Moeder van een kampioene Koffers Omdat het zo leuk was pakken is een kunst Mevrouw Dijkstra 'TIS NU TIJD VOOR IETS BIJZONDERS Zaterdag 20 juni 1964 Pagina 3 Een namiddag-ensemble van witte en xalmkleurige zijde. De rok is geplisseerd, het jakje heeft halve mouwen en is afge zet met een strik die ook om de hals valt. Een wit strohoedje witte schoenen en handschoe nen completeren dit ontwerp van Maggy Rouff „Ik zal het binnenkort wel horen", zegt ze. „Sjoukje weet heus wel wat ze doet. Dat ze nu wat gaat verdienen vind ik in ieder geval een rustig idee: zou mij iets over komen dan is zij verzorgd, t Leven is bikkelhard en als meisje moet Je iets hebben waar mee Je Je redden kan". Dat ze „iets' gaat verdienen staat wel vast. Ongeveer f200.000 per Jaar is een heleboel geld voor een meisje van 22, of, zoals het week blad „Time" zegt: „Daar kan Je een heleboel ijs voor kopen". 't Lijkt niet waarschijnlijk dat ze dat zal doen. t Dubbeltje van vroeger zit nog steeds in de spaar pot. En mevrouw Dijkstra zegt: „Voor Sjoukje gaat 't er niet om wat ze verdient, maar wat ze overhoudt." mompeld van Tjongewat een opoffering." En bij het heengaan had ze Henk toege voegd: Jullie mogen je moeder wel in ere houdendat zij zóiets toestaat." Dat begreep Henk niet. Stom verbaasd oogde h1J haar na, draaide zich om, keek mij aan en prevelde: „Wat bedoelt ze „Ze bedoelt dat de meeste huismoeders geen vijf-en-twin- tig jongens en twee bands in hun kamer laten om daar feest te vieren", legde ik geduldig uit. Henk overzag de schare zingen de, stampende, snoepende en lachende clubgenoten, haalde de schouders op en zeiWaarom dan niet? 't Is toch leuk." En omdat het zo leuk was, heb ben ze allemaal beloofd het vol gend jaar wéér hun feest bij ons te vieren. En ik ben nederig genoeg om mij met deze toezegging zeer vereerd te voelen. THEA BECKMAN Kamerdienaren zijn gevoelig voor goede vormen en voelen ongerech tigheden meteen aan. Ze beoor delen bijvoorbeeld ook een man's haarborstelseen ware gentle man gebruikt goede, echte ha ren borstels met ivoren rug geen nylonhaar in plastic gezet. En schoenen, of althans de manier waarop die gepoetst zijn, zijn voor de valet een open boek: een gentle man's schoenen zijn ook in de hol te van de voet gepoetst. Zo, nu weet u meteen waaraan u een echte gentleman herkennen kunt! Boven dien, zo onthult Barrett, heeft een gentleman altijd een meer dan voldoende garderobe achter de hand, die hem voor alle voorko mende en niet voorkomende gele genheden het juiste tenue verschaft Is hij voor een weekeind uitgeno digd, dan heeft hij passende kle ding by zich voor wandeling, ten nis, jacht of paardreden, lunch, thee, diner (formeel), diner (minder formeel), kerk, tuinfeest, plus een voldoende selectie gemakkelijke kleding voor de uren die genoemde tljdverdrijven van elkaar scheiden. Behalve van één kamerjas en twee pyjamas rept Barrett heel discreet van verdere lingerie niet. De va- let pakt al die weekeindkleding in twee het uiterste minimum! maar liever drie valiezen. Het gebeürt wel eens dat de valet, die niet alleen de bagage van zijn heer pakt, maar ook de valiezen van diens huisgasten ontpakt, bagage onder ogen krijgt die onvoldoende kleding bevat. Dit is bepaald pijnlijk voor de valet. „En als je soms ziet", zegt Barrett, „hoe sommige valiezen gepakt zijn, zou je haast den ken dat de gast niet eens een valet had!".. Hoe moet een herenkoffer dan wel worden gepakt? Vrouwen en verloofdes van een man zonder ka merdienaar, luister goed. .Allereerst', zegt Barrett, „moet de koffer zelf van behoorlijke afmeting zijn en bij voorkeur een hard deksel heb ben. De pantalons gaan op de bodem, keurig in de vouw gelegd, en éénmaal, over wat opgerold vloei papier, dubbel gevouwen. Daar bo venop de vesten, zo gevouwen dat de twee voorpanden, voering tegen voering, op elkaar liggen, waarna