„HEEMSCHUT": MEER DAN OOIT VAN BETEKENIS kunst kalei öoscqqp LITTERIS SACRUM" WINT le PRIJS AMATEURTONEEL Gerard Muts (Soest) wint liet concours fant LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 8 JUNI 1964 ^Verontrusting over verkeer, vervuiling, verontreiniging r De vraag kan worden gesteld of organen, die het levend erf deel verdedigen als „Heemschut" en de Vereniging tot Behoud yan Natuurmanumenten nog wl zin en kansen hebben in deze ^dynamische wereld. Het antwoord moet en kan niet anders luiden [[dan een volmondig: „méér dan ooit". Tot deze uitspraak kwam zaterdag de voorzitter van de Bond Jleemschut, mr. Am. J. d'Ailly in zijn openingswoord op de alge mene jaarvergadering in Amsterdam. De heer d'Ailly consta teerde dat de registratie der monumenten in alle delen van ons jand voortgang vindt en dat er een algemene opleving is in de res tauratie-bedrijvigheid, waardoor veel wat reeds verloren scheen la behouden. Maar niet overal in ons land is vol- ens de voorzitter deze hoopvolle eest vaardig. Er zijn gevallen waar etracht wordt snel nog de registratie óór te zijn en tot slopen over te gaan )l waardevolle panden te verwaarlo- ien en zodanig in verval te doen ge- afeen, dat herstel niet meer mogelijk j, „Meermalen werd vergeten dat be ulde bouwwerken op de monumen- anlijst stonden, zodat onwettig tot loping opdracht werd gegeven, waar- ,y het soms moeilijk is aan de goede rouw te geloven, aldus mr. d'Ailly. jders wordt volgens hem gepoogd pet spoed uitbreidingsplannen door b drijven om te voorkomen, dat de l „Heemschutters" er de lucht van dJgen. Naar zijn mening is het meer behartiging van het bewaren et „levend erfdeel" in de plaats van un inwoning. Voorts behoort volgens em in iedere gemeente een ruimte te In, waarin voorwerpen van oudheid is reeds bij gebrek aan zulke oud' jldkamers verloren gegaan. Sprekende over de huidige archl- etuur zei mr. d'Ailly dat in de Jeuwe gemeente wijken de nieuwe rohl tec tuur meestal vrijelijk hoogtij un vieren en hij verheugde zich larover. „Maar wij verzetten ons te en geweldpleging. En geweld wordt tg ingedaan daar waar het nieuwe ouwwerk, hoe verdienstelijk op zich- fraaie andere-tijdse omge- rtng overdondert en vernielt", aldus e voorzitter. Problemen spitsen zich toe De secretaris van de Bond, de heer Ton Koot, zei in zijn jaarverslag van mening te zijn dat een goede monu- nentenzorg voor het karakter van Veroverend fris... after shave lotion International Rostrum of composers t heren Y. Höweler en M. Willem- 1 vertegenwoordigen de Nederland- (lymroep bij het International Ros- un of composers, dat vorige week het kader van de International Cousll In het Unescohuis te werd gehouden. Tijdens dit itrum hebben de afgevaardigden inte werken van jonge componis- uit 25 landen beoordeeld. In to- 1 werden 80 werken beluisterd. De Nederlandse inzending omvatte t compositie van Jan van Vlijmen ythos", het duo Madrigali van Eisma en „Invenzione" van el Broirs. Het hoogste aantal pun- kreeg de Poolse inzending „Trois wies d'Henri Michaux" van Witold utoslawski. Elk land, dat deelnam »n dit Rostrum, heeft zich verplicht I van de 80 beoordeelde werken uit i zenden. Veel bezoekers op Antiekbeurs De Oude Kunst en Antiekbeurs in „Het Prinsenhof" te Delft gekt veel bezoek, vooral uit het bui- Tal van bezoekers blijken te zijn en er werden dan ook verscheidene belangrijke aan- (ppen gedaan. Het Mauritshuis in Den Ng kocht van de firma G. Cramer Uaaar een zeegezicht op paneel ge- Jchilderd van Jan Porcellis (1584 632). Het