Glucks Iphigenie auf Tauris: een statische presentatie kunst laleiöoscQqp Gré Brouwenstijn: ontroerende creatie Beiaardier A. Abbenes won Gouden beiaard' HANS MOSER: groot in het kleine genre Motorrijder (24) uit Alplien-Rijn gedood STERK MAGNEETVELD IN NIEUW LABORATORIUM ppgericht 1 maart 1860 Maandag 22 juni 1964 Vierde blad no. 31292 Première Ned. Opera: p HRISTOPHER WILLIBALD GLUCK'S geboortedag viel op 2 juli 1714, dus 250 jaar geleden. In verband daarmee bracht de Ned. Oprea in het kader van het Holland Festival zaterdagavond in de Stadsschouwburg te Am sterdam een bijzondere première: namelijk diens Iphigenie auf Tauris", naar de Weense versie van 1781. In dertig jaar was deze opera niet in ons land ten gehore ge bracht. Voorzeker betekende deze opvoering een daad van grote artistieke betekenis. Immers: dit werk is de rijpste „reformatie-opera" van deze com ponist, die de ontwikkeling van het muziekdrama op zo opzien barende wijze naar totaal i Glucfc debuteerde als opera-compo nist op 27-Jarige leeftijd te Milaan, nadat hy als jongeman van 24 jaren Aanvankelijk schreef hij volkomen In Italiaanse stijl, waarvan de spo ren nog herkenbaar zijn in zijn eer- 1 fte hervormingsopera „Orfeo ed IK ïueridice". Eerst met zijn „Alceste" koos hïl bewust en volkomen de nieu- richting. Hij deed afstand van alle Tirtuoze en nutteloze coloraturen- pronk, van onnatuurlijkheid, onwaar- ichtigheid en IJdelheid, welke de (Chte gevoelsexpressie in de weg Enden. Gluck zwoer de z.g. „lege" ang af, zijn voorkeur ging uit naar ■Insloten scènes en een ononderbro ken handeling, niet meer opgehouden door briljante fragmenten. Sinds zijn Alceste" is Gluck, ondanks enorme egenstand, zijn principe, het uit- luitend dienen van de poëzie hij het vergeven van gevoelens en situaties, trouw gebleven en wist tenslotte de algehele overwinning te behalen. De muziek stond by Gluck geheel ln de dienst van het drama, dat ■^hoofdzaak moest zyn, terwijl hy ook het accent legde op de b het verband opgenomen koor- Kènes. Een hevige stryd tussen de Gluck- ten en de Piccinisten een apart hoofdstuk! Is er het gevolg van jeweest. Gluck schiep met zyn „Iphigenie tuf Tauris" een van zyn geniaalste Kheppingen, waarin het zuiver- nenseiyke op de voorgrond staat: nuziek van ontroerende eenvoud en trvuld van veelal hemelse, in ieder i ival voortdurend pure en nobele hoonheid waarby men zich afvra- kan, of Gluck ln, zyn bedoelingen in het plecht. Statig karakter niet al te ver is gegaan. De eerste opvoering van deze opera - 18 mei 1779 werd tot een ware «ensatie, zelfs nog meer dan die van bjn ..Iphigenie in Aulis". Een ieder, die haar beluisterde gaf zich na tuurlijk de uitgesproken tegenstan- ain de nieuwe stijl uitgezon derd spontaan gewonnen en zo is het, na verschillende bewerkingen, ook op de dag van vandaag: daar- yan zijn wij tijdens de uitbeelding van zaterdagavond getuige geweest. De dramabische suggestie is sterk, j ls geen sprake van alle effectrijke facetten der Italiaanse muziek. Zelfs de uiterlijke gebeurtenissen willen beschouwd worden als een spiegel beeld van de Inneriyke belevenissen: wegen leidde. GRÉ BROUWENSTIJN duidt de storm aan het begin van de opera op de onrust en de angst van Iphigenie, terwul de verschij ning van de Euminiden de zielskwel lingen van Orestes symboliseren. In de koren worden door het tegenover druk ontstond, dat hier onbewogen Jedepoppen" aan het woord waren kcin bepaald een schaduwzyde ge noemd worden. De in velerlei stijlen opgebouwde décors gaven, ondanks de in het al gemeen te duistere belichting, relief m het imposante geheel. Tenslotte een woord van hulde aan de koren, die als beeldengroepen vastgenageld stonden, maar onder de kundige voorbereiding van Cor Olt- huis tot perfecte prestaties kwamen. buitengewone contrasten bereikt. De opera is gebaseerd op de naar wij