kunst ZAL SCHILDER GLAZOENOW NU ERKENNING KRIJGEN? BINNENKORT GEBREK AAN GOEDE PIANOSTEMMERS? E.M.S. cultuurprijzen in Kurhaus uitgereikt KOSTEN VAN BELASTING HERZIENING Mensonwaardig systeem van onderdrukking Nog twaalfduizend politieke gevangenen in ORGELCONCERT VAN LAAR GER. KERK HAZERSWOUDE Opgericht 1 maart 1860 Maandag 15 juni 1964 Derde blad no. 31286 Na zeven jaar eindelijk tentoonstelling te Leningrad Advertentie Na een strijd van zeven jaar tegen de Russische schilderkunst heeft de veelbesproken Russische schilder Ilja Glazoenow het recht verworven een tentoonstelling van zijn onorthodoxe werken te houden. De 34-jarige schilder, die sinds zijn afstuderen aan de kunstaca demie te Leningrad in 1957 op de „zwarte lijst" van de Schilders unie staat, opent vandaag een tentoonstelling van zijn werk in de „Manege-hal" van Leningrad. De Unie heeft zijn aanvragen voor een lidmaatschap steeds af gewezen en hem ook het recht tot exposeren geweigerd. Steun Glazoenow In literaire kringen steun. Het weekblad Ogonek (Vlammetje) en Literatoernaja Gazjeta, beide ver maard om hun liberale houding, hebben lovende artikelen aan /yn werk gewyd. Van verscheidene uitgevers heeft hy opdracht gekregen boeken met een historisch thema te illustreren. Het blUft echter de vraag of hy voldoende publieke steun kan ver werven om de vijandige houding van de Schildersunie te overwinnen en officieel als Sowjet-kunstenaar te worden aanvaard. UA#tjg bruining rlOV1 en bescherming Piomaderm f2.95 Première Brittens Curlen River Dit weekeinde is in Engeland de nieuwe opera van de hand van Benjamin Britten in premiè re gegaan. Curlew River, ge ïnspireerd op een 15de eeuws Japans lyrisch drama. Curlew River is het hoogtepunt van het lopende Aldeburgh Festival en zal in het Holland-Festival ook in Amsterdam en Den Haag worden opgevoerd. Katerina Foertsewa, de populaire minister vam Cultuur, heeft echter beslist dat het publiek een laatste stem moet hebben in het geschil tus sen Glazoenow en de schildersunie. Zy gaf de kunstenaar toestemming om 200 werken te exposeren in de hal. die sinds de vorige eeuw de naam „hal van de afgewezenen" draagt vanwege de Franse impressio nisten, die daar hun eigen expositie ruimte moesten huren. Na afloop van de tentoonstelling vrijdag zal het publiek zijn mening worden gewaagd over de kunst van Glazoenow. De schilder haalde zich in 1957 het misnoegen van de autoriteiten en collega's op de hals toen hij op zijn eerste en enige tentoonstelling een niet-realistisch naaktportret ver toonde. Hij heeft daarna alleen nog maar in het buitenland emplooi kun nen vinden, waar hij vooral in Italië en Polen groot succes had. De Russische schildersunie werd toen beheerst door Stalins favoriet, Alexander Gerasimow. die zich in rijn werk voornamelijk bezig hield met het uitbeelden van „heldhaftige Russische leiders en vrolijke arbei- Decadent? Glazoenow, die noch abstract, noch naturalistisch schildert, werd afge wezen omdat zijn kunst „decadent", „pessimistisch" j t officiële nUS. Ik ben geen professionele optimist en' ook geen pessimist", zo verklaarde Glazoenow in een interview. „Ik ge loof in het-navolgen va n de beste tradities van de Russische kunst, waarvan de grondslag werd gelegd Hl dooi- de ikoonschilders". Hy haalde met graagte de woor den van de schrijver Fedor Dosto- jewski aan, dieg ezegd heeft: „Rea lisme is geen weerspiegeling van de buitenwereld, maar een uiting van de wereld in de mens. Het is de strijd tussen de goede en slechte idee en bet