LEIDSCH DAGBLAD Senaat VS aanvaardt wet op de burgerrechten Nr. 2,5,6 Schot douanebeambte doodt bedrijfseconoom In Keulen nu al acht doden Grote stap vooruit naar gelijkheid KOUD Edward Kennedy bij vliegongeluk gewond Zoekt U een woning! Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 20 JUNI 1964 No. 31291 Directeur: E. A. E vud Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 NA TWAALF WEKEN OBSTRUCTIE: (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse Senaat heeft gisteravond het wetsontwerp op de burgerrechten aanvaard, die een einde moet maken aan wette lijke rassendiscriminatie in de Verenigde Staten. De uitslag van de stemming was: 73 voor en 27 tegen. Daarmee besloot de Se naat zijn behandeling van het wetsontwerp, die officiëel op 30 maart begon. Daarvoor had men echter al drie weken gedebat teerd over de vraag of het wetsontwerp op de agenda geplaatst zou worden, zodat de Senaat in totaal twaalf weken over de be handeling gedaan heeft. Het grootste deel van deze tijd ging ech ter heen met obstructieredevoeringen van zuidelijke senatoren, die door eindeloos praten probeerden hun stemming over het ont werp tot Sint Juttemis uit te stellen. Het aanvaarde wetsontwerp gaat nu terug naar het Huis van Afgevaardigden, dat weliswaar op 10 februari de wet al aan vaardde, maar dat nu nog een aantal door de Senaat aange brachte amendementen moet goedkeuren. Als dat gebeurd is, lean de wet ter ondertekening naar president Johnson. Staten met de blanke bevolking. Het lal dan onmogelijk zijn negers te veren uit stemlokalen door hun de registratie in het kiesregister te ont- êggen op grond van het argument aat zy te ongeletterd zijn voor ver kiezingen, zoals in zuidelijke staten maar al te vaak gebeurt. Iedereen die de lagere school heeft afgelopen, moet volgens de wet zonder meer geregisteerd worden, terwijl de an deren alleen aan een controleerbare, schriftelijke test mogen worden on derworpen. Het zal voorts hotels, motels, restaurants, amusementsgelegenhe den en tankstations voortaan ver boden zijn klanten op grond van hun ra« niet te bedienen of te schei den van andere klanten. Ook zullen negers voortaan toegang hebben tot alle stadsparken, stedelijke golfba nen, zwembaden etc., zodat een einde wordt gemaakt aan het in vele zui delijke staten bestaande systeem dat men de negers wel belasting laat betalen, maar de openbare facilitei ten, die uit de belastingopbrengst worden betaald, voor hen niet open stelt. De schoolintegratle, die door een besluit van het opperste gerechtshof al sinds 1954 voor elke staat ver plicht is, krijgt nog meer nadruk door de wet via de voorziening dat de minister van Justitie nu aan klachten mag indienen, indien scho len zich aan rassenscheiding schul dig maken. Federale steun zal voort aan alleen nog worden verleend aan projecten, die zonder enige rassen discriminatie worden uitgevoerd. Voorts wordt discriminatie verboden in alle bedrijven of vakverenigingen met meer dan 25 werknemers of leden. Hiervan uitgezonderd zijn evenwel overheidsinstellingen. In de etalages nr. 2, 5 en 6 van luwelier Siebel, Lange Poten 11 Den Haag, vindt U Zwitserse precisie op haar best. Siebel •ertegenwoordigt uitsluitend merkhorloges van gevestigde wereldreputatie. $ÏP WEERBERICHT Voor de tijd van het jaar zeer «oude polaire lucht worden door aoordwestelijke winden over de «oordzee naar onze omgeving ge- jjttd. In deze lucht komen naast wien ook opklaringen voor. Daar de 'uchtdrukverdeling maar langzaam verandert moet ook 'oor morgen op aanhouden van het Wade weer worden gerekend, waar- Hl opnieuw nu en dan buien zullen [oorkomen, sommige mogelijk met hgel en onweer, echter afgewisseld wor opklaringen. (Opgemaakt te 10 uur) 21 JUNI Zon op: 4.10 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 17.35 uur; onder: Uit de pas avond door het feit dat senator Goid- dc Republikeinse party, tegen het wetsontwerp stemde. Daarmee liep Goldwater uit de pas tegenover zijn partijgenoten, van wie ruim drie kwart vóór de wet stemde. Goldwater zei evenwel dat hü het met zijn ge weten niet overeen had kunnen brengen voor een wet te stemm die de federale regering zoveel ni< we macht geeft om in te grijpen het leven in de verschillende staten