veronderstellen mogen bekende tragedie van Euripides, da terend uit plus minus 414 v. chr., zoals deze bewerkt is door de Frans man Guymond de la Touche tot to neelstuk. Hier is sprake van een sterk sta tische opera: actie ontbreekt vrywel geheel. In de eerste plaats valt het accent op de muziek. Onder de door wrochte, zy het uiterst strakke di rectie van een met de stof vertrouw de dirigent als Alberto Erede en met medewerking van het Residentie- Orkest, dat zich in korte tyd begrip vol tot de wereld van Gluck had we ten in te werken en de zangers en zangeressen nauwlettend volgde, is deze opera, naar Goethe's eis, met „leven" vervuld. De grootste en wel zeer belangryk- ste rol, die van de hogepriesteres Iphigenie was toevertrouwd aan nie mand minder dan onze nationale trots: de dramatische sopraan Gré van Swol-Brouwenstyn. die een even glansrijke als innerlyk bewogen crea tie gaf en daarmee het grootste deel van het succes voor haar rekening nam. Uitnemende, ofschoon soms lichte- hjk nasale tegenzang bood Vilem Prybel als haar broer Orestes, die in Robert Ilosfalvy als de Griekse prins Pylades een evenwaardig partner vond, hoewel wy ons de beroemde aria „Nur elnen Wunsch, mir ein Verlangen" intenser bezield denken. Intussen kon hjj hiermee toch een ovationeel „open doekje" incasseren. Indrukwekkend was ook Jules Bastin in de rol van de barbaarse koning. In kleinere partijen zangen Nelly Mor- purgo en Maryke Franssen (resp. eerste en tweede priesteres), Sophia van Santé (Artemts), Henk Smit (een Skyth), Gerard Krake (een be diende)) en Jennie Veeninga (een Griekse) naar de eis, met Sophia van Santé aan de top. Leden van het Nationale Ballet droegen in hun pantomimische op gaven, onder de suggestieve en veelal huiveringwekkende choreografie van Sonia Gaskell bij tot het welslagen van het indringende visuele gebeuren. De regisseur Rudolf Hartmaan heeft uit de aard van de zaak niet kunnen verhinderen, dat de actie der hoofdfiguren tot een minimum be perkt bleef. Dat meermalen de in- TE MELBOURNE: Diefstal kostbare schilderijen Waarde anderhalf miljoen Uit het huis van Robert Martin, directeur van een handelsfirma, in d» buitenwijk Toorak van Melbourne *Un gisteren negen schilderyen ge- ttolen ter waarde van ruim ander half miljoen gulden. Dit is de grootste diefstal kunstvoorwerpen uit de geschiedenis lm Australië. De dieven hebbi kvens een schilderij dat op ei waarde van 400.000 gulden wordt ltschat, zwaar beschadigd. De politie heeft Interpol van de diefstal op de hoogte gesteld en controleert alle schepen en vlieg- tuigen in de verwachting dat de dieven zullen trachten de schilderijen het land uit te smokkelen. Onder de testolen schilderyen bevinden zich 'erken van Rubens, El Greco en Murillo. Een sohtldea-y van Anthony ïun Dyok werd zwaar beschadigd. Martin had 37 schilderden in huis, jdle vandaag naar een bankkluis Lucebert won prijs te Venetië De Amerikaanse schilder Robert «uschenberg en de Zwitserse beeld houwer Zoltan Kemeny hebben op 32ste Kunst Biennale van Venetië hoogste door de Italiaanse rege- toegekende pilzen gewonnen. De kunsttentoonstelling waaraan kunstenaars uit 33 landen deel den ls zaterdagavond officier'! loopend. De prys voor zowel Rauschenberg Kemeny bestond uit een bedrag ft 2 miljoen lire. De gemeente Venetië kende geiyksoortige pry zen ft aan de Italiaanse beeldhouwers Andrea Cascella en Arnaldo Pomo- floro. De jury kende een eervolle ver- helding toe aan de Fransman Rogier olsdère voor zijn artistieke bydrage de Biennale. De Carlo Cordazzo prys groot ftOOO Ure (f. 3.000) ging naar de ^erlandse schilder-dichter Luce- Uitreiking Rely Jorritsma- en N. Limburgse toneelprijs De beiaardier A. Abbenes uit Hilversum heeft zaterdagavond in Hengelo als eerste de ..gouden beiaard" in ontvangst mogen nemen, de wissclprijs in de afdeling serieuze muziek