LEIDSCH DAGBLAD Amerikaanse straaljagers jboven Laos neergeschoten hamol weer éw Nr. 1,3,7 Jongen{17) gedood door schot van politieman Washington zet de vluchten voort Enerverend BEATLE» weekeinde ten einde Tito in Leningrad vandaag! Schietende rovers grijpen briljanten uit etalage "Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 JUNI 1964 No. 31280 rapirecteux: E. A. E. van Dishoeck e|iHoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f. 0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Boven de Vlakte der Kruiken in Laos is gisteren opnieuw een Amerikaans vliegtuig neergeschoten, aldus een bekendmaking van Aet Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washing- Ton. Het was een straaljager van het type FA-8, die een onbewa pend verkenningsvliegtuig begeleidde. De piloot kon zich met de parachute redden. Zaterdag was boven dezelfde vlakte ook al een Ajnerikaans ""Vliegtuig neergeschoten. Beide vliegtuigen vlogen op verzoek van ijle neutralistische premier van Laos, prins Soevanna Phoema, bo- iren gebieden in midden-Laos die in handen zijn van de commu- -listische pathet lao. Foto's voor prins 2Soevanna Phoema ^Ondanks het neerschieten van twee """toestellen zullen de verkennings vluchten worden voortgezet. Deze Qluchten begonnen op 22 mei, nadat Te Pathet Lao in de Vlakte der Krui ken was opgerukt. Het Chinese persbureau „Nieuw meldde gisteren, dat een kaans vliegtuig twee raketten afgeschoten ap Khang Khay, hoofdkwartier van de troepen vai Neo Lao Haksat. De foto's die door Amerikaanse ver- ilngsvliegtuigen zijn genomen Verschuiving |n Luxemburgs j parlement (Va onze correspondent in Brussel) Bfl de parlementsverkiezingen, die Hsteren in Luxemburg zijn gehou- jen, hebben de socialisten een winst in vier zetels geboekt (van 17 op II). Totnutoe telde de Kamer 52 ze- tls, thans zijn het er 56 De (R.K.) -Jhristen-socialen stegen van 21 op E, de communisten van 3 op 5 en 5 ]e nieuwe Onafhankelijke Volksbe weging, een soort „poujadistische" uJlinterpartij, behaalde twee zetels, isïe liberalen zakten van 11 naar 6. J9e christen-socialen blijven, zy het J> het nippertje, de grootste partij. De communistische zetelwinst is toral bereikt in het industriële zui- fcn van het land. Daar het ondenk- har is dat een van de beide grote Jjirtyen, de socialistische of de ka- jjolieke, met steun van uiterst links T1 uiterst rechts zal gaan regeren, ~"tol er wel een rooms-rode coalitie Uit de bus komen, zoals die ook in Q|et naburige België bestaat en daar toe redely k goed heeft ge- ialiste ■*erd, dat zij, wanneer zy aan de j_ legering zouden deelnemen, zich te- '&en de fusie van de Europese „exe- Wtieven" (commissie van E.E.G. en luratom en Hoge Autoriteit van de IG.K.S.) zouden verzetten, wanneer feen rekening zou worden gehouden pet de politieke aanspraken van Luxemburg met betrekking tot het «estigen van de zetel ervan. Ook gillen zij de Raad van Statie weige- %i. De leden zouden niet meer voor Jet leven, maar voor een bepaalde llrmijn worden benoemd. In de Ka- Iper zelf willen zij door de staat ge financierde fractiesecretariaten in voeren, bovendien willen zij een so ciale en economische raad oprichten. Pp economisch gebied stond op hun jerkiezingsprogramma een meer ronsequente expansie-politiek. De Utaalindustrie zou grotere delen yan Tapitaalstoenamen opnieuw in de metaalverwerkende of andere indus- giëen moeten beleggen. Ook willen een wijziging van het zeggen- Jphapsrecht in dier voege dat werk nemers in de directieraden zullen Worden vertegenwoordigd. De