LEIDSCH DAGBLAD Erhard en Schroder voor bespreking naar Amerika Jagers van Y.S. naast verkenningstoestellen hamolweer vandaag'. NEDERLAND BIEDT ZIJN EXCUSES AAN 'Sommige landen bang, dat Zuid-Afrika zijn vraagstukken oplost' In Washington vier problemen ter tafel Parijse moordenaar eist vier ton Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 9 JUNI 1964 No. 31281 Directeur: E. A E. van Dlsboeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.355 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Erhard is vandaag in gezelschap ran minister van Buitenlandse Zaken, dr. Schroder, voor een rijfdaagse reis naar Amerika en Canada vertrokken. Donderdag n vrijdag staan besprekingen met president Johnson op het pro- [ramma en ook met secretaris-generaal Oe Thant zal Erhard een jesprek hebben. Weliswaar is West-Duitsland geen lid van de 'olkerenorganisatie, maar de bondsrepubliek is bij zoveel activi- eiten van de Ver. Naties betrokken, dat dit een normaal lidmaat- chap nabij komt. Wat de ontmoeting met Johnson betreft: het is le eerste maal, dat Erhard in zijn functie van bondskanselier in Ie Amerikaanse hoofdstad ontvangen zal worden. Tussen Kerst mis en Nieuwjaar van het afgelopen jaar bezocht hij president ohnson op zijn ranch, waar het evenwel bij een vrijblijvende ge lachtenwisseling bleef. yragen over schieten op vluchteling r. H. B. ministers iholten (Justitie) en Toxopeus Binnenlandse Zaken) vragen ge- eld naar aanleiding van het tra- sche ongeluk in Soest, waarbij een •Jarige jongen per ongeluk door n politieman werd doodgeschoten. De heer Engelsman vraagt of de po- üe van Soest bij het gebruikmaken an vuurwapens gehandeld heeft iTjeenkomstig de instructies. Zo dit het geval is geweest, dan raagt het kamerlid deze instructies herzien en het gebruik van vuur- ■apens te beperken tot die gevallen, aar in dit strikt onvermijdelijk is ij verdenking van een zeer ernstig ilsdrijf. Onderzoek door Rijksrecherche De Rijksrecherche is bezig met een litgebreid onderzoek naar de ge- eurtenissen van zaterdagnacht, toen 17-jarige jongen door een kogel it het dienstpistool voor een politic ian dodelijk werd getroffen. Uit het sectierapport ls gebleken, lat de kogel schuin naar boven in iet lichaam is gedrongen. Vast- taande conclusies zijn hier nog niet lit te trekken. Het slachtoffer kan tamelijk voorover hebben gelopen oen het fatale schot viel. Het slacht- iffer dat donderdag in Dieren wordt ecremeerd, was zaterdagavond uit leweest in Amersfoort. Hij miste de aatste bus naar Soest en ging daar- de acht kilometer lange weg naar tuis lopen. Daarbij heeft hij gezel- chap gekregen van een 16-jarige ongen. Deze laatste is zondagmorgen ge presteerd en hij zou onderweg heb- len voorgesteld ergens een bromfiets ffeg te nemen. Hij ontkent diefstal te lebben willen plegen. Hij zou de iromfiets voor een plezierritje heb- len willen gebruiken. Een slager, die de jongen betrapte in de politie waarschuwde,, wordt astig gevallen met anonieme tele foontjes. „Schoft we krijgen je wel Je zaak ook', zo heeft men hem )er telefoon toegevoegd. De politieman die bij de fatale jchietpartij was betrokken is van daag weer in dienst gegaan. Advi en tie wescherm uw huid met hamol ultra^ WEERBERICHT ZUIDELIJKE WIND De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavondaanvankelijk weinig, —flater meer bewolking, maar op de (Peeste plaatsen droog Zwakke tot Potige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 10 JUNI Zon op: 04.21; onder: 20.58; acJ Maan op; 04.37; onder: 21.34. Hoogwater in Katwijk 2.54 en 15.24 1 uur; laagwater 11.07 en 23.31 uur. In de besprekingen tussen Johnson en Erhard zullen concrete problemen ter tafel komen en zal er desnoods „hard" onderhandeld moeten 1 den. Het gaat o.m. om de volgende punten: problemen binnen de NAVO; hulp aan Zuid-Vietnam (Bonn heeft militaire hulp nadrukkelijk uitgesloten) het vraagstuk-China: Erhard wil de handelsbetrekkingen verster ken en door een verdrag normaii- i Europese veiligheid. onwerkelijke