EIDSCM DAGBLAD ANZIBAR IS IN FEITE ,EEN TWEEDE CUBA" Indonesië en Maleisie zijn het vrijwel eens Harde terreur van communisten uit diverse landen Compromis bereikt over wereldhandel Gouverneur Luyt van Brits-Guyana neemt de macht in handen (0ücf tos Ipgericht 1 maart 1860 MAANDAG 15 JUNI 1964 No. 31286 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, 1.3.35 per maand, f. 0.78 per wee* Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 (Van onze Londense correspondent) In Engeland heerst nieuwe ongerustheid over Zanzibar, het loor de oostkust van Afrika gelegen eiland, dat onlangs een ïeelingstaat vormde met het op het vasteland gelegen Tangan- a. Vijf maanden na het uitbreken van de revolutie is Zanzibar olgens een speciale correspondent van de Sunday Telegraph, e zaterdag een ongecensureerde beschouwing uit Nairobi (Ke- _t) afzond, nog steeds een gewapend kamp. De unie met Tan- injika wordt door de nieuwe heersers genegeerd en officiële nctionarissen uit de hoofdstad van Tangajika, Dar es Salaam, de toegang tot het eiland verboden. Op het zustereiland Pemba •ijs Jflurt de terreur voort. Er zijn ook 300 gewapende leden van de politie van Tangajika op het eiland, wier voornaamste bezig heid het is het bewaken van rege ringsgebouwen e. a. posities, waa: het leger al op wacht staat. Er wordt derhalve op dit gebied dubbel werk verricht. Maar het is het leger, dat bijna geheel wordt aangevoerd door Arabische officieren die door de com munisten zijn geoefend, dat op be vel van de regering arrestaties ei huiszoekingen doet. O, III ^onderden mannen afgeranseld het af- De jongste schanddaad 1200 mannen, die wel fden deef te nemen aan een „vrfj- Uig nationaal bouwproject". De litie werd gedwongen mee te doen 5 deze ranselpartij. Dagelijks kan u 400 halfgeoefende Afrikaners, tn van het „bevrijdingsleger" on- leiding van hun Russische in- icteurs, zien oefenen met auto- itische wapens. Zij rijden in groene ïssische transportvoertuigen van strategische punten op het - i 7-ü patrouilleren 's avonds SEib's nachts met automatische wa- Ci hu in aanslag. mindere manschappen bij honderden tegelijk naar Indonesië worden ge> zonden. Het meest onrustbarende nieuws is de aankondiging, dat zondag vrijheidsstrijders" met een modern wapen en met een grote hoeveelheid munitie zouden worden uitgerust oir het land te verdedigen en op te tre> den tegen „imperialisten, ver spreiders van geruchten en com tra-revolutionairen". Minderheden zijn bevreesd, dat dit tot wettelijke moord zal leiden. Britse ambtenaren zjjn vervangen door Russische, Chinese en Oost- duitse. De gehele voorlichting is in communistische handen. Er is nog geen enkele aanwijzing dat de unie niet Tangajika de communistische invloed heeft verminderd. Na het vertrek van de Britse leraren zijn de kinderen van de middelbare scho len overgeleverd aan Oostduitse le raren, wier Engels zij nauwelijks kun nen verstaan. Aanhangers van Cabot Lodge achter Scranton Ruim een etmaal na de opening U zijn campagne tegen Barry jOldwater heeft gouverneur William fon van Pennsylvania zich al erd van de steun van de aan- rs van Cabot Lodge, de Ame- se ambassadeur in Zuid-Vjet- De organisatoren van de ver- «ingscampagne voor Lodge deel- w gisteren na een gesprek met de roverneur mee, dat zij zich geheel beschikking zouden stellen van tonton. De 43 stemmen die op de Repu- «einse conventie op Lodge zouden wien uitgebracht volgens de "slagen van de tot dusver gehou- ÉS' 111 voorverkiezinger zullen dus I' "S" Scranton gaan, die er nu 105 «ft. Cabot Lodge heeft volledig in- i fctemd met het besluit van zijn mhangers. Senator Goldwater kan thans op 3 stemmen rekenen. Om tot Repu- ükeins kandidaat voor het presi- ofl «tschap te worden gekozen zijn pc stemmen nodig. WEERBERICHT WESTELIJKE WIND t KNMI verwacht van heden °t morgenavond .a wisselende bewolking en op de leeste plaatsen droog weer. Vrij «öitige tot matige westelijke '•öd. Vrij koel. (Opgemaakt te 11.15 uur). 