II RUMOER OM „LA IN DE PARIJSE CALLAS" OPERA kunst kaleiöoscQQp RUST TERUGGEKEERD IN DE ITALIAANSE POLITIEK Ongericht 1 maart 1860 Woensdag 10 juni 1964 Derde blad no. 31282 ramen in die De door haar scheve toren beroemde Oude Kerk te Delft waar van de grondige restauratie enige jaren geleden werd voltooid werd geleidelijk aan geheel voorzien van gebrandschilderde ramen, die alle zijn ontworpen en vervaardigd door de glazenier Joep Ni colas. Zaterdagmiddag a.s. worden opnieuw negen ramen, die in het koor zijn aangebracht, aan de centrale kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Delft overgedragen. Deze ramen zijn geschonken door enige industrieën en particulieren. In het hoofdkoor is ten zuiden van de gelijkenisramen aangebracht een Elia-raam. Dit raam, gesel ken door de heer en mevrouw C. Je- liffe-Goldschmidt uit New York beeldt 6 episoden uit uit 't leven de profeet Elia. Aansluitend op dit raam zijn in de zuidermuur twee ra men aangebracht waarvan de v stellingen zijn gebaseerd op het scheppingsverhaal. Het ene raai een geschenk van ir. W. H. van Leeu wen, de enige jaren geleden gestor ven oud-directeur van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft en het andere van 17 Delftse industrie- ving uit het paradijs, het offer Noach, na de zondvloed, en het of fer van Abraham. Deze drie zijn een geschenk van jhr. vrouw Loudon-Van Tuyll vj rooskerken en jhr. en mevrouw Sandberg-De Vlieger. Eén schonken door de heer en mevrouw S. van der Velden te Wassenaar geeft o.a. een voorstelling vlucht naar Egypte. In de oostelijke muur van de verlengde zijbeuk een raam aangebracht voorstellende Advertentie NU VOORDELIG NAAR ENGELAND VAREN Iets voor U? Goedkope retours Hoek van Holland Harwich per dagboot IncL treioreia Harwich - Londen v.v. f 81,- MEENREIS: Iedere zaterdag van 16 roei t/ra 29 augustus en Iedere zondag van 12 juli t/m 16 augustus. TERUGREIS: Uitsluitend op zondag 1 of 2 weken na de heenreis. Inlichtingen en aanmeldingen ftot uiterlijk 8 dagen voor vertrek) bQ do erkend® reisbureaus. HOEK VAN HOLLAND - HARWICH W ereldpremière Britten's opera ..Curlew River" De wereldpremière van Benjamin Britten's opera "Curlew River' zal op 13 juni a.s. worden gegeven als on derdeel van het Aldeburgh Festival. De opera is geinspireerd op de Ja panse "Noh" spelen en het libretto is van de hand van de Engelse dichter en romanschrijver William Plomer. De opera zal worden uitgevoerd door de English Opera Group onder leiding van de dirigent. Peter Pears en John Shirley-Quick zullen op de avond van de première de hoofdrol len vertolken. Twee avonden eerder zal op het Aldeburgh Festival eveneens een opera zijn première beleven. Het is Malcolm Williamson's "The English Eccentrics', dat is gebaseerd op een boek van Dame Edith Sitwell. Dit werk wordt ook door de English Ope ra Group uitgevoerd en is ook te ho ren op het Festival van de City of London, dat van 6 tot 18 juli a.s. wordt gehouden. In recreatie-oord Callantsoog wordt niet meer gebouwd Het Noordzeeplaatsje Calantsoog heeft 3 2/2 kilometer noordwaarts een aanhang in de vorm van een recrea tie-oord „Groten keeten" genaamd. In dit uitbreidingsplan is plaats voor 185 zomerwoningen. Zogenaam de spitsdakhuizen worden er ge bouwd, die mét de grond mee op cir ca f20.000 komen. Een veertigtal van deze woningen heeft er een plaatsje gevonden. Omdat het hier een recreiatie-oorü gelat en de bouw kosten van de woningen circa f3000 bedragen, mochten deze wonin gen zonder rijksgoedkeuring ge bouwd worden, naaat B. en W. van Callantsoog vergunning hadden ver- lexd. Zolang de woningen geval voor geval gebouwd en gekocht werden ging dit goed. Toen echter de bouw- exploitant, de N.V. Sunclass, bouw en exploitatiemaatschappij in A er- denhout die de