Arbiter doet Nederland de das om in Moskou Njords gelegenheidsacht superieur aan Nereus KLEINE NEDERLAAG TEGEN STERKE RUSSEN Talloze handicaps Natte tennisstrijd Gedeelde eerste prijs voor TOM OKKEK Sporttoto HOLLANDIA-ROEIWEDSTRIJDEN Vier blikkenvoor Koch en Bergsma Opgericht 1 maart 1860 Maandag 8 juni 1964 Vierde blad no. 31280 Goede indruk Het Nederlands voetbal team heeft in de Sow jet-Unie een goede indruk achter ge laten. De winst in Kiew en Leningrad, vooral in de eer ste stad, rvordt hier zeer ver dienstelijk genoemd, evenals trouwens de kleine nederlaag tegen het topteam, dat in Moskou als tegenstander fun geerde. Ook voor ons tand heeft de tournee positieve dingen op geleverd. Men kan voor het komende interlandseizoen in alle rust een verdediging be staande uit Haak, Kemper, Schrijver en Israel formeren. Vooral de laatste twee heb ben een zeer goed debuut in het internationale voetbal gemaakt. Speelde Schrijvers al eerder in het Oranje, sa men met clubgenoot Israel vormt hij een prachtig rust punt in de defensie. Boven dien is de opvatting van het 4-2-4 systeem van de beide DWS-ers uitstekend. Het was jammer, dat het elftal Elek Schwartz niet drie overwinningen heeft kunnen aanbieden als afscheids cadeau. Maar toch zal Schwartz ons land verlaten met de zekerheid, dat hij een opbouwende taak heeft ver richt. Men neme daarvoor de laatste wedstrijd in Moskou niet helemaal als maatstaf. De omstandigheden werkten het Nederlandse selectieteam hier wel erg tegen. Dat was ook teleurstellend voor de Nederlandse supporters die waren meegereisd en de kleine Nederlandse wolonie in Moskou, die, met ambassa deur Star Busman aan het hoofd, naar deze wedstrijd waren komen kijken. Ook zij zullen begrepen hébben, dat drie wedstrijden, plus ruim 6000 reiskïlometers in iets meer dan een week, wel eens te veel van het goede kunnen zijn. (Van onre speciale verslaggever) Moskou, 8 juni Wellicht heeft Kazarow in de Sowjet Unie een goede naam als scheids rechter. Als dat zo is, zal hij die zaterdagavond het Dynamo-stadion voor zijn eigen publiek voor een gedeelte hebben verspeeld. Daarnaast kan de heer Kazarow erop rekenen in West- Europa die naam nimmer te zullen vestigen. In elk geval maakt hij ernstige aanspraak op de Een gedeeltelijke verontschuldiging voor de nederlaag dus. Er waren voor dit Nederlandse gezelschap meer handicaps. De spelers waren mentaal Tnoe h°e kan het anders na al die reiskïlometers, die de conditie had den aangetast. Andere maaltijden, een andere leefwijze excursies, thea terbezoeken, vele wachturen zijn nu eenmaal niet bevorderlijk voor het fysiek van de sportman. Al die zaken tezamen brachten zaterdag een vertegenwoordigend elftal in het veld, dat weliswaar altijd nog graag wilde winnen, maar daarvoor tegen dit Russische elftal een topprestatie diende te leveren en daartoe niet meer in staat was Dan is het nog zeer verdienste lijk te noemen, zo'n wedstrijd met gering verlies te kunnen afsluiten. tegendeel. Er was nog geen kwartier gespeeld en scheidsrechter Kara- zow had nog maar een paar vreem de beslissingen genomen toen het tweede doelpunt viel. Van Leeuwen bezwoer later, dat Ivanow buitenspel had gestaan toen hy doorsprintte op een dieptepass, maar in ieder ge val verscheen de Rus vogelvrij voor hem en omdat de GVAV-doelman aarzelde bij het uitlopen, moest de man van het elektrische scorebord een nieuwe knop indrukken: 02. Malaise Een minuut later redde Kemper op de doellijn, weer een minuut la ter moest Muller zich met een ver zwikte enkel door