 JUNI 1S64 No. 31292 Directeur: E. A E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 grijpt Het topoverleg, dat president Soekarno van Indonesië, premier Rahman van Maleisië en president Macapagal van de Philippijnen zaterdag in Tokio hebben gevoerd en dat ten doel had een oplos sing te vinden voor de onderlinge twist over de onlangs gestichte federatie Maleisië, is een falikante mislukking geworden. Hoewel het gezamenlijke communiqué opmerkte dat het voorstel voor een vreedzame regeling van het geschil door Indonesië en Maleisië was aanvaard en dat een verzoeningscommissie zal worden ge vormd stuitte alle overeenstemming af op de weigering van Soekarno om de eis in te willigen van premier Rahman, dat van nu af alle vijandelijkheden tegen Maleisië moesten ophouden. Het voorstel een uit vertegenwoor digers van vier Afrikaans-Aziatische landen bestaande verzoeningscom missie samen te stellen, was afkom stig van de Philippijnse president. In het communiqué werd gezegd Soekarno verzekerd had zich aa aanbevelingen van deze comm te zullen houden. Alle drie betrok ken landen zullen in de commissie een vertegenwoordiger mogen wijzen, terwijl het vierde lid geza menlijk wordt gekozen. Het lijkt ech ter niet waarschijnlijk dat de voor gestelde commissie spoedig het le venslicht zal aanschouwen. Salvador Lopez, de „vredesengel" van Maca pagal in de Maleisische crisis, ze een persconferentie, waar men hem vroeg naar het tijdstip waarop de verzoeningscommissie zal worden ge vormd: „Zij moet natuurlijk waci.ten tot de verschillen uit de weg zijn geruimd". Inmiddels hebben de respectieve strijdmachten alweer bevel gekregen hun werk voort te zetten. De in- spectieposten, welke waarnemers ui Thailand aan de Indonesisch-Malei- sische grens op Borneo hadden be mand om er op toe te zien dat Indo nesische infiltranten het gebied van Maleisië verlieten, zullen verdwijnen. Zü hebben inderdaad enkele tiental len Indonesiërs in de richting van de Indonesische grens gestuurd, doch hoeveel er „een slag om de arm" hebben gehouden en in afwachting van het resultaat in Tokio in de Hakenkruizen op joodse begraafplaats (Van onze Enschedese correspondent) Met blauw krijt zijn de afgelopen nacht hakenkruizen getekend op de pas geschilderde muur om de voor malige joodse begraafplaats in Win terswijk. De hakenkruizen zijn van morgen door personeel van gemeente werken verwijderd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Vaderdag in wollen trui (Van onze weerkundige medewerker) Het begin van de zomer (21 juni) was gedurende de laatste 30 -jaar in de Bilt alleen in 1955 en 1958 een graad kouder dan gisteren, toen 15 graden als maximum werd gemeten. Op de Waddeneilanden en op het vli°rveld Ypenburg kwam het kwik niet hoger dan 13 graden. Tijdens enkele guren plensbuien daalde het kwik zelfs tot 8 k 9 graden. Ook de midzomernacht van zater dag op zondag was zeer koud. In Brabant daalde te temperatuur dichtbij de grond tot slechts 2 gra den boven het vriespunt. Een vader dag in een wollen trui en bij de kachel. Het dieptepunt van deze kou is na vandaag voorbij, zodat nog voor het midden van de week weer enige stij ging van de temperatuur verwacht mag worden. WEERBERICHT WEINIG VERANDERING Het K.N.M.I. verwacht van he den- tot morgenavond: half tot zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen nu en dan buien, mogelijk met onweer. Overwegend zwakke wind. In het algemeen iets minder lage temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). 23 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur Maan op: 19.47 u.; onder: 3.19 u. Hoogwater te Katwijk te 2.20 en 1442 uur, laagwater te 10.15 en 22.42 (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) oerwouden op Maleisisch grondgebied waren gebleven, laat zich gemakke lijk raden. Handen vrij President Soekarno is zondag al naar Djakarta teruggekeerd, waar zijn minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, verklaarde: „Indone sië heeft thans de handen vrij om dit probleem te behandelen". Premier Raham van Maleisië toonde zich door de mislukking niet gedesillusioneerd. „Ik verwachtte er al niet zoveel van', zei hij. Volgens Rahman zal opnieuw een