standpunt, dat het er niet voor voelt mee te denken met Sowjetrussische behoefte aan zekerheid tegenover Duitsland, zolang ïen verdeeld land is. De opvat ting van Bonn gaat dan verder: „Bij hereniging zijn wij natuurlijk bereid met de Sow jet-Unie tot een schikking over haar veiligheidspro blemen te komen". Dit standpunt zal niet bijdragen tot het slagen van het belangrijkste gespreksthema voor Erhard en zijn medewerkers in de Verenigde Staten: „ontspanning door hereniging". Hoewel de vooruitzich- voor verdere ontspanning voor lopig niet groot zijn, probeert men van Duitse zijde toch weer de Duitse kwestie in beweging te krijgen. Voor Erhard is een succes in dit verband van belang met het oog op de komende verkiezingen, maar ook voor Johnson met het oog op de presi dentsverkiezingen dit jaar. De Ame rikaanse president zal namelijk moe ten bewijzen, dat hij in staat is ge weest de ontspanningspolitiek van president Kennedy voort te zetten. Het ziet er evenwel naar uit dat de besprekingen over de hereniging een „verplicht" punt zal blijken te zijn ter bevrediging van het kiezersvolk, zonder dat er evenwel spijkers met koppen worden geslagen. Twee Britten op Cyprus vermist De 46-jarige Britse majoor Macey en zijn Britse chauffeur staan bij de VN in Nicosia als vermist te boek. door een VN-woordvoerder gedeeld. De twee mannen zijn dagochtend voor het laatst gezien op het bureau i Turkse wijk a ken vandaar prische overheid stelt dr. Kütchiik in de Nicosia. Zij vertrok- jeep. De Cy- Met goedkeuring van Soevanna Phoema Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat straaljagers voortaan de Amerikaanse verken ningsvluchten zullen beschermen, die sinds 22 mei boven vijandelijk gebied in Laos fotografische-verkennings- vhichten maken. De regering van prins Soevanna Phoema heeft goed gekeurd dat gewapende Amerikaanse België geschokt door Franse vertaling bij hbs-eindexamen Dc Nederlandse regering heeft haar verontschuldigingen aan geboden aan de Belgische regering voor de keuze van de verta ling Frans voor het eindexamen van de hogere burgerscholen a en b. De keuze was politiek zo ongeluk kig, dat een Belgisch liberaal par lementslid daarover vragen stelde aar. de minister van onderwijs. V olksvertegenwoordiger Jeunehomme uit Luik zei met „verstomming" ken nis te hebben genomen van de ver taling, waarin gesproken worden van Vamingen, die een volk vormen, dat vooruitgaat, terwijl de Walen daar entegen achteruit gaan. Het stuk getiteld „Flamands et Wallons" afkomstig uit „Histoire de Wal lonië" van L. Marchal, in 1952 uit gegeven door Europax in Brussel. Het lioerale kamerlid vroeg de minister, wat deze dacht te doen tegen deze .betreurend waardige onbehouwen - heid, die de gevoelens van de Walen terecht heeft gekwetst". Een beeld van de generale re petitie voor de jaarlijkse "Troo ping the colour" ter gelegenheid van de officiële verjaardag van koningin Elizabethwelke zater dag zal worden gevierd. Gegrond De Nederlandse regering werd over deze kwestie benaderd door de Bel gische ambassadeur. Zij kwam tot de conclusie, dat de klachten van onze zuiderburen gegrond waren. Minister Bot van Onderwijs betreurt, dat de inspecteurs juist deze opgave voor het eindexamen hebben vastgesteld. „Maatregelen zijng verzekeren, dat in de toekomst bij de vaststelling van de examenopga ven voor de talen niet slechts aan dacht zal worden geschonken aan de geschiktheid van de teksten uit taal kundig oogpunt, doch dat deze ook en niet minder naar hun inhoud be oordeeld zullen worden in die zin, dat teksten, waarvan kan worden verwacht dat zij op enigerlei wij ze een vreemde mogenheid reden tot gegronde klachten zouden kunnen geven niet als examenopgaven zul- ien worden gekozen", aldus een uit gegeven verklaring van het ministe rie van O.K. en W. jachtvliegtuigen de verkennings vliegtuigen boven Laos begeleiden, zei de woordvoerder van het minis terie. De Verenigde Staten „hande de overtuiging dat wjj nog tiaanse neutraliteit wordt gegaran deerd en het binnenbrengen