LEIDSCH DAGBLAD Westduitse artikelen in Oostduits blad afgedrukt Rancuneuze Keulenaar sticht brand en doodt twee onderwijzeressen Bonn zou regeling inzake uitwisseling dwarsbomen hamolweer vandaag'. Munitie ontploft in li Dominicaans kamp Nieuwe brief van de Parijse W PA'S TUIN alles Vlieland MARIJNEN (9«d Opgericht maart 1860 VRIJDAG 12 JUNI 1964 No. 31284 Hoofdredacteur: J. Brouwer pirocteur: EL A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 2150T Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57065 f (Van onze correspondent in Bonn) Tot verrassing van Bonn heeft het Oostduitse orgaan „Neues Deutschland" gisteren over de gehele pagina artikelen afgedrukt ait «Die Zeit" en «Die Deutsche Zeitung". In een telegram aan dt hoofdredacteur van «Neues Deutschland" stelt uitgever Buce- rios voor met een wekelijkse uitwisseling van artikelen te begin nen. Het initiatief van Neues Deutschland beoogt waarschijnlijk de regering in Bonn voor de voeten te werpen, dat zij niet op recht probeert de krantenuitwisseling tot een succes te maken. Tot nu toe was die uitwisseling blijven steken in de vraag of het probleem moest worden geregeld door de „Treuhandstelle für Interzonenhandel" dan wel op regeringsniveau. Bolz tekent in Moskon verdrag van vriendschap De eis van de regering van Ui tricht, dat de onderhandelingen op regeringsniveau dienen te geschie den, kan door Bonn niet worden unvaard, omdat dit het gevaar van een officiële erkenning van de door de Russen bezette „Sowjet-zone" zou kunnen inhouden. Op het ogenblik irorden overigens al 2499 exempla ren van Oostduitse kranten in de Bondsrepubliek ingevoerd. Daarvan lijn 560 exemplaren van Neues Deutschland. Via de „Treuhandstel- betrekt Oost-Duitsland 1963 i Üestduitse kranten, waaronder 660 eiunplaren van „Die "Welt", 350 van „Der Spiegel", 125 van de „Frankfur ter Aligemeine Zeitung" en 70 van de Frankfurter Rundschau". Deze bladen liggen overigens niet in de Oostduitse kiosken. Om Westduitse bladen te ontvangen behoeft de Oostduitser schriftelijke toestem ming van het ministerie voor Volks- op dreef f (Van onze weerkundige medewerker) Na een natte periode begin vorige week met 30 tot 40 millimeter regen, heeft juni zich snel her steld. Totnutoe zijn er in De Bilt al 90 uren zonneschijn ge registreerd. Net zomerweer wordt veroorzaakt door hoge drukgebieden, die iets te snel van de oceaan via Frankrijk naar de Oostzee trek ken. Deze worden op de voet gevolgd door storingsfronten met plaatselijk een regen- of onweersbui, waar ook tijdens het weekeinde weer rekening mee moet worden gehouden. In een groot deel van Europa komt nu fraai vakantieweer voor. Zeer warm is het al en kele dagen in Spanje en Por tugal met maxima tot 36 gra den Celsius. In de Nederlandse vakantiecentra begint de druk te toe te nemen, zoals op de Wadden en langs het Noordzee strand, waar het zeewater met 16 a 17 graden nu ook wat aan genamer is geworden. bescherm uw huid wet hamol ultra WEERBERICHT TOENEMENDE BEWOLKING Het KNMI verwacht van heden- wt morgenavond: toenemende be volking met tijdelijk enige regen en verspreid onweer. Overwegend mati ge wind aanvankelijk tussen oost en suM, morgen ruimend naar zuid- vest. Aanvankelijk nog warm, later enige afkoeling (Opgemaakt om 11.15 uur) 13 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.01 u. Maan op: 7.48 uur; onder: 0.0 u. Hoogwater te Katwijk te 5.21 uur en 17.51 uur; laagwater te 1.06 en blad bestaat alt 22 pagina'» opvoeding. Maar omgekeerd heeft men ook in West-Duitsland vergun ning nodig om bladen uit Oost Duitsland te ontvangen. Oost-Duitsland heeft nog op een andere wijze in Bonn de aandacht getrokken. De Oostduitse mi ter van Buitenlandse Zaken, Bolz, heeft gisteravond in Moskou meege deeld, dat de Sowjet-Unie en Oost- BEZORGING LD den, waaraan door leerlingen van vele Leidse scholen wordt deelgenomen. Aangezien zich onder deze scholieren ook verscheidene f jeugdige bezorgers van ons Blad f bevinden, is het niet uitgesloten, f f dat de bezorging in enkele wij- f ken van de stad morgen iets i 4 later geschiedt dan gewoonlijk, i W(j bieden daarvoor bjj voor- i baat onze verontschuldigingen f t Jordaanwater naar Negeb Vandaag z(jn de bevloeiingsinstal- laties van de