LEIDSCH DAGBLAD <3J22> Scherpe kritiek op geest in het Westduitse leger BAMI Nr. 4 Wapens van morgen sfeer van gisteren zegt admiraal Heye Hevige aardschokken in noorden van Japan Treinstaking bedreigt Amerika's graanoogst Bogaers-huis mag nu f16.000 kosten HA>1? (§ucf Qtfeuws Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 16 JUNI 1964 No. 31287 HoofdredacteurJ Brouwer Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 1.10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Bonn) Vice-admiraal b.d. Helmuth Heye, de „ombudsman" voor de Westduitse soldaten, die begin vorige maand al had laten blijken, dat hij hoogst ontevreden is over de gang van zaken in de Bun- deswehr, is nu een artikelenserie begonnen in het Westduitse geïllustreerde weekblad „Quick", waarin hij alles zegt, wat hij in het parlement niet zeggen mag. Heye heeft de titel van „Wehr- beauftragte", een functie, die volgens de Grondwet een hulpor gaan is van de bondsdag (Tweede Kamer) bij het uitoefenen van de parlementaire controle over de Bundeswehr, het Westduitse leger. Hij waakt dus over de grondrechten van de soldaat en zijn uitlatingen hebben uit dien hoofde groot gezag. Verouderde drilmethodes Heye's kritiek komt op het volgen de neer: 9 er is een onmiskenbare neiging tot de vorming van een eigen gezag binnen de bondsrepubliek; 9 in de Bundeswehr wordt nog voortdurend volgens verouderde methodes gedrild en opgeleid; 9 In de Bundeswehr ontwikkelt zich weer het oude groepsonderscheid tussen de soldaten, onderofficie ren en officieren. Inplaats daar van is een nieuwe beleidslijn noodzakelijk. De Westduitse regering heeft zich kkssen gehaast de uitlatingen van k - Papandreoe eveneens naar Washington President Johnson heeft gister avond bekendgemaakt dat de Griekse premier Papandreoe op 24 juni voor besprekingen over de kwestie-Cyprus, die twee dagen zullen duren, in Washington zal aankomen. In een verklaring zei de Amerikaanse pre- ildent verheugd te zyn dat de Griekse premier zyn uitnodiging had aanvaard. Van welingelichte zijde werd ge legd dat de Turkse premier, Inönü, die op 21 juni in Washington zal aankomen, zal vertrekken voordat de Griekse premier aankomt. Op een vraag of president John son de taak van bemiddelaar op zich genomen, werd van de zijde ttfn". De voorzitter van de Turkse Kamer an afgevaardigden op Cyprus, Rauf Denktasj, en de Turks-Cyprische mi- "'ar van Defensie, Osman Orek, gisteravond per vliegtuig in New "ork aangekomen om de Veiligheids raad op de hoogte te stellen van „on wettige handelingen" van de VN- troepen op het eiland. Volgens hen is de positie van de VN-troepenmacht ..onmogelijk" geworden, wat ramp zalige gevolgen voor de Turkse ge meenschap heeft. President Ma- karios, zo zeggen zij, gebruikt-^ de troepenmacht als een scherm waar achter hij ongestraft de grondwet kan schenden. Advertentie In etalage nr. 4 van juwelier Siebel Lange Poten 11 Den Haag ontdekt U gouden dames- ringen in bonte verscheiden heid, stuk voor stuk echte sieraden. De goud-collectie van juwelier Siebel heeft Europees niveau. WEERBERICHT tijdelijk wat regen Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar bewolkt ®et tijdelijk wat regen of motregen. Matige, af en toe vrij krachtige wind aanvankelijk zuidwestelijk, later rui mend naar west. Koel weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 17 JUNI 1964. Zon op: 04.19; onder: 21.02 uur. «aan op: 12.57 en onder: 01.26 uur. Hoogwater in Katwijk: 9.12 en 21.44 our; laagwater: 4.41 en 17.13 uur. 