LEIDSCH DAGBLAD R.E.M.-EILAND VOOR DE KUST GEPLAATST hamolweer Nr. 1 Noordvietnamese bases blijven buiten schot H sprookjes land In holst van de nacht bij Noordwijk Pacificatiecommissie \geeft nog geen advies vandaag'. Europese commissie waarschuwt Bonn Geen uitbreiding van oorlog Rotterdams meisje werd Miss Europa BEATLES IN ONS LAND Peter Leenen U kunt automatisch wassen - ZWART - S alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 5 JUNI 1964 No. 31278 Directeur; E. A E. van Dishoeck Hoofdredacteurj. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 10.05 per kwartaal, f.3.35 per maand, f.0.78 per wees Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 5705» De basis van het R.E.M.-televisie-eiIand dat in vaktaal de „jacquet" wordt genoemd is vanmorgen om kwart over zeven tien kilometer uit de Noordwijkse kust op de bodem van de I Noordzee geplaatst. Daarna werden de holle buizen gevuld en I de zaak goed vastgezet. De verdere opbouw van het eiland is nu niet moeilijk meer. Het ziet er naar uit, dat de R.E.M. het werk geklaard krijgt vóór dinsdag, wanneer het werkschip „Global Adventurer" aan een ander karwei moet beginnen. Het enige vraagstuk is nog de apparatuur. Deze schijnt nog iniet helemaal gereed te zijn, zodat het plaatsen van het eiland niet zonder meer betekent, dat met proefuitzendingen kan worden begonnen. Onze speciale verslaggever heeft vannacht een kijkje genomen bij de eerste opbouw werkzaamheden van het eiland. Omstreeks drie uur van nacht bereikte hij een schip, dat verlicht als een kermistent, op de inktzwarte zee voor anker lag op tien kilometer afstand van de badplaats Noordwijk. In de verte te kenden honderden lichtjes de kust lijn. Op het middendek van het vaartuig stak een stalen geraamte fors omhoog. Uit de top van een nog hogere kraan bengelde een takel heen en weer. „Als wij aan stuurboord naderen priemt van de brug een sterke schijnwerper over het water en het vangt ons in zijn felle bundel. Wan trouwend, onderzoekend. Op de boeg maken de letters zich een voor een uit de duisternis los en vormen de naam Global Adventurer. Het is het werkschip met aan boord een groot deel van het veelbesproken televisie - eiland, dat binnen afzienbare tijd commerciële t.v.-programma's zal gaan uitzenden", zo formuleert onze verslaggever zijn eerste indrukken. Hier en daar klinkt aan boord het Gasfornuizen geschikt voor aardgas C. A. van Dorp Zonen HERENSINGEL 7 - TEL. 20988 LEIDEN bescherm uw huid met hamol ultra WEERBERICHT MORGEN OPKLAREND Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Vanavond en vannacht veel be wolking en plaatselijk regen, hier en daar met onweer, morgen echter op klarend. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Gematigde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 JUNI Zoo op: 4.23 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 2.46 uur; onder: 15.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.01 uur, laagwater te 7.25 en 20.07 uur. Dit blad bestaat oit 22 pagina'* gerucht van metaal op metaal, afge wisseld door het gesis van een lasap paraat. Koortsachtig Na de aankomst van de Global Ad venturer gisteravond om negen uur voor Noordwijk, is op deze voormali ge tanker de gehele dag koortsachtig doorgewerkt aan de montage van de ruim 30 meter hoge stellage, die op de zeebodem zal rusten en het téle- visieplatform zal dragen. De diepte \>an de zee is hier ongeveer 15 meter. Het televisieplatform zal dus 15 me ter boven de golven uitsteken. De po sitie van- het REM-eiland is precies 4 graden, 17 minuten O.L., en 52 graden, 17 minuten N.B. Dat is ruim 3 mijl uit de Nederlandse kust en dus ruimschoots buiten de territoriale wateren. De heren van de REM hebben met de wettelijke limiet kennelijk geen enkel risico willen nemen. Het sta tion bevindt zich even binnen de groene boei, die ter plaatse de lig ging van een wrak voor de Noord