Negeb-woestijn, die worden gevoed door water uit de Jordaan, in gebruik gesteld, nadat de installaties gisteren gedurende 24 uur waren beproefd. Deze voor Israël grootse gebeurtenis werd met geen enkele plechtigheid onderstreept. President Sjazar en andere ministers hebben zich beperkt tot het inspecte- :n van de installaties. De Israëlische pers verbrak van ochtend de terughoudendheid, die zij zichzelf had opgelegd, door het ws op de voorpagina's te melden. Zij bracht zonder de Sy rische aanvallen te melden de moeilijkheden in herinnering die en had moeten overwinnen. Begin mei was het stelsel van reus achtige pompen, kanalen en geleide- buizen reeds voor beproeving in wer king gesteld. Duitsland vandaag documenten zi den ondertekenen van „bijzonder wicht voor het waarborgen van vrede op Duitse bodem". Dobrynin, de Russische ambassa deur in Washington, had de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, woensdag al mee gedeeld, dat Rusland van plan te sluiten. Men legde er in Washington de nadruk op, dat „sluiting of uitvoe ring" van dit verdrag in geen geval de rechten van het Westen in Ber lijn en inzake het gebruik van de toegangswegen door Oost-Duitsland Wennerström: levenslang De 58-jarige Zweedse ex- luchtmachtkolonel Stig Wenner ström. die in Stockholm terecht stond op beschuldiging van spionage voor de Sowjet-Unie, is vandaag conform de eis tot levenslange gevangenisstraf ver oordeeld. Wennerström werd bij zijn veroordeling tevens van zijn rang ontheven en de 493.350 Zweedse kronen (320.000 gul den) die hem door de Russische inlichtingendienst voor zijn diensten werden uitbetaald, zijn vefbeurd verklaard. Hij had de politie verteld, dat hij in het ge heim de rang had gekregen van generaal-majoor van het Russi sche leger. De staat heeft ook 15.000 kronen geconfisqueerd die in beslag waren genomen toen Wennerström werd gearresteerd. Bovendieij zal hij zijn advocaat 40.000 kronen moeten be talen. De president van de rechtbank heeft bepaald dat de stukken van het proces-Wennerström vijf jaar geheim zullen blijven. De rechter zei dat Wennerström vanwege het belang van zijn misdaad tot de zwaarste straf was veroor deeld, die Zweden kent. naar Berlijn zal kunnen aantasten, maar dat het gaat om wederzijdse bijstand in geval van agressie, als mede om een verdrag van economi sche bijstand. Dobrynin zou Rusk hebben duide lijk gemaakt, dat het hier niet gaat Rusland zo vaak heeft gedreigd dat een einde zou maken aan de Westelijke rechten in West-Berlijn Moskou, zo zei men voorts in Wash ington, blijft ondanks dit verdrag verantwoordelijk voor het nakomen van zijn verplichtingen krachtens de overeenkomsten, met de Westelijke mogendheden over Duitsland en Ber lijn gesloten. Amerika blijft de re gering in Bonn beschouwen als het enige Duitse bewind, dat in inter nationale kwesties gerechtigd is te spreken namens het Duitse volk. De burgemeester van Keulen* Theo Burauen bekijkt de schade* welke in de lokalen van een van de scholen van zijn stad is aan- gericht door een maniak, die met een vlammenwerper en een steekwapen tekeer ging. (Van onze correspondent in Bonn) Een krankzinnig geworden t.b.c.-lijder bestormde gisterochtend een r.-k. lagere school in de buitenwijk Volkhoven bij Keulen met een zelfgemaakte vlammenwerper en een lange dolk. Hij doodde twee onderwijzeressen en verwondde 28 kinderen. De 43-jarige Walter Seifert, bankwerker van beroep, had zich al jarenlang bij de gemeente Keulen ernstig beklaagd, dat hij ondanks zijn ziekte maar voor 30 procent arbeidsongeschikt was verklaard. Jaren lang deed hij pogingen om als volledig invalide te boek te worden gesteld en bestookte intussen het gemeentebestuur met opgewon den brieven. In 1960 had de Keulse gezondheidsdienst Seifert „schizofreen paranoide" genoemd. Gevaarlijk achtte men hem evenwel niet Gisterochtend omstreeks negen verscheen Seifert op een fiets v< ae school. Op de bagagedrager vo de h(j een zak met zich mee, waa een apparaat voor de bespuiting v Honderden slachtoffers Santo Domingo, de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek, is gisteravond laat opgeschrikt door een zeer zware ontploffing een militair opleidingscentrum waar 1300 soldaten werden op geleid. Er zou brand zijn uitge