Amsterdam an de lijn ER IS VERSCHIL TUSSEN TONEEL'EN R.E.M.-eiland stoort de scheepvaart niet Johnson waren en Erhard het eens LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 15 JUNI 1954 (Van onze A'damse correspondent) De kwestie-Bijlmermeer is „uit", maar er gaat geen dag voorbij of burgemeester en wethouders van Amsterdam worden in hun bestuurs zaken geconfronteerd met de zo langzamerhand wel bijzonder onver kwikkelijke affaire. Er is in het ver leden tot vervelens toe aangetoond waarom het voor Amsterdam een le vensbelang is, dat de status van dit nieuwe woongebied wordt vastgesteld. Het opschorten van de beslissing heeft er inmiddels toe geleid, dat de woningbouw in de hoofdstad ernstig wordt geremd. „Maar er is toch nog ruimte om binnen de stadsgrenzen te bouwen", heeft minister Toxopeus al enige malen uitgeroepen. Jawel, men kan zelfs wel één a twee Jaar voort eer men tot de Bijlmermeer zijn toe vlucht zal nemen De minister ver geet echter een praktische kant van het woningbouwbeleid in een grote stad. In Amsterdam werkt het ge meentebestuur bij voorkeur met gro te bouwmaatschappijen, die bijvoor beeld complexen van 500 woningen tegelijk bouwen. Zo'n groot bedrijf kan doelmatiger werken als het weet waar het volgend jaar en het jaar daarop kan bouwen en welk type wo ningen dat moeten worden. Die zekerheid kan Amsterdam niet ge ven, omdat het evenmin als welke andere gemeente in het gebied van de Bijlmer verplichtingen kan aan gaan voor de Bijlmermeer, waarvan niemand weet wie ér straks zal rege ren. De woningen die thans in Am- sterdam-noord worden gebouwd, zijn door de bouwers gecalculeerd op een bepaald bedrag, dat vermoedelijk ho ger is dan wanneer die bouwers de toezegging zouden hebben, dat hun produktie-apparaat over twee jaar in dezelfde gemeente kan blijven. Ge volg hiervan: hogere huren. Dit is maar één aspect van de Bijl mermeer-kwestie. Een ander is bij voorbeeld. dat het bouwplan voor de Bijlmermeer niet kan worden voor bereid, omdat men niet weet welke ideeën de nieuwe bestuurders van dat gebied Amsterdam, één van de randgemeenten of een nieuw ge creëerde gemeentebestuur hebben over de stedebouwkundige opzet. Am sterdam weet het alleen maar van zichzelf. Men zou nu verwachten dat het Bijlmermeer-wetsontwerp met spoed in de kamer zou worden verwacht. Maar nee. het komt niet voor op de lijst van zaken die vóór het zomer reces in behandeling komen. Am sterdam zal wel wachten. Het heeft wel wachte.i geleerd. Dat kan men vragen aan de 34.000 gezinnen die op een woning wachten, of aan de meer dan 100.000 Amsterdamse fa milies die reikhalzend naar een gro ter huis uitzien. Als geboren Amsterdammer, hebben wij in onze romantische jaren op zachte zomeravonden met een meisje langs de Amstel gewandeld. Voor talloze Amster damse huwelijken is de basis ge legd in het malse gras van de Amsteloevers. Die traditie blijkt nog steeds te worden voortgezet, ondanks de concurrentie van het voor ver liefde paren meer afzonderings mogelijkheden biedende Amster- damsebos. Wandelen langs de Amstel met 'n meisje betekende in de meeste gevallen ook een knus samenzijn op het terras van de aloude uitspanning ,,'t Kalfje", dat sinds 1610 een attractie is ge weest. Met ingang van deze zo mer zal er geen terrasje meer zijn en zelfs de deuren van de oude herberg zijn voorgoed gesloten. Volgend jaar zal het op koeie- huiden gefundeerde gebouw er vermoedelijk helemaal niet meer staan, ,,'t Kalfje", welks muren nog door stutten overeind worden gehouden, is zo oud. dat aan res tauratie niet meer valt te den ken. Dan een nieuw „Kalfje", zal men zeggen. Maar wij leven niet meer in de zeventiende eeuw. Men kan wel een rendabel horeca-bedrijf ont werpen, dat op deze plaats in een grote behoefte zou voorzien. Maar er zijn tegenwoordig voor schriften die de stedebouw be heersen. Tot