LEIDSCH DAGBLAD Verolme en Zwolsman ^aan tezamen de zee NAVO- Weer tegen van slag Parijs eenheid hamol Mevr. Longpré liad de hoop nooit verloren COMPROMIS OVER 5%-REGELING VLUCHTEN BOVEN LAOS STOPGEZET Bouw van drijvende bungalows enhotels' weer vandaag! Alleen de Fransen hebben afwijkend automatisch geweer speldjes Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 10 JUNI 1964 No. 31282 jirecteur; EL A_ Ei van Dishc hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per wees "telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 JJUXE HOTEL OP PIER - PONTON Dochter voor mevr. Nikola jew De eerste vrouwelijke ruimtevaar der, Valentina Teresjkowa, gehuwd met haar collega Andrian Nikolajew. heeft gisteren in Moskou het leven geschonken aan een dochter. Moeder i kind maken het goed. De geboor- van deze „kosmische baby" is twee dagen lang geheim gehouden. Pers Kamer en staatssecretaris De Scheveningse pier heeft binnen een maand zijn vierde ^iland. De heer R. Zwolsman heeft met scheepsbouwer C. Verolme de uitweg gevonden om ondanks een geweigerde goedkeuring van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid toch Scheveningens rekpleister een stukje uit te bouwen. Gistermiddag is op de werf Roozenburg een grote ponton te water ge- aten, die straks op vier stalen poten als vierde piereiland zal dienen. Overigens zijn de plannen voor een vijfde eiland al in een vèrgevorderd tadium: dit bouwsel zal worden uitgevoerd als luxe-Hotel-boven-zee. is een oude gewoonte in de iheepsbouw om na een tewaterla- ng onmiddellijk een nieuwe kiel te ■ggen", zei de heer Zwolsman. „Het 3 bedoeling, dat vijfde hotel- iland met grote spoed op stapel te etten". deze ophefmakende medede- ng gaf de heer Zwolsman nog een ieuwtje prijs: samen met Verolme aat hij in de zeer nabije toekomst botels" en bungalows bouwen, die het water naar hun bestemming len worden gesleept". Deze ho en bungalows kunnen bij voor- 1 in de Zeeuwse recreatiegebie- of elders in het land worden eergezet", zo vervolgde hij letterlijk. tuttiger De samenwerking tussen de groot- cheepsbouwer en de groot-hande- landelaar in onroerend goed is ont- taan door de mededeling van Volks- luisvesting dat bouwvakarbeiders Beaverbrook overleden Londense correspondent) j L>e .tsritse persmagnaat Lord bea verbrook, bekender als „de Beaver", is nauwelijks twee weken na zijn 85-ste verjaardag, welke hij op grootscheepse wijze vierde, overleden. Hij werd, kort nadat hij op zijn {leest een indrukwekkende speech had [gehouden, ziek. De vorige week werd zijn toestand ernstig. Hij stierf gis termiddag op zijn landgoed in Cherkley in Surrey. Beaverbrook was evenals zijn intieme vriend Churchill een van Engelands laatste, grote in dividualisten. 9 Slot pag. 2 uw huid met hamol ultra WEERBERICHT KOELER Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: op de meeste Plaatsen droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. Zwakke tot matige wind ruimend naar zuidwest of west. Koeler, vooral in het westen van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) Maan op: 5.28 uur; onder: 22.43 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.40 enl6.11 uur, laagwater te 11.55 urn-. nuttiger werk kunnen doen dan de pier van Scheveningen uitbreiden. Een standpunt, waar de heer Zwols man zich overigens uitdrukkelijk ach ter wenste te stellen. De nieuwe bouwwijze samen met Verolme heeft bij het ministerie geen weerstanden ontmoet. Een gunstig aspect is bovendien, dat de slapte in de scheepsbouw op deze manier enigszins wordt gecompenseerd zon der dat de woningbouw daar hinder van heeft. Het gisteren door mevrouw Zwols man gedoopte piereiland zal vóór 15 juni naar Scheveningen worden gesleept, zodat het na een maand voor het publiek kan worden open gesteld. Het is niet onmogelijk, dat de E.M.S.