van de jaar lijkse beiaardierswedstrijd van de Ned. Klokkenspelvereniging. De gouden beiaard is een door de Hengelose industrie beschikbaar ge stelde kostbare afbeelding van de nieuwe stadhuistoren in Hengelo vervaardigd in edelstaal en goud, naar een ontwerp van de heer M. Kutterink uit Voorschoten. Hoewel wy op den duur aan een gevoel van monotonie onmogelijk konden ontkomen, oogstte deze opera zelfs in de moderne tyd nog een grandioos succes, ondanks de ge noemde bezwaren. De toejuichingen afloop kwamen nauwelyks tot een einde, hetgeen naar ons gevoel in hoofdzaak een erepalm inhield voor de waarde van Glucks verheven mu ziek en voor het vocale en instrumen tale hoge niveau, waarop zy over het voetlicht werd gebracht. H. Wenen rouwt om geliefd artiest (Van onze Weense correspondent) Aan de gevel van het Weense Burgtheater hangt de zwarte vlag. Hans Moser is gelijk gemeld op een leeftijd van 84 jaar overleden. Kort nadat dit bericht in Wenen bekend werd, had er toevallig in de Nederlandse ambassade een receptie plaats voor de leden van het Burgtheater die binnenkort tijdens het Holland-Fes tival zullen optreden. Men sprak i de kunstenaar en de mens. Ik hoorde o.a. dat hy eigeniyk Ju- lier heette en dat Moser zyn kunste- naarsnaam was. Hij is echter in Wenen geboren, afkomstig uit een arm gezin en het heeft jaren geduurd voordat hy als kunste algemeen bekend werd en een goed inkomen kreeg. Uit die jaren vol ontbering moet verklaard worden dat hy zyn hele leven lang zuinig is ge weest op het krenterige af. Als jonge toneelspeler die een laag inkomen had, ging hy met zyn vrouw en zijn dochtertje op de fiets met vakantie. Hy was dolbly wanneer een collega hem voor een etentje uitnodigde. Ook later nog gaf hy niet graag fooien. Hans Moser, Burgermannetje Eerst toen hij al ver over de dertig was, werd hij ontdekt. Hy had toen zyn eigen stijl gevonden, en creëerde het kleine Weense burgermannetje. Voor de Oostenrijkers is hy in die rollen het meest bekend geworden: als de kruier, of de pakjesdrager, als de wijndrinker en de kruidenier die er trots op is dat de burgemeester van Wenen hem een hand heeft gegeven. De personen die hij creëerde waren aan het leven ontleend. Bovendien had hij een geheel eigen manier van spreken met een gebroken, nasale en hakkelende stem waaraan men hem onmiddeliyk herkende. En die nu is vastgelegd op duizenden grammo foonplaten. In ons land is hij het meest bekend geworden door zijn Weense liedjes en vooral door zyn optreden met het Burgtheater toen hij zes jaar geleden tydens het Holland-Festival „Reigen" van Schnitzler opvoerde. Hy speelde toen de vader van het onschuldige meisje uit Wenen dat door een offi cier in de steek is gelaten. Ook hier weer creëerde hij in het betere genre de kleine Weense burgerman. De heer Abbenes won de prys na een dag vol carillonmuziek door tien beiaardiers uit het gehele land over Hengelo uitgestrooid door het bespe len van het nieuwe stadhuiscarillon. Er werden in de afdeling serieuze muziek twee tweede prijzen toege kend ,nl. aan de heren A. de Jong uit Delft en B. Oomen uit Valkens- waard. Twee derde prijzen waren voor de heren D. N. van Hoecke uit Arnhem en E. Snel uit Amsterdam. De eerste prijs in de afdeling po pulaire muziek was bestemd voor de heer A. de Jong uit Delft. De wed strijd was georganiseerd door de Ned. Klokkenspelvereniging, voor wie de voorzitter, mr. R. de Waard uit Am sterdam, de gouden beiaard uit han den van ir. A. M. Averes, directeur van Stork Hengelo, in ontvangst mocht nemen. De prys zal een biyvende plaats in het stadhuis te Hengelo krygen. Zaterdagmiddag zyn in het ge meentehuis van Baarderadeel voor de tiende maal de Rely Jorritsma- pryzen uitgereikt. Rely Jorritsma, zelf Fries dichter en geboren in de gemeente Baarderadeel, heeft inder tijd een legaat nagelaten aan een stichting