dusver is het niet mogelijk gebleken binnen die strenge voorschriften een café restaurant te ontwerpen. De Am steloevers zijn namelijk bestemd om recreatiegebied te worden. Maar misschien dat er toch nog een uitweg wordt gevonden voor een romantisch café. dat opnieuw de naam ,,'t Kalfje" verdient. Forensen die dagelijks uit de rich ting Gooi Amsterdam binnenrijden, zullen in het hoge gebouw dat aan het einde van de drukke invalsweg staat, de komende tijd grote bedrij vigheid kunnen waarnemen. Het is een tien verdiepingen hoog kantoor gebouw, dat is opgetrokken naast het even hoge studentenhotel Casa Aca demica. „Europahuis" is de naam van het pand. waar 900 mensen on der haast ideale omstandigheden kunnen werken. Tal van bedrijven hebben staan dringen om ruimte te krijgen in dit geheel van aircondi tioning voorziene gebouw, dat ruim fll miljoen heeft gekost. Men zal er kantoren vinden van o.a. het in genieursbureau Comprimo. de Spar centrale, Sterovita-melkprodukten de Limburgse kolen-groothandel er de IBM. Onder het gebouw is par keerruimte voor 80 auto's. De styging van de welvaart is on der meer te zien aan de toeneming van het huisvuil. In Amsterdam is de bevolking sinds de laatste oorlog vrijwel constant gebleven, maar het huisvuil is sindsdien meer dan ver dubbeld. Voor een deel wordt dat af val afgevoerd naar vuilnisbelten bui ten de stad. Het grootste deel wordt echter verbrand en van de vrijko mende energie wordt dan nog en passant wat elektrische stroom geproduceerd. De Amsterdamse vuilverbran ding die dateert uit 1919, is oud en met zijn 800 ton per dag te beperkt van capaciteit. Binnenkort zal de ge meenteraad moeten beslissen over een plan voor een nieuwe vuilver branding in Amsterdam-noord, die niet minder dan 1900 ton vuil per dag zal kunnen verbranden. In ruil waarvoor 300.000 kilowatt-uren per dag kunnen worden geleverd Met de bouw van de nieuwe installatie is een uitgave van f46.5 miljoen ge moeid. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. .LD. OVER RADIO EN T.V. Strindbergs Spelen met vuur deed modern aan Voor zover dat nog nodig was. heeft dit weekeinde bewezen dat er verschil bestaat tussen toneel en toneel. Zaterdagavond werden we vergast op het vijftiende Fedder-mysterie van Jan de Koek, zondagavond kregen we van Strindberg de eenakter „Met vuur spelen" te zien, zijn enige stuk dat hij wat optimistisch als een „comedie" betitelde. Nu is het natuurlijk onredelijk gelegenheids schrijver Jan de Koek te vergelijken met een van de grootste gigan ten van de toneelschrijfkunst, de man die als geen ander de toneel schrijfkunst van deze eeuw heeft beinvloed. Maar het is verstandig ons rekenschap te blijven geven van wat wel goed is en wat niet. van wat waardevol is en wat niet, van wat als gebruiksgoed accep tabel is. zonder op een lijn gesteld te mogen worden met de ware kwaliteit. traditie zo iets als de jaarlijkse nieuwe film van Ingmar Bergman en ten tweede weet De Koek altijd wel een aparte lokatie te vinden, waar het mysterie zich afspeelt. Dit keer was dat het Utrechtse Spoorwegmuseum. De der de kwaliteit van de Fedder-mysteries is. dat zij zo oer-Hollands, helaas ook zo knus-Hollands zijn, waaraan zelfs een met nylonkous gemaskerde revolverbandiet niets kan verhelpen. Een aardige traditie is ook, dat de Fedders „live" worden uitgezonden, altijd een hele toestand, die aanlei ding geeft tot het dolkomisch in het beeld rijden van camera's etc. Deze keer kreeg ik de indruk dat bij de straatscènes ook de jeugd rumoerig wilde meespelen, wat door een deci bel extra muziek zoveel mogelijk ge smoord werd. De „plot" hangt altijd vol onwaarschijnlijkheden aan el kaar, de politie is dom, maar krijgt achteraf wel gelijk en de Spoorwe gen bleken dit keer opgescheept met een debiele suppoost, gespeeld door John Soer, en een eenvoudige van geest, die