Prof. Noach aanvaardde leerstoel voor toegepaste farmacologie Leidse verfhandel „de Valk" n.v. Kema moet zelf bouw reactor financieren Hebt U een rijbewijs BUSCHAUFFEUR TWEEDE EINDUITVOERING DER LEIDSE MUZIEKSCHOOL Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 20 juni 1964 Tweede blad no. 31291 Behandeling drie problemen Gistermiddag heeft prof. dr. E. L. Noach als opvolger van prof. dr. S. E. de Jongh officieel de gewone Leidse leerstoel voor de toe gepaste farmacologie aanvaard met een oratie in het Groot Audi torium onder de titel „Tweeërlei farmacologie?" In deze oratie wees hij op de steeds scherper wordende criteria ten aanzien van de veiligheid van nieuwe geneesmiddelen. Dat desondanks van tijd tot tijd rampzalige nevenwerkingen kunnen optreden bij het gebruik van geneesmiddelen zoals bij het „thalidomide-drama is geenszins te wijten aan nalatigheid. Wisselwerking In zijn oratie beantwoordde prof. Noach drie vragen, waarvan de eer ste luidde, of de beoefening der far macologie in universitaire laborato ria zich niet geleidelijk verliest in subtiliteitenl die nauwelijks meer een bijdrage leveren tot de ontwikke ling van nieuwe geneesmiddelen. Aan de hand van een reeks voorbeelden toonde hij het tegendeel aan: er be staat een intensieve wisselwerking tussen universitaire en industriële farmacologische laboratoria. De laat ste weten bij de ontwikkeling van nieuwe medicamenten steeds weer nuttig gebruik te maken van in aca demisch milieu gerijpte theoretische inzichten, die op hun beurt echter vaak weer voortbouwen op gegevens uit de industrielaboratoria. „Fun damentele" en „toegepaste" farmalo- gie zijn dus in sterke mate onder ling afhankelijk. Het zou overigens een misvatting zijn, te menen, dat de taakverdeling tussen industrie mentele gegevens op het gebied der geneesmiddelwerking zijn te danken aan onderzoekingen in de industrie en tal van nuttige medicamenten rijn in universitaire laboratoria ont wikkeld. Steeds kritischer Vervolgens behandelde spr. de vraag, of calamiteiten zoals het „ihalidomidedrama" het gevolg zijn van onvoldoende vooronderzoek van nieuwe stoffen. Uit een kort over zicht bleek, dat het toxicologisch on derzoek veeleer de tendens heeft, steeds uitvoeriger te worden. Naar mate de kennis van giftige bywer- trekken, De criteria, die men nog slechts 20 jaar geleden liet gelden by de vraag, of een nieuw middel wel vei lig genoeg is voor gebruik bij de mens, acht men heden volstrekt on toereikend. Daar echter slechts naar hun aard reeds bekende bijwerkin gen uit passende proefopstellingen kunnen worden voorspeld, zullen ook in de toekomst onverwachte, wellicht zelfs rampzalige bijwerkingen kun- het toxiciteitsonderzoek sinds kort heeft plaatsgemaakt voor inten sieve samenwerking. Van nalatigheid in deze is dus geen sprake! Toegepaste arbeid Tenslotte stelde spreker de vraag aan de orde, of de universiteit een specifieke bijdrage op toegepast-far- malogisch gebied kan leveren. Als zodanig noemde hij het farmacolo gisch onderzoek bij de mens, dat de samenwerking vereist van specia listen, die men doorgaans slechts in universitair milieu verenigd vindt. De farmacoloog treft naast een hoofdzakelijk adviserende taak bij klinische proefnemingen met nieu we medicamenten, een nieuw en vruchtbaar arbeidsterrein aan bij het onderzoek naar de- lotgevallen van in het menselijk lichaam ge brachte stoffen. Dikwijls blijkt niet de toegediende stof, maar een om- zettingsprodukt daarvan aansprake lijk te zijn voor het waargenomen Prof. Noach en echtgenote worden tijdens de receptie