prafab-elementen voor de huisjes kocht en ze door een plaatselijke aannemer liet mon teren, een groot aantal tegelijk wil de bouwen, waardoor de bouwprijs boven de f 10.000 kwam, was rfjks- goedkeuring vereist. De bouw van de woningen is nu stopgezet. Alleen die zomerhuisjes waar men mee bezig was, mogen worden afgebouwd. Van de zijde van het ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid is een onderzoek gaande in hoeverre men zich heeft gehouden aan de bepalingen. de hereniging der volkeren; schen kers zijn de heer en mevrouw A. van der Velden in Den Haag. Tenslotte is nog aangebracht een raam dat gewijd is aan de 12 zoge naamde „kleine profeten". Het is een geschenk van het wetenschappelijk korps en de studenten der Techni sche Hogeschool te Delft. In de panelen die het raam be kronen zijn de namen van de ver schillende faculteiten aangebracht. Advertentie Aanhangers en tegenstanders vliegen elkaar in de haren (Van onze Parijse correspondent) Het jongste optreden van Maria Gallas in de Parijse Opera heeft opnieuw een vurige strijd tussen de kampen van haar aan hangers en haar tegenstanders doen ontbranden. Tijdens de voor stelling waarbij door de Griekse zangeres haar lievelingsopera Norma werd uitgevoerd was de zaal direct al rumoerig geweest en zo hadden zich in de ovaties bij de stereotype uitroepen „Vive La Gallas" steeds meer stemmen gemengd die haar tegenspeler de de buterende Italiaanse tenor Corelli in het bijzonder en met name toejuichten. Met hoge noten niet gelukkig Die laatste stemmen leken in het verloop van de uitvoering bovendien duidelijk terrein te winnen en toen het scherm zakte manifesteerden vele aanwezigen nadrukkelijk en luid ruchtig tegen Call as die zo met evi- Toen ze de Opera verliet werd de donkere diva op straat door een ge zelschap getrouwe supporters opge wacht, die zich niettemin zelfs daar tegen de oppositie moesten blijven verdedigen. Tenslotte kon de ster on der bescherming van de politie haar hotel toch nog ongedeerd bereiken. Wereld Boekenbeurs te Londen Op de Wereld Boekenbeurs, die Koningin Elizabeth II maandag in Earls Court, Londen zal openen, ongeveer 100.000 boeken te zien. De boeken zelf zullen slechts een deel de speciale attracties die deze beurs zijn ontworpen. is nJ. tien miniatuurten toonstellingen over verschillende on derwerpen die nauw met het boek in verband staan. Bovendien zullen er individuele inzendingen zijn van uit gevers uit 20 landen die bijna 200 stands in beslag nemen. Bepaalde dagen zullen aan een thema worden gewijd; in het totaal zijn er zeven van dergelijke thema's, .1. Wetenschap en Kunst; Roman tische Literatuur; Het Huis; Ont spanning; Misdaad; Hedendaagse Li teratuur en Godsdienst. Deze the- zullen worden toegelicht door sprekers, films en grammofoonpla ten. De uitvoer reikte in 1963 tepunt. Meer dan 43 Groot-Brittannië gepubliceerde boe ken werd uitgevoerd. De totale om- 1963 bedroeg 900 miljoen gul den eveneens een record. Sweelinck-ensemble In Rotterdam hebben gevorderde leerlingen van de zangpedagoge Jo Bollekamp een ensemble geformeerd dat onder de naam Sweelinck-ensem ble, zich speciaal zal toeleggen op "ertolking van het vocale oeuvre de Nederlandse componist Jan Pietersz. Sweelinck (1562-1621). Het ensemble staat onder leiding van de dirigent Jan Zwart jr, die het initia tief tot de oprichting nam. Ondertussen geven zelfs haar fa natiekste bewonderaars ook onder de Parijse muziekcritici toe dat Maria Callas bü haar laatste optreden geen bijzonder gelukkige avond heeft ge had. Heel wat hoge noten vanaf de gestreepte bes had ze moeten laten schieten en in de vierde akte van Bellini's beroemde en aartsmoeilyke werk was ze de draad zelfs een ogenblik helemaal kwijtgeraakt. Niettemin lijkt het minstens voor barig op grond