'kit nummer bestaat uit 14 pagina's) de parlementaire commissaris als „ongegrond" te verklaren. De rege ringswoordvoerder Günther von Hase deed dit op een persconferentie. Heye's kritiek, dat er een Bundes wehr dreigt te ontstaan, die de wa pens van morgen heeft maar opge leid wordt in de geest van gisteren (de nazi-periode) werden door Von Hase afgewezen. Heye is overigens niet over één nacht ijs gegaan. Hij ontving in het afgelopen jaar 5400 bezwaarschriften, waaronder het geval van een soldaat, die op zijn verlofadres een telegram ontving van de compagnie om ter stond naar de kazerne terug te kren. Hij had een honderden kilometers lange reis achter de rug. Zijn fout bleek hierin te bestaan dat hij zijn aanvalsuitrusting niet goed had neergezet. Ondanks een storm van veront waardigingen die in de regering en de CDU over Heye's uitlatingen is opgestoken, verklaarde de Wehr- beauftragte gisteravond in een vraaggesprek in Bad Godesberg dat hij nog geheel achter de woorden staat die hij in het weekblad heeft neergeschreven. „Ik heb de openbare mening willen wakkerschudden", verklaarde Heye. Vreemde sfeer Het probleem, dat de vice-admiraal cp zo'n onparlementaire manier aan de orde heeft gesteld is niet van maandag of gisteren. Tegelijk met de oprichting van de Bundeswehr ont stonden er al moeilijkheden met de oude garde over de plannen van de „innere Führung", zoals die door de geestelijke vader ervan. Graaf Bau- dissin. waren opgesteld. Het was Boudissin (die onder Rommel in N. Afrika vocht en in Britse gevangen schap geraakte), die het principe van „de burger in uniform" uitdacht, dat tot zoveel van verschil van mening aanleiding gaf. Waren deze principes misschien in de ogen van andere legerleiders wat al te democratisch, Baudissin en zyn medestanders begrepen dat het nieu we Duitse leger een apart geval was en hun angst werd bewaarheid. En toen Baudissin weggepromovreerd werd naar de positie van hoofd van de school van NAVO-officieren in Parjjs, won de oude garde steeds meer veld. Ook de met moderne idee- en opgevoede jonge soldaat komt nu weer onvermijdelijk onder in vloed van die vreemde sfeer die ont staat als Duitse mannen in „kame raadschap" in een leger bijeen zijn. Vice-admiraal Helmuth Heye Het opmerkelijke is, dat waar schijnlijk niemand-in-het-bijzonder voor deze ontwikkeling verantwoor delijk kan worden gesteld. Over de gevolgen hiervan houden insiders zich op de vlakte. Zolang de Bun deswehr een onderdeel van de NAVO zolang de Duitse grondwet niet de door Heye gesignaleerde of ficiers- en onderofficiersgeest. Heye zelf was in de tweede wereldoorlog commandant van een uit vrijwilli gers bestaande elitegroep, die in klei ne onderzeeboten en zogenaamde ..t'chnellboote" langs de Europese kusten opereerde. Voortgekomen uit een geslacht van soldaten en zee vaarders ontving de familie president Hindenburg aan huis en Heye's vader was enige tijd chef van de Duitse legerleiding. Hij werd met het rid derkruis gedecoreerd en hij was kor te tijd commandant van de „Admi raal Hipper" «zwaar slagschip), die een rol speelde bij de invasie van Fitler in Noorwegen. Van 1953 tot 1961 was Heye voor de CDU lid van de bondsdag. Zijn benoeming tot „Wehrbeauftragte" ge schiedde met de volledige instem ming van de sociaal-democratische oppositie. Alarmerend De alarmkreet van Heye is door de Westduitse kranten onder vette koppen gepubliceerd. De wyze waar op de parlementaire commissaris de zaak onder de aandacht van het pu bliek heeft gebracht vindt zeker geen algemene instemming, maar een deel van de pers acht het parlement hier aan voor een groot deel schuldig. De klacht van Heye is alarmerend, want zy is niet geuit door de eerste de beste, maar door een man die op grond van zyn