LEIDSCH DAGBLAD BOUW KERNREACTOR BEGINT MIDDEN JULI Twee kerken door brand verwoest éw 9% l hamol weer OOK SCRANTON IS KANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP Project van 95 miljoen gulden in Dodewaard In Zoeterwoude en Haastrecht AUTO-PETER vandaag! Rentekaart gaat nu spoedig verdwijnen Meisje onder sneltrein Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 13 JUNI 1964 No. 91283 Hoofdredacteur: J. Brouwer Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 35041; Redactie: 2160T Witte Singel 1, Lelden Giro no. 07065 De S.E.P.-centrale aan de Waal die wordt uitgerust met een zoi noemde kokend-water-reactor zal vermogen hebben van 50.000 kw (50 megawatt) De N.V. S.E.P." zal de De bouw van de eerste Nederlandse kernenergiecentrale kan midden volgende maand beginnen, hoewel dan de definitieve ver gunningen voor deze vestiging nog niet zullen zijn afgekomen. De centrale komt in Dodewaard aan de Waal. Vóór 1 januari 1965 hoopt men met de eigenlijke bouw, die veertig maanden duurt, te beginnen. De totale bouwkosten van dit project bedragen 95 mil joen gulden. Euratom draagt hierin 18 miljoen gulden bij. De pro vincies die hun aandeel hebben in de S.E.P. (Samenwerkende Elektriciteitsproduktiebedrijven), die de centrale exploiteert, bren gen de overige fondsen biieen. „Geen bezwaar" De definitieve toestemming voor de bouw van de centrale, die per jaar ruim 310 miljoen kilowattuur zal pro duceren moet o.m. komen van Rijks waterstaat. Ook de Gezondheidsraad moet nog advies uitbrengen. Het over leg hierover is nog gaande. In prin cipe heeft de Gezondheidsraad echter „geen bezwaar" tegen de vestigings plannen. Op 29 juni zal een open bare inschrijving worden gehouden en rondom 15 juli hoopt de S.E.P. dat met het bouwrijpmaken van de ter reinen en het gereedmaken van een bijbehorende insteekhaven kan wor den begonnen. Bespoediging Als dit inderdaad doorgang vindt ndat is welhaast zeker, kan de cen- Inle een jaar eerder gereed zijn, dan rerd verwacht. door haar bij de voorbereiding, de bouw en de exploitatie van de cen trale verkregen kennis en ervaring ter beschikking stellen van Euratom. Deze organisatie kan dan ingenieurs uit eigen kring of van bedrijven van de gemeenschap bij de reactor deta cheren. Voordeel De nieuwe centrale biedt het voor deel. dat zij enerzijds geheel door de in de gemeenschap gevestigde indus trieën zal worden gebouwd en ander zijds de gelegenheid heeft, ruime er varing op te doen met de exploitatie van een centrale. Doordat het vermo gen van de centrale betrekkelijk ge ring is, kan onder gunstige econo mische voorwaarden worden geëxpe rimenteerd. De centrale wordt ge. bouwd met behulp van Amerikaanse kennis. In 1962 hebben de verschillende Provinciale Staten hun goedkeuring gehecht aan het S.E.P.-plan. De plaats van de vestiging, Dodewaard, is mede uitgekozen omdat in deze gemeente een knooppunt ligt van een 150 kilovolt-net. Hierdoor kan de op te wekken energie uit de cen trale via dit knooppunt gemakkelijk over de deelnemende elektriciteits- produktiebedrijven worden verdeeld. Bovendien is het de bedoeling dit Europa bestrijkt. Tien doden in Santo Domingo Bij de ramp in het militaire oplei dingskamp bij Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse republiek, zijn tien personen om het leven gekomen en ruim 30 gewond. Door het in de lucht vliegen van een munitieopslagplaats en een enorme brand is het kamp nagenoeg met de grond gelijkgemaakt. Engeland heeft veel profijt van de EEG De landen van de Europese Vrij handelsassociatie (EVA) en vooral Engeland