van die enkele tegen slagen met haar opposanten nu al het definitieve einde van Callas' grandioze carrière aan te kondigen. Zelfs de vaardigste breister laat wel eens ee» steekje vallen en ook door enkele mislukte noten kan Cal las verdiende reputatie van 's werelds grootste levende operazangeres zeker toch nog lang niet ernstig worden bedreigd. MARIA CALLAS omstreeks het einde reces van de Stat< er voldoende tijd woordt de H B. Engelsman (P.v.dA.). ,Haagsche Comedie' opent seizoen met Ayme en de Rojas Op 22 augustus zal de Haagsche Comedie in de Kon. Schouwburg haar seizoen openen met de première van „Clérambard" van de Franse toneel schrijver Marcel Ayme, die eerder zijn „Maanvogels" en „Maxibulen" met succes door Steenbergen c.s. zag op gevoerd. Bob de Lange heeft de regie. Korte tijd later presenteert Joris Diels de eerste voorstelling van „Ce- lestina" van de Spaanse toneelschrij ver Fernando de Rojas, die in de overgangsperiode tussen middeleeu wen en renaissance een meesterwerk schiep dat eerder door Albert Helman zuiver literair in het Nederlands werd vertaald. Joris Ivens naar Venetië De directie van de Biennale in Venetië heeft onze landgenoot Joris Ivens verzocht, dit jaar in augustus als voorzitter van de jury van het „Internationale documentaire film festival" to fungeren. Ivens heeft dit geaccepteerd. Hij is gisteren, na beëindiging van de clas sificatie van zijn omvangrijke archief dat hij, zoals bekend, aan het Neder lands Filmmuseum heeft afgestaan, weer naar Zuid-Frankrijk vertrokken om daar de werkzaamheden aan zijn film „Le Mistral" voort te zetten. twee geslaagden van de Maastrichtse Toneelacademie. Anne Oostveen en Gaston van Erven in het tableau de la troupe van de Haagsche Comedie worden opgenomen. KERSEN PLUKKERS GEVRAAGD (Van onze Roermondse correspondent) Van de kersen dreigt dit jaar de helft aan de bomen te blijven han gen. De fruittelers kunnen geen, of te weinig plukkers krijgen en de oogst die dit jaar ongekend groot is loopt op een mislukking uit, zo vreest men. Terwijl het plukken nog niet is be gonnen, wordt het fruit nu al voor 6 tot 16 cent op het hout aangebo den. In het Belgische kersenland van St. Truiden, waar men met dezelfde moeilijkheden zit, proberen de telers plukkers uit de Betuwe te ronselen. Zij bieden een plukloon van f 50,- per dag. De heer J. W. Driessen uit Stein, die een fruitbedrijf heeft, maar ook als commissionair optreedt, heeft con tractueel 60.000 tot 80.000 kilo bij de boeren gekocht. Na dagen lang zoe ken heeft hy de beschikking over zegge en schrijve negen plukkers. De communissionair heeft zich tot het departement gewend om hulp te krijgen van militairen. Het gebrek aan plukkers wordt al gemeen toegeschreven aan de grote re wel waart onder de arbeiders. Vroe ger namen deze in de kersentijd een week vakantie, werkten op de fruit- bedrijven en verdienden op die ma niet een duit voor de vakantie. Thans ligt er voor de meesten een vakantie toelage te wachten en blijft men bij de fruittelers weg. Op de Grondsveldse veiling werden gisteren de eerste kersen aangebo den. Zij deden een veilingprijs van gemiddels f 1,60 per kilo. Voor de consument zal dit een winkelprijs van f2,25 tot f2,50 per kilo beteke nen. Als de oogst door gebrek aan- plukkers niet slaagt, dan verwacht men dat deze prijs de eerstvolgende weken niet bijster zal zakken. Commissionair Driessen zegt: ,.lk kan wel een compagnie soldaten gebruiken". Moro gemachtigd op de weg van herstel verder te gaan (Van onze correspondent in Rome) Het ziet er naar uit, dat de Italiaanse regering de grote moeilijk heden waarmee ze de laatste tijd te kampen heeft gehad, te boven zal komen. De beslissing valt eerst, wanneer Moro in de senaat de tekst bekend zal maken van de brief, die hij