-plannen voor een pier bij Vlissingen eveneens door Verolme zullen worden geraeliseerd. Na vrijspraak in Namen hebben elkaar na gevonden De Tweede Kamer en staaissecre' taris Van den Berge (Financiën) heb ben elkaar gisteravond gevonden ir compromis over de regeling vai parlementaire redacteur) De gepensioneerden krijgen een vaste aftrek van 150 gulden. De 5%-regeling, alsmede de reis kostenaftrek zullen afzonderlijk wor den toegepast voor de man en de werkende gehuwde vrouw Voor hen, die onder de loonbelasting vallen, zal een vrijwel gelijke regeling worden gehanteerd. De thans aanvaarde regeling zal op basis van een aanslaggrens van f. 12.000 de schatkist enkele miljoe nen kosten. de aftrekbare kosten inkomstenbelasting. Daarmee is een belangrijk struikelblok bij de thans in behandeling zijnde nieuwe wet weggenomen. Het compromis kost de schatkist ongeveer f. 44.000.000.en is daardoor ongeveer twintig miljoen voordeliger dan de regeling die de (Van Brusselse correspondent) „Ik heb nooit de hoop verloren, Hoe wel ik op sommige dagen wel eens twijfelde", aldus verklaarde mevrouw Longpré gisteren bij terugkeer in haar woning in Auvelais, nadat zij (zoals wü gisteren nog in een groot deel van onze oplage konden mededelen) door de jury van het assisenhof in Namen was vrijgesproken. Het proces eindig de daarmee op verrassende wijze, want 150 getuigen hebben in de af gelopen drie weken verklaringen af gelegd, die voor verreweg het groot ste deel bezwarend voor de beklaag de waren en het vermoeden wettig den, dat haar bewering, dat de kleine Pierre ontvoerd was, niet in overeen stemming met de feiten geacht kon worden. De jury dacht daar blijkbaar anders over. Het proces is thans af gesloten, maar de dood van de baby, die later in de Sambre is gevonden, zal wel altijd een raadsel blijven. Talrijke familieleden wachtten mevr. Longpré op in haar woning, toen zij daar terugkeerde met haar drie maanden oude, in de gevangenis ge boren baby. Samen met haar andere kinderen moest zij, op verzoek van fotografen en cineasten, voor de len zen poseren, hetgeen zij uiterst ge willig deed. Zij verklaarde dat zij in Auvelais zou blijven wonen. Plannen voor de toekomst had zij niet. 's Ochtends had zij nog een keer gehuild. Het was tegen het slot van het pleidooi van haar advocaat, die (Dit nummer bestaat alt 14 pagina's) een stem heeft als een klok. Met haar zoontje Jean-Pierre van drie maanden, dat in de ge vangenis is geborenbegeeft mevr. Longpré zich na haar vrij spraak per auto naar huis. hij alle getuigenverklaringen en die van de deskundigen op zijn manier had ontrafeld en op alle mogelijke manieren had geprobeerd twijfel in de harten van de juryleden te zwaaien, eindigde hij aldus: „Denk, mijne heren van de jury, aan het kind dat in de gevangenis is geboren en dat dus een kleine gevangene is geworden reeds bij zijn geboorte. Denk aan de andere kinderen, die iedere avond bidden dat hun moeder terugkomt. Die kinderen zijn het, mijne heren, die u smeken hun moe der terug te geven". Het was een effect dat zijn uitwer king natuurlijk niet miste. Vele vrou wen op de publieke tribune weenden, of zij snoten luidruchtig haar neus. Ook Marie José zat snikkend in de bank der beschuldigden. Zij kreeg daarop het laatste woord en zij zei dat zij niets meer te harer verdedi ging had te zeggen, dat zij altijd de waarheid had gesproken en dat zij vroeg dat men haar naar haar kinde ren zou laten gaan. De jury trok zich om kwart voor twaalf terug en bleek na 2% uur tot bovengenoemde uitspraak te zijn ge komen. Moord op 7 politiemannen in Marokko Het gehele Marokkaanse politie apparaat is ingeschakeld by het op sporen van de moordenaars van ze ven politiemannen. Zondag werden de lichamen gevonden van drie le den der politie van Casablanca, die erop uit waren gezonden om in een woning in de stad huiszoeking te doen naar verborgen wapens. De lichamen van de vier anderen wer den gisteren gevonden, twee op een strand en de twee andere dicht bij een verkeersweg. Alle zeven slacht offers waren met een machinegeweer om het leven gebracht. Volgens het Marokkaanse ministe rie van voorlichting is een der moor denaars een zekere Ahmed Agouliz die in maart j.l. bij