van manschappen of wapens wordt ver boden, tenzij de Laotiaanse regering daarom vraagt. Prins Soevanna Phoema heeft blijkbaar om de vluchten verzocht omdat de internationale controle commissie haar taak niet heeft kun nen volbrengen, zei de woordvoerder, die voorts zei, dat het ministerie geen inlichtingen heeft gekregen die de persberichten bevestigen dat de pi loot van het verkenningsvliegtuig, dat zaterdag in de Vlakte der Krui ken is neergeschoten, door de Pathet Lao gevangen is genomen. Van de zijde der Pathet Lao is bevestigd, dat De Verenigde Staten hebben gis teren Groot-Brittanië laten weten, dat zij zich in principe kunnen crises in Laos, zo deelden welinge lichte kringen in Londen gisteren mee. De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken George Ball had dit in een gesprek met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Butler, duidelijk gemaakt. De zes landen die aan de confe rentie zouden moeten deelnemen zijn Groot-Brittanië en de Sowjet- Unie als voorzitters van de Ge- neefse conferentie over Laos India, Canada, en Polen (die in de internationale controlecommissie voor Laos vertegenwoordigd zijn) en Laos zelf, dat door dt drie groeperin gen in het land (rechtsen, neutra listen en communisten) zou worden vertegenwoordigd. Ball, die zondagavond in Londen aankwam na besprekingen in Parijs, heeft maandag in de Engelse hoofd stad met Britse ministers ook overleg gepleegd over de kwestie van de ver- Loop van niet-militaire kernreactors aan communistische landen en de kwesties Maleisië en Cyprus. Hij stel- dt de Britse ministers voorts op de hoogte van de beslissingen, die tij dens het Amerikaanse topoverleg in Honoloeloe over Zuidoost-Azië zijn Verklaring van dr. Muller Zuid-Afrika zal zjjn politiek niet wijzigen, ook al zou de buitenlandse druk groter worden, aldus ver klaarde de (nieuwe) minister van Buitenlandse Zaken, dr. Ililg.ird Muller, gisteren in de Volksraad. „Geen autonoom land kan toe dient te worden, aldus ministi Muller, die van oordeel was, dat sommige landen in Afrika bang zijn, dat Zuid-Afrika erin zal sla gen zijn vraagstukken op te lossen. Om dat te verhinderen werd de campagne tegen Zuid-Afrika ver scherpt. Niettemin zijn er ook tekenen, dat de buitenwereld begint te begrijpen, dat het beleid van de Zuidafri- kaanse regering „een proces van het bevrijden van naties" is, een proces waarbij elke bevolkingsgroep het hare zal krijgen. Dr. Muller wilde hiermee niet zeggen, dat de wereld buiten Zuid-Afrika de apartheidspolitiek steunt, maar er ls een toch een geleidelijk aan ver anderende en redelijker houding tegenover de vraagstukken Zuid-Afrika te bespeuren. Dit nummer bestaat alt 13 pagina's Margot Fonteyns echtgenoot bij twist gewond De Panamese politicus Roberto Arias, echtgenoot van de Britse bal lerina Margot Fonteyn, is gisteren bij een twist op straat in Panama City door drie kogels gewond. De dader, Alfredo Jimenez, behoort tot dezelfde partij als Arias, wiens toe stand „zeer ernstig" werd genoemd. Arias werd in 1955 Panamees am bassadeur in Engeland. Hij nam in 1958 zijn ontslag. In april 1959 vluchtte hij in de Braziliaanse am bassade in Panama omdat hij werd gezocht wegens een beweerde samen werking tegen de Panamese regering. Hij vluchtte in juni daarop naar Brazilië. In juli 1960 werd hij door De scheidende secretaris-gene raal van de NAVO. onze land genoot mr. D. U. Stiker werd in het Witte Huis door president Johnson ontvangen. Mr. Stik ker maakt een rondreis door da landen van de NAVO alvorens zijn ambt neer te leggen. een rechtbank in Panama vrijge sproken, waarna hij in oktober naar zijn land terugkeerde. Hij werd in december 1960 opnieuw ambassadeur in Londen en trad als zodanig in april 1962 af. De 45-jarige Arias werd vorige maand in de nationale vergade ring gekozen. Hij behoort tot een aanzienlijke Panamese familie. Zijn vader was van 1932 tot '36 presi dent. Bij de jongste verkiezingen werd zijn oom, de voormalige presi dent Arnulfo Arias, verslagen door