Eijkenbroek lat ten vervangen en weer vijf minu ten daarna had scheidsrechter Ka zarow al wel tien zeer vreemde be slissingen genomen, die allemaal in het nadeel van de Nederlanders uit viel. Een diepe malaise dus. De enige Nederlanders die zich succesvol Schrijvers en Kemper, plus Klaas Israel, de wat riskant voetballende Schrijvers en Kemper, Plus Klaas Nuninga, die hard op weg is een buitenbeentje te worden: matig als alle anderen goed spelen, goed op dreef als juist de rest van het elftal zijn ritme maar niet kan vinden Het was dan ook Nuninga, die rond het halve uur met een paar indivi- dele acties de Oranjehemden iets meer in de buurt van Jasj in bracht. Het was ook Nuninga, die zich daarbij het ongenoegen van zyne excellentie Jasjin op de hals haalde, toen hy eenmaal snel inliep. De Rus sische doelman van wereldformaat begon tenminste met de blonde Gro ninger een woordenwisseling, die van zijn kant zal hebben ingehouden, dat hy de aanwezigheid van een Oranjeshirt binnen drie meter in zyn eigen omtrek ongewenst vond. Toen Kruiver kort voor de rust bjj een hoekschop opnieuw een duel aanging met Jasjin, deed dat de em mer kennelyk overlopen bij de Mos- titel de slechtste scheidsrechter te zijn, die een Nederlands voetbalelftal ooit heeft ontmoet. Zijn wanprestatie is een gedeeltelijke veront schuldiging voor de 2-1 nederlaag, die het Ne derlands selectieteam op deze zonnige namiddag leed tegen een Russische vertegenwoordiging van zeer hoog gehalte. Zeer sterk dit moment in het veld kan sturen. Wellicht, want wie weet, loopt in Alma Ata nog een voetballer rond, die de prachtige verdediger Woronin kan overtreffen. Wellicht kan Swerd- lowsk nog een Siberische doelman le- die beter is dan Jasjin kort te voorschijn gehaald gereisd Oranjeteam te bestrijden. Dat die opzet succesvol is geweest bewijzen echter alleen de droge cij fers 21. Want wat de Russische elf in het met dertigduizend mensen bezette stadion liet zien, was toch wel teleurstellend. Aan de andere kant dient het Ne derlandse verzet te worden gepre zen. Ondanks de wanhopig-maken- de beslissingen van da scheidsrech ter, ondanks de lome warmte heb ben de Nederlanders een te waar deren prestatie geleverd. Eerste minuut voor de strijd om de Europese denbeker. Een prachtige combinatie sloeg een groot gat in de nog niet aangepaste Nederlandse defensie drie van de vier spelers hadden nog nauwelijks de bal aangeraakt en al gaf Valentin Ivanow dan ook in buitenspelpositie de bal af aan de vrijstaande Ponedjelnik, het was toch 10. Want scheidsrechter Karazow had die offside niet geconstateerd. Het Nederlandse elftal moet op dat moment tegen de rest van dit duel hebben opgezien als tegen een berg. Daar was het spel dan ook naar. Er kwamen wat trage aanvals- pogingen los, maar die konden de druk op de eigen mentaliteit en het doel van Tonnie van Leeuwen (Does burg was niet fit) niet ontlasten. In- KLAAS NUNINGA kouse held. Hij leverde weer wat commentaar op Kruivers actie en kwam vervolgens na rust niet meer terug. Middelmatig Intussen waren de overige Russen teruggezakt naar een zeer middel matig peil en verkeerde de scheids rechter nog ver daaronder. Elk li chamelijk contact, dat een Neder lander met een Rus had, werd met een vrije schop tegen de Oranjeman bestraft en dat lokte tenslotte ook Russisch gefluit uit. Begrijpelijk, dat doorzetter Piet Kruiver overigens ditmaal veel te egoistisch tenslot te met zeer theatrale gebaren zijn wanhoop overh een en ander ging onderstrepen. De heer Kazarow raakte echter niet onder