Njords twee met stuurman uiterst snel op Bosbaan Alkmaar toch naar de eerste divisie Sporttoto DE ARB/AMSTELWEDSTRIJDEN Fred Hansen springt met polsstok 5.23 m Fel duel bij achten Professor Jongbloed keek in sporttoekomst Vreugde in Den Haagverdriet in Nijmegen Opgericht 1 maart 1860 Maandag IS juni 1964 Vierde blad no. 31286 De uitslagen van de voetbalwed strijden die gelden voor do sporttoto van deze week luiden: CWPurmersteyn 30 ChevremontQuick *20 12 PurmersteynCVV 12 Quick *20Chevremont 20 FeijenoordHertha 11 DWSEintracht Br 40 EnschedeKaiserslautem 02 SaarbrückenNAC 22 Chaux de FondsBazel 20 LuzernServette 10 SchaffhausenCantonal 22 ZürichBiel 52 GrenchenGrasshoppers 32 Juist ingevuld zag het totoformu lier er als volgt^uit13 11 De cijfers voor de sporttoto zijn: Deelnemers: 252.867; eerste prijs: f 53.950,tweede prijs f 35.965, Goaltips: deelnemers: 141.986; eer ste, tweede en derde prijs elk f 13.380. De juiste kolom voor de goaltips was: 65—66311. Er waren zon dagavond nog geen meldingen van prijswinnaars. Wereldrecord voor Christine Caron op 100 meter rugslag (Van onze roeimedewerker) Het slot' en hoofdnummer van de A.R.D./ Amstelwedstrijden op de verbrede Bosbaan, de acht, heeft een uiterst fel boord aan boordge' vecht te zien gegeven. Van start tot finish lagen Triton II en Aegir naast elkaar, slechts voor diegenen, die er vlak naast meereden was te zien wie voorlag. Dan wonnen de Utrechters weer één of twee meter terrein, dan kwamen de Groningers weer iets voor. Gedurende de hele race was het verschil niet meer dan een paar meter. Voor de toeschouwers, die op iets groter afstand stonden was de overwinning van Tri ton alleen maar waar te nemen aan de opge stoken armen van de Utrechtse stuurman. Een beeld van de heftige strijd in de twee met stuurman. Njord op de voorgrondheeft een kleine voorsprong op Ne- reus en zal deze tot de finish toe behouden. Njord vestigde in deze race een nieuw baanrecord met een tijd van 7.18.8. Nederlaag van Gerda Kraan op 800 meter Voor het eerst sinds Jaxen heeft Gerda Kraan, de Europese kampi oene op de 800 meter, een nederlaag op haar specialiteit moeten incasse ren. Zaterdag tijdens internationale atletiekwedstrijden in Munster, die by een temperatuur van dertig gra den werden gehouden, won de Fran- caise Maryvonne Dupureur in 2 mi nuten en 4.9 seconden. Gerda bezette in 2.07 (haar beste seizoen presta tie) de tweede plaats. Janny van Eyck-Vos eindigde in 2.09.6 als vyf- de. De enige Nederlandse zege kwam op naam van de jonge Amsterdam se Hilda van Doorn, die in de twee de serie van de 400 meter een tijd van 55.1 sec liet afdrukken. In de eerste serie ging de zege naar de Britse Joy Grieveson, die een tyd van 54. noteerde. Joke Bijleveld kwam voor het eerst dit seizoen boven de zes me ter. De Haagse atlete eindigde met 6 02 meter als derde achter de Duitse Helga Hoffman (6.26 m.) en de Brit- Parking (6,11 m) de hoofdklasse A van de KNLTB, Het Nederlands honkbal negen tal heeft zaterdagmiddag op het veld van HCAW in Bussum met 31 gewonnen van de Wies- baden Flyers, een in West-Duitsland gelegerd Amerikaans militair team. Roeiploegen naar Wedau Aan de sterk bezette interna tionale roeiwedstrjjden, die za terdag en zondag a.s. op de Wedaubaan te Duisburg worden gehouden, zullen niet minder dan 26 Nederlandse ploegen af komstig uit tien verenigingen deelnemen. In totaal komen 287 M teams uit acht landen Bel- gië, Denemarken, Engeland, Ne- j derland, Italië, Oostenrijk, Zwit- seriand en Duitsland aan de start van deze wedstrijden, die M het bestuur van de Nederlandse j Roeibond van groot belang acht voor de selectie van de Neder- j landse ploegen die zullen uitko- I men in de Europese kampioen schappen van Amsterdam