schilderij dat een afmeting Nt van 36% bij 66% cm, is af- temstlg uit Engels particulier bezit P werd reeds verscheidene malen entoongesteld op exposities in bin ten- en buitenland. «Irene" (Heerle) wint Koorfestival In de grote zaal van de Avro-studio 8 Hilversum zijn zaterdagavond de akkoorden verklonken van door de AVRO en de Kon. Bond Zang- en Oratoriumverenigingen II Nederland georganiseerde Koor- «tlval 1964, waaraan door 105 ko- 8n met in totaal ruim 4500 zangers n zangeressen is deelgenomen. De door de AVRO beschikbaar ge telde wisselbeker voor het koor met iet hoogste aantal punten is gewon en door de Gemengde Zangvereni- H „Irene" te Heerle (N-B), o.l.v. M. Stroop, die deelnemend in de Ideling c Gemengd Koor, zaterdag punten behaalde. Dit koor, dat de trofee op het vol- voorjaar te houden festival zal verdedigen, wordt op de voet door het in de afdeling A zingend dameskoor te Made (N-B) o.l.v. B. Ligthart, waaraan door de jury Punten zijn toegekend. steden en dorpen niet alleen van esthetische en historische betekenis ook en mede daardoor van zakelijk nut. Het toenemende toeris tenverkeer zoekt voor zijn rust- en eindpunten in plaatsen, die iets te bieden hebben, die interessant en boeiend zijn. Naarmate panden, stra- wijken meer van d>e plaatse lijke cultuur en geschiedenis weer spiegelen en dit óp levendige wijze doen naar die mate zal het toeristen- ïrkeer zich meer daarnaar richten. De heer Koot zei vervolgens met klemmende verontrusting te moeten vaststellen dat enkele van jaar tot jaar toenemende problemen opnieuw toegespitst zijn. Dat zijn de monster achtige, groeiende parkeerverstoppin- binnenstcden en, van geheel andere en giftiger aard. de watervervuiling en de lucht veront reiniging. Alle drie toestanden, een beschaafd land onwaardig. Een eigen tijdse en progressieve aanpak, die zijn, IjlllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllT Onderscheiding voor gemeente 1 Bronkhorst g Tijdens de zaterdag in Am- |j H sterdam gehouden algemene le- H denvergadering van de Bond s Heemschut gingen de aanwezige g leden met het voorstel van de voorzitter, mr. Arn J. D'ailly, akkoord om aan gemeentebe- stuur van het Gelderse stadje Bronkhorst de ere-oorkonde van Heemschut uit te reiken als H hulde „wegens het als een gave eenheid bewaren van de prach- 1 tige oude bebouwing". De voor- zitter sprak de hoop uit in de H eerstkomende weken gelegenheid H te hebben deze oorkonde ter plaatse uit te reiken. Sprekende over het verkeer vroeg de heer Koot zich af waarom dit niet wordt beteugeld. Nederland' ls volgens hem een stedenland en de steden schreeuwen Om ver ke ersbeperkende bepalingen in hun kernen. Met betrekking tot het onderwerp „recreatieparken" merkte de heer Koot op dat men allerwege plannen verneemt tot het vestigen van recrea tieparken op aantrekkelijke plaatsen of heemparken, zoals de gemeente Amstelveen die in het leven heeft ge roepen, vergist zich. Wat de initiatief nemers eigenlijk bedoelen zijn amuse ments. of pretparken. Daarvoor en ons, die tientallen jaren de bete kenis van het natuurschoon voor re creatiedoeleinden hebben bepleit, te genactie oproepen, aldus secretaris Morgen komen „Les Surfs" „Les Surfs", de zes donkere broers en zusjes uit Madagaskar die sinds vorig jaar met hun gitaars, hun zang en hun dans de harten van de Parijzenaars hebben gewonnen, wor den morgenmiddag om 16.05 uur uit Nice op Schiphol verwacht. Woens dag zal de VARA een speciaal pro gramma van hen opnemen, dat in de loop van deze maand op het tv- scherm