vergade ring van de ministers van Buiten landse Zaken worden gehouden, die maar weer eens moesten praten over een volgende topconferentie. Rahman beschuldigde Soekarno ervan de conferentie te hebben doen mislukken. Soekarno was weer zo verwaand als een haan, zei hij. Vol gens hem had het Indonesische staatshoofd het voorstel inzake een verzoeningscommissie verworpen. „Ik ben tot de uiterste grens gegaan van de concessies, die ik redelijkerwijs kon doen," zo verklaarde de Malei sische premier. President Macapagal van de Philip pijnen, die het allemaal niet zo som ber inzag, vertrok evenals Rahman uit Tokio. Volgens hem was de con ferentie geen mislukking geworden. „Als wij wat meer tijd hadden ge had, hadden wij wat dieper op de problemen kunnen ingaan, maar Soekarno moest helaas naar zijn land terug", zei hij. Het lijkt erop dat Magapagal voor zijn land ech ter niet veel uit het vuur heeft kun nen slepen, want premier Rahman zei, dat hij zijn Philippijnse buurman inzake diens aanspraken op Noord- Borneo niets heeft toegezegd. Het is de bevolking, zelf, die zich hierover moet uitspreken, zo heeft Rahman inmiddels reeds verklaard. Volgens de New York Herald Tri bune in een artikel onder de kop „Soekarno kiest oorlog" zullen de VS na hun verzoeningspogingen om een regeling van de Maleisische kwestie te vinden, zich nu mogelijk achter Engeland moeten scharen om Maleisië als essentieel element in Een losgebroken tijger van methoden welke overeenkomen met die van de communisten in Laos en Vietnam, moet hij ons wel ver plichten hem als hun gelijke te be handelen", aldus het blad. 5 Bol- Aanval Van militaire zijde in Serawak is vernomen, dat gisteravond ongeveer honderd man Indonesische guerrilla- troepen een militaire patrouille heb ben aangevallen. Vijf militairen van de Maleisische patrouille verloren het leven. Door de duisternis was het niet mogelijk de verliezen van de Indonesiërs na te gaan. De Indonesische guerrilla-aanval werd gedaan enkele uren na het mislukken van de Indonesisch-Phi- lippijns-Maleisische „top" in Tokio. De toestand van senator Edward Kennnedy, die vrijdag bü een vlieg tuigongeluk ernstig werd gewond, blijft vooruitgaan. Een zuurstoftent die bij zijn bed was geplaatst, kon gisteravond worden verwijderd. Hij zal echter de eerste weken niet kun nen worden vervoerd. Hij ligt thans m een ziekenhuis in Northampton, Massachusetts. Het herstel van de jongste broer van wijlen president Kennedy zal zeker zes tot tien maan den vergen. De assistent van senator Kennedy, Edward Moss, die ook in het vlieg tuig zat, overleed zaterdagochtend, waarmee het aantal doden op twee kwam. Senator Bayh, die een heup verwonding had opgelopen en zijn echtgenote, die een zenuwschok kreeg, maken het thans goed. Edward Kennedy heeft twee ge broken ribben in zijn linkerzij, van drie ruggewervels zijn de dwarsuit- steeksels gebroken en hij heeft snij- wonden aan benen en rechterhand. Specialisten van het Walter Reed- ziekenhuis, die zaterdag naar North ampton zijn gereisd om de senator te behandelen, zeiden, dat er danks de verwondingen aan de rug- gegraat geen gevaar is voor verlam ming. Zondag heeft Edward Kennedy een persoonlijke boodschap ontvan gen van paus Paulus, waarin deze hem een spoedig herstel wenst en de senator zijn zegen geeft. tini heeft zaterdagmiddag in Hee renveen de 30-jarige hulpoppasser, P. van Gorkum uit Zoetermeer deerlijk verwond. De man ligt met wonden aan hoofd en hals in het ziekenhuis. G-trteravond was zjjn toestand nog zeer ernstig. De oppasser wilde wat stro in een tij- gerkooi wei-pen en heeft daarbij te veel risico genomen. Toen hij de schuif van het hok omhoog deed, sprong de tijger plotseling naar buiten en viel de man aan. Het woeste dier sloeg de heer Van Gor kum met zijn klauw op het hoofd en greep hem ook in de hals. nadat het de man onder een wagen had ge trokken. Paniek Dit gebeurde vlak voor de middag voorstelling. Er brak paniek uit on der het circuspersoneel. Men gilde ontzet om hulp. Een medewerker van een luchtnummer vond toen de moed te trachten de tijger met een ijzeren staaf van zijn slachtoffer te verdrijven. Dat lukte nadat anderen enige emmers water over het dier