en de Olympische roei-regatte van ij! Tokio. Het Amsterdamse Nereus schreef tien ploegen in. RIC, Argo, Willem 3, de Delftsche j Sport, De Hunze, Njord en Po- seidon allen twee. Voorts gaat i! er één team van Amsterdam vier zonder stuurman en één van het Rotterdamse Nautilus i een dubbel twee naar Duis- j! burg. Van de Nederlandse top- roeiers zal Rob Groen ontbre ken. De Aegir-skiffeur zal het u komende weekeinde namelijk lil uitkomen eniging. Njord vaardigt naar de Twee met en de Twe stuurman af. Nieuw wereldrecord Sterl s. roeien De eerstejaarsploeg van Triton, die ook op de Varsity sterk roeien te zien heeft gegeven, ging juichend terug. De Groningers, die 1/10 seconde langer over de twee kilometer had den gedaan, verdwenen zwijgend naar de kleedkamer. Nereus' eerste jaars, zo succesvol op de „Head of the River" en Hollandia, kwamen er niet aan te pas en werden derde voor de tweedejaarsacht van Triton. Ver achter kwamen Nereus n en Pro teus. De tijd van de winnende acht, 6.15.7 is een zeer goede prestatie voor een nieuwelingenploeg. De weersom standigheden waren tydens het hoofdnummer niet ideaal. Er viel net een flinke bui, overigens de enige die in dit fraaie roeiweekeinde de roeiers afkoelde. Rietkraag Zwaarder CHRISTINE CARON De Fran^aise Christine Caron heeft zondag bij zwemwedstrijden in Parijs hei wereld- en Europees record op de 1»0 meter rugslag verbeterd en ge- luacht op 1 min. 08.6 sec. Het oude record stond sinds 28 juni van het vorig jaar op naam van de Ameri kaanse Donna de Varona, die bij wedstrijden in Los Angeles een tijd van 1.08.9 maakte. Christine Caron, die op 23 juni van het vorig jaar de eerste Europese zwemster werd. die de 100 meter rug slag aflegde binnen de 1 min. 10 seconden (1.09.8 tegenover het Euro pees record van 1.10.1 van Ria van Velsen) zwom vorige week deze af stand in 1.09.5. De 16-jarige Christine Caron zwom de nieuwe wereldrecordtijd van 1.08.6 tijdens het Criterium de L'ile de France in het zwemstadlon Georges Va lier ey. Ze had geen enkele concurrentie te duchten en keerde tien. 32.6 De verbrede bosbaan is zo goed als gereed. Op de finishtoren zitten de officials nog achter piastic in plaats van glas en de accommodatie is nog primitief, maar voor de roeiers maak; dat geen verschil. Het enige wat nog ontbreekt is een brede rietkraag langs de gehele oever. De vroeger bestaande is helaas ten offer geval len aan de graafwerkzaamheden. De golven van de volgboten blijven nu hinderlijk lang staan. De roeibaan is een bootlengte langer geworden om dat nu 2000 meter moet worden ge roeid, die worden opgenomen van punt tot punt en niet, zoals vroeger, van roer tot punt. De verbetering van het baanrecord door de twee met stuurman van Njord was daarom des te opmerke lijker. Dit record, dat in 1962 door de twee van Laga gevestigd was met een tijd van 7.28.0 werd door de Lei- denaars op 7.18.8 gebracht. De enorm felle eindspurt, die de Nereus-twee Wartena en Castelein sloeg, heeft zeker tot de prachtige recordverbetering van Koch en Bergsma, Njords oude twee, bijge dragen. In het begin van de race zag het er naar uit dat de Nereïden in het geheel geen rol zouden spelen. Hal verwege de baan was er ruim licht tussen de boten. In de laatste 500 meter kwamen de Amsterdammers zo gevaarlijk opzetten dat de Leidse studenten hun reserves tot op de bodem moesten aanspreken om voor te blijven. De voorsprong bil de finish bedroeg nog ternauwernood een halve lengte. Stuurman Klumperbeek. vorige week op Hollandia te licht bevonden, blijkt intussen, als wij het program ma moeten geloven, meer dan drie kilo te zijn aangekomen en plotseling 52 kg te wegen. De snelheid van de boot heeft daar niet van te lijden gehad. Zonder stuurman ging het