en in het bestaan van de enkeling. De senator, kleinzoon van e^.. Poolse rabbi, sprak zich wel nadruk- tegen machtsconcentratie in Wash ington en ontwikkelingen in de rich ting van een politiestaat voor te moeten laten gaan. Met die houding heeft Goldwater zich uiteraard bij zonder populair gemaakt bij de blan ken in de zuidelijke staten, die overi gens de wet wel uit rassenvooroor delen verafschuwen. Wordt Goldwa ter de Republikeinse kandidaat, dan zou zijn houding van gisteren hem overwinningen kunnen op- de senator uit Arizona dan ook. Dat blijkt uit zijn openlijke verklaring dat hij er op rekent in de grote ste den aan de oostkust geen winst te boeken en dat de negers voor de Republikeinen toch onbereikbaar zijn. De goedkeuring van de Senaat komt precies een jaar na de datum, waarop wijlen president Kennedy het wetsontwerp op de burgerrechten naar het Congres zond, met de aan beveling het te aanvaarden „omdat het goed is". De aanvaarding werd mogelijk gemaakt door samenwerking van de twee fractieleiders in de Senaat, de Democraat Humphrey en de Republikein Dirksen. Voor het ontwerp stemde 46 Democraten en 27 Republikeinen, terwijl 21 Demo craten en zes Republikeinen tegen waren. De uitslag van de stemming werd vanaf de publieke tribune met applaus begroet. Gistermiddag heeft een van de twaalf gondelsdie zullen worden gebruikt voor het dich ten van het laatste gat in de dijk door de Grevelingen een proef tocht langs de zware over het water gespannen kabel gemaakt, welke oversteek twintig minuten duurde. De negerleiders beginen nu een grootscheepse campagne voor te be reiden om toepassing van de wet te verzekeren. Onmiddellijk nadat het wetsontwerp tot wet zal zijn ver heven door de handtekening van president Johnson waarschijnlijk op onafhankelijkheidsdag, 4 juli zullen betogers in het gehele land nagaan, in hoeverre men zich eraan houdt. In het zuiden zullen de be palingen krachtens welke alle hotels, restaurants en andere openbare ge legenheden voor negers moeten wor den opengesteld bittere tegenstand ontmoeten, evenals de clausules In zake gelijke werkgelegenheid. Er zal waarschijnlijk jarenlang een juridi sche strijd worden uitgevochten. De negerleiders spraken gister avond algemeen hun voldoening uit over de aanvaarding van het wets ontwerp, de meest ingrijpende wijzi ging van de wetgeving op dit gebied sinds Abraham Lincoln 101 jaar ge leden de slagen bevrijdde. Roy Wil- kins, de secretaris-generaal van de NA.A.CJ, (de nationale vereniging voor de vooruitgang van ge kleurden j vond het „een goede dag voor ons land en zijn negerburgers. De wet gevende macht heeft eindelijk de grondwettelijke rechten van de Ame rikaanse negers erkend en middelen gevonden om die te beschermen", zo zei hij. James Farmer, leider van het Congres voor rassengelykhcid (Core) zei: „Het is misschien de enige uiterst belangrijke beslissing van ons Congres sinds verscheidene decennia". Piloot omgekomen Senator Edward Kennedy, de jongste broer van wijlen presi dent Kennedy, is gisteren ern stig gewond bij een vliegtuig ongeluk; zijn toestand is echter niet kritiek. De piloot kwam het leven. Vier andere inzitten den werden eveneens gewond en twee van hen verkeren in levens gevaar. .Caro- TREIN RIJDT OP MIJN Communistische rebellen hebben in Zuid-Vietnam op ongeveer driehon derd kilometer van Saigon een trein in de lucht laten vliegen. Volgens of ficiële berichten zijn hierbij tien bur gers gedood. Een Amerikaan, die op de plaats van de aanslag was geweest, zei echter dat bet aantal doden twin tig bedroeg en dat er veertig gewon den waren, voor het merendeel vrou wen en kinderen. De trein, die langs enkel spoor in zuidelijke richting door het dichte oerwoud reed, liep donderdag in de buurt van de kustplaats Nja Trang op een elektrisch tot ontploffing ge brachte mijn. Drie rijtuigen met pas sagiers sloegen om en een vierde liep uit de rails. Twee rijtuigen vlogen in brand. De rebellen hebben de laatste we ken herhaaldelijk aanslagen op deze spoorweg gepleegd, die een belang rijke verbinding vormt tussen de kust en het gebied aan de grens met Noord-Vietnam. Iiionu krijgt vertrouwen De regering-Inönli heeft gisteren met de hakken over de sloot het ver trouwen van de Turkse