wijkse kust aangeeft. Om vier uur vanochtend had de Global Adven- iuier in het ochtendlicht veel van zijn geheimzinnigheid verloren. De grijze romp vertoont tal van plaatsen, die een onderhoudsbeurt vragen. Er werden ook bels klaar om buitenboord te worden gezet. Motoren werden aangezet. Uit de orangekleurige schoorsteen met Langszij Op enige afstand van het werk schip naderde een vaartuig met nog meer onderdelen voor het televisie- eiland. Een bergingsvaartuig hield zich eveneens in de buurt op om te hulp te snellen wanneer er met langzij van de Global Ad- kwamen verscheide- ,n de verschansing staan. Een van de officieren zei op onze vraag of we een kijkje aan boord mogen nernen: „De kapitein slaapt nog en ik denk er niet aan hem wakker te porren, het is hier trouwens veel te gevaarlijk voor jul- Advertentle In etalage nr. 1 var. juwelier Siebel, Lange Poten 11 Den Haag ligt de gouden deco ratie voor uw vrouw: broches van de beste Europese goud ateliers, vele modellen exclu sief bij juwelier Siebel. lie met al die hysapparaten". Uit voerder P. Kruit was minder karig met mededelingen. HU vertelde, dat het REM-eiland geconstrueerd is door het ingenieursbureau Heerema en Braun en Rooth uit Den Haag. Op de Global Adventurer werken 64 man aan de montage en plaatsing van het televisie-station in de Noord zee. Het eerste gedeelte van het REM-eiland zou naar de heer Kruit verwachtte, omstreeks negen uur vanmorgen zijn voltooid. In de loop van de dag zouden de overige bestanddelen van het REM/ eiland van het platform in zee wor den geplaatst, waar met spoed de no dige televisie-zendapparatuur be- drUfsklaar zal worden gemaakt. Tot zover onze speciale verslaggever. Geen besluit Terwijl het REM-eiland dus vaste vormen aanneemt, kan de pacifica tiecommissie niet tot een besluit ko- Tegen de verwachting in kon zy tijdens haar vergadering van giste ren geen meerderheids-tussenadvies voor minister Bot van O. K., en W. opstellen over een snelle, zU het voor lopige, invoering van reclame op het tweede net. Het advies kan nu niet eerder worden uitgebracht dan na 16 september, de volgende bijeenkomst van de pacificatiecommissie. Naar verluidt vormen de liberalen in de commissie met de vertegen woordigers van de kandidaat-conces sionarissen voor een commerciële tv- zendvergunning een onoverkomelUke oppositie tegen het plan van de om- roepvertegenwoordigers en hun poli tieke vrienden om binnen korte tUd te komen tot reclame op het tweede net, te verzorgen door de huidige voorlopige) concessionarissen (de De sleep met onderdelen voor het R.E.M.-televisie-eiland op weg naar Noordwijk. NTS en de omroepen). De oppositie is bevreesd dat een dergelyke „voor lopige" regeling wel eens definitief zou kunnen blUken te zyn. Werkeloosheid lager dan ooit De geregistreerde arbeidsreserve van mannen daalde in mei van 21939 tot 17749. De bezetting van aanvul lende werken daalde met bijna 800, zodat het aantal werkloze mannen met rond 3400 verminderde tot 15956. Deze daling van de geregistreerde arbeidsreserve tot 17749 betekent een laagterecord. De tot nu toe gering ste arbeidsreserve van mannen werd waargenomen in september 3 956, nl. 18202. De openstaande vraag naar man nen steeg in de verslagmaand met bijna 7000 tot 89.000. Deze sterke stijging hangt samen met de toene ming van de seizoenwerkgeiegenheid. Daarnaast moet de stijging voor een deel worden toegeschreven aan het anticiperen van werkgevers op het beschikbaar komen van jeugdigen, die binnenkort hun schoolopleiding zullen beëindigen. IMakarios roept gardisten op De Cyprische staatscourant van gisteren bevatte een oproep voor het onder de wapenen komen van drie .laarklassen dienstplichtigen, in to taal ongeveer 4.000 man. De betrok kenen. van een leeftyd van 18 tot 20 jaar. zullen op een nog niet vast gestelde datum voor zes maanden moeten opkomen „in verband met het gevaar voor een