zal worden vertoond. Nederland heeft de vier broers, Dave, Rocky, Pat en Coco met hun twee zusjes Nicole en Monique in april kunnen zien in het tv-pro- gramma „Uit". Ditmaal wordt het een uitvoeriger eigen programma van de klein gebouwde, gemiddeld 17 jaar oude Surfs" met alle grote successen van de groep, waaronder „A présent tu peux t'en aller", de I Franse versie van „I only want to be with you", waarmee „Les Surfs" J nu al enkele weken lang numi één staan op de Franse hitparade. Beiaardwedstrijd te Hengelo De Ned. Klokkenspel Vereniging organiseert op 20 juni een beiaard- wedstrijd. Aan de winnaar in de af deling serieuze muziek zal voor he eerst de door de Stichting Hengelo werk- en woonstad beschikbaar ge stelde wisselprijs, bestaande uit een in edelmetaal vervaardigd model van de stadhuistoren van Hengelo worden uitgereikt. De inzet van de afdeling populaire muziek vormt de dr. Van der Elst-Wisselklok, die het vorig jaar werd gewonnen door beiaardier Jaap van der Ende uit Schoonhoven. Staking van acteurs te New York Ongeveer 700 Newyorkse toneel spelers zijn gisteren in staking ge gaan, waardoor 19 stukken en musi cals op Broadway waarschijnlijk moe ten worden stopgezet. De spelers wil len 15 dollar per week loonsverho ging, over vier jaar verspreid en een zesdaagse werkweek. In sommige ste den moeten de rondreizende spelers zeven dagen per week werken. Het huidige minimumloon is 117 dollar 50 cents. Voor opvoering van het stuk Blaffen tegen de maan 95 Zaterdagmiddag zijn in het Minerva-paviljoen te Amsterdam de prijzen uitgereikt aan de winnaars van de door de contact commissie voor het amateurtoneel uitgeschreven wedstrijd voor de beste opvoering van een Nederlands toneelstuk. Twaalf amateur toneelverenigingen namen aan deze wedstrijd deel. De opgave was: een stuk van een nog levende Nederlandse schrijver ten to nele te brengen. De jury, die de voorstellingen heeft beoorcjeeld, bestond uit mevrouw Martie Verdenius, en de heren Ab van der Linden en C. A. Schip. De eerste prijs, bestaande uit een zilveren wisselbeker, een zilveren kleine beker en een bedrag van f 200.-, werd zonder enige discussie toegekend aan de toneelvereniging „Litteris Sacrum" te Leiden voor haar opvoering van „Blaffen tegen de maan" van Dimitri Frenkel Frank De tweede prijs, een verguld zilve ren lauwertak plus f 150, kreeg de Vereniging „Vondel" uit Zaandam voor de opvoering van „Annalize" van Eline Verkade. De derde prijs, een verguld zilveren palmtak en een be drag van f 100, kwam in het bezit van de vereniging „J. J. Cremer" uit Haarlem. Voor de opvoering van ,3Hjf zitten waar je zit" van August van Zuylen. De voorzitter van de vereniging ui Nederlandse toneelschrijvers van ie deze wedstrijd, in samenwerking met de NATU is uitgegaan, de -heer Jan Willem Hofstra, reikte de prij zen uit. Mevrouw Martie Verdenius las vooraf het jury-rapport voor. De ze wedstrijd, voor de vierde keer ge houden, werd mogelijk gemaakt door een schenking van het Prins Bern- hard Fonds. Voorafgaande aan de prijsuitrei king voerde de toneelgroep „De Haagse Plankeniers", winnares van harte geluk met deze belangrijke onderscheiding „Blaffen tegen de maan" werd opgevoerd onder regie van Jan Bartelsman. (Kunstredactie L.D.) Wij hebben er indertijd in onze recensie over het toneelstuk „Blaffen tegen de maan" reeds op gewezen, dat Litteris Sacrum met de opvoering van dit stuk een goede kans zou maken, de eerste prijs voor het amateurtoneel te winnen en zijn verheugd, dat on ze voorspelling van destijds