slagveld is het mensenhart Hiermee verwierp Glazoenow duide lijk de fotografische styi en het dficiële optimisme van vele „goed keurde" Russische schilders. We Glazoenow daarentegen is oncon Tentioneel in de uitbeelding van historische personen als Iwan de Verschrikkelijke Dostojewski. Hij Luisterspel NRU Mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de Ned. Radio Unie heeft zaterdag ochtend te Hilversum in de NCRV- ïtudlo de prijzen uitgereikt van de wedstrijd in het schreven van een hoorspel. Ingevolge een resolutie van de 12e conferentie der Nederlandse letteren, werd door de Ned. Radio l'nie. in samenwerking met de Bel gische Radio en Televisie (BRT) een jury benoemd. Een eerste prijs werd niet toegekend. Een tweede en derde gingen naar mevrouw Liana Bruylants te Antwerpen 1250,-) voor haar hoorspel „Vreemde aan bidding" en aan de heer H. A. Spar- reboom te Den Haag (f 750,-) voor het luisterspel „Zielen op drift". Er waren in totaal 117 inzendin gen, waarvan 29 uit België horst, voorzitster, mevrouw C. van der Bos—Mulder en de heren Mar cel Koole, Jan van Herpen. Ary van Nierop, Jos de Haes en Frans Rog gen. De eerste secretaris van de Bel gische ambassade in Den Haag en belast met de culturele aangelegen heden. dr. C. L. Clerckx, woonde de prijsuitreiking bij. Overdracht ramen Oude kerk Delft Deze ramen zyn geen ijdele >oi foch wufte sier, maar leggen ee £?- tuigenis af van de tyd, Kerk te Delft, gebrandschilderde ramen, die door hem zijn vervaardigd, aan de kerk- toogdy der N.H. gemeente werden overgedragen. Deze ramen waren geschonken door particulieren en een tombinatie van Delftse industrieën. De glazenier, die een toelichting op de ramen gaf, zei voorts, dat hij met liefde en toewijding de rijpere Jaren van zijn leven in dienst heeft gesteld van dit getuigenis. Tenslotte tel hij: „in alle ootmoed laat ik mijn geesteskinderen hier na en daarbij richt ik een terugblik op de acht Jaren, die vol kommernis en vreugde fcjjn geweest". (In deze acht jaren pjji gebracht) VOCALISTENCURSUS TE VUGHT GEOPEND De Staatssecretaris van O., K. en W. frs. L. J. M. van de Laar, zal zon dagmiddag 28 juni de derde interna tionale zomercursus voor vocalisten openen, die tot 18 juli wordt gehou- [n den op het landgoed Huize Bergen to Vught. dit Voor deze cursus die onder auspi ciën van de stichting ,,'s-Hertogen- tosch muziekstad" wordt belegd, «ebben zich 23 zangers en zangeres- «n waarbij 10 Nederlanders Jan acht verschillende nationalitei ten aangemeld. Tijdens de interpre tatiecursus zullen doceren Clara mlT„ Ebers (Hamburg), Janine Micheau Brtf Ns) en Herman Schey (Amster- 171 fe»>. tracht het innerlijk leven van de modellen op het doek te brengen, wat duidelijk tot uiting komt in zijn portretten van Gina Lollobrigida, Joeri Gagarin en de Amerikaan Eric Johnston. Volgens hem heeft iedere kunstenaar recht op individualisme en een eerlijke uiting van zijn ideeën. Vergadering K.N.T.V. In zijn openingsrede voor de zaterdag in Haarlem gehouden 84ste algemene ledenvergadering der (89-jarige) Kon. Ned. Toonkunstenaars Vereniging (KNTV) heeft de algemeen voor zitter, prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, aandacht gevraagd voor „een groep belangrijke medewerkers van de toonkunstenaar: „de pianostemmers". Hij zei te vrezen dat dit onmisbare beroep dat in het algemeen slecht geohonreerd wordt en gespeend is van so ciale zekerheden, dusdanig onaantrekkelijk kan worden dat er een gebrek aan bekwame stemmers kan ontstaan. De voorzitter bepleitte