waaruit telkenjare aan jonge Friese schrijvers voor ge dichten en voor proza prijzen wor den toegekend. Van de 18 gedichten die dit jaar werden ingezonden werd er een be kroond: „Nettsjin steande" van Tiny Mulder. Van de 27 ingezonden verhalen werden er vier bekroond, t.w. van Tiny Mulder, Trinus Riemersma, Geart Johnkam en Wiebe Bergsma iwiens debuut deze inzending was». De pryzen werden uitgereikt door Op kasteel Well is gistermiddag voor de eerste maal de Noordlim burgse toneelprijs voor amateurge zelschappen uitgereikt. De voorzit ter van de culturele raad Limburg uverhandigde de prijs een plaquet te en een nuttig toneelattribuut aan de voorzitter van de speelgroep Iiorst voor haar vertolking van de eenakter „Moany's jongen huilt niet" van Tennessee Williams. De prysuitreiking werd door vele belangstellenden bygewoond. o.w. de burgemeesters van vyf Noordlim burgse gemeenten. De prys is inge steld door het r.-k. vormingscentrum kasteel Well en past in het kader van het maatschappeiyk opbouw werk van dit instituut. Eigenaardig Schilder Morandi -73- overleden overleden. Morandi was een figuratief schilder, die echter de essentie van de modernistische stromingen volledig had geabsorbeerd en in zyn oeuvre verwerkt. Hij bereikte een zeer grote hoogte in zijn tot het uiterste verso berde stillevens, waarin het wezen der dingen wordt gepeild. De bij een vliegtuigongeluk zwaar gewonde Edward Kenne dy. de jongste broer van de overleden president, wordt op een draagbaar weggebracht, na dat hij uit de wrakstukken van het toestel was bevrijd. Kom er Acht (-er) Hij werd in Bologna geboren en heeft daar gestudeerd en ziin hele leven gewerkt. Hy ontving bekronin gen o.m. op de Biennale van Venetië (1943) en die van Sao Paulo (1950). In 1954 wijdde het Haagse gemeentemu seum een grote overzichtsexpositie aan zijn werk. van de oplossingen van het zoek- plaatje „Kom er Acht(-er)". De juiste oplossing was als volgt: 1. een kaars uit in kandelaar. 2. berg minder op kalender. 3. pleister van gastvrouw op andere plaats. 4. tafelpoot minder schuin. 5. mes minder links op tafel. 6. bloem minder in bloempot. 7. nog een gebroken bord op de grond. 8. muts van man op voorgrond. De Weense acteurs die hem en zijn eigenaardigheden hebben gekend, wij zen er op dat hy zich tydens de oor log voorbeeldig heeft gedragen. Hy zelf was geen jood, wel echter zyn vrouw. Hij liet zich echter niet van k. vormingscentrum haar scheiden en eiste zelfs van de nazi-autoriteiten dat hy zyn vrouw in veiligheid naar Boedapest mocht brengen en dat hy haar eens per week mocht bezoeken. Na de oorlog haal de hy zyn vrouw in Boedapest af en leefde met haar als welgesteld man in 'n grote mooie villa, maar hij bleef zui nig en bescheiden. De laatste tijd trad hy byna niet meer op. De laatste maal zag men hem voor de TV te- samen met zijn vriend Paul Hörbi- ger, die ook niet meer de jongste is, maar het verschil was toch te groot. colbert dat hem al j geworden. Ook kon moeilijk verstaan. Eigen stijl Maar zyn manier van acteren droeg nog geheel zyn eigen styl. Daarom ontving hy ook een groot aantal onderscheidingen, o.a. de Kainz- medaille. Reeds maanden geleden had de Oostenrijkse TV als programma opgesteld, dat gisteren een film met Moser uitzond. Deze uitzending was dus tevens een herdenking Caroline Kaart niet Cilly Wang De van de T.V. bekende zangeres Caroline Kaart en de mimische dan seres Cilly Wang treden thans op in het Nieuwe De la Martheater te Am sterdam. Zaterdagavond presenteerden zy zich voor het eerst tezamen. Caroline Kaart zong Schotse volksliedjes,de 18e oude Nederlandse minneliederen en j ling liederen Brahms teerd in de van de televisie bekende. I Nederlandse musea en verschillende wat zoeteiyke en huiselijke sfeer. j narticullere verzamelingen een grote Cilly Wang was wederom de voor- i verzameling werken