thans is uitgekomen. Wij wensen Litte- I wr°TaTmênOverTe Wc Znnr,,™» rlnt roorto ci«rfc önnr f1QUS. "eer ™men- UVCT Üe Uittocht van mijnwerkers houdt niet op (Van onze Roermondse correspondent) De uittocht van mijnwerkers uit de Limburgse mijnen is sinds 1 ja nuari van dit jaar niet afgenomen. De pendel naar het buitenland liep niet terug en de werving van mijn werkers in de rest van Nederland is mislukt. Dat deelde de algemeen-secretaris van de Nederl. Kathoh'cke Mfjn- werkersbond, de heer H. Palmen, in Sittard mee tijdens een ledenverga dering van de mijnwerkerbond. De heer Palmen zei, dat niet al leen de lonen in de mijnindustrie zullen moeten worden opgetrokken, maar dat ook naar verbeteringen moet worden gezocht in het mense lijke vlak. De feitelijke discriminatie van de arbeiders ten opzichte van andere employés in het mijnbedrijf leidt tot een ongewenste toestand, ris Sacrumdat reeds sinds jaar jongste loonsverhoging z'el hij, dat en dag de goede naam van het i deze grotendeels is teniet gedaan amateurtoneel hoog houdt, van I door de prijsstijgingen. Maria Callas op Grand Gala du dis que De onderhandelingen met de ope razangeres Maria Callas voor een optreden op het Grand Gala du Disque in het Amsterdamse Con certgebouw zijn in een vergevorderd stadium. Het is zo goed als zeker dat La Callas in de tweede week van oktober opera-aria's op het klassieke Grand Gala zal zingen met het Concertgebouworkest onder leiding van Bernard Haitink, aldus het „Alg. Dagblad". Het onbekende, maar ongetwijfeld zeer hoge honorarium, zal voor de helft worden betaald door de NTS. De Chileense pianist Claudio Arrau, de enige internationale virtuoos die met een diplomatiek paspoort reist, is de andere solist. Het populaire Grand Gala du Dis que zal ditmaal niet in het Scheve- ningse Kurhaus worden gegeven, maar eveneens in het Concertge bouw. Er zijn aanmerkelijk minder sterren van de lichte muze gecon tracteerd dan vorig jaar, waardoor het programma minder overladen zal zijn. Tot hen behoort Josephine Baker, terwijl voorts Amerika op hoog ni veau vertegenwoordigd zal zijn, waarschijnlijk door Harry Belafonte. Vast staat dat na de voltooiing van het in aanbouw zijnde Concert gebouw in R'dam, zij de plaats van Scheveningen in het Grand Gala du Disque zal overnemen. Het eerste platenfestijn In het Rotterdamse Concertgebouw zal naar wordt ver wacht in het najaar van 1966 wor den gegeven. Comfortabele zege Britten in Gent Het herenaüetiekteam van Groot Brittanië heeft zaterdagmiddag te Gent op soevereine wijze getoond, zich uitermate deskundig te hebben voorbereid op het grote treffen van dit jaar: de Olympische Spelen in j Tokio. In de ontmoeting tegen de Bene- P RESIDENT SOEK ARNO die een bezoek aan de Philippij- nen brengt, gefotografeerd met zijn ambtgenoot Macapagal. die hem een geschenk overhandigde ter gelegenheid van zijn 63-ste verjaardag. voetbalveld (330 meter baan) de Britten comfortabel met 114.583.5 punt en zü behaalden op deze over het algemeen genomen verre van ideale „sintelbaan" maar liefst 14 overwinningen op 19 num mers, waarbij vijf onderdelen waar op de volle puntenwinst werd geno- Fred Hansen met polsstok 5.20 meter Fred Hansen, een vrijwel onbe kende Amerikaanse student, heeft in Houston voor een sensatie ge zorgd door 't hoog-gewaardeerde we reldrecord polsstok-hoogspringen te evenaren. De Amerikaan, wiens per soonlijke record sedert 1963 op 4,90 stond, bereikte ditmaal een hoogte van 5,20 meter. Sedert 23 augustus 1983 is het wereldrecord in bezit van