profiteren meer van de economische bloei van de EEG dan van de ontwikkeling, van hun eigen vrijhandelszone, aldus verklaarde prof. W. Hallestein, voorzitter van de EEG-commissie gisteren in Straats burg. De economische samenwerking van de Zes in de EEG heeft de han del met de Europese buurlanden niet alleen niet geschaad maar integen- I deel bevorderd. In de periode 1958 1963 is de invoer van de EEG uit de zeven EVA-staten met 71%, gestegen I en uit Engeland zelfs met 105%, ter wijl de invoer binnen de EVA met 55% toenam. Deze cijfers stellen de profeten van een „economische spir ting van Europa" als gevolg van de EEG-eenheid in het ongelijk en be wijzen de wil van de EEG een ver wijdering tussen de Europese volke ren te vermijden. Advertentie DAAR HUURT U BETER. Quick service en benzinestation. Geopend van 8—24 uur. ST.-AAGTENSTRAAT 16—18 TELEFOON 34700 TWEE KERKEN zijn gistermiddag onherstelbaar door brand verwoest. De 60 jaar oude dekenale kerk „St. Jans Onthoofding" aan de Zuidbuurtseweg in Zoeterwoude, brandde bijna geheel uit. Alleen de toren is niet door het vuur aangetast. De kerk biedt thans een troosteloze aanblik. Het dak van het schip is ingestort en tussen de muurresten terechtgekomen. De oude hervormde kerk van Haastrecht, zo charmant gelegen aan de westelijke entree van het dorp, is eveneens in een immense vlammen zee ten onder gegaan. Rokende zwartgeblakerde muren, een in brok stukken aan de voet van de toren neergekomen torenspits, kapotte kerk ramen waarachter een holle verwoeste ruimte, waren liet trieste resul taat van een brand die zo snel om zich heen greep, dat er voor de diverse brandweerkorpsen niets meer te redden viel. Hittegolf je (Van onze weerkundige medewerker) Met temperaturen die in de mid dag in een groot deel van ons land ruur. dertig graden Celsius kunnen b?dragen, is er vandaag sprake van een kort hittegolfje, dat zijn einde £&1 vinden in enkele onweersbuien. Deze komen in de namiddag tot ont wikkeling, in het noorden en oosten van ons land pas in de avonduren. Deze buien hangen samen met een fcoudefront, waarachter met een meer westelijke wind koelere lucht wordt aangevoerd. Hierdoor zullen de middagtemperaturen zondag onge veer 7 tot 10 graden lager liggen dan vandaag. Ten zuidwesten van Ierland is alweer een rug van hoge druk in aantocht die reeds zondagmiddag wat meer opklaringen gaat brengen. Maandag kan dit al weer een sta bieler weertype tot gevolg hebben. De verstoring van het zomerweer zal daarom nauwelijks twee dagen kun nen duren. Advertentie [bescherm uw huid met hamol ultra WEERBERICHT KOELER Volgens het weeroverzicht van het KNMI van 10 uur zal het morgen in algemeen koeler zijn dan van daag. Matige wind tussen zuidwest en suidoost. Naast zonnige perioden be staat er kans op enkele buien. J&an op: 09.08: onder: 00.15. «oogwater in Katwijk: 6.11 en 18.42 Hur; laagwater: 1.56 en 14.18 uur. 15 juni 1964 Zon op: 04.19; onder: 21.02. Maan op: 10.27; onder: 00.44. Hoogwater in Katwijk: 7.06 en 19.38 uur; laagwater: 2.45 en 15.13 uur. (Dit nummer bestaat uit 14 pagina's) en een bijvoegsel Het was omstreeks tien over drie toen de heren J. Vink, hoofd van de -k. jongensschool, en J. Maes, hoofd in de meisjesschool, met enige tien tallen kinderen in het kerkgebouw ;n voor oefeningen in verband met de hernieuwing van de doop beloften. Zij schrokken hevig toen plotseling de lichten aan gingen en en vonkenregen neerdaalde. Het toen een kwestie van enige minuten voor de kerk in lichterlaaie Direct werd de Leidse brandweer gewaarschuwd en spoedig daarna werd assistentie