ervaring en eigen waarneming beter dan wie ook een oordeel kan vellen. „Niet het geval- Heye moet het onderwerp van een debat worden, maar zyn kritiek in welke vorm die ook geuit is", zo schrijft de onafhankelijke „Frank furter Neue Presse". De links-liberale „Frankfurter Rundschau" vindt het verontrustend „dat de waarschuwingen van Heye zo weinig weerklank hebben gevon den bij de verantwoordelijke politici en dat de pers opnieuw een taak moet gaan vervullen die normaal bij het parlement ligt" De onafhankelijk-socialistische „Suddeutsche Zeitungrneenrt. dat nu moet blijken dat net het parle ment ernst is met het toezicht op het leger. De vraag of Heye wel de juiste weg heeft gekozen om te protesteren moet niet op het eerste plan komen, aldus het blad. Terwijl de liberale „Frankfurter Allgemeine Zeitung" zich afvraagt, of de door de parle mentaire commissaris gekozen ma nier op zichzelf niet enige bezwaren heeft, schrijft ook de links-liberale „Neue Ruhr Zeitung". dat dit slechts van secundair belang is. „Als de Bundeswehr zich tot een staat in de staat ontwikkelt wordt het grondbe- ginsel van de rol van het leger in een democratische staat geschon den", zo meent deze krant. Verbod treft Ned. Handelmij in Singapore (Van onze A'damse correspondent) „Het is een misverstand", zei de hoofddirectie van de Nederlandsche Handel Maatschappij, toen wij haar vroegen wat zy dacht van het ver bod, dat de regering van Singapore haar had opgelegd. Haar lokale agentschap mag nu alleen nog ster ling en daarvan afgeleide valuta ver handelen. Andere buitenlandse valu tatransacties zyn niet toegestaan. „Het is een misverstand tussen de lokale directeur, de heer P. T. A. van Gelder, en de exchange com mission van de staat", zegt men in Amsterdam. „De zaak heeft geen en- de actie voortvloeit uit recente Ne derlandse activiteit met betrekking tot een bepaald handelsinitiatief in Indonesië. Zij zeiden dat Indonesi sche handelsvertegenwoordigers in Londen kort geleden naar Amster dam zijn overgeplaatst in verband met de verbetering in de handelsbe trekkingen met Nederland. Indonesië proclameerde verleden jaar september een handelsboycot tegen Maleisië en aangenomen wordt dat de maatregel tegen deze Neder landse Bank een vergeldingsmaatre- is. Vermoedelijk op voorstel van de Centrale Regering. De plaatsvervangend controleur op buitenlandse valuta, de heer Low Kok Peng, zei op een verzoek om commentaar: „Het is een gevoelige zaak en ik ben niet bereid er iets over te zeg gen". De heer Van Gelder zei geen idee te hebben, wat er nu precies m de hand is. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken was van de maatregel op de hoogte, maar was op dit moment niet gemoeid in wat ezen een particuliere zaak is. De Indonesische president Soekarno (midden) en de presi dent van de Philippijnen Maca- pagal (rechts op de bank) in ge sprek met de Philippijnse VN- Lopez (staande links) tijdens de onderhande lingen in Tokio over de proble men rond de Maleisische Fede ratie. Ook Rockefeller achter Scrauton Nelson Rockefeller, gouverneur van New York, die zich beschikbaar had gesteld als Republikeins kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft meegedeeld dat hy niet meer naar het presidentschap streeft, doch dat hy zyn volledige steun zal geven aan gouverneur Scranton van Penn- sylvanië. Laatstgenoemde heeft zich, als bekend, kandidaat gesteld in een poging om de opmars van de zeer rechtse senator Goldwater naar het kandidaatschap der Republikeinse partij te stuiten. Eerder had de oud- vice-president der V.S. Nixon een soortgelijke verklaring afgelegd. Tenminste tien