zijn landgenoot John Pen nel, die toen in Miami eveneens 5,20 meter haalde. Hansen, die dit seizoen nog geen enkele prestatie van formaat had ge leverd, evenaarde het record na sprongen van 4.57 meter, 4.72 meter en 4,91 meter. Met broodmes Vrouw steekt liaar man dood Tijdens een echtelijke ruzie is een 39-jarige bouwvakarbeider van nacht in zijn woning in Rothem, gemeente Meerssen (Lb) door zijn vrouw met een broodmes doodge stoken. Hij was vader van vier kinderen. n.I. drie jongens en een meisje. Het slachtoffer kwam juist terug van de kermis. Het Js faog niet erg duidelijk, hoe de ruzie precies is ontstaan, doch de kinderen van het slachtoffer heb ben alles van a tot z, dus van het aanvankelijke gekibbel tot het toe brengen van de dodelijke steek meegemaakt. De dochter des huizes, 15 jaar oud, rende onmiddellijk nadat haar vader bloedend in elkaar was ge zakt, naar de huisdokter waar zij mededeelde dat er thuis iets heel ergs was gebeurd. Korte tijd later was ook de politie in de woning en trof het gezin in paniek aan. De vtouw was niet in staat om ook maar één woord uit te brengen. Zij was volslagen overstuur. De oudste zoon verzette zich heftig tegen de arrestatie van zijn moeder en moest tenslotte door de politie worden overmeesterd en in een cel worden ingesloten. De vrouw is gearresteerd. Organisten te Bols ward Organistenvereniging bij CNV Zaterdagmiddag werd in de Martinikerk te Bolsward het na tionale orgelimprovisatieconcours gehouden. Winnaar van dit concours, waaraan vier organisten deelnamen, werd voor beide prijzen, namelijk voor het koraal en voor de orgel-improvisatie, de organist Gerard Muts uit Soest. organisten die streden om het bezit van de zilveren noot, de ereprijs ver bonden aan de eerste plaats in dit improvisatieconcours, waren bij een voorselectie uitgekozen. Zij speelden anoniem. De organisten waren N. A. M. Waasdorp uit Bloemendaal, Ge rard Muts uit Soest, Addie de Jong uit Delft en F. J. van Doom uit Haarlem. Addie de Jong en Gerard Muts hadden ook verleden jaar aan het concours deelgenomen. De taak van de jonge organisten bestond uit het harmoniseren van een gegeven koraalmelodie, het im proviseren van een orgelkoraal op dit thema en een improvisatie van een gegeven thema. Na afloop van hun optreden speelde het strijkorkest van het „Frysk Orkest" o.l.v. Alfred Sal- ten, waarna het sluitstuk van de goed bezochte orgelmiddag werd gehouden, namelijk de uitvoering van de in op dracht van het ministerie van O. K. W. geschreven compositie voor or- gelpositief en strijkorkest door Albert de Klerk. Deze compositie werd door de componist zelf uitgevoerd op het nieuwe koororgel, dat onlangs in de Martinikerk werd geplaatst. •d voor de derde De te spelen melodieën voor deze .«1 -a Wedst.rijd waren samengesteld door de componist Piet Post uit Leeuwar den. De jury bestond uit de heren Cor Kee. Herman Strategier en Al- bert de Klerk. Jaarvergadering Een groot aantal organisten heeft zaterdag te Bolsward deelgenomen aan de jaarvergadering van de Ned. Organistenvereniging, die in het Con vent werd gehouden. Op deze 74ste jaarvergadering werd tot voorzitter gekozen de heer G. Schrik, organist van de Martinikerk te Bolsward, tot- nutoe vice-voorzitter. In zijn plaats werd gekozen de heer L. Erné, orga nist van de Nicolaikerk te Utrecht. Besloten werd zich aan te sluiten bij het CNV, teneinde een betere so ciale positie voor de organisten te verkrijgen. Het 75-jarig bestaan van de Alg. Ned. Organiftenvereniging zal het volgend jaar in Amsterdam