invasie en aan slagen tegen de onafhankelykheid en territoriale onschendbaarheid van Cyprus". Het besluit hiertoe werd gistermid dag in een onder leiding van pre sident Makarios gehouden vergade ring van de ministerraad genomen en is gebasseerd op een kortgeleden tot stand gekomen wet tot vorming van een „nationale garde". Van de dienstplicht zyn o.m. uit gezonderd Turks-Cyprioten „voorzo ver zy geen schriftelijke oproep ont vangen". K nest ie der graanprijzen Kennedy-ronde in gevaar (Van onze correspondent in Brussel) De commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft gister ochtend besloten een plechtige waar schuwing te zenden aan de zes rege ringen van de Euromarkt-landen. Zjj verzoekt de raad van ministers zijn besprekingen over de vaststelling van de gemeenschappelijke graanprijzen te hervatten, teneinde voor de zo mervakantie tot overeenstemming te kunnen komen. De waar huwing wyst erop dat wanneer er geen op lossing komt, het mogelijk, zelfs waarschijnlijk is, dat de besprekingen te Genève over handel en tarieven, als regel de Kennedy-ronde genoemd, in een impasse zullen geraken en misschien zelfs zullen moeten worden afgebroken. Eigenlijk richt de commissie zich alleen maar tot Duitsland, Want het is Duitsland geweest dat zich als enige dinsdag heeft verzet tegen het pDn-Mansholt. Anderzijds heeft Bondskanselier Erhard verscheidene malen verklaard dat het niet Duits land zal zijn dat de onderhandelin gen over de Kennedy-ronde schip breuk zal doen lijden. Blue Streak gelanceerd Een Britse Blue Streak-raket, de eerste trap van de aandrijfraket van de eerste Europese kunstmaan, is gisteren in Woomera (Australië) ge lanceerd voor een negen minuten durende vlucht over een afstand van zestienhonderd kilometer. De 21 meter lange raket verbrandde bU terugkeer in de atmosfeer. De strijd In Zuid-Vietnam tegen de communistische ver^ zetslieden zal krachtiger worden gevoerd, maar zonder de vijan* delijkheden naar Noord-Viet- nam uit te breiden, aldus een besluit van de Amerikaanse mi nisters van Buitenlandse Zaken en Defensie, Rusk en McNa- mara, tijdens het topoverleg met de Amerikaanse ambassadeurs in Honoloeloe. Dit besluit bete- Elly Koot (Miss Holland) is vannacht in Beiroet gekozen tot Miss Europa. De tweede plaats was voor Miss Duitsland, Marion Zota en de derde voor Miss Zweden, Siv Aberg. Op de vierde plaats kwa men met een zelfde aantal pun ten Miss Frankrijk, Edith Noel, en Miss Spanje, Rosa Maria Ruiz. De verkiezing werd gehouden in het casino van Libanon in Bei roet. De twintigjarige blonde blauwogi ge Elly Koot is een Rotterdamse. Zy is mannequin van beroep. Elly was zo onder de indruk van haar verkiezing, dat zy de verslag gevers ternauwernood te woord kon staan. Deze en persfotografen ver drongen zich, na het bekend wor den van de uitslag, om haar heen. Met moeite bracht zU uit: „Ik ben zo gelukkig, dat ik tot Miss Europa ben gekozen. Ik weet nog niet wat ik zal gaan doen". Doch na haar vreug detranen te hebben gedroogd, voegde zU hieraan toe: „Ik zou heel graag Amerika willen bezoeken. Ook zou ik graag een eigen mannequinschool willen hebben" Na haar verkiezing werd de Ne derlandse door de Libanese minis terpresident Hoessein el Oweini en de voorzitter van de Libanese Kamer van Afgevaardigden, gelukgewenst. De premier en de kamervoorzit ter zaten samen aan de eretafel. Gedurende het défilé liepen de deel neemsters langs die tafel, waarby iedere schoonheid een geschenk uit haar land overhandigde. Elly Koot heeft, als Miss Europa 1964. talrijke pryzen ontvangen, zoals een bedrag van duizend dollar, ju welen, parfums en een uitnodiging voor een bezoek van vyftien dagen aan ParUs. De Egyptische regering heeft de zeventien Europese schoonheidsko ninginnen voor een bezoek aan Cairo en historische plaatsen in Egypte uitgenodigd. FUSIE N.H.M.