de indruk. Integendeel, hü riep in de rust Elek Schwartz en Jos Coler bij zich, en liet hen me dedelen, dat hy en hij alleen leiddfe en dat hij geen protesten van de Ne derlandse spelers wenste. Achteraf verstandige maatregel, want er viel in de tweede helft nog zeer veel te protesteren. Kazarow had met zijn optreden echter voor Nederland toch een positief resultaat bereikt:de spelers werden mentaal weer wat ge laden. Tegentreffer Dat manifesteerde zich onmiddel lijk na rust in een serie frisse aan vallen en na elf minuten in een doelpunt. Een goal, die helemaal in modern voetbal past: Kemper drong ver op, begon een combinatie met Kerkhoffs, kreeg de bal terug en joeg die tenslotte van 25 meter met een machtige beenzwaai achter de verbouwereerde invaller Bause. Ondanks een aantal knappe acties van Nuninga is Nederland niet ver der meer gekomen. De lichamelijke vermoeidheid eiste tenslotte ook zijn tol, al had de razendsnel naar bin nen gesprinte Giesen bepaald pech toen hij een hoge. verre voorzet van Kruiver net niet goed op de schoen kreeg. De Russen bleven inmiddels veel te traag en vaak te onzuiver doorspelen om de toch wel hechte Nederlandse verediging nog te kun nen overmeesteren. Zo bleef een spor tief hoogtepunt van een toch wel ge slaagde Nederlandse voetbaltrip naar Rusland uit. De opstelling van het Nederlandse team: Van Leeuwen, Haak, Israel, Schrijvers en Kemper, Muller (Eijkenbroek) en Theunissen, Giesen, Kruiver, Nuninga en Kerk hoffs. ATLETIEK Gerda Kraan in goede vorm Gerda Kraan heeft zondag tydens internationale atletiekwedstrijden in de Italiaanse plaats Bergamo ge toond Ln een goede vorm te steken. De Bataven-atlete won de 800 meter in 2 min. 8.7 sec., waarmee zy de Italiaanse Ferrucci en de Oostenrijk se Schatz, die beiden 2.11,- noteer den, ruim voorbleef. De twee andere Nederlandse ver tegenwoordigsters, Lia Hinten en Corrie Bakker, veroverden beiden een derde plaats. Corrie Bakker sprong 5.91 meter ver. Het nummer werd gewonnen door Helga Hoff mann (Did) met 6.22 meter, terwijl de Italiaanse Trio met 5.92 meter tweede werd. Lia Hinten noteerde op de 80 meter horden een tijd van 11.4 sec. De zege ging naar de Frangaise Canguio, die 11.- noteerde. De blonde Poolse Piatkuwska finishte in 11,1 sec., als tweede. De onophoudelijke regen, die zaterdag sportbeoefening in grote delen van Engeland ernstig belem merde, had tot gevolg dat er op de derde dag van de eerste testmatch EngelandAustralië niet gespeeld kon worden. Een beeld uit de strijd tussen \lenko (links) in duel met Rusland en Jong Oranje. Tsjis- PSV'er Kemper. Bij de halve finales van de Noord- Engelse tenniskampioenschappen in Manchester weigerden de dames za terdag te spelen, omdat zy de risico's op de te zachte grasbanen te groot tchtten. Op de door de regen glad geworden baan was Christine Tru man de dag tevoren uitgegleden en zo ongelukkig op haar rechter-arm terechtgekomen, dat zy een week niet zal kunnen spelen. De drie Amerikaanse Wightman- cup-speelsters Billie Jean Moffit, Nancy Richey en Carol Caldwell ga ven zaterdag aan de hoofdscheids- rechter te kennen onder deze om standigheden geen strijd te zullen leveren. De vierde halve finaliste, de Brazilaanse Maria Bueno, sloot zich bij de Amerikaanse dames aan. Voor de kwartfinales van het he ren enkelspel won Billy Knight tus sen de buien door zijn afgebroken wedstrijd tegen de Zuidafrikaan Fred MacMiüan met 75, 6 2. Daarna versloeg Knight zijn landgenoot Wil son met 62, 62. Onze landgenoot Tom Okker, die vrijdag geschiedenis