de Leid se twee minder goed af. Zaterdag moest zij haar meerdere erkennen Dahmen en Jansen van Triton, die met 1,3 sec. verschil, in een tijd vai 7.16,7. van Njord wonnen. Zondag werd oude twee-zonder nog maals geroeid, nu met een sterke; veld. Boelen en Enters van Willem III, vorig jaar op de Europese kam pioenschappen goed voor zilver, ble ken ongenaakbaar. De te verwachten strijd in dit nummer bleef uit. Alleen Odink en Ritsema van Eek, de slagen van de Utrechtse Varsity vier konden het tempo van de Amsterdammers nog enigszins volgen en werden tweede. Njord werd derde. Triton II, ver achter vierde. De tyd van de winnaars was 7 minuten rond. De oude vier van Njord versloeg zaterdag in het ongestuurde nummer Nereus en zondag in het gestuurde Triton. De Triton ploeg was helaas verzwakt, door een aanvaring, vrij dagavond, waardoor boeg Odink ge wond werd. Zijn plaats werd nu ingenomen door Jansen, uit de twee zonder, die goed meekwam. Njord heeft de overwinning dan ook zeker niet cadeau gekregen. Vieren Zaterdagmiddag heelt professor dr. J. Jongbloed uit Utrecht tij dens een bijeenkoinst, ter viering van het 50-jarig bestaan van de vaardigheidsproeven van de NSF (vroeger NOC), een rede gehou den, waarin hij zijn gedachten uitte over de ontwikkeling van de lichamelijke vorming en de sport in de komende jaren. Professor Jongbloed verwacht dat over een halve eeuw de sport beoefening zo algemeen zal zijn, dat ook de overheid zal inzien hier te maken te hebben met een nationale aangelegenheid van de eerste rang. Algemene sportbe oefening zal over 50 jaar een le vensuiting zijn, als regel in de vorm van beweging. Alleen zal men moeten zorgen dat er vol doende plaats en gelegenheid is. De Utrechtse professor ziet over een 50-tal jaren twee groepen mensen die sport bedrijven: de grote massa die uitsluitend voor eigen bestwil en voor eigen ge noegen met een gemiddelde vaar digheid sport beoefent en de groep der enkelingen die naar topprestaties streven. Van ama teurs en profs zal men niet meer spreken aangezien deze niet meer zullen bestaan. Men zal het ge woon en logisch vinden dat som migen voor sportbeoefening be taling genieten. Professor Jongbloed ziet in ge dachten dat voetbal dan allang over de top heen zal zijn, dat hockey nooit zo populair zal wor den als voetbal en na een flinke opbloei uit de gratie zal zijn, dat lichte balspelen in velerlei vorm, atletiek en zwemmen, maar bo venal de wandelsport zal triom feren, simpelweg als vorm van be weging. tweede klasse waren voor de Delfte naren. Ook de lichte vier was voor Laga. De oude skiff was voor Groen van Aegir, die Alwin van Willem III en Blaisse van Nereus ruim achter zich liet. Het hoofdnummer bij de dames, de nieuwelingen dubbelvier, werd een zege voor DDS, op een lengte gevolgd door de Vliet. In het oude nummer waar Nereus de toon aangaf, zij het minder overtuigend en beslist ook minder mooi geroeid dan op Hol landia. waren de Delftse meisjes kansloos, en eindigden op de vierde plaats. De damesvier van Nautilus versloeg Die Lcythe met een lengte. Ruim daarachter finishte het Spaarne, dat op de Westelijke vóór de Leidse ploeg op de tweede plaats eindigde In het oude nummer was Nautilus ook aardig op dreef en wist door een goede eindspurt tot op 3'4 lengte achter Willem III te komen. Jeugdroeiers Oude Vier zonder: 1. Njord 6.25.1; 2. Nereus 6,30,3. Junior vier met: 1. Laga 6,58,-; 2. Proteus 7.06,3. Oude vier zonder: 1. Triton 7,16,7; 2. Njord 7.18.-. Junior acht: 1. Nereus 6.06,2; 2. Aegir 6.13.6. Nieuwelingen dubbel vier (hoofd nummer). 