overigens door Sacco van der Made zeer plastisch werd uitge beeld. Van geheel andere aard was Strindberg's eenakter, die hy in 1892 schreef. Hoe modern, hoe geheel van deze tijd leek niet deze huwelyksver- wikkeling, met haar genuanceerde spel van afstoting en aantrekking! Ook in deze komedie (Tsjechow noemde zyn trieste stukken ook al tijd komedies en meende dat oprecht) werd men weer getroffen door de Strindbergiaanse directheid, waarmee de betrokkenen elkaar con fronteerden met de waarheid en haar gevolgen. Jarenlang voor niets schuil gehouden (Van onze Arnhemse correspondent) Een byna 40-jarige man, die vo rige week aan de grenspost Bergh- a u to weg werd gesnapt, toen hij in zijn auto illegaal de grens poogde te overschrijden, is achteraf dolblij, dat dc marechaussee hem in de kraag heeft gevat. De man kwam uit Dusseldorf. Hij is Nederlander. Op 17-jarige leeftijd nam hij dienst in de Kriegsmarine. Na de oorlog heeft hij zich aan be rechting onttrokken door zich in het Luitenland schuil te houden. Hij was als staatloze in het bezit van een Duitse vreemdelingenpas. maar had het niet gewaagd om een visum voor Nederland aan te vragen, omdat hij hier tweemaal gesignaleerd stond v.m. opsporing. Daarom was hij al negen jaar niet in Nederland ge weest. Omdat zijn moeder die in Utrecht woont, ziek was, had hij het cr thans toch maar op gewaagd. Met zijn auto was hij tot El ten gereden, had een vriend gevraagd zijn auto over de grens te rijden en was zelf in de kolferruimte gekropen, waar hij badend in het zweet, door een listige douanebeamte werd aange- 1 riffen. Hij is daarop naar Utrecht overgebracht, waar men hem naar verhoor weer op vrije voeten heeft ge steld. Hij vernam daarbij tevens, dat zijn nationaliteitsverlies was opgehe ven. omdat het dienstnemen bij de Kriegsmarine op 17-jarige leeftijd hem niet mocht worden aangere kend. Zo bracht zijn aanhouding toch nog een geluk by een ongeluk. Demonstraties m Engeland tegen Zuid-Afrika Gedurende het weekeinde zijn in ,ngeland demonstraties gehouden „egen de vonnissen in Zuid-Afrika, A-aar Mandela en zeven anderen we gens sabotage regering t lange* ge deeld. De communist Ambatielos, die 17 Jaar in een Griekse gevangenis heeft gezeten en onlangs werd vrij gelaten, leidde zaterdag in Cardiff, de hoofdstad van Wales, een demon stratie van 35.000 mijnwerkers en hun familie. In Londen postten stu denten, geleid door de zoon van een der veroordeelden, voor het gebouw van de Zuidafrikaanse ambassade aan het Trafalgarplein. Een deel van deze groep trok naar Downing Street 10, de ambtswoning van de Britse premier, om een petitie aan te bie den. Ook in Birmingham en Not tingham zijn demonstraties gehou den. In Londen waren gisteren drie duizend demonstranten op Trafalgar Square bijeen. De voornaamste spre ker was de 92-jarige filosoof Ber- rand Russell, die een beroep deed op de internationale transportarbei ders om het vervoer van goederen dramatische ontwikkeling ongeremd zijn eigen weg kan gaan. Strindberg schreef deze eenakter, geheel tegen zijn gewoonte in, in lange gestyleer- de volzinnen, waarbij vermoedelijk zijn bedoeling voorzat, dat het stuk cok gestyleerd gespeeld diende te worden. Eli Blom, toch altijd al een hoofdrolspeler, die te vaak bijrollen krijgt, vond van allen het meest juiste midden tussen sty lering en na tuurlijkheid, daarbij uitstekend ter zijde gestaan door Henk Schaer, als de vader, die de stylering dan ook in zijn karakter had meegekregen. Erik van der Donk, Nienke Sikkema, Mia Goossen en Annie Langenaken deden het wat naturalistischer, maar droegen er daardoor niet minder toe bij van deze eenakter een boeiende gebeurtenis te maken (echte men sen, persoonlijkheden in een televi siespel, dat gebeurt niet vaak! De vertaling van Sybren Polet. die voor treffelijk klonk, de eigentijdse spel- regie van Jurg