het dunne rugpand netjes tussen de twee wordt ingeschoven. Langs de kanten, die pantalons en vesten in de koffer vrijlaten, worden de stropdassen gelegd, elke das luch tigjes in drieën gevouwen en drie dassen tegeiyk in vloeipapier ge wikkeld." Vervolgens worden de over hemden ingepakt. (En wij die altijd dachten dat de overhem den helemaal bovenaan in de koffer kwamen vanwege die el lendige boordenDe over hemden in Barrett's wereld worden net zo gevouwen als bij ons. We nemen aan dat u de klassieke methode kentde was serij en de overhemdenfabriek passen hem toe. De hemden worden zo op elkaar gelegd dat Vakantie betekent koffers pakken. En koffers pakken leer je niet op school of op een cursus. Alsof één les in koffers pakken niet veel praktischer is dan ettelijke in doosjes plak ken of discus werpen. We hebben in ons leven drie doos jes geplakt waar niemand iets aan had, zelfs niet de school. En we hebben sinds onze schooljaren geen discus meer aangeraakt. Maar koffers pak ken dat doen we elke zomer voor de hele familie. En in deze zomermaanden van 1964 zyn er duizenden, miljoenen vrouwen die de lege koffers tevoor schijn halen en een lange avond, misschien wel dagen, werken, zwoe gen „om alles erin te krUgen". We zeiden het al: pakken is een kunst. Een koffer met herenkleding pakken is een nog groter kunst. De kunst is niet „alles erin te krij- gem" hetgeen moeilijk genoeg is, maar het er zo in te krygen dat het er aan het einde van de reis draagbaar en meteen bruikbaar weer uitkomt. Mr. eh, laten we hem Barrett noemen, heeft sinds jaar en dag juist dat van beroep gedaan. Mr.? Ja, we vonden onze zegsman in Engeland, het land by uitstek van de kamerdienaar ofte wel valet. ook wel „gentlemans's genteleman" genoemd. Mr. Barrett is een top valet. Hij heeft gepakt voor graven en baronnen, voor de adel en het hoogste net daaronder. En als zodanig heeft hij er alle recht op Barrett genoemd te wor den: Mr. Barrett is te familiaar (en suggereert meteen dat je niet van het slag bent waarmee Barrett gewoonlijk verkeert). (W)ETENS WAARD Juni cn juli zijn voor de huisvrouw uitge zochte maanden om eens echt exclusieve ge rechten te maken. Dan zijn er immers allerlei bijzondere groente- en fruitsoorten te krijgen, zoals asperges, peultjes, bleekselderij en aard beien. Peultjes hebben geen langere kooktijd nodig dan 15 A 20 mi nuten, waarna ze met boter en eventueel wat suiker op smaak worden afgemaakt. Ook jonge tuinbonen zijn een traktatie, in 15 minuten zijn ze gaar waar na ze even in de roomboter worden gestoofd en met fijn gehakt bonekruid worden op gediend. Griekse rijstschotel 250 g rundergehakt, zout, peper, tym, ui, 1 ei, 250 g ryst, 1/8 liter koffieroom, 75 g geraspte kaas. Maak het gehakt aan met de krui den, het losgeklopte el, het fUnge- hakte uitje en de gaar en droogge- kookte ryst. Vorm van dit mengsel platte koekjes en bak ze in hete boter goudgeel en gaar. Leg ze in een vuurvaste schotel en giet het mengsel van room en kaas erover. Plaats om deze gehakt-schnitzels kleine, gewassen tomaatjes en laat het geheel in 10 minuten in de oven goudgeel en de tomaatjes ook gaar worden. Westlandse schotel 2 kg aardappelen, 250 g uien, 1 kg tomaten, 2 kopjes water, 100 g boter, 200 g geraspte kaas, zout. Snipper de uien fyn en laat Vi ge deelte met 1 afgestreken eetlepel boter 10 minuten zachtjes smoren in de koekepan. Doe er het water, de geschilde en doorgesneden aard appelen en het zout by en laat alles samen 20 minuten koken. Snyd de tomaten in vieren (eventueel eerst schillen). Leg ze op de aardappelen en laat ze 10 minuten meekoken. Giet het vocht er af, maar bewaar het. Strooi van het vuur de geraspte St.