na afloop van de oratie gelukge wenst door zijn voorganger en leermeester prof. dr. S. E. de Jongh. (Foto LD/Holvast) beter medicament dan het spronkelijke. Integratie van dier experimenten en onderzoek bij de mens is hiervoor noodzakelijk. Door de verregaande overeenkomst in ar- beidsmethoden is samenwerking van farmacologen met „fundamentele" en „toegepaste" doelstellingen bin nen één instituut hoogst gewenst. Wanneer dan tevens een intensieve uitwisseling van gegevens met de farmaceutische industrie kan plaats vinden. zal de gemeenschappelijke integrale beoefening der farmaco logie een belangrijke bijdrage kun nen leveren voor de praktische ge neeskunde. Na de gebruikelijke toespraken, waarmee de oratie werd besloten, re cipieerde prof. Noach in de ont- de Academie. Het best gesorteerd in: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 33909—33300 Verkoop uitsluitend engros. Briels trekt klacht in Carel Briels heeft zijn aanklacht wegens belediging door de voorma lige hoofdredacteur van het dagblad „De Volkskrant", de heer M. Lücker, ingetrokken. Dit bleek gisteren tij dens de zitting van de Amsterdamse politierechter, waarvoor de heer Lücker v In de dagvaarding stond, dat Ca rel Briels in het openbaar was bele digd door een artikel dat de heer Lücker onder de titel „Razende Ca rel" in „De Volkskrant" had ge schreven. De belediging had voorna melijk betrekking op de volgende zinnen: „Een nog veel boeiender spektakelstuk dan de verregende tuin van Europa in Nijmegen, is de openbare ineenstorting van de vooral door hemzelf opgeblazen witgesmo- kingde bluf figuur Carel Briels. Het is verbazingwekkend wat deze mis lukte showman meent zich te kun nen veroorloven". Montana voor Goldwater De veertien Republikeinse afge vaardigden van de Amerikaanse staat Montana naar de nationale conventie in San Francisco hebben zich gisteren ertoe verbonden, bij de eerste drie stemmingen van de con ventie op Berry Goldwater te stem men. Montana was de laatste staat die zijn keuze bepaalde. Aan de con ventie zullen 1308 Republikeinen i deelnemen, van wie volgens officieu- i ze ramingen 694 de rechts senator I gunstig gezind zijn. Goldwater kan in elk geval zeker zijn van 118 stemmen, J afkomstig van de afgevaardigden van Californië (86) en Indiana (32), die zich wettelijk verplicht hebben, op hem te stemmen. Om tot kandidaat voor het presi- 1 dentschap te worden gekozen zijn 655 stemmen nodig. William Scranton, gouverneur van Pennsylvanie, die zich tegenkandidaat heeft gesteld, beschikt momenteel over 138 stem men, maar hoopt er voor de conven tie nog een aantal op Goldwater té (Van onze Brusselse correspondent) De Kema in Arnhem zal de bouw van haar zogenaamde KSTR. de Kema Suspenspon Test Reactor, zelf moeten financieren. Het gaat daarbij om een bedrag van ongeveer 0.9 miljoen dollar, dat aanvankelijk door Euratom beschikbaar zou zijn gesteld. Euratom heeft reeds 3.1 miljoen dollar gevoteerd voor ontwikkeling en on derzoek van het zogenaamde suspot-project. i 0,9 besluit dat de Euratom-commissie veertien dagen geleden in Straatsburg heeft genomen, geweigerd omdat naar haar oordeel het onderzoek naar de gedragingen van suspensi-deeltjes onder langdurige hoge druk nog niet voldoende was afgesloten. Er moet daarover een zogenaamd veiligheids rapport bestaan, dat door verschei dene deskundige instanties als volko men waterdicht wordt beschouwd, doch dat men toch nog opnieuw wil laten controleren. Rivaliteit Chr. Jeugclliulp Het jaarverslag over 1963 van de „Vereniging Christelijke Jeugdhulp" te Leiden, vermeldt