Molenaar, die noch tans Strindberg niet verloochende en de camera-regie van Ton Lensink, deden de rest. Van het VPRO-programma op zondagavond dient verder met waar dering gewag te worden gemaakt van Wim Ibo's AOW-cabaret, be staande uit Dora Paulsen, Paul Col lin, Herman Tholen, Bob Scholte, Sylvain Poons en Henriëtte Davids, die o.a. een liedje uit de Jantjes in beschaafd Nederlands zong. Wat gebracht werd was allemaal oude koek. maar omdat het ook goede koek was (de liedjes van Dirk Witte met name, mocht dat de pret niet drukken. In „Wedloop om morgen" konden we weer het uitstekende, misschien iets te „schone" camera werk bewonderen van Pim Korver en Wim ven der Velde, die de Nieuw- Zeelander Skilton begeleidden op zijn tocht door 47 Indiase dorpen, waar hij de visteelt helpt bevorderen. Alleen de slotbeelden duurden wat te lang en waren een herhaling van eerder eigen werk. Tenslotte zagen we van de Canadese televisie een programma met het Oscar Peterson trio. Nico Scheepmaker. De regering is van oordeel, dat de plaatsing van het R.E.M.-platform ook al neemt het een vaste plaats op zee in op zichzelf niet in stryd is met het volkenrecht. Staatssecretaris A. van Es van De fensie heeft dit geantwoord op vra gen van het r.k. tweede kamerlid Moorman. De bewindsman wijst daarbij <>P bet wetsontwerp, dat is ingediend en dat juist beoogt een einde te maken aan deze situatie. De regering is overigens ook van mening, dat geen inbreuk gemaakt is op de regel, dat het gebruik van de vrije zee niet onredelijk belem merd mag worden. De R.E.M. instal latie is geplaatst op ongeveer twee zeemijlen ten oosten van de route, welke doorgaans door de scheepvaart tussen Amsterdam en Rotterdam wordt gevolgd. Van de andere veel vuldig gebruikte routes is zij verder verwijderd. Doordat de plaats van vestiging zich bevindt aan de land zijde van de normale scheepvaart route en bovendien op zee korte af stand van een door een lichtboei ge markeerd wrak, kan niet gezegd dat het platform een obstakel vormt de scheepvaart. autoriteiten gepleegd, mens de R.E.M. geïnformeerd te zijn bij de directeur van het loodswezen Laatste zuivering in Brazilië Generaal Jair Ribeiro Dan tas, mi nister van Oorlog in het kabinet- Goulart, Hugo Gouthier, voormalig ambassadeur in Rome, en gouverneur 1 linio Coelho van de staat Amazo nes behoren tot een groep van 31 personen, wie zondagavond bij de creet van de Braziliaanse president Branco de burgerrechten zijn ont nomen. Voorts werden van vijftien parlementsleden de mandaten inge trokken, terwijl admiraal Silvio Mota die in het vorige kabinet nog minis ter van Marine was, naar de reser vestrijdkrachten is overgeplaatst. Plinio Coelho is de vijfde gouver neur die het slachtoffer is geworden van de zuiveringsmaatregelen na de revolutie. Volgens de perschef van het presidentiële bureau is er nu een einde gekomen aan deze zuiveringen, daar de rechtsgeldigheid van het desbetreffende artikel in de „insti tutionele wet" te middennacht af liep. College en openbaarheid Naar aanleiding van de recente uit latingen van de Utrechtse rector- magnificus, prof. dr. H. Freudenthal die inhielden dat gevallen van ern stige inbreuk op de vertrouwelijkheid van de collegezaal onder de jurisdictie van de rector vallen en door hem gestraft kunnen worden, heeft de Nederlandse Studenten Raad zich op het standpunt gesteld dat de colleges in beginsel openbaar zyn. „Uitspra ken door hoogleraren gedaan moeten daarmee rekening houden", aldus de N.S.R. De raad stelt zich op het standpunt, dat door de openbaarheid de doceervryheid van de hoogleraar niet wordt aangetast. Zoals bekend rechtte prof. dr. Freu denthal zyn waarschuwing onlangs tot de Utrechtse studenten naar aan leiding van een krantebericht, waar in uitlatingen van 'n Utrechtse hoog leraar over de Irene-kwestie. gedaan tydens een