en zijn prooi hadden geworpen. Het dier liet de man los en deze kon toen onder de wagen vandaan wor den gesleept. Met behulp van een paar hekken werd de tijger in een leegstaande pa arde wagen gedreven. Daar is de tijger tot na de matineevoorstel- ling gebleven. Toen werd het dier dat weer volkomen kalm was, naar zijn hok achter tralies terugge bracht. De politie en brandweer, die uit voorzorg te hulp waren geroe pen. behoefden niet in actie te ko- De minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Luns raak ten zaterdag op de rijksweg Den HaagArnhem onder De Meern betrokken bij een auto-ongeluk. De heer en mevrouw Luns wa ren op weg naar een bruiloft in kasteel Loenen in SlRk-Ewijk (Betuwe). Op de rijksweg was een ravage ontstaan door een kettingbotsing, waarbij vijf auto's waren betrokken. De chauffeur van de minister, de heer Mensink, remde af, toen hij de chaos zag, maar hij kon niet meer voorkomen, dat de ministeriële wagen toch tegen een Amerikaanse auto opreed, die op zijn beurt weer twee an dere auto's raakte. Minister Luns ?n zijn echtgenote konden hevig n-tdaan, maar ongedeerd uit de •an de voorzijde zwaar bescha- ligde wagen stappen, maar de eer Mensink moest met een hock in het Academisch zieken- mis in Utrecht worden opgeno- Na het ongeluk stond de mi nister (zoals op de foto te zien s) nog enige tijd ter plaatse na e kaarten over het ongeval voor de Utrechtse politie hem aan vervoer naar het huwelijksfeest kon helpen. Daar kwam hij ove rigens een half uur te laat aan Kasteel Haga zivaar bewaakt Premier Chroesjtsjow is vandaag met zijn gezelschap in Stock holm aangekomen voor een officieel bezoek van vijf dagen. Gis teren vertrok hij met zijn echtgenote en drie dochters aan boord van het Sowjetrussische schip „Basjkiriya" uit Denemarken, waar hij eveneens vijf dagen is geweest. Men verwacht dat de ont vangst van de zijde van het Zweedse publiek nog koeler zal zijn dan in Denemarken het geval was. De veiligheidsmaatregelen van de Zweedse politie zullen niet minder streng zijn dan in het Scan dinavische buurland. Alle politieverloven zijn ingetrokken en ge vaarlijke punten langs de wegen alsmede boerderijen en fabrieken, die de Russische leider zal bezoeken, zullen scherp worden be waakt. Chroesjtsjows officiële verblijf plaats, het in barokstijl opgetrokken achttiende-eeuwse kasteel Haga, even buiten Stockholm, wordt van land, en lucht uit bewaakt door 450 Speciale aandacht zal worden gewijd aan de 7.500 Oosteuropese vluchtelingen in het land. Een aan tal van hen hield vorige week open bare bijeenkomsten waarop tegen Chroesjtsjows bezoek werd geprotes teerd. Gisteravond moest de politie anti-Sowjetrussische aanplakbiljetten van muren in het centrum van Stockholm verwijderen. Ook werden pamfletten in beslag genomen. De premier heeft een druk proram ma van lunches, diners en bezoeken aan boerderijen, fabrieken scheepswerven. Hij zal een door de Sowjet-Unie betteld schip te water laten. Bij zijn besprekingen met Zweedse regeringsleiders zal o.m. over de han del tussen beide landen worden ge sproken. Men neemt verder aan, dat de verdwijning van Zweedse zeelie den ter sprake zal komen, van wie niets meer gehoord is nadat hun schip in 1942 in de Oostzee was ge zonken. Er gingen indertijd geruchten dat de zeelui door een Russische on- (Van onze parlementaire redactie) De Sociaal Economische Raad zal voorlopig niet kunnen vol doen aan de gerichte adviesaan vragen over de lonen, huren, be lastingen en A.O.W.-uitkerin- gen in 1965, waarop de regering vóór 1 a-ugustus antwoord wil ien. De Raad zal vrijdag waar schijnlijk besluiten de regering zijn moeilijkheden in kennis te stellen. In de raadscommissie, die zich met de voorbereiding van het advies heeft belast, is geen basis gevonden waarop het advies op korte termijn kan wor den gefundeerd. Van de vakbeweging reeds bekend, dat zij er weinig voelt zich nu al vast te leggen op de sociaal economische mogelijk heden en wenselijkheden in 1965, ter wijl nog niet vaststaat tot welk nl- i de prijzen zich dit najaar zullen hebben ontwikkeld. Kennelijk acht ten ook de werkgevers de uitgangs punten van de adviesaanvrage niet van zodanige aard, dat een advies op korte termijn zinvol kan zijn. Volgens de drie vakcentrales mag het uitblijven var het advies echter niet leiden tot vertraging van de plannen om de A.O.W. en A.W.W.