- TWENTSCHE BANK De directies van de Ned. flandel- maatschappU, N.V. en van de Twentsche Bank N.V. delen mede, dat besprekingen gaande zijn over een fusie van beide bedrijven onder één nieuwe, naam. Indien de directie van de Neder- landsche Bank haar toestemming daarvoor zou verlenen en de raden van commissarissen het fusieplan goedkeuren, zal een bericht aan aan deelhouders uitgaan. Het plan behelst, dat de Neder - landsche Handelmaatschappy aan de aandeelhouders van de Twent sche Bank het aanbod doet hun aan delen te ruilen tegen aandelen Ne- deriandsche Handelmaatschappij N.V. op de voet van nominaal f 1000 aandeel Twentsche Bank N.V. tegen nominaal f 1000 aandeel Nederland- op dit slagveld* sche Handelmaatschappij, N.V., zulks zicht. Ze werden kent, dat de grondslagen voor de strijd tegen de Zuidvietna- mese communistische Vietcong ongewijzigd blijven. mening dat de economische en militaire hulpverlening aan Zuid- Vietnam moet worden uitgebreid. Van aanvallen op de aanvoerlijnen tussen Noord- en Zuid-Vietnam is echter geen sprake, terwyl ook de Noordvietnamese bases, van waaruit de Vietcong wordt bevoorraad, buiten schot zullen blijven. Amerika's burgerlijke en militaire leiders hebben, by het opstellen van dit advies aan de president, re kening gehouden met de gevaren, die verbonden zUn aan uitbreiding van de oorlog naar Noord-Vietnam. Zy zyn van mening, dat de stryd tegen de Vietcong in Zuid-Vietnam moet worden gewonnen. Bovenstaand bericht bewijst, dat Amerika er, althans op het ogenblik, vanaf ziet de politiek te volgen van Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, wiens parool „brinkmanship" luidde, dat wil zeggen: zo nodig ba lanceren aan de rand van een oor log. Maar Dulles' opvattingen zyn overgenomen door president Mao Tse-toeng van Rood-China. Toen een groep Costaricaanse journalisten Mao in 1959 bezocht, verklaarde de president o.m.: „In de loop van de laatste paar jaar hebben wij op het politieke vlak veel geleerd van John Foster Dulles. Dulles is onze leermeester". Dit is onthuld door een der leden van de Costari caanse groep, Eduardo Mora Valver- Onder de ogen van vele honderden op de promenade samengepropte jeugdige bewonderaars zijn de Bea tles vanmiddag om vijf voor een in een Caravelle lyntoestel van de SAS uit Kopenhagen op Schiphol geland. Ze werden stormachtig toegejuicht door de massa tieners op de prome nade, toen zy in de vliegtuigdeur verschenen. Er waren bloemen en zoenen van in Volendamse kostuums gestoken meisjes. Er volgde zoals by dit soort aan komsten te verwachten was toch een vry ongevaarlijke veldslag van op elkaar leunende, stompende en el kaar voor de voeten lopende menigte fotografen, verslaggevers t-operateurs. De honderden Beatle-fans hadden magnifiek uit- haast stil van. nadat de N.H.M. in verband met de Niet zij waren het, die de politie fusie uit haar stille reserves aan handen vol moeilijkheden veroor haar aandeelhouders een uitkering zaakten, maar veeleer de pers en van 7)2 pet In aandelen zal heboen Schipholpersoneel. gedaan. j (Men zie ook elders) de, die dit schrijft in de jongste uit gave van het tijdschrift „Vraagstuk ken van de vrede en het socialisme". Mao noemde Dulles' beleid zelfs „ge niale politiek", die het beleid van vreedzame coëxistentie zou moeten vervangen. „Persoonlijk hond ik zeer veel van internationale spanningen", aldus Mao. „Wij moeten de vooroor delen tegen de internationale span ningen opdoeken" Rajakowitsj spoedig voor zijn rechters Dr. Erich Rajakowitsj, een der naaste medewerkers van Adolf Eich- mann, zal voor het einde van dit jaar voor zijn rechters verschijnen, ft Dl klaard. De ex-SS Hauptsturmführer, die in september 1941 door de chef van de Duitse Sicherheitsdienst, Heydrich, naar Nederland werd gezonden om hier een zogenaamde Zentralstelle für Jüdische Auswanderung op te richten, zal volgens deze zegsman volgende maand formeel in staat van beschuldiging worden gesteld. De