verzocht van de brandweren uit Leiderdorp, Voor schoten en Wassenaar. Men zette veertien stralen en twee waterkanon nen in tegen de Het vuur woedde echter zo hevig, dat het schip van de kerk, die bijna gerestaureerd was verloren ging. Met hevig geweld stortte het dak van het bedehuis neer. Men slaagde er wel in het overslaan van het vuur naar de toren te verhinderen en de pastorie te behouden, 's Avonds omstreeks zeven uur had men het vuur onder de knie, doch met de nablussing is men tot in de nachtelijke uren bezig geweest, de heeft veroorzaakt, verkeerde vanmorgen nog in onzekerheid. Men heeft de gedachte aan kortsluiting, maar men achtte het ook niet on denkbaar. dat de brand iets te maken had met het werk van de loodgieters, die gedurende de middaguren de laatste gerestaureerde ramen had den geplaatst. De verzekering dekt de schade. Pastoor De Booy. die gisteren ziek te bed lag, maar toch het blussings- werk gadesloeg, vertelde vanmorgen, dat de kerkdiensten zondag gehou- Burgemeester G. A. Detmers, wet houders en raadsleden, waren op het terrein van de brand aanwezig. De burgemeester, die een vergadering in Oegstgeest bijwoonde, was zeer spoe dig ter plaatse en helastte zich met de leiding van het blussingswerk. Haastrecht De brandweren van Haastrecht, Gouda en Vlist konden in hun uren lange strijd de hervormde kerk van Haastrecht niet redden. De kerk werd een trieste rokende puinhoop. Zij was na een brand in 1896 herbouwd, maar de kloostermoppen in de toren date- .1 her- Oorzaak van de brand? een sol- deerbrander, door twee arbeiders van een Gouds loodgietersbedryf by her stel van de dakgoot gebruikt. Om twee uur waren die arbeiders naar boven geklommen om een vier meter lange goot aan te brengen. Een uur later kwam er rook uit het dak. Met een emmer water, uit voorzorg mee naar boven genomen, hebben zij nog getracht de brand te voorkomen. Maar tevergeefs. Het vuur greep zich zo hardnekkig vast in het droge hout en het riet onder de leien dakbedek king. dat in een oogwenk de dwars beuk van de kerk in brand stond. De grootte van de schade bij een dergelijke brand is moeilijk te schat ten. De kerk is verzekerd voor f. 400.000 en de toren voor f. 300.000. Vandaag wordt beslist of de muren van de kerk kunnen blijven staan. Deskundige vrezen echter dat zij vanwege het gevaar van instorting moeten worden neergehaald. „Maar zeker is" zei burgemeester Wegstapel, „dat de kerk zal worden (Van parlementaire redactie) (Van onze correspondent in Washington) William W. Scranton, Repu- blikeinse gouverneur van Penn- sylvanië, heeft gisteren eindelijk de knoop doorgehakt en officieel bekendgemaakt, dat hij zich kandidaat stelt voor het presi dentschap. Dat houdt in, dat Scranton nu naast de conserva tieve senator Barry Goldwater en de gouverneur van New York Nelson Rockefeller gaat streven naar de Republikeinse kandidatuur, die beslist zal wor den op het partijcongres in San Francisco dat half juli plaats vindt. meestreeft naar de kandidatuur zijn partij om Goldwaters verkiezing tegen te gaan. In een rede op het Republikeinse partijcongres in Mary land en later op een persconferentie zei Scranton uitdrukkelijk, dat de partij en wellicht het land in gevaar zijn. Hij sprak zich uit voor een pro gressief partijprogramma matigd vooruitstrevende kandidaat en zei, weliswaar zonder namen te noemen, dat de Republikeinse partij Dc rentekaart, waarop de werkgever ingevolge de invaliditeit»* wet zegels moet plakken voor zijn personeel, voorzover dat een inkomen heeft beneden de weistandsgrens, zal spoedig tot het verleden