Misdaad om een erfenis PANDA EN DE PETTENJACHT ASPIRINdaarstaat BAYER ONGELUKKIG EINDE VAN IDYLLE IN MOSKOU LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 22 JUNI 1964 Dagelijks vervolgverhaal Roman van Jane England (Oorspronkelijke titel „The Peach Orchard"), Het veilige, normale bestaan bij de Ferndales en hun vrienden leek haar duizend mylen weg en niet slechts 'n hondeerdtwin tig kilometer. Kanta- ni leek een droom en Burgoyne gebroken rietstengel. Het was schuwelijk. dat men in deze e eenvoudig gevangen kon worden ge houden en dat iemand, die naast je zat, kon worden neergeschoten over je heen kon vallen. In het doffe grijze licht van hut glansde de blauwzijden sjaal zachtjes. Zij zat er naar te staren, kneep de handen in elkaar en deed een poging om niet te gillen. Wat was er met David gebeurd? Dat moest zij weten. Zij herinnerde zich, dat hij over haar heenviel en ook dat Rob gezegd had: Nu zullen we werkelijk eens nara huis gaan. Zij herinnerde zich ook, hoe Rob haar uit de wagen getrokken had doffe klap. toen Davids hoofd op de bank neerkwam. Zij had gevochten, gebeten en gekrabd en werd zich bewust van een zekere verbazing, dat zij werkelijk zoiets had gedaan. Zij zou nooit geloofd hebben, dat zij zo zou kunnen vechten. Maar Rob had polsen van staal. Hij had haar meegetrokken naar zijn opgestegen, had haar voor zich op het paard omhoog gerukt en was teruggereden. En hoe vreemd het ook leek, zij was bang geweest. Zo bang, dat zij niets meer durfde doen. Tegen de tijd, dat ze op de farm terug waren, had zij de moed niet meer om ook maar iets te zeggen Bovendien, wat zou het helpen? Isa- telle was voor haar geen hulp en mevrouw Tim ball wel, mevrouw Timball had alleen maar even naar haar gekeken, de hoekige schouders opgehaald en toen haar zoon met dag voorbij ge gaan, sedert zij terug was en er was nog niemand hierheen gekomen. Noch Peters, de vee-inspecteur, noch Menzies. Zij wenste als een wanho pige, dat er iemand komen zou, maar met die regen zou er wel gedurende weken niemand kunnen komen. Als wist, wat er met David ge beurd was! Het was vreemd, maar Rob zou best een moordenaar kun nen zijn. Hij had een moord in de z'n, toen hij die revolver trok en af schoot. Er kwam iemand voorzichtig naar de deur en Julie ging rechtop zitten. Wie is daar? vroeg zij. Ik ben het, zei Isabelle. Dan kun je binnenkomen, zei Julie. De deur werd opengeduwd en Isa belle kwam binnen. Zij had het haar vlak op het hoofd geplakt endroeg een oliejas, die haar veel te groot was. Rob is weg, zei zij. - Misschien, zei Julie, is hij op de loop voor de politie. David Baxter, zei Isabelle onverschillig. Hij is alweer in orde. Julie. Burgoyne pikte hem op en heeft hem meegenomen naar zijn boerderij. Hij is volkomen in orde. Hoe weet je dat? zei Juli scherp. - Maar het is inderdaad Dus behoef je je daarover niet benauwd te maken Rob is niet in gevaar. Het is niet Rob. waarover ik me bezorgd maak. zei Julie. Maar het was allemaal jouw schuld, zei Isabelle. Volkomen jouw schuld. Waarom moest je er ook op die manier vandoor gaan? Je bent toch met Rob verloofd, is het niet? Nu niet meer, zei Julie grim mig. Isabelle gaf geen antwoord. En, ging Julie voort, ik wil hier vandaan. Ik wil een boodschap naar meneer Burgoyne zenden. Er mogen geen boodschappen gezonden worden, zei ze. En tan te Carey wil weten, wat het alle maal te betekenen heeft? Dat zal ik haar wel vertellen, i Julie. Laten we nu maar naar lar toegaan. Ik heb wel zin om haar eens een paar dingen te ver tellen. Isabelle zei: Dat helpt toch allemaal niets. Daar maak ik me niet druk over, of het goed zal doen of niet, zei Julie. Ik wil