broken, die zich uitbreidde tot een munitiedepot, dat vervol gens explodeerde. In een zieken- De Belgische ambassadeur in Nederland, baron Van der Straaten Waillet heeft gisteren onderscheidingen uitgereikt aan Nederlanders. De ambassadeur (rechts) overhandigt de versier selen als Grootofficier in Orde van Leopold II aan directeur-generaal voor volksgezondheid, prof d r. Muntendam, hoogleraar aan Leidse Universiteit huis werden de slachtoffers, zo wel doden als gewonden, „bij honderden" binnengebracht, al dus een bericht van Reuter. Tot de slachtoffers behoren niet al leen militairen, maar ook brand weerlieden en burgers, die bij het kamp behoren. Vier uur na de eerste ontploffing laaiden de vlammen in het kamp hoog op en werden steeds nieuwe explo sies gehoord. In de voornaamste straten van de hoofdstad wordt gepatrouilleerd door politie en militairen om plundering te voorkomen van winkels, waarvan de ruiten zjjn gesprogen. Duizenden belangstellenden, die zich naar het gebied van de ramp wilden begeven, werden door de politie teruggestuurd. Verolme vergroot liellingscapaciteit Scheepsbouwer C. Verolme heeft medegedeeld, dat hü in aansluiting op de vergrote dokcapaciteit van de werf op Rozenburg, ook de hellings capaciteit gaat uitbreiden, zodat het mogelijk zal zün schepen tot 200.000 ton (schepen van deze grootte be staan er nog niet) te verbouwen. De situatie op Rozenburg is nu al zo. dat een order voor de bouw van zulk een schip reeds aanvaard en zonder noemenswaardige vertraging uitge voerd zal kunnen worden. Het groot ste schip dat onder Nederlandse vlag vaart, de tanker „Esso Den Haag" 90.000 ton is bij Verolme gebouwd. Levenslang voor Mandela Een rechtbank in Pretoria heeft vandaag George Mandela en zeven medebeklaagden, die gisteren waren schuldig bevonden aan sabotage, tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. t bomen verborgen was. Hierin had hjj een brandbare vloeistof gemengd, zo dat het instrument een vlammen werper geworden was. Seifert forceerde de ingang van de school, waarin 385 kinderen nog maar kort aan het werk waren gegaan. Zij bevonden zich in een oud stenen ge bouw en v(jf barakken. Op de bin nenplaats was de gepensioneer de maar door leerkrachtengebrek teruggekeerde 67-jarige onderwijze res Langohr met de gymnastiekles Lezig. Seifert richtte de zeven meter lange vuurstraal op de oude vrouw, die levensgevaarlijk gewond raakte, terwijl de kinderen gillend van pa niek en met brandwonden overdekt de klaslokalen binnen renden. Daarna richtte Seifert zün offen sief op de klassen zelf. Hij sloeg de ruiten in van een der barakken en richtte zijn vuurstraal in de school. Sommige onderwijzeressen hadden de tegenwoordigheid van geest hun kinderen te bevelen onder de banken te kruipen. Anderen probeerden zich te verzetten. De 24-jarige Ursula Kuhrs, die pas een paar maanden geleden gehuwd was. probeerde de deur van haar klas dicht te houden voor de waanzinnige, die meer kracht bleek te bezitten dan zij en haar met enige dolkstoten om het leven bracht. Ook de 62-jarige onderwijzeres Ger- trud Bollenrath probeerde zich te verzetten. Zij werd zo zwaar door de steken van Seifert getroffen, dat ze dezelfde dag in een ziekenhuis over leed. De paniek was intussen tot een hoogtepunt gestegen. Gewaarschuw de omstanders en moeders die te hulp schoten werden bijna door de m doodsangst vluchtende kinderen onder de voet gelopen. Ambulance-auto's snelden met loeiende sirenes in een niet eindi gende stroom naar de plaats van de ramp: 28 kmderen moesten in de haastig in gereed gebracht zieken huizen worden opgenomen. Zodra Seifert zijn waanzinnige daad had volbracht vluchtte hij tussen de korenvelden, nadat hij eerst een slok uit een flesje genomen had, dat la ter een insectendodend gif bleek te hebben bevat. Boer Peter Schaker had de vluchteling echter m de gaten, hü laadde zyn geweer en zette de ach tervolging in. Zo liep Seifert in de armen van de politie. Toen hü nog een vluchtpoging ondernam, werd hü door een schot in het bovenbeen getroffen. Seifert verklaarde later in het ziekenhuis: „Ik heb gedood, om dat ik de gemeente-arts van Keulen wilde doden. Ik heb me gewroken". Gisteravond stierf hü aan zün ver wondingen en het ingenomen gif. Het