16 JUNI j® op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. itt «an op: 11.44 uur; onder: 1.07 uur. ^oogwater te Katwijk te 8.07 uur •039 uur, laagwater te 3.45 uur 6.13 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's Nederlanders kopen benzine in Duitsland (Van onze Venlose correspondent) Sedert de recente verhoging van de benzineprijs in ons land, doet zich het merkwaardige feit voor dat sommige Nederlanders nu in Duits land benzine gaan kopen. Daar zijn namelijk stations, waar zogenaamde vrije benzine wordt verkocht tegen een prijs, die iets lager ligt dan die van merkbenzine in ons land. Een situatie die men sedert de oorlog niet kende. Sedert de bevrijding kwamen de Duitsers naar ons land om goed kopere benzine te kopen. Zaterdagavond heeft een wind hoos in twee minuten tijds voor duizenden guldens schade aan gericht in drie badcentra op TexelEen beeld van de schade aan de badhuisjes, waarvan niet veel mei r dan wrakhout over bleef Ontploffing in mijn: 47 doden Bij een ontploffing in een ko lenmijn in Kerker in noord-Af- ghanistan, zijn 47 mensen om het leven gekomen en zes ge wond. De 600 arbeiders, die na de ontploffing zaten opgesloten, konden worden gered. Gistermiddag arriveerde op Schiphol de Zweedse Prinses Christinadie in Madurodam een tentoonstelling zal openen. Prinses Christine begroette op de luchthaven haar Zweedse naamgenote. Mislukking in Genève voorkomen Op de internationale handelscon ferentie in Genève is gisteravond overeenstemming bereikt over een „pakket" van compromis-voorstellen, waarmee men de weg hoopt vrij te maken voor samenwerking .tussen de rijke en arme landen in een nieuwe wereldhandelsorganisatie. Het compromis de 75 leden van het blok wikkelingslanden" en de Westelijke geïndustrialiseerde landen. Daar mee is de conferentie landen deelnemen en die al drie maanden duurt, voor mislukking ge- Volgens zegslieden ter conferentie is het „pakket" gevormd op basis van geven en nemen, waarbij vele pro- hiwikt Slemen onopgelost worden gelaten DerelKt tussen Holor^rriib-o Wac" Demonstratie in Soestdijk voorkomen De Baarnse politie heeft vanoch tend een demonstratie van vijf func tionarissen van de jongerenorganisa tie van de stichting „Door de eeuwen trouw" voor paleis Soestdijk verhin derd. De jongeren waren van plan een marathon-demonstratie te hou den teneinde de aandacht van de Koningin te vestigen op het lot van de ter dood veroordeelde Zuidmoluk- se leider mr. dr. Soemokil. Ze wilden voor het paleis posten met een span doek tot het moment dat de Konin gin bereid zou zijn een brief van de jongerenorganisatie in ontvangst te Slachtoffertje van maniak overleden Een van de drie schoolkinderen voor wie na de aanslag van een ma niak op een school in Keulen-Volk hoven het ergste werd gevreesd, is vanochtend overleden. De Keulse politie heeft gisteren een ex-kelner gearresteerd, die in een anoniem telefoongesprek met het Keulse blad „Express" had gezegd, dat hij de aanval van Seifert met zelfgemaakte speer en vlammenwer per op een r-k. lagere school „ten volle begreep". De invalide kelner Günther Naffin (48). sprak na deze mededeling het dreigement uit, dat „morgen een andere school in Keulen zal worden opgeblazen". Dankzij dacteur v; adres van de man te weten te komen. De politie kwam tot de ontdekking, dat Naffin al 11 jaar mank sinds die tijd met de plaatselijke het Het spandoek was nauwelijks ont rold, of twee agenten van de inmid dels door de marechaussee gewaar schuwde Baarnse politie, grepen in, namen het spandoek in beslag en maakten proces-verbaal op tegen twee jongeren. Ze moeten binnenkort voor het kantongerecht verschijnen, omdat volgens de plaatselijke politie verordening demonstraties voor het paleis verboden is. De brief, die de jongeren aan de Koningin wilden aanbieden werd daarna per expresse naar het paleis gezonden en na een uur waren de vijf jongeren weer op weg naar huis. ont c" ve^e belangrijke kwesties aju ëiiiu-Z doorgegeven aan de Algemene Ver