haar alleen maar eens een paar dingen zeggen. Isabelle aarzelde. Als ik je zou helpen om weg te komen, zei zij, wil jij dan beloven, dat je Rob geen last zult bezorgen" Julie staarde haar aan en fron ste de wenkbrauwen. De hele zaak was gewoonweg absurd, zei zichzelf. Ze zou geengaan, zodra de regen wat verminderde en zodra de doorwaadbare plaatsen bruikt konden worden. Burgoyne zou op zijn patrouille hier wel langs komen. Het was gemakkelijk genoeg om weg te komen. Doe niet zo belachelijk, zei kortaf. Ik kan weggaan, ik wil. Dat kun je niet. zei Isabelle. Hoe zou je dat kunnen? Er komt niemand meer hier nu de regens be gonnen zijn. Donald Menzies zal ker in geen maand hier komen. En de vee-inspecteur trekt er zich menteel ook niet veel van aan. Rob heeft de sleutel van de stal en tante Carey zegt, dat je hier moet blijven, zolang Rob dat wenst. Ik kan mij niet voorstellen, zei Julie, dat zij wenst, dat ik blijf. Ze is niet op mij gesteld en ik ge loof niet dat zy wenst, dat Rob met my trouwt. Haar hart klopte langzaam moeilijk. Er was iets afschrikkends die zin: Zolang Rob dat wenst. Het was een eigenaardig gezegde, bot en primitief. En tenslotte beledigend. Zij is inderdaad niet op je ge steld. zei Isabelle. maar ze zal je niet laten gaan. Rob zei, dat als jij gaat. hij ook weg zal gaan. Hij zei, dat hij naar Salisbury zou gaan: met een advocaat zou praten, wat geld opnemen en dan weggaan. Zo, zei Julie. dat lijkt me een heel goed idee. Hij kan veel beter ma ken, dat hij wegkomt. Zij voelde zich boos en bitter. Zij nam aan, dat Isabelle de waarheid zei over David en dat was een hele opluchting. Maar zij voelde ook, dat het niet de moeite waard was om nog langer haar gevoelens betreffen- aevrouw Timball en Rob te ca moufleren. Het verbaasde haar. dat zij ooit van Rob had kunnen hou den. Zij schaamde zich, dat zij onder de bekoring van de eerste de beste aantrekkelijke jongeman was geko- n. die haar enige attentie bewees voelde zich gekwetst. Zij trachtte zich voor te stellen, waarom zy ge dacht had, dat Rob de man was, waarmede zij Ferndales ware siast geweest. Isabelle begon de kleine hut op en ;er te lopen. Zy zal hem niet laten gaan, zei zy tenslotte. Er is niets, voor zover ik zien in, waardoor zij hem da belet ten kan, zei Julie kortaf. Tante Carey begon Isabelle i aarzelde, waarna zij verder ging: Tante Carey zegt, dat wanneer gaat, het hem spijten zal. Zy zegt dat zij zich nog eerder zelf van kant zal maken, dan dat zij hem laat gaan. Kletskoek! zei JJulie met harde stem. (Wordt vervolgd) Inönü bij Johnson President Johnson heeft vandaag in Washington de Turkse premier Ismet Inönü ontvangen, in de hoop directe besprekingen over de kwestie-Cyprus tot stand te brengen tussen Turkije en Griekenland die met de VS in de NAVO zyn verenigd. Men verwacht dat de president openhartig met Inö nü en met diens Griekse ambtgenoot Papandreoe die hy woensdag ont vangt, zou spreken over hun verplich tingen tegenover de NAVO en hun verantwoordelijkheid om een conflict over Cyprus te voorkomen. Johnson is naar verluidt veel meer bezorgd over de mogelijkheid van een Grieks-Turkse oorlog dan over de kwestie-Cyprus zelf. Onderminister Ball, die onlangs Ankara en Athene bezocht, sprak vorige week van „ge weldige druk" op de regering van de zijde van het Turkse publiek dat een inval op Cyprus zou voorstaan. De 79-jarige Turkse premier, die zondag avond in Washington aankwam, ver klaarde echter voor zijn vertrek naar de VS dat Turkije het ernstige ver langen heeft het vraagstuk-Cyprus op vreedzame wijze op te lossen. Zondag is in Londen van welinge lichte zijde vernomen, dat de Britse regering