dat het tehuis aan de Zoeterwoudsesingel het gehele jaar goed bezet was, namelijk circa 87 procent. Het aantal verpleegdagen van moeders bedroeg 3215, dat van moeders met baby 574 en dat van kinderen 9883. Het is gebleken dat grondige vernieuwings of herbouw plannen voorlopig in de ijskast moe ten worden opgeborgen, omdat zij te duur zijn of om andere reden nu niet kunnen1 worden verwezenlijkt. In het verslag worden tevens enige directiewijzigingen per 1 april j.l. be kend gemaakt. Mej. A. M. Boeke is overgegaan op uitsluitend maat schappelijk werk. De leiding van het tehuis is overgenomen door mej. J. Kuiper. Gouden huwelijk Trouwe L.D.-lezers „we zijn zeker al vijftig jaar op Uw krant geabon neerd" vieren 1 juli a.s. hun gou den bruiloft. Het zijn namelijk de heer en mevrouw J. Th. Blankenstijn Piekaar, die zich opmaken voor het huwelijksfeest. De bruidsdagen gaan heden in. Zowel de bruid als de bruidegom zijn geboren en getogen in Leiden, waar ook hun twee nog in leven zijn de kinderen, een zoon en een doch ter, wonen. Van de vier kinderen die uit dit huwelijk voortkwamen, zijn er 2 overleden. Het nakomelingschap van het gouden echtpaar, dat in een vrijstaand huisje aan de Willem de Zwijgerlaan no. 48 woont, bestaat voorts uit vier kleinkinderen. De heer Blankenstijn, die maandag a.s. 71 jaar wordt, heeft 36 jaar lang bij het Openbaar Slachthuis gewerkt, eerst in de machinekamer en later in de slachthallen. Daarna werd de heer Blankenstijn koelhuisbeambte en als hoofdportier werd hij gepensioneerd. Zowel de bruidegom als de bruid, die 72 jaar is, genieten nog een goede gezondheid. De bruid doet zelf de gehele huishouding en de bruide gom werkt graag van 's morgens tot 's avonds in zijn tuintje. Beiden ver heugen zich op het komende feest, dat evenwel in intieme kring gevierd zal worden. Advertentie Dan hebben wij voor U een goede baan! ZIT VEEL MEER DAN U DENKT ZIT VEEL MEER DA NU DENKT Het bezit van een gewoon rijbewijs B-E is voldoende; voor de opleiding zorgen wij. Kom er eens over praten op onze KENNISMAKINGSAVOND aanstaande dinsdag 23 juni van half acht tot negen uur. U bent van harte welkom in ons Haltekantoor, Stationsplein, NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. Voorlichting saneringsplan Herengracht-Zij lsingel Wethouder Piena spreekt tweemaal in de L.O.I. het basis-saneringsplan. Dit beteken de natuurlijk niet, dat meteen grote stadswijken tegen de vlakte zouden gaan om ruimte te maken voor betere bebouwing. Maar achter de schermen wordt er toch wel hard gewerkt aan de voorbereidingen van het eigenlijke (kostbare) werk, waarvan de uitvoe ring nog van vele factoren afhanke lijk zal blijken te zijn. bijzondere voorgevelrooilijnen andere stedebouwkundige maatrege len. Binnenkort zal de raad daarover een beslissing moeten nemen. In verband met het feit, dat dit definitieve plan ten aanzien van deze oude stadswijk dezer dagen voor een ieder ten stadhuize ter inzage zal worden gelegd, wil het gemeentebe stuur de eigenaren en bewoners van de panden in dit gebied in de gele genheid stellen, kennis te nemen van de plannen en hun achtergronden. De wethouder van openbare werken, de heer C. J. Piena zal, vergezeld van enige ambtenaren op woensdag 24 en donderdag 25 juni om acht uur des avonds in het gebouw van de Leidse Officiële publikatie VOORGEVELROOILIJNEN; BOUW- VERBODEN EN KOMVOOKSCHKII-- TEN VOOR GRONDEN TUSSEN HERENGRACHT, ZUIDSINGEL, ZIJLSINGEL EN NIEUWE RIJN. 22 Juli 1964 ter gemeente-secretarie (Stadhuis, kamer 111) voor een leder tei Inzage zullen liggen: a. ontwerp-raadsbeslulten