gadering en secretaris-generaal Oe Thant van de VN. Het voornaamste punt van het compromis is de vorming van een „Bureau voor handel en ontwikke ling", waarbij Afrikaanse, Aziatische, Zuidamerikaanse, Westelijke en Oosteuropese landen zullen zijn aan gesloten. De nieuwe organisatie komt onder de volkerenorganisatie te werken om de op de Geneefse conferentie be gonnen onderhandelingen voort te zetten met het doel de wereldhandel te reorganiseren en grotere kansen te scheppen voor de minder ontwik kelde landen. Een compromis werd bereikt over de netelige kwestie van het stemmen over bindende besluiten in de nieuwe organisatie. Het Westen verzette zich tegen het systeem van besluiten bij meerderheid omdat de Westelijke landen in de minderheid zyn. Men besloot derhalve de stempro- cedure open te laten en Oe Thant te verzoeken een speciale commissie aan te stellen een billijke stempro- cedure uit te werken waarbij dan rekening wordt gehouden met de be langen van de ontwikkelingslanden en de ontwikkelde landen. De bevin dingen van de commissie zullen aan de Algemene Vergadering van de VN worden voorgelegd. Akkoord over vier controlepunten Indonesië Tokio overeenstemming bereikt de kwestie van de terugtrekking van Indonesische troepen uit Maleisisch heeft de Philippijnse be- Maleisië hebben in 1 gen tussen president Macapagal van v de phiiippijnen en premier Abdoel Rachman van Maleisië. Volgens Lo pez is nu de weg gebaand voor een topconferentie tussen Maleisië, In donesië en de Philippijnen. Een post voor het toezicht op de terugtrekking van Indonesische guerrillastrijders zal gevestigd wor den in Sabah, een tweede in Sera- wak. De ministers van Buitenlandse Zaken van de drie betrokken landen zullen op hun bijeenkomst die voor afgaat aan de topconferentie nog be slissen, waar de andere twee contro leposten moeten komen. Gisteren arriveerde de Maleisische premier in Tokio. Bij zijn aankomst hod hij al verklaard, dat Maleisië Ds. King op borgtocht vrij De negerdominee dr. Martin Luther King is zaterdagavond met drie medestanders vrijgelaten tegen beta ling van een borgtocht van 900 dollar elk. Zij waren donderdag aangehou den bij een poging om een uitsluitend voor blanken bestemd restaurant te betreden. .Een senator had aangebo den de borgtocht te betalen op voor waarde, dat de strijders voor rasge lijkheid Florida zouden verlaten en er niet zouden terugkeren. Dit aanbod toriteiten Ds. King mocht gisteren een ere doctoraat van de Yale-universiteit in ontvangst nemen. Hij zal naar St.- Augustine terugkeren om zijn actie voort te zetten. bij het vooroverleg bereid was tot een compromis over 't aantal controlepos ten op Borneo dat de terugtrekking van Indonesische infiltranten van Maleisisch gebied moet controleren. Rachman hoopte hiermee de kansen op een wezenlijke topconferentie te vergroten President Soekarno van Indonesië vertoeft al ruim een week in de Japanse hoofdstad. Een Indone sische woordvoerder zei dat Soekar no dinsdag naar zijn land zou terug keren als Maleisië dan nog niet be sloten zou hebben tot een topconfe rentie. Dit dreigement is intussen krachteloos geworden nu Rachman genoegen heeft genomen met vier controlepunten, mits deze „in het grensgebied" zijn gelegen. Minister Benn gearresteerd De gouverneur van Brits- Guyana (buurman van Surina me), Sir Richard Luyt, heeft zaterdag de volledige macht aan zich getrokken, nadat zich de afgelopen vier maanden her haaldelijk conflicten hadden voorgedaan tussen Indiërs en negers. Deze conflicten, gepaard met doodslag en brandstichting, hebben 43 mensen het leven ge kost en 400 tot 500 personen min of meer ernstig gewond. En kele honderden huizen zijn plat gebrand of vernield. De gouver neur gaf verder opdracht tot ar restatie van dertig vooraan staande figuren uit het politieke en vakbondsleven. Tot de arres- stanten behoort de minister van Landbouw, tevens vice-premier Brindley Benn, die voorzitter is van de Progressieve Volkspar tij van premier