slachtoffers Een aardbeving, die in kracht gata, Jamagata en Akita getrof- gelijk stond met de schokken welke in 1923 Tokio troffen en waarbij toen 143.000 doden vie len, heeft vandaag de drie Noordjapanse provincies Nii- Chroesjtsjow in Denemarken Premier Chroesjtsjow is vanoch tend in de Deense hoofdstad Kopen hagen aangekomen. De Russische leider brengt een vijfdaags bezoek aan Denemarken als eerste land op zijn reis van achttien dagen door Scandinavië. De Russische premier en zijn echt genote, die de reis per schip maak ten; zetten om tien uur voet op Deense bodem, waar zij door pre mier Krag werden begroet. Nadat de volksliederen waren ge speeld weerklonken 21 saluutschoten. Alle schepen in de haven waren met vlaggen getooid. Het gezelschap be gaf zich vervolgens naar het hotel waar de Russische gasten logeren. Chroesjtsjow is gedurende zijn verblijf in Denemarken omgeven door een dubbele ring politie mannen. De 671 journalisten, die het bezoek verslaan, mogen binnen de buitenste gordel komen, slechts eni ge uitverkorenen mogen een beetje dichter bij komen. In de gebouwen die uitzicht geven op de toegangen van het hotel Ro yal, in het centrum van Kopenha gen, zijn in de nacht van zondag op maandag machinegeweren opgesteld. De vierduizend politiemannen die op de been zijn willen een moord van het type-Kennedy voorkomen. Het voedsel dat het Sowjetrussische gezelschap zal nuttigen, zal worden gecontroleerd doorf unctionarissen van de openbare gezondsheidszorg. Tot nu toe zijn er geen tekenen die er op duiden dat de politie meer zal moeten doen dan toezien. In zeven Amerikaanse staten rijden geen treinen meer tengevolge van een staking van remmers en wisselwachters, die zich gisteren tot zes spoor wegmaatschappijen heeft uitgebreid. Er zijn vijfduizend man in staking, waardoor Nebraska, Kansas, Missouri, Oklahoma, Arkansas. Texas en Louisiana van treinverkeer zyn verstoken. In verscheidene van deze staten is de korenoogst in volle gang. Onophoudelijke regen verhindert, dat het graan in de open lucht blijft liggen en zo snel mogelijk per trein naar de silo's gebracht moet worden. Duurt de staking voort, dan betekent dit een ramp voor de graanoogst. In Texas en Missouri heeft het stakende spoor wegpersoneel van een federale rechtbank opdracht gekregen het werk on middellijk te hervatten. fen. Volgens de eerste berichten zijn er ongeveer tien doden te betreuren. Uit de ruïnes van een kleuterschool in Tsoeroeoka borg men de lichamen van twee kinderen. Vijftien andere kleu ters werden met verwondingen uit de puinhopen gered. plaatselijke tijd. d. ochtend Ned. tijd. In de stad Nügita braken branden uit en een gashou der spatte uiteen. De Sjinano ver oorzaakte overstromingen doordat op vele plaatsen grote stukken land in de rivier zakten. Een aantal bruggen stortte in en in de wegen versche nen scheuren. Uit Akita wordt melding gemaakt van twee doden als gevolg van val lend gesteente. In Nagano kwamen twee mensen onder een omvallende boom om het leven. Volgens meteorologische stations lag het epicentrum van de beving 270 kilometer noordwestelijk van de aan de Japanse Zee gelegen Tojama- baai. Zweden en Prinses Margriet bij de ope ning van het Holland Festival in het Scheveningse Kurhaus. Links mr. H. j. Reinink. voor zitter van het Holland Festival rechts burgemeester mr. H. A M. T. Kolfschoten van Den Nederland op de zesde plaats De Beheersraad van het speciale fonds van de Verenigde Naties voor hulp aan ontwikkelingslanden is gis teren in Scheveningen byeen geko men voor de twaalfde vergadering. Het is voor de eerste keer dat dit buiten het hoofdkwartier van