verstek ter dood werd veroordeeld wegens deelneming aan een komplot tot het vermoorden van koning Hassan. Ook een der slachtoffers zou om dezelfde reden bjj verstek tot de doodstraf zijn ver oordeeld. Dertig doden in Montana 'ge hebben in de A staat Montana aan dertig het leven gekost, terwijl er nog tientallen vermist worden. De materiële schade loopt in de miljoe nen. Vier dammen en zeker 25 brug gen zjjn weggespoeld. De steden, die :eest hebben geleden, zijn Va- lier, Choteau, Browning en Dupuyer. Verscheidene honderden Zwartvoet- Indianen zijn in hun reservaat van de buitenwereld afgesneden, evenals tweehonderd mensen in een natio naal park. Gouverneur Manning van Montana heeft president Johnson verzocht de getroffen streek tot rampgebied te verklaren. Ook in Italië heeft noodweer, zoals gisteren reeds gemeld, zware schade aangericht. Een storm, die zich gisteren van noordoost-Italië naar de zuidelijke Apennijnen ver plaatste, heeft maandag in de vakan tie-oorden in eerstgenoemd gebied enorme schade veroorzaakt, waarbij vermoedelijk 20 mensen om het le ven zijn gekomen. In bekende plaat sen als Rimini, Riccione Het geheel stalen eiland veertig bij vijfentwintig meter - in zijn element Kamer vorige week voorstelde. Tot grote botsingen tussen de be windsman en de Kamer is het gister avond niet meer gekomen. Enkele minder belangrijke amendementen werden ingetrokken of overgenomen door de staatssecretaris. De grote strijd over de alle tot nu toe opge potte amendementen zal waarschijn lijk vandaag worden geleverd als deze amendementen in stemming komen. Dan zal blijken hoever de amende menten het beschikbare bedrag over schrijden en welke keus de Kamer meerderheid zal maken. Het compromis inzake de aftrekbare kosten ziet er als volgt uit: Een automatische aftrek van vijf procent voor alle werknemers met 240 gulden en 600 gulden. Kan de belastingplichtige bewijzen dat zijn aftrekbare kosten het schrijden dan wordt het maximum van 5 procent meteen op 1.000 gulden gesteld. Er komt een bijzondere vervoers- aftrek boven de vijf procent-rege ling voor hen, die op meer dan tien kilometer en minder dan veertig kilometer van hun werk wonen. De aftrek zal bestaan uit vaste bedragen afgestemd op de afstand en op de kosten van in terlokaal vervoer. Voor afstanden boven de veertig kilometer blijft de thans geldende regeling van Nu nog f 10.000 Voor dit jaar is de belastinggrens echter nog f. 10.000, want de Eerste Kamer heeft pas gisteren de wijziging van de inkomsten- en loonbelasting goedgekeurd, waarbij de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting wordt ver hoogd tot f. 10.000. In antwoord op een desbetreffend verwijt van de socialistische senator prof._Polak zei staatssecretaris Van niet verantwoordelijk ge- de i de Tweede Kamer een serie technische belastingherzieningen behandelt on der meer beogende de grens op f. 12.000.te brengen. De staatssecre taris beloofde de Senaat na afloop van de behandeling van de belasting herzieningen door de Tweede Kamer de dreigende verwarring door een duidelijke publikatie te zullen weg- Gouden R.A.I. in februari De volgende personenautotentoon stelling dat is de 50ste R.A.I.- tentoons telling wordt gehouden van 18 tot 28 februari 1965. zonder een wezenlijke stap naar een concrete eenwording te kunnen onder- De paradox 1 zich daarom eerder in de eigen gaul listische kramen! Want zelfs voor de club der Europese vaderlanden heeft generaal De Gaulle Engeland i als aspirant-lid afgewezen! Advertentie Beschuldiging van Baumel raakt kant noch wal (Van onze Parijse correspondent) De Franse minister van Oor log, Messmer, heeft (uiteraard op bevel van president De Gaulle) besloten, dat het Fran se leger geheel zal worden uit gerust met het automatische geweer van 7.5 cm, dat sedert deden zich overstromingen voor. De kustweg bij Cesenatio was gisteren bezaaid met strandmatrassen, zonne schermen en badbenodigdheden. Tot de slachtoffers behoren vijf ar beiders, die aan het werk waren bij de aanleg van een