college, werden geciteerd. Eredoctoraat prof. H. Theil Prof. dr. H. Theil. sedert 1953 van Zuid Afrika te" boycot- buitengewoon hoogleraar in de eco- ten De Britse minister van Buiten- I nomeürie aan de Nederlandse Eco- landse Zaken Butler zou vandaag het nomische Hogeschool te Rotterdam standpunt van de regering uiteenzet ten. op welke wyze veiligheidsvoorzienin gen ten behoeve van de scheepvaart op kunstmatige eilanden getroffen dienen te worden. De directeur-gene raal van het Loodswezen zal de op richters van het platform medede len, welke lichten en geluidssignalen een voldoende waarschuwing voor de scheep- en luchtvaart zullen vor men. De minister van Verkeer en Waterstaat zal zo nodig de geëigende maatregelen nemen om de lucht vaart te waarschuwen. Opening lustrum in Groningen feesten begonnen ter gelegenheid het 350-jarig bestaan van de Ryks- universiteit. De festiviteiten zullen voortduren tot zaterdag 27 juni. Bur gemeester J. Tuin sprak een ope ningsrede uit voor het eerste deel van de feesten: de zogenaamde bur- gerweek, georganiseerd door het stu dentencorps Vindicat Atque Polit. De Groninger eerste burger verklaarde dat Groningen trots is op zyn Uni versiteit en studenten. Een spectaculair vuurwerk besloot de eerste dag van de feesten. Zondag werd te Groningen een speciale kerk dienst gehouden waarin studenten voorgingen als predikant. Baby overleden na val uit bed (Van Alkmaarse correspondent) Een meisje van 15 maanden, Jo- landa van der Aart, is zaterdag in Den Helder uit haar bedje gevallen. Een spoedig ontboden geneeskeer kon een kwartier later slechts de dood constateren. De oorzaak was niet vast te stellen, doch vermoedelijk heeft het kind by zyn val een rug- gewervel gebroken. De Vos sabelkampioen district West NPSB By de in Hilversum gehouden per sonele sabelkampioenschappen van het district West van de Nederlandse Politie Sportbond hebben de Leidse sabreurs grote successen behaald. De hoofdklasser E. de Vos werd ongesla gen sabelkampioen van het district en liet al zijn tegenstanders met groot verschil achter zich. De Leidse tweede klasser F. van der Veer liet zich evenmin onbetuigd en werd na barrage met de Haarlemmer Schoor winnaar van de tweede afdeling. De Vos rondde de successen van de schermafdeling van de LPSV van de laatste tijd zyn persoonlijk politiesabelkampioenschap en het equipekampioenschap sabel van het district van de LPSV door zyn prestatie te Hilversum prachtig af. Cuba beschuldigd van aanslag Het driemanschap, dat thans het bewind voert in Dominicaanse repu bliek, heeft de Cubaanse regering er van beschuldigd de hand te hebben gehad in de ontploffing, die zich don derdag J.l. in een munitieopslag plaats van het Dominicaanse leger heeft voorgedaan, welke aan tien personen het leven heeft gekost, ter- wyl er ruim driehonderd werden ge wond. De Dominicaanse regering heeft de organisatie van Amerikaanse Staten (O.A.S.i verzocht een afvaardiging van de Interamerikaanse Veiligheids commissie naar de Dominicaanse re publiek te zenden, om aldaar te hel pen by het onderzoek dat naar de aanslag wordt ingesteld. RADIO EN TV VANAVOND „Geen medailles voor spionnen" is een film over twee Duitsers, die m de oorlog voor Amerikanen spio neren. Regisseur is Anatole Litvak. In de hoofdrollen: Richard Basehart, Hildegarde Kneff, Gary Merill, Oskar Werner, Dominique Blanchard en Hans Christian Blech De N.T.S. brengt deze film om 9.05 uur op het scherm. Daarvoor (8.45 uur) heeft Advertentie 1QO.OOO VERENIGING VOOR CREMATIE AVVL AMSTERDAM, PLANTAGE MIDDENLAAN 58 Concessies over en iveer (Van onze correspondent in Washington) Het vriendschapsverdrag tussen Moskou en Pankow (Oost-Duitsland) van geen gewicht voor het Westen wyzigt niets aan de positie van West-Berlyn. Dat is het standpunt, dat president Johnson en Bondskan selier Erhard hebben bepaald tydens hun gesprekken van afgelopen vry- dag. De beide regelingsleiders leken zelfs enigszins opgelucht te zyn over het^ verdrag. 