LEIDSCH DAGBLAD ROEMENIE ZET GRENZEN OPEN SINAS HERO Nr. 1,3,4 Te weinig begrip voor verkeer en recreatie Sterk verzet tegen de economische dictatuur-Moskou ft VS geven apparatuur REM vrij voor export BIEer werkte maanden door na ontslag Prinses Irene gaat toch in Spanje wonen OORLOGS MONUMENT VERNIELD UITGERUST! DRAK ACELIS Hi liman-Imp „JONGELEEN" Cadeautje? alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 18 JUNI 1964 No. 31289 Directeur: El a e. van Disüoec* Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Veel royaler clan Hongarije (Van onze correspondent in Wenen) Evenals Hongarije en Tsjecho-Slowakije opent Roemenië nu ook zijn grenzen voor toeristen uit het Westen. Natuurlijk is hiervan een zekere politieke liberalisatie de grondslag, maar de bedoeling ligt toch in het verkrijgen van zoveel mogelijk deviezen. Het ver schil is echter, dat men een visum voor Roemenië in de kortst mo gelijke tijd kan krijgen, ofwel in de diplomatieke vertegenwoordi gingen in het buitenland of aan de grens. Bovendien kan het op onthoud ter plaatse willekeurig worden verlengd. Tenslotte kunnen buitenlandse toeristen tegen een buitengewoon gunstige koers geld wisselen, namelijk ongeveer 17 cent voor één lewa tegenover vroe ger 26 cent. Roemenië is dus veel royaler bij voorbeeld dan Hongarije, waarvoor men slechts een visum krijgt van 24 uur, terwijl men voor deze korte tijd toch nog verplcht is om een be drag van 25 gulden in forint om te wisselen. Bovendien kan men in Hongarije maar drie steden bezoe ken, terwijl men in geheel Roemenië kan rondreizen. Het openstellen van de Hongaarse grens is dan ook een mislukking geworden. Op de eerste dag dat de grens openging, hadden de Hongaarse instanti.es veertig grenswachten opgesteld voor de con trole van de paspoorten, maar er kwamen op die dag maar vier toe risten naar Hongarije Misschien zal hierin wel verandering komen tijdens het weekeinde. f 'tóe Ook Tsjecho-Slowakije is royaler An Hongarije. In Tsjecho-Slowakije fl^ioet men slechts 15 gulden- aan I Tsjechisch geld aan de grens omwis- 1 selen, maar men mag er twee da- 1 gen blijven. Al deze begunstigingen 1 hebben alleen tot doel buitenlandse J toeristen met deviezen aan te trek ken. Roemenië gaat hierin het verst omdat het zich ook op ander terrein veel vrijer beweegt ten opzichte van Sowjet-Unie. Amnestie Het is zeker dat Roemenië reeds maanden geleden een groot aantal politieke gevangenen heeft vrijgela ten. Over het nauwkeurige aantal is geen zekerheid te verkrijgen. Roeme nië zelf heeft medegedeeld, dat de eerste amnestie ongeveer 4500 men- omvatte; Boedapest noemt het getal 7600. De jongste amnestie heeft betrekking op 2500 politieke gevan genen. Uit Boekarest komt tevens het bericht, dat er in augustus a.s. geen enkele politieke gevangene meer zai zijn. Deze gevangenen werden vroeger gearresteerd omdat zy al teveel na tionalistisch waren, m.a.w. zjj volg den toen reeds de koers die Roemenië nu inslaat. Boekarest blijft ideo logisch weliswaar geheel communis tisch, maar het verzet zich tegen alle economische pogingen van Mos- het Comecon. Kortgeleden schijnt Moskou een plan te hebben ontworpen om een economische eenheid te vormen tus sen het halve grondgebied van Roe menië beneden de Donau tezamen m<t de Sowjet-Unie en Bulgarijë. Een Roemeens economisch blad schrijft, dat het land zich niet zal aansluiten aan dergelijke economi sche combinaties die meerdere lan den omvatten. Het schrijft zelfs let terlijk: „De integriteit van Roemenië Advertentie In etalages nr. 1, 3 en 4 van juwelier Siebel, Lange