1. DDS 3,48,4; 2. De Vliet 3,51,0; 3. Viking 4,01,2. Zondag Heren: Oude vier met: 1. Njord 6,34,-; 2. Triton 6,37,3. Oude vier zonder: 1. Nereus 6,30,1. Oude skiff: 1. Rob Groen 7,10,8; 2. Max Alwin 7.20,5; 3. Steve Blaisse 7,24,2. Oude twee zonder stuurman: 1. Willem III 7,00,0; 2. Triton 7,05,7; 3. Njord 7,16,-. Nieuwelingen acht (hoofdnum mer»: 1. Triton II 6,15,7; 2. Aegir 6,15.8. Dames: oude dubbel twee: 1. Po seidon/Willem IH 3.39,7. Oude vier met stuurvrouw: 1. Wil lem III 3,43.3; 2. Nautilus 3,45,-; 3. Die Leythe 4,00,7. Oude skiff: 1. mej. De Hoog (Nau tilus) 4,06,7. Oude dubbel vier: 1. Nereus 3,29,6; 2. AlgO 3,32,5. BU de heren was de verenigln^s- prys voor Nereus. De Amsterdamse studenten behaalden evenals Triton 19V-2 punt waarna de aantallen over winningen van beide verenigingen beslissend zouden zijn. Zowel Nereus als Triton zegevierden in deze wed strijden echter vyf maal. Daardoor werd het aantal roeiers dat voor de overwinningen zorgden bepalend. Nereus dat met in totaal 25 roeiers Kruiver lijclt aan evenwichtsstoornis Feijenoord moest het in de inter - totowedstrijd tegen Hertha Berlijn opnieuw zonder Piet Kruiver doen. De midvoor van het Nederlands elf tal lijdt aan evenwichtsstoornis. Feijenoord ook, voegt onze Rotter damse correspondent er droog aan toe, want ondanks een groot over wicht speelden de roodwitten met moeite gelijk: 11 DWS bereikt dit weekeinde in de intertotocompetitie het beste resul taat. In het Olympisch Stadion speel den de Nederlandse kampioenen een uitstekende wedstrijd tegen Eintracht Braunschweig. De Duitse club, die de eerste ontmoeting met 2—0 had ge wonnen, werd nu met een 4-0 neder laag aan de kant gezet. Doelpunten van: Lenz, Hollander (2x) en Tem- mlng. NAC speelde in Saarbrücken 2—2 tegen de club van die naam en Sportclub Enschede verloor op eigen terrein met 0—2 van Kaiserslautem. vierende roeiers. Tydens de Amerikaanse universi teitskampioenschappen, die zaterdag in San Diego zijn gehouden heeft de 123-jarige Amerikaan Fred Hansen I het wereldrecord polsstokhoogsprin- verbeterd en gebracht op 5.23 heelkunde studeert, het wereldrecord dat met 5.20 op naam van John Pen- nel staat, al geëvenaard. John Pennel bleef zaterdag in San Diego tot 5.20 meter in de strjjd, waarna een val hem belette verder te springen. Hy werd ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Tussen de „grote" nummers door hebben ook de jeugdroeiers hun beste krachten gegeven. Vooral In de gladde nummers was veel aantrek kelijks te zien. Men ziet hier dezelfde tendens als bij de volwassenen: de overnaadse boottypen gaan er steeds meer uit. De Leytheskiffeur Rijk Luyendük, die al veel overnaadse blikken heeft en er ook hier weer één aan zijn verzameling toevoegde, ach ten we technisch zeer wel in staat het eens „glad" te proberen. Ook al uit sportiviteitsoverwegingen vinden wU dat in de overnaadse nummers, die er slechts zijn voor de onervaren beginnelingen, steeds weer anderen een kans moeten krijgen. Aan de Amstel en de Amsterdamse Roeibond lof voor de organisatie. Over twee weken zal het heel wat moeilijker zijn alles zo vlot te laten verlopen, want het aantal aanmel dingen voor de Koninklyke Holland- bekerwedstrijden lijkt nu al alles wat ooit op de Bosbaan vertoond ls te gaan overtreffen. Uitslagen De voornaamste uitslagen zyn. Heren: oude twee met: 1. Njord 7.18.8 (nieuw baanrecord); 2. Nereus 7.19.6. Junior skiff: 1. Blaisse (Nereus) 7.17,2. Voetbaluitslagen KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND CVVPurmersteijn 30 ChèvremontQuick '20 12 Purmersteijn—CVV 1—2 Quick '20Chèvremont 20 CVV 6 6 0 0 12 16— 3 Quick '20 8 6 0 2 12 14—14 Chèvremont 6402 8 119 WW 6 2 2 2 6 13— 9 Purmersteyn 8 0 17 111—20 Vlissingen 6 0 15 1 616 DISTRICTSBEKER DonkDubbeldam 4I OOVV—VUC 3—2 DCVAlblasserdam 3—5 RoodenburgTediro 21 HBS—LFC 1—2 SlikkerveerESDO 13 PapendrechtEDS 3—0 LugdunumDe Musschen 