tot vast stelling van voorgevelroollljnen en ln artikel 43 der Woningwet de Nieuwe Rijn. Eventuele, aan de Gemeenteraad te richten bezwaarschriften kunnen wor den ingediend ;edurende de vorengenoemde termijn; F. H. VAN KINSCHOT. Onderwijs Instellingen aan de Oos terkerkstraat aan de hand van een maquette en kaarten de huidige en de toekomstige toestand toelichten. Een circulaire met de uitnodiging, een dezer avonden bij te wonen, is aan de bewoners en eigenaren van panden in dit gebied toegezonden. Geveilde percelen In het Venduhuis der Notarissen werd geveild t.o.v. notaris mr. S. M. Brandenberg te Leiden het huis met erf aan de Zijlsingel 43; gemijnd op f. 16.900.door de heer v. d. Klugt q.q. thans uit eigen middelen de 0,9 mil joen dollar financieren. Bij deze kwestie speelt uiteraard ook een zekere rivaliteit tussen de Kema en het Reactor Centrum Nederland een rol, evenals de overweging bij laatst genoemde instantie dat er eigenlijk in De Euratom-commlssie heeft mee gedeeld, dat zfj verder geen enkele reden heeft de conracten met de Kema op te zeggen, te minder daar zij de onderzoekingen als „interessant en belangryk" beschouwt. Gistermiddag is op het fa brieksterrein van de machine fabriek Den Holder aan de Roo- seveltstraat een boortoien van bijna vijftig meter opgericht. Het gaat hier om de eindcontrole van een in Amerika aangekochte standaard-boorinstallatiedie in de komende maanden zal wor den aangepast aan de specifieke eisen, die het Groningse aard gas stelt. (Foto LD/Holvast) Veelzijdigboeiend program De tweede einduitvoering van de Leidse Muziekschool, die onder zeer grote belangstelling thans plaats vond in de aula van de Louise de Coligny-HBS werd (mede namens zijn collega Loek Ste vens) geopend door directeur HenK Geirnaert. Deze wees er, na verwelkoming van wethouder Sannes en vele anderen, opdat voor het eerst alleen jeugd zou meewerken en zulks uitsluitend in en semble-verband. Het programma werd dan ook een tiendelige suite van tableaux uit het onmetelijke rijke panorama der mu ziekbeoefening door jonge amateurs. Een meestervoorbeeld van datgene, waarin corps-geest en wil tot perfec tie kunnen uitmonden, schonk het „Jeugdkamer Orkest" van Henk Briër, dat wel los staat van de school, maar welks leden toch goeddeels oud- leerlingen zijn van deze school. Hun Kuhnau-Variaties met fuga van Hendrik Andriessen bevestigden, dat hier sprake is van een hoog staand team, waarvoor het woord „amateurisme" zelfs al niet meer past. Dit orkest is select. Zo is niet het strijkersensemble, dat door Gerda Bromelow werd geleid. Zo jong mo gelijk wordt men hier ingevoegd, ken nelijk met het pedagogische doel, een eerste orkestrale ervaring in het le ven rijk te worden en om stof en im puls te vinden voor een latere keu ze op dit gebied, hetzij amateuris tisch, hetzij in het beroepsvlak. Zij speelde Ricciotti en Vivaldi. Het Jeugdkamer Orkest heeft ook begeleid. Die eer viel eerst twee jon gedames te beurt, leeringen van Geir naert, in een geniaal Concert in c van Bach, een zware opgave, waarin zij hoogst opmerkelijke prestaties te beluisteren gaven, die een getuigenis betekenden van het opmerkelijk ni veau van de muziekcultuur aan ons gemeentelijk instituut. De leraren Leether en Stoop had den pupillen verenigd in een klari netkwartet (van J. Woeterson). Hier kwamen uitglijders en ongelijkheden voor; toch kon een concertante sfeer worden benaderd. Voor een andere programma-vondst had Leny Stevens gezorgd door drie jonge meisjes drie onsterfelijke Terzetjes uit Mozart's Toverfluit te