Poten 11 Den Haag ligt het gouden collier, de droomwens van Uw vrouw. Decoreer haar met iets moois van goud van juwelier Siebel. WEERBERICHT TIJDELIJK REGEN heden- Het KNMI verwach' tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking wet tijdelijk regen, mogelijk met on weer. Zwakke tot matige verander lijke wind. In het oosten en zuidoos ten van het land lagere temperatu ren, elders ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 19 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 15.18 uur; onder: 1 59 u Hoogwater te Katwijk te 1123 en 23.55 uur Laagwater te 6.47 en 19,26 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina'* dubbelzinnig. Het blad „Vita Econo- nuca" schrijft hierover- „In naam van een pseudo-marxisme-leninisme wil men Roemenië als staat en het Roemeense volk als natie eenvou dig door een administratieve maat regel liquideren." Roemenië verdedigt' dus ztfn on afhankelijke economische positie om dat het zo rijk is aan bodemschat ten. waarover het zelf wil beschik ken, zonder inmenging van Moskou en het Comecon. Daar het geen heil ziet in de economische samenwer king met communistische staten, poogt het nu contact op te nemen met de E.E.G. De eerste stap is het lidmaatschap van het G.A.T.T. als mede het toetreden tot de wereld bank en het internationale Mone taire Fonds. Daarna wil Roemenië met de E.E.G. onderhandelen en vooral handelsbetrekkingen met de V.S. aanknopen. In de pers achter het ijzeren gor dijn worden deze pogingen van Roe menië verzwegen. Roemenië van zijn kant beroept zich op Tsjecho-Slowa- kijë, dat zijn handel met het Wes ten ook steeds meer heeft uitgebreid. •Gevaar van kneuzenimport niet gebleken Een groot deel van ingevoerde ge bruikte auto's verkeert reeds als zij de grens passeren in behoorlijke con ditie. Een minderheid wordt zwaar - beschadigd ingevoerd en daarvan wordt slechts een klein gedeelte na reparatie weer op de weg gebracht. Tot dusverre is niet gebleken, dat in gebruikte staat ingevoerde perso nenauto's grotere gevaren voor de verkeersveiligheid opleveren dan an dere gebruikte auto's. Dit antwoordden de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. van Aartsen, en van Justitie, mr. Y Schol ten, en de staatssecretaris van Financien, dr. W. H. van den Berge, op vragen van het tweede kamerlid mr. C. Berkhouwer (V.V.D.). De „kneuzenimport", voornamelijk uit Duitsland, is in het bijzonder de laatste jaren toegenomen. Bij de invoer van gebruikte auto's moet worden gereageerd op het te laag stellen van de invoerwaarde. Nog on langs zijn aanwijzingen verstrekt aan belastingambtenaren voor een con trole op de invoerwaarde. Alle apparaturen, die door de R.E.M. ten behoeve van het televisie eiland Noordzee in de Verenigde Staten zijn besteld, zijn daar voor export vrijgegeven. Dit heeft de directeur van de R.E.M., ir. Heereina uit Wassenaar, gisteravond van de Amerikaanse fabrikanten vernomen. Het gaat om apparatuur ter waarde van bijna 200.000 dollar te leveren door de „Radio Corporation of America'. Een assistent-kringhoofd van dc Bescherming bevolking, uit Oister- wük, werd in juni 1961 eervol ont slagen wegens opheffing van zijn functie. Pas in december van dat jaar kwam hij tegen deze beslis sing in beroep, niet eerder omdat hij dacht dat het ontslag louter een formaliteit was. Al die tijd werkte hij normaal door De centrale Raad van Beroep in Utrecht heeft zich gisteren met deze zaak beziggehouden. De as sistent-kringhoofd was misleid door de reorganisatie van de B.B. in Brabant. De A-kring Noord-Brabant waar hij werkte, werd