katho- In etalages nr. 1, 3 en 7 van J juwelier Siebel, Lange Poten 11 i Den Haag zijn gouden arm- 1 banden van de beste Europese 1 ateliers geëxposeerd in een keuze zoals U van juwelier Siebel verwacht. «WEERBERICHT r ZONNIGE PERIODEN jj De Bilt verwacht van heden- tot Morgenavonddroog *veer met zon- [®u?e perioden. Matige wind krimpend <Van west naar zuid. Warmer overdag. (Opgemaakt 111.15 uur) JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 20.85 uur. Maan op: 3.58 uur; onder: 20.12 uur. ploogwater te Katwijk te 2.07 en 14.35 |Pur; laagwater te 10.10 en 22.42 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's i prins Soevanna Phoema en internationale controlecom- overhandigd. De Sowj et-Unie, de akkoorden van Genève 1962, waarbij elke buitenlandse in menging in Laos wordt verboden. De Amerikanen hebben steeds gezegd dat de vluchten volkomen wettig zijn omdat zij worden gedaan op verzoek van de Laotiaanse premier. De ver kenningsvliegtuigen hebben hun basis op het vliegdekschip „Kitty Hawk", dat ter hoogte van Vietnam ligt. Na het bekend worden van het neerschieten van de toestellen heeft de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Rusk overleg gepleegd met zijn medewerkers en evenals de minister van Defensie Mcnamara, zijn afspraken uitgesteld. Intussen wordt alles gedaan om beide piloten op te sporen. De Laotiaanse luchtmacht werkt hieraan mee. Het Pentagon (ministerie van De fensie) verklaarde niet te weten welk wapen tegen de vliegtuigen is ge bruikt. De verkenningsvliegtuigen, die in Laos worden gebruikt, zijn „Cru saders", straalvliegtuigen met een kruissnelheid van meer dan 1700 km zijn De begeleidende straal jat het type „FA-8". Uit het raakschieten meent men te mogen opmaken dat de Pathet LAO is uit gerust met het nieuwste type radar of met luohtdoelraketten als de „Sam", die nu op Ouba zijn geinstalleerd. Scranton contra Goldwater De republikeinse gouverneur van Pennsylvania, William Scranton, heeft zaterdag een gesprek van een half uur met oud-president Eisen- houwer gehad en zich, vermoedelijk op diens verzoek, gisteren voor de t.v. beschikbaar gesteld als kandidaat bij de voorverkiezing van een Republi keinse kandidaat voor het Ameri kaanse presidentschap. In zijn toe spraak zei Scranton. dat in Amerika de overtuiging steeds meer veld wint, dat senator Goldwater „niet past in het patroon van de Republikeinse op vattingen". Scranton is dus, na de nederlaag van Rockefeller in Cali- fornië, de kandidaat van de „stop Goldwater"-groep geworden. Goldwater zei gisteren in Chester/ Pennsylvanië in zijn eerste rede na zijn succes bij de verkiezing in Cali- fornië, dat de gedachte van vreed- I zaam naast-elkaar-bestaan met de communistische wereld een „illusie" is. Volgens Goldwater is er geen duurzaam compromis mogelyk tus sen „communisten en zij die geloven in een transcendentale geestelijke orde". De senator zei, dat de „e gieken en begaafden" in de com nistische landen niet eeuwig onder de duim gehouden kunnen worden. Als de VS door hun kracht ei vastberadenheid de „leiders van he communistische imperialisme" zou den blijven beletten een wereldheer schappy te vestigen, zouden de „be tere naturen" zich uiteindelijk wel een weg banen naar orde, vryheid gerechtigheid Met de hulp en a< moediging van de VS zouden de hun vrijheid beroofde volken" in wereld ten slotte zelfbeschikking vryheid herkrygen. De Beatles zijn vertrokken. Na hun chaotische en emotionele voorstellingen in Blokker en een korte nachtrust in het Amster damse Doelenhotel, zijn zij