de Verenigde Naties in New York ge beurt. De bijeenkomst zal tot volgen de week maandag duren. De voorzitter van de Beheersraad, de Mexicaan Daniel Cosio Villegas, gaf eerst het woord aan de Neder landse staatssecretaris van Buiten landse Zaken, dr. Ia N Th. Diepen horst en daarna aan de directeur, dé Amerikaan Paul Hoffman. die het inneemt onder de landen die bijdragen aan het fonds. De direc teur bracht na hem hulde aan Ne derland voor de bijdrage die het le vert. Nederland neemt namelijk op de lijst van contributanten de zesde plaats in. Op het ogenblik zijn ongeveer 250 projecten in uitvoering in meer d&n 100 ontwikkelingslanden. De grens van de Bogaerswoningen Is verhoogd van f 14.000 tot f 16.000. Bovendien kan voor deze woningen een bijdrage van gemiddeld ruim f 1000.- worden verleend. Dit blijkt uit mede delingen van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid. Voortaan kan dus ryksgoedkeuring worden verleend als de aannemings som ten hoogste 16.000 gulden be draagt. De voorwaarden, waaronder de zgn. Bogaers-woningen tot uitvoe ring kunnen komen blijven ongewij zigd van kracht Dit betekent onder meer, dat zy op beperkte schaal kunnen worden gebouwd, indien een plaatselijke aannemer geen of voldoende werk onderhanden heeft en het eigen woningen voor inwo ners van voornamelijk kleinere ge meente betreft. De minister meent dat de bouw van eenvoudige doch kwalitatief ver antwoorde woningen in de ongesub sidieerde sector op acceptabele wijze blijkt aan te slaan. Hij heeft tot verhoging van de grens besloten om hierdoor on hierdoor onder meer het kwaliteitsaspect een nog duidelij ker accent te geven. By deze verhoging is tevens reke ning gehouden met een zekere stij ging van de bouwkosten sedert het van kracht worden van de regeling in september 1963. Verder heeft minister Bogaers „als eerste stap op weg naar verruiming van de maatregelen die het eigen- woningbezit bevorderen" besloten dat een bijdrage-ineens, die gemiddeld ruim f 1000,- bedraagt, kan worden verleend. Chinese generaal van post ontheven De bevelhebber van de Chinese troepen in Tibet, generaal Tsjan Ko-hwa, is van zyn post ontheven op verdenking van Russische sym- pathiëen, zo meldt de „Times of India' Het blad vernam in welinge lichte kringen, dat de Chinezen tot etn nieuwe zuivering in Tibet zyn orergegaan. («eneraal Tsjan Ko-hwa zou af- viizend hebben gestaan tegen de in voering van volkscommunes in Tibet. De Chinezen hebben het land ver deeld in 73 districten en 22.000 coö peraties, die onder militair gezag J^Seet U graag of Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten in c braadpan en bet is klaar. S/echts f f,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank. Bovendien kunnen de gemeentebe sturen een garantie tot 90 van de netto-stichtingskosten verlenen. Deze faciliteiten kunnen worden toe gekend voor woningen, die na 30 juni 1963 in uitvoering werden ge nomen. De bijdrage en de garantie moeten byeen der bemiddelende or ganen worden aangevraagd. Neem geen risico...verf met De verf met flexabiliteit* "extra speling voor de doe-hetzetar f Uit het Leidsch Dagblad van 16 Junij 1864 4 Bij de opening der stem- f briefjes tot verkiezing van een lid voor de 2de Kamer der St. Generaal voor Leiden is gebleken dat verkozen is 4 Mr R. J. Graaf Schimmel- 4 penninck met 1003 geldige 4 stemmen. 4 Te Bommel brak boven 4 de stad een geweldig onweer 4 los. Twee varensgezellen wa- 4 ren in het veerhuisje gevlugt 4 doch nauwelijks binnen wer- 4 den zij door den bliksem ge- troffen; het houten huisje f bleef ongedeerd.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1