in december 1961 opgeheven en er werd een grotere nieuwe kring gevormd. Hij nu dacht dat het formeel nodig was, dat hij werd ontslagen door de oude kring, om daarna herbenoemd te worden door de nieuwe. Pas in november begreep hij dat het ont slagbesluit niet enkel een formali teit was. Te laat In december ging hij in beroep bij het Ambtenarengerecht in Den Bosch en kreeg daar te horen dat hij te laat was met zijn beroep, waardoor het niet-ontvankclijlc werd verklaard. De A-kring Noord-Brabant stelde, dat hij op het ogenblik dat hij wachtgeld ontving, toch had moe ten begrijpen dat hij werkelijk was ontslagen. De assistent-kringhoofd werkte tot in 1962 toe door voor de B.B. Hij gaf in diverse gemeenten lessen aan B.B.'ers. Dit was mogelijk, doordat hij niet door de kringraad, maar door de gemeenten werd ge honoreerd Uitspraak over drie weken. Ir. Heerema zei ook reden tot ge matigd optimisme te hebben over de aflevering van verdere apparaturen voor de t.v.-zender. Deze worden in landen buiten de V.S. gemaakt. Overigens is de verbinding door middel van een draagvleugelboot tussen Scheveningen en het R.E.M.- eiland in de nacht van maandag op De boot is naar Aviolanda in Papendrecht gesleept om gerepa reerd te worden. Ir. Heerema hoopt uiterlijk morgen weer over zijn zeepaardje te kunnen beschikken. Terwijl de eigenaar in de Ver. Sta ten deze week besprekingen voerde hebben volgens vage getuigen enige vrolijke dames en heren zich over het scheepje „ontfermd". De afsluiting werd verbroken, waarna een poging tot varen is ge daan. Deze liep, waarschijnlijk door een aanvaring, op brokken uit. De transmissie naar de schroef in het staartstuk werd vernield. De daders hebben de draagvleugelboot toen zo snel mogelijk naar de wal van de oude Scheveningse Binnenhaven ge bracht en zich daarna ijlings uit de voeten te maken. Koningin Juliana heeft giste ren in de \Yesterkerk te Am sterdam een herdenkingsdienst bijgewoond ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het Ned. Bijbelgenootschap. De Ko- A.N.W.B. klaagt in jaaroverzicht De ANWB had in 1963 een goed jaar. Blijkens het jaarover- zicht kon veel worden verwezenlijkt. Maar in datzelfde overzicht wordt met grote spijt geconstateerd, dat helaas ook niet weinig moest worden nagelaten. Dit onder andere als gevolg van on voldoende begrip ook bij de overheid voor de schaal, waar op thans zonder uitstel verkeers- en recreatievoorzieningen moes ten worden getroffen. Reeds te lang is de betekenis van deze voorzieningen onderschat, meent de ANWB De problemen van de recreatie voorzieningen blijven zwaar wegen voor de A.N.W.B. In het jaar 2.000 zullen wellicht twintig miljoen Ne derlanders, veel meer gemotoriseerd, op een menswaardige wijze moeten kunnen leven, werken en zich ont spannen. Het Nederland van nu staat voor de taak daarvoor de voor waarden te verwezenlijken. Grote bevolkingscentra als Amsterdam en Rotterdam, maar ook bijvoorbeeld Dordrecht en Zaandam, staan er op het gebied van de recreatie bijzon der slecht voor. Derhalve heeft de A.N.W.B. het initiatief genomen tot het organiseren van een Jaarlijkse recreatiestudiedag. De eerste in no vember in Rotterdam trok grote be langstelling. VERKEER Maar hoe groot de zorgen ook zfön van de recreatie, de problemen die het verkeer stelt zjjn welhaast onover zienbaar. Alle prognoses worden steeds weer door de werkelijkheid achterhaald. Thans moet op grond van de steeds toenemende jaarlijkse stijging wor den aangenomen, dat er reeds in 1970 ruim twee miljoen personen auto's op onze wegen zullen rondrij den. Dat