gistermorgen om half tien van Schiphol vertrokken voor hun volgende zegetocht, naar Hongkong en Australië. Vooral reserve-Beatle Jimmy Nicholls wacht een zware reis. Hij was zaterdag nog ijlings tegen cholera, pokken en tyfus ingeënt en voelde zich niet al te best. In de gutsende regen stonden op de promenade van de luchthaven 200 bewonderaars met spandoeken te wachten, maar zy hebben weinig plezier gehad van hun matineuze energie. Ze zagen slechts in de verte de auto's in een wijde boog het plat form opdraaien en voor de aankomst hal uit het gezicht verdwijnen. „Doodziek" Daar wilde men de beroemdheden door het opdringende Schiphol-per- soneel naar de V(ery) I(mportant) P(ersons) -kamer manoeuvreren, maar een zonder jas in de regen drijfnat wordende impresario Dick van Gelder smeekte de marechaussee zijn beschermelingen regelrecht naar het vliegtuig te brengen .„Ze worden Ooievaartjes dood De twee jonge ooievaars in het Brabantse dorp Sprang-Capelle, die woensdagmorgen uit hun ei kwamen gekropen in een broedmachine zijn zaterdagmorgen doodgegaan. De heer L. Cove had de diertjes voedsel ge geven met een klein spuitje. Dit op advies van een dierenarts. Aanvan kelijk aten de ooievaartjes gretig van het vloeibare dieet, maar van vrijdag af weigerden ze plotseling alle voedsel. In de broedmachine bevinden zich nog twee eieren, maar kenners ach ten het niet waarschijnlijk dat deze nog zullen uitkomen. Het ooievaarsweeuwtje maakt het thans goed. Ze is de hele dag bezig met voedsel vergaren en keert elke avond trouw op haar nest terug. Russische kunstmaan De Russen hebben zaterdag hun 31ste kunstmaan van het type Kos mos gelanceerd. De satelliet bevat instrumenten voor onderzoekingen in doodziek van", riep hij. Aldus ge schiedde. Voor een uitgebreid verslag van de Beatle-kermis in Nederland zie men elders in dit blad. En vanavond kan de geïnteresseerde op de televisie (om half negen) getuige zijn van een hoogst merkwaardig enerverend Beatle-Weekeinde. Na beëindiging van zyn bezoek van een week aan de Finse hoofd stad Helsinki is president Tito van Joego-Slavië hedenochtend met een speciaal vliegtuig in Leningrad aan gekomen, waarhij werd verwelkomd door premier Chroesjtsjow. Tito's be zoek, dat een particulier karakter draagt, zal twee dagen duren. Tito's laatste bezoek aan de Sowjet-Unie was in 1962. Chroesjtsjow is in de herfst van vorig jaar in Joego-Slavië geweest voor een „werkvakantie". Chroesjtsjow tracht zoveel mogelijk steun te krijgen voor zyn plan inzake een internationale communistische conferentie over het geschil met de bonden (d.i. neutrale) landen, voor Tito een der voornaamste ijveraars is. De bekende verzenschrijver Clinge Doorenbos wordt mor gen tachtig jaar en viert binnen kort zijn gouden huwelijk. Zaterdag werd hij deswege in de Burgerzaal van het Naarden- se stadhuis gehuldigd. De voor zitter van het huldigingscomité, NTS-voorzitter E. A. Schütten- helm. bood het echtpaar een boekje aan met een keuze uit het werk van Doorenbos. Agent struikelde bij achtervolging Een 17-jarige jongen uit Soestdijk is in de nacht van zaterdag op zondag tijdens een achtervolging op de spoorbaan Baarn Amersfoort door een schot uit het dienstpistool van een hoofd agent dodelijk getroffen. Onbegrijpelijk Er werd die nacht jacht op hem gemaakt, nadat hij dcor een slager aan de Middelwijkstraat in Soest be trapt was bij een poging om een bromfiets te stelen. Zijn eveneens gevluchte kameraad een 16-jarige jongen, die reeds eerder met de politie in aanraking is geweest werd gisterochtend