van bijna 50 treffelijke artieste, die in een samen- Nederlandse meesters uit de periode spel van dans en mime de aandacht van 1590 tot 1730 bijeengebracht. De opening geschiedde door dr. H. Expositie beeldende kunst te Bolsward Te Bolsward is onder het motto: „Italië ln de toets der gouden eeuw", •oorlogse zomertentoonstel- beeldende kunst geopend. ,n Schumann, Schubert, Op deze expositie, die is ingericht in Dvorak, alles gepresen- j het historische raadhuis, is uit 14 Verkeer eist levens De 24-jarige ongehuwde vee- de Veerseweg twee houder D. J. Horsman uit Al phen aan den Rijn is gistermid dag op de Herenweg in de Vier- ambachtspolder dodelijk veron gelukt. Een 50-jarige man werd ernstig gewond. Doordat plotseling een voetganger, een 50-jarige grondwerker uit Wou- brugge. de autoweg overstak, kwam de heer Horsman die met zyn motor een redelijke snelheid had, met hem in botsing. De motorrijder werd op de weg geslingerd en vervolgens aan gereden door een auto. Hij moet op slag dood zyn geweest. De voetgan ger brak bij de botsing beide benen en liep ernstige inwendige kneuzin gen op. Hij is naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. De 20-jarige mej. J. van den Berg uit Scharendyke is zaterdag avond in de gemeente Middenschou- wen omgekomen bij een botsing tus sen twee auto's. De auto. waarin zij en haar verloofde zaten, werd op een kruising in de flank aangereden. Mej. Van den Berg overleed ter plaatse en haar verloofde werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Zie- rikzee vervoerd. Oorzaak 't j De politie in Oosterhout werd groot kunstenaar in het kleine genre.zaterdagnacht gewaarschuwd dat op G. W. van der Wielen, voorzitter boeide. In haar kunst domineert de humor veelvuldig. Caroline Kaart werd geaccompag- I oer wieien vo neerd door de pianist Cor Lematre I IEylt,JeITLed w"- en Cilly Wang door Wim de Vries. ^"f^ng die is ingericht onder Beide kunstenaressen oogstten vee. —ur zorgd door drs. H. J. Rondy, die tydens de openingsplechtigheid een inleiding over de tentoonstelling hield. Hij noemde deze expositie een zuiver kunsthistorische tentoonstel ling. Zy is, aldus drs. Rondy, tevens een brok culturele geschiedenis en poogt een indruk te geven van het ideaaJ, dat Italië voor onze 17de eeuwse voorouders betekende. De ex positie is geopend tot en met 31 augustus. Minister-president bezoekt Antiekbeurs De minister-president, mr. V. G. M. Marynen, heeft zaterdagmorgen met zijn echtgenote een bezoek "ge bracht aan de Oude Kunst- en An tiekbeurs in het Prinsenhof te Delft. Zij werden begroet dooi- de organisa tor, de heer Marcel B. Keezer, en de voorzitter, de heer H. Nystad, die hen vervolgens over de beurs rond leidde. De deelnemers zyn zeer tevreden over het bezoek en over de zaken, zo deelde de heer Keezer mee. De beurs blijft open tot en met woensdag. Christa Ludwig zingt niet Het liederenrecital, dat de mezzo sopraan Christa Ludwig morgen avondinde kurzaal in Scheveningen zou geven, kan wegens ziekte van de zangeres niet doorgaan. Constant en voor relatief lange tijd Dezer dagen is het in het nieuwe natuurkundige laborato rium van de Universiteit van Amsterdam gelukt een magneet veld met een intensiteit van 200.000 oersted op te wekken en dit veld gedurende 0.3 seconde binnen enige promilles constant te houden. Velden van een dergeiyke Intensi teit, die ongeveer vyfmaal zo groot is als de maximaal met een normale Weer slachtoffer vlammenwerper overleden electromagneet bereikbare intensiteit kunnen niet gedurende lange tyd in stand worden gehouden in verband met de enorme warmte-ontwikkeling die hierby optreedt. Door middel van condensator-ontladingen kunnen wel velden van deze en zelfs nog hogere sterkte opgewekt worden, maar de tydsduur is dan slechts ten hoogste enige duizendsten van een seconde, terwyl het veld niet constant wordt