wij op weg zijn naar een autodichtheid van 1 6 in dat jaar is wel zeker. En voor 1980 moet op nieuw worden gerekend op een ver dubbeling ten opzichte van 1970 Wat deze ontwikkeling betekent voor de nu reeds overbelaste wegen en volgelopen binnensteden, behoeft nauwelijks betoog: de A.N.W.B. heeft er reeds jarenlang op gewezen. Het is dan ook een logische eis, dat er voor de noodzakelijke uitbrei ding en verbetering van ons wegen net veel grotere bedragen beschik baar worden gesteld dan tot dusverre. De A.N.W.B. is tot de slotsom ge komen, dat daartoe een verhoging van de huidige uitgaven ten behoeve van wej;en en bruggen met ten min- noodzakelijk zal zijn. Het minste 1 moeten worden. Dat de Rijksbegroting ten minste 4. Thans bedraagt dit laatste 2,6. Voorts is het van overwegend be lang, dat in de wegenbouw een zo groot moeglijke continuïteit wordt gewaarborgd, zodat uit de reeds ver doorgevoerde mechanisatie in de- bouw het maximale profijt kan worden getrokken. Honderdduizenden Berlijners zijn gisteren bijeengekomen op het Kennedy-plein ter herden king van de opstand in Oost- Berlijn elf jaar geleden. Bonds president Liibke spreekt de me nigte toe. ningin wordt binnengeleid door de algemeen secretaris van het genootschap, mr. F. S. L. F. ba ron van Tuyll van Serooskerke. Prinses Irene en h?ar echtgenoot gaan in Spanje wonen. Dit vertelde de Prinses gisteravond in een t.v.- flat in Madrid, maar zij zoe ken een andere woning. Deze week nog circuleerden berichten, dat het paar zich in Frankrijk zou gaan vestigen. naar het Heilige Land en Züid- Amerika te gaan. Op een vraag of zij naar Nederland kwamen, ant woordde de Prinses bevestigend, al kon zij niet zeggen wanneer. De Prinses zei nog veel contacten met Nederland te hebben. Uiterst dankbaar toonde Prinses Irene, die op het dak van haar flat in Madrid werd geïnterviewd, zich voor de vele gelukwensen, die Ne derlanders haar zonden bij haar huwelijk en voor het bedrag, dat voor een huwelijksgeschenk voor haar is bijeengebracht. Venlose correspondent) (Van Door tot nog toe onbekenden is in de Limburgse plaats Helden een mo nument ter nagedachtenis aan een verzetstrijder vernield. Dit kruis van circa 1 meter hoog en van beton gemaakt, stond opgesteld aan de rand van een bos onder Helden. Het werd in 1946 opgericht door de ouders van de reserve-luitenant F. Neef uit Rotterdam die in het plaats je Helden ondergedoken was daar actief deelnam aan het verzet tegen Advertentie Uitgeslapen? neen... De HARDE MATRAS met alle comfort van 'n ZACHTE. Elegant en sterk f 1,95 Advertentie Verkoop en service AUTOMOBIELBEDRIJF ST.-JACOBSGRACHT 10—16 LEIDEN - TELEF. 21560 onweerstaanbaar lekker! RAAK Alles voor poes en hond: hals banden, lijnen, borstels en kam men, eetbakken, speelkluiven, speelballen, blikjes lekkers en... knauwgom! Allesvoordevogeltjes: kooien, voederautomaten, badjes en snoepjes. Ook bloembakken. Ook alles voor de tuin, tot motor maaiers toe. Ook goede raad! raak. Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) (9üc/ J Uit het Leidsch Dagblad 18 Junij 1864: Uit een missive betref- fende het stembureau op het eiland Urk is te kennen ge- geven dat niet één kiezer op gekomen is om zijn stem uit te brengen en dat deswege de stemopnemers ook hunne stem niet uitgébragt hebben. (Advertentie) Men ver langt te koopen: het hol van een eikenhouten, nog op sta- i pel staand vaartuig, 'liefst eene zoogenaamde Westlan derter grootte van ong 30 gemeten ton, Aanbiedingen franco letter B. uitg. dezer Courant.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1