gearresteerd. Toen had de politie ook zekerheid, dat men op een vluchtende inbreker had geschoten. Totaal onbegrijpelijk is het hoe de jongen dodelijk werd geraakt. De hoofdagent achtervolgde hem op de biels van de spoorbaan. Hy loste twee schoten in de lucht om de vluchteling De Amerikaanse generaal Maxwell D. Taylor tijdens zijn toespraak ter herdenking van D- Day staande voor het monument voor deze historische invasie op het Normandische strand Oma ha Beach". a. - - hescherm uw huid met hamol ultra tot overgave te dwingen. Het derde fatale schot ging af, toen de politieman struikelde en zijn vinger niet aan de trekker van de revolver had. In het bijna nachtelijk duister en op meer dan dertig meter afstand, heeft dit ongeluksschot de jeugdige inbreker wiens identiteit toen nog niet vaststond getroffen. Al eerder Voordat dit schot viel, was er al een schietpartij geweest in de om geving van het Kerkplein. Vijf poli tiemannen waren ingezet om de door de slager betrapte en weggevluchte inbrekers op te vangen. De twee jon gens liepen in de handen van de politieman, die het kerkplein be waakte. Hij hield hen staande en sommeerde hen mee naar het politie bureau te gaan. De politieman wilde hulp hebben en gebruikte zyn zak lantaarn om de aandacht van nog wakker zijnde omwonenden te trekken. De jongens namen echter onverwachts de benen en verdwenen in het nachtelijk duister. Vier scho ten in het donker brachten de vluchtelingen niet terug. Toegescho ten politiemannen hielpen de om geving afzoeken, zonder resultaat. Bewaking Vijf man werden in de wy'de om trek uitgezet, waarbij een hoofd agent de taak had de spoorbaan Baarn-Amersfoort te bewaken. IIiJ posteerde zich nabij de overweg aan de Grote Melmweg. Om half vier 's nachts hoorde en zag hij een jon geman, die hy een halt toeriep. De jongen rende weg over de spoorbaan in de richting Baarn, achtervolgd door de politieman. Deze loste twee schoten ter waarschuwing, zonder resultaat. Even later struikel de de hoofdagent: zijn revolver ging af en trof de jongen op dertig meter afstand. De jongen liep nog even door, stopte toen en zakte ineen toen de politieman hem had ingehaald. Deze zag de jongen zieltogen en liep anderhalve kilometer op topsnelheid naar het politiebureau terug. Vandaar werden een ziekenauto en een arts naar de spoorlijn ge stuurd. Men vond de knaap dood in de berm van de spoorbaan. Het stof- felyk overschot werd naar Soester- berg overgebracht, waar dr. Zelden- rust gistermorgen sectie verrichtte. Op klaarlichte dag in drukke Leidsestraat in Amsterdam (waarde f 36.000 Twe roof gepleegd, die sinds vele jaren ons land is voorgekomen. Omstreeks tien uur op deze regenachtige zondagochtend sloegen zij met een rnoker de grote etalageruit van ju welier Jos. Inden aan de Leidse straat in Amsterdam kapot, gristen voor 36.000 gulden aan briljanten weg, baanden zich al schietend een weg door het publiek en ontkwamen in een auto. Op zondagmorgen is het in de Leidsestraat meestal niet erg druk Maar op het ogenblik, dat de ruit van de juwelierszaak rinkelend aan scherven viel en de alarminstallatie in werking kwam liepen er ter plaat se toch een tiental voorbijgangers, was er juist een tram langs gereden ea was er vrij druk autoverkeer. Maar niemand van de voorbijgan gers durfde geloven, dat zich hier op klaarlichte dag een juwelenroof af speelde. Men bleef als aan de grond genageld staan en pas toen de man nen hun buit in de zak hadden ge stoken, waren er enkelen, die aar- zeiend naderbij kwamen en overwo- gei de dieven