opleiding van stemmers aan de conservatoria en „piano stemmen" te maken tot een verplicht bijvak voor pianisten. SINT LUCASMEDAILLE VOOR SCHILDER MOOLHUIZEN Aan de Amsterdamse kunstschilder ir. J. J. Moolhuizen is zaterdag avond de jaarlijkse Sint Lucas me daille uitgereikt tijdens de opening der expositie van werken van leden der gelijknamige vereniging in de we vleugel van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Deze ten toonstelling duurt t/m 5 juli. Advertentie Eveneens een onbevredigende posi tie noemde de voorzitter die van de kerkmusicus. Men staat hier tegen over een onoverzienlijke hoeveelheid van vrijwel geheel zelfstandige kerk besturen. Hij deed een beroep op de predikanten om bij hun gemeenten begrip te wekken voor het essen tiële aandeel dat de muziek in de eredienst heeft. Na voorbeelden te hebben gege ven van de overlast die musici en hun buren elkaar over en weer aan doen, waarbij bedreigingen tegen en zelfs aanslagen op musici werden aangehaald, betoogde prof. Bernet Kempers nogmaals de dringende noodzaak om niet alleen ateliers voor geluidloze beroepen, maar in gelijke mate geluiddichte studio's voor de toonkunstenaars te bouwen. Tenslotte gaf de voorzitter uiting aan zün grote bezorgdheid over het terugdringen van de z.g. expressie vakken (muziek, tekenen, handen arbeid) ten gunste van de exacte vakken in het schoolonderwijs. Met e toonde hy zich bezorgd over de vermindering van de muziekuren op de kweekscholen. De onderwyzer WE GAAN! WEER NAAR BUITEN Wetenswaardigheden over de buitenlucht neemt voor de muzikaliteit van een volk een sleutelpositie in. Hy deed een beroep op de minister van O. K. en W. mede te werken tot „behoud van de zo moeizaam veroverde po sitie der expressie-vakken op de scholen en kweekscholen, opdat de mens van de toekomst meer zou zjjn dan een vaardige bediender van computors". Hoogtepunt: Zizi Jeanmaire In het Kurhaus te Scheveningen zü'n zaterdagavond door de heer Zwols- man de E-M.S.-cultuurprijzen 1964 officieel uitgereikt. De pianist Wil Brons, de schilder Joop van Meel en de choreografen Rudi van Dantzig en Hans van Maanen kregen echter slechts het rapport van de jury in handen. De geldpryzen ad f 10.000,- zullen in onderling overleg en in gedeelten worden overgemaakt. „Het is namelijk de bedoeling", zo zei de heer R. Zwolsman, dat dit geld daadwerkelijk aan het beoogde doel, nameiyk een studie in Frankrijk, wordt besteed. De heer Zwolsman zei voorts, dat hij hoopte, dat de EMS nog vele jaren voort zal kunnen gaan door het toekennen van prijzen aan jonge Nede;rlandse kunstenaars de kunst te stimuleren en tevens de zorgen van de minister van Financiën te verlichten. Hij zou het toejuichen wanneer andere particuliere instel lingen het gegeven voorbeeld wilden volgen. Hij dankte de resp. jury's, die ondanks de korte tijd van voor bereiding een beslissing hadden dur ven nemen en sprak zijn erkentelijk heid uit jegens de overheid, die grote belangstelling had getoond. Onder de talrijke genodigden be vonden zich vijf staatssecretarissen, onder wie de Staatsseci-etaris van O.. K. en W.. drs. L. J. M. van de Laar. Voorts waren de ambassadeurs van Frankrijk, Argentinië, Brazilië, Chili, Portugal en Spanje aanwezig alsmede de burgemeester van Parijs, de heer Aubertin. Naast persoonlijk heden uit de Parijse bankiers- en architectenwereld, was ook de we reld van de kunst goed vertegen woordigd. De prijsuitreiking vond dan ook plaats tijdens een „grande soirée Parisienne". Het hoogtepunt van