heeft ontvangen van Colombo, de minister van de schatkist. Het is deze brief die grote beroering heeft veroorzaakt. Maar al is de tekst nog niet bekend, toch is al wel duidelijk dat de publikatie in het Romeinse dagblad „II Messaggero", waardoor de zaak aan het rollen is ge komen, niet of niet geheel met de waarheid strookt. Het voor naamste punt in de aan Colombo toegeschreven tekst was een waarschuwing om geen uitvoering te geven aan de hervormingen, welke het regeringsprogramma aankondigt, omdat deze hervor mingen de toch al zeer grote economische moeilijkheden, waarin Italië zich bevindt, zou doen toenemen in zodanige mate, dat de totale ineenstorting van de economie zou moeten worden ge vreesd. Martino, wees er in een rede op, dat de hervormingen allerminst een weelde zijn. Italië is het enige land waar bouwspeculanten ongehinderd hun gang kunnen gaan en waar ieder die aan de rand van de een of an dere gemeente een stuk grond kan kopen, verder niets anders heeft te doen dan rustig enkele jaren te wach ten om datzelfde stuk grond togen dertig- tot vijftigmaal de betaalde prijs van de hand te doen. Inmiddels heeft de gemeente er dan voor ge zorgd, dat de waarde van dat stuk grond geweldig is toegenomen door de aanleg van straten, riolering, gas, elektriciteit enz. In alle beschaafde landen, zei De Martino, voorziet de wet er reeds se dert vele jaren in, dat dergelijke vor men van speculatie onmogelijk zijn. Italië komt hier achteraan. Ook de indeling van het land in gewesten is een noodzakelijkheid. De langgerekte vorm van Italië maakt centralisatie van het bestuur, zoals die tot nu toe bestaat, tot een on ding. Nog tal van misstanden De socialisten, voor wie juist die hervormingen aanleiding zijn geweest om deel te gaan uitmaken van de regering, maakten bekend, dat zij, in dien de brief van Colombo de bedoe ling der christendemocratische partij weergaf, onmogelijk verder de rege- ring-Moro konden steunen. De socialistische partij-secretaris, De Een hoekje op de Oude Kunst en Antiekbeurs te Delft, met links een in Amerika verworven, tot nu toe totaal onbekende, bij na twee meter hoge vleugel van een drieluik van Pieter Aertsen, waarop de Evangelisten Marcus en Johannes zijn afgebeeld. Rechts een imposant bosland schap van Roelant Savary. i zijn heeft Moro eerst het partijbestuur van de chris tendemocratische partij byeengeroe- pen en vorige week is een communi qué over deze zitting gepubliceerd. Het was een byeenkomst, die meer dan twintig uren heeft geduurd en het communiqué is ook byzonder uit voerig. Het komt in hoofdzaak hier op neer. dat het party bestuur Moro de volmacht geeft op de ingeslagen weg voort to gaan en de hervormin gen die in het regeringsprogramma zyn aangekondigd uit te voeren, daarby rekening houdend met de conjunctuur en met het feit, dat het een belangryke taak van de regering is de waardevastheid van het geld en de reële waarde der lonen en sala rissen te verdedigen. Sterker Zoals gezegd is het communique zeer uitvoerig, maar in hoofdzaak betekent het. dat het party bestuur achter de politiek van Moro en van de vier partyen staat. By de besprekingen was ook mi nister Colombo, wiens brief terecht of ten onrechte aanleiding werd tot een nerveuze periode in de binnen landse politiek, tegenwoordig. Hy heeft later bekend laten maken, dat hy het volledig eens is met de tekst van het communiqué. In zekere zin is dus hierdoor de positie van Moro sterker geworden dan tevoren. Hy heeft een zeer zware aanval op zyn politiek het hoofd we ten te bieden. Hoe groot de verwar ring nog steeds is, bUjkt wel hieruit, dat het weekblad van de rechter vleugel van de christendemocraten, „II Centro", dat onder leiding staat van twee oud-ministers. Scelba en Gonella, dezer dagen uitkwam met wat werd