wor den herdacht. De heer R. Bakker uit Ede werd benoemd tot hoofdredac teur van het orgaan van de vereni ging „Het orgel". Honkbalcoinpetitie Daar de uitwedstrijd tegen DSS wegens de slechte weersomstandighe den werd afgelast had SVL 1 giste ren een „snipperdag". Het tweede team verloor zaterdag op eigen veld met 5—7 van VUC 2. Het adspirantenteam versloeg de ad- spiranten van CTC met 9—2 en boekte zodoende de derde overwin ning in successie. Dolman vierde in Oostenrijk De Luxemburger Edy Schutz heeft zaterdag de Ronde van Oostenrijk voor amateurs 1964 gewonnen. Op de üTïfte. a. erep,aa^n legden beslag Tot degenen, die zich onderscheid den, behoorden ook de Nederlanders Dolman (vierde in het eindklasse ment) en de sterke Brabantse cou reur Jo van der Vleuten, die na een E? val in de laatste rit ten sterk terugkwam. Van der Vleu ten won de etappe van vrijdag en Efi23! s in de slotet-appe van Koeflach naar Graz (209 km> tweede aclrter de Luxemburger Schleck. mi?® iU1 o v,an de laatste etappe was. 1. Schleck (Lux) 5.06.00; 2 Jo van der Vleuten (Ned.) 5.06.303 Franz Inthaler (Oostenrijk) 5.09.23; 4. Dieter Scholz (Oostenr) 5.09.54; 5. Praschberger (Oostenr) z.t. 8. Dol man (Ned) z.t.; 11. Ex aequo: oa Nico Lute (Ned) en Henk de Jong (Ned) z.t. Eindklassement: 1. Schutz (Lux) 33.16.23; 2. Schleck <Lux> 33.18.18; 3. Frisch (Oostenr) 33.24.27; 4. Dolman (Ned> 33.31.40; 5. Muller «Oostenr» 33.32.04; 7. Lute (Ned) 33 36.43; 8. Van der Vleuten <Ned) 33.36.53; 13 De Jong (Ned) 33.47.49. De eindstand in het ploegenklassement luidt: 1. Nederland 100.52.58 2. Luxemburg 101.05.18 3. België 101.30.16 4,Oosten- rijk 101.45.03 5. Stiermarken 101.46. Volleyballer overleden na val tegen staaldraad Tengevolge van een ongeluk tijdens de training van de volleybalvereni ging D.O.S., is de 23-jarige timmer man G. M. van Dortmont uit Schoon hoven in de nacht van zaterdag op zondag overleden. Hij was zaterdagavond in het gym nastieklokaal aan de Spoorstraat te Schoonhoven met zijn hoofd tegen de staaldraad van het net gelopen en daarna achterover gevallen. Wel klaagde hij over hoofdpijn, maar ove rigens was hij in orde, Hij is zelfs op de fiets naar huis gegaan. Des nachts is zijn toestand plotse ling verergerd. De heer van Dort mont was gehuwd en vader van een kind. GEWICHTHEFFEN „De Spartaan" De jeugdwedstrijd, die de LAC ..De Spartaan" tegen het Haagse Simson organiseerde, heeft een over winning voor onze stadgenoten op geleverd. Het onderdeel tweehandig druk ken werd door de Hagenaars gewon- doch bij het tweehandig trek en stoten waren de Spartanen aanzienlijk sterker. De uitslag was: 1. De Spartaan 1187,5 kg. 2. Sim- >n 1110 kg. De prestatieprijzen gingen naar J. Wiezer (Simson) en J. Tegelaar (De ïpartaan). WATERPOLO 52. DUIVENSPORT Roest; 3, 6. F. de Haas; 4. J. Kukler; 5. WoltersMeys; 8. D. Mosseveld; W. Siera; 10. L. v. d. Meer. Golf en Country Club in Wassenaar Nederlands kampioen 72 holes amateur stroke play geworden. Hij had in totaal 315 slagen nodig. Zijn stadgenoot Van Erven Dorens be haalde eenzelfde totaal doch moest twee extra holes zijn meerdere erkennen in Dudok van Heel. Het teamkampioenschap ging met 629 naar Hilversum. Toernooizege LZC voor De Leidsche Zwemclub heeft za terdag het waterpolotoernooi, dat De Vest in Naarden organiseerde, ge wonnen. De Leidenaars zegevierden in alle wedstrijden met ruim ver schil en kwamen hierdoor voor een jaar in het bezit van de „Tinus Nagtegaalbeker". Het Waddinxveense De Gouwe, dat in de twee voorafgaande jaren deze beker