deze avond vormde ongetwijfeld het op treden van Zizi Jeanmaire in haar Tour de chant 1964. Verder presen teerde het bekende Parijse mode huis Christian Dior creaties van Mare Bohan en het huis Cartier en kele creaties met edelstenen. Voor de muzikale omlijsting van het gala bal, waarmee de avond werd beslo ten, zorgden „The Skymasters" Nieuwe uitgaven 1 de montelbaan. Met illustraties 3. Kuhuwael. De blaaspijpers va door J. Elsendoorn. van L. Gerdlng en Dlerenportretten. dooi J. Bokma. Uitg.: Kris De Balaeren Mallorca, Menorca. Iblza, Formentera met tekst van J. A. Schalekamp en foto's van Cas Een hut om ln te schuilen. Kerken van nu en morgen door H. R. Blan- kesteyn en W. G. Overbosch. Sesam filosofie. Inleiding ln de wereld van het denken, door prof. dr. K. Holzamer. Mooi zijn mooi blijven, door L. behandeld dat elke vrouv bewijst. Uitg. handboek, onschatbare diensten Bosch en Keunlng, Nu de parlementaire uitputtings slag rond de herziening der stelsels van vermogens-, Inkomsten- en loon belasting achter de rug Is, zijn des kundigen bezig de wetsontwerpen „weer op orde" te brengen. Na we kenlange discussie over meer dan honderd amendementen, nota's van wijziging en dergelijke documenten werden globale schattingen van de uitslag gemaakt. Formeel, zo schatten deskundigen, Is een totaal budgettair offer van f 160 miljoen gebracht, gerekend naar de situatie van de tegenwoordi ge regelingen. Van dit budgettaire offer komt als faciliteiten verlaging f 56 millioen ten goede aan werknemers, f35 mil joen aan ondernemers, f 40 miljoen aan (voor het overgrote deel kleine) vermogenden en f 29 miljoen verspreid over alle groepen. Voor de naaste toekomst zal daarbij nog f30 miljoen gerekend moeten worden vcor de nieuw ontworpen aftrekre geling (5 procent enz), f 15 müjoen door het optrekken van de aanslag - grens voor de Inkomstenbelasting naar f 12.000- en f 10 miljoen als correcties op buitengewone lasten voor alle groepen. Daarbij moet nog gerekend wor den de 40 miljoen verlichting op inkomsten van de gehuwde werken de vrouw, welke verlichting reeds eerder werd gerealiseerd. Daarbij komt dan nog de toezegging dat het nieuwe tarief bijzondere beloningen (overwerk, tantiemes, gratificaties enz) niet zal ingaan, voordat de ope ratie met het miljard belastingver laging, dat nog in het verschiet licht, althans voor een deel in werking treedt. Deze operatie valt onder ta riefswijziging, terwijl de eind van deze maand in eindstemming ko- Zeven dagen hebben honderd veertig burger-vrijwilligers, on der wie vele artsen, verpleeg sters en wetenschappelijke on derzoekers doorgebracht in een schuilkelder in Dortmund om de reacties van een langdurige iso latie in schuilkelders bij een kernwapenoorlog te onderzoe ken. Gisteren was de proef af gelopen. De menselijke proef konijnen verlaten de schuilkel der. Met nog geen twee regels is in de Oostduitse pers gewag ge maakt van het feit, dat de tot dertien jaar tuchthuis veroordeelde uit West-Berlijn ontvoerde vakbondsredacteur Heinz Brandt uit het beruchte tuchthuis Bautzen in Saksen is vrijgelaten. Van de vrijlating van Heinz Brandt is allerwege met voldoening kennis genomen. Toch zou het onjuist zijn hieruit de conclusie te trekken, dat er nu in de rechtspleging in Oost-Duitsland een libe ralere wind gaat waaien. De vrijlating van Brandt vestigt weer eens de aandacht op het lot van de ongeveer twaalfduizend politieke ge vangenen, die nog altijd in de gevangenissen en dwangarbeiders kampen in de Sowjet-zone worden