de premiers van Griekenland en Turkije, Papandreoe en Inönü, voor een bezoek aan Londen heeft uitgenodigd na het overleg dat zij in Washington met de Amerikaanse re gering hebben. Papandreoe is uitge nodigd om Londen op 1 en 2 juli te bezoeken. Hij heeft de Britse uitnodi ging in beginsel aanvaard, doch de data van zijn bezoek staan nog niet vast.. Er kon nog niets worden meege deeld over de data van een mogelijk bezoek van Inönü aan Londen. De Veiligheidsraad heeft zaterdag eenstemmig het mandaat voor het VN-leger op Cyprus voor drie maan den verlengd. Slecht weer Het spoor- en weg verkeer in Natal is zaterdag ontwricht door hevige regenval. In de nachte lijke uren viel van 15 tot 20 cm regen. Op verscheidene plaatsen zijn de spoorrails weggespoeld. Natal is de enige Zuidafrikaan.se provincie die niet koudegolf. Het an in R/usland is zaterdag door getroffen, iets wat in 50 of 100 Jaar gebeurt. 17880. Een voortrollende pet op een windstille dag is iets merkwaardigs. Maar nog merkwaardiger is het, als die pet niet rolt, doch holt. Het is dan ook te begrijpen, dat Panda hiervan opkeek. ..Een pet met voeten!" hijgde hij. „Wat raar!" Hij was zo verbaasd, dat hij vergat het hoofddeksel op te van gen. In plaats daarvan ving hij de eigenaar op, die er achter aan holde. „Opzij!" riep deze nog. maar het was al te laat en het volgend ogenblik buitelde beiden over de straat. Het vreemde hoofddeksel dankbaar gebruik om zich uit de voeten te ma- maakte hierva ken. N-neem me niet kwalijk", stotterde Panda, terwijl hij zich duizelend oprichtte. „Ikke eh ik wou uw pet pakken maar ik had niet verwacht, dat .-. eh dat hij voetjes had. Hoe komt dat? Enne zitten die voeten niet in de weg. als tl uw pet op hebt?" Maar de militair antwoordde niet. De smak, die hij gemaakt had. had hem zelfs zijn merkwaardige pet doen vergeten. AcademiepleinShakespeare-herden- king: „De getemde feeks 8.30 u nm. kenhal: Rondleiding K en O over Shakespeare-tentoonstelllng, 8 u nm. st. Van der Heijden: Jaarverga- Academieplein Shakespeare-herden- klng „De getemde feeks", 8.30 uur nm 175: Dlenstvergaderlng i Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten, Daarom staat de naam BAYER op elk tablet Aspirin. U kunt vertrouwen op de snelle werking van Aspirin bij hoofdpijn, verkoudheid of griep. Aspirin, de wereldvermaarde pijnstiller! achter! vX WOENSDAG AcademiepleinShakespeare-herden- Deltawerken, 7.: Loge-gebouw: Leidse Ver. van post- Openluchtsamen- zegelverzamelaars, Pelikaanstraat. -r komst Baptistengemeente. Pieterskerk: Avondstilte: 7.30 tot 8 Zomerzorg: Volle Evangelie-zending. Spr. dhr. J. v. d. Berg, 8 uur rim. DONDERDAG AcademiepleinShakespeare-herden- king „De getemde feeks", 8.30 uur nm. Hogewoerd 175: Dlenstvergaderlng van Jehovah's Getuigen, 7.25 uur nm. Ulo-school Diepenbroeklaan: Jaar vergadering Geref. Schoolver., 8 uur king „De getemde feeks". 8.3 tengem. „Ecclesia". 8 ZATERDAG AcademiepleinShakespeare-herden- bijbelstudie. 11-12 tot 11 de heer C. Berger. Hogewoerd 175: Dlenstlezing sie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. naar Pan van Persijn, 1.40 uur nm. ZONDAG Voorthuljsensenschool (aula): Jehovah's Getuigen, 4.30 tur nm. Openbare lezing, 3 uur nin. Steenschuur 6: Kerk van Jezus heiligen der laatste BIOSCOPEN Luxor: „The Christine Keeler Story", 18 Jaar. Dag. 2.3 Zondag 2.30, 4.45, 7 en ildo: „Wrekende kogels". 2.30, 4.45, 7 helpt geen lieve vader fight at Comanche Creek". 14 jaar. uur. Zondag 2.30, 4.45. 