-Laucent ontwierp deze japon van zachte beige wollen stof met plooirok en wijde, grote kraag. Er worden ten strooien hoed en dunne leren handschoenen by gedragen. ze er mee wilde ophouden. In het begin ging ze braaf in Nederland naar school en verdween in de vakanties naar Engeland. Daar trainde ze dag in dag uit. Met 9 jaar deed ze mee aan de Rich- mond-trofee, met 11 aan de Euro pese kampioenschappen. Dikwyis ging haar moeder mee, dikwyis ook niet. Wat vond ze van deze situatie? „Ach, je dacht wel 's, zo'n kind van 8, slaapt ze wel daar, maar ze wilde het zelf, de drang er toe werd steeds sterker, ze reed toen al fantastisch vry, alleen haar figuren waren nog niet af". Lag niemand wakker over haar studie, haar ontwikkeling? ,,'t Was myn streven dat Sjoukje een diploma zou halen maar het is er niet van gekomen. Ze heeft nu 3 jaar mms., dat vind ik wel jammer. In wiskunde was ze erg goed maar niet in Nederlands. Als ze een brief schryft ze schryft altyd hele korte, in drie. vier zinnen weten we waar we aan toe zyn heeft ze moeite geen Engelse woorden te gebruiken. Engels spreekt en schryft ze vloeiend. Vroeger jei ze nog wel 's dat ze medicynen wilde studeren maar toen ze 15 was zei ik: nu moet je kiezen, 't een of het ander want schaatsen is een kostbaar iets. Ze heeft toen het schaatsen gekozen". Zou Sjoukje, ondanks alles, toch niet veel gemist hebben? „Sjoukje, iets gemist? wat zou ze dan gemist moeten hebben? Als je tegenwoor dig die jongelui bekijkt, die jon gens en meisjes in dancings, die nozems, nou geef my dan maar een goeie hobby. Sjoukje heeft daar allemaal nooit van gehouden, ze is wat dat betreft een echt ouderwet se meid en daar ben ik biy om." Maar die sfeer rondom wedstrij den. de roem? „Sjouk kan het met iedereen goed vinden en heeft in de afge lopen jaren vrienden over de hele wereld gemaakt. Er was natuuriyk wel rivaliteit voor de wedstryden maar na afloop was het weer een gezellig team. Met allemaal, met Hans Jürgen B&umler, met Marika Kllius, met Regina Heitzer, Sjouk gaat met iedereen goed om. En roem heeft haar nooit iets gaiaan. 't Was natuuriyk iedere keer heel fyn als het weer gelukt was maar daarna leefde ze weer gewoon door". Wat is de taak van een moe der in zo'n situatie? „Ik hield me bij wedstrijden altijd een beetje achteraf, ver van de andere moeders. Je had er bij die kletsten maar, die ga ven hun kinderen voor de foto grafen kusjes en stonden met de mantel klaar als de televisie er was. Ik hield daar niet zo van. Ik zat maar wat stil in een hoekje, keek wat rond en hoop te er het beste van. Dat is toch veel beter. Ik heb wel gezien dat kinderen geslagen werden als ze niet goed reden. Idioot. Diezelfde moeder vertelt dit al les rustig, zonder opwinding, jaar tallen, plaatsen, landen, ze noemt ze allen feilloos maar zonder op winding. Details biyven achter wege. Er wordt geen dag vermeld waarop Sjoukje extra zenuwachtig, geen gelegenheid waarby ze extra biy was. Ze zyn nu afgesloten door een handtekening onder een con tract. Wat er in dat contract staat weet mevrouw Dykstra niet. Ze heeft het niet gelezen en Sjoukje heeft het haar niet verteld. Hoe veel haar dochter gaat verdienen is voor haar dan ook een raadsel, alles is geregeld tussen Sjoukje en haar trainer. door MIES BOUWMAN ..Hoe groot is onze huiskamer precies?" vroeg Adriaan. Ik gaf hem de maten op. verbaasd dat hij daar plotseling zoveel belangstelling voor had. „En hoeveel stoelen bezitten we? Gewone stoelen en krukjes geen fauteuils". We telden ijverig en kwamen tot zeven tien. „Dat is te weinig. Vijfen twintig hebben we er nodig", deelde hij mee. „Waarvoor In 's hemelsnaam?" vroeg ik on gerust. Jaarfeestzei Adriaan lakoniek. „Onze voetbalver eniging bestaat volgende maand een jaar en dan hebben we feest". „Hier?" vroeg ik ontzet. Hij knikte, „fa hier. En jij bent ook uitgenodigd". Dat was bijzonder grootmoedig van- bestuurslid Adriaan en ik voel de me dan ook uitverkoren Op de bewuste dag werden alle fauteuils, kasten, bureaus en sche merlampen de kamer