maakte door van de Britse nummer één Mike Sangster te winnen, kwam in de halve finales uit tegen de Britse DC-speler Roger Taylor. Okker won de eerste set met 62, verloor de verder spelen onmogelijk maakte. Later op de avond besloot de wed strijdleiding het toernooi verder af te gelasten en de prys voor het he ren enkel te verdelen tussen Taylor, Okker en Knight. Bentley/Verginia Wade <GB) en Pat Meclenaghan/Tony Fritz (Austr/VS) beide de eerste prijs toegekend. De partijen voor het dames enkel, ge mengd dubbel en heren dubbel wer den afgelast. Het waren de natste kampioenschappen van Noord Enge land sinds 63 jaar. De uitslagen van de wedstryden, vermeld op het totoformulier lulden CVVQuick *20 60; Purmersteijn—Chevremont 1—2; WWVlissingen 11; Quick '2(1—CVV 1—2; ChevTemontPurmersteijn 21; Vlissingen—WVV 0—5; HerthaStandaard Luik 2—1; Eintracht Br.—Beeringen 2—1; Kaiserslautem—Beerschot 1—0; FC LuikSaarbrücken 20; Basel—Servette 06; Young Boys—Zürich 0—8; LausanneLuzem 41. Juist ingevuld zag het toto-formu lier er als volgt uit: 1—2—3—2—1—2—1—1—1—1—2—2— 1 Deelnemers: 285.918. lstc prijs f. 60.332. 2de prys f. 48.221. Er waren zondagavond nog geen meldingen. (Van onze roeimedewerker) Njord's oude acht, een ploeg die alleen op de Oude Rijn bij Al phen heeft bestaan, heeft als sluitstuk van de door uitzonderlijk goed roeiweer begunstigde Hollandiawedstrijden zaterdagavond de acht van Nereus, waarin alle Amsterdamse cracks verenigd wa ren. verslagen. Moesten we bij de Varsity constateren, dat de kort tevoren samengestelde ploeg van Nereus er nauwelijks aan te pas kwam. hier zagen we dat acht goede roeiers ,uit drie verschillende ploegen afkomstig en voor het eerst in deze opstelling in de boot, door enthousiasme en vaste wil gedreven tot een topprestatie kun nen komen. Hoog tempo In de eerste kilometer gaven de beide achten elkaar niets toe. Ne reus,zoals altijd in een zeer hoog tempo begonnen, behield aanvanke- kelyk zijn door de scheve start ver oorzaakte voorsprong van een halve lengte. Bij het ingaan van de bocht sloeg Nereus een tempo van 40. Njord iets rustiger, sloeg 38. Njord profi teerde uitstekend van de binnen- bocht en had, ongetwijfeld tot ver rassing van vele toeschouwers, bij het uitkomen er van zelfs een kleine voorsprong. Slag van Wermeskerken durfde het aan het tempo iets op te voeren en de Leidenaars liepen bij elke haal iets van hun Amster damse tegenstanders weg. Op 1500 meter, met nog een vierde van de baan te roeien, kwam er licht tus sen de boten. Ondanks fel spurten konden de Nereiden de Njordacht niet meer bedreigen. Het verschil bij de finish bedroeg 4.9 seconden. De tijd van Njord 6.19.1, wat een verbetering met 1,9 seconde van het in 1955 door Laga gevestigde baanrecord betekende. De winnende ploeg bestond uit E.W.E. Bicker (boeg) en A.C.J. v. d. Hoeven, bei den uit de B-vier, C. Th. Koch en W. Bergsma, die tezamen de oude twee vormn, J.R. Faber, HDJ5. Zuid- derbaan, C.T.C. Heyning, W. v. Wer- Succesvolst De succesvolste roeiers van deze wedstryden, Koch en Bergsma, ver overden hiermee hun vierde blik; na. vrijdag gestuurd zowel de 2000 meter als de 500 meter gewonnen te heb ben en zaterdag ook ongestuurd in de sprint te zegevieren, deze keer over Triton. Als vanouds gaf dit laatste num- er aanleiding tot aanvaringen. Toen de roeiers eenmaal op 't enigs zins slingerende, goede pad waren, had de race een spannend verloop. Halverwege lagen de Utrechters een tafje voor, wat door de fel spurtende Leidenaars 100 meter voor de finish in een kleine