'j menen namelijk dat aan het vredesverdrag, waarmee Moskou al jaren gedreigd heeft en dat zou bete kenen dat de Oostduitsers het mili taire verkeer van en naar West- Berlyn op de wegen door Oost-Duits land kunnen gaan controleren, voor lopig van de baan is. Het vriendschapsverdrag beschouwt men als een vriendeiyk gebaar jegens Ulbricht, waaraan nauwelyks beteke nis behoeft te worden gehecht. Er hard sprak tydens zyn tweedaags be zoek aan Washington behalve met Johnson ook met de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk en met oud-minister Herter. de grote man van de Kennedy-ronde. De atmosfeer was vriendeiyk, al werd er harder onderhandeld dan tij dens Erhards bezoek aan Johnsons ranche in Texas tussen Kerstmis en Nieuwjaar, waar de beprekingen meer op een onderonsje leken. Zo maakten de Amerikanen ditmaal heel duidelijk aan de Duitsers. da.t zy een zinsnede in het communiqué van de bespre kingen wilden hebben, waarin Erhard mede verklaarde, dat ontspannings overeenkomsten tussen oost en west, inclusief over beperking van de bewa pening, de Duitse hereniging dienen. Zulk een zinsnede is dan ook inder daad in het communiqué opgenomen. Daarentegen verplichten de Duitsers hun Amerikaanse gesprekspartners tot een zinsnede over hereniging via zelfbeschikking en het recht van de regering in Bonn om namens heel Duitsland te spreken. Afgezien van officiële teksten ls Inmiddels echter overduidelyk geworden dat de Duit sers uiterst huiverig staan tegenover Oost- West-ontspanning. Erhard sprak dat glashelder uit in een rede, die hij vorige week in New York hield, terwijl hij ook in Wash ington in kleinere kring uiteenzette, dat Bonn, pas ruimte ziet voor ont wapeningsovereenkomsten in Europa nadat de Duitse hereniging een feit ment niet overweegt diplomatieke of economische relaties met Peking aan te gaan en da.t zy daar niet aan denkt uit solidariteit met de V.S. Particu liere handel kan de regering natuur- lyk niet belemmeren, aldus Erhard, maar een overeenkomst van welke aard ook ligt niet in de lucht. Daar mee steunde de kanselier de wensen van president Johnson en minister Rusk, die nog steeds niet heeft kun nen verkroppen dat De Gaulle op eigen houtje Peking erkende en die voorlopig vast willen houden aan de politieke boycot van com munistisch- China. Deze kwestie staat overigens ook in verband met de komende pre sidentsverkiezingen. Johnson zou niet graag zien dat, kort voor de stem busgang, opnieuw een belangrijke bondgenoot de schouders ophaalt over Washingtons wensen en eigen wegen gaat. Da.t zou koren op de molen zijn van Johnsons critici, die beweren dat prestige, macht en aanzien van de VS achteruit hollen. Kersen plukken ook een vak 1 (Van onze Roermondse correspondent) Van het legioen amateur-kersen plukkers dat in het Zuidlimburgse heuvelland is neergestreken om de kersenoogst te redden en gelyk flink wat (harde) vakantieguldens te verdienen, is een groot gedeelte met een desillusie rijker huiswaarts gereisd. Ook kersenplukken is een vak. hebben zy ondervonden. Uren lang op de sport van ladders staan is zeer vermoeiend. heeft gehad met het beantwoorden van de post en het aannemen van de telefoon, is hoogst tevreden. Als de top van de kersenoogst wordt bereikt, hoopt men by de fruit telers enige duizenden plukkers aan het werk te hebben. Dat er veel uitvallers zyn by de ama teurs is begrijpelijk. Om pluklonen van f 40.- tot f 50,- per dag te ver dienen, is een grote vaardigheid vereist en veel amateurs kwamen dan ook niet verder dan 50 kg ker sen of f 20.