gehouden. Hoewel hiermee vele be langrijke proefnemingen gedaan, kun nen worden, zijn voor sommige me tingen toch langduriger en constan ter velden nodig, die tot op heden niet realiseerbaar waren. gewond aat lagen bij een beschadigde bromfiets. Het waren twee Inwonen* van Oosterhout van 22 en 23 jaar. ZU werden in levensgevaarlijke toestand naar een ziekenhuis vervoerd, waar de 23-jarige J. H. van Wanrooy later overleed. Voor het leven van het an dere slachtoffer wordt gevreesd. Om trent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. De 61-jarlge H. de Vries uit Amsterdam is zaterdagmiddag in het Wilhelminagasthuis overleden. Een tevoren was hy bewusteloos on der zyn bromfiets op de weg aange troffen. De 63-jarige G. J. Ente die vrijdag in de hoofdstad door een werd aangereden en ln een zie kenhuis is opgenomen is zaterdag: m zyn verwondingen bezweken. Het twaalfjarige meisje G. J. Vos uit Apeldoorn is zaterdagavond overleden, nadat zy kort tevoren was aangereden door een auto. Het meis je stak per fiets de weg over achter een voorgesorteerde auto. zy werd gegrepen door een tegemoetkomende auto. Zaterdagavond ls de 17-Jarige bromfietser J. C. Notenboom in Den Haag door een bestelauto gegrepen. Hij gaf geen voorrang aan de auto. De jongeman ls gisteren in een zie kenhuis overleden. O In de afgelopen nacht ls onder Geldrop een auto over de kop gesla gen. die bestuurd werd door de 36- jarige A. Evers uit Eindhoven. In de wagen bevonden zich zyn vrouw en drie kinderen, die uit de auto werden geslingerd. Een kind van negen maanden werd gedood en de belde andere kinderen moesten met ern stige verwondingen naar een zieken huis worden overgebracht. 9 In de nacht van zaterdag op zondag is een motorryder, een 27- jarige werktuigkundige uit Gronin gen op de weg tussen Uithuizermee- den en Rodeschool uit de bocht ge vlogen. De duo-passagier, de 27-ja rige zeeman J. Dykema uit Spyk. werd zo ernstig gewond dat hy in de loop van zondag in het Academisch Ziekenhuis in Groningen is over- Nasleep van instorting in Belgische hoofdstad (Van onze Brusselse correspondent). Op 17 september 1962 stortte een bijgebouw van een Belgisch minis terie in de Wetstraat te Brussel in: 17 ambtenaren vonden de dood on der het puin en evenveel anderen werden ernstig gewond. De directeur hetzelfde ziekenhuis. Zaterdagmiddag om half drie Isis besloten dat zowel hy het negende slachtoffer van de i hoofdingenieur in november voor de moordaanslag op schoolkinderen in rechter zullen moeten verschynen. de Keulse voorstad Volkhoven over- uit de rapporten van de deskundigen leden, de elfjarige Karin Reinhold. is gebleken dat er ernstige tekortko- Zaterdagochtend was het negenjarige mingen waren in de voorzorgsmaat- meisje Ruth Hoffmann bezweken aan regelen welke de aannemers hadden haar brandwonden. moeten nemen. Zweedse tieners misdragen zich Oeregrund. in Zuid-Zweden, heeft zaterdag „genoten" van een Inval van driehonderd tieners, die, ter gelegenheid van de viering van het midzomerfeest, op bromfietsen en motorrywielen uit Stockholm naar deze plaats waren gekomen. Ten minste 25 inwoners van Oeregrund moesten in een ziekenhuis worden opgenomen, na door de jeugdige vandalen te zyn afgerost- In een andere Zweedse stad werden 36 tieners wegens openbare dron kenschap gearresteerd: hier werd een jonge, zwangere vrouw tegen de buik geschopt, terwyi een jon geling werd neergestoken. Tenslotte meldde de politie van de Middenzweedse plaats Grannas, dat het midzomerfeest aldaar door ongeveer achtduizend personen, is gevierd, „wy konden slechts enkele van de dronkaards onder hen ar resteren. Voor de rest was geen plaats", aldus de politiemedede- ling, waarin ook nog wordt gezegd dat zich onder de dronkaards „vele meisjes van dertien en veertien jaar bevonden".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11