23 (na verlenging) Zaterdagvoetbal 2DE RONDE KNVB-BEKER Die HagheQuick Boys 13 ARCOegstgeest 40 Ter LeedeRouwkoop 3—2 RCL—Desto 1—0 Rijnsburgse BoysDe Lier72 Lisser BoysNieuw Lekkerland 0—2 Zwartemeer verliest van Roda JC Niet Zwartemeer, dat slechts één punt nodig had, doch Alkmaar de kampioen van de tweede divisie A zal volgend seizoen in de eerste divisie uitkomen. Dat was de grote verrassing van de gisteravond in Den Haag en Nymegen gespeelde wedstrijden AlkmaarHermes DVS en Roda JCZwartemeer. Een rassing, die als een bom terecht kwam tussen het op het ADO-ter- reln tesamen gestroomde Alkmaarse publiek, dat samen met vele Hagenaars na de wedstrijd tegen ss, die met ileef wacht s dat Z - door de 1 werd. Dat Zwartemeer met 10 achterstond in Nymegen was op de tribune een publiek geheim. Voor de grote massa en voor de spelers in het bijzonder was het onbekend. Bij ADO ging men uit van de goede gedachte, dat het onsportief was tydens de wed strijd tussenstanden bekend te ma ken. Een fatsoen tussen haakjes dat tydens de competitie niet overal in acht werd genomen. Alkmaar had echter deze wetenschap niet nodig om in de wedstrijd tegen hand te houden. De Schiedammers daarentegen deden volledig hun sportieve plicht om een overwinning van Alkmaar te voorkomen. Hei was vooral doelman i'hie (vraag prijs f. 100.000.—die o.a. rechts buiten Wim Visser enkele fraaie kansen voor de neus wegkaapte. In de 37ste minuut moest hy echter zwichten voor Hanek, die de bal op de borst opving en toen inschoot en in de vierde minuut na de rust zag eindelijk rechtsbuiten Visser, gelan ceerd door linkshalf Tesseaar, zyn kans schoon: 20. Kerklaan wist toen nog wel de ach terstand tot 21 te reduceren, maar een zwaar verdedigend Alkmaar hield de Schiedammers verder op Verslagenheid Onstuimige vreugde op het ADO-ter- rein waar 14.000 toeschouwers waren doffe verslagenheid in de Goffert onder de Drenten, die van de 12.000 kijkers een flink contin gent uitmaakten. de Waalbrug kwamen vele Drenten een kwartier, sommigen wel ten half uur te laat by de wedstrijd, zy zagen toen nog wel, dat de stand nog 00 was, doch moesten van anderen horen, hoe het een dub beltje op zjjn kant was geweest. In de twintigste minuut had namelijk Ummels doelman Boxem In moei lijkheden gebracht met een schot, dat hy als voorzet bedoeld had. Boxem wist met kunst en vliegwerk nog wel de bal te bemachtigen, doch velen hadden gezien, dat dit over de doeliyn gebeurde. Leo Hom, die er niet zo goed kyk op had. Het echter doorspelen. Zo kwam de rust met 00. Een aanval van Alkmaar op het doel van Hermes DVS. waarbij de bal wordt vergeten daarna ging de worste- Een half i I llng zo verder, meti dedigend Zwartemeer en een fel aanvallend Roda Sport. Dit beeld was de Drentse toeschouwers ech ter vertrouwd en zu hoopten op een herhaling van het wonder, dat Zwartemeer zo ver op de ladder naar het succes had gebracht. Een kwartier voor het einde schoot echter de Limburgse midvoor Van Lier, door een woud van Drentse benen hard In: 10. Dit was het sein voor Zwartemeer om het 4-2-4- systeem los t« laten en alles op de aanval te zetten. Met tien man kwa men de Klazienaveners voor het Limburgse doel, doch door de zenu wen bleef de gelykmaker achter wege. Roosken presteerde het zelfs voor een leeg doel naast te schie ten. In de allerlaatste seconde bracht Van Lier de stand nog op 20. Na dit dramatische doelpunt werd niet meer afgetrapt. Eindstand promotiecompetitie: Alkmaar 3 2 0 1 4 Zwartemeer 3 2 0 1 4 Roda JC 3 1113 Hermes DVS 3 0 12 1 6—6 4—3 5—4 Aangezien Alkmaar in de gewone competitie Zwartemeer xchter zich heeft gelaten, gaat de Noordhol landse club over naar de eerste

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7