tegen te houden. Op dat moment echter trok een hunner een pistool en loste vier scho ten. Dit verbijsterde de toeschouwers lang genoeg om de rovers gelegen heid te geven in een auto te sprin ge, die om de hoek, in de Kerkstraat gereed stond. Pijlsnel reden zij weg. Geen van de omstanders werd door de pistoolschoten getroffen. Een ko gel trof echter een der banden van een passerende taxi. De getuigen van de overval waren niet zo perplex of zij wisten de politie een nauwkeurig signalement te geven van de auto, Singel, die juist aan de rust gonnen, die zy na het enerverende bezoek van de Beatles had verdiend, kwam onmiddellyk in actie en alar meerde via het politie-telexnet het gehele land en de grensposten. On middellijk kwam uit Utrecht bericht, dat de groene auto zaterdag in die stad was gestolen. Het onderzoek ge schiedt zeer grondig. De dacty- loscoopische dienst van de politie is geruimte tijd bezig geweest met het nemen van foto's en het zoeken naar vingerafdrukken in de etalage. De juwelier, de heer Jos. Inden, dit in de tuinstad Slotermeer woont, kon de schade eerst enkele uren na de overval opnemen. Hij heeft de in druk, dat de dieven een wel over wogen keus hebben gedaan. „Ik mis vijf briljanten en een briljanten col lier. die tezamen op een plateau la gen". vertelde hy ons. „Het komt my voor, dat zij deze greep doelbewust hebben gedaan. Het zou eenvoudiger zyn geweest sieraden te pakken, die dichter onder het bereik lagen zoals een aantal ringen, die per stuk nog altyd zo'n 3.000 a 4.000 gulden waard zijn". De heer Inden is tegen diefstal Ankara en Cyprus Turken vrezen „wurging" De alarmtoestand op Cyprus vrij dag ingegaan naar aanleiding van Turkse verklaringen, die door de Grieks-Cyprioten als alarmerend werden opgevat, is zaterdagochtend vroeg weer opgeheven. Dit zou het gevolg zijn van de raad tot matiging die de Amerikaanse president John son tot de Turkse premier Inönil gericht had. In Ankara is voorts vernomen, dat de Turkse premier onder bepaalde voorwaarden de uitnodiging van pre sident Johnson voor een bezoek aan Washington zou aanvaarden en dat hij uiterlijk vrijdag a.s. in de Ameri kaanse hoofdstad zou aankomen. De Turken zouden, in antwoord op het vertoog van Johnson, hebben toege zegd zich alsnog van ingrijpen op Cyprus te zullen onthouden op voor waarde dat de Verenigde Staten een actievere politiek in de kwestie-Cy prus voeren. Het VN-leger zal In plaats van het geven van escortes, meer patrouille ren en meer waarnemers plaatsen op belangryke punten, vooral wanneer een konvooi zou worden verwacht. Er zyn niet genoeg manschappen om beide taken te vervullen. Van Turkse zyde werd verklaard dat de zendin gen van de Turkse Halve Maan (Ro de Kruis) en het transport van land- bouwprodukten door dit besluit na delige gevolgen zullen ondervinden, wat „wurging" van de Turkse inwo ners zou betekenen. „Het VN-leger heeft toegegeven aan de druk van de Grieken en op hun eis de escortes in getrokken", aldus de verklaring. De Turks-Cyprische leiders zullen by de VN-autoriteiten scherp tegen het besluit protesteren. Vraag proefrit bij een van de 170 Simca dealers. mtvs Uit het Leidsch Dagblad van 8 Junij 1864: Bij een handelaar in oude bouwwerken te Caen heeft men een merkwaardig hand schrift gevonden van bladz. gedeeltelijk geschreven door mevr. de Maintenon. Het gebouw te Londen, 1 hetwelk vroeger heeft ge diend tot gijzeling wegens schulden is verkocht voor 60.000, ten einde aldaar een groot station op te rigten.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1