uitgedragen en vervangen door stoelen, krukjes, ooefs en kussens. Op het behang werden affiches geplakt: „Leve wy". „Vandaag worden we één Jaar". „Verboden te roken". Henk had een compleet dansorkest be steld, dat op het laatste moment afbelde. Ook de conferencier belde op: hy was verhinderd. Inplaats van in zak en as te zit ten begon voorzitter Henk links en rechts te telefoneren, links en rechts te rennen en had binnen een half uur een andere band geor ganiseerd, in afwachting waarvan de ruim twintig gasten vast op de limonade en het gebak aanvielen. De catastrofe bleef niet uit, want band nummer 1 kwam tóch en liep ln de gang band nummer 2 tegen het lyf. Er werden enige hateiyk- Jongensclub kreeg er schik in, zong mee, klapte in de handen en rolde om met stoelen en krukken. De twist bracht de benen, de chocola de de kaken en de quiz de hersens in beweging. Pryzen werden uitge reikt, ere-leden benoemd, grapjes gemaakt en nog meer muziek losge- timmerd. Op straat verzamelde zich een hele menigte, zodat we de gordy- nen sloten en het licht aanstaken. Henk werd uitgeroepen tot het po pulairste lid, Kees onthulde de clubvlag, de jongens wrongen de laatste druppels uit de limonade flesjes. Het feest begon nu werkeiyk te daveren. Schalen en trommels wer den in recordtijd leeggemaakt, ik schonk nog zevenentwintig koppen thee en deelde chocolaatjes uit, die ik eigeniyk voor de komende zondag had willen bewaren. Het bandje imiteerde de Beatles en op de pruiken na was het pre cies echt. Eindeiyk werden de met snoep en gebak volgestouwde gasten zich be wust van hun eetlust. Ze stonden op, schoven de stoelen en poefs aan de kant, gaven keurig een hand en vertrokken zingend. Maar het feest wilde niet sterven. Het bandje slurpte thee, ontdek te onze grammofoon en begon plaatjes te draaien. Ik scheurde 't brave plakkaat „verboden te roken" van het behang en deelde sigaret ten uit. Toen vader thuiskwam wa ren we Juist klaar met het leegrui men en weer inrichten van de huiskamer, maar er was niets te eten in huis: ik had er niet aan gedacht bytjjds boodschappen te doen. We behielpen ons dus met pan nekoeken. die als bakstenen op de limonade en slagroomsoezen plof ten. De moeder van Kees was tij dens de quiz ook even komen binnenvallen, had met grote ogen de in een feestzaal her schapen huiskamer in ogen- schouw genomen en iets ge- evenementenspeldjes zyn geprikt op een zwart fluwelen bord aan de Er staat een wereldbol die kan worden verlicht en een grote Delftse vaas, beide geschonken door de KNSB, in een glazen kast verdringen de bonbonnières, ka raffen, glazen, beeldjes en siervoor werpen elkaar, alles verworven met demonstraties. En onder de televi sie liggen twaalf van de vüftig plakboeken wankel te wachten op inzage. Alles in de kamer, van de klok ken tot de uitstalling bekers, van een verlept boeket tot het wand bord met Ingebakken inscriptie, is door Sjoukje daar gekomen en wie van de bewoners dat even mocht vergeten wordt dageiyks weer tot de orde geroepen door een lawine post, opgevangen in lege bonbon en jamdozen. „Tja" zegt haar moeder rond kijkend, „als ze nog eens trouwt zal het hier leeg worden". En dat is een rake conclusie. Sjoukje en haar moeder hebben iets van elkaar. Beiden puur Hollandse types, vriendelijk, nuchter, niet al te spraakzaam en moeilijk uit de schulp krui pend. Zijn ze zo ongecompli ceerd of doen ze daar maar als of? Als Sjoukje haar wereld kampioenschap behaalt is haar eerste reactie tegenover de tele visiereporter dat ze het reuze fijn vindt, als Sjoukjes moeder wordt gevraagd wat ze denkt van het fantastische contract dat haar dochter bij Holiday on Ice heeft getekend antwoordt ze „dat is voor haar natuurlijk reu ze leuk". Voor een moeder, die voor hetere vuren heeft gestaan en jaren langs het ijs en tussen bekers en linten leefde, een misschien normaal antwoord, voor de enthousiaste leek echter die opkijkt tegen het schaatsen de fenomeen een opmerkelijk lauwe reactie die duizend vra gen oproept Want hoe oud was Sjoukje eigenlijk toen ze begon? ,,'n Jaar of zes. Toen ging ze voor het eerst op de schaats ach ter ons huis, gewoon, zoals ieder kind, voor de lol". Wanneer werd het dan ernst? „Toen ze acht Jaar was, ze ging naar Engeland, trainen op Rich mond". Waarom ging ze naar Engeland? „Omdat ze schaatsen heeriyk vond, ze had er plezier in". 