veroverde, was het grootste struikelblok voor de LZC, maar des ondanks kwam er in de twee speel tijden durende wedstrijd toch nog een 41 overwinning uit de bus. Met het Amstelveense De Futen en het Naardense De Vest hadden de Lei denaars in het geheel geen moeite. De Futen gingen na een 2—0 rust stand met 80 ten onder terwijl De Vest in het geheel niets klaar kon maken tegen de dominerende Leidse ploeg. Na een 50 voorsprong bij de rust, kwam het einde met 11—0 De Gouwe legde door overwinningen op De Vest en De Futen op de tweede plaats beslag in de eindrangschik- Sneldamtitel voor 14-jarige De 14-jarige Amsterdammer Tony Sybrands is zaterdag in Dordrecht sneldamkampioen van Nederland ge worden met de fenomenale score van 17 pnt uit het maximaal bereikbare van 18. Hij versloeg in de finalepoule onder meer gerenommeerde dammers als Gordijn en Van Leeuwen. Bij sneldammen moeten 60 zetten bin nen 20 minuten worden gedaan. Voetbal in Engeland I Vierde divisie blijft bestaan De afgevaardigden van de 92 clubs hebben zaterdag tijdens de jaarlijk se vergadering van de Engelse Foot ball League het bestuursvoorstel tot afschaffing van de vierde divisie ver worpen. Het bestuur had voorgesteld drie divisies van 22 clubs in te stellen, zodat 26 clubs uit de league-compe titie zouden moeten verdwijnen. De afgevaardigden voelden veel meer voor een eerder door het be stuur gedane suggestie tot instelling van vijf divisies van 20 clubs. Het plan zal nu nader worden uitgewerkt. Vast staat dat een eventuele wijzi ging van het competitie-bestal op haar vroegt met ingang van de com petitie 1965-1966 kan worden doorge voerd. Argentinië staat GEEN ENKELE TREFFER TOE Argentië heeft het vierlandentoer- nooi in Rio de Janeiro gewonnen zonder één doelpunt tegen. In de laatste wedstrijd zegevierde Argentië met 10 over Engeland, dat het grootste gedeelte van de wedstrijd in de aanval was geweest Het enige doelpunt werd in de 74ste minuut gemaakt door Rojas. Argentinië opereerde met een ex treem versterkte verdediging en be perkte zich tot een enkele opportu nistische doorbraak. Zestien minu ten voor tijd hadden de Argentijnen daarmee succes, toen Chaldon en Rojas bijna ongehinderd door de En gelse verdediging liepen. Chaldon lok te de Engelse doelman Gordon Banks uit de goal, gaf een passje naar Ro jas. die de bal in de verste hoek schoof. Het toernooi wordt afgesloten met een wedstrijd tussen Brazilië en Por tugal. De stand luidt: 1 Argentinië 36. 2. Brazilië 22 3. Portugal 21 4. Engeland 31. Zaterdagvoetbal begint weer op 29 augustus De competitie 19641965 voor de 2de klassen van het zaterdagvoetbal zal op 29 augustus aanvangen. Met de competities voor alle ove rige klassen in het zaterdagvoetbal zal op 5 september een begin worden gemaakt. Te veel ongevallen bij voetballers premie omhoog Daar het schadeverloop van de collectieve ongevallenverzekering van de Koninklijke Nederlandsche Voet bal Bond slecht te noemen is de verliezen van de verzekeringsmaat schappij zijn groot zal in de bui tengewone district- en algemene ver gaderingen en tenslotte in de bonds vergadering aan de orde komen het voorstel van de verzekeringscommis sie van de bond om met ingang van 1 augustus de premie te verhogen. Voorgesteld wordt de premie voor pupillen te verhogen van f0.25 tot f 0.40, die voor junioren van f 0.50 tot f 0.80 en die voor senioren van fl. Het bestuur van de Haagse ere divisieclub ADO heeft Donald Feld- mann op de transferlyst geplaatst.

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 13