autotunnel bij Co- mo en door een aardverschuiving werden bedolven, een boer, die bij Brescia door de bliksem werd getrof fen, een voorbijganger die bij Rimi ni door een omwaaiende boom werd getroffen, een visser, die bij Cesena tio verdronk en iemand, die door een vallende elektrische leiding werd Misano I geëlektrocuteerd. Verklaring Soevanna Phoema: De vluchten van bewapende Ame- Kaanse straaljagers boven Laos zouden vandaag worden stopgezet, zo heeft de neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema, in Vientiane bekendgemaakt. Prins Soevanna Phoema zei, dat hij niet voorgesteld had om onbe wapende verkenningsvliegtuigen by hun vluchten boven de Vlakte van de Kruiken te laten escorteren door bewapende Amerikaanse straalja gers. Hy had voorgesteld dit door Laotiaanse jagers te laten doen. Op 21 mei begonnen de vluchten van de Amerikaanse verkennings vliegtuigen. Nadat zaterdag 6 juni een onbewapend Amerikaans toe stel boven Laos was neergeschoten, gebruikten de Amerikanen de zondag daarop straaljagers voor de begelei ding van de verkenningsvliegtuigen. Diezelfde dag werd een straaljager neergehaald. Maandag liet een woord voerder van het State Department (Buitenlandse Zaken) weten, dat de regering van prins Soevanna Phoe ma akkoord was gegaan met de in schakeling van bewapende straalja gers. 1949 in de wapenfabrieken van Saint-Etienne wordt gefabri ceerd. Aangezien alle overige landen van de NAVO de Amerikaanse mitrailleur van een kaliber van 7.62 mm hebben aanvaard, gooit Frankrijk weer eens roet in het eten van de militaire integratie of althans van de normalisatie der lichte wapenen binnen de Atlantische gemeenschap. Dit besluit viel direct nadat Wash- ingtons speciale boodschapper, on derminister van Buitenlandse Zaken George Ball die uit naam van president Johnson een nieuwe poging ondernam om Frankrüks staatshoofd weer op het rechte pad der Atlan tische samenwerking te brengen nauweiyks zyn hielen had gelicht. Deze nieuwe steek, die Frankryt de geallieerde samenwerking heeft toe gebracht, heeft de secretaris-generaal van de gaullistische party, de UNR, senator Jacques Baumel, niet weer houden in een toespraak vooral Ne derland en Italië te beschuldigen van obstructie op de weg naar verenigd Europa. Het is gemakkelyker over Europa te spreken, aldus Baumel, dan het van dag tot dag en steen voor steen op te bouwen, vooral nu sommige van onze bondgenoten verzuimen hun daden in harmonie met hun woorden te brengen. En hoe, zo vroeg hy zijn geestverwanten verder af, kan men nu geiyktydig een geïnte greerd en supra-nationaal Europa tevens de inschakeling van Engeland eisen, dat diezelfde in tegratie fundamenteel met zoveel overtuiging van de hand biyft wy- zen. En daarom, zo wenste de gaul listische leider te concluderen, rem men Nederland en Italië de op bouw van Europa, aangezien Enge land zyn beslissing zich aan te slui- of twee jaren toch die dus slechts vergat twee dingen op te merken: dat het zijn heer en meester gene raal De Gaulle is geweest, die twee jaar geleden Engeland verbood zich by Europa aan te sluiten; dat het „Europa der vaderlan den", dat de gaullisten zeggen na te streven, slechts een opgedofte facade is, waarachter de zes landen met hun nationale grenzen en hun tegenstel lingen 2K>uden blyven voortbestaan Stuur 4 Yoki - merkjes aan Yoki, Postbus 1234. Den Haag en u ontvangt gratis zo'n prachtig Yoki - speldje. (0üc/ Qffietnvs T Uit het Leidsch Dagblad van 10 Junij 1864: Bij de verkiezing van lid voor de 2de kamer kwam een boer te Winschoten bin nen stappen en vroeg aan den voorzitter waarin hij zijn stem moest doen. De voorzitter wees hem de bus aan waarop de boer de bus t naderde, zijn mond boven de gleuf hield en riep ,Jan Freerks Zijlker". AdvertentieZomerzorg. Vrijdag 10 Junij 1864. Con- 1 cert van het kwartet-gezel schap der Hoogduitsche Ope ra te R'dam onder directie van Jean Pflaging. Entrée 0,49 de persoon. Aanvang i precies ten zes ure.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1