behoren. De minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, dr. G. J. M. Veldkamp, heeft reeds aangekondigd dat de premiebetaling voor de invaliditeitswet per 1 januari aan staande zal worden gestaakt, maar de kans is groot dat die datum nog wordt vervroegd tot 1 september. Naar bekend heeft minister Veld kamp de invaliditeitswet en ziekte- et samengesmolten tot een nieuwe schyniyk worden afgekocht. En die wet op de arbeidsongeschiktheidsver- met een hoog tegoed worden premie - zekering, die reeds bij het parlement vry gemaakt, met behoud is ingediend. De nieuwe verzekering recht op ouderdomsuitkering. Een biedt geen plaats voor het systeem beslissing hierover is echter nog niet i. genomen In afwachting van de nieuwe volks verzekering heeft de bewindsman reeds voor de invalide rentetrekkers een interimregeling getroffen, waar bij de uitkeringen met hulp van d« schatkist aanmerkelyk zijn opgetrok ken. Mede met het oog daarop heeft de regering besloten de premiebeta ling voor de invaliditeitswet reeds per 1 januari aanstaande te beëin digen om (tijdelijk) ruimte te maken voor de hogere premie, die met de optrekking van de A.O.W. tot een sociaal minimum is gemoeid. Op het ministerie van Sociale Za ken beraadt men zich thans op da consequenties van dit besluit. Men realiseert zich namelijk, dat het wei nig zin heeft de nieuwe goll van ar beidskrachten. die elk jaar in sep tember optreedt, nog voor zo'n korte Gistermiddag heeft een brand i de St.-Jans Onthoofdingkerkl aan de Zuidbuurtseweg in Zoe-I terwoude geheel vernield. Alleen de toren kon vrijwel on beschadigd behouden worden niet beheerst mag worden door de echo van vrees en reactie, die het land achterop dreigen te brengen. Alle gematigde elementen in de Republikeinse partij juichten Scran- tons verklaring toe. Oud-president Eisenhower wilde echter nog geen partij kiezen, al staat vast dat hy nauw met Scranton verbonden is en hem zeker prefereert boven Goldwa ter. tiële kandidatuur aan senator Gold water te ontfutselen. Er is nog maar één maand tijd voor het partijcon gres en Goldwater leek de nominatie al bijna in zijn zak te hebben. Scranton kan echter rekenen op de steun van al diegenen, die gematigd en progressief denken en van partijmannen die vrezen dat de kan didatuur van Goldwater de party by de verkiezingen in de herfst zo'n ver nietigende nederlaag zal opleveren dat zelfs de toekomst van de Repu blikeinen in gevaar zou zijn. Of die steun genoeg is, weet echter niemand Veel zal afhangen van Scrantons campagne in de komende maand. Scranton stamt uit een familie, die zich in 1840 in Pennsylvanië vestigde en daar een groot vermogen opbouw de, o.a. in yzer en staal. De stad Scranton is naar deze familie ge noemd. William Warren Scranton zelf, die nu byna 47 jaar is. studeer de rechten aan de Yale-universiteit. Later werkte hij in Washington als assistent van de minister van tenlandse Zaken John Foster Dulles en in 1960 ging hy als afgevaardigde naar het Huis. In 1963 werd hij geko zen tot gouverneur van de staat Pennsylvanië, een van de grootste en belangrijkste van de Verenigde Sta ten. Amerikaanse jagers mogen escorteren er geen bezwaar tegen te hebben dat de Verenigde Staten ter begeleiding jagers mee sturen op verkennings vluchten, die „binnen een of twee dagen" zullen worden hervat. Prins Soevanna zei, dat hy de Ame rikaanse ambassadeur, Leonard Un- ger, had verzocht de vluchten binnen een of twee dagen te doen hervatten. Hij noemde het logisch dat onbewa pende verkenningsvliegtuigen be schermd worden. De Laotiaanse re gering