voorsprong voor hen hebben geraakt bijna bij hotel 's-Mo- lenaarsbrug binnenvoer (een traditio nele gewoonte van ongestuurde ploe gen, die dit jaar door het leggen vax een aantal boeien moest worden te gengegaan won Njord zelfs met ruim verschil. De tijd van Njord 1.42." betekende een prachtige verbetering van het sinds 1962 met 1.48 op n van Triton staande baanrecord. De slagpartij van de oude acht, de oude vier, had eerder op de dag ook het zijne tot de regen van baan- Nereus te prijken. De Trompprys voor de sprintnummers ging naar Njord evenals vorig jaar. De Kolonel v. d. Trappenprys ging naar de winnaar van het enige overnaadse nummer dat verroeid werd, Laga. De Kesper- prys voor het grootste aantal over winningen bij de damesnummers ging naar de Hoop voor de beide overwinningen in de achtnummers. In de oude twee (wedstrijd van vrij dag) werd Njord defenitief winnaar verklaard. Deze Hollandia zal in de herinne ring voortbestaan als die van de baanrecords en dat niet alleen van wege de goede omstandigheden. Om nogmaals de woorden van Aad van Leeuwen te herhalen: Het peil van dé Nederlandse roeiers, vooral de jon geren gaat goed omhoog. records bijgedragen door in 6.49. Ne reus met een lengte licht achter zich te laten. In de race handhaafde Njord de lengte voorsprong die het bij de start, kreeg tijdens het nemen van de buitenbocht. In de tweede kilometer vergrootte de Leidse ploeg, vijf tempi lager roeiend dan Nereus dat 40 sloeg, haar voorsprong nog lengte. Bezorgdheid Vijf eerste prijzen dus voor Njord, waaronder de belangrijkste. Het feit echter, dat deze pryzen door slechts acht roeiers en twee stuurlieden ge wonnen werden doet ons de toekomst van de S.R.V. toch met bezorgdheid tegemoet zien. Vorig jaar by Hollan dia kon men vaststellen, dat de eer stejaarsroeiers van Njord weinig pres teerden, nu hebben ook de tweede jaars geen enkele prys veroverd. Eén tweede j a arsploeg van Njord geeft wel reden tot optimisme, de junior lichte vier, die met slechts 2/10 sec. achterstand van Proteus ver loor. Proteus, dat vooral in het be gin van de race sterk roeide, kon de eindspurt van de Leidse vier maar net weerstaan. Nereus en Laga kunnen de toe komst optimistischer tegemoet de eerste en tweede klasse in dit num mer wonnen. De ploeg, die de eerste klasse won, was de enigszins gewijzig de ploeg die de tweede divisie van de Head won, doch op de Varsity teleurstelde. Bij de juniorvieren had de vier van Nereus alleen in de eerste kilometer moeite met Njord. In de tweede helft van de race voer de Nereus zijn geringe voorsprong verder op om tenslotte met twee lengten te winnen. De tijd van de- Opvallend Bij de beginnelingenvieren leverde Laga een nog opvallendef prestatie door 6.53.3 voor zich te laten afdruk ken. Daarmee plaatste deze A-vier zich van alle deelnemende vieren te zamen met de oude vier van Nereus na de oude vier van Njord op de tweede plaats. Nu is een vergelijking als deze niet geheel betrouwbaar te noemen; de weelsomstandigheden zijn natuurlijk voortdurend aan wijzigingen onder hevig. Bij deze overwinning in de jonge nummers heeft Laga het niet gelaten. Ook in de tweede klasse ze gevierde een beginnelingenvier van de Delftse studenten. Daarbij komt nog de prachtige zege van de over naadse vier op vrydag. De Delftena ren hebben daarom ook zeker reden tot optimisme voor de toekomst. De lichte acht van Laga ontmoette bij afwezigheid van Argo slechts in Aegir een gevaarlijke tegenstander, die over de twee kilometer 2.2 sec langer deed. Een zeer goede prestatie