zegsman voegde hieraan toe, dat de aanklacht uit één enkel punt zou bestaan, maar hU weigerde dit punt met name te noemen. Rajakowitsj bevindt zich sedert april vorig jaar in Wenen in voor arrest. In de afgelopen veertien maanden heeft de Oostenrijkse Jus titie onder meer met hulp uit Ne derland een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de activiteit van Raja kowitsj, die van 1941 tot 1943 in Ne derland werkzaam is geweest. Erich Rajakowitsj, alias Enrico Raja, de schuilnaam waaronder hy na de oorlog in Milaan heeft ge woond, is nu 59. HU wordt verant woord elUk geacht voor de dood van meer dan 6.000 Weense joden. Men stelt hem ook mede aansprakelijk voor de uitroeiing van 110.000 Ne derlandse joden, wier deportatie hy in zyn functie van leider van het „Sonderreferat Juden" administra tief heeft voorbereid. Advertentie VOL AUTOMATISCHE WASMACHINES A.E.G - IGNES - INDESIT ERRES - SIEMENS BICO. RONDO KEMCO N.V. Het lijkt niet uitgesloten dat de ml» nisterraad van de EEG toch neg be* gin Juli over de graanprijzen zal spre* ken. De Europese commissie had nl. dinsdag toegezegd dat zy binnen een dag of veertien zou kunnen antwoor den op de vragen om inlichtingen over een aantal begeleidende vraag stukken, welke de Duitsers hadden gesteld. Aanvankelyk had Duitsland een bevredigend antwoord op die vra gen als een soort voorwaarde voor de Duitse medewerking by het totstand komen van de gemeenschappelijke graanprUzen gesteld. Van de week liet het biyken dat het alleen maar in lichtingen vroeg. Minister Biesheuvel zei In de nacht van dinsdag op woensdag na afloop van de zitting, dat hy daarin het be wijs van een iets minder starre hou ding van de Duitsers zag. Het lag echter toen al in het voornemen van de landbouwministers om die ant woorden van de commissie nog eens in een bijeenkomst van de raad, eind van deze maand of begin Juli, te be spreken. De EEG-commissie trapt dus een beetje een open deur in wanneer zy thans de landen vraagt voor de zo mervakantie weer over de graanprU zen te onderhandelen, want natuur- ïyk zal daarover op die zitting van de raad worden gesproken. Van Nederlandse zyde schijnt d^ laatste dagen ln de wandelgangen van de EEG en vooral op het niveau van de permanente vertegenwoordi gers. nogal eens een balletje te zijn opgegooid over een mogelyke koppe ling van de Duitse wens tot een ver snelde afbraak van de tarieven voor industriële produkten waarvoor by de meeste andere landen nog niet veel animo bestaat en een tege moetkoming van Duitsland op het gebied van de eenmaking der graan prijzen. Naar het schijnt heeft dat idee niet veel kans van slagen. Package deals pleegt men nu eenmaal tot de maand december te bewaren en dat zal. naar het oordeel van de deskundigen, ook dit jaar wel weer het geval zyn. Het geen dan toch weer niet behoeft uit te sluiten dat de Duitse regering mo gelijk met het afleggen van één of andere intentieverklaring zonder haar boeren al te zeer voor het hoofd te stoten, de volgende maand nog zou kunnen laten biyken, dat zy de Ken- 'n Elentje buitenshuis I Bezoek dan ons NIEUWE RESTAURANT op de eerste etage. Ook voor recepties en partyen. Zondags geopend van 12—24 uuft GANGETJE H TEL. J490Ï VRAAG DEMONSTRATIE HOOIGRACHT 18 - TEL. 23051 (Advertentie) UW TUIN (OF KAMER) EEN In zonnige, felle kleuren ln tuin, huls-of kinderkamer een kabouter al vanaf 1.45. Kabouter met krui wagen 5.95. Grote paddestoel 4.45 of een kleintje 1.95. Henge laars voor 6.75 aan het vijvertje^ Kóm maar uitzoeken bij Mm Rijn Tin >06 S4 (>1710) Uit het Leidsch Dagblad van i 5 JuniJ 1864: Men verneemt, dat de ver- hooging op eiken brief, be- steld op een dorp waar geen postkantoor gevestigd is, met den len dezer is afgeschaft. Uit Egypte zijn eenige voor den baron James Roth schild bestemde spierwitte ezels in den besten welstand naar Parijs overgebragt. 1

Leidsch Dagblad | 1964 | | pagina 1