aangekondigd als de tekst van de brief van Colombo. In hoofd zaak is wat het blad publiceerde pre cies hetzelfde als wat men in de ..Messaggero" heeft gelezen, maar het werd gegeven in de vorm van een echte brief. De volgende dag liet mi nister Colombo bekendmaken, dat die tekst een vervalsing was en ge heel op fantasie berustte. Scelba liet toen antwoorden, dat Colombo op deze manier dan eindelyk eens iets duideiyk heeft gezegd. De brief zoals die in „II Centro" was afgedrukt, zo gaf Scelba toe, was niet de echte brief, maar een in briefvorm gegoten weergave van wat reeds in de „Mes saggero" werd meegedeeld, verdeeld over drie lange artikelen. Achteruitgang Scelba kwam tot de slotsom, dat men dus nu weet dat het niet waar is, dat de minister van de Schatkist de kostbare en gevaarlyke hervor mingen wil uitstellen tot men eerst eens nauwkeurig heeft nagegaan wat ze zullen kosten en of ze ook enig nut zullen hebben. Men ziet, de heren in de christendemocratische party hebben elkaar niet gespaard en heb ben elkaar op de meest fantastische wyze aangevallen. Overigens is het een feit, dat de zaken in Italië beslist niet goed gaan, vooral economisch niet. Het boeren bedrijf gaat sterk achteruit doordat de jongelui in het algemeen liever in de industrie werken dan op het platteland. Er zyn in de laatste tien jaar meer dan 10 miljoen personen van kleinere gemeenten naar grote gemeenten verhuisd. Dat betekent, dat al deze personen, die eenmaal producenten waren van levensmidde len, nu verbruikers zyn geworden. Bovendien wordt de levensstandaard hoger met het gevolg, dat Italië ver plicht is steeds meer levensmiddelen in te voeren hetgeen de handelsba lans volkomen heeft ontwricht. VERDACHT STERFGEVAL IN BREDA (Van onze Bossche correspondent) De Bredase politie heeft een 18- jarige jongen aangehouden, omdat er waarschyniyk verband bestaat tussen de vechtparty die deze jonge man zaterdagavond heeft geleverd met een 30-jarige man en het over- ïyden van deze laatste een dag la ter. De vechtparty ontstond in een cafe Beide mannen gingen op de vuist. Twee politieagenten namen de 30 jarige man die enigszins onder in vloed was, naar het bureau waar de niet ernstig uitziende wonden van de vechtersbaas werden behandeld. Daar na brachten de agenten de man naar huis. In de nacht is hij de trap in zyn huis afgelopen. Hy is in het portaal bhjven liggen. De vrouw dacht aanvankeiyk, dat hy zyn roes lag uit te slapen en besteedde verder geen aandacht aan haar man Zon dagmorgen werd ze echter ongerust en waarschuwde een dokter. Op weg naar het ziekenhuis is de man over leden. Betalingsbalans sterk achteruit De Ned. betalingsbalans is in het eerste kwartaal van dit jaar aanzien lijk achteruitgegaan in vergelijking met het eerste kwartaal van het vo rige jaar. Dit blykt uit een over zicht, dat de minister van Financiën aan de Staten-Generaal heeft gezon den. De lopende rekening van de beta lingsbalans geeft in het eerste kwar taal van 1964 op kasbasis een tekort aan van f300 miljoen tegenover een overschot van f 250 miljoen in het zelfde kwartaal van 1963. Deze achteruitgang met f550 mil joen komt. aldus minister Witteveen, vrijwel geheel voor rekening van het goederenverkeer, omdat de uitgaven voor Nederlandse importen met f 974 miljoen zyn gestegen, terwijl de ex portontvangsten slechts een toene ming van f 390 miljoen vertonen. Het dienstenverkeer en de netto- ontvangsten uit kapitaal opbrengsten geven relatief geringe verschillen te zien (die elkaar bovendien voor een deel compenseren) met de overeen komstige periode van 1963. Op de transactiebasis beloopt het tekort f 550 miljoen, dat is eveneens circa f 550 miljoen ongunstiger dan de uitkomst het eerste kwartaal

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 5