Nationale Vergadering in haar politiek ten Inonü, 195 stemden tegen, ter wijl twee biljetten blanco werden in geleverd. Van de 450 leden van d« Nationale Vergadering namen 39< de stemming deel. familie Kennedy, stortte neer in een boomgaard in de buurt van de stad Southampton. Edward Kennedy liep verwondingen aan gelaat, borst en rug op. De tweede piloot en een as sistent van senator Kennedy, Edward Moss, werden beiden levensgevaarlijk gewond. In het toestel bevonden zich ook senator Bayh van Indiana en zijn echtgenote, die beiden eveneens verwondingen opliepen. De groep was op weg naar de Democratische partijconventie in Springfield. Edward Kennedy's echtgenote en de gouverneur van Massachusetts, Endicott Peabody, begaven zich di rect na het vernemen van het onge luk naar Southampton. De senator is 32 Jaar. HU is de jongste van de ne gen kinderen die de Kennedy's heb ben gehad. Edward werd in 1962 door Massachusetts tot lid van de Senaat sen om de plaats ln te nemen zijn broer John, die president de VS was geworden. HÜ is va der i i twee kinderen. Vliegtuig boven Cuba neergeschoten De Cubaanse luchtdoelartUlerle heefl gisteren een „piraten"-vliegtulg naar beneden geschoten, dat een suikerraf finaderij had gebombardeerd, zo meldde gisteravond Radio-Havana. Het toestel kwam volgens de Cuba nen uit de Verenigde Staten en liet drie bommen vallen boven de Mar- celo Salao-fabriek by Caibarien in de provincie Las Villas. Een van de bom men had doel getroffen. Van slacht offers werd geen melding gemaakt. Het radiostation verweet de Ameri kaanse regering, dat zij niets onder neemt om dergelijke aanvallen te ver hinderen. Ter opluistering van de Oos tenrijkse week, die in 18 juni in ons land wordt gehouden, is gis teren de bekende Oostenrijkse kunstrijdster Regina Heitzer op Schiphol aangekomen. Op de luchthaven werd zij in de bloe metjes gezet. Zij zou vandaag Oostenrijkse winkelcentra in Amsterdam en Den Haag ope- Na stopteken doorgereden (Va Bossche correspondent) De 40-jarige heer W. Vugs uit Valkenswaard bedrijfseco noom bij een Eindhóvense drukkerij is gisternacht in zijn woonplaats gedood door een schot van een douanier, dat werd gelost, nadat het slachtoffer 1 teken had genegeerd. De heer Vugs reed met een snelheid van ongeveer 100 kilometer ove: Maastrichtse weg in de richting de doorlaatpost Achel. Een kilometer voor de grensovergang stond bij een café eeni wagen met vier douaniers Elf kinderen nog in levensgevaar In het kinderziekenhuis van Keulen zijn nog twee slachtof fers overleden van de aanslag welke een geesteszieke vorige week met een zelfgemaakte vlammenwerper pleegde op een lagere school in de Keulse voor stad Volkhoven. Gisteren stierf de negenjarige Renate Fühlen vanochtend haar leeftijdge nootje Ruth Hoffmann. Beiden hadden ernstige brandwonden opgelopen. In de loop van de week waren al vier kinderen overleden. Twee onder wijzeressen stierven aan steekwon den, die zij opliepen bij hun pogingen de kinderen tegen de maniak te be schermen. Van de 28 gewonde kinderen ver keerden er vanochtend nog elf in le vensgevaar. Voor drie van deze elf zwaar gewonde kinderen hebben de artsen de hoop opgegeven. Ook de toestand van een 67-jarige onderwij zeres is nog kritiek. Slang vergaan TWEE DODEN DOOR GAS De 79-jarige heer K. Paauwe en zijn 54-jarige bij hem inwonend© zoon P. J. Paauwe zijn in hun woning aan de Amsterdamse Palinggracht door gas- verstikking om het leven gekomen. Het ongeluk werd gistermiddag pas ontdekt, toen een daar in de buurt werkzame glazenwasser een sterke gaslucht waarnam. Hij waarschuwde de politie en deze trof op de tweede etage in de woning de vader levenloos naast het bed aan. De zoon lag in heit toilet op de grond en bleek even eens te zijn overleden. Het onder zoek wees uit, dat de rubberslang aan het gaskomfoor was vergaan. Door de druk van het gas is de slang ge sprongen waardoor het gas vrij de woning kon binnenstromen. De be woners hadden bij het naar bed £aan die hoofdkraan niet afgesloten. Rusland wijst Brit uit Engeland heeft gisteren een rormeel protest bij de Sowjet-Unie ingediend tegen het besluit een Brit, die aan de universiteit van Moskou studeert, te gelasten het land te verlaten. De student, de 31-jarige