vastgehouden. Van de gevangenen ln de berueh- 1 tuchthuizen in Bautzen, Bran denburg-Gorden en Waldheim be staat zeventig procent uit mensen die wegens politieke delicten werden ver oordeeld. Men mag ook vragen wat er met de twee mede-beklaagden van Heinz Brandt gebeurt, de thans zes tigjarige Karl Raddatz, een man die wegens zün illegale werk voor de Duitse communistische party büna twaalf jaar in de tuchthuizen en concentratiekampen van het natio- naalsocialisme doorbracht en we gens zü'n oppositie tegen de Rjn van Ulbricht al in juni 1960 werd ge arresteerd. Hy werd tot zevenen-een- half jaar tuchthuis veroordeeld, ter- wül de derde mede-beklaagde, de schrijver en vertaler Wilhelm Fic- kenscher twaalf jaar tuchthuis kreeg. Dat men de vrijlating van Heinz Brandt niet symptomatisch mag achten blijkt trouwens ook uit het van een andere journalist, die onlangs in het net van de commu nistische justitie terechtkwam. De 37-jarige journalist Herbert König, die onder de schrijversnaam Heinz Kersten voor het West-Berlijnse dagblad „Der Tagesspiegel" en de „Deutschlandfunk" in Keulen voor- (Jp c en werf in Kiel is het tweede koopvaardi.schip ter we reld. dat door atoomenergie wordt voortgedreven, te water gelaten. Het 15.000 ton metende schip is genoemd naar Otto Hahn (rechts op de voorgrond) die de grondslag heeft gelegd voor de kunstmatige kernsplit sing. Callas niet op Grand Gala Het optreden van de opera zangeres Maria Callas op het klassieke Grand Gala du Disque in het Amsterdamse Concertge bouw gaat niet door, aldus het Alg. Dagblad. De pogingen van Maria Cal las om het aanvankelijk overeen gekomen honorarium van veer tigduizend gulden op te drijven, zijn voor de organisatoren de be langrijkste reden geweest het contact met haar te verbreken. In deze beslissing heeft ook meegespeeld het missen van de hoge c tijdens de voorstelling van Bellini's Norma vorige week maandag in de Parijse Opera. In haar plaats is de Bulgaarse ba riton Boris Christoff geënga- geerd. nameiyk over culturele zaken in Oost-Duitsland schreef. Als lid van een West-Berlijnse club van film- amateurs maakte hy met zestien leden van deze club een studiereis naar Praag. Hoewel ook hy van de Oost-Duitse autoriteiten een geldig plaatsje Bad Schandau in de nacht van 10 op 11 mei uit de Balkan-ex pres gehaald en gearresteerd. Nadat de communistische justitie dagenlang had gezwegen over deze zaak werd zij door een persconfe rentie in West-Beriyn gedwongen te spreken. Josef Streit, de Oostduitse procureur-generaal het op 17 mei de ongeloofwaardige bewering versprei den dat de gearresteerde als „agent van de geheime dienst in Bonn" een groot aandeel had gehad in de vor ming van een groep die economische en militaire spionage heeft bedreven. Met geen woord werd gewag gemaakt van het beroep van Kersten. Het is niet de eerste keer, dat het S.E.D.-regime een journalist van spionage beschuldigt. Ook Heinz Brandt werd voor spion uitgemaakt, hoewel later ln het geheime proces geen enkel steekhoudend bewys voor deze bewering werd gebracht In het Lastig criticus Kersten, die zich door de Jaren heen een reputatie heeft verworven een goed kenner van het film wezen in de Sowj et-zone en hierover een boek heeft geschreven alsmede over de positie van de intellectuelen aldaar, zag zün taak niet in spionage. Ook de Westberiynse politie heeft voor deze bewering geen enkel bewys kunnen vinden. Wel werd vastge steld, dat in „Neues Deutschland". het dagblad van de S.E.D. op 3 mei jl. enkele dagen dus voor Ker- stens