'n Kind van 8 heeft in zoveel dingen plezier. „Sjoukje niet. Sjoukje vond schaatsen het fynste en als Sjoukje iets vindt is ze er niet meer van af te brengen". Dus Sjoukje zei dat ze naar En geland wilde, niet haar ouders? „Ach, je kunt het vergeiyken met een kind dat van muziek of ballet houdt, die hoef Je ook niet naar de les te slepen". Sjoukje is dus nergens naar toe gesleept en heeft nooit gezegd dat heden uitgewisseld wat de stem ming niet ten goede kwam, tot een compromis werd gesloten, zy zou den om beurten optreden. Arme buren! De versterker van de eerste band was defect en bleek niet by te regelen. Daardoor klonken de verschillende nummers wel by- zonder hard, maar niet byzonder mooi. „Dat komt omdat we gewend zyn in een zaal op te treden", zei de leidnr. Aan de akoustiek van een huiskamer moeten we even Ik hoopte maar dat de buren aan de akoustiek van het bandje konden wennen. Na een half uur hadden ze het Juiste klankvolu me te pakken, maar toen moes ten ze worden afgelost door band 2, die het bloed van bard 1 wel kon drinken. Ik koelde ze af met limonade en verzoette de rivaliteit met gebak. Versterker nummer 2 begaf het bo vendien onmiddeliyk, zodat de mu ren niet verder scheurden en de stegux^pg er nu echt ln kwam. De Sjoukje heeft een broer. Hij heet Jan en is getrouwd. Op zijn zusje lijkt hij niet veel en heeft hij nooit veel geleken. Als ze allebei een dubbeltje kregen kocht Jan er een ijsje voor. Sjoukje niet. Die deed het in haar spaarpot. „Voor later", zei ze dan. Tot zover de broer. Weinig mensen kennen hem en in de suite aan de Amsterdam- seweg in Amstelveen is niets van hem te vinden. Van zijn zusje des te meer. Trouw be waarde relikwieën van veer tien schaatsjaren maken van het huis op no. 492 een klein maar veelzeggend museum. Daar zyn al haar poppen, 70 ln totaal, verdeeld over schoorsteen en kast, daar Is haar foto met de koningin op het buffet, een glazen springende Sjoukje er naast, Sjouk in olieverf er boven. Ontelbare linten met enthousiaste opschrif ten aan het adres van de kam- poene pullen uit een vaas in de hoek, honderden sport-, stad- en de borden afwisselend naar de tegenovergestelde kant gericht zijn. Bovenop de overhemden komen de kostuumjasjes. Twee opvouwme- thodes zyn hier mogeiyk. De eer ste en meest eenvoudige: leg het jasje plat neer, sluit één knoop, vouw het dubbel, leg wat opgerold vloeipapier in de vouw. Barrett ech ter neemt de weg van de minste weerstand niet en prefereert de tweede en meer gecompliceerde methode. Sla de kraag van het jasje op en de voorpanden naar de rug om (voering dus naar buiten. heg het geheel vlak neer, zodat de voorpanden tot aan de midden- naad van de rug reiken en de mouwen, keurig glad onder het voorpanden verborgen zyn. Vouw het geheel in de lengte dubbel (de twee voorpanden op elkaar, de rug voering naar buiten) en leg het vlak in de koffer. U rest nog slechts het deksel van de koffer te sluiten. Dat kunt u doen met één pink. Voeten of de zwaarste-mens-in-huis hebt u daar niet by nodig wanneer u volgens Barrett's instructies heeft gepakt. Waar gaan de schoenen, zei u? „Die" en van Barrett's is onvermurwbaar „reizen natuuriyk in een apart valies, elk paar in een schoenen- zakje. Geen weldenkend; mens pakt eohoenen by de kostuums!" J.V. overpeinzing

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 11