laten zingen. Dit ver liep technisch vlot. Inmiddels resten nog twee tableux. Blokfluiten-ensembles van Piet Kunst, waarin tendele ook wat slag werk en een paar viooltjes verstopt zaten. In de grote zeer jeugdige klas zou men een verlengstuk van het Gehrels onderricht kunnen zien: een suite alleraardigste niemendalletje in nieuw-antiek van De Marez Oyens. Daarna in diverse huismuziekjes acht partners, blazend op de vier stan daardtypes van de blokfluitenfamilie. Goed en door de aanwezigen zeer ge waardeerd werd met klinkend orkest raal resultaat. Ten vervolge twee andere meisjes (leerkrachten Bik en Schmidt in een Concert in e voor twee fluiten van Galuppi, waarin een overeenkomstige basis voor een muzikantendom van onmiskenbare allure te ontwaren viel. Wy onthouden ons hierbij van namen noemen en prestaties verge lijken. Persoonlijk succes is juist dat gene wat het kader van deze uitvoe ring opzettelijk schijnt te hebben wil len uitsluiten. Hierop is wel een uitzondering ge steld te weten voor Anandi Teeuw (leerling van mevr. Koppejan) in haar declamatie van „De Fee" van Annie Schmidt. Zij was onlangs be kerwinnares bij de Intersoholaire Ontmoeting en heeft nogmaals tuigd van haar artestiek tempera ment en verrassend en van humor voor situaties doortrokken drachtsvermogen. i Q^1IU16C 1K1.UBrai ¥au ilCü I c°l°-tje van het electronium. accordeonklassen zijn niet de minst Een trio door G. Stordiau. was een noviteit uwotw,ulu de geschiedenis der school en leverde I flerende Tenslotte de eerstelingen van de avondde accordeonjeugdorkesten van Louw Boellaard. De jongsten, afd. A, pakkend door homogene klank en ritmische accuratesse. De B's door hun pit en gang, kleur en nuances, met hoogtepunten in Tan go en Mars van Rudolf Würthner, waarin boeiende dingen voorkwamen, terwijl men zich zeker het schilder achtige effect herinnert van het pic- muziek (van Benson) op die, door de moderne cultuurvormen heenge gaan, een ingenieus-suggestieve sym boliek van menselijke effecten te- l de school V. Advertentie Verbouwings-uitverkoop Tientallen werkelijke koopjes horloges, klokken, sieraden, cassettes JUWELIER - HORLOGER v. d. WATER Haarlemmerstraat 207. Wethouder S. Sannes heeft I kade een exposit'c geopend. die\ Actie. Een hoekje van deze in- vanmiddag in het clubhuis ..De een overz'.cht geeft van het cur- teressante tentoonstelling, zevensprong" aan de Bernhard-\suswerk van de Leidse Jeugd (Foto LD/Holvast) Eindexamens Chr. - Kweekschool Aan de Chr. Kweekschool zijn ge slaagd voor het eindexamen tweede leerkring: mej. M. C. Rombout (Lei den) en de heren H. J. van Barlingen (Boskoop), M. Boter (Leiden), J. M. Spoel (Voorburg), J. v. d. Niet (Noordwijk), H. Bos (Noordwijk), P. J. Dijkdrent (Katwijk aan Zee), W. J. de Vries (Leiden). G. E. Kroon (Ter Aar), C. den Braver (Hazers- woude), H. de Graaf (Leiden), C. Houwaard (Katwijk aan Zee) en A. Mulder (Oegstgeest). Eindexamens RembrandHyceum Geslaagd voor het eindexamen hbs-B. Marina Gerbrands. Oegst geest; B. Brin. Oegstgeest; Trix Hoo- gendoorn. Zoeterwoude; G de Jonge; Marjan Knöptels; C. Th. Koole; Chr. Maas Geestesranus; K. v. d. Moolen; J. W. Nieuwenhuys; Judy Paauwe' Voorschoten; R. Prins, met lof, Lei derdorp; A. F. B. Reyngoud, met lof; C. Roorda, Leidschendam; Rineke Scheer; R. A. A. Strietman; R. C. Strietman; E. K. Taconis; J. J. Va- vier; J. v. d. Veld; R. E. van de Wa ter; F. N. Wempe, met lof; J. Wijn beek, met lof; J. J. Zitman; J. M. Pool. Warmond. Waar geen plaatsnaam ia vermeld, Is deze Leiden.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 3