schoolcomplex zal voorlopig niet meer in gebruik worden geno men. Met zün geblakerde muren en banken, verkoolde pakjes boterham men en beroete boeken toont het een treurig beeld van de daden van een krankzinnige. Een jongetje dat aan de hand van zün vader terugkeerde om enige bezittingen op te halen, barstte plotseling in tranen uit en weigerde zün lokaal binnen te gaan. Veel ouders zullen proberen hun kin deren naar andere scholen in de buurt overgeplaatst te krügen. Politie mist nog elk spoor (Van onze Parüse correspondent) De „Wurger", de geheimzinnige Franse psychopaat, die zich zelf in een lange serie brieven aangaf als de moordenaar van de 11-jarige Luc Taron heeft er gisteren nog een schepje bovenop geworpen om de politie uit te dagen. In een zoveelste brief, die hü aan een journalist van France Soir adresseerde, heeft de „Wurger" nu een aantal bijzonder heden verstrekt over zichzelf en voor- 'er de familie van zijn slachtoffer, die door de vader van Luc als volko- juist zijn bevestigd, i anonieme moordenaar bericht te de journalist, dat de ouders van Luc hun geld verdienen met het ver sturen van commerciële brieven, een büzonderheid die buiten de familie Taron niemand bekend was. De heer Taron heeft nu dan ook nog een reden temeer om aan te nemen, dat de praatgrage wurger inderdaad de moordenaar is van zün zoon, die hem. voor de misdaad, over allerlei details in verband met zün familie zou hebben gesproken. Zün eigen doopceel lichtend, deelt de Wurger nog mee, dat hü de zoon is van een hoge functionaris, dat hü in een D.S.-Citroën rüdt en in het vüftien- de arrondissement van Parüs is ge vestigd. Met die auto, zo schrijft hü verder, had hü Luc uit Parüs, waar hü hem in de metro-gangen voor het eerst ontmoette, meegenomen naar het bos om hem, eind vorige maand, n het leven te brengen. Een correctie op een vorige verkla ring brengt de moordenaar nog aan door op te merken, dat hü zich ver gist had in het telefoonnummer toen hü van de vader van zün slachtoffer een losgeld wilde eisen. De heer Ta ron heeft inderdaad altüd ontkend dat hü door de moordenaar zou zün benaderd om hem geld af te persen teneinde het leven van zün zoon te kunnen redden. Tenslotte beroept de Wurger zich er nog op, dat Luc al zün derde slachtoffer zou zün ge weest en dat hü in de provincie reeds een keuze voor een vierde jon den hnrt gedaan, die binnenkort het leven ontnomen zal De Franse politie staat nog steeds versteld over deze vloedgolf van de tails, die bijna stuk voor stuk op (Advertentie) Keus voor Volop cadeautjes uit volop keus. Sproeiers (v.a. 2.45, volautoma tisch v.a. 27.50). Plastic gieter, roest niet 5.25 Snoei- en grasscharen 2.64 tot 11.35. Gras- en tuinharken 1.25 tot 9.20. Spaden - harken - schoffels te kust en te keur. reeds vanaf 95 cent. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) J HEDEN BESTELD, VANDAAG THUIS TECHN. BUREAU ZUID-WEST BEVRIJDINGSPLEIN 24 TELEFOON 34600 eigen positie steeds grondiger lijkt te willen ondermijnen. Men herinnert aan de vele misdaden, waarbü op grond van een minieme vergissing of nalatigheid een moordenaar of kidnapper zichzelf verried om meest al binnen enkele dagen door de mand te vallen. De wurger, die, volgens de psy chiaters, de maatschappü nu wil tar ten om zich te wreken op een tegen slag die hem in zü'n persoonlijke of intieme leven zou zün overkomen, moet wel over een duivels vernuft beschikken om de talrüke recher cheurs. die dag en nacht pogen hem te verschalken, te glad af te zün. Want nog altüd blijft de politie elk betrouwbaar spoor büster VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES AEG - IGNES - ÜNDESI1 ERRES - SIEMENS BICO RONDO IEMCO N.V. teuws Uit het Leidsch Dagblad van 13 Junij 1864 AdvertentieIn eene fat soenlijke huishouding, wordt tegen Aug. verlangd eene keukenmeid, P.G. Vereisch- ten zijn, zeer ervaren in de kookkunstzindelijk en vlug en van onbesproken gedrag. Loon f 60,- per jaar, met verhooging. Franco br. no. 6 Bur. L. Dagblad. De te Parijs verblijvende Japansche excellenties heb- ben 6 Fransche koks van den len rang aangenomen, die met hen naar Japan zullen vertrekken, ter verspreiding aldaar van de beginselen der i keukenbeschaving.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1