- uitkeringen per 1 januari 1965 op te het sociaal minimum zo grote rde toe, dat zij deze plannen met voorrang behandeld en gerealiseerd wil zien. ongeacht de economische mogelijkheden in 1965. derzeeboot waren opgepikt Een an dere, voor de Zweden zeer belang rijke kwestie is de verdwijning van Raoul Wallenberg, een zeer verdien stelijk Zweeds diplomaat, die in Boe dapest enorm veel heeft gedaan om joden uit handen van de nazi's te redden. Hij was medewerker van het Rode Kruis. In 1945 werd hij in de Hongaarse hoofdstad vermist. Zeven jaar geleden werd van Sowjetrussische zijde verklaard, dat hij in 1947 ineen Moskouse gevangenis aan trombose 5 overleden. Slot pag. 2 Beschuldiging van de Prawda Het orgaan van de Russische com munistische partij levert kritiek naar aanleiding van een hoofdartikel in een Chinees blad, waarin o.m. gezegd wordt, dat China dank zij zijn autarkie erin geslaagd is „de blok kade van de Amerikaanse imperia listen en de talloze moeilijkheden, veroorzaakt door de revisionistische groep van de Sowjet-Unie", te over- De Prawda antwoordt hierop, dat „op deze manier, met één penne- streek, jaren van onbaatzuchtige arbeid van het Sowjetrussische volk, dat broederlijk zijn ervaring, zijn kennis en zijn materiële hulpbron nen met het Chinese volk heeft ge deeld, zijn weggeschrapt". Het Russische partij-orgaan voegt hieraan toe, dal de Chinese bewering, dat China's industriële successen zijn behaald zonder hulp, niemand om de tuin kan leiden. Gisteren schreef een commentator aan de Prawda, dat de Chinezen niet moeten rekenen op Russische hulp wanneer zu in moeilijkheden zitten, als zü doorgaan met hun „smerige anti-Sow jet-campagne". Europees laboratorium voor ruimtevaart niet naar Delft Nu Noordwijk in overweging? De burgemeester van Delft, de heer D. de Loor, heeft naar aan leiding van het besluit van de raad van de Europese Organisa tie voor Ruimteonderzoek in Pa rijs om het laboratorium voor de ruimtevaart, de „Estec" niet in Delft te vestigen, verklaard dat hij de gang van zaken uitermate merkwaardig vindt. De gemeen te heeft van de aanvang af alle maatregelen getroffen om de omstandigheden voor de vesti ging van het laboratorium zo gunstig mogelijk te maken. Vreemd is het dat men pas na drie jaar tot de conclusie is gekomen dat de veenbodem ongeschikt is voor de bouw, terwijl de Technische Hoge- kunnen oplossen. (Er is reeds enige tjjd twijfel over de mogelijkheid, het laboratorium, waaraan 800 Europese geleerden en technici verbonden zouden worden, In Delft te vestigen. Naar wjj ver nemen zoekt men thans naar andere mogelijkheden om het laboratorium in Nederland te vestigen. Aanbeve ling verdient vestiging nabij de voor naamste technische en wetenschap pelijke researchcentra In het Westen des lands. Zo zijn onderzoekingen gaande naar de mogelijkheid, het la boratorium te bouwen op een duin terrein, eventueel tussen Noordwijk en Katwijk, van waaruit goede con tacten met Delft, Leiden en Amster dam mogelijk zijn Red. L.D.). Prinses Beatrix keerde zater dag op Schiphol terug uit Enge land. waar zij als gast van de Engelse koninklijke familie de Ascot-races heeft bijgewoond. De Prinses bij het verlaten van het toestel. Vliegramp op FORMOSA 57 doden De 57 inzittenden van een passagiersvliegtuig, dat zaterdag kort na de start bij Tai Tsjong op Formosa neerstortte, zijn al len omgekomen. Er waren 36 nationalistische Chinezen, 19 Amerikanen, een Engelsman en een Koreaan aan boord van het toestel. Vraag proefrit bij een van de 170 Simca dealers. tmtVS y Uit het Leldsch Dagblad van J 22 Junij 1864: J Te Scherpenzeel Fries- J land) moet den Se Junij een f schitterende vuurbol waar- J genomen zijn, waarvan de middellijn bijna 2 palm be droeg. Het einde der vlam scheen een draaijende bewe ging te hebben. Sedert eenige dagen houdt zich te Parijs een Engelsche geneesheer op, die voorgeeft dat hij de doofheid van doof stommen genezen kan. Voor elke kuur rekent hij 2500 frs.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1