- per dag. Als men hier van kostgeld moet betalen en men het reisgeld er nog aftrekt, biyft er niet veel over. Washington, die daar geregeld bijeen - De veilingprijs en dus ook de winkel- komen. Erhard toonde zich voldaan over de verkregen verzekering, dat de Amerikaanse regering hereniging van Duitsland in vrede en veiligheid blyft nastreven. Wat de kwestie Sudetenland be treft, verklaarde Erhard by zyn ver trek uit de V.S., dat West-Duitsland aan de overeenkomst van Miinchen geen enkele gebledsaanspraak Jegens Tsjecho-Slowakije ontleent. Hitier zelf heeft deze overeekomst In feite verscheurd, aldus de bondskanselier. Een punt van gesprek, waarop de Amerikanen succes boekten, was de door Bonn beoogde uitbreiding van de handel met communistisch China. Op prijs van de kersen zal echter door de activiteit der volhardende ama teurs een stuk lager kunnen komen te liggen. Dit betekent voor de huis meevallertje. MET EEN ENKEL WOORD istige brandwonden in i opgenomen. Is r gebouw ln brand 1 :etyleenclllnders Llmburgi BINNENLAND legen, De voorzijde - De 23-Jarlge GeestelUk gei Japanner Norikazoe SJioya, die ln De 20-Jarlge SJioya, die ln de Amerikaanse ambassadeur ln bij gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het oudste stamonderdeel van het regiment Limburgse Jagers. Prins Bernhard heeft zaterdag ln Valkenburg deelgenomen aan een reünie van oud-stafofficieren van de voormalige binnenlandse strydkrach- BUITENLAND hebben zondagavond postkantoor ln Vrede- het algemeen door In- het stadscentrum ls ge- Tokio. Edwin Relschauer. neerstak, opgenomen ln een psychiatrische In richting, zo meldt, het persbureau Kyodo. Na onderzoek was gebleken dat de Jongeman geestelijk gestoord was. Staking geëindigd De algemene staking ln Nigeria, die 13 dagen ge duurd heeft, ls zaterdag beëindigd na dat de vakverenigingslelders en de federale regering tot een akkoord wa ren gekomen. Vandaag zou men het rapport van de commlssie-Morgan over basisionen bespreken. Terug Generaal De Gaulle ln zondag van zijn eenentwintigste rond reis door provincies ln Parijs terug gekeerd. Neergeschoten Een P2V-patrouille bommenwerper van Nationallstlsch- Chlna ls vorige week boven Noord- Chlna neergeschoten, zo ls door alle Chinese dagbladen gemeld. Volgens Boze Amerikaan Een 26-jarige Amerikaan, die zater dagmiddag met zRn 23-jarige vriendin uit Katwijk naby de Utrechtse brug stond te liften, kreeg ineens slaande ruzie met de jongedame. Hij werd helemaal dol en ging eerst op de rijweg zitten en later zelfs liggen, zodat het ver keer aan beide kanten om hem heen moest ryden. Twee agenten moesten de man, die niet wilde opstaan, naar de kant van de weg sleuren. Toen de Ame rikaan daar de politie-auto zag staan, gaf hij een paar enorme trappen tegen de wagen, die een paar deuken opliep. Op het bureau heeft de gekalmeer de Amerikaan zyn excuses aange- men kunnen kyken naar „Schwm auf Weisz", een fllmprotret van werken van Adriaen van Ostadi (1610-1684). „Candide" is een hoor. spel van Michal Almaz naar de rt. Voltaire. De A.V.R.O.-rad^ Heynis, alt, Tom Brand, tenor, Her. man Schey, bas en het Groot Om. roepkoor. Het geheel staat onder l«i. ding van Willem van Otterloo. Herman Felderhof leidt on de N.C.R.V. de wedstrljj As „Tot ziens in Jenin. fetropole-Orkest word' gedirigeerd door Dol; der Linden m.m.v. Karin 0* sopraan. VOOR DINSDAG 1« JUNI 7.20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagop». Arbeidsvitaminen. 10.50 V. d. kleutert 11 00 Nws. 11.02 V. d. zieken. Licht instr. ens. en zangsollsten.. 12.lt Regerlngsultz.v. d. landbouw. 12.31 Instr. ens. en zangsollste: lichte mm 13.00 Nws. 13.15 Meded.. event, gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte orü muz. en zangsollste. 14.00 V. d. vrout 14.40 Schoolradio. 15.00 Ned. Koorfestl- ling. 17.35 Lichte gram. ls troef: gevar. Parys. 19.00 Mui 1.00 De geschiedenis boek, literair klankb. 21.30 Pre de zangeres Lena Home. 22.00 Moderui kamermuz. 