Jagan. De gouverneur zei in een radio toespraak, dat hij vastberaden zal optreden tegen degenen, die geweld dadigheid prediken of bevorderen. HU had tot de arrestaties besloten om te verhinderen, dat de betrokke nen de openbare orde in gevaar zou den brengen. De regering van Jagan heeft be sloten niet af te treden, hoewel gou verneur Sir Richard Luyt vice-pre mier Brindly Benn, drie invloedrijke leden van de Progressieve Volkspartij en een senator van dezelfde partij heeft laten arresteren. Het besluit van de gouverneur de noodtoestand af te kondigen en par lementsleden te laten arresteren zon der de regering van Brits Guyana hierin te kennen is zondag besproken op een ministerraad, die drie urn- heeft geduurd. Na afloop van deze vergadering zei een woordvoerder van de regering- Jagan, dat thans één ding duidelijk is: „Engeland wil zich van onze rege ring ontdoen, maar om internatio nale verwikkelingen te vermijden, kan het dit niet openlijk doen maar wil het ons dwingen tot aftreden. Dat is de bedoeling van de arresta tie van een van onze ministers en van drie parlementsleden". (Zoals bekend wenst Brits Guyana onafhankelijkheid. Maar Engeland aarzelt aan dit verlangen te voldoen, nu al jarenlang duidelijk is, dat de regering van Jagan niet in staat is de orde te handhaven, waardoor een tweede Cyprus zou ontstaan. Boven dien steunt Japan vrijwel alleen op de Indiase bevolkingsgroep. De negers (38%) staan buiten de regering. Red. LX).). Oplossing voor Cyprus iets dichterbij De secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stikker, die zater dagochtend uit Ankara in Istanboel is aangekomen, deelde mede na z'n besprekingen in Ankara iets meer hoop te hebben op een oplossing voor de kwestie-Cyprus. Mr. Stikker zei dat er thans nog geen enkele oplossing was gevonden, maar dat de andere NAVO-mogend- heden „de ernst van de toestand hebben begrepen". Hü voegde er aan toe dat het klimaat in Ankara enigs zins is veranderd maar dat ds toestand ernstig blijft. Het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken heeft intussen bekend gemaakt, dat premier Inönü op 21 dezer naar Washington zal vertrek ken voor besprekingen over de situ atie op Cyprus. Amerika heeft Oe Thant laten weten, dat het bereid is nog eens twee miljoen dollar bij te dragen het werk van de VN op Cyprus Engeland is genegen opnieuw miljoen dollar te geven. Daarmee is de helft van het geld. dat nodig is voor een nieuwe termijn van drie maanden, bijeen. Van andere landen heeft Oe Thant ook toezeggingen gekregen. Zes jaar voor moord met parathion Een 50-jarige Tilburgse vrouw Is vanmorgen door de rechtbank in haar woonplaats wegens moord op haar echtgenoot door middel van pa rathion veroordeeld tot zes jaar ge vangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering. De officier van Justitie had acht jaar en terbeschik kingstelling geëist. De vrouw gaat van dit vonnis in hoger beroep. De officier van Justitie had in zijn requisitoir zelfmoord uitgesloten, omdat volgens hem niemand vijf keer achtereen de bijzonder pijnlijke parathion vergiftiging kiest als middel om te sterven. De officier achtte moord bewezen, waarbij de aanvankelijke bekentenissen van de vrouw geheel passen in de tijdens het vooronderzoek vastgestelde fei ten. De verdediger achtte zelfmoord wel degelijk mogelijk en vroeg vrij spraak. De gerechtspychiater was tot de conclusie gekomen, dat de vrouw sterk verminderd toerekeningsvat baar moet worden geacht en stelde onvoorwaardelijke terbeschikking stelling van de regering voor. - Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat door een zeug van den heer Harwig te Ambt-Almelo 17 levende jongen zijn ge worpen, welke door de zoo gezegende moeder in hokken beurtelings worden gezoogd. Door de heeren Mr. J. P. a Amersfoordt e.a. is concessie V aangevraagd voor het aan- i leggen van een spoorweg van i Amsterdam door de Haar- a lemmermeer naar Leiden. i

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1