Mervyn Matthews, wordt door de Russische autoriteiten beschuldigd van het be drijven van vijandige propaganda en speculatie. Hij moest gisteren het land verlaten. Matthews zelf zegt slechts eenmaal een jas aan een Russische medestudent te hebben verkocht. De Brit was al enige fyd bezig ver gunning te krijgen om in het huwe lijk te treden met een Russische medestudente. Het was hem tot op heden niet gelukt deze vergunning l06 te krijgen. onbegrijpelijke reden een stop- geposteerd. Een van de beambten ging de aansnellende Ford Taunus 17-M tegemoet met een rode lamp. HU gaf een stopteken, dat echter door de heer Vugs werd genegeerd. Waarschuwing Van de drie andere douanders, die de wagen zagen doorrijden, trok er een zijn pistool, waarmee hy een waarschuwingsschot loste. Inmiddels maakte een tweede zyn karabijn ge reed om te schieten. Toen de heer Vugs zich blykbaar niets aantrok van het waarschuwingsschot, loste de tweede douanier een schot op de ben van de wf oten. maa reed door. Op een afstand van 100 meter van de wagen loste de douanier een twee de karabynschot met de bedoeling de linkerachterband te raken. De kogel ging echter via het linkerachterlicht en de kofferruimte door de leuningen van achter- en voorbank en trof de heer Vugs in de nier. Het slachtoffer overleed een half uur. nadat hy werd geraakt. De kogel is afgeketst op het linkerachterlicht. Daardoor ging het projectiel ln opgaande lyn. Zonder deze afwijking zou de kogel in het zitvlak van de chauffeur terecht zyn gekomen. Goede naam Zuidafrikaanse ambassade weigert adres De Zuidafrikaanse ambassade heeft gisteren geweigerd een adres in ont vangst te nemen, dat werd aangebo den door vertegenwoordigers van 28 hoofdzakelyk studenten en jon gerenorganisaties van allerlei scha kering. In het adres werd verzocht invloed aan te wenden, „opdat, ter voorko ming van een verdere heilloze toe spitsing van de verhoudingen in Zuid-Afrika, de uitgesproken vonnis sen in de Rivonia-processen niet ten uitvoer worden gelegd". Vyftig leden van de organisaties, die het adres hadden ondertekend waren voor de aanbieding ervan uit Amsterdam naar Den Haag gekomen. Een flinke politiemacht, die van hun komst op de hoogte was, had echter de Alexander Gogelweg, waaraan de ambassade is gelegen, afgezet. Slechts een vyf man sterke delegatie werd toegestaan het adres aan te bieden. De delegatie werd niet in de am bassade toegelaten en kreeg te ver staan, dat men het adres niet mocht aannemen. „Een order uit Pretoria", sei een ambassade-employé. Ook toelichting of discussie werd van de hand gewezen. De delegatie heeft het adres toen maar in de brievenbus gedeponeerd. Van een betoging was geen sprake. Er deden zich geen strubbelingen voor. Alleen moest een auto met het opschrift in het Engels „bevryd de Zuidafrikaanse gevangenen" op last van de politie worden verwyderd. SSS serd, zal wel altyd onopgelost In zyn auto werden geen sigaret ten, boter of andere mogeiyke smok kelwaar gevonden. De man hy was gehuwd en had één kind stond in Valkenswaard te goeder naam en faam bekend. Hy was nog nooit met de politie in aanraking geweest. Politie en douane, die het fatale schot byzonder betreuren, hebben er dan ook geen flauwe notie van, waar om de heer Vugs de douaniers met 100 kilometer per uur voorbijreed. Deze snelheid was overigens tenvolle verantwoord, op de overzichteiyke. brede en stille weg van Valkenswaard naar de grenspost Adhel. Zie dan onze advertentie „en tech nische loopbaan in de staalindustrie'* op pagina 4 van het vierde blad. N K F - ALBLASSERDAM Heeft U onze ZELFKEUZE ZAAK voor GORDIJNEN al bezocht DIT MAO U NIET MISSEN. Haarlemmerstr. 179 (hoek Hooglandse Kerksteeg). Midza (Ducf e ieutvs Uit het Leidsch Dagblad van 21 JuniJ 1864: Aan Mr. H. Cockgewoon hoogleeraar in de rechtsge leerde faculteit aan de Hoo- geschool alhier is op zijn verzoek wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, 1 eervol ontslag verleend. Dezer dagen is te Olden- zaal een jongeman van 31 jaar in het huwelijk getreden met eene weduwe van 55 jaar, die kinderen, kleinkin deren en achterkleinkinde- t heeft, zoodat deze jonge n ineens man, vader, grootvader en overgrootvader is.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1