22.30 Nws. 22.40 Act. 23# Mexicaanse muz. 23.55-24.00 Nw», Hilversum II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed 7.15 Lichte granv 7.55 Overweging. 8« Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 V. d. hul vrouw 9.40 Schoolradio. 10.00 V. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 102! Moderne Franse ork.werken. 11.00 V. 4 vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Vol- oorult. lezing. 12.00 Angelui 12 30 Meded. progr. 17.00 V. d. jeugd. 17.50 Reg ringsuitz.: Publiciteitsmedia 1 derlandse Antillen, door Auke Cloo. KRO: 18.00 VerzoekprogT. v. d. je\y de Boeren Party. dr. A. Zeegers. 188 19.25 Lichte ens. 20.00 Radiokoor, -h merork. en zangsollsten: klass. 20.45 Slotconcert van het Internat!» nale Concours Koningin Elizabeth Brussel 22.00 Klass. gram. 22.20 A« of gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Km 22.40 Liedjes. 23.10 Lichte gram. 232!- TELE VISIEPROGR AMMA'S AVRO: 19.30 V. d. Jeugd. NTS: 20# Journaal. AVRO: 20.20 In AVRO's levizler. 20.40 Confrontatie: Prlman documentaire film over de voor zingen ln de Verenigde Stater.. „4_ 21.15 Theater Domino: Franse'chai sons. 22.20-22.25 Journaal. Experimentele uitzendingen op h tweede net (kanaal 27). NTS: 20.20 De wonderbaarlijke rt zen van Jules Verne, film. 20.40-231 No. 880, speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 n 12 00 Klass. en moderne muz 13! Weerber. en progr.nws. 13.00 Nws. 13! Discussie. 14.00 Schoolradio. 15.00 Hoor 20.30 Twintig vragen. 21.00 Radiop» tret. 21.30 Conferentie. 22.00 Nws n berichten. 22.30 Kamermuz. 22 45 Pir leoBKnSov«* 22,59 w<*rl*r. 23.00 Nti 23.02 Voordr. 23.15-23.45 Kamermuz. 15M ena?4- BBC L,ght 12.00 Popi. gram. 12.31 Gram. arb. 13.00 Gevar. progr. (Om 13.30 en om 13.35 Uitsl. cricket). 13.45 V 4 Ï1S? Y; d- F"°uw- 1500 Licht muz. 15.31 Muz. by het werk. 154 pir P.aardenraces 15.55 Muz. bij ht Jeugd. 17.00 Gevar. Sportoverz. en ultsl spel. 19.00 Nieuws e Sportoverz. en uitsl progr. 20.00 Amus.mi 3.53-24# HERMAN LEIJDENSDORFF ERELID KNTV De „Kon. Ned. Toon kunstenaars - vereeniging" heeft gisteren op haar jaarvergadering in Haarlem aan Herman Leydensdorff het erelid maatschap aangeboden, op grond van zijn byzondere verdiensten, on der meer als primarius van het „Hol lands Strykkwartet". F amilieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Jacqueline Nicole, d. v Muntendam—Schreuder, Venezuela, j Overleden: C. Bongma, 75 jr., Velp; J. F. Frylinck, 25 jr., Zeist; J. H. I Swart, 58 jr., Schiedam: A. H. C. A. J. baron v. d. Straten—Waillet, 79 jr., 1 Westwalle. Serenade. 22.00 Lichte i N°rdw«stdeutscher Rundfunk 2 2.00 Nws.. 12.15 Am.muz., 13.00 13.15 Am.muz.. 16.00 Nws.. 16.05 K> ?q nn^m' 17 00 Nieuws, 17.30 Am jan 9 5 °Peramuziek, 211 Nieuws. 22.oo Am.progr., 24.00 Nn 0.20 Am.muz., 1.00 Weerber. muziek. Frankrijk 3 280 en 235 m 12.15 Volksmuz., 12.30 Nws., lït Klass. muz., 16 00 Gev. muz., 16.4 ?oenA mAJz-' 17,20 Klassieke muzlll on'22 ,„G5V- muziek, 19.58 Nleuil 20.52 Moderne muziek, 22.15 Muzllu!) quiz. 23.52-24.00 Nieuws. Brussel 324 en 484 m 12.00 Nieuws. 12.03 Or.muz„ IÜ Gev. muz.. (Oir- 'J Beursberichten 13.00 Nws. 13.20 KlassT muziek, 141 Nieuws. 14.03 Fragmenten uit Ann) get vour gun, musical. 15.03 Operett» 16.00 Nieuws. 16.03 Beurrt* 18 30 Am.muz.. 19.00 Nieuws i„ kroniek, 19.40 Lichte muz., Svndicale kroniek. 20.00 Klass. 20.45 Chansons. 21.30 Jazzmuz.. 22® Nieuws, 22.15 Amerikaanse volksmu! kunsten, 22 5 12 03 Gev. muziek. 14.03 Gev. pr# 16 08 Klass. muz.. 17.00 Nws.. V" Gev muziek. 18 03 Voor de soldaC- 1830 Lichte muriek, 19 15 Viet# crammofoonmuzlek. 19.30 Nws. 2' Hoorsoel. 20 in Chansons, 22 00 reldnleuws, 22.15 Jazzmuz., 22.55 Starket-vloertn de meest ideale vloerbedekldW 10 JAAR GARANTIE! inclusief j -mm, g*pervltrl legkosten*'v HOGEWOERD 45—47, LEID® telefoon 30496; b.g.g. 30779 Geopend t. 26, zaterdag 10—1

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 2