arrestatie heftig van leer werd getrokken tegen een door hem geschreven artikel in „Der Tagesspie gel", een ln West-Beriyn verscho nend dagblad. Wanneer men bedenkt, dat de Oost-Duitse communistische autori teiten bereidwillig een doorreisvisum voor Heinz Kersten verstrekten, moet men daaruit wel concluderen, dat men daarby de boosaardige opzet had een ongemakkeiyk criticus te vangen. Zolang dergelijke praktijken door burgemeester Heinrich Alberts van Berlyn „kidnap-methoden" ge noemd worden toegepast, behoeft het Oostduitse regime er niet ver baasd over te zUn, dat het in de gehele wereld als een mensonwaardig systeem van willekeur en onderdruk king wordt beschouwd. In deze op vatting zal pas verandering komen wanneer de laatste politieke gevan gene Is vrijgelaten. In combinatie met violist Hol Jan D. van Laar, organist van de Hazerswoudse Geref. Kerk, had midden in zijn programma vier koraalvoorspelen staan, die op zichzelf alleen al de gang naar zijn orgelbespeling waard waren. Met smaak stelt hij zijn programma's samen en hij beschikt over een alleszins redelijke techniek. Bovendien over een mooi orgel. Die voorspelen stamden van Bach's neef Johann Walther. van Pachelbel en van een onbekende. Die onbekende moet wel ergens in de buurt van Bach thuishoren. Men zou zulke voorspelen als het dichtwerk van de componisten kun nen beschouwen. Ze vragen een uit komende solo-stem met een eigen niet algemeen karakter, de vorm is bondig, maar welsprekend en met een verhoogde expressie. Eenvoudig ge zegd, zij bezitten het geheim van de dichter. Op de vertolking ervan viel ternauwernood iets aan te merken. De concertgever opende en besloot met een Preludium en Fuga van Vincent Lübeck in E, van Bach in a. De opmerkelijk korte prelude van de eerste werd met zwier en barokke beweging ingezet. Het gebeurt Van Laar echter herhaaldelijk om een eenmaal aanvaard tempo niet hard nekkig vast te houden. Verbreding of verlangzaming past niet in de tijdspraktyk, waarvan de onverbiddelijk doorgaande vaart een der kenmerken is. In Bach maakte Van Laar de in druk, de instudering wat te vroeg te hebben losgelaten. Het echte nauw- geeette profileren in het vormgeven en kneden van de stof kan nog win nen. Maar Van Laar zet zich in, dit is duideiyk, en geeft alle aanleiding tot verwachtingen. Concert in a van Vivaldi had uitge kozen en een Sonate in A van Han del en gelukkiger bleek in Vivaldi dan in Handel. Hoi's grote verdien ste schuilt in zyn toon, die een donkerwarme en gezonde menselijk heid uitstraalt. Het prachtig zingen de langzame deel by Vivaldi bood hem daarvoor een uitgelezen gelegen heid. Hoi's techniek is niet gering en kan tot heel gave verklankingen leiden. In Handel was de speel trant echter minder soepel geworden, te geremd misschien om de charmes van de so nate te laten meespreken. Een voor deel bleef, dat organist en violist el kaar uitstekend steunden. Halverwege waagde Hol de solo- sonate in d van Bach. Voor de juiste vormgeving in dit soort werk is de violist misschien te veel ingesteld op de gevoelstoon. Dit had tengevolge dat de delen een zekere nivellering ondergingen en dat de eigen aard en de karakterverschillen tussen een al- lemende, courante, sarabande en gi- gue onvoldoende afgescherpt werden. Dirk Hol bezit, zoals gezegd, de tech niek. Hy zou echter zün muzikale zinnen meer moeten laten ademen, zoals een zanger ook toewerkt naar zün adempauzes. Hol kan het. als hü er maar op let! V,

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5