heeft de benodigde jagers niet en hy had er geen bezwaar tegen dat de Verenigde Staten straaljagers stu ren ter begeleiding van verkennings vluchten. Prins Soevanna zei de vluchten te hebben doen staken omdat de toe stand rustig was en er geen aanwij zingen waren van troepenbewegingen an de Pathet Lao. Neutralistische troepen in L.aos hebben by gevechten met communis tische Pathet-Laotroepen in de Vlakte der Kruiken, die twee weken duur den, 25 doden en 60 gewonden verlo- zo is meegedeeld van Westelyke militaire zyde in Vientiane. Onder de Pathet-Laostrijdkrachten -ju een groot aantal slachtoffers zyn gevallen door aanvallen met T-28- bommenwerpers van de neutralisti sche Laotiaanse luchtmacht. Rechtse troepen, die de neutralis ten steunen, zouden bij een aanval op Pathet-Laopenetraties by Vang Vieng (ruim 100 km ten noorden van Vien tiane) vier doden en acht gewonden hebben verloren. Het Chinese persbureau „Nieuw China" meldde vandaag, dat by een aanval van „zes Amerikaanse vlieg tuigen" op Chang Chay. het hoofd kwartier van de Pathet Lao-strijd- krachten, één lid van een Chinese - momische en culturele missie was geaood en zes waren gewond. De vliegtuigen wierpen „zware brand bommen" op de stad, waarna zy deze beschoten, aldus net persbureau. De leider van de Pathet Lao-strydkrach- (en. prins Soephanoevong, heeft in een dringende boodschap aan premier Soevanna Phoema tegen het bom bardement geprotesteerd. administratieve rompslomp van grote omvang (het gaat om een kleine hon derdduizend aanvragen), maar bo vendien hebben de enkele zegels die dan nog geplakt worden, nauwelyks effect meer. De koster gaan de ver zekerde bedragen waarschynlyk te boven, zodat beëindiging van de pre miebetaling per 1 september dus veel geld en energie bespaart. Volgens mr. G. A. A. M. Boot, voor zitter van de Verenigde Raden van Arbeid in ons land, zou een dergelyk besluit geen consequenties hebben voor het personeel van de Sociale Verzekeringsbank en de Raden van Arbeid, die met de uitvoering van de invaliditeitswet zyn belast. (Van onze Bredase correspondent) Op de bewaakte overweg in Ouden- bos heeft zich gistermiddag een ern stig ongeluk afgespeeld, dat aan het 12-jarige meisje Corrie Lazeroms uit Oudenbos het leven heeft gekost. De 34-jarige Pieter Antonissen uit Sprun- del werd ernstig gewond. De overweg was gesloten voor de stoptrein uit de richting Zevenber gen. Toen deze was gepasseerd en honderd meter verder by het station Oudenbos stopte, gingen de spoorbo men omhoog. Zij worden met de hand vanuit het station bediend. Uit de richting Roosendaal echter naderde een sneltrein. De wachtenden konden door de andere op het station stil staande trein de trein uit Roosendaal niet zien naderen, zodat zy zich op de spoorwegovergang begaven. Het meisje Lazeroms reed met haar fiets tussen twee wagons in en werd 25 meter meegesleurd. Zy werd op slag gedood. De bromfietser Antonissen reed tegen een wagon en werd ich- teruit geslingerd. Hy is ernstig ge wond naar het ziekenhuis vervoerd. De seinwachter die de bomen be dient. kon nog niet worden verhoord. is met een shock naar zyn woning in Oudenbosch vervoerd. ZOMERPRIJZEN teuws Uit het Leidsch Dagblad van 14 Junij 1864 In de Overijsselsche wa teren zijn nu 22.000 zalmen geplant, en daarin gezaaid 50.000 rijeren van Fera, een visch, nog fijner dan de zalm. Op het Loo is alles in- gerigt voor het 25-jarige hu welijksfeest van H.M.. M.M. den Koning en de Koningin Men verwacht op den feest dag een groot aantal vreem delingen.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1