leverde voorts de oude vier van Skadi door in de sprint Njord te verslaan. Deze Skadiploeg, die ook op de Varsity een pijlsnelle start had, heeft op de twee km helaas niet ingeschreven: we zou den gaarne eens een krachtmeting over de volle baanlengte tussen Ska di en Njord zien. De oude acht van Nereus. de verliezer van het nummer, had eerder bewezen wel goed te zijn voor een sprintblik. Als te genstander fungeerde de B-acht van Njord, die kansloos was. Dames Het hoofdnummer bij de dames ging tussen Thetis en de winnares van het jonge nummer DDS. De Am sterdamse meisjes, op één na dezelf de ploeg die vorig jaar dit nummer won. hadden met de Delftsen geen enkele moeite. De tyd van de Am sterdamse studentes was dan ook zeer sterk, 3.41.6, 7.6 sec onder het record dat de Vliet zes jaar geleden vestig de. De acht van de Hoop, als win nares van het jonge nummer tot starten by de senioren gerechtigd, had de smaak zo te pakken dat de acht van Thetis naar de tweede plaats werd verwezen. De tijd van de Koopmeisjes was 3.39.2. De jon ge dubbelvier werd een gemakkelijke zege voor DDS, om de tweede plaats werd fel slag geleverd tussen Viking en de Vliet. Na aanvankelijk achter te hebben gelegen passeerde de Vliet- De Acht van Njord (links) klopt in het hoofdnummer van Hollandia de favoriet geachte ploeg van Nereus. (Foto Leldsch Dagblad) quadruple de Utrechtsen in de twee de helft van de 1000 meter. De jon ge vier van Nautilus had weinig moeite met Die Leythe en De Vliet, de strijd om de tweede plaats tus sen de beide Leidse ploegen werd door Die Leythe gewonnen. De Vliet was succesrijk by de jonge dubbel- tweeën, de dames Westra en v. d. Veen waren de enigen, die de eer van hun vereniging op de juiste wy- ze hoog hielden. Na in de eerste 500 m. boord aan boord met Viking te hebben gelegen, liepen de Leidse meisjes rustig van hun Utrechtse te genstandsters weg en wonnen met ruim licht tussen de boten. By de skiffeuses was mej. v. Voorthuysen van De Laak de sterkste. Haar te genstandster. mej. Salet van DDS verstuurde zich in de eerste 200 m. en verloor een lengte terrein. Zij bleek niet ln staat het verlies goed te maken. V erenigingspri j s De meest begeerde verenigingsprys de Berthaprijs de meeste overwin ningen in de gladde herennummers is voor een jaar naar Amsterdam verhuisd om er in de pryzenkast van Magere oogst Van de vier wedstryden die zondag zouden worden gespeeld voor de eer ste klasse a van de competitie van de Kon. Nederlandse Cricketbond Ls mLd™!!se.,n aUeen de wedstrijd HBSVRA doorgegaan. Alle vier ontmoetingen van de eer ste klasse b zyn voorts verregend. HBS—VRA: draw (VRA 169 voor 8, gesc. HBS 100 voor 5, tyd). Ajax-jeugd in actie De wedstryd Ajax Cl—Ajax C2 voor de competitie van de Haagse Bond Cl met 20 runs. Ajax Cl 92, waarvan F. de Jongh 37 O von Oven 30 M. Fontein 4 voor 4 Sid. Oetomo 6 voor 40; Ajax C2 7»' waarvan M. Fontein 25, Jan Hoes 16 en Sid. Oetomo 16 (F. de Jongh 6 voor 18 en O. von Oven 4 voor 46). JJ. zaterdag trok het C2 elftal te vel de tegen HBS C uit Den Haag. On der zeer gunstige weersomstandig heden werd door vele Jongens aan vaardbaar cricket gespeeld ,al waren de totalen laag, hetgeen voorname- ïyk te wijten was aan het accurate bowlen aan beide zyden. HBS won met 10 runs. HBS 39 (Sum. Oetomo 3 voor 9. F. de Jongh 3 voor 10 en Sid. Oetomo 3 voor 14),' De Ajax-innings werd daarna gedra gen door Jan Hoes, die als enige met 17 runs ln de dubbele cyfers kwam Het Ajax totaal werd 29.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 7