7.15 en Trianon: „Irma la douce", 18 Ja: Vervolgverhaal voor de kleintjes 80—81. Maar toen gebeurde er iets, dat de ministers bijna deed omvallen van de schrik. Toen de grote koning zijn kleine tegenstander meende te grijpen, pakte koning Wiromar hem plotseling met beide handen op, droeg de spartelende Valentin boven zijn hoofd een eindje weg en stond nu bij de ronde vijver van het paleis- park. En toen zwaaide hij de grote koning even heen en weer en .zwiep!! daar vloog de man door de lucht en kwam met een zware plons in de vijver terecht! De goudvissen en karpers in de vijver schoten verschrikt naar alle kanten heen Zondagmiddag „De avonturen i Dik Trom", TENTOONSTELLINGEN „De Ruif" Janvossensteeg 59): Ten toonstelling schilderijen en tekeningen Harry Kamoen. Dag. 10 uur v.m. Werkd 10-4 zond. 1-4 uur (t/m 29 juni). Lakenhal: Tentoonstelling van d< 50 best verzorgde boeken uit 1962 er litho's van Rein Dool (tot 13 juli). De Lakenhal: Dag 10-4 uur; zond Legermuseum (Pesthuislaan)Mei gezicht". Werkd. 10-5 (Steenstraat 1): Dag. 10-17 uur; 'szo dags 13-17 uur Rijksmuseum Geologie en Mineral Rijksmuseum van Oudheden: Dage lijks 10-5 uur; zond 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen: Dag. 10-4 De Britse student Mervyn Mat thews, die vergeefs heeft gepoogd een huwelijk te sluiten met de Russi sche Ludmilla Bibkowa, is zondag middag per vliegtuig uit Moskou naar Londen vertrokken. Hem was door de Russische autoriteiten aan gezegd dat hij de Sowjet-Unie moest verlaten wegen „gedrag, dat onbeta melijk is voor een buitenlandse stu dent in Rusland, vijandige propa ganda jegens de Sowjet-Unie en het speculeren in voorwerpen van „da gelijks gebruik" (Matthews had. voor de somma van vier roebel, een trui Russische medestudent ver kocht). news kwam pas op het laatste ogenblik op het vliegveld aan, waar hij werd opgewacht door een ambte naar van de Britse ambassade in Moskou, die hem zijn paspoort over handigde. Hy werd niet vergezeld door zijn Russische verloofde. „Ik heb vanmor gen in de flat, die zij met haar moeder deelt, van haar afscheid ge nomen. Zij is erg bedroefd, maar zij houdt zich goed", aldus Matthews. Hij voegde hieraan toe: „Ik zal proberen naar Moskou terug te ke ren". De Brits-Russische liefdesgeschie denis heeft dus een ongelukkig ein de gekregen, doch dat behoeft niet definitief te zijn. In Britse kringen in Moskou acht men het namelijk mogelijk dat de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Butker, die de Sowjet-Unie binnen enkele weken zal bezoeken, de zaak met zijn Rus- burg te Leiderdorp i specialist (of diens op dokterstelefoon 22222. sische ambtgenoot Gromiko zal be spreken. Waarnemers in Moskou achten het mogelijk, dat het feit, dat Ludmilla Bibkowa een belangrijke functie be kleedt in het Moskouse marxistische- leninistische instituut, de achter grond is van de moeilijkheden die Matthews en de Russin hebben on dervonden bij hun pogingen om een huwelijk te sluiten. Herterich week uit om te ontkomen aan arrestatie De Westduit.se arts Elmar Herte rich, die erin is geslaagd twee voor malige nationaal-socialisten in Wurz. burg uit hoge justitiële functies ge wipt te krijgen, heeft het Westduitse persbureau DPA meegedeeld, naar Londen uitgeweken te zijn om een ar restatiebevel te ontlopen. dagvaarding op beschuldiging laster jegens rechters en de burge meester van Wurzburg had genegeerd. In een brief aan DPA zegt dr. Her terich: „Terwijl oen Zechnenntwich de kans krijgt uit Duitsland te vluch ten om zijn milde straf te ontgaan, ld dit arrestatiebevel tegen mij uitge gaan om mij te dwingen uit te wijken en de processen in Wurzburg op de lange baan te schuiven". Dr. Herterich heeft een Lond«mse advocaat opdracht gegeven, een be roep van hem op het Westduitse con-

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13