Marco Robles. Angst in de Franse hoofdstad (Van onze Parijse correspondent) De man, die zijn brieven aan Franse kranten, radiostations en persagentschappen met „de Wurger" NOODWEER IN ITALIË Boven verscheidene delen van noord-Italië heeft gisteren een zwaar noodweer gewoed, dat negen men senlevens heeft gekost, onder wie vijf wegwerkers, die in een tunnel door een aardverschuiving werden verrast. Bovendien zjjn er zeven vermisten. Vjjf uur lang woedde een storm bo ven de getroffen gebieden, waar bo men ontworteld, huizen met de grond geljjk werden gemaakt en te velde staande oogsten werden vernield. Het dorp Fayerzano di Offlaga in de pro vincie Brescia is door een cycloon volkomen verwoest, terwijl aan twee andere dorpjes zware schade werd toegebracht. Ook In Venetië en meer zuidelijk aan de kust werd grote schade aangericht. In midden-Italië veroorzaakten aardbevingen paniek onder de bevolking. Geboortegolf bereikt thans krijgsmacht De naoorlogse geboortegolf bereikt In de nabije toekomst de Nederlandse krtfgsmacht. Dit Jaar namelijk zijn en worden nog voor de dienstplicht ingeschreven de 147000 Jongens, die in 1946 werden geboren. En 1946* was een record-jaar wat het aantal ge boren jongens betreft. Het jaar er voor kwamen er 108 000 tor wereld en in de jaren '47, '48. '49 en '50 respectievelijk 128.000, 121,000. 118.000 en 117.000. De eersten, die met dat record aantal dienstplichtigen te doen krijgen zijn de acht over het land verspreide keurings- en inde lingsraden. Nu zich binnenkort, dat grote „aanbod" van dienstplichtigen zal gaan voordoen, bestaaf de moge lijkheid dat een aantal dienstplich tigen bui ton oproeping wordt gelaten. Van de 80% dienstplichtigen die worden goedgekeurd valt nóg een groot aantal af. Dat zijn bijvoorbeeld de mensen die uitstel krijgen, die vrijgesteld worden, die gewetensbe zwaren hebben etc. Zo doet slechts 60% van een jaarlichting z'n intrede bij een van de krijgsmachtdelen. ondertekent om zichzelf aan te dul den als de moordenaar van het 11- jarige jongetje Luc Taron heeft gis teren opnieuw heel Frankrijk In op schudding gebracht. In een brief, weer met verwrongen hanepoten geschreven was en die hij richtte aan het boulevardblad „Franco Soir", els- te hij een bedrag van 50 miljoen franken (ongeveer vier ton), onder 't dreigement dat hij anders komende dagen de hand aan de andere kinde ren zal slaan. Bijna gelijktijdig leverde hij een nieuw bewijs van zijn schuld aan de moord op Luc Taron door aan een m^tro-ambtenares een pakketje ter hand te stellen, waarin zich het stripkrantje bevond, dat zijn slacht offer des middags even voor de moord had gekocht en gelezen. Hoe spectaculair de even mysteri euze als lugubere sadist ook op mag treden, toch schijnt de Franse politie nog altijd geen enkel houvast gevon den te hebben bij haar pogingen de moordenaar te achterhalen. De psy chiatrische dienst van de recherche blijft echter de vaste overtuiging toe gedaan, dat de psychopaat vroeg of laat en vermoedelijk eerder dan men durft verwachten door de mand zal vallen. Maar de bangste vraag die alle Parijse ouders zich stellen is of „de Wurger" alvorens gegrepen te worden nog gelegenheid zal vin den zijn jongste dreigement ten uit voer te brengen en een nieuwe kin dermoord te plegen, indien hem de 50 miljoen niet wordt uitbetaald. Voor welke datum ze gestort zal moeten worden, heeft „de Wurger" tot dusver ondertussen nog verzuimd te vermelden. (&uc/ êffwmvs J Uit het Leidsch Dagblad van J 9 Junij 1864; 1 Onaangenaamheden tus- 1 schen officieren van het re- i 1 giment grenadiers en jagers i met andere leden van de i Witte Sociëteit te 's Hage i zijn oorzaak dat het muziek korps der grenadiers zich Zondags niet meer voor de i tent laat hooren. Op een vergadering van geloovigen liet de predikant J met zijn hoed rondgaan. Deze r kwam echter terug zonder i dat er zich één cent in be- vond, waarop de predikant J uitriep: Goddankdat ik J mijn hoed nog terug heb".

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1